9 We leveren maatwerk af Leiden in de buitenlandse reisgids: 'haren en wittebrood' Het Gesprek van de Zomerdag Haarlemmermeer zoekt sponsors voor Floriade Tomorrowland: discotheek ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1993 Buitenlandse toeristen lijken zelden in Leiden neer te strij ken. Dat ligt niet aan de reisgid sen. Die zijn positief over Lei den en de 'bulbfields' in de om geving. Gidsen als 'Blue Guide, The Vistors Guide, The Rough Guide en Frommer's Compre hensive Travel Guide' besteden nogal wat pagina's aan de stad. Hoe zien Leiden en omgeving er uit in die buitenlandse reis gidsen? In de Amerikaanse 'Frommer's comprehensive travel guide' scoort Leiden relatief goed. On der het hoofdstuk 'City Hig hlights' staat Leiden al als vijfde vermeld na Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Delft, maar voor Apeldoorn, Maastricht en Utrecht. Haarlem wordt hele maal niet genoemd. In de korte omschrijving vermelden de sa menstellers dat er 'een wind molen midden in de stad staat. Ook bevat de stad herinnerin gen aan het elfjarig verblijf van de Pilgrims, voordat die naar Amerika zeilden. In de trip van een week door Nederland die door Frommer's is uitgezet, wordt Leiden niet aangedaan. Wel hebben de schrijvers van de vijfde dag een 'bloemendag' gemaakt; eerst een bezoekje aan Aalsmeer en vervolgens naar de Keukenhof in Lisse. Wie niet van bloemen houdt, wordt als alternatief een bezoekje aan Leiden of Haarlem geadviseerd. In de gids st^at wel een twee pagina's lange beschrijving van Leiden. Natuurlijk is er aan dacht voor de heroische strijd van de Leidenaars tegen de Spanjaarden. De schrijvers ma ken ook nog melding van de uitdeling van 'herring and loa ves of white bread', met daar achter de poging tot vertaling: 'haren en wittebrood'. Volgens de gids kan je het best eten in restaurant Oudt Leyden en een lezer van de gids advi seert om te overnachten in pen sion Bik aan de Witte Singel. Uit de vele musea in Leiden hebben de samenstelers er drie geselec teerd, Molen de Valk, De Laken hal en Museum Boerhaave. Ook de Bollenvelden en de Keu kenhof komen aan bod, onder het hoofdstuk excursies vanuit Amsterdam. Vooral de Keuken hof heeft indruk gemaakt op de schrijvers: "een adembene mend mooie tentoonstelling van bloemenpracht. De Visitor's Guide to Holland' stelt dat er in Leiden veel inte ressants is te zien. De gids ver meldt een uitgebreide stads wandeling, die begint bij het station. Degenen die de par keerproblemen in deze stad kennen, valt op dat het volgens de Visitor's Guide gemakkelijk parkeren is in de buurt van het station. Net als in de andere gidsen wordt de Lakenhal aan geprezen vanwege de aanwe zigheid van schilderijen van Rembrandt. Aan de Oude Singel hangt er overigens maar één. De meeste lof is alweer voor de Keukenhof. In dit boekwerkje 'misschien wel de beroemdste bloemenshow in de wereld' ge noemd. 'The Rough Guide' noemt Lei den de beste plaats om iets van de bollenvelden te zien. Deze gids laat zich niet zo enthou siast uit over de Keukenhof, al kan je er volgens de schrijvers best een dag doorbrengen. De gids wijst ook op de twee bad plaatsen Katwijk en Noordwijk. De voorkeur gaat uit naar Kat wijk: een plezieriger plaats om te verblijven. In Leiden valt de samenstellers van 'The Rough guide' de aca demische atmosfeer op. Vol gens de gids is het dan ook een uitstekende plek om boeken te kopen. Dat moet gebeuren bij Kooyker en De Slegte.... Het Museum van Oudheden in de hierboven vermelde boe ken volledig genegeerd is vol gens deze gids 'de bekendste at tractie van de stad'. Volkenkun de komt er minder goed af met de kwalificatie dat het bepaald geen noodzakelijke stop is. 