'Onsterfelijkheid voor iedereen' Kerk Samenleving ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1993 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS. 071-3 HET WEER ROB GROENLAND Vakantie-analyse (1) De dominees keren weer te rug van vakantie. Dat is ten minste af te lezen aan hun ru brieken in de kerkbladen, waar de één na de ander te rugblikt op de voorbije weken van rust en ontspanning. Soms met een zekere lyriek, zoals de gereformeerde predi kant A.C. Poley uit Hazers- woude. „Een andere omge ving, een ander levensritme prikkelt ons mens-zijn op al lerlei manieren. Iets wat een mens onderscheidt van een dier is dat hij/zij in staat is om niet alleen zijn omgeving te gebruiken om te bestaan, maar ook afstand te nemen van zijn omgeving en die te analyseren. Vervolgens is de mens in staat om al of niet aan de hand van die analyse iets te doen met zijn omge ving. Zo hebben vrij ieder apart en als gemeenschap be paalde gedragingen en ge woontes ontwikkeld, ook in ons geloof. Daarom kan het ons menszijn enorm intensi veren als we nieuwe indruk ken opdoen." Vakantie-analyse (2) Over dan maar naar de vakan tie-ervaringen die het mens zijn van de hervormde domi nee J.B. Alblas, eveneens uit Hazerswoude, hebben geïn tensiveerd. Onder het niets aan de verbeelding overlaten de kopje 'Terug van vakantie' schrijft hij in het kerkblad: „Een heerlijke tijd van rust en ontspanning zit er weer op. Hoewel het weer beter had kunnen zijn. hebben we heer lijk genoten. Eén probleem vanuit onze vakantie moet ik toch even doorgeven. Tijdens een uitstapje op zo'n regen dag is het tasje van mijn vrouw gestolen waar onder andere mijn agenda in zat. Vandaar dus mijn vraag: Wan neer u of jij een afspraak met mij gemaakt had voor de ko mende tijd, neem nogmaals kontakt op! Hopelijk worden er dan geen belangrijke din gen door mij 'vergeten'." Vakantie-analyse (3) En wat te denken van de erva ringen van dominee A Tromp uit Rijnsburg? „Helaas is onze vakantie anders verlopen als we ons hadden voorgesteld doordat mijn vrouw al aan het begin van die periode tijdens een boswandeling in de Voge zen haar kuitbeen brak. Niet temin hopen we op de cam ping en thuis de nodige rust gehad te hebben om weer met nieuwe kracht en zin aan het werkte gaan." Dominee Tromp zou echter toch nog een zekere les aan dit gebeuren willen verbin den. „Allereerst blijkt maar weer dat het ongeluk steeds op de loer ligt om toe te slaan en geen vakantie houdt We moeten steeds weer bewaard worden, 't Gaat niet altijd zo voorspoedig als wij wensen. En er is reden tot dankbaar heid als we weer gezond en wel thuis zijn gekomen na een vakantie elders. Als alles goed gaat, is dat niet gewoon, maar een wonder van de Here. Ten tweede ontdek je zo weer, wat een huisvrouw alle maal doet, op vakantie en thuis. Als haar voeten en han den uitgeschakeld zijn, en zo jouw handen en voeten veel moeten overnemen, komt dat duidelijk voor de dag. We waarderen niet genoeg wat al le vrouwen en moeders in hun gezinnen als vanzelfspre kend dagelijks aan werk ver richten. In het oude Spreu- kenboek staat niet voor niets een lofgedicht op de degelijke huisvrouw." „Wij geloven in een leven vóór en na de dood. Als een mens sterft, gaat zijn ziel naar het hiernamaals. Van daaruit kan hij de mensen op aarde helpen. Hij kan ook opnieuw gebo ren worden, om nog een leven op aarde te leiden en zo zijn ziel verder te ont wikkelen." LEIDEN MONIQUE VAN EEDEN Secretaris.W.I.H. Van der Werf van het Spiritisch Genootschap Leiden is er stellig over: „Ieder