Duitsland: 'Alles over voor vrijheid toeristen' Buitenland Smakelijk eten Mugabe: 'Racistische blanken wegwezen' 'Aanval Hezbollah heeft geen invloed op verloop vredesproces' Militairen omgeschoold Het laatste oordeel Blote godsdienstfanaten vluchten voor de duivel ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1993 *Pr«se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP* Assoc neOPrf DPA Deutsche Presse Agent ur CPD Gemeenst happen kePe'5d«er si Ind The Independent IPS inter Press Serv<e RTR*Reuie' upi unitco p'ess MemaioMl Extreem-rechts Oostenrijk verzwakt wenen De Oostenrijkse politie heeft rechtse extremisten een belangrijke slag toegebracht. Bij 26 huiszoekingen in verschillen de deelstaten werd tegen 23 personen proces-verbaal opge maakt, wegens bezit van nazi-propagandamateriaal. Oostenrijk heeft de anti-nazi-wetgeving vorig jaar aangepast en een reeks boetes en gevangenisstraffen van één jaar tot levenslang inge voerd. Patsatsia nieuwe premier van Georgië tbilisi Het parlement van Georgië heeft gisteren de benoeming goedgekeurd van de industrieel Otar Patsatsia tot premier. Het parlement stemde met 124 tegen 17 stemmen in met het voor stel van de Georgische president Sjevardnadze, die voorzitter is van het parlement. De 64-jarige Patsatsia volgt premier Tenzig Sigoea op. Tsjechisch leger spijt van geweld in '69 praag» Het Tsjechische leger heeft publiekelijk excuses gemaakt voor het gewelddadig neerslaan van demonstraties in 1969, een jaar nadat het Sovjetleger met een invasie een einde had ge maakt aan de 'Praagse Lente'. Dat heeft de Tsjechische krant Mlada Fronta Dnes gisteren gemeld. Moeder Teresa in het ziekenhuis new delhi» De nobelprijswinnares Moeder Teresa is gisteren in New Delhi in een ziekenhuis opgenomen met een longontste king. Ook had ze koorts. De 83-jarige katholieke non was in de Indiase hoofdstad om een onderscheiding in ontvangst te ne men. Het persbureau United News of India verklaarde dat haar toestand stabiel was, maar ze verbleef wel op de intensive care. Gewonden bij aanslag Noord-Ierland Belfast Twee politieagenten en zeven burgers zijn gisteren in Noord-Ierland licht gewond geraakt bij een aanslag met een mortierbom op een gerechtshof, zo heeft de politie gezegd. Drie mortierbommen werden afgevuurd vanuit een verlaten vracht wagen bij het gerechtsgebouw in het centrum van Newry, 60 ki lometer ten zuidwesten van Belfast. Twee doden bij ongeluk militaire basis fort irwin Een ongeluk op de militaire basis Fort Irwin, Califor- nië, heeft aan twee soldaten het leven gekost. De slachtoffers za ten in pantserwagens, die bij een nachtelijke oefening van een talud afreden en over de kop gingen. Naast twee doden vielen er elf gewonden. De Zimbabwaanse president Robert Mugabe heeft gisteren gedreigd blanken die hun racis tische houding niet laten varen te deporteren. In zijn hevigste aanval tot dusver op de 100.000 leden tellende blanke gemeen schap in het land omschreef Mugabe racisme als 'de grootste vijand' van zijn 10,5 miljoen zwarte landgenoten. „Als de blanken niet verande ren, zullen ze het land worden uitgeschopt," zei hij op een po litieke bijeenkomst in Gwanda in de westelijke provincie Mata- beleland. Volgens hem zien blanken zwarten zien als 'twee derangs burgers'. In Zimbabwe is onrust ont staan naar aanleiding van het voornemen van de regering rim beslag te leggen op boerderijen londen Rtr Eurotunnel, de maatschappij die de spoortunnel onder het Kanaal exploiteert, is een proce dure begonnen tegen de Britse en de Franse spoorwegen. Een in 1987 ondertekend contract met British Rail (BR) en Société Nationale des Chemins de Fer (SNCF) is volgens Eurotunnel niet meer geldig. De Internatio nale Kamer van Koophandel in Parijs is gevraagd te