'De meeste actiefilms zijn stupide' vidre jan Cremer Nieuwe aanwinsten voor Mauritshuis Cultuur Kunst Hollywood breekt alle records ontwerpt kunstwerk Portretten versmolten met rustieke muurwerken VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071 -356472. PIV -CHEF JAN RIJSDAM.071 -3564 3 Kunstmanifestatie in douanekantoren Nijmegen Achttien kunstenaars uit binnen- en buitenland zullen van 21 tot en met 29 augustus werken exposeren in achttien leegstaande douanekantoren langs de Belgische en Duitse grens. Het eenmalige project wordt gesubsidieerd door provincies en gemeenten. Voor de manifestatie worden grenskantoren in on der meer Sluis. Achel. Eindhoven Autoweg, Tegelen, Heurne, Kotten. Schoonebeek en Bourtange gebruikt. Behalve beeldende kunst is op sommige plaatsen ook theater te zien. Daarnaast zijn twee architecten en een muziekperformer uitgenodigd. Het pro ject zal een eenmalig karakter hebben omdat de douanekanto ren de komende jaar gesloopt of verkocht worden. Publieksprijs Grafiek Biënnale Maastricht» De Nederlandse beeldend kunstenaar Fon Klement heeft de Publieksprijs van de eerste Grafiek Biënnale in Maas tricht gewonnen. Het publiek kon zijn voorkeur op een formu lier kenbaar maken. De tweede prijs ging naar de Nederlandse graficus Ru van Rossum en de derde prijs naar zijn Vlaamse col lega Waker Brems. De Biënnale, waar ruim 2000 kunstenaars uit 80 landen hun werk exposeren, heeft nog steeds met een teleur stellend aantal bezoekers te kampen, ook al wordt er veel ge kocht. Toch denken de organisatoren quitte te spelen en de Gra fiek Biënnale over twee jaar te herhalen. Het evenement in het Maastrichts Expositie en Congres Centrum (MECC) is nog tot en met 29 augustus te bezoeken. Concert Terence Trent D'Arby utrecht Na enkele jaren afwezigheid op de concertpodia komt Terence Trent D'Arby op 12 oktober naar Nederland. Als onder deel van een Europese tournee ter gelegenheid van zijn nieuw ste album "Symphony or Damn' zal D'Arby een eenmalig con cert geven in Vredenburg in Utrecht. De voorverkoop is vandaag begonnen bij de bekende adressen. Terence Trent D'Arby. Sigoumey Weaver, heldin van drie Alien-films, nu als first lady' De koning sterft, maar nie mand mag het weten, zelfs de koningin niet. Een arge loze flierefluiter lijkt als twee druppels water op de koning en wordt, in het diepste geheim klaarge stoomd om de monarch te vervangen. En warempel, hij blijkt een beter staats hoofd dan de echte koning was geweest. Het is een ge geven dat al talloze malen voor films werd aangegre pen. Door de Japanner Ku rosawa voor de tragedie 'Kagemusha' en door Paul Mazursky voor de Zuidamerikaanse klucht 'Moon over Parador'. Ivan Reitman levert nu onder de titel 'Dave' (Nederlandse première 9 september) een lichtvoetige variant met Kevin Kline als stiekeme vervanger van de Ameri kaanse president en Si goumey Weaver als 'first lady'. NEW YORK PIETER VAN LIEROP Sigoumey Weaver is bij het gro te publiek vooral bekend als Ripiey, de heldin van drie Alien- films. Maar ze gaf ook eminent acteren te zien in o.m. 'The Year of Living Dangerously' en 'Go rillas in the Mist'. Ze is gepokt en gemazeld bij het New Yorkse off-Broadway toneel en het amuseert haar dat filmregisseur Ivan Reitman haar al drie keer (eerder in Ghostbusters I en II) gebruikt heeft om in komedies de link te leggen tussen de kod dige hoofdrolspelers en de 'nor male' rest van de wereld: „Ik ge loof dat ik in 'Dave' de enige ben om wie er vooral niet gela chen mag worden. Ik ben de enige van de hoofdpersonen die niet weet wat er aan de hand is. Ik representeer de droefheid in een verhaal dat vooral bijster amusant, beschaafd en lief is. Sigoumey: „Als je de kans krijgt om als vrouw een sterk ontworpen karakter te spelen in een actie-film dan is dat fantastisch." De film heeft iets