V 'Ik schijn weerstanden op te roepen' ,Ik ga nu niet de ouwe Trien spelen' «V 1 kW >1 IJ hl 0F UIT? Sport ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1993 CHEF AD VAN KAAM. 071 -356464 PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 356463 Hans Kraay senior heeft haat-liefde verhouding met voetballerij SPORT OP TV Hans Kraay (56) is een vrije ondernemer. Hij bestiert in zijn eentje Kraay Consultancy, een 'slapend' bureau dat sponsors en sportclubs bij elkaar brengt, geeft op zijn tijd een lezinkje en flirt momenteel als tv-commentator met Eurosport. Veertig jaar lang heeft de stoere Betuwnaar wel iets met voetbal te maken gehad. Als hij het in twee zinnen zin kon vangen? „Voetbal was mooi en is nog steeds mooi. Maar het wereldje is wel bijzonder eng ge worden". BEUSICHEM CPD Voor Hans Kraay is er geen mooier pak dan het trainings pak. Soms krijgt Kraay het te kwaad en droomt hij van een rentree. In de metro bij voor beeld, op weg naar Manchester United-Tottenham Hotspur of een andere Engelse klassieker. Dan stapt hij twee stations eer der uit en sluit zich aan bij de nerveus dribbelende menigte. Op weg naar het stadion. „In de herfst, dat is het mooiste. Voch tig, windstil. Dan ruik ik voet bal." Maar Kraay staat al zes jaar niet meer op het veld. PSV was zijn eindstation. Hij struikelde over de affaire-Gullit, zoals hij ooit bij Ajax was gestruikeld over een affaire-Keizer. Gullit, een geheim voorcontract van AC Milan op zak, stuurde aan op een breuk en speelde het spel via bevriende journalisten. Over de rug van zijn technische baas. Kraay, die van 'nestbevui ling' sprak, wilde Gullit onmid dellijk schorsen. Maar het PSV- bestuur koos de kant van de ve dette en volstond met een be risping. De technisch directeur werd geslachtofferd, want die hield zijn poot stijf. Later werd Kraay nog alge meen directeur bij Feyenoord, een kantoorbaan. Het eind van het liedje, in 89, was al even on bevredigend. Terwijl Kraay op recht geloofde knap werk te 'één keer de mist in. Hoe vaak ik hebben geleverd in de Kuip. en dat niet terug heb moeten le lijk. Kraay bezoekt nog zeer fre quent wedstrijden. In eigen land als toeschouwer, het liefst anoniem 'aan de overkant'. In het buitenland als tv-commen tator. Vier jaarcontracten sleet hij bij RTL 4, maar dat station is nu passé. Eurosport lonkt. „Ik ga het een keer of drie probe ren. Dan zien \n$ verder." Volgens Kraay heeft hij met RTL 4 gebroken omdat hij 'vier jaar ergens werken als de limit beschouwt'. Bovendien ging hem 'elk weekend slapen in een ver en vreemd hotelbed' ook niet in de kouwe kleren zitten. En dat het commerciële tv-sta- tion Kraay in het voorjaar de gradeerde ten faveure van Jan Roelfs en Andy Houtkamp zat hem natuurlijk ook. niet lekker. „Opeens mocht ik de grote wedstrijden niet meer doen. Waarom? Weet ik niet. Vraag ik niet naar." Schoonheidsfoutje Heeft het schoonheidsfoutje tij dens Nederland-Turkije hem de das om gedaan? Toen Johan de Koek in benarde positie de bal corner schoot en Kraay vertwij feld uitriep: 'waarom speel je die bal niet gewoon terug op je keeper, jongen?' Het was eruit voor-ie er erg in had. „Heeft me achtervolgd, ja. Of ik de nieuwe spelregel echt niet kende! Een jaar lang heb je dat uitgelegd. Tot vervelens toe. En dan ga je eens heerlijk van een welver diende vakantie in Amerika ging genieten, maakte Carlo de Swart hem in de media met de grond gelijk. De toenmalige voorzitter van de beheerraad verweet Kraay wanbeleid. Weerstanden Wat mensen over hem denken, dat interesseert Kraay geen lor. „Ik schijn nu eenmaal weer standen op te roepen. Het zij zo." Maar als