bemiddelen in het conflict. Volgens het contract hebben de twee spoorwegmaatschap- Frankrijk waarschuwt toeristen opnieuw voor vakantie in Turkije De Duitse minister Klaus Kinkel (buitenlandse zaken) heeft Turkije om hulp gevraagd bij het bevrijden van twee door Kurden in Oost-Turldje ontvoerde Duitse toe risten. Kinkel vertelde journalisten in München dat hij zijn Turkse collega Hekmat Qetin per brief heeft gevraagd om 'werkelijk alles' te doen om de twee vrij te krijgen. van het militaire commando van de PKK, Ali Sampan, die zei dat de mannen zullen worden overgedragen aan een humani taire organisatie als Europa een toerisme-boycot begint en Bonn een dialoog begint met de PKK. Het Kurdische persbureau Kurd-Ha in Düsseldorf, dat goe- MUNCHEN-PARUS-ANKARA» Rtr-AFP Het militaire commando van de Kurdische Arbeiderspartij PKK heeft bekendgemaakt dat de twee Duitsers worden vastge houden samen met een toerist uit Nieuw-Zeeland. De Duitse TV citeerde donderdag een lid de banden met de PKK heeft, zei bereid te zijn de gesprekken te organiseren. Kinkel zei echter in München dat hij druk uitoe fent om een wet in te dienen waarbij de PKK, die in Turkije buiten de wet is gesteld, ook in Duitsland wordt verboden. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken maande gisteren opnieuw toeristen die naar Turkije gaan tot voorzich tigheid. Zij zouden onder meer niet naar gebieden moeten gaan waar de staat van beleg heerst, zo zei een woordvoer ster. Peking Een slangenhandelaar draait zijn dagelijkse showtje af op de hoek van een straat in de Chinese hoofdstad Peking. Door zijn neus laat hij een levende slang naar binnen glijden die er vervolgens door zijn mond weer uitkomt. foto reuter will burgess Vakbonden gaan akkoord met loonoffer personeel Sabena loonkosten. Sabena-voorzitter Pierre Godfroid trok na de over eenkomst zijn eerder aangekon digde ontslag weer in. Het loon offer maakt onderdeel uit van een besparingsplan ter grootte van ongeveer driehonderd mil joen. Leger Israël moet strijdmethode aanpassen JERUZALEM Rtr-AFP brussel» anp van blanken om er boeren zon der land op te vestigen. Onge veer vierduizend voornamelijk blanke boeren hebben een der de van de landbouwgronden in bezit. De meeste blanke boeren zijn in het land geboren als na zaten van de Britse kolonisten van het voormalige Rhodesië. Ze klagen dat ze geen realisti sche bedragen voor het land krijgen en dat ze geen beroep kunnen aantekenen tegen de beslaglegging. Westerse landen hebben kri tiek geuit op de plannen van de regering en gedreigd de hulp aan het land te verminderen. Zimbabwe zit momenteel te springen om nieuwe investeer ders. Volgens de blanken ge bruikt de regering de kwestie om, na een decennium van eco nomisch wanbeheer, haar po pulariteit op te vijzelen. Eurotunnel wil miljoenen van Franse en Britse spoorwegen pijen de verplichting te zorgen voor de spoorverbindingen van en naar de tunnel. In Frankrijk is het tracé klaar, maar in Groot-Brittannië is het nog niet eens duidelijk waar de spoorlijn komt te liggen. Eurotunnel claimt een niet nader genoemd bedrag, maar ingewijden spre ken over enkele honderden mil joenen. Een woordvoerder na mens British Rail en SNCF, ver klaarde de claim van Eurotun nel te betreuren en er vertrou wen in de te hebben dat deze ongegrond wordt verklaard. De vakbonden in België zijn gis teren alsnog akkoord gegaan met een collectieve arbeids overeenkomst bij de luchtvaart maatschappij Sabena. Met die CAO kan ruim honderd miljoen gulden worden bespaard op de Dossiers over moord op JFK verder open WASHINGTON AFP De Amerikaanse inlichtin gendienst CIA zal nog voor maandag 90.000 pagina's dossiers over de moord in 1963 op president John F. Kennedy overdragen aan het Nationale Archief. Dat