Veel drinken en een schepje zout Het Gesprek van de Zomerdag Boze brieven hebben baat 0/ige De Lancia Dedra. Ontwikkeld door de lastigste wegen van Europa. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 Voorschotenaar Simon C. Dekker, die een conflict heeft met het maandblad Luister: „Men heeft gedacht: hoe krijgen wij meer geld in het laatje?" foto hielco kuipers Een mens hoeft zich niet altijd bij het onvermij delijke neer te leggen. Een boze brief, een luid protest of een kwaad gezicht wil nog wel eens helpen. Dat ondervond Voorschotenaar Simon C. Dekker, die een conflict met het maandblad Luis ter in zijn voordeel besliste. „Ik zou nu andere le zers erop willen attenderen dat zij zich niet bij de onrechtvaardige maatregelen van dat blad hoe ven neer te leggen", aldus de bekende muziekle raar die nu van de VUT geniet. Door die vrije tijd kan hij veel meer aan muziek besteden en een van die liefhebberijen is het luis teren naar de zender Concertradio, die 24 uur per dag klassieke muziek uitzendt. In februari dit jaar abonneerde hij zich op het maandblad Luister, vooral omdat daarin een bijlage zat met een uit gebreide gids met de programma's van Concert radio. In het juni-nummer stak tot zijn grote schrik een brief van de uitgever met de mededeling dat een onderzoek had uitgewezen dat lezers van Luister geen prijs stelden op de gids en dat die dus zou verdwijnen. Liefhebbers konden een extra abon nement nemen voor 25 gulden per jaar. „Ik wist niet wat ik las. Ik ben nota bene abonnee gewor- deri voor die gids. Ik heb vooraf betaald voor bei de onderdelen. Die moeten zij leveren en dat heb ik geëist in een boze brief." Daarop kreeg Dekker een algemene brief waarin uitgever Wegener Tijl stelde dat toch wel erg veel lezers het betreurden dat de gids voortaan zou ontbreken. Zij hoopten de boosheid te kunnen wegnemen met het voorstel dat zij konden kiezen tussen of Luister of de gids van Concertradio. „Diep verontwaardigd was ik, dat begrijpt u. Luis ter kost ongeveer zes gulden per nummer en de gids 3,45. Ik zou toch een dief van mijn eigen por temonnee zijn wanneer ik dit voorstel accepteer de?" Dekker schreef vervolgens weer als de bliksem een brief waarin hij eiste dat het resterende abon nementsgeld, van zeven maanden, zou worden terugbetaald wanneer zij inderdaad dit onzalige plan zouden doorzetten. Toen het julinummer bij hem in de bus viel bleek de gids, die altijd als bij voegsel in het blad was geniet, te ontbreken. Dat was het sein voor een derde boze brief. En die had succes. Dekker kreeg zijn geld keurig op zijn giro teruggestort. „Maar wat mij nu stoort is de gedachte dat veel andere mensen door de ac tie van uitgever Wegener Tijl financieel zijn bena deeld. Ik geloof namelijk helemaal niet dat er een lezersonderzoek is geweest. Men heeft gedacht: hoe krijgen wij meer geld in het laatje?" MEINDERTVAN DER KAAL! Zonnesteek is eigenlijk een 'hitteberoerte Pfff, warm, wat heb ik het warm. Mijn lichaam is kurk droog: geen druppeltje zweet te bekennen. En dan die bonken de hoofdpijn: scheel ga ik ervan zien. Dat felle zonlicht doet ook zo'n pijn aan mijn ogen, gauw even in de schaduw zitten. O jee, alles gaat draaien om me heen. Help, hou me vast, ik val... Typisch geval van zonnesteek. Eerste symptomen: stekende hoofdpijn, duizeligheid en een flinke koorts. In een later stadi um kan bewustzijnsverlies op treden: uiteindelijk kan de pa tiënt in coma raken en zelfs sterven. Wat is eraan te doen? Snel af koelen: polsen, enkels en nek onder de koude waterkraan houden. Veel drinken, een kop je zoute bouillon nemen, en rust houden in een schaduwrij ke omgeving. Als dat niet helpt: meteen naar de huisarts, of, bij bewusteloosheid, naar het zie kenhuis. Volgens de Leidse GGD-arts Jan de Nooij komen zonnesteken in het koude en natte Nederland niet zo vaak voor. Sterfgevallen door een zonnesteek heeft hij in elk geval nog nooit meege maakt. „Nederlanders lopen meer risico in