'The Blue Guide', met op de omslag een foto van de Stads- timmerwerf in Leiden, geeft eveneens hoog op over 'Oudhe den'. De samenstellers belonen het zelfs met twee sterretjes, waarmee ze extra de aandacht op het museum willen vestigen. De Lakenhal krijgt één ster. Ver der stelt de gids dat de Leidse universiteit de oudste én be langrijkste is van Nederland. De blauwe gids, bevat de meeste informatie over Leiden; elf blad zijden in totaal, inclusief een plattegrond van twee pagina's. De beste omschrijving van Lei den vinden we in een Engelsta lig fotoboek van uitgeverij Hel mond. Dat boek stelt dat de in woners na Leiden's Ontzet mochten kiezen tussen een uni versiteit of vrijstelling van belas tingen. Waarop de keus viel is bekend. ,,Dat geeft een beeld van het intellectuele niveau van de bewoners." Dit artikel is tot stand gekomen met de medewerking van de reisboekwin kel van boekhandel Zandvliet (Stille Rijn in Leiden). In deze maanden heb je een bijzonder soort pech: vakantiepech. Vlak voordat je het vliegtuig instapt, schiet het in je rug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden beroofd. Je verdwaalt in de jungle, belandt tussen de kannibalen of loopt een vreselijke infectie op op de rug van een kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvogels. Daarna schakelen we weer over op gewone' pechvogels. Ook voor VakantiePechvogels hebben we wekelijks een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam klaar staan. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Voorlopig zou het slechte weer nog wel even aanhouden, dus het Woubrugse echtpaar Hans en Joke van Dijk dacht er ver standig aan te doen de tuimel ramen van de zolderverdieping dicht te houden voor de nacht. Een nat bed is per slot van reke ning geen pretje en bovendien een slecht begin van de vakan tie. De maatregel leek te werken, het echtpaar Van Dijk sliep heerlijk die nacht. Goed, het re gende de volgende ochtend nog steeds, maar dat mocht de pret niet drukken. Ook de kinderen stonden te trappelen van onge duld om weg te gaan naar Nootdorp. Daar had de zus van Joke een prachtige verbouwde boerderij waar de familie mocht logeren. Geen slecht vooruit zicht, dus. Na het ontbijt, stapte Hans dan ook welgemoed door de voor deur naar buiten. De auto moest nog volgeladen worden met de vaïkantiespulletjes, de kinderfietsjes moesten op de imperiaal en de rijwielen van Hans en Joke moesten nog wor den vastgemaakt op het rek bo ven de trekhaak. En toen... „Kwam mijn man ineens de ka mer binnenstormen: Joke, kom snel. Dit heb je nog nooit ge zien. Wat bleek, het autostuur was afgebroken en lag op de achterbank. Ze hadden gepro beerd het stuur uit het stuurslot te trekken en de auto te stelen. Dat hadden ze een beetje te hardhandiggedaan." Joke van Dijk kan er nu om la chen. Maar op het bewuste mo ment sloeg haar hart bijkans over van schrik. ,,We gaven de zaak meteen aan bij de politie natuurlijk, maar daar zeiden ze dat het de zoveelste poging was. De tussenpersoon van de verze keringen die we vervolgens bel den vertelde dat we voor zoiets niet verzekerd waren." Het echtpaar Van D'ijk zat in zak en as. Voor de zekerheid het hoofdkantoor van de verzeke ring gebeld: of de sleepkosten naar de garage dan tenminste vergoed werden. Joke: ,,Dat bleek mee te vallen: we kregen de sleepkosten vergoed èn de reparatie. Op een eigen risico na van driehonderd gulden." Nog een meevaller: de auto zou snel klaar zijn. Dèchten ze. De garage belde een paar dagen later dat ook het slot dusdanig was geforceerd dat er nog wat spuitwerk nodig was. Dat spuitwerk besteedde de garage altijd