CDA: Sociale stelsel op de helling Binnenland Handel maakt afspraken over tropisch hardhout Oververhit Simons wil goedkope banen in zorg Politie in geldnood door moorden Een ontslagen verpleger mag alleen maar schoffelen VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiens Druglaboratoria in flat ontmanteld Amsterdam De politie heeft in een flat in Amsterdam-Noord drie druglaboratoria ontmanteld. Tijdens de politie-inval afgelo pen maandag waren de laboratoria in vol bedrijf. De 46-jarige hoofdverdachte, een Amerikaan, kon in de flat worden aange houden. Voor zover bekend vervaardigde de man XTC, LSD en amfetamine. Ook zijn Amerikaanse 50-jarige vriendin, die hier net als de hoofdverdachte illegaal verblijft, werd aangehouden. De politie stuitte op de vondst na informatie van een Duits che miebedrijf. De leveranties van omvangrijke hoeveelheden che micaliën aan een voor hen onbekende BV ergens in Noord-Hol land, werden niet vertrouwd. Geen geld voor kampslachtoffers den haag De Japanse regering is niet van plan geld uit te keren aan de kampslachtoffers in de Tweede Wereldoorlog, zo heeft een woordvoerder van de nieuwe regering gisteren gezegd. Wel „start de regering met discussies over de beste manier om ons berouw over de gebeurtenissen te tonen". Voorzitter Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden is teleurgesteld maar niet ont moedigd. „Dat er geen fonds komt is natuurlijk geen goed nieuws. Wij staan voor compensatie aan 77.000 Nederlanders." Eind september komen de Japanse advocaten van de stichting naar Nederland voor nader overleg. Eis 15 jaar voor moord op veehouder Groningen De Groningse officier van justitie Bronsvoort heeft gisteren vijftien jaar cel geëist tegen een 22-jarige Winschote naar wegens het medeplegen van de moord op een 42-jarige Nederlandse veehouder in de voormalige DDR. De andere dader is eerder tot twintig jaar veroordeeld. Hij werkte enige maanden voor de veehouder en was al bij indiensttreding van plan de man te vermoorden om luxe reizen te kunnen maken. Om het plan uit te voeren zocht hij contact met de 22-jarige man, die hij kende van het slachthuis waar ze beiden hadden gewerkt. Nederland erkent Andorra den haag Nederland zal Andorra erkennen als onafhankelijke en soevereine staat, zo heeft het kabinet gisteren besloten. An dorra is volkenrechtelijk gezien pas onlangs door een wijziging in de eigen grondwet een onafhankelijke staat geworden. Het in de Pyreneeën gelegen prinsdom kent nog wel steeds twee staats hoofden, de Franse president en een Spaanse bisschop. GroenLinks: Interpellatie Princen den haag GroenLinks wil direct na het einde van het zomerre ces op 31 augustus in de Kamer uitleg van minister Kooijmans van buitenlandse zaken over zijn herhaalde weigering Poncke Princen een visum voor Nederland te geven. Woensdag werd Princen voor de tweede maal een visum geweigerd. Princen, die tijdens de politionele acties eind jaren '40 uit het Nederlandse leger in Indonesië deserteerde, wil in Nederland familie bezoe ken. Princen, inmiddels Indonesisch staatsburger, onder scheidde zich in Indonesië door zijn activiteiten op het gebied van de mensenrechten. Ter bescherming van regenwouden den haag gpd Het overgrote deel van de Ne derlandse houthandel heeft zich verplicht mee te werken aan het behoud van het tropisch regen woud. Tweehonderdveertig on dernemingen in de sector, 95 procent van de markt, hebben met elkaar afgesproken binnen drie jaar alleen tropisch hout te verhandeiep uit landen, die 'duurzaam beheer' van regen wouden hoog in het vaandel hebben. De houthandelaren hebben gezamenlijk een Convenant Tropisch Hardhout opgesteld, zo laat de Vereniging van Ne derlandse Houtondernemingen (WNH) weten. Het convenant bevat afspraken tussen hout handel, de Staat en groepen die de natuur willen beschermen zoals het Wereld Natuur Fonds en de vakbonden in de hout- en bouwsector. Het convenant moet