Leidsch Dagblad Gevangenis Alphen in 1995 klaar Sluiting dreigt voor enkele bejaardenoorden Negen soldaten gedood bij aanslagen Hezbollah Leiden is herkenningspunt kwijt Man verdacht van aandeel in RaRa-aanslagen Enschedé maakt paspoort en reiskaart MODE VOORDEEL BRISTOL GOED NIEUWS VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40239 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 TGV door tunnel regio» Er bestaan serieuze plannen om de TGV door een tunnel te laten lopen van 2,5 kilometer door het Groene Hart. De Hoge Snel heids Lijn (HSL) zou voorbij Hazerswoude Dorp onder de grond verdwijnen en aan de an dere kant van de Rijn weer bo ven komen. Het tracé voor de TGV staat nog niet officieel vast. Ingewij den gaan ervan uit dat het kabi net kiest voor een spoorlijn door het Groene Hart. Daardoor verschuift de grens van het Groene Hart, die nu bij rijksweg A4 loopt, in oostelijke richting. Hierdoor onstaat er tussen de A4 en de nieuwe spoorlijn een gebied waar woningen kunnen verrijzen. Gemeenten in de re gio bekvechten al jaren over de plaats waar nieuwe hiiizen moeten komen. Commissaris van de Koningin Patijn wees de ze week al op deze mogelijk heid. Pagina 17: 'Patijn praat voor z'n beurt'. Bedrijfsspionage 2 Supersaneerder López en Volkswagen zitten in de problemen. López is verwikkeld in een enorm bedrijfsspionageschandaal. Ban op 'fout' hout 3 De houtbranche heeft intern een aantal harde afspraken gemaakt ter be scherming van de tropi sche regenwouden. Slachting Indianen Summer Jazz 5 De Peruaanse terreur- q Het Summer Jazz Festi- beweging Sendero Lu- 27 val '93 barst volgende minoso heeft gisteren ze- j week weer los met een ker55 Ashaninka-indianen! veelzijdig aanbod van jazz afgeslacht. I en blues. Gunnell /t Sally Gunnell ging I in Stuttgart in stac cato-stijl naar een wereld record op de 400 meter horden: 52.74 seconden. Gemeente in principe akkoord met plan van Justitie Op het Geniecomplex aan De Hoorn in Alphen komt een gevangenis met 288 cellen. Dat heeft Justitie bekend ge maakt. Het ministerie wil de komende jaren ongeveer 2.000 nieuwe cellen realiseren. Het college van B. en W. van Alphen heeft in principe al ingestemd met de bouw. alphen aan den run rudolf kleun Alle fractievoorzitters steunen kom weinig bezwaar vanuit de het college daarin. De bouw van bevolking. De bouw moet vol de gevangenis zal daardoor gend jaar juli beginnen. De eer- vanuit de raad niet op bezwaren ste gevangenen worden dan in stuiten. Wethouder J. van der 1995 in Alphen ondergebracht: Voor het Alphense college is de werkgelegenheid een belang rijke reden om het ministerie van justitie tegemoet te komen. Iedere cel betekent ook onge veer één arbeidsplaats. Een andere afweging is de ernst van het cellentekort. De oplossing van dat probleem weegt, volgens Van der Vlies, zwaarder dan eventuele plaat selijke overlast. De bouw kost ongeveer 250.000 gulden per cel. Het staat nog niet vast of er één groot complex verrijst aan de Hoorn of enkele kleinere ge bouwen. Het Genieterrein is in principe direct beschikbaar. Het is niet meer in gebruik bij De fensie. Alphen is een van 63 gemeen ten die door Justitie zijn bena derd. Het overleg met het mi nisterie had in juni plaats. Dat er nu al een besluit ligt, is voor de gemeente een verrassing. Formeel is ze nog niet eens op de hoogte. Een woordvoerder van het ministerie verklaart dat door de grote haast die is gebo den met de cellenbouw. ,,Voor 1996 moeten er 2000 cellen bij komen." Dat wil Justitie bereiken door behalve in Alphen ook in Zoe- termeer, Krimpen aan den IJssel en Almere nieuwe gevangenis sen met elk 288 cellen te bou wen. Verder komen er 90 extra cellen in een nieuwe gevangenis in Dordrecht. En er staan uit breidingen op het programma in Vught (144 cellen), Veenhui- zen (96) en Zutphen (48). Ver der zijn er nog plannen voor be perkte uitbreidingen van andere instellingen. De bouw van de cellen is vol ledig in handen gegeven van