Akkers met 'gekleurd randje' Over leven Landbouw lijdt schade door te veel ammoniak Boten niet welkom Schadelijke meikever is in aantocht IN HEIVELD Vlinderstichting zoekt donateurs wapeningen De Vlinderstichting in Wageningen zet zich voor het tiende jaar in voor het behoud en het herstel van de vlinder stand in Nederland. Onderzoek heeft aan het licht gebracht dat van de 75 soorten dagvlinders die aan het begin van deze eeuw in Nederland voorkwamen 15 soorten zijn uitgestorven en 20 soorten met uitsterven worden bedreigd. Vlinders zijn een be langrijke graadmeter voor de toestand van natuur en landschap. De Vlinderstichting geeft onder meer richtlijnen aan gemeenten en natuurbeheerders voor het zodanig inrichten van openbaar groen, dat vlinders zich er thuis voelen. Om het onderzoek en het adviseren te kunnen bekostigen heeft de Vlinderstichting donateurs nodig. Een donateurschap van de Vlinderstichting kost dertig gulden per jaar. Voor dit bedrag ontvangt de dona teur het kwartaaltijdschrift 'Vlinders'. Aanmelden kan bij de Vlinderstichting te Wageningen, tel.08370-24224. Nachtvlinders in kaart gebracht wageningen De Vlinderstichting is een onderzoek begonnen naar nachtvlinders, die in veel meer soorten voorkomen dan dagvlinders. Alleen Nederland telt al ruim 2400 soorten. Het ver moeden bestaat dat ook veel nachtvlinders in hun voortbestaan worden bedreigd. Voorlopig zijn 175 soorten die ook overdag ac tief zijn geselecteerd voor onderzoek. Wie mee wil werken aan dit onderzoek kan daarover informatie inwinnen bij de Vlinder stichting. Brochure in aantocht over auto delen leiden De stichting Natuur en Milieu werkt aan een brochure over het delen van autobezit. Ze hebben de bijnaam 'auto-ma ten', een- of meerpersoonshuishoudens die met elkaar gebruik maken van één auto. Vaak is een maatschap eigenaar van de au to en de leden van de maatschap maken met elkaar afspraken over het gebruik. Er zijn ook autoverhuurbedrijven zonder winstoogmerk, die volgens een 'call-a-car-system' werken. Het lidmaatschap bedraagt 750 gulden per jaar. Wanneer er een au to nodig is, staat die binnen een kwartier voor de deur. Het lid betaalt dan alleen nog wat kilometerkosten. Zo delen in Berlijn met dit systeem 600 leden 50 auto's. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 Ammoniak in de lucht brengt niet alleen schade toe aan de natuur, maar ook aan de land bouw zelf. Vooral tuinbouwbe drijven, fruittuinen en conife- renkwekerijen in de directe om geving van varkens- en kippen- stallen lijden schade. Dat heeft een studie van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) in Utrecht uitgewezen. Ammoniak draagt bij aan de verzuring. De landbouw lijdt echter vooral onder de directe gevolgen van ammoniak en am monium in de lucht. Ammoniak vervluchtigt uit mest. In 1989 was 94 procent van de uitgesto ten ammoniak in Nederland af komstig van de landbouw zelf. Deze uitstoot moet worden te ruggebracht door onder meer de bouw van emissie-arme stal len en andere uitrijmethoden. In lage concentraties werken ammoniak en ammonium sti mulerend op de groei, aldus het CLM. In hoge concentraties tre den negatieve effecten op, zoals remming van de groei, verkleu- ring, afsterven van blad en een verhoging van de vorst- en plaaggevoeligheid. De schadelij ke werking treft vooral conife ren en bepaalde rassen bloem kool, tomaat en komkommer. Vee kan ook nadelige gevol gen ondervinden van een over maat aan ammoniak in de stal len. Bij onvoldoende ventilatie ontstaat volgens het CLM scha de aan ogen, slijmvliezen en longen. Ook groeivertraging en acute vergiftiging kunnen voor komen. Daarnaast kunnen die ren vergiftigd raken door het eten van zeer eiwitrijk voedsel of kunstmest. Nestelmuur voor oeverzwaluwen Oeverzwaluwen vinden binnen kort weer nestruimte aan de Ouderkerkerpias bij Ouderkerk aan de Amstel. De plaatselijke vogelwerkgroep en het Groen gebied Amstelland hebben ge zorgd voor een zogeheten nes telmuur, waarin de vogels zelf hun nest kunnen maken. Deze muur was nodig omdat steeds meer oeverzwaluwen naar el ders vertrokken. Verwacht wordt, dat de muur niet onop gemerkt blijft