er volstrekte onzin over hem in de krant verschijnt gaat hij steigeren. Want volgens Kraay slikt de brave mqssa de kost als zoete koek. „Men ge looft onvoorwaardelijk wat er geschreven staat. Zo werkt dat nu eenmaal. De macht van het medium. En in mijn geval be gon het op eert hetze te lijken. Ook dat nog. Ik kon mezelf niet eens verdedigen." Van voetbal kan Kraay nog steeds in vervoering raken. Van de schijnwereld erom heen raakt hij alleen maar onpasse- zen Kraay voelt zich in zekere journalistieke kringen de kop van Jut. Al jaren. De Volkskrant had een vernietigende tv-recen- sie na Nederland-San Marino. „Ene Wim van Waas, een pseu doniem, noemde me een bet weterige 'sherry-antropoloog', wat we ons daarbij ook mogen voorstellen. Kraay kon er in elk geval weer eens niets van. Nu komt het aardige: ik had die wedstrijd niet ëens becommen tarieerd. Dat was Roelfs. De vol gende dag zie ik dan een weg gestopte rectificatie op pagina drie. Ik heb overwogen juridi sche stappen te ondernemen. Maar m'n advocaat heeft me dat ontraden. In Nederland heb je in dat soort zaken geen schijn van kans. De pers kan naar har telust mensen beschadigen". Kraay ondervond dat dus eer der bij PSV en Feyenoord. De journalisten die destijds Gullit en De Swart ruim baan gaven om Kraay door het slijk te halen waren Frits Barend en Henk van Dorp. Eerst in Vrij Nederland, later in Nieuwe Revu. Opmerke lijk genoeg diende Kraay de af gelopen vier jaar dezelfde sport redactie als het duo, bij RTL 4 dus. „Och, 't is net de politiek. Daarin kom je elkaar ook steeds weer tegen. Maar ik ga nu niet kinderachtig doen. Ik heb geen zin alles weer op te rakelen. Dat zou wel heel gemakkelijk zijn nu ik net weg ben bij RTL". Muur Als journalist bouwt Kraay so wieso een muur van beton om zich heen als het contacten met spelers en collega's betreft. „Ik ben een Einzelganger. En ik pretendeer objectief waarnemer te zijn. Als je te close bent met spelers komt onherroepelijk je objeciviteit in gevaar. Veel colle ga's denken daar kennelijk an ders over. Journalistiek is com mercie geworden. Journalisten dingen naar gunsten van spe lers. Vooral van de vedetten. In ruil voor informatie natuurlijk. En andersom zitten de vedetten graag op schoot bij invloedrijke journalisten om verschoond te blijven van kritiek. De bronnen worden niet betaald, maar in zekere zin weer wel. Ze worden gehonoreerd met protectie. Weerzinwekkend eigenlijk De verloedering moet volgens Kraay zijn begonnen in de be gin jaren zeventig, toen De Tijd de zogenaamde quote-journa listiek introduceerde. Een verrij king voor de een, een verarming voor de ander. „Je zou kunnen zeggen dat toen ongewild de kiem is gelegd voor deze schijn wereld. In mijn tijd als speler was er een gepaste afstand tus sen voetballer en journalist. Mannen als Geudeker, Spaak, Van Emmenes, die wisselden geen woord met je. Ze zaten hoog op de tribune. Ze schreven eerlijk wat ze zagen. Van het maken van deals was geen spra ke". Slijmballen Toen Kraay trainer werd veran derde de voetballerij volgens hem in een subcultuur vol slijmballen. „Waarin onop rechtheid met grote letters wordt geschreven. Dat in het gevlei komen bij vedetten, die kontkruiperij, ik word daar kots misselijk van. Iedereen wil aar dig gevonden worden. Om er zelf wijzer van te worden. Ei genbelang. Van twee kanten. In de artiestenwereld hebben ze er trouwens ook een handje van. Daar kan ik absoluut niet mee uit de voeten". En, weet Kraay, wie niet met _de stroom meekabbelt moet de "consequenties dragen. „Dan tel je niet mee, of je wordt neerge sabeld. Als die clan ik noem geen namen de pik op je