HSL-borden moeten weg Opleiding voor begeleiding van wegtransport in Alphen A..-.»w:-^Ruud Vermey Standaardbajes tussen het groen 'Ik was gelijk verliefd op dat schip' Regio Ook deze Bestelbus huur je bij ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1993 Het failliete Alphense bedrijf Dutim wordt overgenomen door directeur R. Timmer mans. Hij heeft daarover gis teren overeenstemming be reikt met curator mr. J. Dor- repaal. Timmermans wil het bedrijf in afgeslankte vorm en onder de oude naam voortzetten. Hij verwacht werkgelegenheid te kunnen bieden aan ongeveer zeven mensen. Dutim ging failliet nadat de farmaceütische groothandel het importeur schap van het cosmeticame rk Jade had verloren. Op dat moment werkten er zo'n twintig mensen bij het be drijf. Een aantal van hen ging mee naar Jade. Op het mo ment van het faillissement, vorige week, werkten er nog dertien mensen. Enkelen van hen hebben inmiddels ander werk. Volgens Timmermans zijn uiteindelijk vier werkne mers op straat komen te staan. Het afgeslankte bedrijf zal zich niet meer met cos metica bezighouden. Ook de eigen produktie van cosmeti ca en desinfecterende mid delen wordt gestaakt. Dutim zal zich, zegt Timmermans, helemaal toeleggen op de handel in produkten voor desinfectie en wondverzor ging. Daarbij horen ook ver- bandstoffen en verbanddo- Schilderclub gaat verhuizen De Stichting Teken- err Schil derclub Jacobswoude is afgelo pen week verhuisd naar een lo kaal in de Christelijke Nationale School 'De Hoeksteen' in Rijnsaferwoude. Voor deze ver huizing en voor verbetering van de verlichting in het lokaal krijgt de club van de gemeente Ja cobswoude bijna 1200 gulden. De club zat lot voor kort in de voormalige kleuterschool aan de Herenweg 145 in Rijnsater- woude, maar moest daar uit omdat de gemeente de ruimte nodig heeft voor de vestiging van een kinderdagverblijf. De Teken- en Schilderclub Ja cobswoude is een bloeiende vereniging met zo'n zestig le den, van wie ongeveer tweeder de uit de gemeente zelf komt. De rest komt uit omliggende ge meenten, waaronder AJphen. voorschoten kees van kuilenburg Bij een proefvaart op de recrea tiepias wekte de hoge snelheid al de verbazing van een speed bootbestuurder. „Hij moest flink gasgeven om ons voor te blijven", zegt jachtenbouwer Ad Spek. „Ook anderen keken hun ogen als wij aan het proefvaren waren. Het is tenslotte geen boot die je dagelijks ziet. Inte gendeel, er is er maar slechts Spek heeft op zijn werf in het recreatiegebied Vlietlanden in Voorschoten een originele En gelse autoboot gerestaureerd. Een klus die over drie jaar is uit gesmeerd. Gistermiddag werd de 11 meter lange boot door Gitte Dunnewolt, dochter van eigenaar Arvid Dunnewolt, te water gelaten. De autoboot, of wat daar nog van over was, is door Dunne wolt ontdekt in een van de Am sterdamse grachten. „Alleen de punt stak nog boven water uil. ik was er gelijk verliefd od", ver telt de in Rotterdam wonende Dunnewolt. „Vooral nadat ik ontdekte dat het een Engelse autoboot was. Bij mijn weten is dit het enige exemplaar ter we reld dat is behouden." Dunnewolt schat dat de boot rond 1910 is gebouwd. „Waar schijnlijk op een werf in de buurt van de Thames. Daar werden in die tijd dergelijke bo ten gebouwd. Het was een van de eerste typen race-boten", legt hij uit. „De boot is een beetje vergelijkbaar met de ra ce-auto's uit die tijd." Nu, ruim 80 jaar later, gaat de boot nog een kilometer of vijf tien harder dan de 35 die rond 1910 door de snelheidsmeter werd aangegeven. De motor heeft