'Gouden greep' López breekt Volkswagen op Russen lopen weer te hoop voor de tsaar Feiten &Meningen Augustusbrief vooral herhaling van zetten VRIJDAQ 20 AUGUSTUS 1993 In maart dacht Volkswagen een gouden greep te doen met het weglokken van 'supersaneerder' José Ignacio Ló pez de Arriortüa bij concurrent General Motors (GM). Vijf maanden later zit het Duitse autoconcern met de brok ken. López is het middelpunt van een ongekend schan daal over vermeende bedrijfsspionage dat dagelijks gro tere vormen aanneemt. José Ignacio López de Arriortüa. WOLFSBURG EVERT VAN DEN HEUVEL Het imago van VW heeft daar door een flinke deuk opgelopen. De enige troost is dat de Spaan se Bask al genoeg tijd heeft ge had om zijn reputatie waar te maken. Zijn drastische ingrepen hebben VW razendsnel uit de rode cijfers gehaald. Dat er aan de spectaculaire overstap van López en een aan tal andere medewerkers van GM een luchtje zat. kwam voor het eerst naar buiten in mei. Opel, de in Rüsselsheim geves tigde Duitse dochteronderne ming van GM, vroeg toen het openbaar ministerie in Darm stadt een onderzoek te doen naar de verdenking van be drijfsspionage. Het doorgaans goed geïnfor meerde weekblad Der Spiegel kwam kort daarop met een arti kel van acht pagina's met gede tailleerde beschuldigingen te gen López en zijn kompanen. Zij zouden grote aantallen ge heime Opel-documenten heb ben meegenomen. Justitie liet vrijwel gelijktijdig weten genoeg materiaal te hebben voor een strafrechtelijk onderzoek. Het aantrekken van López was het werk van de nieuwe VW- topman en voorzitter van de raad van bestuur, Ferdinand Piëch. Deze begreep dat er drastisch moest worden inge grepen om VW overeind te hou den. Het concern raakte in de tweede helft van '92 diep in de rode cijfers. Piëch en López ontmoetten el kaar vorig jaar november via de Duitse onderdelenfabrikant Bosch. Het 'klikte' meteen tus sen de twee saneerders. López had zijn sporen verdiend als di recteur inkoop van Opel. GM haalde hem in mei '92 naar het hoofdkantoor in Detroit om als vice-president de inkoop voor het hele concern aan te pakken. Piëch was vastbesloten om Ló pez bij GM weg te halen. Het Amerikaanse concern was daar van al snel op de hoogte, maar maakte zich niet druk omdat de Spanjaard tot het laatste mo ment de verzekering gaf dat hij zou blijven. Half maart was de zaak binnen enkele dagen be klonken. Desperate pogingen van GM om het tij te keren kon den López niet meer tot andere gedachten brengen. De Spanjaard verklaarde in juni dat hij alle lust om voor GM te werken had verloren, toen hij hoorde dat een naar zijn filoso fie ontworpen 'droomfabriek' niet zou worden gebouwd in zijn geliefde Baskenland. VW zou dat wel gaan doen. Maar Piëch verklaarde enkele weken later dat daarvoor geen plannen waren. López bleef, wat erop duidt dat de fabriek geen door slaggevende rol speelde bij de Contractbesprekingen. Wat Piëch en López indertijd dan wel hebben bekokstoofd, afgezien van een riant salaris, zal vermoedelijk nooit helemaal worden opgehelderd. Wel staat vast dat López tijdens zijn con- ber en maart met grote regel maat vroeg om allerlei geheime bedrijfsdocumenten van GM en Opel. Dat kan een bevlogen manager moeilijk worden aan gerekend, maar de ijver van Ló pez wekte achteraf de nodige argwaan, toen de papieren na de overstap bleken te zijn ver dwenen van zijn kantoor. De eerste aantijgingen van Opel en Der Spiegel dacht VW nog te kunnen pareren met'simpele ontkenningen. Het concern zocht zelfs de tegenaanval. Piëch beschuldigde Opel