Merlene Ottey 'in shock' na bevrijdende race Gunnell zweeft over de baan Robin Korving al voor de eerste horde verslagen Boebka is laaiend Sport Kassa rinkelt in Stuttgart Roodenburg slaat een goede slag tegen Docos HET MOTORHUIS TOERNOOI VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 21 chef ad van kaam. 071 356464. plv -chef rob onderwater. 071 356463 Misser en goal bij debuut Bergkamp milaan Het debuut van Dennis Bergkamp in het San Siro-sta- dion is gisteravond ontsierd door een gemiste strafschop van de oud-Ajacied. Bergkamp maakte zijn fout later op de avond goed door in de finale van het 'Arbre Magique'-toernooi het winnen de doelpunt te scoren. Inter speelde gisteren eerst een halve wedstrijd (45 minuten) tegen Real Zaragoza (2-0) en vervolgens tegen het Braziliaanse Flamengo (2-1). VVim Jonk en Dennis Bergkamp werden door de Inter-fans met spreekkoren onthaald. Helder scoort winnende treffer tasjkent Ex-Spartaan Glenn Helder heeft gisteravond in de oe fenwedstrijd tegen het nationale elftal van Oezbekistan de win nende treffer gescoord voor het toerende Vitesse. De Leidenaar in Arnhemse dienst schoot voor 17.000 toeschouwers in Tasj kent in de laatste minuut de 1-2 binnen. Abdoerajmov (1-0) en Pothuizen (1-1) tekenden voor de andere treffers. Bakker en Koster missen kraker alphen aan den rijn Frank Bakker en Rob Koster zijn de grote af wezigen bij de jaarlijkse Alphense voetbalkraker van morgen avond tussen Alphense Boys en ARC. Beide spelers kampen met een langdurige blessure. AB-middenvelder Bakkeren ARC-aan- valler Koster zullen nog even geduld moeten hebben voor zijn hun rentree kunnen maken. Het duel wordt dit jaar op een bij- veld van ARC gespeeld en begint om 19.00 uur. Feyenoord weer weggespeeld Valencia» Feyenoord heeft op het Naranja-toernooi van Valencia constant gepresteerd. Twee keer werd verloren met 5-1. Woens dag van de thuisspelende club. gisteren van Werder Bremen. Te gen de aanvoerder van de Bundesliga deed de Rotterdamse club de eerste helft nog redelijk mee. Door Maas kwam Feyenoord zelfs op voorsprong. De van RKC gekomen middenvelder scoor de in de 27e minuut. Hobsch maakte nog voor de rust gelijk. Na de hervatting werd de Nederlandse kampioen weggespeeld door de club uit Bremen, titelhouder in Duitsland. Door de Nieuvv- zeelandse schutter Rufer (2). het Oostenrijkse talent Herzog en Eilts werd het verschil opnieuw groot. De finale van het toernooi in Spanje, waaraan drie teams deelnemen, gaat vandaag tussen Werder Bremen en Valencia. stuttgart gpd Robin Korving en Ine Langen- huizen waren al verslagen voor dat ze de eerste horde hadden genomen. De Nederlandse deelnemers werden voor aan vang van hun serie al zo van de wijs gebracht door de herrie in het nagenoeg uitverkochte sta dion en de chaos rond de vele valse starts, dat ze niet eens aan een normale race toekwamen. Langenhuizen maakte haar wedstrijd nog wel af, Korving hield het voor het laatste obsta kel voor gezien. Hij finishte ten slotte als laatste in 14."88 secon den. Van de 45 deelnemers op de 110 meter horden was er j slechts eentje langzamer „Shit. kloten." reageerde het' jonge talent uit Heerhugo- waard, die onlangs in San Se bastian de Europese jeugdtitel veroverde, zijn frustraties af. ..Wat een afgang. Zó slecht heb ik nog nooit gelopen. Ik schoot vreselijk slecht uit de startblok ken. Ik lag gelijk twee meter achter. En dan speelde die lies nog door m'n hoofd. Ik'had er nfbts echt last van, maar ik voel de wel iets. Daarom hield ik op het laatst ook in. Ik had geen zin de zaak te forceren. Korving liep de liesblessure een paar dagen geleden op bij een training. „Gisteravond en vanmorgen heb ik een pil ge had, die ontstekingen aJfremd. Een pijnstiller was niet nodig." De Noordhollander zei dat hij niet bijzonder nerveus was ge weest voor zijn WK-debuut tus sen de grote jongens. „Maar dat gehannes met die vier valse starts gaat toch tenkoste van je concentratie. Bovendien was ik (onbewust) wat voorzichtiger