een wordt bijgestaan door gees telijke leraren en begeleiders. Mediums zijn mensen die die geesten soms kunnen zien." Spiritisten hebben geen gehei men voor de buitenwereld. Wie serieus geïnteresseerd is in wat zij denken en doen, wordt vriendelijk te woord gestaan. „Met mensen die het spiritisme proberen onderuit te halen, praat ik er liever niet over", zegt de secretaris. „Als spiritist pro beer je andere mensen in hun waarde te laten. En zelf wil je ook graag in je waarde gelaten worden." Spiritistische of spirituele ver enigingen bestaan in de hele westerse wereld. „Vooral Enge land heeft een rijke traditie op spiritueel gebied. Ze zijn daar ook veel verder dan hier." Ne derland kent één landelijke ver eniging, Harmonïa, die overal lokale afdelingen heeft. De meeste spirituele verenigingen in Nederland opereren echter zelfstandig. Zo ook het Spiri tisch Genootschap Leiden, dat in 1934 werd opgericht. „In die tijd zei men nog 'spiritisch' in plaats van 'spiritistisch'. Van daar onze naam", legt Van der Werf uit. „We hebben besloten om de oude naam te handha ven." Het Spiritisch Genootschap heeft rond de 130 leden. Vrou wen en mannen, jongeren en ouderen - het is een bont gezel schap. Nieuwe leden zijn altijd welkom, ongeacht geslacht, leeftijd of religie. Maar het Ge nootschap doet niet aan actieve ledenwerving. Dat past niet in de filosofie. Onsterfelijkheid Volgens het spiritisme is de mens in de eerste plaats op aar de om liefde te geven en te ont vangen. In dit leven moet hij Secretaris W.I.H. van der Werf: „Als spiritist probeer je andere mensen In hun waarde te laten." proberen een beter mens te worden, 'zijn ziel te verheffen'. Bij zijn geboorte krijgt hij een opdracht mee. Dat is de levens les die hij moet leren. „Wat die levensles voor jou inhoudt, daar kom je in de loop van je leven vanzelf achter", zo heeft Van der Werf ervaren. Voor ieder mens is een levenslijn uitgestip peld. Ieder mens heeft echter ook een vrije wil. Hij kan ervoor kiezen om zijn opdracht niet te vervullen. Hij kan ervoor kiezen om zijpaden in te slaan. Maar uiteindelijk zal hij toch terugke ren naar de hoofdweg. Zo niet in dit leven, dan in een volgend leven. Spiritisten geloven ook in reïncarnatie. Als een mens over- lijdt, sterft alleen zijn lichaam. Zijn ziel, het 'esoterisch li chaam', blijft voor eeuwig leven. Een spiritist spreekt daarom niet van 'overlijden', maar van 'overgaan': overgaan van een stoffelijk leven op aarde naar een geestelijk leven in het hier namaals. V eran twoordelijkheid De ideeën van de spiritisten zijn samengevat in een geloofsbelij denis. Toch is het spiritisme geen godsdienst. „We hebben wel een geloofsbelijdenis, maar geen kerk", verduidelijkt Van der Werf. „Er is geen hiërarchie van geestelijken. Binnen de spi ritistische beweging hebben we wel leraren, maar die behande len we niet als superieuren. Het spiritistisch geloof is meer een vast vertrouwen in het eeuwige leven." Dat wil overigens niet zeggen dat alle spiritisten ongelovig zijn in de traditionele betekenis van het woord. Integendeel. Som mige spiritisten zijn tegelijker tijd overtuigd christen. Christe lijke spiritisten zijn meestal rooms-katholiek. Met zijn tradi tie van verschijningen en een optimistische levensvisie staat het rooms-katholicisme van alle christelijke stromingen het dichtst bij het spiritisme. Tijdens de wekelijkse bijeen komsten van de Leidse spiritis ten komen allerlei mensen en onderwerpen aan bod. Eén keer per maand is er een lezing over een aan spiritisme verwant on