en dat de eerste oeverzwaluwen er volgend jaar april gebruik van zullen maken om nesten te bouwen. De voor fruitbomen en land bouwgewassen uiterst schade lijke meikever rukt onstuitbaar op uit oostelijke richting. Het Instituut voor Plantezieklen- kundig Onderzoek (IPO) in Wa geningen verwacht binnen af zienbare tijd een plaag van dit twee tot drie centimeter grote insekt in heel Nederland. Op het moment zijn meike vers in deze regio nog vrij zeld zaam. Een enkel verdwaald exemplaar kan op een warme zomeravond op het licht af de tuin inscheren. Volgens het IPO komen de insekten ongeveer om de vijftig jaar zo massaal voor, dat ze als een plaag zijn te beschouwen voor land- en tuin bouw. Inmiddels is de meikever al vrij algemeen in het oosten van het land, tot aan de Utrechtse Heuvelrug. Het dier blijkt onge voelig voor giftige bestrijdings middelen. Het vreet als larve aan de wortels van fruitbomen, gewassen en grassen. Eenmaal als kever ontpopt, vreet het voornamelijk bladeren. Bij het IPO wordt geëxperimenteerd met een biologisch middel om de meikever te lijf te gaan. Be langrijke kevervreters als mollen zijn te weinig in aantal om een invasie aan meikevers weg te kunnen vreten. De meikever verricht zijn ver woestend werk voornamelijk als vijf centimeter grote larve in de grond, waar hij twee tot drie jaar verblijft. Ontpopt als kever heeft het dier bruine dekschil den met lengteribben die bij het vliegen uitstaan. Het insekt is te herkennen aan zijn wat lompe, onhandige en trage vlucht. Bij de laatste plaag in Neder land, vlak na de oorlog, was het heel gewoon voor kinderen om meikevers te vangen, een touw tje aan hun poot te binnen en ze rond'te laten vliegen. In de vorige eeuw betaalde de rege ring premies voor het vangen van meikevers. Er werden vang sten gedaan van 250 miljoen exemplaren per plaag. Fototentoonstelling over rijke natuur haarlem In het Haarlemse natuur- en milieucentrum Ter Kleef is nog tot en met 12 september een fo totentoonstelling te zien over de verscheidenheid in de natuur. Het Wereld Natuur Fonds wijst in deze expositie op de biolo gische rijkdommen, die van groot belang zijn voor de voed selvoorziening, gezondheids zorg en industrie. Ter Kleef (Kleverlaan 9) is geopend op maandag tot en met vrijdag van 9 tot 15.30 uur en op zondag van 10.30 tot 15.30 uur. Proefproject in Haarlemmermeer slaat aan langs tarwevelden Als kleurrijke linten moeten ze de landerijen omlijsten, de nu nog kale randen van de verschillende akkers. Groenzones heeft Geert de Snoo voor ogen, waar onkruid en insekten vrij spel hebben en het gebruik van de gif spuit taboe is. Het ideaalbeeld van De Snoo, als onder zoeker verbonden aan het Centrum voor Milieukunde Leiden (CML), komt langzaam in zicht. randen ongestraft aan hun lot leiden/haarlemmermeer adriaan brandenburg Momenteel wordt door het CML - dat deel uitmaakt van de Leidse universiteit - een vier jaar durend onderzoek afgerond naar de mogelijkheden om de akkers een fleurig en vooral milieuvriendelijk karakter te ge ven. Hoewel de officiële rap portage nog moet volgen, zijn de eerste resultaten inmiddels verwerkt. De Snoo noemt ze 'prachtig'. De studie heeft aangetoond dat met name op percelen waar wintertarwe wordt geteeld, de kunnen worden overgelaten. Tarwe is een dusdanig sterk ge was dat het niet wordt overwoe kerd door onkruid. Luizen, een mogelijk gevaar voor de oogst, verspreiden zich bovendien niet over de rest van het veld. Direct al na het eerste jaar van het onderzoek 'stonden langs de tarwevelden tal van ka- milleplanten en klaprozen, vlo gen diverse soorten vlinders rond en werden steeds meer vo gels (met name de gele kwik staart) gesignaleerd. De Snoo: „Planten trekken insekten aan en insekten weer vogels zodat de hele flora en fauna opleeft." Soortgelijke ervaringen werden opgedaan langs de aardappel velden, al was hier de opbrengst van de oogst zo'n tien procent lager. Iets anders luidt het verhaal voor percelen met bieten. „De bieten werden overwoekerd door het onkruid. De opbrengst was dertig procent minder. De boeren ondervonden er te veel schade van en dan kun je beter direct stoppen. Je