geworden, nadat ik bij de derde valse start een waarschuwing had gekregen. Dat doet echter weinig af aan mijn beroerde prestatie. Het leek gewoon ner gens op. Bij het EK was ik ook slecht weg, maar toen kon ik het stuttgart gpd De publieke belangstelling voor de WK atletiek overtreft alle ver wachtingen. Exact 383.404 toeschouwers waren tot en met giste ren (vijfde wedstrijddag) de kassa s van het stadion gepasseerd. Zelfs de ochtendsessies met enkel de kwalificatieraces, blijken met ruim 35.000 belangstellenden per dag razend populair. Gisteren trok het Gottlieb Daimler Stadion 's ochtends alleen al 51.500 bezoekers. De avondsessie was met 52.700 kijkers voor het eerst uitverkocht. Het publiek laat zich kennelijk niet af schrikken door de exorbitant hoge entreegelden. De goedkoop ste kaarten in Stuttgart kosten 90 mark. De duurste zitplaatsen moeten honderd mark meer in het laadje brengen. Een avondje atletiek met het gezin loopt daarom al snel in de papieren. Zeker ook gezien de woekerprijzen in de diverse horecastands. De kas sa rinkelt. Ook voor de zwarthandelaren, die gisteren meteen munt sloegen uit de stormloop op kaarten. stuttgart cees olsthoorn gpd-verslaggever De morele winnares op de hon derd meter, koningin 'op de dubbele afstand. Merlene Ottey verloste zichzelf gisteravond van een enorm complex. Veer tien jaar topsport. Een prachtige carrière, alles gewonnen wat er te winnen viel, behalve een gouden plak op een individueel nummer in een groot toernooi. Altijd ging er wel wat mis. Was ze geblesseerd of werd ze op het moment suprème be vangen door de ^zenuwen. Maandagavond zag ze na een adembenemende sprint de hoofdprijs nog door haar vin gers glippen. Maar op de 200 meter was het eindelijk raak. Al kwam ze een na superieure eer ste helft op de laatste meters toch weer in problemen. De fi- nish-foto hoefde deze keer niet nader te worden bestudeerd, maar het verschil met olympi sche kampioene Gwenn Tor- rence bleek minimaal: twee honderdste van een secqnde. De introverte Merlene Ottey vierde in het stadion haar eerste wereldtitel op ingetogen wijze. De emoties moeten hebben op geborreld, maar ze liet er niets van merken. Met de vlag en wimpel van haar geboorteland om de schouders genoot ze tij dens de ereronde in alle rust van de fel begeerde triomf. De vrouw die van de jacht op een belangrijke sprinttitel een mara thon had gemaakt, had eindelijk haar zin gekregen. De 52.000 toeschouwefs trak teerde de gazelle uit Jamaica op een staande ovatie en deed het later bij de officiële huldiging nog eens dunnetjes over. Ape trots showde ze haar medaille, ledereen gunde haar het succes van harte. De massale sympathiebetui ging riep herinneringen op aan oud-wielrenner Joop Zoete melk, die ook in de herfst van van zijn loopbaan tot wereld kampioen werd gekroond. Zoe temelk was 38, Merlene Ottey is 33. Maar er lijkt nog geen sleet op haar prestaties te zitten. Wat dat betreft is ze net als goede wijn: hoe rijper hoe beter. Traantje Tijdens de traditonele perscon ferentie, waar Torrence schitter de door afwezigheid, moest Ot tey zowaar toch nog traantjes wegpinken, toen de bijval van het Duitse publiek ter sprake kwam. „De toejuichingen, voor al na de 100 meter hebben me overweldigd," zei ze, nadat ze een slokje water had genomen. „Ik wil iedereen ontzettend be danken, Het was een fantastisch ervaring." Van een revanche was geen sprake geweest, benadrukte ze. „Ik ben naar dit WK gekomen voor twee gouden medailles. Na de teleurstellende ontknoping op de sprint was ik er bijzonder op gebrand om op de 200 mijn slag te slaan. Ik had er zó lang op gewacht, nu móest ik win nen. Temeer omdat ik nog maar moet afwachten of ik over twee jaar in de gelegenheid ben om een nieuwe poging te doen." Merlene Ottey bekende dat ze voor de finale enorm gestresst HL Merlene Ottey met neuslengte voorsprong over de streep. was geweest. „Ik had al zo vaak meegemaakt dat er op het be slissende moment iets misging, dat ik daar nu