eind juli op een persconferentie van „het gooien met modder en het voeren van een internationale oorlog tegen VW en Duitsland". Door de nationale eer in het ge ding te brengen, dacht hij ver moedelijk te kunnen inspelen op anti-Amerikaanse sentimen ten. Opel reageerde furieus. Het in 1862 door Adam Opel opge richte bedrijf mag dan al 64 jaar eigendom zijn van General Mo tors, het heeft een oer-Duitse traditie. Vice-president Hans Wilhelm Gab van GM Europe noemde de aanval van Piëch „grotesk" en sprak van „een psychose-achtige bunkermen taliteit". Piëch leek wat geschrokken van zijn actie en benaderde GM- topman Jack Smith telefonisch voor overleg. GM en Opel wei gerden echter te praten zolang de beschuldigingen niet van ta fel waren. De raad van commis sarissen van VW zat inmiddels danig met de kwestie in zijn maag. Op 6 augustus werd een spoedvergaderinggehouden. Voorzitter Klaus Liesen liet na afloop van de bijeenkomst we ten dat er bij een intern onder zoek geen enkele grond was ge vonden voor de verdenking van bedrijfsspionage en dat het con cern vierkant achter López bleef staan. Het venijn van zijn ver klaring zat evenwel in de staart. Voor het eerst gaf VW toe dat López na zijn overstap nog wel in het bezit is geweest van ge heime documenten. Die zou den echter al snel zijn vernie tigd om verspreiding binnen VW te voorkomen. VW moest al snel concluderen dat de scepsis in de buitenwe reld alleen maar groter was ge worden. Een week na de bijeen komst van de raad van commis sarissen werd opdracht gegeven voor een onafhankelijk onder zoek door het accountantsbu reau KPMG. Justitie in Darm stadt, die toen al drie maanden bezig was met de affaire, plaats te dat meteen in het juiste per spectief. „Ons onderzoek zal ze ker meer succes hebben omdat we veel meer middelen hebben om alle feiten boven tafel te krijgen", zei een woordvoerder. Tot overmaat van ramp kwam Der Spiegel deze week met nieuwe onthullingen. Volgens het blad is eind maart een tien tal jonge medewerkers van VW buiten het hoofdkantoor dagen lang bezig geweest met het ko piëren van documenten van GM en Opel. Geheime gegevens en tabellen zouden vervolgens zijn opgeslagen in de computer. Voorzitter Liesen van de raad heeft inmiddels een tijdelijk kantoor in de hoofdvestiging in Wolfsburg betrokken om de cri sisbeheersing te begeleiden. Zelfs de Duitse regering is zich met de zaak gaan bemoeien. Minister van economische za ken Günter Rexrodt had dins dag „een goed gesprek" bij Opel en liet zich ook door VW irifor- meren. President-directeur Piëch blijft erbij dat er niets onbetamelijks is gebeurd. „Ik steek mijn hand in het vuur voor López", ver klaarde hij woensdag nog. Piëch kan ook weinig anders zeggen, want zijn lot lijkt onlosmakelijk verbonden met dat van de Spanjaard. Een gedwongen vertrek van Ló pez zou onbetwist een forse aderlating zijn. Sinds zijn komst heeft de Spanjaard door het af dwingen van lagere inkoopprij zen bij leveranciers en rationali sering van de produktie gezorgd voor een opmerkelijk herstel van de resultaten. Maar hoe de zaak ook afloopt, voor VW zal er een flinke scha depost zijn. Zelfs in het onwaar schijnlijk geachte geval dat het concern formeel van alle blaam wordt gezuiverd, blijft er een nasmaak die het imago geen goed doet. Als de beschuldigin gen van Opel juist blijken, is het leed niet te overzien. Het groot ste autoconcern van Europa verliest dan niet alleen López, maar moet vermoedelijk ook een enorme schadevergoeding betalen en zal nog jaren worden achtervolgd