Bloedbad indianen Peru en Brazilië Karadzic onder druk gezet door Servische president Buitenland Op verboden terrein Bosnische gewonden komen nog dit weekeinde naar Nederland Libanese veiligheidszone steeds meer een veiligheidsrisico 'Recontra's' ontvoeren delegatie uit Nicaragua Bemanning van Barbel vermoedelijk vermoord VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 een Nederlands Persbure d Press International Zuid-Afrika schrapt visa-regels Johannesburg» Nederlanders die voor zaken of vakantie Zuid- Afrika willen bezoeken, hoeven voortaan geen visum meer aan te vragen. De regering in Pretoria heeft alle visa-bepalingen voor inwoners van de EG. de VS en dertien andere landen met on middellijke ingang geschrapt. Jihad eist aanslag minister op Cairo» De fundamentalistische groep al-Jihad (Heilige Strijd) heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op minister Hassan al-Alfi (binnenlandse zaken). Daarbij vielen woensdag vijf doden en vijftien gewonden, onder wie de minis ter. De beweging is al jaren actief en zat ook achter de moord op president Sadat in 1981. De organisatie werd destijd opgerold maar is inmiddels weer opgericht. Demjanjuk voorlopig niet vrij Jeruzalem» Het Israëlische hooggerechtshof heeft vanmorgen de vrijlating van John Demjanjuk opgeschort en opdracht gegeven de procedure voort te zetten tegen de vermeende kampbewaker uit de Tweede Wereldoorlog. Er moet worden nagegaan of Dem janjuk, die werd vrijgesproken van de beschuldiging Iwan de Verschrikkelijke te zijn, kan worden vervolgd op grond van nieu we beschuldigingen. Kurden ontvoeren dertien soldaten batman Kurdische rebellen hebben woensdag dertien Turkse soldaten ontvoerd, na de bus waarin zij zaten te hebben overval len. Dat heeft het Turkse persbureau Anatolia gisteren gemeld. De ontvoering vond plaats in de buurt van het dorp Tuzlagozu in het zuidoosten van Turkije. Bij een soortgelijke overval dood den Kurdische rebellen in mei 33 ongewapende soldaten. Lading thorium onderschept in Brazilië Brasilia» De politie in het noorden van Brazilië heeft woensdag 1,4 ton radioactief thorium onderschept, dat volgens haar be doeld was voor Irak. Het thorium werd ontdekt in het huis van een arts in Belem, een plaats aan de monding van de Amazone. Volgens een tipgever van de politie was het thorium voor 100.000 dollar gekocht. Thorium is een metaal dat onder andere wordt gebruikt als kernbrandstof. Hongersnood bedreigt Lenca-volk in Honduras De Peruaanse terreurbeweging Sendero Luminoso (Lich tend Pad) heeft gisteren zeker 55 Ashaninka-indianen op gruwelijke wijze om het leven gebracht. De slachtpartij vond plaats in centraal-Peru. Het aantal Yanomami-in- dianen dat is het noorden van Brazilië door goudzoekers is vermoord, is hoger dan aanvankelijk werd gemeld. lima/brasilia» Zo'n tweehonderd strijders van de linkse guerrillabeweging in Peru vielen, bewapend met kapmessen, speren en stenen, de dorpen Santa Isabel, Santa Rosa, Monterrico, Sol de Oro en Tahuantisuyo aan. Daarbij kwa men zeker 55 indianen om het leven. Onder hen veel vrouwen en kinderen. De indianen waren aanvan kelijk door leden van Sendero Luminoso ontvoerd maar later bevrijd door veiligheidstroepen. Het bloedbad vond plaats toen zij weer waren teruggekeerd naar hun dorpen. Onder de gewonden bevon den zich veertien kinderen van wie de oren waren afgesneden. Volgens Lucila Shinzato, presi dent van het district Andres Avelino Caceres, „toonden de leden van Sendero Luminoso een wreedheid zonder weerga". De moordpartij in het noord westelijke Amazonegebied in Brazilië op leden van de Yano- mami-stam heeft meer slacht offers geëist dan tot nu toe werd aangenomen. De regering meldde