weer bang voor was. In dacht: ik kan m'n been breken, ik kan vallen, er kan al tijd wat gebeuren. Daarom was het moeilijk me goed te concen treren." Een gebrek aan concentratie brak haar in de slotfase nog bij na op. Ottey: „Ik was er met m'n hoofd niet meer bij. Ik wil de mezelf wel over de finish gooien. Na de streep realiseerde ik me amper dat ik had gewon nen. Ik verkeerde in een soort shocktoestand. Daarom rea geerde ik aanvankelijk zo koel." Merlene Ottey zette in Stuttg art de kroon op een lange loop baan van vallen en opstaan. De verlegen atlete groeide op in een gezin van zeven kinderen in Hannover. Jamaica. „Het leven vroeger was saai. Je stond vroeg op. ging naar school en was om acht uur 's avonds pas weer thuis." In 1976 zag ze de sprinter Don Quarrie Olympisch goud winnen op de 200 meter. „Dat nog goedmaken. Nu was het van het begin tot het einde pet." Ine Langenhuizen (24) liet zich in gelijke bewoordingen - uit. De Eindhovense lachebek sprak vooraf de hoop uit dat er veel publiek zou zitten in het Gottlieb Daimler Stadion. Een goede sfeer zou haar extra in spireren op de 100 meter hor den. Maar toen ze bij binnen komst de volgepakte tribunes zag (het was 'familiedag' in Stuttgart, bovendien trok de tienkamp veel liefhebbers), werd ze prompt bevangen door de zenuwen. Het resultaat was nave/iant: zesde in 11.50 secon den. Het was de slechtste tijd van de 33 deelneemsters. „Ik was verschrikkelijk ge stresst," draaide Langenhuizen er niet omheen. „Na afloop stond ik zelfs te hyperventile ren. Nou ben ik altijd al een ze nuwpees, maar nu was het he lemaal erg. Bij het inlopen maakte ik me al zorgen over de herrie. Tijdens de race maalde het nog door m'n kop. Belache lijk natuurlijk. Op zo n manier kun je eenvoudig niet goed presteren." De serie met Langenhuizen werd tweemaal afgeschoten. De eerste keeu was het tumult van het publiek zo groot, dat de man met het pistool de start procedure zelf onderbrak. De tweede keer schoot de Neder landse WK-debutante te snel weg. „Door alle gedoe was de concentratie ver te zoeken. Ik ergerde me kapot aan de herrie. Ze zeggen wel dat je niks hoort als je met je wedstrijd bezig bent, maar ik hoorde alles. Het zal wel een kwestie van ervaring zijn, ik ben dit niet gewend. Met het oog op de toekomst zal ik in ieder geval iets aan die stress moeten doen. Wat? Ik heb geen idee. Ik lees wel eens boekjes over 'hoe te ontspannen', maar ik zal het nu in praktijk moeten brengen." Sally Gunnel: „Een droom werd werkelijkheid." Olijke Britse xver\>elt in staccato-stijl naar wereldrecord Sally Gunnell loopt de 400 horden met het ritme van een vlakke ronde. Ze zweeft over de baan alsof de obstakels er niet staan. Gisteren showde de Britse atlete opnieuw haar onberispelijke techniek en wervelde in staccato-stijl naar een fabuleus wereldrecord. In de beste race ooit ge lopen bleven de klokken staan op 52.74 seconden. De doorgaans zo introverte atlete, die dit seizoen de 400 hor den tiranniseerde, reageerde extatisch. „Een droom werd werkelijkheid." stuttgart» frans dre1ssen gpd-verslaggever De vrouwelijke equivalent van Kevin Young, de Amerikaan die zijn recordambities niet gestand kon doen (47.18), zwaaide uit bundig naar het publiek. „Een te gekke race." Sandra Farmer- Patrick, die tot de laatste horde had geleid, kreeg met miniem verschil klop. Puur van uitput ting ging de flamboyante Ame rikaanse tegen de vlakte en bleef minutenlang liggen. „52.79 seconden en toch geen goud. Ik heb alles gegeven. Ik heb de race niet verloren. Er was alleen iemand die nog snel ler was", hijgde de extravagante atlete, die met 52.79 ook nog binnen het verpulverde wereld record (52.94) bleef. Sally Gunnell. een olijke boe rendochter, rende de perfecte race. „Ik had nooit het record in het vizier. Alles wat telde was winnen. Dat ik zowel het goud als het record zou pakken is on gelooflijk. Temeer daar ik nog een tijdje heb gesukkeld met een verkoudheid. Maar alles verliep volgens plan." Een carrière