door de affaire. Dat laatste zal waarschijnlijk vooral gevolgen hebben voor de con tacten met andere bedrijven. DEN HAAG CAREL GOSELING Eigenlijk had Wim Kok zich de moeite kunnen besparen. De Augustusbrief waarmee de mi nistervan financiën zijn colle ga's deze week verblijdde, had niet geschreven hoeven wor den. Als de vice-premier zijn ei gen Voorjaarsnota van april had gepakt en titel plus datum had veranderd, was het ook goed geweest. Alle onderwerpen die Kok aan roert, stonden al in de Voor jaarsnota. In vrijwel exact de zelfde bewoordingen. En op de punten waar Kok toen in zijn tekst geen positie innam, doet hij dat nu weer niet. En waar de Augustusbrief wel afwijkt van de Voorjaarsnota, is er geen verras sing. Die verschillen schetste Kok al tijdens een persconferen tie op zaterdag 17 juli, de laatste vergaderdag van het kabinet voor de zomervakantie. Op Financiën bestrijdt men de ze stilstand. Continuïteit van beleid heet het dan. Naar bui ten toe wordt desondanks door alle betrokkenen de indruk ge wekt dat er wordt beraadslaagd of het leven van de betrokkenen ervan afhangt. De spanning wordt opgevoerd. Het inko mensbeeld 1994, de werkgele genheid, de sociale zekerheid. CDA en PvdA staan tegenover elkaar. Problemen. Het kabinet is in gevaar. Achter de schermen is de situa tie heel anders. Het door de PvdA gewraakte inkomensbeeld waarbij de laagste inkomens volgend jaar 3,8 procent koop kracht zouden inleveren, de hoogste inkomens maar 1,3 procent, is van tafel. Het ver schil van 2,5 procent beloopt nog maar 0,6 procent, ongeveer 100 gulden bruto per jaar. Hoe dat kan Door er op papier vanuit te gaan dat er volgend jaar nergens in het bedrijfsleven t loonsverhoging plaatsvindt ën dat de inflatiecorrectie in de belastingen vervalt. Met nog wat gerommel aan sociale pre mies en premies ziektekosten wordt de 0,6 procent wellicht nog iets kleiner. De PvdA maakt geen probleem meer. Opgelost. Werkgelegenheid dan. Een ac tieplan is nodig. Nieuwe maat regelen komen er niet. Allerlei bestaande zaken krijgen een ex tra stimulans, zoals dat zo mooi heet. Wat meer mensen in ba nenpools, uitbreiding Jeugd werkgarantieplan. het recht op deeltijdwerk. Dat soort dingen. Daarachter vullen wij dan keu rig duizendtallen in. Extra ba nen die pas over een jaar of acht echt tot stand komen. Nu staat het mooi. Bij de sociale zekerheid ging het om de WW. Ging, want ook dat vuiltje tussen CDA en PvdA is weggewerkt. Het CDA wilde scherpere eisen stellen om voor een WW-uitkering in aanmer king te komen. De PvdA was te gen. Wat gebeurt er nu? De CDA-eis wordt ingewilligd in ruil voor een langere uitkering. Een typisch Haags compromis. Eigenlijk is het kabinet dus klaar. Maar dat spoort niet met het beeld dat er al wekenlang zorgvuldig over deze zwaar wichtige onderwerpen is nage dacht. Braaf komt de minister raad dus elke dag bijeen. Maar volgens insiders wisselt de stemming bij de ministers en staatssecretarissen van dag tot dag. Tussen 'laten we proberen er nog iets van te maken in het laatste jaar' tot 'laat maar zitten, er lukt toch niets meer'. Een keuze tussen inspiratie (doorgaan) en lamlendigheid (de val). Welke kant het opgaat, hangt vooral van de heren Brinkman en Wöltgens af. Tot nu toe tolereren zij 'continuïteit van beleid'. Wat dat betekent, weten we al: pas op plaats. Monarchisten hebben alvast een nieuwe tsarevitsj aangewezen en boeken op met de beeltenis van Nicolaas of de tweekoppige adelaar, het wapen van de Ro manovs. De tsaar is in. Zijn favoriete Alexanderpaleis in