gisteren dat goudzoe kers in het afgelegen dorp Ho- moxi-Itu zeker dertig indianen hebben vermoord. Radioberich ten spraken zelfs van vijftig do den. Het betreft de grootste moordpartij op indianen in het Braziliaanse Amazonegebied uit de afgelopen jaren. Sommige slachtoffers, onder wie tien kinderen, zijn op een gruwelijke wijze met hakmes sen verminkt en omgebracht. Enkele kinderen bleken te zijn onthoofd. Woordvoerders van de goud delvers en een legerfunctionaris ontkennen dat de goudzoekers betrokken zijn bij de moordpar tij. Volgens hen zou het om een stamvete tussen indianen uit verschillende dorpen gaan. Ya- ii-deskundigen verklaren echter dat de indianen nooit kinderen zullen vermoorden of een bloedbad zullen aanrichten onder hun eigen volk. De leider van Amnesty International in Sao Paulo, Calros Alberto Idoe- ta, sprak van een „in opdracht uitgevoerde massamoord". De regering heeft inmiddels soldaten en federale recher cheurs naar het bijna 100.000 vierkante kilometers tellende Yanomami-reservaat gestuurd. De Yanomami-stam is de groot ste ter wereld die nog in het Ste nen Tijdperk leeft. In 1991 kre gen zij een reservaat toegewe zen omdat hun woongebieden werden overspoeld door goud zoekers. Ook in het Middenameri- kaanse Honduras gaat het slecht met de inheemse bevol king. Meer dan honderd leden van het Lenca-volk, in het zuid oosten van het land, zijn sinds begin dit jaar van de honger omgekomen. Alle oogsten in het gebied zijn mislukt, als gevolg van de erosie van het land. Een vertegenwoordiger van het ministerie van openbare ge zondheid in het getroffen ge bied zei dat kan worden gespro ken van „het Somalia van Hon duras", waar kinderen geen en kele kans op overleven hebben. Jeltsin erkent fouten na mislukte coup moskou ap De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren gezegd.dat hij een fout gemaakt heeft door na de mislukte staatsgreep, twee jaar geleden, niet direct het Congres van Volksafgevaar digden te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De president deed zijn spijt betuiging in een TV-toespraak, precies twee jaar na het begin van een staatsgreep door com munisten die Michail Gor- batsjov wilden afzetten en de hervormingen van de toenmali ge Sovjet-president ongedaan maken. „Soortgelijke reactio nairen zitten nu nog in het Con gres en zij proberen de hervor mingspolitiek van de Russische regering te dwarsbomen", zei de president. Zo'n 2.000 tot 3.000 commu nisten en andere tegenstanders van Jeltsin grepen de gelegen heid aan om te demonstreren tegen de stijgende prijzen, de toenemende misdaad en het uiteenvallen van de Sovjetunie. De menigte kwam bijeen voor het gebouw van het Russische parlement, dat tijdens de coup poging van 19 tot 21 augustus 1991 door Jeltsin en diens aan hangers werd verdedigd. Jeltsin zei opnieuw dat hij in de herfst parlementsverkiezin gen wil uitschrijven. Volgens de Grondwet heeft hij die bevoegd heid niet. De president wil ech ter laten zien dat hij de wil van het volk - verdergaande hervor mingen - wil uitvoeren, zei hij in zijn toespraak. Een Franse VN-militair houdt Bosnisch-Servische stellingen in de gaten vanaf een bunker op de berg Igman bij Sarajevo. foto reuter olec popov den haag anp Dit weekeinde vliegt de Nederlandse lucht macht vijf oorlogsge wonden vanuit Saraje vo over naar Neder land. Het gaat om vijf mannen van 19 tot 33 jaar. Zij zijn door de VN-vluchtelingenorga- nisatie Unhcr geselec teerd. Het kabinet heeft gisteren besloten een bijdrage te leveren aan het creëren van extra opvangvoorzieningen voor vooral volwassen Bosniërs. Unhcr heeft de afgelopen weken uit diverse landen aanbie dingen gekregen voor de opvang van onge veer