Publieke omroepen voor tien jaar uit de zorgen Binnenland Akkoord sjorders R'dam 'CDA-program begin van nieuw tijdperk' Tegen racisme WD kan blij zijn met CDA-program Steeds meer verwarring rond recherche-onderzoek naar RARA ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1993 Mariniers begin oktober uit Cambodja den haag Het uit honderden mensen bestaande bataljon Ne derlandse mariniers in Cambodja komt begin oktober terug naar Nederland. Minister Ter Beek (defensie) heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. De terugtrekking is het gevolg van het in juni genomen besluit van de Verenigde Naties om haar manschappen daar terug te trekken. De Cambodjaanse verkiezingen verliepen dit voorjaar vrij gladjes en hielpen een ci- alitieregering in het zadel. Extra geld voor technieklokalen zoetermeer Scholen die de extra subsidie voor een technieklo kaal waren misgelopen, krijgen dat geld alsnog. Dat heeft minis ter Ritzen (onderwijs) gisteren besloten. Het gaat om zo'n 170 scholen. Door omstandigheden hadden die scholen meer geld nodig voor een technieklokaal dan het maximum van 70.000 gulden per school dat Ritzen had gesteld. Technieklokalen zijn noodzakelijk nu techniek een verplicht vak is in de basisvor ming. Parkeerplaatsen in Utrecht weg utrecht In de binnenstad van Utrecht verdwijnen de komende jaren 800 tot 900 parkeerplaatsen. Volgend jaar moeten al 400 plaatsen op Neude, Janskerkhof en Oudegracht weg zijn, zo heeft het gemeentebestuur gisteren bekendgemaakt. Door par keerplaatsen weg te halen, hoopt de gemeente het autoverkeer in de binnenstad te kunnen terugdringen. Meer klachten maandverband-reclame winterwswuk Bijna drieduizend klachten heeft de Winterswijk- se Anne Meijer inmiddels al binnen. Ze voert actie tegen de overdosis aan en de inhoud van reclame voor maandverband op TV. Op één anoniem briefje na. waarin haar werd gevraagd of ze niet wat beters te doen had. zijn het stuk voor stuk steunbetui gingen. De klachten en steunbetuigingen heeft ze naar de Recla me Code Commissie gestuurd. Schapen lopen van Venlo naar Parijs venlo Om aandacht te vragen voor de bescherming van na tuurgebieden organiseert de stichting Het Limburgs Landschap van 1 september tot en met 2 oktober een spectaculaire tocht voor schapen. Die begint in Venlo en eindigt in Parijs. Onder be geleiding van drie herders en twee honden trekken honderd schapen naar de Franse hoofdstad, die ooit een handelscentrum was voor schapen uit zuid-Nederland. Tweede liberale rabbijn in Amsterdam amsterdam Mr. Menno ten Brink wordt morgen in de synagoge aan de Jacob Soetendorpstraat geïnstalleerd als tweede rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente Amsterdam. Hij zal deze func tie uitoefenen naast rabbijn David L. Lilienthal. De gemeente heeft tot uitbreiding van het rabbinaat besloten in verband met het stijgende aantal liberale joden in Amsterdam en omgeving. De gemeente is de laatste jaren gegroeid tot 1.700 leden. rotterdam anp De stakingsdreïging in de Rot terdamse haven is geweken. Gistermiddag hebben de ver- voersbonden van FNV en CNV alsnog overeenstemming be reikt met de havenwerkgevers vereniging SVZ over de her plaatsing van de zeventien werknemers van het failliete sjorbedrijf Perfect Cargo Hand ling. Bestuurders van de beide vakbonden hebben dat meege deeld. De oplossing houdt in dat ne gen sjorders nog dit jaar bij an dere sjorbedrijven aan de slag kunnen. Vijf anderen worden voor 1 januari volgend jaar el ders in de haven ondergebracht, zo heeft de SVZ gegarandeerd. De werknemers die nog even EtANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR BUKO BEVERWIJK 02510-11727 moeten wachten gaan naar de Stichting Arbeidsbehoud Haven (SAH). Die wordt speciaal opge richt om werknemers van bij voorbeeld failliete bedrijven binnen of buiten de haven aan werk te helpen. De drie kan toormensen van Perfect waren al onderdak. Het gesprek van gistermiddag volgde op een ultimatum van de Vervoersbond FNV. Aanvan kelijk garandeerde de SVZ slechts voor acht werknemers een baan. De bond pikte dat niet, omdat was afgesproken dat tot 1996 geen gedwongen ontslagen in de haven mogen vallen. Na ruggespraak met de leden dreigde FNV-bestuurder Heilig met een staking in de he le haven. Celstraf hotelkraker amsterdam gpd Het leek een welgesteld Engels echtpaar dat in een dure auto dure hotels aandeed. In werke lijkheid was de man (53) kunst schilder en sinds zijn achtste gokverslaafd. De tripjes waren bedoeld om in sieke hotels te stelen. Gisteren hoorde de man voor de Amsterdamse recht bank twee jaar celstraf eisen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cemeenschappel>|ke Persdienst De publieke omroepen hoeven zich de komende jaren nauwelijks meer druk te maken over hun aantallen le den. Op basis van de huidige ledenaantallen krijgen ze namelijk voor tien jaar een zendvergunning. den haag gpd Nieuwe gegadigden komen de eerste acht jaar niet aan de bak. Daarna kunnen ze een tijdelijke vergunning krijgen als ze ten minste 60.000 leden hebben. Voor een langjarige vergunning kunnen ze bij eerstvolgende ge legenheid, over tien jaar, in aan- Erres geeft niet langer plezier den haag gpd Erres is niet meer. Zo hier en daar zal men nog een van die beschaafd ogende TVtjes in de etalage kunnen aantreffen, maar Philips staakte al vorige zomer in alle stilte de produk- tie voor zijn minst succesvolle B-merk. Geen bezoek, geen bloemen. Rouwen is ook niet nodig, zegt Philips. De consu menten die er prat op gingen 'een echte Erres' in huis te hebben, waren op het laatst op de vingers van een hand te tel len. In de jaren zeventig kocht Philips de merknaam van han delsondernemer R. Stokvis in Capelle aan den IJssel. Die had zijn eigen initialen tot merk verheven. Philips maakte TVs, radio's, koelkasten en wasma chines volgens de Philips- maatstaven en bouwde er ver volgens een ander kastje om heen. „Toch wel een eigen ge zicht", meent Philips-woord- voerder H. Waalwijk achteraf over de wat truttige vormge ving. De Erres-formule leek op die van Aristona: die twee merken moesten de iets minder kapi taalkrachtige en wat minder merkgerichte consument voor zien van 'een fatsoenlijk kwali- teitsprodukt'. Om de doel groep aan te moedigen, werd reclame gemaakt met de muzi kale ode 'Erres geeft u plezier*. Ook topkwaliteit en niet te ver geten zekerheid werd geboden. Over dat laatste wil Philips overigens geen misverstand la ten bestaan. Ook de koper van het allerlaatste Erres-toestel kan volgens de woordvoerder nog rekenen op de gebruikelij ke service. De koelkasten en wasmachi nes met een Erres-naamplaatje verdwenen al twee jaar gele den, toen Philips zijn afdeling 'groot huishoudelijk' verkocht aan de Amerikaanse witgoed gigant Whirlpool. Whirlpool gebruikt de naam Philips nog wel incidenteel, maar ook daar komt dit jaar ook een einde aan. Verder schrapte Whirlpool het merk Ruton, dat net als Er res nauwelijks meer verkocht. Voor het gebruik van die mer knamen moest Whirlpool ook nog royalties betalen aan Phi lips. Aangezien het een mini male omzet betrof, ging dat de Amerikanen wat te ver. merking komen als ze minimaal 150.000 leden hebben. Dit blijkt uit het voorstel tot wijziging van de Mediawet, dat