uit, dus...Dat werd nog even wachten. Onge lukkige bijkomstigheid: de schoonvader van Joke moest plotseling worden opgenomen in het ziekenhuis. Met hart klachten, zo dacht men. ,,lk ben niet een keer in het zie kenhuis geweest", treurt Joke. ,,Het was geen fietsweer, de au to was weg en met de bus kon ik ook niet in verband met de slaap- en eettijden van de klein tjes. Marloes van 'nul', Tom van drie en Ruud van vier. Tsja, wat bleef er ten slotte nog over van de geplande twee we ken vakantie? Toch nog meer dan een week. „We zijn uitein delijk maar met een huurauto naar Nootdorp gereden", zegt Joke. „Een auto zonder impe riaal en zonder rek voor de fiet sen. Ach, uiteindelijk hebben we het daar toch nog heel leuk gehad." Schoonvader is inmiddels ge opereerd. Omdat hij galstenen had. Zijn hart bleek dik in orde. Het gezin Van Dijk lacht weer. HERMAN JOUSTRA Haarlemmermeer, een van de kandidaten voor de organisatie van de Floriade 2002, is begon nen met het werven van spon sors. Volgens de eerste berich ten zou Schiphol zeer geïnteres seerd zijn en twintig miljoen gulden op tafel willen leggen. Schiphol is, zo bevestigt een woordvoerder, officieel bena derd met het verzoek sponsor te worden. Er zijn echter nog geen toezeggingen gedaan. De vlieg- haven wil eerst meer duidelijk heid over de haalbaarheid en invulling van de Floriade-plan- nen. De luchthaven is niet bijs ter geïnteresseerd in het een malig binnenhalen van grote aantallen extra (Floriade-)reizi- gers. Er wordt, aldus een woordvoerder, bij sponsoring vooral gekeken naar de lange termijn. Op de vraag of er, als men met de Floriade in zee zou gaan, een bedrag van twintig miljoen gulden op tafel komt, antwoordt de woordvoerder. „Dat lijkt me een gigantisch be drag. We sluiten niets uit. Maar tot nog toe is met de organisatie nog niet over een concreet be draggesproken." De Floriade is traditioneel een kassucces voor de toeristische sector. Daarnaast hlijft altijd een deel van de tuinbouwten toonstelling als groenvoorzie ning achter na afloop van de tentoonstelling. Ook het gebied rond Heerhugowaard dingt mee naar de gunsten van de Neder landse Tuinbouw Raad die be sluit over de locatie waar de Floriade wordt gehouden. De provincie Noord-Holland geeft vooralsnog de voorkeur aan dit gebied, omdat de komst van de Floriade een belangrijke impuls zou kunnen betekenen voor de niet zeer bloeiende regionale economie. Eén van de zaken die bij de keuze van de locatie een rol speelt, is de vraag of de orga niserende gemeente voldoende sponsorgelden kan binnenha len. ROTTERDAM Discotempel Tomorrowland blijft bijna zeker in de vorm van disco theek voortbestaan. De Amsterdamse firma Cofiton, sinds 12 au gustus eigenaar, zoekt een exploitant voor de in de Prins Alexan- derpolder gelegen disco. De firma bekijkt mogelijkheden om het pand te verhuren of te verkopen. Hoewel de superdiscotheek onder de vorige eigenaar failliet ging, denkt Cofiton dat voor de eventuele koper of verhuurder meer kansen tot winst zijn. Vooral de stich- tingskosten werden de toenmalige exploitant fataal. Cofiton was tij dens de veiling op 30 juni van dit jaar de enige geïnteresseerde. Nederlands Lucht\>aart College uniek voor Europa Op 9 december gaat in Hoofddorp de eerste paal de grond in voor het Nederlands Luchtvaart College (NLC). Medio 1995 is het gebouw, compleet met theorie- en praktijklokalen plus een hangar, klaar. Het college begint met 1800 leerlingen. Dat aantal loopt in de jaren daarna op naar minstens 2500. Het NLC is een initiatief van de Luchtvaart Onderwijs Alliantie (LOA) waarin KLM, Fokker, Martinair, Transavia, Schiphol en Aero Groundservices met de