Tsarskoje Selo staat in de stei gers voor een grondige opknap beurt. Buiten de hekken hebben souvenierverkopers hun waren uitgestald. Het is een on-Rus- sisch tafereel, al zijn de snuiste rijen onmiskenbaar Russisch: gouden bordjes, geborduurde bloesjes, de onvermijdelijke matroesjka's en theeglazen in soorten en maten. Een ouder wets zakhorloge dat nog uit de tijd van Nicolaas zelf zou kun nen dateren, moet elf dollar op brengen, maar bij nader inzien is een plastic HEMA-zonnebril in ruil ook goed. Ook Jekaterinburg hoopt bin nenkort goede zaken te doen met de dode tsarenfamilie. Op de plek waar tot voor enkele ja ren nog het huis stond waar in de kelder de schietpartij plaats had, moet een reusachtige ka thedraal verrijzen, waar bede vaartgangers terecht kunnen. Het mysterie van de tsarenkin- deren Anastasia en Alexei, wier lichamen nog altijd worden ver mist, vergroot natuurlijk de aantrekkingskracht. Stel je voor dat ze werkelijk aan het bloed bad hebben kunnen ontsnap pen! Logischerwijs begint de Russi sche herontdekking van de ei gen geschiedenis bij de laatste tsaar: die ligt immers nog be trekkelijk vers in het geheugen en hij versterkt bovendien de afrekening met het rode verle den. In Petrodvorjets (het boe- meltje vanuit Sint Petersburg stopt bij de toeristische borden 'Peterhof) staan de beroemde vijvers voor het paleis van Peter de Grote nog droog wegens re novatie Russisch eufemisme voor achterstallig onderhoud. Maar ook hier zal de kalverlief de voor het vorstenhuis nog wel opbloeien. Als de Russen ont dekken dat de overblijfselen van de tsarentijd een toeristische boom rondom Sint Petersburg teweeg kunnen brengen, zullen de fonteinen weldra spuiten. En wie weet wat er gebeurt als de monarchisten in de heden daagse politieke warwinkel plots de wind in de zeilen krij gen, nu iedereen de buik al weer vol heeft van al die nieuwe praatjesmakende politici. De monarchisten hebben alvast een nieuwe tsarevitsj aangewe zen: Georgi, een dik ventje dat opgroeit in Spanje, maar waar van stellig wordt beweerd dat er Romanov-bloed klopt in zijn aderen. En was het niet uitgere kend Spanje, waar enkele jaren geleden de monarchie in ere werd hersteld? Verraad, lafheid en bedrog, le ven en dood van de laatste tsaar. Elisabeth Heresclu Arbei derspers. 59,90. ISBN 90 295 2010 8. De laatste tsaar, het drama van Nicolaas II. Edward Rad- zitisky. Balans, 39,50. ISBN 905018203 8. TSARSKOJE SELO ONNO HAVERMANS De roden hebben het dorp Poesjkin genoemd. Een terecht eerbetoon, maar wel een beetje gezocht. Er zijn toch wel be langrijker plaatsen in het leven van de grote Russische dichter, dan het dorp waar hij een paar FOTO FAMILIEARCHIEF ROMANOVS munistische moordenaars. Veel feestelijker is het boek van de Russische historicus Edward Radzinsky, dat eerst in Amerika hoog scoorde op de hitlijsten en nu in Rusland zelf een bestseller mag heten. Radzinsky beschrijft zijn speurtocht door de archie ven, naar het onmiskenbare be wijs dat Lenin persoonlijk op dracht gaf tot de moord op de Romanovs. Niet dat iemand daar nog aan twijfelde, maar ontkracht was de officiële le zing, dat de moord buiten het medeweten van Moskou was gepleegd, nog nooit. Het boek leest bovendien als een detecti ve. waarin de romantiek niet is vergeten. De Russen smullen Ook buiten de boeken staat het keizerlijke verleden volop in de belangstelling. Oude vrouwtjes die een beduimeld portret van de tsaar hebben bewaard, we ten zich op straat plotseling omringd door hordes geïntere- seerden. Overal duiken