welzijnsminister d'Ancona gis teren naaf de Tweede Kamer stuurde. Ook de kleine educa tieve omroepen krijgen een ver gunning voor tien jaar. Het voorstel komt vrijwel overeen met eerdere plannen die NOS en minister. Op basis daarvan wisselen de omroepen al niet meer van net. maar vul len ze met vaste partners een eigen net. Op Nederland 1 zijn dat KRO en NCRV en AVRO, op Nederland 2 Veronica, TROS en EO, en op Nederland 3 VARA, VPRO en NOS. Belangrijke NOS-onderwer- pen (sportevenementen en bij zondere gebeurtenissen) wor den verdeeld over de drie zen ders. De zogenaamde aanvul lende NOS-taken. zoals pro gramma's voor minderheden en over cultuur, worden onderge bracht in een nieuwe omroep: de Nederlandse Programma Stichting (NPS). D'Ancona zei gisteren dat alle voorwaarden nu zijn geschapen om de publieke omroepen te versterken in de strijd tegen de commerciële zenders. Ze gaat uit van een marktaandeel van zo'n vijftig procent voor de pu blieke zenders. utrecht/den haag gpd-anp ,,Een nieuw tijdperk, een water scheiding. een verkiezingspro gramma dat afrekent met het na-oorlogse verleden." Dat zei voorzitter Braks van de com missie die het ontvverp-verkie- zingsprogramma van het CDA heeft geschreven gisteren over het werkstuk van zijn commis sie. Het CDA-partijbestuur omarmt de voorstellen van de commissie. Partijvoorzitter Van Velzen noemde het ontwerpprogram ma voor de peridde 1994-1998 ..moedig" en „toekomstge richt". „De kiezers worden hel dere keuzes voorgelegd, er wor den geen illusies geschapen. Het partijbestuur beseft dat of fers soms diep kunnen ingrij pen. maar dat deze noodzake lijk zijn om te kunnen investe ren in de toekomst van ons land." De voorgestelde forse ingre pen in de sociale zekerheid, de gezondheidszorg, de subsisies en het ambtelijk apparaat zijn volgens de CDA-programcom- missie onvermijdelijk. Braks vindt niet dat het CDA met dit „sobere, sobere en nog eens so bere" verkiezingsprogramma de WD rechts passeert. Hij wees op de doelstelling 'werk boven inkomen' (geen koopkrachtga rantie voor de komende kabi netsperiode). de aandacht voor langdurig werklozen, het budget voor ontwikkelingssamenwer- amsterdam Alweer voor de tiende keer werd gister avond herdacht dat Kerwin Duinmeijer op 20 augus tus 1983 om zijn huidskleur werd vermoord door een king en het terughoudende vreemdelingenbeleid in hetont- werpprogram. Volgens hem zijn dat christendemocratische ba kens. Met de voorstellen denkt de commissie-Braks komende ka binetsperiode zo'n negen mil jard gulden te bezuinigen. Ook deze Financiële doelstelling krijgt de goedkeuring van het partijbestuur. Minder juichend reageerden gisteren coalitiepartner PvdA en de organisaties van werkgevers en werknemers. PvdA-fractielei- der Wöltgens is nogal kritisch over het inkomensbeleid dat het CDA voorstaat. Tevens mist hij een actieve rol van de over heid bij het bestrijden van de werkloosheid. Toch treft Wölt gens in het programma een toonzetting en voornemens aan die getuigen van „meer binding met het huidige kabinetsbeleid dan verwacht mocht worden op basis van de opstelling van het CDA in de afgelopen periode." Zowel de vakcentrales als de werkgeversorganisaties zijn niet echt tevreden met het CDA- programma. Vakcentrales vin den dat het CDA met een „bik kelhard verhaal" komt met na me door de bezuinigingen op de sociale zekerheid. Werkge vers vinden daarentegen dat de bezuinigingen nog niet ver ge noeg gaan en vinden dat de druk van belastingen en pre mies te hoog blijft. racistische skinhead. Ongeveer 200 mensen woon den de herdenking op de Amsterdamse Dam bij. FOTO