Costa del Sol steeds meer Costa de la Maffia Nauru in greep van vogelpoep Rivalen zetten Myanmarese drugkeizer onder druk Feiten &Meningen NAURU - MGUINEA x Vergoeding proceskosten bij winnen belastingzaak ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1993 152 Spoorweg 0 km ?Anetam [Anaban lYARENST Evenaar ^NIEUW>^ Oceaan Vanuatu' australië BELASTING BELICHT Khun Sa is de grote drugkeizer van de Gouden Driehoek. Khun Sa is de ab solute heerser in het grensgebied van Myanmar, Laos en Thailand. Dat be tekent dat hij 60 procent van de mondiale heroïnehandel in handen heeft. Op de Myanmarese drugkeizer wordt evenzeer gejaagd als op zijn Colom biaanse collega Pablo Escobar. Net als Escobar is Khun Sa herhaaldelijk op het nippertje ontkomen aan de greep van de drugbestrijdingsdiensten in zuidoost-Azië. Daarom staat hij ook bovenaan de lijst van gezochte drugba- De schattingen over de opiumproduk- tie in het gebied dat hij onder controle heeft, lopen uiteen van 1.200 tot 2.200 ton per jaar. Het merendeel van de produktie wordt langs oerwoudpaden op de ruggen van muilezels naar de Verenigde Staten, Europa, Australië, Afrika en andere delen van Azië ge smokkeld. Khun Sa heeft een 8.000 manschappen tellend leger in dienst. Dit begeleidt de muilezeltransporten door het oerwoud en over de bergketens van de Gouden Driehoek. Potentiële vijanden worden in hinderlagen gelokt, of door het ge weld ontmoedigd om pogingen te on dernemen de transporten of delen er van te kapen. Het succes heeft Khun Sa ook op eigen terrein talrijke vijanden bezorgd. Her haaldelijk is hij in gevecht gewikkeld met rivalen die uit zijn op de rijke ver diensten van de heroïnehandel. De Thaise anti-narcoticadienst en agenten van de Amerikaanse Drugsbestrijdings dienst (DEA) profiteren van deze rivali teit. Dat bleek onder meer toen een team van beide diensten vorige week een lading van 329 kilo heroïne wist te onderscheppen. De lading was be stemd voor de VS en vertegenwoordig de een straatwaarde van 33 miljoen dollar. De DEA en de Thaise politie zijn in fei te slechts buitenstaanders in het ge vecht tegen de Myanmerese drugkei zer. Een veel grotere bedreiging vormt de militaire en numerieke kïacht van het Wa-volk. Ze zijn gehard door de strijd tegen het central gezag in Yang- on en zijn talrijker en beter bewapend dan de manschappen van Khun Sa. Het Wa-volk beschikt over 35.000 manschappen, die onder leiding staan van Chao Nyi Lai. Zij strijden met Khun Sa om de macht over de Myan marese boeren die in de Gouden Drie hoek de papaver verbouwen. Volgens een lid van de Thaise drugbestrijdings dienst heeft Khun Sa de afgelopen maanden terrein verloren aan het Wa- leger, dat nu wordt gesteund door de regering in Yangon. Van die strijd wordt vooral de plaatselijke bevolking het slachtoffers. De in Myanmar geproduceerde heroï ne verlaat langs alle mogelijke kanalen het land. Via Thailand, Hong Kong, China, Cambodja, Vietnam, Bangla desh en India komt de waar met hulp van Chinese, Britse en Duitse misdadi- gersbendes uiteindelijk terecht bij de gebruikers in New York, Amsterdam en Sydney. De landen in dit gebied proberen de drugbestrijding te coördineren. Een streven dat van harte wordt onder steund door de DEA. Het kleine eilandje Nauru in de zuidelijke Stille Oceaan is nau welijks een stip op de wereld kaart, maar het heeft een op merkelijke samenstelling. Het totale landoppervlak, dat niet veel groter is dan het centrum van Londen, bestaat bijna ge heel uit vogelpoep die in de loop der jaren op een onder grond van koraal is gedepo neerd. Toen Nauru 25 jaar gele den onafhankelijk werd, werden de 10.000 inwoners dankzij de export van uit vogelmest ge wonnen fosfaat het rijkste volk ter wereld, gemeten naar inko men per hoofd van de