is in overeenstemming met een wet betreffende de gegevens over deze moord, die in 1992 is aangenomen door het Congres. Afgezien van deze 90.000 pagina's zijn rond 23.000 pagina's over de tot moor denaar van Kennedy ge doodverfde Lee Harvey Os wald al vorige maandag overgedragen. Nog eens ongeveer 12.000 pagina's waren al eerder aan de openbaarheid prijsgegege- ven. De CIA beschikte aan vankelijk over 162.000 pa gina's tekst over de moord. Na maandag zijn dat er 37.000 en daarvan zullen er in de toekomst vermoe delijk nog eens 27.000 openbaar worden gemaakt worden. Tienduizend pagi na's blijven echter in het bezit van de CIA, omdat zij elementen bevatten die 'een inlichtingendienst nooit openbaar zou ma ken', aldus woordvoerder French. De moordaanslag op negen Is raëlische militairen in Zuid-Li- banon zal geen invloed hebben op de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten. Dat heeft de Israëlische premier Yitzhak Rabin gisteren in Jeruzalem ver klaard. Hij zei dit als reactie op oproepen van oppositieleden die opschorting van het vredes overleg eisten dat eind deze maand in Washington wordt hervat. Het opschorten van de vre desbesprekingen „zou het erg ste zijn dat kan gebeuren," zei Rabin voor de radio. „Wat zal dat opleveren? Het einde van het overleg met Syrië, toename van extremisme en meer Iraan- se invloed en hulp?". De Hez bollah is tegen dit vredesoverleg en vastbesloten dit te verstoren. Rabin zei verder dat de aan slag op de Israëliërs geen schen ding betekent van het akkoord dat Jeruzalem en de Hezbollah- strijders vorige maand waren overeengekomen. Deze over eenkomst kwam door bemidde ling van Washington tot stand, nadat Israël een vergeldingsac tie tegen de Hezbollah had uit gevoerd waarbij 130 mensen de dood vonden. Hezbollah zegde hierbij toe dat ze geen Kat- joesja-raketten meer zou af schieten op Israël, maar waar schuwde wel door te gaan met acties tegen Israëliërs in Liba non. De premier zei dat het Israëli sche leger zijn strijdmethoden moet aanpassen aan die van de guerrillastrijders. Een nieuwe oorlog zoals die van 1982 sloot hij echter uit, waarbij hij op merkte dat het vergroten van de 'veiligheidszone' tot niets zou leiden. Rabins commentaar was terughoudender dan dat van minister Ben-Eliezer (huisves ting) die eerder had opgeroepen tot vergelding. moskou Twee jaar na de coup in de voormalige Sovjetunie zijn de militairen weer terug in de straten van Moskou. Dit keer niet met wapens en tanks, maar met schoppen aan het werk om de tramrails van de stad te herstellen. foto reuter victor korotayev ACHTERGROND BOB KROON CORRESPONDENT Bemiddelaar Owen stelde echt.er vast dat de moslims toch nog 30 procent van Bosnië is toegewezen, hoewel niet alle door de Serviërs 'gezuiverde' gebieden worden teruggegeven. Maar hij wees erop dat er ook minderheden van de andere staten onder het gezag van moslims en Kroaten komen. „We hadden het graag anders gewild, maar het zat er niet in", zei Owen gelaten. Een opzienbarende ontwikkeling was het voorstel van Owen (EG) en Stoltenberg (VN) om de door Kroaten en moslims fel betwiste stad Mostar in zuid-Bosnië, evenals Sarajevo, voor twee jaar onder internationale curatele te stellen. Met dien verstande, dat Mostar door de EG zou moeten worden overgenomen terwijl Sarajevo onder gezag van de VN komt te staan. Dit plan moet nog worden goedgekeurd door de regeringen van de Twaalf, waarmee gisteren wel informeel contact is geweest. De Bosnische Kroaten lieten gisteravond weten dat een VN-konvooi met hulpgoederen voor de 35.000 moslims in de stad, zal worden doorgelaten. De vrachtwagens werden eerder tegengehouden omdat het gebied te gevaarlijk zou zijn wegens een ophanden zijnd offensief. De moslims in Mostar zijn al drie