ANP KOEN s UYK den haag henk postma Bijna twee maanden nadat in het ministerie van sociale zaken een Zware bom explodeerde, is de stilte rond het onderzoek eindelijk verbroken. Een 53-jarige 'wapengek' uit het Noordhollandse Ven huizen zou jarenlang explosieven hebben gele verd aan de ongrijpbare Radikale Anti-Racistische Aktie (RARA) die de verantwoordelijkheid voor de aanslag opeiste. Justitie en politie ontkenden meteen dat van enige verdenking sprake is. Maar de advocaat van de man, mr. Meijering, meent beter te weten. Volgens hem wordt een vervelend spelletje met zijn cliënt gespeeld. Al zeven weken probeert het rechercheteam dat na de laatste aanslag is geformeerd, een onzicht baar web te spannen waaraan men de daders ooit nog eéns hoopt vast te kleven. Is de eerste vlieg nu gevangen? Het antwoord ligt besloten in het geheimzinnige waas dat alles wat met RARA te maken heeft nu al bijna tien jaar lang omgeeft. Hoe lastig het is zelfs maar met een vinger naar vage daders te wijzen, heeft de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) de afgelopen jaren ervaren. Na de RARA-aanslag, november 1991, op de woning van staatssecretaris Kosto, suggereerde BVD-chef Docters van Leeuwen dat de ontmaske ring van de daders slechts een kwestie was van dagen. Zijn dienst had de boosdoeners al enige lijd in het oog. Alleen het bewijs moest nog even worden geleverd. In een TV-interview in maart dit jaar kon hij die grootspraak met goed fatsoen niet meer volhouden.Als je terrorisme wilt bestrijden en je bent niet bereid om je dan een termijn van ten minste tien en waarschijnlijk twintig jaar voor ogen te stellen, begin er dan niet aan", zei hij deemoedig. Zo lang wenst Justitie niet meer te wachten, sinds op 1 juli van dit jaar de bom bij Sociale Za ken ontplofte en RARA dreigend liet weten: „Tot de volgende keer". Een nieuw politieteam van ze ker 15 rechercheurs nam het voortouw. De BVD werd uit het veld gestuurd en mag nu vanaf de zijlijn nog wat roepen. BVD en politie liepen elkaar te vaak voor de voeten. Vijf jaar geleden, toen de politie na lang speuren meende de daders van de eerste RARA- aanslagen te hebben gegrepen, ging de strafver volging de mist in mede doordat een wat al te spraakzame BVD'er verklapte dat er verdachten werden geschaduwd. De politie brieste dat de da ders door die loslippigheid de kans hadden gekre gen zich van belastend materiaal te ontdoen. Nieuwe blunders kan de politie zich niet ver oorloven. Daarom wordt nu uiterst omzichtig te werk gegaan. In plaats van op het kompas van de BVD te varen, probeerde het rechercheteam ver klikkers te recruteren. Wie de 'gouden tip' geeft, mag een recordbeloning van twee ton mee naar huis nemen. Er meldden zich tot dusver ruim veertig gegadigden. Of dat zoden aan de dijk zet, blijft duister. Het enige wat de buitenwereld tot dusver mocht Weten, is dat uit het puin van Sociale Za ken wat materiaal was opgevist dat „mogelijk een indicatie kan geven omtrent de gebruikte explo sieven en de plaatsing daarvan". Het is curieus dat het eerste nieuws dat in verband met de RA RA-bom is 'uitgelekt' ook weer de explosieven be treft. Directe bemoeienis met de ontploffing bij Soci ale Zaken kan de 'verdachte' Noordhollander niet hebben gehad. Toen de bom af ging, zat hij al drie weken vast. Hij werd gearresteerd op 10 juli, toen de politie zijn huis binnenviel en veel wa pentuig en munitie plus een kilo springstof vond. De man beweert dat hij voor die tijd langdurig door de politie werd afgeluisterd wegens mogelij ke betrokkenheid bij eerdere RARA-aanslagen, met name die op het woonhuis van Kosto. Hij