heeft ga je voor de bijl. Een stui tend voorbeeld is Gerald Va nenburg. Uitgekotst. Door de pers, en dus door het publiek. Want zo groot is de invloed van een journalist nu eenmaal". De ex-stopperspil van DOS, Feyenoord en Oranje (acht keer), die doorgaans was ge tooid met pleisters op de kwets bare wenkbrauwen, is de liefde voor het voetbal nooit kwijtge raakt. De randverschijnselen ten spijt. „Ik ben ook zeker geen verbitterd man. Nee, nee. En spijt heb ik ook niet. Niet van de zakelijke conflicten met Piet Keizer, met Ruud Gullit, met Feyenoord. Als trainer, manager of technisch directeur heb ik al tijd het clubbelang gediend. Daaraan zijn het nemen van impopulaire maatregelen inhe rent. Dat gaat soms ten koste van individuen". Hans Kraay: „De voetballerij is een subcultuur geworden met slijmballen." foto annette vlug ZATERDAG 09 00-10 00 EURO: Atletiek: WK vanuit Stuttgart. 10 00-11.00 EURO: Internatio nal motorsport. 11.00-19 00 EURO Zaterdag li ve: WK wielrennen, WK atletiek, tennis (ATP Toernooi vanuit New Haven), golf (Open Engelse kam pioenschappen vanaf Forest of Ar den in Warwickshire). 11.30-18.10 BBC 1 Grandstand: WK atletiek (50km snelwandelen mannen, hmk-stap-sprong vrou wen en 10.000 m vrouwen), cricket (zesde testmatch Enge land - Australië vanaf The Oval). Football focus (voetbalmagazine), cricket, golf (Open Engelse kam pioenschappen vanaf The Forest of Arden) en final Score (voetbal uitslagen). 16.00-17.00 Did 3: Sport 3 extra. 16.00-19.30 BBC 2: Cricket (6e Testmatch Engeland-Australië vanuit The Oval) en golf (Engelse open kampioenschappen vanuit Forest of Arden). 17.05-19.00 Did 2: Sport extra: WK atletiek (Met. hoogspringen mannen, finale; hink-stap-sprong vrouwen, finale; kogelstoten man nen, finale; 4 x 100 m vrouwen, halve finale; 4 x 100 m mannen, halve finale). 17.30-20.45 BRT 2: Sport extra: WK atletiek. 18 18-19.55 Ned 3: Studio sport: rechtstreeks verslag van WK atle tiek in Stuttgart; WK wielrennen op de baan in Oslo en Paardesport (CHIO in Rotterdam). 18.25-19 30 BBC 1: Grandstand: vervolg, met WK atletiek. 18 33-19.01 Ned EWorld of folf: informatieve serie over golf. 9.00-20.00 EURO: Wielrennen: WK vanuit Hamar (Noorwegen). 19.10-19.45 Did 1: Sportschau: met Bundeshga-voetbal. 19.25-20.00 Did 2. Sport extra: WK atletiek (met de finales hoog springen vrouwen, hinkstapsprong vrouwen, kogelstoten mannen, 10 km vrouwen en 3 km steeplechase mannen). 19 30-20.00 BRT 1: Sport 19.30-20.45 BBC 2 WK Atletiek. 20.00-22.00 EURO Tennis: ATP Toernooi vanuit New Haven, halve finales. 21.05-21.20 BBC 2: Sport. 22.00-00.00 EURO; Atletiek: WK vanuit Stuttgart (Duitsland). 22.18-22.45 Ned 3: Studio sport: met een samenvatting van de WK atletiek en WK wielrennen op de baan. 22.20-22.40 BBC 1: Sport. 22.20-22.50 BRT 1Sport op za terdag. 22.45-00.05 Did 2 Das aktuelle Sport-Studio: WK atletiek, Bun deshga-voetbal en wielrennen (WK op de baan vanuit Noorwegen). 23.35-00.35 BBC 1: Match of the day: samenvatting van twee vandaag gespeelde wedstrijden in de Premier League en de uitslagen van de overige wedstrijden. 00.00-02.00 EURO: Tennis: ATP Toernooi vanuit New Haven. 00.35-01.15 BBC 1: Cricket: zes de testmatch Engeland-Australië vanaf The Oval, samenvatting. ZONDAG 08.30-09 00 EURO: Aerobics. 09.00-10 00 EURO: Atletiek. WK vanuit Stuttgart, (herh 10.00-22.30 EURO: Zondag ali ve: tennis (WTA-toernooi van Toronto. Canada), motorsport (GP van Tsjechië vanaf het circuit van Brno en superbikeraces), wielren nen (WK vanuit Hamar) en kam pioenschap van Zurich en golf (Open Engelse kampioenschap pen vanaf Forest of Arden in War wickshire). autosport (IndyCar ra ces vanaf het circuit van Wis consin). 