voldoende kracht om ook nog eens tien waterskiërs door het water te trekken. Aanvankelijk was Dunnewolt zelf aan de slag gegaan om de boot op te knappen. Maar al snel kreeg hij in de gaten dat het geen eenvoudige klas was. „Op een gegeven moment zag ik er echt geen gat meer in." Uiteindelijk kwam hij in contact met Ad Spek die de uitdaging wel wilde aangaan. „Onder de voorwaarde, dat ik er alle tijd voor kreeg. Bij een dergelijke klus moet er geen tijdsdruk zijn." Spek en zijn medewerkers zijn van de grond af aan begon nen. De boot was overal door geroest. Uiteindelijk bleken al leen de romp en het stuur nog bruikbaar. Omdat er geen teke ningen van het origineel be schikbaar waren, moest er ge speurd naar alternatieven. „Uit eindelijk kwamen we op het spoor van tekeningen van een vergelijkbaar Amerikaans mo del. Dat hebben we gebruikt om de boot weer op te bouwen." Al het hout dal voor de boot is gebruikt komt van een stam. „Mahonie-hout is gebruikt om dat dat zo'n warme kleur heeft. Voor het inleggen van kleur heb ik een ander soort hout ge bruikt", legt Spek uit. Een schok voor Spek was een De burgemeesters Van Beek van Jacobswoude en Meerburg van Alke made plaatsten half juni samen een bord tegen de HSL in Rijpwetering. Nu zijn de borden in Jacobswoude alweer weg. archieffoto ben de bruyn zaak. Bovendien zijn er veel emoties aan verbonden. We be raden ons nu op wat ons te doen staat, maar voorlopig blij ven ze nog gewoon staan Depot De gemeenten Rijnwoude en Jacobswoude hebben inmiddels wel gehoor gegeven aan de op roep van de politie. In Hazers- vvoude zijn verschillende bor den inmiddels opgedoken in de tuinen van particulieren; één staat er in de tuin van het ge meentehuis van Rijnwoude. In Jacobswoude liggen de borden nu in het depot van gemeente werken. „We weten nog niet wat we met ^e gaan doen. Dat is een politieke zaak", zegt ge meentesecretaris A. Meester van Jacobswoude. Leiderdorp, dat ook tegen de aanleg van de HSL is, heeft nooit protestborden geplaatst, onder meer vanwege de hoge kosten (500 gulden per bord). Alkemade, dat de borden wel heeft geplaatst, heeft van de ge meente geen brief gekregen. „Tot die tijd laten we de borden gewoon hangen", zegt een ge meenteambtenaar. Politie: 'te verwarrend' De politie van het district Rijn en Braassem heeft de ge meenten in de Rijn- en Veenstreek Vriendelijk verzocht' de protestborden tegen de HSL weg te halen. De politie vindt dat de borden te veel lijken op gewone verkeersbor den. Verkeersdeelnemers zouden daardoor in verwarring raken. Rijnwoude en Jacobswoude hebben inmiddels aan het verzoek van de politie gehoor gegeven. Zoeter- woude beraadt zich nog. Alkemade heeft ook protestbor den geplaatst, maar heeft van de politie geen brief gekre gen. run-en veenstreek» wilfred simons De gemeenten in de Rijn- en Veenstreek protesteren al een aantal jaren tegen de aanleg van een hoge snelheidslijn (HSL) in hun regio. Als uiting van hun protest hebben ze bij de invals wegen van de verschillende ker nen en bij de bebouwde kom men ronde borden geplaatst die dezelfde omvang en kleur heb ben als gewone verbodsborden. In het midden staat met grote letters I-ISL. Sommige gemeen ten hebben ook onderborden geplaatst met de tekst 'geen nieuw tracé'. Eén groepje verontruste bur gers heeft de politie erop geat tendeerd dat de borden illegaal zijn geplaatst. „De gemeenten zijn inderdaad in overtreding als ze ze plaatsen", weet politie- voorlichter Chris van Egmond van de regio Hollands Midden. „Het is namelijk niet in over