bevol- king. Maar na 70 jaar fosfaatontgin- riing is het eiland verwoest en gaan de Nauruanen een grim mige toekomst tegemoet. In een poging om een van de meest bi zarre hoofdstukken uit de ge schiedenis van de 20e eeuwse koloniale uitbuiting af te slui ten, heeft Australië het eiland onlangs een omvangrijke scha devergoeding toegekend. Ook de twee andere exploiterende landen, Groot-Brittannië en Nieuw Zeeland, is gevraagd een Financiële bijdrage te leveren aan het herstel van het eiland. De drie landen werkten samen in de Britse Fosfaat Commissie (BPC), een quasi-autonome or ganisatie die de deelnemende landen een vrijbrief gaf om Nauru's fosfaatvoorraad als een goedkope meststof voor hun ei gen landbouw te plunderen. De BPC was een commercieel uit vloeisel van het internationale mandaat waaronder de drie landen het eiland Nauru vanaf 1920 tot aan de onafhankelijk heid in 1968 bestuurden. Tegenwoordig rest de Naurua nen alleen nog de met palmen begroeide kuststrook van hun eiland. Het centrale plateau is door de fosfaatontginning ver anderd in een woeste leegte zonder bomen, vogels.en ande re dieren. Blootgelegde koraal riffen waar de vogelmest tus senuit is gehaald, bedekken nu ongeveer 80 procent van het ei land. De door de zon gebleekte, grillige pieken geven het eiland de aanblik van een bizar maan landschap. Gedurende de eerste tien jaar van hun onafhankelijkheid heb ben de Nauruanen met hun uit de fosfaatontginning verkregen inkomsten grote investeringen in het buitenland gedaan. Het meest opvallende voorbeeld hiervan is het 'Nauru Huis', een wolkenkrabber in Melbourne die door de Australiërs geksche rend het 'vogelstront-huis' wordt genoemd. Maar al hun investeringen zijn fout uitge pakt. Air Nauru, de jonge natio nale luchtvaartmaatschappij van het eiland, verkeert in moeilijkheden. Leonardo, een musical waarin Nauru zo'n zes miljoen gulden heeft geïnves teerd, is geflopt. En het Nauru Huis is aangetast door betonrot. Op hun ontbodemde eiland kunnen de Nauruanen niet lan ger de traditionele groente- en fruitsoorten verbouwen. Omdat de Nauruanen nu afhankelijk zijn van geïmporteerd kant-en klaar voedsel is hun gezondheid achteruit gehold. Ze hebben een van de hoogste percentages van suikerziekte en hart- en vaatziekte ter wereld en een bij zonder lage levensverwachting. Vetzucht is wijdverbreid. De nog resterende fosfaatafzettin gen, de enige bron van inkom sten voor de Nauruanen, zullen over twee jaar op zijn. De Nauruanen hebben hun voormalige koloniale overheer sers er altijd van beschuldigd dat ze de Nauruanen hun recht matige percentage van de winst door de neus hebben geboord omdat ze het gewonnen fosfaat vóór de onafhankelijkheid van Nauru ver beneden de markt waarde hebben verkocht. Bo vendien moesten de Nauruanen toen ze onafhankelijk werden 30 miljoen gulden neertellen voor de ontginningsapparatuur van BPC, die volgens de Nauru anen eigenlijk al van hun was. In een rapport dat in 1988 door een onafhankelijk onderzoeks bureau werd opgesteld, werd het gedrag van Groot-Brittan nië, Australië en Nieuw Zeeland scherp veroordeeld: „De we reldgemeenschap had de be scherming van de Nauruaanse cultuur aan deze drie mogend heden toevertrouwd, maar deze landen hebben dit vertrouwen beschaamd door in hun eigen belang te handelen in plaats van in het belang van het volk dat onder hun hoede was ge plaatst." Op basis van dit rapport heeft Nauru de zaak in 1989 aan hangig gemaakt bij het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag. De aangeklaagde partij was Australië, van wie als be langrijkste koloniale mogend heid in het gebied werd geëist dat het een schadevergoeding zou betalen om het eiland in een zodanige staat te herstellen dat er weer voedsel kon worden verbouwd. Toen de Australische premier Keating vorige week naar Nauru vloog voor een jaarlijkse bijeen komst van regeringsleiders in de zuidelijke Stille Oceaan, ver baasde hij vriend en vijand met de aankondiging dat zijn land een forse schadevergoeding zal uitkeren, die niet veel lager was dan het door Nauru geëiste be drag. Bernard Dowiyogo, de 46- jarige president van Nauru, ver klaarde dat het een 'gul' aanbod was en dat de herstelwerkzaam heden onmiddellijk kunnen be ginnen. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. Australië is nog steeds van mening dat de betrokken kolo niale mogendheden alle drie in gelijke mate moeten meebeta len en heeft Groot-Brittannië en Nieuw Zeeland aangezegd dat ze ieder een derde van het be drag moeten betalen. Londen en Wellington, die niet van te voren op de hoogte waren ge steld van Keatings aanbod aan de Nauruanen, houden zich echter op de vlakte. VERTALING: MARGREET HESLINGA In 1992 moest de belasting rechter duizenden keren een belastinggeschil oplossen. Soms kan zo'n uitspraak extra nadelig voor de fiscus uitpak ken, namelijk in die gevallen wanneer de uitspraak ruimte geeft om op belasting of op andere kosten te besparen. Bij een aantal recente uitspraken is dit het geval. Eén van de voor de fiscus na- deligste uitspraken van de af gelopen tijd is die over het ver goeden van proceskosten. De belastingbetaler die naar de rechter stapt, maakt vaak hoge adviseurskosten. Wint men het proces, dan is het natuur lijk prettig als de fiscus deze kosten moet vergoeden. Dat vond de Stichting Accoun tants- en Belastingadviesbu reau NCB ook. De opgelegde aanslagvennootschapsbelas- ting werd door de belasting rechter vernietigd. NCB claim de een schadevergoeding be staande uit het renteverlies en de kosten voor juridische bij stand. Het Gerechtshof gaf het NCB gelijk en bepaalde dat, als een inspecteur een aanslag oplegt en deze naderhand door de rechter wordt vernie tigd, dit een onrechtmatige daad is. Hierdoor heeft de fis cus altijd schuld, ook als die een verdedigbaar standpunt Wint de belastingbetaler dus een fiscaal proces, dan ligt de schuld altijd bij de Fiscus zodat deze de geleden schade moet vergoeden. Het ministerie van financiën probeerde vervol gens nog zijn gelijk te halen bij de Hoge Raad. Tevergeefs, de Hoge Raad sloot zich aan bij het standpunt van het ge rechtshof en maakte korte metten met de argumenten van financiën. Deze beslissing kan de Staat veel geld gaan kosten. Ieder een die de afgelopen vijf jaar een belastingproces heeft ge- kan een claim indie nen. Men verwacht dat maar liefst 36.000 claims zullen wor den ingediend, waaraan in to taal 80 miljoen schadevergoe ding moet worden betaald. Op het ministerie van financi en heeft men echter ook niet stil gezeten. Men zag de bui al hangen en kwam ruim voor de beslissing van de Hoge Raad met een voorstel voor een re geling voor, proceskostenver goeding in belastingzaken. Hiermee hoopt men dat de al eerder genoemde 80 miljoen teruggebracht kan worden tot 32,5 miljoen. Dit kan omdat de regeling niet voorziet in een vergoeding van alle schade, zoals nu vergoed moet worden volgens de Hoge Raad, maar in een lagere kostenvergoe- ding. Dit geldt trouwens niet voor de kosten*gemaakt voor het bezwaarschrift, deze kosten kunnen nog altijd helemaal gevorderd worden van de fis cus. Op de voorgestelde rege ling is veel kritiek gekomen door belastingadviseurs en tweede-kamerleden. Het valt dan ook nog maar te bezien of het voorstel de eindstreep haalt. Spaan$e vreemdelingenpolitie gaat van minimaal het dubbele uit. Velen hebben een nieuwe identiteit of valse papieren en dus ook een 'verleden' waar ze niet te veel mee in de publiciteit moeten treden. Voor de Spaanse politie blijft het erg moeilijk om iets