zegt ook dat hij nooit iets met RARA te maken heeft gehad. Dat laatste willen nu ook Justitie en politie doen geloven. Justitie in Alkmaar kwam meteen met een ontkennend persbericht („Een eventuele levering van bommen of springstof aan RARA maakt geen deel uit van het gerechtelijk vooron derzoek.") en verwees naar de berechting van de man op 21 september aanstaande. Justitiewoord- voerder mr. A. Josephus Jitta weigerde verder ook maar één enkele vraag te beantwoorden. Daar mee blijft vooralsnog ook duister waarom de aan houding van de Noorhollander steeds geheim is gehouden. Volgens advocaat Meijering was zijn cliënt al lang weer vrij geweest als het RARA-onderzoek niet had meegespeeld. Dat onderzoek, aldus de advocaat, werd afgelopen donderdag tijdens een besloten zitting van de Alkmaarse rechtbank aan gevoerd om de voorlopige hechtenis opnieuw te verlengen. „Grote flauwekul", vindt dat advocaat dat. Niet alleen Justitie haastte zich gisteren te ontkennen dat de Noordhollander wordt ver dacht van betrokkenheid bij RARA-aanslagen, ook de officiële woordvoerder van het speciaal re chercheteam, H. Schreuder, had meteen een af werende reactie: „Onzin, in ons onderzoek naar de bomaanslag op het ministerie van sociale za ken komt hij gewoon niet voor. Natuurlijk is ook hij even in beeld geweest, maar daar is niet op doorgegaan". Het kan zijn dat het speciale rechercheteam nog lang niet toe is aan het selecteren van de seri euze verdachten. Maar aangenomen mag worden dat het team, dat over de modernste opsporings- apparatuur beschikt, inmiddels een groot gezel schap mogelijke daders of betrokkenen in het oog houdt, en pas toeslaat wanneer waterdichte be wijzen kunnen worden geleverd. Als de Noord hollander tot dat gezelschap behoort, kan publici teit daarover het rechercheonderzoek danig frus treren. Maar het is ook goed mogelijk dat het recher cheteam dit keer bewust zelf voor een lek heeft gezorgd. Dat zou dan een afleidingsmanoeuvre kunnen zijn of een spelletje blufpoker, bedoeld om verwarring te zaaien. Mogelijke daders of be trokkenen worden voortdurend geschaduwd of afgeluisterd. Het laten vallen van een naam kan dan een speldeprik zijn die tot doel heeft reacties uit te lokken en te registreren. Bij alle verwarring kan de zaak rond de Noordhollandse arrestant ook nog gewoon een kwestie zijn van te veel fan tasie. Misschien heeft hij inderdaad niets van doen met de tot dusver ongrijpbaar gebleken ac tiegroep. DEN HAAG CAREL GOSELING Als het economisch goed gaat en iedereen tevreden is, kan er veel. Dat leidt ertoe dat de PvdA kiezers trekt en mag toetreden tot het kabinet. Er kunnen im mers 'leuke dingen voor de mensen' worden gedaan. Zo werd ook het derde kabinet- Lubbers geboren. Helaas, het pakte anders uit. Vanaf half 1991 keerde het eco nomisch tij en ging het weer slechter met bedrijven, werkge legenheid. lasten en koop kracht. Even probeerden CDA en PvdA nog te doen alsof er niets aan de hand was. Maar vanaf medio 1992 kon dat niet meer. Inmiddels praat iedereen over recessie, inleveren van koop kracht, sterk stijgende werkloos heid. Er kan niets meer. En de trend is gekeerd. De PvdA ver liest, de WD komt op en het CDA wendt de steven. Dat komt overduidelijk naar voren in het gisteren gepresen teerde nieuwe verkiezingspro gramma van het CDA met als ti tel 'Wat echt telt'. Er moeten volgens de nota nu eens echt knopen worden doorgehakt. Nederland moet worden klaar gestoomd voor de toekomst. Het is een hard stuk geworden. Menigeen zal het zelfs keihard noemen. Het mes gaat in de so ciale zekerheid, in de subsidies die vadertje