moet reëel blijven", vindt De Snoo. Vergoeding Het onderzoek werd volledig in de Haarlemmermeerpolder uit gevoerd. In samenspraak met zo'n vijftien agrariërs in de om geving van Hoofddorp werd een proefproject opgezet dat de haalbaarheid van 'akkers met een gekleurd randje' moest aan tonen. De boeren toonden zich bereid om de 'laatste stroken' van hun akkers over een breed te van drie of zes meter niet met gif te bewerken en de natuur ongemoeid te laten. Behalve stukken grond werden daarmee ook de sloten die de landerijen omringen, gevrijwaard van gifti- ge stoffen. Als tegenprestatie konden de landbouwers reke nen op een financiële vergoe ding voor gederfde inkomsten. Voor de Haarlemmermeer werd uiteindelijk gekozen omdat het een 'typisch laaggelegen kleige bied' is. „En nog een witte vlek op de kaart als we praten over natuurwaarden", aldus ecotoxi- coloog. Het project wordt volledig be taald door de Nederlandse Or ganisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO). De Snoo meent dat gezien'He eerste 'po sitieve resultaten' een vervolg op het onderzoek niet op een gebrek aan geld mag afketsen. Zeker niet nu min of meer al vaststaat wat haalbaar is en wat niet. Per vierkante meter grond, zo heeft hij becijferd, is het bij na letterlijk een centenkwestie. De Leidse onderzoeker vindt dan ook dat de overheid voorlo pig blijvend geld opzij moet leg gen. Hij gaat uit van het princi pe 'voor wat hoort wat'. De Snoo: „Je kunt van de boeren niet verlangen zonder meer mee te doen. Hoe enthousiast ze ook zijn. Het gaat tenslotte om het inleveren van een deel van de oogst. Bovendien, er wordt ook voor andere milieu projecten geld uitgetrokken, dus waarom niet hiervoor"? Het feit dat intussen in Gelderland een soortgelijke proef wordt geno men en hij van provinciebestu ren, gemeenten en waterschap pen 'niets dan positieve reac ties' krijgt, stemmen De Snoo alvast hoopvol. langeraar De Geerplas tussen Bilderdam en Langeraar, met twee andere plassen de Langeraarse Plassen vormend, behoort tot de categorie beschermde gebieden door de aanwezigheid van vele vogel- en eenden soorten. Boten zijn op de plas niet wel kom, zelfs geen roeibootje. Publiek komt er eigenlijk alleen als er volop ijs ligt, dan wordt er menige schaatstocht verreden. Langs de Geerplas voert een mooie fiets route. Evenals de twee andere plassen waarmee de Geerplas in verbinding staat is ze ooit ontstaan voor vervening. Een paar jaar geleden vormde de Geerplas doelwit van een project om het fosfor uit het water te halen. Een woordvoerder van de gemeente Ter Aar meent dat dit nage noeg gelukt is. Ik en mijn reuzenbamboe wor den gek van de heggerank. De bamboe staat in een achteraf- hoekje van de tuin en ik mag daar graag komen kijken, want er is van alles te ontdekken. Daar mag gewoon van alles op schieten en woekeren, zonder dat ik er al te nerveus van word. Maar heggerank profiteert iets te veel van die vrijheid blijheid. Vorig jaar had ik hem al ont dekt, maar toen stelde het nog niet zo veel voor. De kleine bla deren zagen er nog wat spitser uit, niet zo fraai gelobd als nu. Dat betekent dat hij er vorig jaar moet zijn uitgelopen, misschien dank zij een pitje uit een poepje van een vogel die de blauwe sleedoornbessen met een be zoek vereerde. Die eerstejaars heggerank is in ieder geval in goede aarde gevallen, want dit jaar heeft hij menig tuinrecord gebroken met zijn groeipresta- ties. Een naburige vlier en de grote kerseboomkreunen tot in de toppen van hun takken van het gewicht van de groen-witte bloempjes van de heggerank. Meters hoog en meters ver. Een nieuwe plant houdt zich in zijn eerste jaar voornamelijk be zig met krachten verzamelen in een dikke wortelstok. Uit die voedselvoorraad komen de slanke, slappe stengels in het voorjaar naar boven. Als de temperatuur en de vochtigheid meewerken, gaat dat met een fantastische snelheid. En die omstandigheden waren er vólop di\ prachtige voorjaar! Een decimeter per dag is hele maal niet ongewoon. Dan gaat de top van de stengel draaien op zoek naar een steunpunt. En komen eruit de bladoksels ran ken tevoorschijn, dunne draad jes die jezelfs met