ervoor zorgen dat vanaf 1996 de han del in en de verwerking van hout in Nederland niet meer bijdragen aan ontbossing. De Geen vrijspraak meer na fout adres den haag gpd Verdachten kunnen in de toe komst niet meer worden vrijge sproken op grond van het feit dat zij ergens anders woonden dan op de dagvaarding stond aangegeven. Het kabinet is gis teren akkoord gegaan met een wetswijziging in die richting. De invoering van een nieuw soort bevolkingsregister (de ge meentelijke basisadministratie) houdt in dat een burger straks nog maar één adres kan hebben waarop hij door de overheid kan worden bereikt. Wanneer het openbaar ministerie een verdachte van een misdrijf dag vaardt, kan worden volstaan met bezorging op dat ene adres, ook al woont de verdachte daar niet daadwerkelijk. Op grond van de huidige wet dient het Openbaar Ministerie een dag vaarding persoonlijk uit te rei ken op het adres waar de ver dachte daadwerkelijk woont. Het komt in de praktijk geregeld voor dat een rechter een ver dachte vrijspreekt, omdat hij vindt dat onvoldoende moeite is gedaan achter het daadwer kelijke adres yan de verdachte te komen. In de toekomst zal dat dus niet meer kunnen voor komen. 'Kinderbijslag eerste kind omhoog, vanaf derde kind omlaag den haag gpd De kinderbijslag voor het eerste kind moet omhoog, voor het derde en volgende kind kan die omlaag. De Idnder- bijslag voor kinderen die niet in Nederland land wonen, wordt afgestemd op de kosten aldaar (het woonland-be ginsel). Dat staat in het ontwerp-verkiezingsprogramma van het CDA, dat vanmiddag is gepresenteerd. voering van de Bijstandswet meer in handen geven van de gemeenten, die een groter deel van de kosten zelf moeten gaan dragen om zo te waarborgen dat ze een zuinig beleid voeren. De bijstandsuitkering moet voor iedereen naar vijftig pro cent van het sociaal minimum, waarbij alleenstaanden of een oudergezinnen een toeslag kun nen aanvragen. PvdA-staatsse- cretaris Wallage van sociale za ken heeft een plan daartoe van daag officieel in de ministerraad gepresenteerd. Het eigen ver- De ingreep in de kinderbijslag is onderdeel van een grote snij- operatie in de sociale zekerheid. Veel onderdelen daarvan waren al bekend. Zo wil het CDA de WW en WAO helemaal in han den geven van bonden en werk gevers en de Ziektewet hele maal afschaffen. De ziekte-uit keringen zouden dan ook hele maal een zaak van werkgevers en werknemers moeten wor den. Verder moet het rijk de uit- mogen moet van het CDA een grotere rol spelen bij de toeken ning van een uitkering. De Algemene Nabestaanden wet (uitkering voor weduw naars, weduwen en wezen) ver valt. Betrokkene moet zichzelf maar verzekeren. Op termijn moet er in de plaats van een aantal sociale voorzieningen een Algemene Voorzieningen- wet komen die de gemeenten moeten uitvoeren. Onder de wet vallen ondermeer de indivi duele huursubsidie, bijzondere bijstand, voorzieningen gehan dicapten en uitkeringen aan ou dere en arbeidsongeschikte werknemers en zelfstandigen. Daarbij wil het CDA een vermo genstoets invoeren. Eerder lekte al uit dat het CDA het minimumloon wil schrappen om meer banen te scheppen. Nu blijkt dat dat op grond van internationale ver dragen pas over tien jaar kan, wil het CDA het minimumloon met twintig procent verlagen. Subsidies op loonkosten van bedrijven dienen te verdwijnen. De koppeling tussen uitkerin gen en ionen vervalt in het CDA-denken eveneens. In plaats daarvan zou de hoogte van de uitkeringen moeten wor den afgeleid van de ontwikke ling van de laagste lonen. Dit vooral om te voorkomen dat uitkeringen hoger worden dan het minimumloon, zodat elke financiële prikkel om te gaan werken ontbreekt. Op belastinggebied wil het CDA het hoogste belastingtarief verlagen van zestig naar vijftig procent. Bovendien moet het niet meer ingaan bij een inko men van ruim 86.000 gulden, maar pas op een hoger niveau. De vermogensbelasting en overdrachtsbelasting moeten