maanden verstoken van alle hulp. De grote verliezer, president Izetbegovic verklaarde ondanks zijn persoonlijke waardering' voor de Met een afgerond plan en een landkaart voor de drie deling van Bosnië-Hercegovina is de vredesconferen tie in Genève gisteren na ruim een maand tot 30 au gustus verdaagd. Tien dagen hebben de Bosnisch-Ser- vische leider Karadzic, de Kroaat Mate Boban en Alija Izetbegovic, de president van het nu zo goed als geli quideerde Bosnië, gelegenheid om hun achterban mee te krijgen voor een ontwerp-akkoord. Daarbij trekken de moslims duidelijk aan het kortste eind. inspanningen van de internationale bemiddelaars„niet tevreden te kunnen zijn met wat ons is aangeboden". Izetbegovic zei de uiteindelijke beslissing over oorlog of vrede over te laten aan het Bosnische parlement in Sarajevo. Voor de moslims weegt hierbij zwaar dat het Servische beleg van Sarajevo nog steeds niet is opgeheven. De grootste teleurstelling voor Izetbegovic is, dat hij geen kuststrook aan de Adriatische Zee kreeg toegewezen. De toekomstige moslimstaat krijgt wel 'internationaal gegarandeerde toegangen vruchtgebruik' van de Kroatische havens Ploce en Neum, maar Kroatië weigerde iedere formele afstand van grondgebied aan de Bosnische moslims. Daarentegen is de rivierhaven Brcko aan de Sava wel aan de moslims toebedeeld en wordt Goradze, de door de Serviërs omsingelde moslimstad in Oost Bosnië, met een brede landcorridor verbonden met Sarajevo. Ook de enclaves Zepa en Srebrenica krijgen een verbindingsweg met Gorazde. Een blik op de nieuwe landkaart leert overigens, dat het bestuursdistrict Sarajevo aanmerkelijk meer gebied omval dan de bebouwde stadskom. In totaal is dit bijna 3 procent van het hele oppervlak van Bosnië- Hercegovina. Als het plan voor VN-bestuur van de grond komt, biedt dit duidelijk soelaas voor de zwaar beproefde bevolking van Groot-Sarajevo. De grote vraag is of Izetbegovic van zijn parlement volmacht krijgt om op 30 Augustus op de Geneefse slotzitting het akkoord te ondertekenen. Lord Owen wees erop, dat het alles of niets wordt. „Wat nu zo moeizaam is bereikt, is een pakket dat niet opnieuw kan worden opengebroken". Hij wenste niet te speculeren over de gevolgen van een afwijzing. „We kunnen niet nog een oorlogswinter in beschouwing nemen". Zo kwam een voorlopig einde aan wat een Westers diploiTiaat 'het festival van de huichelarij' noemde Daartegenover staat, dat Izetbegovic, afgezien van een nu volledig ondenkbare militaire interventie van het Westen, niets anders over blijft dan de troostprijs van Owen en Stoltenberg te accepteren. Volgens sommige van de 20 le den van de Pinksterbeweging die bij het ongeval betrokken waren, had de duivel hen een loer gedraaid. De politie was verbijsterd toen de auto, die na een korte achtervolging in Loui siana tegen een boom strandde, volgepakt bleek met naakte le den van de religieuze groepe ring. De groep, afkomstig uit Floy- dada, Texas, was onderweg naar een religieus ontspanningscen- taim in Florida, aldus een poli tiefunctionaris. Hij zei dat enke le van de passagiers hun kleren hadden uitgetrokken omdat zij ervan overtuigd waren dat die bezeten waren door de duivel. „Ze zeiden niet veel. Ze stapten uit en begonnen religieuze lie deren te zingen." De politie hield de auto don derdag aan nadat gesignaleerd was dat er naakte mensen in za ten. De chauffeur stapte in een handdoek gehuld uit. Maar plotseling sprong hij weer in de auto en scheurde weg. Hij bots te vrijwel onmiddellijk tegen een boom. zei de politie, die de achtervolging had ingezet. De auto was total loss, maar de le den van de Pinkstergemeente hadden slechts wat schramme tjes. De groep telde personen van 1 tot 65 jaar van dezelfde fami lie. Ze kregen ter plaatse