het blote oog kunt zien groeien en draaien. Dat draaien gaat net zo lang door tot het gevoelige haakje aan het eind een tak of stengel tegenkomt. Probeer het maar eens met een pen of een twijgje. Binnen vijf minuten heeft de rank zich een paar maal om dal steuntje heen gewonden. Ver volgens gaat de rank zich als een kurketrekker oprollen. Daardoor trekt de stengel zich zelf naar het steunpunt toe. Op die manier kan een heggerank binnen een paar weken een he le struik overwoekeren. Zonder gevaar overigens, want de sten gel van een heggerank wurgt zijn gastheer niet, zoals een kamperfoelie of klimop doet. Mede omdat de hele boven grondse plant in het najaar af sterft en alleen de wortelstok in leven blijft in afwachting van het volgend voorjaar. Wel heel gevaarlijk zijn de bessen, rond en rood, die aan de vrouwelijke bloemen verschijnen. Een stuk of tien. vijftien van die bessen zijn al dodelijk voor kinderen. Dat wordt dus oppassen gebla zen, want zo ver gaat mijn liefde voor de natuur nu ook weer niet. TON INT VELD» Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden tien willekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogeno ten. Deze keer het woord,aan P.B. van de Poel, adjunct-directeur van vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn. Vormt de vele vogelpoep op uw park een afvalprobleem? De enorme hoeveelheid spreeu wen,, die het heel prettig vinden in ons park, vormen een aan zienlijk probleem vanwege de smerigheid die ze achterlaten. Je kunt het niet makkelijk schoonmaken. We zijn eigenlijk afhankelijk van een flinke re genbui om de zoveel dagen. Zijn er specifieke milieuproble men in een vogelpark? Ja, in de zin van leefomgeving. Omdat we vogels hebben uit de hele wereld, moeten de om standigheden waarin ze leven verschillen. Onze vogelverzor gers zijn bedreven in het na bootsen van hun oorspronkelij ke omgeving. Gaat de overheid ver genoeg met haar bemoeienis voor een schoon milieu? Nederland blijkt het meest zorgzaam te zijn in Europa, maar we zijn een klein land. Be langrijk is het dus dat in Euro pees verband in een gelijkmatig tempo wordt samengewerkt. Een goed milieu moet hand in hand gaan met een gezonde economie. Waaraan ergert u zich het meest? Aan de heksenjacht die er zo nu dan is op onderdelen die het milieu aangaan. Bijvoorbeeld het protesteren van milieu-or ganisaties tegen de aanleg van elke weg. Dan is de weegschaal niet in balans, want welvaart is ook een onderdeel van het leef milieu. Waarbij vindt u dat u persoon lijk iri gebreke blijft? Ik maak me soms schuldig aan gemakzucht bij het scheiden P. van de Poel in zijn geliefde rosarium. van afval. Soms heb je er geen zin in of je weet niet goed waar het thuishoort. Wat is uw favoriete natuurge bied in de directe omgeving? Het gebied ten oosten van de Nieuwkoopse plassen, de Meij- epolder, vind ik erg mooi. Op ons park kom ik tot rust in het Rosarium. Ik ben een groot lief hebber van rozen. Als ik iri En geland ben, geniet ik van de ve le rozentuinen en kan niet nala ten aan al die rozen te snuffe len. Is er voldoende groen in de Randstad? Ja en nee. Het is er voldoende, maar er is veel natuurschoon' onbereikbaar of de mensen we ten de natuurgebieden niet te vinden. Als je Alphen uitrijdt is er heel veel groen, maar de ge middelde stedeling doet er niet veel moeite voor het te vinden. Is het autoverkeer terug te drin gen? Volgens mij niet. En dat heeft niets te maken met de infra structuur. Auto's zijn nou een maal statussymbolen, je moet zo'n ding voor de deur hebben staan. Is het openbaar voldoende con current voor de auto? Op dit moment nog niet. Dat heeft voor een deel te maken met de service en de achterblij vende programmering vari lij nen van trams, bussen en trei nen om die goed op elkaar te la FOTO BEN DE BRUYN ten aansluiten. Wat vindt u van kernenergie? Het is een ingewikkeld pro bleem. De energie op zich is schoon, maar wat doe je met het afval? In de voormalige Sowjet-Unie was het niet zo ge zellig geregeld. Kolencentrales zijn ook niet alles want die blij ken bij te dragen aan het broei kaseffect.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19