als een horden loop. De 27-jarige Sally Gunnell heeft een opmerkelijke loop baan achter de rug. Ze was Brits scholierenkampioene versprin gen. toen ze overstapte naar de zevenkamp. Als 18-jarige werd ze de snelste Britse op de 100 horden. „Maar de wereldtop zou ik bij gebrek aan explosivi teit nooit halen." Gunnell bleef experimenteren en schakelde in 1987 met onmiddellijk succes over op de 400 horden. Jarenlang zwaaide ze de scep ter, maar in Barcelona werd ze pas gekroond tot olympische koningin. „Ondanks alle succes hoop ik echter dat ik mezelf ben gebleven", zegt Gunnell. de vriendelijkè girl next door. De bescheiden atlete van de Essex Ladies-club was heel even ont goocheld toen Farmer-Patrick eind vorig jaar werd uitgeroe pen tot beste 400 hordenloop ster. „Dat heeft me des te strijd baarder gemaakt." Getuige de vernietigende race in Stuttgart. Young Waar de Britse slaagde, haperde Kevin Young. 'Spiderman', de bijnaam van Young vanwege zijn lange stelten, dribbelde in 47.18 seconden over de tartan- baan. Goed voor goud, maar geen record. De fcwarte tornado, die met 46.78 seconden in Bar celona de fameuze Edwin Mo ses het wereldrecord afhandig had gemaakt, was er niet min der blij om. „Een geweldige ra ce. Zeer gedisciplineerd. Dit jaar heb ik de eerst vier horden soms te agressief geattaqueerd en ging het wel eens mis. Nu was ik voor 100 procent gecon centreerd." Young copieerde zijn olympi sche race. Hij trok zijn schoe nen uit als betrof het een Nike- commercial en hing ze triom fantelijk om zijn nek. Even later zong hij uit blijdschap een lied je voor de Amerikaanse televi sie. was hij enthousiast en uit gelaten. „Ik ben blij als een kleinkind." 'Kevin who?' De gevierde ster van olympisch Barcelona leer de vorig jaar bij thuiskomst te rug in de anonimiteit. In de schoolbanken herkende nie mand in hem de goud- en re- cordelver. „Ik heb nog een paar goede races nodig om boven dc legende Moses uit te groeien." sprak hij een paar dagen gele den. Een betere pr dan gisteren kon de dolblije Young (26) zich niet wensen. Met keiharde rap- muziek pepte hij zich op voor de finale. „Rap is een levensfilo sofie. Het geeft de geest weer." Young gelooft bovendien aan de magie van papier. De atleet met schoenmaat 45,77 wordt hij ge noemd, sinds hij briefjes onder zijn linker voetzool legt met daarop zijn droomtijd. Voor Barcelona had hij een briefje aan de woonkamermuur ge hangen met 46.89. Met 46.76 seconden boorde de protégé van de succesvolle trainer John Smith meer bovennatuurlijke krachten aan dan hij gedacht had. Papier kan echter ook ge duldig zijn. Zoals gisteren bleek. Kevin Young groeide op in het ghetto Watts, waar eind april vorig jaar de sluimerende woede onder de zwarte bevol king explodeerde, toen vier blanke van mishandeling ver dachte agenten werden vrijge sproken. „Het is heel triest wat daar gebeurde, maar ik schaam me niet voor mijn afkomst. Ik kan begrijpen dat mensen vanuit de wanhoop en het ge voel van onrechtvaardigheid naar drastische maatregelen grijpen." spreekt de socioloog Young. Angst en honger drijven men sen in dc criminaliteit. „Zelf had ik twee keuzes. Of lid worden van een straatbende, of jezelf een doel stellen en een kans wa gen." Young besloot te gaan studeren aan de universiteit van Los Angeles. tiSÊÊÊÊteoÊm- FOTO EPA was aanleiding voor een groot feest in het land. Toen besloot ik om de eerste vrouw te wor den die net zo goed is als Jiij." Zigeuner Atletiek als ontsnapping. Nadat ze een beurs had verworven aan de Nebraska Universiteit van Lincoln begon een zigeunerle ven. En een reeks van succes sen. 1988 zou haar eerste echte topjaar moeten worden. Door een chronische bronchites. di verse allergieën en een been kwetsuur werd de olympisch droom wreed verstoord. Ottey werd al door velen afgeschre ven. Te oud en te traag voor Barcelona. Het tegendeel bleek waar, al was ook daar geen gou den plak voor haar weggelegd. Na de Olympische Spelen zocht Merlene Ottey weer con tact met