tweehonderd eva- cuées, maar wil een toezegging voor vijf honderd plaatsen zo dat permanent op vangcapaciteit be schikbaar is. De Neder landse regering had in een eerder stadium al aangegeven op verzoek van Unhcr meer dan vijf mensen te willen opnemen. In het her nieuwde aanbod zegt het kabinet 'naar be hoefte' gewonden te willen opnemen. De vijf mannen uit Sarajevo hebben al lan- gtre tijd gecompliceer de en geïnfecteerde oorlogsverwondingen, aldus het Academisch Ziekenhuis Utrecht. De vijf zullen daar in eer ste instantie worden opgevangen en onder zocht. Zonodig worden zij overgebracht naar andere ziekenhuizen die hulp hebben aan geboden. 'Toestand in Mostar erger dan in Sarajevo geneve» bob kroon correspondent President Milosevic van Servië heeft gisteren de Bosnisch-Servische delegatie van Radovan Karad zic onder druk gezet om zo snel mogelijk de vre desconferentie over Bosnië af te ronden. De ster ke man van Belgrado wil namelijk af van de inter nationale sancties, die de economie van Klein- Joegoslavië (Servië en Montenegro) op de rand van de afgrond hebben gebracht. Milosevic zou zijn Bosnische zetbaas hebben opgedragen de moslims desnoods 35 procent van het grondgebied van Bosnië-Hercegovina toe te wijzen, met inbegrip van een strook land die de Oostbosnische moslim-enclaves Gorazde, Srebre nica en Zepa met Sarajevo verbindt. Anderzijds staan de Kroaten onder druk om de Bosnische president Izetbegovic een van de Adriatische ha vens af te staan, vermoedelijk Ploce, omdat een moslimstaat zonder zeehaven voor Izetbegovic niet bespreekbaar is. De Bosnische president 'vocht' voor iedere vierkante kilometer extra grondgebied voor zijn toekomstige moslimstaat. De moslimleider, wiens troepen nauwelijks 20 procent van Bosnië be heersen, eist minstens 40 procent van Bosnië- Hercegovina en zei op een persconferentie 'nooit' te zullen gedogen dat plaatsen met een moslim meerderheid onder 'fascistisch Servisch bestuur' komen. Intussen is de toestand in Mostar, waar zo'n 35.000 moslims door Kroaten zijn ingesloten, vol genswaarnemers en internationale hulporganisa ties veel rampzaliger dan in Sarajevo. Een VN- hulpkonvooi heeft gisteren deze al maanden be legerde stad bereikt. Er werden medicijnen afge geven aan het Kroatische ziekenhuis. Bij het vol gende konvooi, waarover nog wordt onderhan deld, zouden de moslims aan de beurt zijn. san francisco Bij de pier van het Amerikaanse San Francisco is gisteren een groot aantal zeeleeuwen neergestreken o van het mooie weer. Het bordje 'verboden af te meren' wordt volledig genegeerd. 'Rokers hebben meer kans op leukemie' atlanta ap Rokers hebben 30 procent meer kans om leukemie te krijgen dan niet-rokers. Dat hebben onderzoekers van het Ameri kaanse Centrum voor de Be heersing en Voorkoming van Ziekten gisteren gezegd. Rokers hebben volgens de onderzoe kers zelfs 50 procent meer kans op myeloide leukemie. Dit jaar worden in de VS 12.000 nieuwe gevallen verwacht. ACHTERGROND AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT managua ips Nicaraguaanse 'recontra-rebel- len', die zich destijds verzetten tegen de sandinistische regering en nu tegen het centrum-recht se bewind van Violeta Cha- morro, hebben een regerings delegatie ontvoerd. Leger- woordvoerders hebben dat gis teren bekend gemaakt. Onder de gijzelaars zijn drie parle mentsleden en twee hoge offi cieren. Ook twaalf lagere officie ren en zeker drie medewerkers van het ministerie van sociale actie en het Landhervorrpings- instituut werden ontvoerd. De ontvoering vond plaats in het plaatsje Caulatu, gemeente Quilali, zo'n tweehonderd kilo meter ten noorden van de hoofdstad Managua. Ze werd uitgevoerd door het zogeheten Noordelijke