11.30-13.00 Ned 2 Sport 11.55-13 30 BBC 1: Cricket: zes de testmatch Engeland- Australië, vierde dag vanaf The Oval. 11 55-16 00 RTL 4: Sport: mo torsport. 13.30-18.00 BBC 2 Sunday grandstand cricket (zesde test match Engeland-Australië vanuit The Oval), autosport (Britse F3 kampioenschappen vanuit Snet- terton) en golf (Britse open kam pioenschappen vanuit The Forest of Arden). 14.00-18.35 Ned 3: Studio sport: met een rechtstreeks verslag van WK atletiek in Stuttgart, WK wiel rennen op de baan in Oslo, paar desport (CHIO in Rotterdam), wielrennen in Zurich en hockey voor vrouwen om de Champions Trophy. 14 55-20.00 BRT 2: Sport extra: WK atletiek, rechtstreekse repor tage van de slotdag. 15.00-15.40 TV 5: Montagne: bergsportmagazine. 15.05-18.40 Did 1: Sport: motor sport (GP van de Tsjechische Re publiek vanuit Brünn), WK wiel rennen (op de baan vanuit Ha mar). WK atletiek (finales hoog springen mannen, 1500 m vrou wen, speerwerpen vrouwen, 4 x 100 m vrouwen. 4 x 100m man nen, 10 km mannen. 1500 m mannen, 4 x 400 m vrouwen en 4 x 400 m mannen) 15.45-19.10BBC 1 WK Atletiek: met o.a. de finales hoogspringen mannen en 4 x 400 m mannen. 16.00-17.00 Super: Powerboat world speedboatraces. 17.00-18.00 Super. Go interna tional motorsports: auto- en mo torsportmagazine 18 45-19 10 RTL*: Sport 18.50-20.00 Ned 3: Studio sport. 19.30-19.45 BRT 1 Sport. 19.30-20 00 Super World of sports. 19 45-20.30 BRT 1: Sportweek end. 19.50-19.58 Did 1; Sportschau- Telegramm. 22.30-00 30 EURO: Atletiek: WK vanuit Stuttgart 22 40-23.00 BRT 1: Sport 23.00-23 15 Did 2: Sport am Sonntag: met o.a. Bundeshga- voetbal (FC Bayern München Dy namo Dresden) en atletiek (WK in Stuttgart). 23.05-23.35 Did 1Sport extra WK atletiek. 23.05-00.05 RTL 4: Sport. 00.30-01.30 EURO Tennis: ATP Toernooi vanuit New Haven, fina le. 00.40-01.20 BBC 1: Cricket: zes de testmatch Engeland-Australië, samenvatting 03.00-03.30 TV 5: Montagne: bergsportmagazine. MAANDAG 08.30-09.00 EURO: Aerobics. 09.00-11.00 EURO: Golf: Open En gelse kampioenschappen. 11.00-13 00 EURO: Wielrennen: WK vanuit Hamar (Noorwegen). 11.55-14.00 BBC 2: Cricket 6e Testmatch Engeland-Australië 13.00-14.00 EURO: International motorsport: auto- en motorsportma gazine 14.00-14.55 RTL4: Sport. Hockeykeepster Jacqueline Toxopeus leider in Oranje Wat betekent deuce? Waarom 'new balls please' na negen games? Wat stelt de Australische opstelling in het dubbelspel voor Waarom speelt John McEnroe met een veel zachtere bespanning dan gewoonlijk? Wat voor schoeisel is gewenst op kunstgras? Op deze en nog veel meer andere vragen, geeft Peter Klein antwoord. Klein (481 is voormalig districtstrainer en coach van de nationale jeugdselecties Bij Unicum werkte hij ondermeer met Jan Siemerink en Jacco Eltingh. Ook voor uw (brandende) vragen op het gebied van tennis, materiaal, techniek, regels, etc. staat hij open. Voor de beginners als ook voor de gevorderde. U kunt bellen met de sportredactie (071-356460) van het Leidsch Dagblad of schrijven naar Postbus 54,2300 AB Leiden (t.n.v rubriek,tennis-wetenswaardigheden) 9 DEN BOSCH CPD Ze moet er nog steeds om la chen als het incident in herin nering wordt gebracht. In 1987 werd ze door de toenmalige bondscoach Gijs van Heumen uit de selectie van de nationale vrouwenhockeyploeg gezet, omdat ze bij een conditietest als laatste - zelfs nog achter de voormalige bewindvoerder - de finishstreep passeerde. Zes jaar later, aan de voor avond van de vierde editie van de Champions Trophy in Am stelveen, is Jacqueline Toxopeus ook tot haar eigen verbazing de leider van