kleren van de politie. De groep werd sinds dinsdag vermist. .Ze had den laten weten dat de duivel hen op de hielen zat en dat Floydada vernietigd zou worden als ze daar zouden blijvenzei een andere politieman. Ze wa ren met vijf of zes auto's uit het stadje vertrokken maar lieten onderweg hier en daar spullen en auto's achter. Het Kurdistan Informatie Centrum in Londen, een orga nisatie met banden met de PKK. beschuldigde intussen het Turkse leger ervan voort te gaan met een campagne van aanval len op steden en dorpen in Kur distan met de bedoeling de be volking op de vlucht te jagen Tijdens de militaire campagne zou onder meer de steden Yuk- sekova en Cukurca zijn gebom bardeerd, waarbij 25.000 men sen op de vlucht zouden zijn gedreven. Brandstichters belagen Corsica Portugal en Italië BASTIA-ROME-USSABON AFP Het Franse Middellandse Zee eiland Corsica wordt geteisterd door bosbranden die bewust zijn aangestoken. Brandweerlie den beschuldigden gisteren cri minelen ervan branden op nieuw te laten oplaaien die in eerdere instantie waren be dwongen. Ook Italië wordt meer dan ooit geteisterd door bos branden. Met name de schade op de eilanden Sardinië en Sici lië is veel groter dan andere ja ren. Italiaanse autoriteiten vre zen dat ook een groot deel van deze branden zijn aangestoken Op Corsica heeft vooral hel noordwesten (het departement Haute-Corse) te lijden van het vuur. Gistermorgen maakten blusvliegtuigen nog een einde aan een brand die ongeveer duizend hectare met olijfbomen in de as had gelegd. Enkele uren later laaide op enkele meters af stand van de oude brand het vuur weer op. Volgens de brandweer was dit het resultaat van brandstichting. Tegen de nog voortvluchtige daders is een aanklacht ingediend. De Italiaanse autoriteiten meldden gisteren een toename van het aantal bosbranden mei dertig procent in vergelijking tot 1992. Daarbij zijn twaalf men sen om het leven gekomen. De ernstigst getroffen gebieden zijn naast Sicilië en Sardinië, de re gio rond Venetië. Toscane en de Abruzzen. Tot half juli is al 44.000 hectare natuurgebied verloren gegaan. In Portugal is het aantal bran den eveneens aanmerkelijk ho ger dan vorig jaar sinds 1 juni al 13.000 tegen 11.700 in dezelfde periode vorig jaar. In de ge meente Tabua verwoestte de vuurzee gistermorgen acht schaapskooien. 'Abortus-arts' beschoten door demonstrante WICHITA Rtr-AFP-UPI Een 37-jarige vrouw uit Ar kansas is gisteren aangehouden nadat zij de dag ervoor in Wi chita het vuur had geopend op een arts die werkzaam is in oen Amerikaanse abortuskliniek. De man raakte aan beide armen gewond. Het incident voltrok zich voor de kliniek in Wichita, waar in het verleden al talrijke anti-abortus-betogingen heb ben plaatsgehad. De dader behoort tot een groep demonstranten die pleit voor een verbod op abortus. De vrouw is al twee maal eerder aangehouden, nadat /ij zonder toestemming was binnenge drongen in abortusklinieken in San Francisco en Milwaukee Het is de tweede keer dat een arts het doelwit is geworden van een anti-abortusactivist. In maart dit jaar werd in Florida een specialist doodgeschoten buiten een abortuskliniek in Pensacola, waar op dat moment een demonstratie tegen abortus werd gehouden. Een prevsie- groep tegen abortus waar schuwde dat de beschieting in Arkansas nog maar het begin is van een hele reeks incidenten. Abortus is in de Verenigde Staten een netelige kwestie. De huidige Amerikaanse president Bill Clinton is in tegenstelling tot zijn voorgangers George Bush cn Ronald Reagan voor stander van abortus. Sinds zijn aantreden heeft Clinton het ver bod op abortus if! diverse fede rale klinieken opgeheven. Ook heeft hij de import van de Fran se 'abortuspil' toegestaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5