eenstemming met het Besluit Administratieve Bepalingen in zake het Wegverkeer (BABW). Als de gemeenten de borden niet weghalen, riskeren ze uit eindelijk een proces-verbaal." De politie heeft er geen be zwaar tegen als de borden in tuinen, parken of op pleinen worden geplaatst. „Ais het openbaar verkeer er maar niet door in verwarring wordt ge bracht." Voorlopig blijft het bij een vriendelijk verzoek van het district Rijn- en Braassem. „Maar controle volgt", verzekert Van Egmond. Peter van Velzen van de Ac tiegroep TGV Zoeterwoude ver moedt dat het verbod een actie is van een groepje voorstanders van de HSL. „Ze proberen ons te dwarsbomen door de politie voor hun karretje te spannen. Ik zou wel eens willen weten wié er precies heeft geklaagd. Bo vendien, wat is verwarrend? Ik kan me niet voorstellen dat au tomobilisten het doel van het bord niet direct begrijpen." De borden in Zoeterwoude zijn vol gens Van Velzen destijds in goed overleg met de toenmalige Rijkpolitie van Zoeterwoude ge plaatst. „Ze hebben er nooit wat van gezegd." Al met al vindt Van Velzen dat de borden in Zoeterwoude niet moeten wor den weggehaald. Dat vindt ook de gemeente- voorlichter van Zoeterwoude. „We hebben die borden destijds met veel politieke bombarie ge plaatst en dan haal je ze niet op een achternamiddag met stille trom weg. Het plaatsen of weg halen is een politiek gevoelige De Ipswich Hospital Band uil Woodbridge brengt dit weekeinde een bezoek aan Woubrugge. Het Engelse Woodbridge is de partner gemeente van Woubrugge. De leden van deze band werken allemaal in het hos pitaal. Het repertoire van de band bestaat uil marsen, musical- en filmmuziek, lifchte muziek en dergelijke. Tijdens het bezoek aan Woubrugge geeft de Ips wich Hospital Band drie concerten. Daarbij wordt samengewerkt met de plaatselijke korpsen, liet eerste concert wordt ver zorgd bij de jubilerende wa tersportvereniging Braasse- mermeer aan de Noorder- hem weg in Roelofarends- veen. Dat optreden begint zaterdag om 11.00 uur. Ook de Waldbrücker Musikan- ten zijn van de partij. Ook in de avonduren wordt er gemusiceerd. Op het Bate- hofplein begint om 19.30 uur een gezamenlijk optre den met het fanfarekorps Woubrugge. Morgen wordt hel bezoek afgesloten inei een concert in Hoogmade. Dit optreden begint om 15.00 uur in bar- bistro De Does. De muziek vereniging De Heerlijkheid I loogmade is hier het mu ziekgezelschap dat samen met de Britten optreedt. fax van de motorenfabriek waarin hem werd geadviseerd om het project maar af te bla zen. „Het schip zou ogenblikke lijk zinken, luidde de bood schap. Dunnewolt wilde dat ik doorging dus zijn we toch maar gaan varen. Uit voorzorg heb ben we maar zwemvesten en reddingsboeien meegenomen want het was hartje winter." Gelukkig voor Spek gebeurde er niets. Wel werden na de proefvaart nog enkele aanpas singen gedaan om de stabiliteit van het vaartuig te verbeteren. De 'Gestrekt', zoals de boot heet, krijgt als thuishaven Breu- kelen. Vandaar uit wil Dunne wolt tochten gaan maken met zijn trots. „Op het programma staat al een kastelentocht langs de Loire. Ook wil ik de boot ge bruiken voor trouwerijen, bij voorbeeld over de Vecht. Dat is een schitterende omgeving met prachtige buitenplaatsen. Daar past mijn boot preciesT)ij. Ook zegt Dunnewolt trots. Platenbeurs in Alphen aan den Rijn Gebouw De Bron aan de Troubadourweg 2 in Alphen biedt zater dag 28 augustus onderdak aan een platen- en cd-beurs. Muzieklief hebbers kunnen een keuze maken uit ruim 100 strekkende meter langspeelplaten, singles en cd'tjes. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. zaalbergstraat 13 alphen a/d rijn tel. 01720-72509 gpd Een nieuw fenomeen tuft over de wegen: het Convoi Excep- tionnel. In opvallend gele auto's begeleiden particuliere bedrij ven het ongewone vervoer. Tot 1 juli kreeg dit vervoer een escorte van motoragenten, die uiteindelijk maar liefst de helft van hun tijd aan dit oneigenlij ke werk besteedden. Het werk is nu bijna geheel geprivatiseerd. De Stichting Vakopleiding Weg vervoer verzorgt in Alphen aan den Rijn cursussen. „Ik doe de cursus begeleider exceptioneel transport om in ei gen behoefte te voorzien. Als ik concurrenten moet aantrekken voor deze klussen, geef ik ze mijn klanten op een presenteer blaadje", aldus Bert Jansen. Hij is mede-eigenaar van een trans portbedrijf in het Gelderse Drempt. Na jaren zit-ie weer in de schoolbanken. Net als zijn vijf medescholieren; potige ke rels, gepokt en gemazeld in de transportwereld. Gelukkig volgt na drie dagen theorie een week praktijk, zodat het contact met de weg snel is hersteld. Voor Albert Koeneman uit Apeldoorn, nu in de wao, is het extra belangrijk dat er niet te veef kapers op de kust zijn. „Ik ben van dit stel de enige 'parti culiere begeleider'. De anderen hebben een bedrijf of zijn in loondienst, doen dit erbij om hun vakkennis te vergroten. Ik begin, zodra ik het certificaat heb, voor mezelf." Iedere werkloze en arbeids ongeschikte kan, mits hij min stens 24 jaar is en beschikt over chauffeursdiploma en rijbewij zen C en C/E, particulier bege leider worden. Hij (of zij) moet wel zelf de financiering van de cursus (8 mille) rondmaken, bij- In opvallend gele auto's begeleiden particuliere bedrijven het ongewone vervoer. foto roland de bruin/cpd voorbeeld via uitkerings- of ar beidsbemiddelingsinstantie. Ook voor de financiering van aanschaf en inrichting van de begeleidingsauto - veertig, uit gaande van een goede tweede hands auto, maar eerder zeven tig mille - is hij op zichzelf aan gewezen. Ada Haasnoot, cursuscoördi nator namens de Alphense stichting, wil niemand blij ma ken met een dode mus. „Een marktkoopman die de recessie voelt en daarom zijn bus wil in zetten voor dit werk, komt be drogen uit. Niet alle ww'ers en wao'ers zijn ook geschikt. En twee van de zes kandidaten zakken na afloop van de pittige cursus voor het examen. Wie niet uit de branche komt, kan het vergeten. Het is zeker niet zo dat hier een geldkraantje wordt opengedraaid. De stichting heeft zich tegen over de Algemene Verkeers Dienst, de Rijksdienst voor het Wegverkeer en het bedrijfsleven verplicht tot 1 januari 1994 60 particulier begeleiders op te lei den. Tot die datum kunnen ver voerders eventueel nog terecht bij de algemene verkeersdienst voor politiebegeleiding over de rijkswegen van transporten met een breedte tussen 4 en 4,5 me ter. Daarna is dit categorie II- vervoer echt een particuliere aangelegenheid. De nog uitzon derlijker, categorie I-transporten - onder meer breder dan 4,5 meter, zwaarder dan 100 ton - worden voortaan door particu lieren en één politiewagen of - motor samen begeleid. De ver voerder betaalt de begeleider; dat zal op contractbasis worden geregeld. De politie werkt koste loos, zoals nu. De bedoeling is particulieren vanaf medio 1994 ook de bege leiding te laten verzorgen op de provinciale en gemeentelijke wegen (waarbij een nieuw bu reau de ontheffingen- en ver gunningenrompslomp van de lagere overheden overneemt) Albert Koeneman en zijn maten krijgen op termijn dus voldoen de