het drastisch verjong de Nederlands team. „Ik zal er aan moeten wennen", geeft de nieuwe aanvoerster enigszins terughoudend toe, „dat ik nu het voorbeeeld dien te geven." Na 52 interlands is de keeps- ter, met haar 28 jaar de oudste en op twee speelsters na de meest ervaren kracht in het jeugdige gezelschap (gem. 22). door het vertrek van liefst tien routiniers gedwongen uit de anonimiteit gerukt. Waar in het recente verleden Carina Ben- ninga binnen en buiten het veld in woord en daad het voortouw nam, geldt Jacqueline Toxopeus op de lange en moeizame weg naar internationaal eerherstel als spreekbuis van het andere Oranje, ben rol. die ze eigenlijk nooit heeft geambieerd en waarin - zoals ze zelf aangeeft - „nog moet groeien." „Ik heb genoeg meegemaakt om het aan te kunnen", bena drukt ze. „Maar in feite is het een beetje in strijd met mijn ge voel. Ik ben een type dat graag z'n eigen gang gaat. Puur en al leen om me zo min mogelijk te laten afleiden van waar het ei genlijk echt om gaat: de presta tie. Wat er om het team heen gebeurde, heeft me nooit zóveel kunnen schelen. Ik ben liever in dan buiten het veld in beeld. Bij de Olympische Spelen in Bar celona kwam er altijd wel een groepje van ons op televisie. Ik zocht dan bij voorbaat een plek je uit achter de camera's. Voor mij hoefde dat allemaal niet zo nodig. Misschien kost me dat randgebeuren straks nog wel de meeste moeite." Wentink Ondanks haar reserves liep de doelvrouwe (debuterend in maart '89 in Amstelveen tegen Duitsland) niet weg voor de ver antwoordelijkheid. toen Bert Wentink, de nieuwe gezagvoer der. haar aansprak op haar rou tine en vooral het vertrouwen dat ze van de groep genoot. „Toch leuk. een vorm van er kenning ook", geniet ze op een zonnig buitenterras van haar nieuwe woonplaats Den Bosch nog een beetje na. „Ik ben met heel andere ogen gaan kijken naar wat er in het team leeft. Dat heeft me bewuster ge maakt. wa,armee ik bezig ben. Aan de andere kant ga ik me niet overal mee bemoeien. Na tuurlijk is dit een jonge groep, Jacqueline Toxopeus: „Ik zal er aan moeten wennen dat ik nu het voorbeeld moet geven." foto united photos de boer die veel aandacht vraagt. De sfeer is anders dan met de vori ge selectie: losser, onbevange- ner vooral. Soms is het met al het gegiechel nog net geen kip penhok. Ik wens echter niet de ouwe Trien te spelen. Ze weten allemaal waarmee ze bezig zijn. Dat geeft een bepaalde volwas senheid. Daar moeten ze zelf mee leren omgaan. En dat gaat prima." Ofschoon bewust van haar (dubbel)rol wenst Jacqueline Toxopeus zich niet helemaal te laten leiden door sportieve en andersoortige randverschijnse len. In dat opzicht is ze haar wilde haren nog niet helemaal kwijl. „Ik ben niet ineens een heel andere persoon geworden. Dat beseft iedereen. Ik blijf een gezelligheidsdier. dat van fees ten en uitgaan houdt, op zijn tijd een biertje en sigaretje neemt en eens flink een nacht doorzakt. Dat heb ik nodig. Zij het dat het in vergelijking met vToeger veel gedoseerder ge beurt. Na afloop van de wed strijden zul je me de komende week niet opzichtig zien staan paffen in het promodorp. Het is - zeker nu ik een voorbeeld functie vervul - beter een ver keerde indruk te vermijden." 