Henk Kraaijenhof. de Nederlandse trainer, met wie ze al eerder een poosje had sa mengewerkt. Onder de bezie lende leiding van Kraaijenhof werkte ze dit seizoen vijf maan den lang doelgericht toe naar de wereldkampioenschappen. Langzaam maar zeker kwam de grote vorm. Henk Kraaijenhof maakte er twee weken geleden al geen geheim van dat Ottey in Stuttgart twee gouden plakken ging winnen. „Merlene heeft de pech gehad dat er jaren echt monsters voor haar zaten," sprak hij bij die gelegenheid. „Geen atleten die gelijkwaardig waren, maar die altijd een stap voordeel hadden. Elk seizoen verscheen er een nieuw mon ster op de baan. Atletes die ge pakt zijn op doping (zoals Silke Mölier en Katrin Krabbe) of er van werden verdacht. Merlene heeft nooit een eerlijke kans ge had." Dat ze uiteindelijk met en gouden medaille genoegen moest nemen, deerde Ottey nauwelijks. „Ik voel me wereld kampioen op de 100 meter, ik ben wereldkampioen op de 200 meter. Ik ben dolgelukkig en mijn landgenoten ook. Ik weet zeker dat er nu in Jamaica een groot feest op straat wordt ge vierd. stuttgart gpd Sergej Boebka kookte van woede. Het borrelde van binnen. De polsstokspringer won goud met een vlucht over exact zes meter. De 'spoetnik' had goede hoop op een wereldrecord van 6.14 meter, maar de juryleden verknalden door een zeer laakbaar gebrek aan kennis van de regelementen het feest. In plaats van de maximale zes minuten voorbereiding, werden de Oekraïner Boebka als enige overgebleven springer slechts twee mi nuten gegund. De Duitsers, bekend om hun 'Gründlichkeit' en on verzettelijkheid, gaven de polsstokviruoos na 120 tellen de rode vlag voor de eerste poging. „Ik heb het jurylid op zijn fout geatten deerd, maar hij was vastberaden. Hij ging in discussie, wilde zijn macht demonstreren. Vreselijk gewoon Boebka had goede hoop op een record. „Normaal is het na de winnende sprong inpakken en wegwezen. Maar het publiek was fantastisch en de vorm was goed. Bovendien heb ik nog nooit tij dens de Spelen of een WK een record gesprongen. Het was een droom, maar die werd nu wreed verstoord door de jury." Trapezewerker Boebka probeerde zich ondanks de tijdslimiet nog tweemaal over 6.14 meter te katapulteren. Zonder succes. „De motivatie was weg. De conditie was weg. Door die vreselijke situa tie. Dat zo'n blunders gemaakt worden in zo'n groot toernooi^al ik de jury nooit vergeven. Een groot schandaal," sprak Boebka die zijn voormalige landgenoten Yegorov (5.90 meter) en Tarasov (5.80 me ter) achter zich hield. leiden Roodenburg heeft gisteravond een goede slag geslagen tijdens het Motorhuis-toernooi van UVS. De blauw-zwarten ver sloegen op de tweede speel avond Docos met 2-1 en namen daardoor de leiding in het toer nooi. Eerder had Roodenburg namelijk gelijkgespeeld tegen Lugdunum (3-3) en was Docos de baas over UVS geweest (2-1 Beide ploegen speelden op het scherp van de snede. Toch bleven veel goed bedoelde ac ties steken in het te hoge gras van het UVS-terrein. In de 25e minuut van de eerste helft nam Docos verrassend de leiding door een doelpunt van Ronald van Polanen. In die periode viel Van Bohemen opnieuw met een teenblessure - de Docos-speler was daaraan al gekwetst - uit. Pal na rust kwam Roodenburg op gelijke hoogte. Een harde voorzet van Peter Kruit werd door Van Polanen ongelukkig in eigen doel gewerkt: 1-1. Zes mi nuten voor tijd werd het zelfs 2- 1 voor Roodenburg toen Patrick Heijmans doel trof. Docos wenste zich niet bij de neder laag neer te leggen. De jacht op de gelijkmaker leverde echter niets op. Aan de andere kant miste Kruit zelfs nog de kans op 3-1. Vanavond ontmoeten UVS en Lugdunum elkaar. Zondag wordt het toernooi afgesloten met de wedstrijden tussen Lugdunum en Docos en UVS en Roodenburg. U.V.S. terrein 'Kikkerpolder' Vrijdag 20 augustus '93 Aanvang: 19.00 uur UVS - Lugdunum Zondag 22 augustus '93 Aanvang: 12.00 uur Lugdunum - Docos Aanvang: 14.00 uur UVS - Roodenburg

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21