tegen deze internationale maffia uit te richten en met name de kop stukken blijven in hun paleizen en villa's vrijwel altijd buiten schot. Een bijkomend probleem is de nabijheid van het belas tingparadijs Gibraltar. Want on danks alle verzekeringen van de eerste minister van deze Britse kroonkolonie, Joe Bossano, dat de banken op de 'Rots' niet voor het witwassen van druggelden kunnen worden gebruikt, komt daar in de praktijk weinig van terecht. Alleen al in 1989 werd er vanuit Gibraltar meer dan 3 miljard gulden in onroerend goed aan de Costa del Sol geïnvesteerd en Gibraltar is ook in de jaren daarna de belangrijkste inves teerder in dit stukje Spanje ge bleven. Minstens 800 bedrijven en ondernemingen opereren in middels aan de Costa del Sol vanuit Gibraltar, aldus bankdes- kundigen. Ook spelen de Costa del Sol en Gibraltar een belangrijke rol in de hasj-smokkel vanuit Marok ko en de enorme handel in ille gale tabak. Een derde van alle sigaretten die in Spanje worden verkocht, wordt illegaal via Gali- cië en de Costa del Sol het land binnengebracht en daar wordt dus geen belasting over betaald. Aan de gewone Europese toe rist, die zijn spaarcenten in een appartement aan de Costa del Sol heeft gestopt, of die via een goedkope vliegvakantie in Tor- remolinos van de zon wil genie ten, gaat dit alles geheel voorbij. Maar hij kan wel vaststellen dat het de afgelopen jaren steeds stiller is geworden aan de Zonnekust. Veel hotels zijn ge sloten en opvallend veel villa's en appartementen worden te koop aangeboden. Maar voor internationale mis dadigers heeft de Costa del Sol niets van haar aantrekkelijkheid verlorèn. Ze kunnen nog steeds vrijwel ongehinderd in de zon liggen. Als ze er maar voor zor gen in Spanje zelf iedere aanva ring met justitie te vermijden. Een luxe, drukke straat van driehonderd kilome ter. Zo kan de Spaanse Costa del Sol ook worden genoemd. Een lange reeks van oude stadskernen, nieuwe urbanisaties, indrukwekkende villawij ken, duur ogende winkelcentra, golfbanen, tren dy stranden en jachthavens. Het is bekend om zijn toeristenhotels, mooie stranden en talrijke tweede huizen van rentenierende buitenlanders. Maar steeds vaker wordt de Spaanse Zonnekust, en vooral het gedeelte rond Marbella, in één adem genoemd met de internationale maffia. Cri minelen van over de hele wereld kunnen hier vrij wel ongehinderd op aangename wijze bijkomen van hun duistere praktijken. Iedereen had het zien gebeuren, maar door de snelheid had niemand iets kunnen uitrichten. Twee Arabisch ogende mannen liepen in het centrum van Marbella op een badgast af en schoten hem van dichtbij door beide handén. Vervolgens maakten ze het karwei af met enige schoten door de borst en verdwenen weer even snel als ze waren gekomen. MARBELLA RUUD DE WIT CORRESPONDENT Het slachtoffer van deze liqui datie, ruim twee weken geleden, bleek de 30-jarige Bask José Ramon Lopez Arroyo te zijn. Een 'bekende'van de Spaanse politie. „De schoten door de handen wijzen op een afreke ning in het drugcircuit. Dit is in maffiakringen heel gewoon. We gaan ervan uit dat het slachtof fer zijn betalingen niet is nage komen", aldus een politie woordvoerder. De wethouder voor burgerlijke veiligheid van Marbella, Lam- berto Morotti, bagatelliseerde het voorval onmiddellijk: „Het gaat om een geïsoleerd geval. Ik geloof niet dat de veiligheid van onze inwoners of de toeristen in het geding is." De politie van Malaga denkt daar wat anders over. Want de moord op Lopez Arroyo is al de zevende criminele afrekening in zes maanden en dat zijn dan nog alleen de gevallen waarbij er een lichaam boven tafel is ge komen. Niet alle moorden wor den namelijk gerapporteerd en dode lichamen verdwijnen, om dat het in niemands belang is dat de politie een onderzoek