aangenaam ouderwetsigs, doet aan het werk van Frank Capra denken. Leuke karakters in ongerijmde situa ties die toch dicht bij een moge lijke realiteit staan." Kille kikker „De realiteit van Amerika's 'first lady', dat is iets waar ik wel even op heb lopen kauwen. Dat is niet een rol die je uit de losse pols kunt laten komen. Ik had gespeeld met de gedachte om Barbara Bush op te bellen en haar te vragen hoe dat was, maar dat zou te ver hebben ge voerd. Maar ik heb wat boeken te pakken gekregen die konden helpen. Speciaal over Eleanor Roosevelt, die minder gelukkig getrouwd was, die een leven GTST-ster speelt Shakespeare EINDHOVEN ANP De 26-jarige Antonie Kamerling, bekend van de RTL-4-soap 'Goede Tijden - Slechte Tijden', is binnenkort als Fortinbras te zien in 'Hamlet' van Shakespeare. Het Zuidelijk Toneel brengt de klassie ker (uit 1600) op de planken in een regie van Ivo van Hove. Kamerling was recent ook te zien in de film 'Een kleine blonde dood'. De titelrol in 'Hamlet' is voor de 29-jarige Bart Siegers, die ook al te zien was in 'Richard II' en 'Ajax/Antigone'. De twee twinti gers staan tussen de oudgedienden Willem Nijholt (59) en Henk van Ulsen (65). De eerste, najaren terug in het gesubsidieerde to neel, speelt Claudius, de tweede Folonius. De première is op 4 sep tember in de Stadsschouwburg in Eindhoven. I Spiegelwanden l Spiegels op maat I Spiegels met lijst K Glazen meubelen I Vitrines l Tafels volgens model GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 - 21 80 55 voor zichzelf gecreëerd heeft en een meer verlichte geest ge weest is dan haar man Franklin. Ze heeft zich meer voor de un derdogs in de samenleving in gezet dan haar presidentiële echtgenoot heeft gedaan." „Pat Nixon had ook wel iets gemeen met de Ellen Mitchell die ik speel. Pat Nixon was een warm mens, een 'first lady' die de mensen opzocht, terwijl haar man gezien werd als een kille kikker met een totaal andere stijl. Maar ik vind dat het een onmogelijke opgave is om 'first lady' te zijn, omdat er waanzin nig hoge eisen aan worden ge steld. Ze moeten voorbeelden zijn van beleefdheid.en beschei denheid. Ik ben opgelucht dat Hillary Clinton het nu anders aanpakt en eerlijk is over haar taakopvatting, over kwesties waarvan ze gewoon zegt dat ze die naar zich toetrekt. Verfris send." Hartewens „De Ellen Mitchell in het Witte Huis is een puur eenzame fi guur. Een soort prinses, gevan gen in een ivoren toren, die er voortdurend over lamenteert hoe erg het is om 'first lady' te zijn. Het was een uitdaging om dat te spelen, omdat je dan de bewaakster wordt van de balans in de film. Je wil dat die paar se rieuze tonen, die essentieel zijn voor de plot, wel degelijk ook serieus worden genomen. Maar maak je het al te tragisch, dan vliegt ineens de hele komedie door het behang." „Spelen met Kevin Kline, daarmee ging een hartewens in vervulling. Hij is. net als ik. af komstig is uit de New Yorkse to neelwereld. Dat is toch een groep mensen die elkaar in de gaten houdt en probeert om, als ze de kans krijgen, eikaars voor stellingen te zien. Je hebt vanuit die theaterachtergrond een aantal dingen gemeen en dan ben je ook nieuwsgierig naar die mensen als ze in films te rechtkomen en blijft het ook een speciale prikkel om met el kaar samen te werken." Sigoumey Weaver is als actri ce een voorloper geweest in het spelen van vrouwen die actie en geweld bepaald niet schuwen. ,,Ik denk dat na al die jaren van ingeburgerd geweld op de tele visie het gewoon een kwestie van tijd was voor dat soort rol len ook bij vrouwen terecht zouden komen. Ik geloof dat het heel moeilijk is om een goede actiefilm te maken en als je de kans krijgt om als vrouw een sterk ontworpen karakter te spelen in een actie-film dan is dat fantastisch. De meeste ac tiefilms zijn qua intentie helaas tamelijk