verdwijnen, evenals de belas tingaftrek voor reiskosten tus sen woon- en werkplek (reiskos tenforfait). Daarentegen moet de belastingaftrek voor arbeids kosten (arbeidskostenforfait) omhoog om werken aantrekke lijker te maken. Andere opvallende punten uit het programma zijn meer cel len, geen nieuwe milieuplannen maar eerst uitvoeren wat er al ligt aan ideeën, en een definitief afscheid van het plan-Simons voor een basisverzekering tegen ziektekosten. afspraak legt partijen op toe te zien dat alleen hardhout wordt verwerkt uit landen waar de re gering duurzaam beheer toe past en zorgt voor herplanting. Het hout moet voor het pu bliek herkenbaar zijn als 'duur zaam geproduceerd', door mid del van een keurmerk. Ook ver plicht de handel zich in het convenant ervoor te zorgen dat eind 1995 alle voorraden niet- duurzaam geproduceerd hout op zijn. Het convenant heeft kracht van overeenkomst naar burger lijk recht en is dus juridisch een officieel contract. Houdt ie mand zich niet aan de afspra ken, dan kunnen de andere par tijen (bijvoorbeeld de natuurbe schermers) de overtreder voor de rechter slepen. Die kan ver volgens boetes opleggen. Nederland heeft jaarlijks veer tien miljoen kubieke meter hout nodig. Daarvan komt een mil joen kuub uit ons land, de rest wordt geïmporteerd. Ruim tien procent (anderhalf miljoen kuub) komt uit de tropen. Ne derland is een relatief grote ge bruiker en neemt drie procent van de totale wereldexport van tropisch hout af. De houthandel hoopt dat meer landen een voorbeeld ne men aan de Nederlandse af spraken. Ook ziet de WNH graag dat ook voor andere soor ten hout dergelijke afspraken worden gemaakt. Amsterdam Het iets warmere weer van de afgelopen dagen was blijkbaar te veel voor deze Fiat. Op de Amsterdamse Coentunnelweg vatte de oververhitte motor vlam en zette in korte tijd het hele voertuig in lichterlaaie. Te hulp geschoten omstanders en de brandweer konden niet voorkomen dat van de wagen alleen een hoop verwrongen staal en smeulende kunst stof overbleven. De chauffeur kon overigens zijn wagen bijtijds verlaten. foto capital press Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft vandaag een plan gepresenteerd om de werkgelegenheid in de zorgsec tor een impuls te geven. Hij wil elfduizend banen scheppen door uit het bestaande werk pakket het eenvoudige, onge schoolde werk af te splitsen en daarvan laagbetaalde nieuwe banen te maken. Met dat plan denkt Simons het verlies van vijftienduizend banen de komende jaren door bezuinigingen op de zorg zelfs te kunnen omzetten in een stij ging van de werkgelegenheid. Het plan, dat hij vandaag in brengt in het kabinet, kost 380 miljoen. Dat bedrag moet voor bijna tweederde komen van de instellingen zelf door af te zien van een verlaging van de AWBZ- en ziekenfondspremies. Voor de rest wil WVC onder meer aankloppen bij het Euro pees Sociaal Fonds. Eerder deze week meldde de AbvaKabo op basis van interne notities van WVC dat de ko mende jaren vijftienduizend ba nen in de zorg verdwijnen. Dat verhaal is nu aanmerkelijk posi tiever geworden, aldus een woordvoerder van het ministe rie, al wilde hij zich niet wagen aan concrete cijfers. „Het is de verantwoordelijkheid van de werkgevers hoe de werkgele genheid zich ontwikkelt", aldus de woordvoerder. zaandam gpd Als gevolg van het voor de regio grote aantal moorden vreest de politie Zaanstreek/Waterland dit jaar met een fors financieel tekort af te sluiten. Binnen drie maanden tijd waren er vijf grote moordzaken, die bij elkaar ton nen hebben gekost. Het begon eind mei met de moord op een Assendelftse do minee. Enkele weken later volg de de dubbele moord in Oost- zaan. Direct daarna werd een 54-jarige Amsterdammer langs de Coentunnelweg om het le ven gebracht. Terwijl dit mis drijf nog werd onderzocht,-ont dekte een deurwaarder achter een woning in Zaandam een stoffelijk overschot. Enkele da gen na die lugubere vondst stak