werk. Begeleider is eigenlijk een foute benaming, wordt tijdens de praktijkles duidelijk. De man in de proefauto van de Alphen se stichting maakt de rest van de verkeersdeelnemers attent op het rijdende spektakel, be veiligt de omgeving voor de risi co's die aan het buitengewoon transport kleven. Dat moet vooral netjes gebeuren, zonder de agressie van medeweggc bruikers op te wekken. Niet voor niets heeft een tentamen 'klantvriendelijk optreden' als onderwerp. Als instructeur in opleiding Richard van Kaldekerke in de begeleidingswagen zit, waar schuwt hij dat het konvooi wordt ingehaald door een ande re vrachtwagen. Richard: „Ga langzamer rijden, dan kan -ie er langs". Anders duurt het kilo meters voordat de inhaalma noeuvre gereed is. En dat is slecht voor de doorstroming op de drukke Nederlandse wegen. Britten geven concert in Woubrugge Directeur koopt failliet Dutim gelijkheid het gebied verder in ontwikkeling te brengen. Ook de toekomst van het chemisch afval- depot is nog onduidelijk. Hetzel- de geldt voor de plannen om de Eikenlaan door te trekken naar de Leidse Schouw. Planologisch past de bouw in het bestemmingsplan dat wordt voorbereid. Defensie zou inmiddels eerder geconsta teerde verontreinigingen hebben gesaneerd. Wat de bouw van de gevange nis betekent voor andere gebrui kers van het gebied is nog ondui delijk. De Alphense Hondenclub (AHC) opent op een aangrenzend terrein volgende maand een nieuw clubhuis. Gezien de af stand maakt secretaris Rineke van der Gouwe zich vooralsnog wei nig zorgen. De politie traint haar honden ook op het clubterrein. Ze heeft er bovendien een schiet baan. De komende tijd zal de korpsleiding bekijken of de ge- vangenisbouw daar consequen ties voor heeft. Hetzelfde geldt voor de korpssterkte. Het politie district Rijn- en Aarlanden waar Alphen onder valt heeft nu een sterkte van 102. Als de komst van de gevangenis meer werkdruk met zich meebrengt door extra bewaking of ontsnappingen zal in eerste instantie binnen het korps Hollands Midden naar versterking worden gezocht. Pas als dat tot problemen leidt is er volgens een woordvoerster aanleiding om ex tra mensen te vragen. Auto- en Motorverhuur Üfc MultiRent Su4rv/t nx>r H+6r9fft Unieke Engelse autoboot opgeknapt op werf Vlietlanden De nieuwe gevangenis in Alphen wordt hoogstwaarschijnlijk ge bouwd volgens een standaardont werp. Het wordt één gebouw en zal er in grote trekken net zo uit zal zien als de nieuwe gevange nissen in Krimpen aan den IJssel, Zoetermeer en Almere. Rond de bajes komt veel groen. De bouw betekent niet per definitie dat an dere plannen die Alphen met het Genie-terrein aan de Hoorn had niet doorgaan. Volgens een gemeentewoord voerder werkt Justitie voor de ge vangenissen met een 'ladenplan'. Een plan dat in grote lijnen al kant en klaar in een bureaula ligt. Dat spaart tijd en kosten. Die kos ten zijn een gemiddeld een kwart miljoen per cel. Het Alphense complex van 288 cellen komt daarmee ruwweg uit op 72 mil joen aan bouwkosten. Het rijk zal dat bedrag niet direct ophoesten. Het leeuwedeel van de nieuwe cellen zal door externe project ontwikkelaars worden gebouwd en daarna worden geleasd. De Genie verliet het terrein aan de Hoorn vorig jaar. De gemeente Alphen had er toen al een opslag plaats voor klein chemisch afval. Ze ging er toen vanuit dat aan de Hoorn een nieuwe gemeentewerf zou komen. Van de baan is dat plan nog niet. Volgens de ge meentewoordvoerder bieden de bouwplannen van Justitie de mo-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11