stupide. Maar ik houd wel van actiefilms en dan zie ik graag gebeuren dat ook vrou wen de klus kunnen klaren. Met science fiction-films ligt het an ders. De Alien-films zijn het moeilijkste wat ik ooit gedaan heb. Zo gecompliceerd. En het acteren is altijd ondergeschikt aan al het andere dat op zo'n set omgaat. SF is frustrerend om aan mee te werken." Expositie Jan Steen in Rijksmuseum AMSTERDAM GPD Bijna veertig jaar na de laatste overzichtsstentoon- stelling in het Haagse Mau- ritshuis, krijgt Jan Steen in 1996 een nieuwe expositie in het Rijksmuseum in Am sterdam. Jan Steen hoort samen met Rembrandt. Venneer en Frans Hals tot de grote vier van de Neder landse schilderkunst in de 17e eeuw. „We streven naar het bij eenbrengen van 40 topstuk ken uit de hele wereld", vertelt directeur presentatie Annemarie Veis Heijn. Daarvoor wordt samenge werkt met de National Gal lery in Washington, waar de expositie voorafgaand aan de Nederlandse presentatie is te zien. Het Rijksmuseum heeft zelf 20 werken van Steen, maar het grootste deel van de tentoonstelling zal uit de bijzondere bruik lenen bestaan. „Sinds de expositie van 1958 is de kennis van Steens werk aanzienlijk uit gebreid. Als voorbereiding gaan we echter ook nieuw archiefonderzoek doen", zegt Veis Heijn. De topstuk ken moeten inzicht geven in zijn ontwikkeling en de verschillende soorten on derwerpen die hij behan delde. Steen is vooral bekend door zijn vrolijke genre-ta ferelen maar maakte ook portretten en historiestuk ken. Veis Heijn wijst erop dat zijn werk nogal wisselde van stijl en kwaliteit, een aspect van Steen dat zeker aandacht zal krijgen. Bij de expositie verschijnt in elk geval een Engelstalige catalogus met inleidingen van Amerikaanse en Neder landse specialisten. Het Rijksmuseum streeft ook naar een Nederlandstalige uitgave. De tentoonstelling wordt van 5 mei tot en met 2 september 1996 in Was hington gehouden en is in het Rijksmuseum te zien van 22 september 1996 tot en met 12 januari 1997. NEW YORK »DPA DEN HAAG ANP HENGELO» ANP „Dit kunstwerk moet hèt baken worden langs de autosnelweg Amsterdam-Berlijn-Moskou. Een herkenningspunt, vergelijkbaar met bijvoorbeeld de Eiffeltoren," zegt Jan Cremer over zijn ontwerp voor de zendmast van TV Oost, het televisie-station van Overijs sel. De creatie van Cremer moet ongeveer negentig meter hoog worden en een beeld geven van Overijssel. De mast in Hengelo krijgt de vorm van een spoel, ver wijzend naar het textielverleden van Twente. Of de tv-toren er komt wordt dit najaar duidelijk, als het besluit valt over de toekomst van TV Oost. De beste plaats voor de 125 meter hoge toren is die vlakbij de studio van TV Oost aan de auto snelweg Al. Nozema, de instantie die de zendmast zal bouwen, de gemeente Hengelo en andere be drijven op het complex waar zich de tv-studio bevindt, hebben po sitief gereageerd op het initiatief. Jan Cremer beschouwt de enor me spoel als een ode aan de pro vincie waar hij geboren is. „Ik be waar heel goede herinneringen aan dit gebied," vertelt Cremer. Hij heeft zijn liefde voor het Overijssels landschap ook tot ui ting gebracht in het kunstwerk van circa zestien vierkante meter in de hal in de studio van Radio - en TV Oost. Cremer heeft er deze week de laatste hand aan gelegd. Het be staat uit panelen die aan 'de wand zijn bevestigd en waarvan het kleurenspel doorloopt irt de vloer bedekking. Het Mauritshuis in Den Haag heeft in twee jaar tijd elf nieuwe schilderijen weten te verwerven. Ze zijn vanaf heden in een spe ciale opstelling te zien. De wer ken vullen lacunes in de collec tie op en moeten ervoor zorgen dat het Mauritshuis een nog completer beeld geeft van de 17de-eeuwse schilderkunst in Nederland en Vlaanderen. De meesters zijn te verdelen in drie groepen: Italianisten (Nederlandse schilders met een Italiaanse