derwerp, bijvoorbeeld handlijn- kunde of astrologie. De overige avonden worden op een andere manier ingevuld. Soms is er een besloten ledenavond. Het afge lopen jaar organiseerde het Spi ritisch Genootschap ook zoge- FOTO DICK HOCEWONINC naamde ontwikkelingscursus sen. Daar konden de belangstel lende leden leren om bepaalde paranormale begaafdheden te ontwikkelen of te kanaliseren. Zo was er een cursus om aura's te leren zien. Spiritisten worden voortdu rend geconfronteerd met men sen die hun levensbeschouwing pure flauwekul vinden, of zelfs gevaarlijk. Hoe kijkt Van der Werf tegen zulke mensen aan? „Wel alle mensen zijn vrij in hun denken en doen. Een goede spiritist zal nooit proberen om iemand anders te overtuigen van zijn eigen visie. Als ik ie mand tegenkom cfie gelooft dat er geen leven is na de dood, spreek ik hem niet tegen. Hij komt er zelf nog weieens achter, denk ik dan." Je hoeft je geloof niet te verliezen Wat moet je met ervaringen die in eerste instantie niet stroken met je calvinistisch georiënteerde mens- en wereldbeeld? Die vraag is voor' psychologe Liet de Vries-Geervliet het uitgangspunt voor het boek 'Je hoeft je geloof niet te verliezen'. Opgegroeid binnen een ge reformeerd milieu kreeg ze te maken met ervaringen die betrekking hadden op vorige levens. Tijdens het op schrijven van die ervaringen ontdekte ze dat ze 'op een eigentijdse manier vormgaf aan datgene wat de kerken al eeuwen verkondigen. „Maar door allerlei dogmati sche interpretaties was de kern van begrippen als zon de, schuld, lijden, genade en vergeving voor mij nooit zo helder geweest." De auteur maakt duidelijk dat zij geen theoloog is en evenmin erg is geïnteresseerd in theologische verhan delingen. „Ik verwacht eigenlijk dat theologen van dit boek brandhout kunnen maken. Laten zij dit boek dan maar zien als een uitdaging om de hierin behandelde zaken theologisch te onderbouwen op een manier die zowel voor hen acceptabel is als voor mij." De Vries-Geervliet wil vooral duidelijk maken dat je je geloof niet hoeft te verliezen als je ervaringen krijgt die niet onmiddelijk passen in de heerstende godsdienstige opvattingen. „Integendeel, zulke ervaringen kunnen BOEKBESPREKING leiden tot een verdieping van het geloof." Je hoeft je geloof niet te verliezen op zoek naar een nieuwe in terpretatie van oude geloofswaarden Liet de Vries-Geervliet - Christendom en chassidisme In 'Christendom en chassidisme' belicht Wilfried Hen- sen het vroege Chassidisme, een joodse stroming uit het begin van onze jaartelling. Hij gaat er vanuit dat de joodse oorsprong van het christelijk geloof nergens be ter verstaan kan worden dan in de impulsen van het vroege Chassidisme omdat Jezus en zijn eerste discipe len hoogstwaarschijnlijk in dét geloofsklimaat gevormd zijn. De behoefte om zich te bezinnen op die vroegste inspiratiebron leeft volgens Hensen bij 'velen, nu het christendom binnen onze westerse wereld onmisken baar in een identiteitscrisis verkeert'. Hensen (geboren in 1920) is een voormalig priester die is gevormd binnen de Orde der Dominicanen. In 1966 trad hij uit de Orde, trouwde en werd lid van de Remonstrantse broderschap. Van 1968-1984 werkte hij als stafdocent aan de Sociale Academie in Hengelo (Overijssel). Van 1984 tot 1990 was hij predikant van de Remonstrantse gemeente in Doesburg. Christendom en chassidisme een verkenningstocht WUfried Hensen. - Baarn Ten Have, 1993. - 107 p. ISBN 90-259-4543-0. Prijs: 24,50 gulden. Mijn linkerhand is goed genoeg De linkerhand is het symbool voor achterstelling. Dat