overheid en het onderwijs sa menwerken. Uitgangspunt: door de snelle groei van de luchtvaart wordt de vraag naar gespecialiseerd personeel steeds groter. Om aan die vraag te kunnen voldoen zijn de (on- derwijsjkrachten gebundeld. Het nieuwe complex in Hoofddorp (kosten bijna 25 miljoen gulden) biedt straks on derdak aan vier studierichtin gen die nu nog door aparte scholen worden verzorgd: de MTS voor Luchtvaarttechniek 'Anthony Fokker' uit Den Haag (vliegtuigonderhoudstechniek) het Technisch College Amster dam (vliegtuigbouwkunde), de Economische School Amstel- poort uit Amsterdam (lucht vaartdienstsverlening en lucht- vaartlogistiek) en het kort mid delbaar beroepsonderwijs Am- stelland en Meerlanden uit Am stelveen (vliegtuigbouw en lo gistiek in het leerlingwezen). Vanuit Den Haag verhuist de 'Anthony Fokker' naar de nieuwbouw in Hoofddorp. De drie andere scholen brengen daar alleen de nieuwe studie richting in en zetten hun overi ge activiteiten gewoon voort in hun huidige panden. De samenwerking is afge dwongen door de grootste fi nancier van het NLC, minister Ritzen van onderwijs. Zijn mi nisterie legt 21 miljoen gulden op tafel. Het bedrijfsleven draagt 3,5 miljoen gulden bij voor de bouw van een 'oefen hangar'. Daarin is plaats voor kleinere toestellen plus helikop ters waarmee de studenten praktijkervaring kunnen op doen. Tevens leveren de bedrij ven een grote hoeveelheid ap paratuur plus technische ken nis. Het wordt een voor Europese begrippen unieke opleiding, zegt interim-manager E. Klep. Hij zegt: „We hebben nergens in Europa iets dergelijks kunnen vinden. We leveren na vier op leidingsjaren absoluut maat werk af. Toegesneden op de Als de internationale luchtvaart weer aantrekt, groeit de vraag naar gespecialiseerd personeel. foto archief wensen van onze afnemers, de luchtvaartbedrijven. Doe je dat niet, dan zit je fout en verlies je het contact met de afnemers van al die studenten." Functies waarvoor in Hoofd dorp zal worden opgeleid zijn o.m. baliemedewerker, steward (ess), technisch inkoper, materi aalbeheerder, transportmana ger, proefdraaier, onderhouds monteur, grondwerktuigkundi- ge, ontwerper, modelmaker, vliegtuigschilder, bekleder en loodsbeheerder. Als vooroplei ding is minimaal MAVO nodig. Voor de opleiding tot medewer ker logistiek management is mi nimaal HAVO (met wiskunde en economie) vereist. De school zal, zo verwacht Klep, dagelijks van zeven uur 's morgens tot pakweg elf uur 's avonds'in bedrijf zijn en daar om met een tweeploegendienst draaien. Want naast de 1800 tot 2500 college-studenten zijn er straks ook nog eens honderden cursisten. Die komen af op een van de veertig cursussen die het Nederlands Luchtvaart Contract Onderwijs in het gebouw gaat verzorgen. Het complex is ont worpen door de architectenbu reaus Stuurman (Waddinxveen) en De Weger (Rotterdam). Een £H"ojectontwikkelaar zet het neer en verhuurt het vervolgens aan het NLC. De huurgelden wor den vergoed door het ministerie van onderwijs. Naast de school komt een 300 eenheden tellende campus voor de studenten. Dat aantal wordt later mogelijk verhoogd tot 600. De Amstelveense woningbouw vereniging Intermezzo, die er varing heeft met studentenhuis vestiging realiseert dit gebouw. De huur komt uit op 350 gulden per maand, verwacht Klep, die het NLC een grote toekomst voorspelt. "Zeker als de interna tionale luchtvaart weer aan trekt. Dan groeit de vraag naar gespecialiseerd personeel. Het zou best kunnen dat er dan ook studenten uit andere landen op alkomen." Joke van Dijk: „Ach, uiteindelijk hebben we het toch nog heel leuk gehad. foto» jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13