warme vakantie landen en in de tropen." Een zonnesteek kun je oplopen als je je lichamelijk inspant in een erg warme omgeving, ver telt de GGD-arts. „Het woord 'zonnesteek' is eigenlijk niet he lemaal juist want je kunt deze aandoening ook krijgen als je bijvoorbeeld in een warme schuur aan het werk bent. Het is ook niet zo zeer de zon die een zonnesteek veroorzaakt, maar de warmte in combinatie met vochtverlies. Daarom kun je beter van 'hitteberoerte' spre ken dan van zonnesteek." Van langdurig zonnebaden op Een zonnesteek kun je oplopen als je je lichamelijk inspant in een erg v lijk oververhit raakt. Het gevolg daarvan is dat de hersenen minder goed functioneren en zich suf en verward t het strand krijg je niet zo snel een zonnesteek, aldus De Nooij. „Je verbrandt ervan, dat wel. Maar een gezonde volwassene die normaal drinkt, loopt geen risico. Wel riskant is bijvoor beeld sporten in een warme, vochtige omgeving. Ook een bouwvakker die op een warme - a&safllMal dag zware arbeid verricht, moet oppassen." Als het lichaam door verhitting zo veel vocht en zout heeft ver loren, dat het niet meer kan zweten, gaat het fout. „Niet kunnen zweten betekent dat het lichaam zijn overtollige warmte niet meer kwijt kan en uiteinde gaan voelen. Ze kunnen zelfs waanvoorstellingen krijgen." In de warmte is veel drinken be langrijk. Ook een extra schepje zout op het eten is volgens de GGD-arts verstandig. „Vakan tiegangers in de tropen bijvoor beeld, raken dagelijks zo'n tien liter vocht kwijt. Om het risico van een zonnesteek te vermij den moeten zij acht liter per dag drinken en zoutpilletjes ne men. Ze moeten zich in die warmte ook niet te veel inspan nen." Kleine kinderen en be jaarden lopen meer risico, foto hielco kuipers waarschuwt De Nooij. „Kinde ren hebben een kleiner lichaam dat veel sneller opwarmt en oververhit kan raken. Daarom heeft een kind dat de hele dag op het strand aan het rennen is, meer kans op een zonnesteek dan een volwassene. Ook in een warme auto, moet je met kinde ren oppassen. Ouderen lopen meer risico omdat hun lichaam minder goed in staat is de tem peratuur te reguleren. Bij warm en benauwd weer moeten zij inspanning vermijden, veel drinken en wat extra zout ge bruiken." Op een beschaafd wegdek is het superieure rijgedrag van de Lancia Dedra al een bijzonder genoegen. Maar 't op- uitgebreid. Tot de standaarduitrusting behoort nu een energie-absorberend stuurwiel, geprogrammeerde kreukelzones merkelijke i$, dat er op holle wegen, in haarspeldbochten of bijvoorbeeld op kletsnatte klinkers eigenlijk niets en verstevigingsbalken in de portieren. Plus diverse voorzieningen om de veiligheidskooi verder te verstevigen. ABS verandert. Ook hier is de Lancia Dedra helemaal in z'n element. De door en door beproefde wielophanging toont z'n en airbag in combinatie met gordelspanners zijn als extra leverbaar. Onveranderd is de markante uitstraling van het sportieve afkomst. De besturing doet voelen welke wegen de technici voor ogen hadden. De Dedra lijkt in fracties van klassiek gelijnde koetswerk en de ingetogen, functionele luxe van het interieur. Tenslotte is het plezierig te horen dat seconden het wegdek af te tasten en de bestuurder hierover te informeren. Deze auto schept rust voor de juiste beslis- op dit moment een beperkt aantal Dedra's beschikbaar is met een bijzonder aantrekkelijk uitrustingspakket voor een singen. Een extra geruststelling vormt het pakket ingebouwde veiligheids-voorzieningen, dat onlangs nog eens fors is bijzonder aantrekkelijke prijs. Lancia Dedra. Gemaakt voor Europa's wegen, door Europa's wegen. Lancia Dedra: 1.6 i.e. -1.8 i.e. - 2.0 i.e. - 2.0 i.e. Automatic - HF Turbo 2.0 i.e. - HF Integrale 2.0 - 2.0 Turbo Diesel. Lancia Dedra v.a.Jl. 39.990,- incl. BTWIBPM, excl. kosten rijklaar maken'. 5? w-91 Autobedrijf Beuk B.V., Van Berckelweg 34, Noordwijk. Tel: 01719-19213. WORLD RALLY CHAMPION

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18