de Rijksgebouwendienst. Die maakte eerder bekend ongeveer 1500 van de 2000 cellen te lea sen. Voor de celuitbreiding is 120 miljoen beschikbaar. Gedeputeerde over kortingen WVC leiden meindert van der kaal) Extra bezuinigingen in de be jaardensector leiden tot sluiting van enkele bejaardenoorden. Dat stelt de Zuidhollandse ge deputeerde J. Pool naar aanlei ding van de aangekondigde kor tingen door het ministerie van WVC. De bezuinigingen die op sta pel staan, lopen voor Zuid-Hol land op van 6,1 miljoen gulden in 1994 tot 14 miljoen gulden in 1996. Pool ziet niets meer in het bezuinigen volgens de kaas schaafmethode, waarbij alle te huizen evenveel moeten inleve ren. Volgens hem is er al te veel bezuinigd en is de ondergrens bereikt van wat een redelijke kwaliteit in de bejaardenzorg genoemd mag worden. „Op een gegeven moment heb je te weinig personeel voor verzorging en schoonmaken en dat kan niet. Dan is er de moge lijkheid om met voeding minder aan te doen. Dat is eveneens onaanvaardbaar. Dus zit er niets anders op om dan maar centra te sluiten. Dat is vreselijk, maar over de omvang van de bezuinigingen beslis ik niet. Dat is een zaak van het kabinet." De ouderen van gesloten cen tra zouden elders onderge bracht moeten worden. Een manier om de wachtlijsten niet langer te maken is door meer mensen thuiszorg te geven waardoor zij langer thuis kun nen blijven wonen. Volgens Pool heeft het kabinet toege zegd dat voor thuiszorg meer geld beschikbaar komt. „Maar ik begrijp weinig van de bezui niging. De oorden moeten zo meteen mensen ontslaan die weer een uitkering krijgen. Ter wijl aan de andere kant het ka binet probeert werklozen aan een baan te helpen. Het gaat al lemaal wel ten koste van de be jaarden." tel aviv ad Israël bombardeert enkele bases zone mag bombarderen in een directe reactie op aanvallen bin nen de zone en met militaire objecten als enig doelwit. Vele honderden inwoners van Zuid-Libanon hebben het zeke- re boven het onzekere verkozen en zijn gistermiddag naar het noorden getrokken. Anderen hebben hun koffers gepakt en zijn klaar voor onmiddellijk ver trek zodra er bommen zouden vallen. In het noorden van Israël brachten veel mensen de nacht in de schuilkelders door, hoewel het leger daar geen instructie voor had gegeven. Het'radiostation van de Hez bollah, 'De Stem der Verdruk ten', beloofde gisteren dat de inwoners van het noorden van Israël niet veilig zijn als het Is raëlische léger opnieuw dorpen zou bombarderen. Bij de bom bardementen van vorige maand zijn in het zuiden van Libanon 800 huizen in 55 dorpen com pleet verwoest. Pagina 5: Veiligheidszone steeds meer veiligheidsrisico. correspondent Bij een bomaanslag in Zuid-Li banon, de tweede binnen 24 uur, zijn gisteren tegen het eind van de middag twee Israë lische militairen om het leven gekomen. In totaal kwamen gisteren negen soldaten om bij aanslagen door de shi'itische verzetsbeweging Hezbollah. Er waren vier gewonden. Na de eerste aanslag heeft de 1st raëlische luchtmacht bombar dementen uitgevoerd op enkele bases van de Hezbollah. Daarbij zouden twee verzetsstrijders zijn gedood. De Israëlische re gering zegt dat er geen dorpen en andere burgerdoelen zullen worden aangevallen. De Israëlische onderminister van defensie, Mordechai Gur, legde er sterk de nadruk op dat alle Hezbollah-bases die de luchtmacht gisteren heeft ver nietigd, ver verwijderd liggen van bevolkingscentra. De 'spel regels' bepalen dat Israël alleen ten noorden van de veiligheids- Voor 10 snelle kopers. 