iemand in Zuidoostbeemster een 15-jarig meisje neer. Hoe groot het tekort uitvalt, is nog niet duidelijk. De politie overweegt nu bij het ministerie van binnenlandse zaken aan te kloppen om extra geld. ACHTERGROND SJAAK SMAKMAN HAARLEM Grote dwarsliggers bij alle plannen voor werken met behoud van uitkering zijn altijd de sociale partners geweest, en dan vooral de vakbeweging. Die vreesde (en vreest) dat uiteindelijk 'echte banen' verdwijnen. Want wat is aantrekkelijker dan om eerst mensen te ontslaan en op die plek vervolgens een werkloze in te zetten - wiens uitkering/salaris wordt betaald door de bedrijfsvereniging of Sociale Zaken? Dus mocht uitsluitend 'additioneel' (aanvullend) werk worden gedaan, en dan uitsluitend bij de overheid. Dat onderving het bezwaar van de werkgevers, die geen 'werklozenplaatsen' wilden in particuliere bedrijven. Ondernemers die veel werklozen 'in dienst' nemen, kunnen immers goedkoper werken dan collega's die al hun werknemers wel zelf moeten betalen: concurrentievervalsing. Op zichzelf is het natuurlijk terecht dat de bonden scherp opletten dat er geen verdringing plaatsvindt. Maar er zit ook een andere kant aan de zaak, de kant van die bejaarde belster: werklozen zitten aan de kant terwijl veel nuttig en noodzakelijk werk niet wordt gedaan omdat er geen geld voor is. Dat pobleem speelt eigenlijk bij alle voorzieningen die de overheid financiert. Het kabinet moet bezuiniging na bezuiniging doorvoeren en ontkomt er daarbij niet aan in het vlees te snijden: ook banen waarvoor tot voor kort nog wèl geld was, worden geschrapt. Natuurlijk, als je die banen laat bezetten door werklozen, kun je Het stond op dezelfde dag in de krant: in de ziekenhuizen, bejaar denoorden en psychiatrische inrichtingen verdwijnen als gevolg van bezuinigingen de komende jaren vijftienduizend banen. Die zelfde dag lanceerde de PvdA een plan om tienduizend langdurig werklozen aan de slag te helpen via een uitbreiding van de banen pools, het Jeugdwerkgarantieplan en het aantal werkervarings plaatsen bij de overheid. Dus belde een bejaarde lezeres op: kun nen die mensen dan niet in de bejaardenoorden aan de slag, want daar komen ze nu al handen te kort? Hoe logisch dat ook zou zijn, is het antwoord daarop: nee. Of beter: voorlopig nog niet. wachten tot Sint Juttemis totdat het weer 'echte banen' worden. Daarin heeft de vakbeweging gelijk. Maar als je dat niet doet, word dat werk dan wel gedaan? Het leed met de overheidsfinanciën is bij lange na nog niet geleden. Het zal - als het al ooit gebeurt - nog vele jaren duren voordat er voor die nu verdwijnende banen weer geld is. De ironie van de hele zaak is dat de banen die nu verdwijnen, over een paar jaar automatisch 'additioneel' worden en dan wèl mogen worden bezet door werklozen. Dat is bijvoorbeeld gebeurd bij de politie: geld voor voldoende extra agenten is er niet en komt er niet, dus mogen stadswachten een deel van het surveillancewerk overnemen. Waarom kan dat niet in de zorgsector? Waarom moet al dat werk eerst jaren blijven liggen voordat er werklozen kunnen inspringen? Natuurlijk, de druiven zijn wel erg zuur als bijvoorbeeld een verpleger eerst wordt ontslagen om vervolgens wat later in ruil voor een uitkering zijn werk weer op te pakken. Maar is het dan beter om liem eerst jaren werkloos thuis te laten zitten om hem daarna bij wijze van spreken als banenpooler het plantsoen voor het verpleeghuis te laten schoffelen? Terwijl er al die tijd zoveel behoefte is aan zijn deskundigheid in dat verpleegtehuis? Voor de bonden zou nog een extra argument kunnen zijn dat met een ruimere inzet van werklozen het draagvlak voor de sociale zekerheid beter in stand blijft. Werkenden zijn allicht eerder bereid om hun sociale premies op te brengen wanneer ze zien dat die gelden hun indirect weer ten goede komen door meer veiligheid op straat of betere zorg voor hun ouders in een bejaardenoord. Een van de