stijl), classisisten (het Mauritshuis geldt zelfs als één van de belangrijkste voorbeel den van Nederlands classisime) en landschapsschilders. Directeur F. Duparc, twee jaar geleden aangetreden, steekt zijn trots niet onder stoelen of ban ken. „Het is een ongehoopt re sultaat". De schilderijen zijn ge kocht. bij voorbeeld met steun van de Rembrandtvereniging en anonieme donateurs of gekre gen, soms in langdurige bruikleen. Het zijn niet de allergrootste namen die verworven zijn, al zijn Van Everdingen en Van Goyen wel degelijk beroemd. Van Van Everdingen is er een trompe-l'oeil met Venus-buste. Van Jan van Goyen is er een heel vroeg winterlandschapje, waarmee ook de collectie over deze schilder completer is ge worden. Het winterlandschap hangt in de tijdelijke opstelling naast een duinlandschapje van de vrij on bekende Pieter van Santvoort dat naar de mening van velen van zeer grote kwaliteit is. Ko misch is een schilderij met aan geklede apen van de Vlaming Drie weken voor het officiële einde van het Ame rikaanse bioscoopseizoen is een ding duidelijk. Het zijn gouden tijden voor de filmbazen in Hollywood. Het centrum van de Amerikaanse filmindustrie sluit op 6 september het lucratiefste jaar uit zijn geschiedenis af. Vooral Steven Spielbergs spektakelstuk 'Jurassic Park' deed de kassa's vollopen. De rolprent staat na tien weken op de derde plaats van de lijst van films die het meest hebben opgebracht. De dino- saurussenfilm heeft alle verwachtingen overtrof fen. De tweede plaats, nu nog in handen van 'Star Wars' (opbrengst 322 miljoen dollar), ligt binnen handbereik. Het Amerikaanse publiek weet massaal de bio scoopzalen te vinden. De verdiensten voor de bioscopen liggen in vergelijking tot het vorige sei zoen ongeveer 25 procent hoger. Ook het topjaar 1989 wordt duidelijk overtroffen. Spielberg lijkt met 'Jurassic Park' zijn positie van topregisseur en -producer alleen maar te hebben versterkt. Hij was aJ verantwoordelijk voor de film 'E.T.', de nummer een op de filmlijst die alleen in de VS bijna 400 miljoen dollar in het laatje bracht. Met de films 'Jaws' en 'Raiders of the lost Ark' is hij eveneens in de top-10 van suc cesvolste films terug te vinden. Behalve 'Jurassic Park' scoort ook de met sen sationele technische effecten doorspekte film The Fugitive' hoog. Hoofdrolspeler Harrison Ford bleek al eerder een publiekstrekker in 'Star Wars' en de Indiana Jones-cyclus. Een goede derde op de lijst is Sydney Pollacks thriller 'The Firm' met Tom Cruise in de hoofdrol. Het is overigens niet alles goud wat er blinkt. En kele films flopten gigantisch, zoals 'The Last Ai tion Hero' met Arnold Schwarzenegger en 'Sliver' met Sharon Stone. Ook 'Rising Sun', een op Japan geënte thriller met Sean Connery en Wensley Sni pes, bleef met 41 miljoen dollar in drie weken achter bij de verwachtingen. Het portret van Constantijn Huygens en Suzanna van Baerie van Jacob van Campen is een van de nieuwe aanwinsten van het Mauritshuis in Den Haag. foto David Teniers en uniek voor Nederland is een landschap met jachtnimfen van Bartholomeus Breenburgh, van wie nergens in Nederland iets te zien is. Duparc kondigde bij zijn komst al aan dat hij geen grote veranderingen of nieuwe aan dachtsgebieden in het Maurits huis wil. Wel wil hij voorkomen dat de collectie statisch wordt. Completering is zijn voornaam ste doel en dat ziet hij ruim. „Ik blijf niet binnen het Maurits huis. Ik ga uit van de collectie Nederland. Als ze elders al een behoorlijke collectie van ie mand hebben, heeft deze schil der voor mij niet meer de hoog ste prioriteit." Van het nieuwe 'elftal' maken ook deel uit het nu helemaal ge restaureerde portret van Con stantijn Huygens en zijn gelief de Suzannna van Baerie door Jacob van Campen en het al veelbesproken anonieme mini atuur waarvan men de schilder ('RF') nog steeds niet weet. Het Mauritshuis heeft alle 950 schilerijen uit de eigen collectie geboekstaafd in de Illustrated General Catalogue', die tegen kostprijs te koop is. Alle werken staan afgebeeld en worden toe gelicht. Duparc en zijn medewerkers zijn inmiddels druk doende met de Paulus Potter-tentoonstel- ling, die waarschijnlijk in het najaar van 1994 te zien is. De Vermeer-tentoonstelling wordt na 1995 georganiseerd, aldus Duparc, als het al lukt In no vember is er een expositie van historiestukken, schilderijen met een bijbels, mythologisch, historisch of allegorisch verhaal. BEELDENDE KUNST i t/m 9/9, ma t/m za 10 00-22 00 3 12 00-22 00. Fotogalerie De Klei- ie Klup. Nieuwe Rijn 1Leiden Het vervelende van virtuoze technieken is dat ze pas interes sant zijn, wanneer ze een in houd ten goede komen. Als met een techniek niets geponeerd wordt, blijft het kunstenmakerij. Dat is precies het probleem met de foto's van Saulius Paukstys, die tot 12 september worden gëexposeerd in Galerie De Klei ne Klup in Leiden. Deze uit Li touwen afkomstige fotograaf presenteert een stel op zichzelf knappe prenten, maar de 'poin te' daarvan is te mager om lan ger dan vijf minuten te boeien. Uitgangspunt voor de fotose rie was een vondst die Paukstys deed in een rüineus pand in de Litouwse hoofdstad Vilnius. In een doos met oude negatieven trof hij een portretserie aan van een reeks onbekende personen. Op de doos stond slechts het jaartal 1950 vermeld. Gëintri- geerd door dit geheimzinnige document maakte Paukstys nieuwe afdrukken van de nega tieven. Daar liet hij het echter niet bij. Flij vermengde ieder negatief telkens met een ander negatief, waarop de brokkelige structuren te zien zijn van rus tieke muren uit het Litouwse straatbeeld. De portretten ver smelten aldus met hun achter grond. Op het eerste gezicht heeft dat een heel fraai effect. Com positorisch zitten de foto's goed in elkaar, en ook de kwaliteit van de afdrukken, gemaakt in een melancholieke bruinige tint. is prima. Helaas moet iede re foto het van dezelfde truc hebben. En dat ontkracht wat in eerste instantie boeiend is. De bedoeling die de maker, volgens De Kleine Klup, met de ze foto's had - uitbeelden dat de gezichten van de geportretteer- den als het ware voortleven in het straatbeeld van Vilnius - wordt dan ook niet gerealiseerd. Het idee is te letterlijk uitge beeld en in een techniek die te nadrukkelijk op de voorgrond treedt. Wellicht had Paukstys een veel verrassender resultaat be reikt, wanneer hij geen kunstfo to's had proberen te maken, doch slechts de kale. documen taire afdrukken van de foto's in een artistieke context, hijvoor beeld een installatie, had ge toond. Nu blijft het allemaal toch teveel balanceren op het randje van de kitsch. Hoofdrol voor kasteel in theaterstuk WlIK BU DUURSTEDE ANP Het Pollux Theater bereidt een openlucht-voorstelling voor waarin Kasteel Duurstede in Wijk bij Duurstede de hoofdrol krijgt. Het is een klank- en licht spel, maar dan wel met acteurs en extra decors. De bezoekers worden 'ondergedompeld' in de Middeleeuwen, belooft Pollux De titel van het stuk is 'David van Bourgondië. de bloei van Duurstede'. David was de bis schop die in de late Middeleeu wen kleur gaf aan het leven in en bij het kasteel. In het stuk is 'hij een oude man die herhaal delijk in de lauwe melk gaal zit ten om de pijn van zijn jicht te verzachten. Dan komt Gijsbrecht van Bre- derode op bezoek, met wie hij een politieke liefde-haat-ver houding heeft. Het thema van de voorstelling is de dorst naar macht en vriendschap, verraad en vergeving. In het stuk drijft een kunst matig eiland door de slotgracht waarop de torenkamer van de bisschop is nagebouwd. Het spektakel is tussen 31 augustus en 11 september negen keer te zien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21