1. Hoe lang bestaan de play-offs van de eredivisie en welke club werd het meest kampioen van Ne derland (Vraag: P. de Groot, Leiderdorp) De play-offs in de eredivisie tennis bestaan thans zo n vijftien jaar. Als aansprekend evenement, met duizenden bezoekers op de twee speeldagen, bestaan de play-offs pas sinds 1985. In dat jaar organiseerde de Amsterdamse vereniging Jaag pad het kruisingsweekeinde in een nieuwe stijl, met veel sponsoring, een promodorp en veel pu bliek. De grote man achter Jaagpad, Duncan de Mooy, heeft zijn vele ideeën laten doorklinken in het team, dat ook dit jaar weer in de play-offs meedoet, Amstelpark Tennisschool. Dit seizoen vinden de play-offs vandaag en morgen plaats op het park van de landskampioen 1992, Goldwcll- /Manege aan de Jachtlaan in Apeldoorn. Aanvang dagelijks 11.00 uur. De meeste kampioenschappen van Nederland werden veroverd door het Amsterdamse DDV. De club won slechts een maal na de tweede wereld oorlog in 1969. DDV zal dit aantal nooit meer kunnen verbeteren, omdat bestuur en leden een tiental jaren geleden hebben besloten het topten- nis voorgoed vaarwel te zeggen. Prima tweede is Leimonias uit Den Haag, dat zestien maal de landstitel veroverde, l ussen 1946 en 1954 behaal den de Hagenaars het kampioenschap negen maal op rij, een record. Leimonias speelt thans met onder meer Leidse Jacqueline van Wijk in de hoofdklasse, het hoogste niveau in de voorjaars competitie. De vier ploegen, die dit seizoen in de play-offs meespelen. Popeye GS uit Amsterdam. Metse laars uit Den Haag, Amstelpark en Manege heb ben alle een of meerdere clubtitels van Nederland binnengehaald. Popeye negen maal tussen 1974 en 1988. Metselaars acht maal tussen 1967 en 1985, Goldwell/De Manege in 1986 en de afgelo pen twee jaren, terwijl Amstelpark voor het kam pioenschap van 1990 tekende. Het dit jaar uit de eredivisie gedegradeerde Nuts Aegon/ELTV is ook een vereniging met eredivisiehistorie. 2. Wat zijn loi>egames? (Vraag: mw. F.v.d.Linden, Woubrugge) In het tennisspel wordt een game (of spel), die wordt gewonnen zonder dat de tegenstander een punt scoort, een lovegame genoemd. Als de ser veerder op de stand 40-0 hel volgende punt ook wint, wint hij of zij de game. zoals dat heet op 'lo ve'. 1 letzelfde geldt voor de stand 0-40 en het vol gende punt kwijtraken, de game wordt op 'love' verloren. Een lovegame is dus geen liefdesspel, ook love heeft niets met liefde te maken. I let woord stamt, zoals zoveel woorden in de Engelse telling uit het Frans. De Fransen duidden de nul in het spel aan met het woord l'oeuf, hetgeen het ei betekent (de nul heeft een ei-vorm). Door de Engelsen werd het Franse woord al snel verbas terd tot 'love'. 3. Wat is een let en wilt u de regels voor het spelen van een let vermelden Diverse vragenstellers naar aanleiding van de IN OF UIT van 7 augustus) Vooraf moet gesteld worden, dat er geen regels voor het spelen van een let bestaan. Overigens wordt met het woord 'let' in het tennisspel een punt aangeduid, dat overgespeeld moet worden. Dit omdat de scheidsrechter een onjuiste beslis sing van lijnrechters corrigeert, of. als zonder scheidsrechter wordt gespeeld, de spelers onder ling er niet uit komen of de bal in dan wel uit was Het enige reglement, dat veelvuldig wordt gehan teerd bij het spelen van een 'let', zijn drie zoge naamde 'ongeschreven' regels: 1We gaan uit van de eerlijkheid van de spelers, 2. Iedere speler telt voor zijn eigen speelhelft, 3. In geval van twijfel wordt een 'let' gespeeld. Om discussies te vermijden is het sterk aan te be velen gedecideerd en met duidelijke stem in of uit te roepen en indien mogelijk (op gravel of in het zand van kunstgras) op de eigen speelhelft de plek te markeren, waar de bal buiten de lijnen heeft gestuit. Indien, helaas, echt moet worden getwijfeld aan de juiste telling door de tegenpar tij, VRAAG dan om de plek van de stuit op de speelhelft van de tegenpartij te mogen aanwijzen (dat staat wel in de regels).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19