initiatiefnemers van het PvdA-banenplannetje, kamerlid Melkert, zegt desgevraagd best een aantal van die tienduizend banen in de zorgsector te willen creëren. Maar, voegt hij er aan toe, we zijn daarvoor wel afhankelijk van de medewerking van de vakbeweging. En daarmee ligt de bal (weer) bij de bonden. Roker raakt verslaafd aan afkickkauwgum UTRECHT ANP Van de regen in de drup. Een sigarettenroker wilde van zijn verslaving af en begon aan een kuur met nicotinekauwgum. Het mocht niet baten, want de man raakte opnieuw verslaafd. Ditmaal aan de kauwgum. Dat meldt bureau Bijwerkin gen Geneesmiddelen in het Ge neesmiddelenbulletin. De ni- cotineverslaafde meldde zich bij een arts, omdat hij al een hele tijd veel Nicorette-kauw- gum kauwde. Per dag vermaal de hij de nicotine uit zo'n veer tien Nicorettes. Overigens zijn er volgens het bureau nog andere opmerke lijke verslavingen. Zo gebruik te een vrouw drie tot vier maal per dag een dosis van twee honderd milliliter Rami hoest siroop. Omdat dit middel vrij verkrijgbaar is, duurde het enige tijd voordat de huisarts de verslaving opmerkte. Rami hoestsiroop bevat 0,5 milli gram codeïne per gram. 'Groningen en Drenthe rijp voor EG-geld' De provincies Groningen en Drenthe komen net als Flevoland in aanmerking ko men voor EG-gelden voor arme gebieden. Dat stelt het bureau Buck Consultants in een rap port dat het heeft gemaakt voor de twee provincies en de regio nale arbeidsbureaus. Onlangs werd bekend dat de Nederlandse regering zes mil jard gulden uit de Europese fondsen in Brussel heeft ge claimd. Kort daarna kreeg Flevoland een toezegging van 440 miljoen gulden voor regio naal beleid van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG. In de. ontwikkelingsplannen van het bureau Buck wordt aan gegeven hoe het toekomstige regionale EG-beleid in Gronin gen en Drenthe er uit zou moe ten zien. Zo wordt voor het wes ten van de regio financiële steun bepleit voor de ontwikke ling van het platteland. Het oos telijke deel moet worden ge steund in verand met de sterke achteruitgang van de industrie. De werkloosheid in dit gebied ligt boven de EG-norm. Het geld voor de regio's zou vooral moeten worden besteed aan infrastructuur en bedrijfs huisvesting, versterking van het bestaande bedrijfsleven en be tere scholing van de beroepsbe volking. Schippers geven groen licht voor nieuw gesprek rotterdam anp In overgrote meerderheid heb ben de binnenschippers giste ren ingestemd met nieuwe on derhandelingen over een con venant voor de binnenvaart. De schippersbonden ASV ONS en de Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid besloten een week geleden tot een schriftelijke stemming onder hun leden na het overleg met minister Maij- Weggen van verkeer en water staat. Overigens is de bewinds vrouw er nog steeds niet in ge slaagd een onafhankelijke voor zitter te vinden voor het her nieuwde overleg. In het conve nant moet op basis van het plan-Biesheuvel worden voor zien in een tijdelijke wettelijke regeling voor het vervoer van en naar België en Frankrijk. Volgens de vereniging Toer beurt wacht de delegatie een „zware klus. Alles hangt af hoe sterk de overheid zich voelt. Gaat het de verkeerde kant op, dan hangen we meteen bij onze achterban aan de bel". Directeur Scholten van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rot terdam heeft gisteren bij de pre sentatie van de halfjaarcijfers gewaarschuwd dat de schip- persacties het imago van "We reldhaven nummer één' aantas ten. „De binnenvaart is een van onze speerpunten. Het is dood jammer als die sector in een slecht daglicht komt. Ik vind het vreemd dat de schippers hun eigen business steeds met de spoorlijn vergelijken. Het is wat zielig aJs hier de containers bij de grens moeten worden over geladen op binnenschepen, ter wijl ze bij onze buurlanden en ook bijvoorbeeld in Frankrijk op de trein gaan."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3