Front 3-80. dat be staat uit zo'n tweehonderd re- contra-rebellen. De delegatie was in Caulatu om te praten met de leider van Noordelijk Front 3-80. lose Angel Talavera, bijgenaamd 'de Jakhals'. Ze wil den hem overreden zich met zijn manschappen terug te trek ken in een van de veiligheidszo nes die Nicaragua kent. en voor het einde van deze maand hun wapens in te leveren. Talavera en de zijnen eisen het aftreden van het machtigste lid van de regering, minister An tonio Lacayo, en van de bevel hebber van het leger, generaal Humberto Ortega. „We staan niet in voor het leven van de gij zelaars als niet aan onze eisen wordt voldaan", liet Talavera weten aan ter plaatse aanwezige journalisten. In de Israëlische propaganda figureren de Hezbollah-strijders als een vreemd element in Zuid-Libanon. Opgeleid door Iraanse revolutionaire wachters, gefinancierd en bewapend door de regeringen in Teheran en Damascus, zou de bevolking van de 'veiligheidszone' ze liever zien gaan dan komen. De werkelijkheid is ingewikkelder. De bevolking van Zuid-Libanon bestaat voor hetgrootste deel uit shi'itische moslims. Zonder brede steun onder de bevolking zou de Hezbollah niet kunnen opereren, wat niet wil zeggen dat alle Zuidlibanezen alle acties van de organisatie toejuichen. Per slot van rekening treft de Israëlische wraak nogal eens onschuldige burgers, zoals de strafexpeditie van vorige maand nog eens duidelijk maakte. In het zuiden van Libanon is de Hezbollah populair om dezelfde redenen waarom radicale islamitische bewegingen in andere delen van de Arabische wereld aanslaan: ze pakt taken aan die de officiële overheid laat liggen. Ze beschikken over de organisatie en de financiële middelen niet alleen door de steun van Iran en rijke Arabische geldschieters maar ook door de opofferingsgezindheid van de plaatselijke bevolking'voor sociale en medische zorg onder alle lagen van de bevolking. De Hezbollah verricht in Zuid-Libanon nog een andere taak die de regering in Bayrut niet aankan: de strijd tegen de Israëlische bezetting. De uit 1983 daterende organisatie is immers in belangrijke mate een produkt van de Israëlische operatie Vrede voor Galilea'. Die invasie bracht het Israëlische leger tot voor de poorten van Bayrut, maar daarna zonk het steeds dieper weg in wat al snel 'het' Libanese moeras' ging heten. De Hezbollah en andere shi'itische organisaties vormden de harde kem van het verzet. De toenmalige Likud-regering bleek niet in staat het sein voor de aftocht te geven. Israël, de sterkste militaire mogenheid in het De dood van negen militairen in de Zuidlibanese 'veiligheidszone' heeft in Israël voor de zoveelste keer de vraag opgeworpen hoe lang de prijs voor de bezetting nog moet worden betaald. Is het niet hoog tijd het beheer over het gebied terug te geven aan de enige wettige autoriteit: de regering in Bayrut? Of betekent een af tocht het verlenen van een aanmoedigingsprijs aan het islami tische extremisme van de Hezbollah? Midden-Oosten, zou niet zwichten voor de gecombineerde druk van islamitische extremisten in Libanon en een aantal slapjanussen aan het thuisfront. Pas toen er in 1985 een regering van nationale eenheid Likud en Arbeiderspartij tot stand kwam, konden er knopen worden doorgehakt. De nieuwe minister van defensie, Rabin, liet een gefaseerde terugtocht uitvoeren, waarbij een smalle zone in het uiterste zuiden van Libanon de 'veiligheidszone' in Israëlische handen bleef. De zone moest fungeren als een buffer tegen infiltraties door Palestijnse groepen en vormde bovendien een semi-autonoom gebied voor het Zuidlibanese Leger, de met Israël collaborerende plaatselijke militie. Van het verzet in het begin van de jaren tachtig