10 snelle Micra's! De auto van het jaar 1993. Door een gezamelijke inkoop kwamen wij in het bezit van deze auto's. Wij kunnen deze fantastische Micra's dan ook voor een zeer interessante prijs aanbieden! AUTCEHEEMSKERI OFF. DEALER LEIDEN ONISSANl R0EL0FARENDSVEEN Lammenéchansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866 leiden Leiden is een herkenningspunt kwijt. De toren van het centraal station werd gistermiddag gesloopt. Het is het begin van de sloop van de hele hal van het station. Daarvoor in de plaats wordt, voornamelijk uit glas en staal, een nieuwe stationshal opgetrokken. De verbouwing van het station moet in 1996 klaar zijn. De capaciteit van Leiden Centraal bedraagt dan 60.000 reizigers per dag. Nu stappen ruim 30.000 mensen per dag in Leiden in en uit de trein. foto holvast Directeur bank Suriname uit functie gezet paramaribo anp alkmaar/venhuizen gpd Justitie verdenkt een 53-jarige man uit Ven huizen ervan betrokken te zijn geweest bij aanslagen door de actiegroep RaRa. De man zou de explosieven voor de ontploffin gen bij het huis van staatssecretaris Kosto (justitie) in Grootschermer en bij het minis terie van binnenlandse zaken in Den Haag hebben geleverd. De man zit al sinds 10 juni vast. Bij het af luisteren van zijn telefoon zouden voor hem belastende aanwijzingen boven water zijn gekomen. De politie heeft bij een inval in zijn woning vuurwapens, munitie en springstoffen aangetroffen. Justitie in Alkmaar wil dat nader onder zoek wordt gedaan naar de mogelijke be trokkenheid van de man bij RaRa. Dat heeft de advocaat van de verdachte, mr. N. Met ering, vanmorgen bevestigd. De man staat bekend als een expert op het gebied van wapens en munitie. Het is onduidelijk of hij alleen wordt gezien als een mogelijke leve rancier van explosieven of ook wordt be schouwd als RaRa-sympathisant. Opvallend is dat Justitie noch politie ruchtbaarheid ga ven aan zijn arrestatie en de vondst van grote hoeveelheden explosieven in diens woning. Mr. Meijering bevestigt dat zijn cliënt vastzit op verdenking van het voor handen hebben van wapentuig en handel in vuur wapens. De mogelijke betrokkenheid bij de verkoop van explosieven aan RaRa noemt hij 'flauwekul'. „Justitie blaast de zaak enorm op. Mijn cliënt is gek van wapens, zoals andere mensen dol zijn op duiven of voetbalplaatjes. In zijn enthousiasme voor wapens is hij doorgeslagen." Volgens de advocaat zal de handel in vuurwapens nooit worden aangetoond om dat er in zijn ogen geen spoor van bewijs is. „Mijn cliënt zit vast voor hobbyisme en dat gaat veel te ver." Meijering nam de verdedi ging woensdag over van de Alkmaarse ad vocate E. Hertoghs. Woordvoerder H. Schreuder van het spe ciale Haagse rechercheteam dat zich sinds de aanslag op het ministerie van sociale za ken op 1 juli bezighoudt met de actiegroep RaRa, ontkent dat de man verdacht wordt van leveranties aan de actievoerders. ,Als bekend wapendeskundige is hij natuurlijk wel even in beeld geweest, maar daar is niet op doorgegaan. In ons onderzoek komt hij voorlopig niet meer voor." RaRa (Revolutionaire Anti Racistische Ac tie) is bijna tien jaar actief en keert zich met name tegen apartheid en racisme. Vooral bedrijven met banden met Zuid-Afrika (Makro en Shell) waren het doelwit van de aanslagen. In november 1991 eiste de groep de verantwoordelijkheid op voor de bom aanslag op de woning van staatssecretaris Kosto in Groolschermer en het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag. Het motief zou het beleid op het terrein van asielzoekers zijn geweest. i henny van egmond Het Haarlemse bedrijf Joh. En schedé gaat het nieuwe pas poort en de Europese reiskaart maken die op 1 januari 1995 worden ingevoerd. Staatssecre taris D. de Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken koos dit bedrijf uit drie aanbiedingen. Behalve Enschedé dongen ook de SDU, de voormalige Staats drukkerij, en de Duitse Bundes- druckerei mee naar de op dracht. Joh. Enschedé zal delen van de produktie van de nieuwe reisdocumenten uitbesteden aan de SDU, waarmee al langer wordt samengewerkt. Aan een bijna twee jaar du rende competitie kwam giste ren met het verlossende woord varj De Graaff-Nauta een eind. Op advies van een uitgebreide commissie besloot de staatsse cretaris dat het paspoort en de Europese reiskaart van Joh. En schedé zowel qua prijs als kwa liteit de voorkeur verdienen bo ven de andere aanbiedingen. Hoe het nieuwe paspoort en de reiskaart, die zes jaar geldig zullen zijn, er uit gaan zien is nog niet helemaal bekend. Wel is duidelijk dat de reiskaart en het paspoort optisch leesbare informatie zullen bevatten, zoals nu ook op cheques is te vinden. Daardoor wordt het mogelijk de kaart en het pas poort af te lezen via een com putersysteem. Volgens een woordvoerder van het Haarlem se bedrijf zijn de reisdocumen ten nauwelijks te vervalsen. Leder steehak ballerina in zwart en bruir Maten 37 - 42. Normaal 24.95 Bristolprijs 20.- LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGR0S) Donderdag koopavond HET WOORD IS AAN Jane Porter Als ik kwaad over iemand hoor vertellen, begin ik altijd te vermoeden dat die iemand nog zo kwaad niet is. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Programma's Randstad Regio RTVShow- Sport HET WEER De president van de Centrale Bank van Suriname, Henk Goedschalk, is buiten functie gesteld hangende een onder zoek in de smeergeldaffaire van enkele Nederlandse bedrijven. De Raad van Commissarissen van de bank heeft de regering met klem geadviseerd een justi tieel onderzoek te laten instel len. Goedschalk wordt in FIOD- rapporten bij herhaling ge noemd in verband met het ac cepteren van smeergelden. Hij zou voor het loskrijgen van een lening van ruim 34 miljoen dol lar bij de ABN-AMRO in Neder land voor vier procent aan steekpenningen hebben ont vangen. De affaire kan de relatie tus sen Nederland en Suriname naar een nieuw dieptepunt voe ren. Dit zei Arti Jessurun, de po liticus/arts/zakenman, die gis teren op Schiphol arriveerde. Jessurun is zelf in de affaire ge noemd. Hij ontkent strafbare feiten te hebben gepleegd, maar heeft desondanks aJ zijn politie ke functies neergelegd. De Surinaamse parlementari ër Kruisland beschuldigt onder tussen de Nederlandse ambas sadeur in Paramaribo Pieter Koch van „onacceptabele in menging in interne aangelegen heden en doorkruising van het ontwikkelingsbeleid". Vader huurt moordenaar om zoon te doden De politie op Sicilië heeft een vader, gearresteerd omdat deze zijn homoseksuele zoon, dié ook als prostitué werkte, wilde laten ombrengen door een huurmoordenaar. De 33-jarige zoon werd beschoten toen hij tippelde in het Siciliaanse dorp Mazzara Sant'Andrea, nabij Messina. Hij werd in de buik en arm geraakt en werd zwaar ge wond opgenomen in een zie kenhuis. Enkele uren na de schietpartij arresteerde de politie zijn 58-ja- rige vader wegens poging tot moord. De krant La Republica meldde dat de vader zich schaamde en niet kon accepte ren dat zijn zoon homoseksueel was en dat hij iedereen binnen de familie verbood erover te praten. De politie hield ook de huurmoordenaar aan, die een miljoen lire (ongeveer 1.300 gul den) vóór zijn daad kreeg. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Vooral in het zuiden af en toe zon. Minimumtemperatuur 13 graden, middagtemperatuurvan 19 graden vlak aan zee tot 24 gra den in het zuidoosten van het land. Wind uit west tot zuidwest, zwak tot matig. Leerlingen naar huis gestuurd vanwege stank runsburg conny smits Een sterke lijmlucht was er van ochtend oorzaak van dat de leerlingen van de openbare ba sisschool De Tintelton in Rijns burg weer naar huis mochten. Het schoolbestuur vond het niet verantwoord de leerlingen de hele dag bloot te stellen aan de kwalijke dampen. Op dit mo ment wordt gewerkt aan een uitbreiding van het gebouw. Een onderaannemer ging giste ren aan de slag met de vloer van een van de nieuwe ruimten. Er is daarbij óf lijm óf een sterk schoonmaakmiddel gebruikt die voor de stankoverlast zorg de. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode:. Plaats: I Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch j 28,75) 0 Per kwartaal j 0 via acceptgiro 82,85) j 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: Dc/e bon in een envelop, /onder pcnucgcl «turen naar Uid«h Dagblad, j 2500 VB Leiden Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1