ontdekte de linkshandige Gerrit Maneschijn niet alleen in zijn jeugd (toen hij gedwongen werd met rechts te schrijven, iemand te groeten of iets aan te reiken) maar later ook bij de bestudering van de bijbel. „Christus zit aan Gods rechterhand, het mooie handje. Mattheüs zet de bokken aan de linkerhand van de Zoon des Mensen en de schapen aan diens rechterhand. Links zitten de bokkige mensen, rechts de volgzamen." In zijn boek zoekt Maneschijn aansluiting bij de uit gangspunten van Luther, die meent dat God ook met de linkerhand regeert. Gebeurt het door 'Woord en Geest', dan is het met zijn rechterhand. Maar gaat het door wereldlijk bestuur, door economische structuren, dan komt zijn linkerhand eraan te pas. „Dat is niet Gods lelijke handje, hoogstens zijn onhandige handje. Onhandig, omdat mensen die hand vormen en hoe vaak loopt het dan niet mis. Maneschijn, hoogleraar ethiek aan de Theologische universiteit schreef vanuit dit uitgangpunt opstellen over politiek, theologie, economie en ethiek. Met zijn linkerhand. Mijn linkerhand is goed genoegover medische ethiek, theologie, politiek en economie Gerrit Maneschijn. - Baarn: Ten Have, 1993. - 246 p. ISBN 90-259-4536-8. Prijs34,50 gulden. door Jan Kruis COLOFON De afgelopen week kreeg ik van een aantal mensen vragen over het gestoorde radio- en televisiesignaal van vorige week zaterdag. Dergelij ke verstoringen zijn vaak typerend voor bepaalde weersituaties waarin enkele atmosferische lagen als 'stoorzender' kunnen fungeren. Radiosignalen kunnen zich over grote afstanden voortplanten door allerlei reflecties tegen bepaalde luchtlagen. Deze lagen herbergen eigenschappen waardoor ze over dag anders fungeren als 's nachts. Dit is de reden waarom bijvoor beeld 's nachts veraf gelegen sig nalen op de AM-band goed kunnen worden ontvangen terwijl dat over dag niet gebeurt. Bij sterke atmos ferische hogedruksituaties kan een sterke inversie (zeer stabiele lucht laag) op een kilometer hoogte het radio- en televisiesignaal al aan zienlijk storen. Dergelijke versto ringen worden aan de inversie veel sterker en eerder gereflecteerd zo dat ontvangers op grote afstand al leen maar een bibberig restsignaal kunnen ontvangen. Soms kan de atmosfeer ook als een uitzonderlijk goede geleider funge ren. Tijdens een sterke inversiesi- tuatie in het verleden zijn geluids golven van een ontploffing bij Pa rijs tot in Friesland te horen ge weest. Soortgelijke waarnemingen kunnen ook gedaan worden tijdens mist in eigen land. Als u goed luis tert, dan kunt u tijdens dichte mist geluiden van grote afstand horen. De bovenkant van de mistlaag en het aardoppervlak fungeren dan als reflectielaag waaraan het geluids signaal wordt gereflecteerd. Het signaal kan zich dan over vele kilo meters verplaatsen. Op deze wijze kunnen in bepaalde woonwijken geluiden van een veraf gelegen spoorbaan of snelweg worden ge hoord. Dit weekeinde krijgen we echter niet de gelegenheid dit nog te toet sen in de praktijk omdat de atmos feer te veel in beroering is en dus de kans op mist erg klein. Het wachten is op een onweersdepres sie die vanavond over België en het zuidoosten van Nederland trekt. Misschien dat onze regio in de loop van de avond met de eerste buiige regen en/of onweders krijgt te ma ken. Op zondag kan er ook regen van betekenisvanen bij een koele wind uit noord tot noordoost. Na het weekeinde zal een trui u niet misstaan HET WEER IN EUROPA Noord rijk: Zaterdag vooral in het oos ten perioden met zon. In het westen later op de dag king en mogelijk een regen- of bui. Zondag in het oosten eerst nog zon, verder in het algemeen veel bewolking en nu en dan regen, plaatselijk ook on weer. Zaterdag maxima aan de Kanaal- kust ongeveer 22 graden, elders van 30 graden in het noorden tot 34 plaatselijk in Midden Frankrijk. Zondag vanuit het westen beduidend koeler. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk bewolkt en vooral zaterdag kans op een regen- of onweers bui, met name in het noorden. Maxima aan de kust van 23 graden rond Porto tot circa 27 in de Algarve. Landinwaarts in het oosten maxima rond 30 graden Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Spanje en de CanariSche Eilanden-, Spanje: Veranderlijk bewolkt, zaterdag in het noordwesten, zondag voorname lijk in de Pyreneeën plaatselijk regen of onweer. In het oosten zaterdag nog flin ke zonnige perioden. Maxima aan de Costa's 32 graden, aan de Golf van Bis kaje 22. Landinwaarts zaterdag maxima rond 38, in de omgeving van Zaragoza 42 graden, zondag minder heet. Canari- sche Eilanden: Droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur op de stranden on geveer 30 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, vooral in het noorden ook nu en dan wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur vlak langs de westkust rond 27 graden. Tu nesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 31 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag flinke perioden met zon. later in het westen meer bewolking, maar tot de avond droog. Zondag vpn het westen uit enkele, mogelijk zware regen- of on weersbuien. Aari de Cöte d'Azur blijft het waarschijnlijk droog. Zaterdag zeer warm met maxima rond 35 graden, zon dag vanuit het westen afkoeling. Mallorca enlbiza: Zaterdag zonnig, zondag meer bewol king. maar droog. Middagtemperatuur rond 34 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Zonnig. Zondag in de Alpen en Dolomie ten toenemende kans op lokaal onweer. Middagtemperatuur meest tussen 30 en 35 graden, zondag plaatselijk nog wat Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur van 29 gra den op de eilanden in de Egeische Zee en op Kreta tot circa 33 graden op het Griekse vasteland en op de Ionische Ei landen. Op de Egeïscjie Zee staat plaat selijk veel wind Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en overwegend zonnig. Maxima rónd 29 graden. Duitsland: Zaterdag in het noorden wolkenvelden en mogelijk wat regen, meer naar het zuiden flinke zonnige perioden en droog. Zondag van het zuidwesten uit toenemende bewolking, gevolgd door re gen of onweer. Middagtemperatuur van 20 graden in Sleeswijk Holstein tot 30 in het zuiden. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden, zondagavond in Vorarlberg en Tirol kans op onweer. Middagtemperatuur rond 31 graden. L laged hagel H h°ged'u Neerslagkans Minimumtemp, Middagtemp. ZONDAG 22 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.33 Zon onder 20 47 Maan op 13 01 Maan onder22.25 Waterstanden Katwijk Hoogwater06 58 19.25 Laag water 02.45 15.00 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.35 Zon onder 20 45 Maan op 14 20 Maan onder 23.01 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.49 20.12 Laag water 03.47 15.51 Weerrapporten 20 AUGUSTUS 17 uur: Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok BUITENLAND KORT Spiritisten bepalen zelfde loop van hun leven Atmosfeer als stoorzender HEINZ AISJBPLUMBWS, D£GOD VAN WATEt? IN JE OOP N/LT VINDEN. MOET JE Of WET E'JAND DEK GODEN ZOEKEN.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10