heeft de Hezbollah geleerd dat het Israëlische leger zich vroeg of laat zal terugtrekken als de publieke opinie aan het thuisfront tot de conclusie komt dat de prijs die voor de bezetting wordt betaald te hoog is. Daarom is haar doel het maken van zoveel mogelijk slachtoffers onder Israëlische soldaten in de 'veiligheidszone'. In menig opzicht lijkt de huidige situatie op die van het begin van de jaren tachtig. Het militaire nut van Israëls aanwezigheid in het zuiden van Libanon is op zijn minst aan twijfel onderhevig. Het aantal Palestijnse infiltraties is afgenomen en het Israëlische leger moet in staat worden geacht de grens met Libanon hermetisch af te sluiten. Eerder deze maand gaf generaal Yariv zijn visie op het nut van de 'veiligheidszone'. Yariv, voormalig directeur van Israëls militaire inlichtingendienst, staat nu aan het hoofd van het Instituut voor Strategische Studies van de Universiteit van Tel Aviv. Naar zijn mening zijn er nog maar twee redenen waarom het leger vasthoudt aan een aanwezigheid in Zuid-Libanon. De eerste is de veiligheid van het Zuidlibanese Leger. Het lot van de militieleden en hun families onder Libanees bestuur is op zijn minst onzeker. De tweede reden, zei Yariv, is de 'psychologische barrière': Israëlische leiders staan vanouds huiverig tegenover iedere terugtrekking. Daarmee zijn we terug bij de situatie van tien jaar geleden. Yariv vroeg zich bovendien af of Israël de veranderingen van de laatste jaren in Libanon voldoende op hun waarde heeft geschat. De burgeroorlog is afgelopen en het leger gereorganiseerd. De brigades zijn niet langer gescheiden langs etnische en godsdienstige lijnen en de bewapening is verbeterd. Israël legt er in officiële verklaringen steeds de nadruk op dat het geen aanspraak doet gelden op Libanees grondgebied. Het zou bereid zijn de 'veiligheidszone' te ontruimen zodra het officiële Libanese leger bij machte is de orde in het gebied te handhaven en de regering in Bayrut een vredesverdrag tekent. Het argument van de Libanese militaire onmacht is langzamerhand achterhaald en het argument van het vredesverdrag is van dubieuze aard. Het is immers op zijn zachtst gezegd ongewoon dat landen verdragen afdwingen door het onderhouden van een 'veiligheidszone' op het grondgebied i buurland. rubberboot 85 zeemijl ten wes ten van Esbjerg opgepikt en zei dat de vijf andere beman ningsleden van de Barbel in zee waren gevallen toen zij op een reddingseiland wilden stappen omdat er een tros was gebro ken. Zij zouden het schip heb ben verlaten omdat daar brand was uitgebroken. De Rus had ongeveer 60.000 D-Mark bij zich; spaargeld naar zijn zeg gen, waarmee hij in Nederland een auto wilde kopen. De Duitse vrachtvaarder ver liet zondag zonder lading de ha ven van Londen op weg naar Brunsbüttel. Het schip werd maandag als vermist opgege ven. De reddingsactie, waaraan ook de Nederlandse marine meedeed, werd in de nacht van woensdag op donderdag zonder resultaat afgebroken. De Deense politie denkt dat een Russische matroos van het Duitse vrachtschip Barbel zijn vier Russische collega's en de Duitse kapitein heeft vermoord. Op het schip, dat naar de haven van het Deense Esbjerg is ver sleept, zijn veel aanwijzingen die op een moordpartij duiden, zei een politiewoordvoerder gis teren. Politiefunctionarissen troffen bloedsporen en sporen van schei mutselingen aan. die ie mand heeft geprobeerd uit te wissen. Daarna heeft iemand op ten minste drie plaatsen brand gesticht en een grote hoeveel heid diesel over het schip uitge goten. Ook de verklaring van de 28-jarige zeeman uit Kali ningrad was niet waterdicht. Hij werd woensdag in een

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5