prenten 2 JAAR LATER jaar het lyceum bezocht. Dit his- torische feit is re- den voor een mi- nuscule plaquette op een somber schoolgebouw, dat nooit zo oud kan zijn. Ach, zoveel doet het er ook niet toe. Voor de Russen is het al die tijd Tsarskoje Selo gebleven. Tsarendorp. Als een opgespoten suikertaart staat het imposante paleis van Catharina de Grote er te pron ken in de zon. De hoge trappen, het brede bordes, de gietijzeren poorten, de barokke balkons, de vijvers, de perken, de sierlijk ge snoeide boompjes en struiken, het is allemaal zo Versailles. Prachtig en van een onwerkelijk rust, op maar een half uurtje sporen van bruisend Sint Pe tersburg. Op deze paden, aan deze kunst matige meertjes, op die gazons, bracht Nicolai Alexandrovitsj Romanov de gelukkigste uren door van zijn trieste loopbaan als tsaar Nicolaas II. Hier kon hij zich terugtrekken, met zijn Duitse vrouw Alix von Hessen- Darmstadt (de gehate tsarina Alexandra), hun dochters Olga, Tatjana, Marie en Anastasia en de ziekelijke tsarevitsj Alexei. Niet in het grote Catharinapa- leis, waarin Nicolaas zich slecht op zijn gemak voelde, maar in het veel intiemere Alexanderpa leis. Hier bloeide dus het familiege luk, dat naaste bedienden zich met zoveel genegenheid herin neren. Het brengt hedendaagse biografen tot de verzuchting dat Nicolaas zoveel beter af was ge weest als het lot hem niet op 26 mei 1896 de last van de zware Nicolaas' geliefde Alexanderpaleis Tsarevitsj Alexei en tsaar Nicolaas genieten van de rust in het keizerlijke park in Tsarskoje Selo. riode duurde tot 2 maart 1917, toen hij afstand deed van de troon in de hoop zo de fatale loop van de Februarirevolutie te kunnen keren. Tevergeefs. Zijn broer Michail formeel de laatste tsaar gaf er al na een dag de brui aan. waarna Ke renski de republiek uitriep. In november pleegden de bolsje wieken hun geslaagde staats greep (de Oktoberrevolutie), waarna een burgeroorlog uit brak. óp 17 juli 1918 werden Nicolaas en zijn gezin in Jekate rinburg vermoord door een vuurpeloton van de roden, die wilden voorkomen dat de tsa renfamilie in handen van hun tegenstanders (de witten) zou vallen. Nicolaas was een symbool ge worden van het traditionele Rusland, dat de nieuwe macht hebbers definitief wilden ver nietigen. Daarom moesten alle sporen van de moord worden uitgewist. Daarom ook moest Tsarskoje Selo zo nodig Poesj kin heten. Inmiddels is duidelijk dat de communisten niet in die opzet zijn geslaagd. Het uiteen vallen van de Sovjetunie heeft een herwaardering van het ou de Rusland tot gevolg, met een snel groeiende belangstelling voor het vorstenhuis. Biografen storten zich gretig op de ge opende staatsarchieven, waar uit ook de dikke dagboeken van Nicolaas en Alexandra tevoor schijn kwamen. De Oostenrijkse Elisabeth He- resch probeert aan de hand van de gevonden documenten te bewijzen dat Lenin de instem ming had van de Duitse keizer Wilhelm voor zijn poging het roer in Rusland revolutionair om te gooien. Dat Duitsland Lenin financieel steunde is al eerder aangetoond, maar verder kan Heresch haar theorie niet onderbouwen. En ze kiest voor een wat al te zoete levensbe schrijving van de tsaar, die in haar optiek ten onrechte is zwart gemaakt door zijn com Russische kroon had toebe deeld. Feitelijk werd Nicolaas al tsaar in november 1894, na de dood van zijn vader Alexander III, maar de kroning in Moskou had pas plaats na ruim een jaar van rouw. Nicolaas' regeerpe staat in de steigers. FOTO ONNO HAVERMANS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2