Staat nog uitdeelt, in de gezondheidszorg, in het onderwijs. Er is geen ruimte meer voor loonsverhogingen of koopkrachtgaranties. De overheid moet verder be zuinigen. Als er toch meer geld binnenkomt door economische groei, moet dat worden gebruikt om de lasten voor burgers en bedrijven te verlagen. Vooral de belastingen voor beterbetaalden moeten omlaag. Rode draad: iedereen moet de eigen broek ophouden, zelf ver antwoordelijkheid nemen. De vraag of iemand dat kan, wordt niet gesteld. De sociale zeker heid wordt onbetaalbaar omdat te weinig mensen werken. Dus moeten uitkeringen omlaag, moeten de eisen waaraan ie mand moet voldoen voor een uitkering omhoog en kan het minimumloon wel verdwijnen. Dan gaan de uitkeringstrekkers vanzelf aan de slag. Maar in het ontwerp-pro- gramma ontbreekt een werkge legenheidsplan. Sterker nog: er wordt geconstateerd dat banen niet door wetgeving ontstaan maar door bedrijven. Door on dernemers met durf en creativi teit. Op zichzelf is dat waar. Maar als je als CDA verwacht dat er de komende jaren geen economische groei is en je bur gers niets meer te besteden geeft, is een forse banengroei vrij onwaarschijnlijk om het mild uit te drukken. Het is ook opvallend hoe het CDA zwijgt over de koopkracht effecten van haar voornemens. Niet alleen voor uitkeringstrek kers maar ook voor werkenden. Ruimte voor loonsverhoging is er niet, menen de christen-de mocraten. Maar kennelijk wel voor hogere lasten. 1 let CDA wil burgers immers extra aanslaan voor milieu, overheidsvoorzie ningen, gezondheidszorg, on derwijs (studiefinanciering), wonen, openbaar vervoer en autorijden. En dit is nog maar een kleine greep uit de plannen. Tegelijk wordt de oorlog ver klaard aan fraudeurs. Fraude moet worden uitgebannen, staat er letterlijk. Er moeten meer rechters komen, meer po litie, meer cellen. Normen en waarden moeten weer in oude glorie worden hersteld. Niet meer snijden in defensie. Harde aanpak van illegalen en drugs. Allemaal bekende items in con servatieve kring. Bij de WD kan de vlag uit. De liberale ideeën, die het CDA tot nu toe vaak bestreed, zijn door de christen-democraten overge nomen. Een gruwel voor de PvdA. De kans op doorgaan met het CDA na de huidige kabi netsperiode lijkt verder weg dan ooit. Van de andere kant schept meer afstand ook meer duide lijkheid. Dat geeft de sociaal-de mocraten de kans zich opnieuw te profileren op 'traditionele' items. De vraag is alleen of de kiezers dat nog willen honore ren. Het CDA heeft al eerder aangetoond prima aan te voe len wat er in de samenleving leeft. En hoop op een snel om slaand economisch tij hoeft de PvdA niet te hebben. 'Politiechefs naar bedrijven' leusden. gpd Politie-officieren zijn vastge roest. Een flink aantal moet di rect het bedrijfsleven in. Uitwis seling met werknemers uit de privésector en dubbelfuncties moeten leiden tot een efficiën tere politie organisatie. Dat zegt directeur P. Dijkshoorn van het politie-opleidingscentrum De Boskamp in Leusden. Dijkshoorn: „De politie moet de spiegel zijn van de samenle ving. Daarom trekken wc steeds meer vrouwen en allochtonen aan. Maar de vermaatschappe lijking houdt op omdat veel po litiemensen hun leven lang bij dezelfde baas blijven". Een zorgwekkende ontwikkeling, vindt hij. „De paar politiechefs die functies bij ondernemingen hebben aanvaard, dal is een be lachelijk lage score". In 1988 stapte de Haagse commissaris Cazemicr over naar Ahold. Zijn Amsterdamse collega Sietsma ging nair Philips. Ook Heinekcn heeft politiemensen aangetrok ken, vooral voor beveiliging.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3