in stelt. Onlangs werd bij een rou tinecontrole op het vliegveld van Malaga een Britse huur moordenaar aangehouden, die naast valse papieren slechts een pistool en een foto van zijn slachtoffer bij zich had. Over de identiteit van het beoogde slachtoffer is nog steeds niets bekend. Onder de enorme welkomst- boog over de N340, die dwars door Marbella loopt, staat dag en nacht een politiewagen met draaiende motor om onmiddel lijk te kunnen optreden tegen personen die niet welkom zijn. Die politieauto is een van de ve le hevig bediscussieerde initia tieven van burgemeester Jesus Gil y Gil, die twee jaar geleden met een absolute meerderheid werd gekozen. Bouwondernemer Gil wordt in middels alweer even hard door de inwoners van Marbella uit gekotst, als hij eerder juichend werd binnengehaald. De kleur rijke Gil rijdt in een Rolls Royce door 'zijn' stad. Tenminste, als hij langs komt tussen zijn druk ke zakelijke beslommeringen in Madrid door. De meningen over Gils burge meesterschap zijn verdeeld. De rijke, hoofdzakelijk buitenland se inwoners van Marbella prij zen de opknapbeurt die de stad heeft ondergaan. Maar de ge wone inwoners van Marbella moeten niets meer van Gil heb ben. Van Gils verkiezingsbelofte om vijfduizend sociale wonin gen neer te zetten voor de ar mere inwoners, heeft niemand meer iets gehoord. De gemeen Veel duistere zaken van aan de Costa del Sol wonende criminelen worden afgehandeld door banken in het belastingparadijs Gibraltar. foto cpd tebegroting is in twee jaar vol slagen uit de hand gelopen door onder meer het verdubbelen van het aantal politieagenten. „Die politie van Gil is net de Ge stapo. Als je geen geld hebt, dus niet in een dure auto rijdt, een bontjas draagt of een schoot hondje meevoert, ben je hier verdacht. Ik stond laatst 's nachts bij een bushalte te wach ten, toen ik zonder enig com mentaar door twee agenten werd meegenomen en enige uren werd vastgehouden op be schuldigingvan prostitutie", zegt een jong meisje, dat in een bar in Puerto Banus werkt. Bui tenlanders zonder geld, zoals il legale Marokkanen en Algerij nen, weten inmiddels maar al te goed dat ze Marbella het beste kunnen mijden. Tussen Malaga en Estepona wonen heel wat buitenlanders die een crimineel of op zijn minst een bedenkelijk verleden hebben, maar toch niets van de politie hebben te vrezen. Een van de bekendste voorbeelden is de Syrische wapenhandelaar Monzer Al Kassar, tegen wie in tien landen arrestatiebevelen lopen wegens drughandel, wa pensmokkel en valsheid in ge schrifte. 'Deze week werd bekend dat Al Kassar, die ook in verband wordt gebracht met de kaping in 1985 van het Italiaanse crui seschip Achille Lauro, tevens wordt verdacht van het omko pen van Spaanse politieagenten en douanebeambten. Toch kan de schatrijke 47-jarige Syriër ge woon de hele dag aan zijn enor me zwembad liggen en hoeft hij zich maar een keer per week bij de lokale politie te melden. Al Kassar is zeker niet de enige criminele buitenlander die aan de Costa del Sol een tamelijk onbezorgd leven leidt. Het meesterbrein achter de specta culaire Britse treinroof van 1963, Charles Wilson, leefde tot 1990 in Marbella, totdat hij in zijn tuin door een huurmoorde naar werd doodgeschoten. Gor don John Parrys woont er nog steeds, ondanks het feit dat hij door de Britse justitie wordt ge zocht voor de roof van drie ton goud en juwelen op het vlieg veld van Heathrow. Terwijl in de jaren zestig, zeven tig en tachtig de Costa del Sol een van de meeste spraakma kende vakantieoorden van de Europese jet set was, lijkt het er op dat nu vooral de internatio nale maffia er zijn onderdak heeft gevonden. Officeel wonen er 50.000 buitenlanders in dit stukje Andalusië, maar de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2