Patijn praat voor beurt' 'Ik heb 't geschreven voor mijn kinderen' Prosys failliet 'Beschuldigingen zijn ten onrechte' Randstad Bezuiniging wvc kost vijfhonderd bedden Weer acties specialisten Commissaris schokt bestuurders CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 35644?" 'Chicken doctrinewerkte niet Advocaat'Siekman verontwaardigd Leidse stelt tijd in Jappenkamp te boek VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 REGIO VERVOLG VAN VOORPAGINA Commissaris van de Koningin S. Patijn praat voor zijn beurt wanneer hij de mogelijkheid oppert om het gebied tussen de rijksweg A4 en een toekomstige hogesnelheidslijn aan te wijzen als woningbouwlocatie. Dat is de algemene reactie op de uit spraken van Patijn afgelopen woensdag in Lisse. Volgens de commissaris kan de geplande woningbouw in de bollenstreek mogelijk worden beperkt, wan neer er ten oosten van Leiden gebouwd kan worden. Het idee van Patijn is niet nieuw. „Wij hebben er steeds op gewezen dat de aanleg van de HSL door het Groene Hart tot gevolg zal hebben dat er ten westen van de spoorlijn bouw- lokaties ontstaan", vertelt de Rijnwoudse wethouder P. van der Werf (CDA/ruimtelijke or dening). Het lijkt immers voor de hand te liggen dat de flit strein in dat geval de nieuwe grens van het Groene Hart wordt. Van der Werf is echter verbaasd over het feit dat nu juist de commissaris van de ko ningin het plan oppert. „Voor zover wij weten is de provincie nog altijd tegenstander van een HSL door het Groene Hart. Dit valt niet met elkaar te rijmen", aldus de wethouder. Is Patijn van zijn geloof geval len? Een Woordvoerder van de provincie meent van niet. „We zijn nog altijd voorstander van een hogesnelheidstrein over be staand spoor, maar er valt wel te pralen over een tracé door het Groene Hart", meldt de woordvoerder. Dat Patijn nu al speculeert over een eventuele invulling van het gebied dat dan tussen de rijksweg A4 en de HSL komt te liggen is volgens hem niet zo vreemd. „De commissa ris kijkt graag vooruit." De Zoeterwoudse wethouder R. Hogenelst (CDA/ruimtelijke LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU VERVOLG VOORPAGINA De bezuinging van 3,5 procent betekent in de provincie Zuid- Holland een inkrimping van dn- geveer 500 a 600 bedden. Hoe veel bejaardenoorden in aan merking komen voor sluiting is volgens Pool nog heel moeilijk, aan te geven. In Zuid-Holland zijn op dit moment 164 bejaar dencentra met een beddenaan tal variërend van 50 tot 250. Voor 1994 denkt de provincie de bezuiniging nog te kunnen op vangen uit de eigen reserves. In daarop volgende jaren zullen er echter onvermijdelijk bedden moeten verdwijnen. Volgens Pool heeft de provin cie nog geen concrete bejaar dencentra op het oog die in de komende jaren hun deuren moeten sluiten. Wel is het zo dat bij die afweging gekeken wordt naar oorden die aan een ingrijpende renovatie toe zijn. Ook speelt het aantal oorden dat dichtbij elkaar in de buurt staat een rol bij de aanwijzing. Directeur R.H.A. Stuurman van bejaardencentrum Room- burgh vindt zowel de kaas schaafmethode als de sluiting van huizen 'onzinnige oplossin gen'. „Het water staat ons al ja ren lang aan de lippen", zegt Stuurman. „Sinds 1988 hebben wij elk jaar te maken gehad met bezuinigingen. Ik weet niet meer waar ik het vandaan moet halen. Het ontbreekt er nog maar aan dat familie moet ko men helpen bij wassen en voe den." Op dit ogenblik is de hulp van ordening) is echter weinig te spreken over dat vooruit kijken van de commissaris. Patijn is naar zijn mening „als een oli fant door de porseleinkast" ge gaan. Volgens Hogenelst staat hel nog qjlerminst vast dat de hogesnelheidslijn straks de nieuwe grens van het Groene Hart wordt. „Als de HSL daar komt, dan maakt die nog geen inbreuk op het Groene Hart. De trein gaat ondergronds of wordt tenminste verdiept aangelegd", is de vaste overtuiging van de wethouder. Ingewijden in de materie gaan er. echter allemaal van uit dat het tracé inmiddels wel zo'n beetje vast staat. Het spoor dat het meeste kans lijkt te maken loopt iéts meer oostelijk van Benthuizen dan het oorspron kelijke A-tracé. Bij Hazerswou- de-Dorp buigt het tracé wat af naar het westen, waardoor de trein iets ten oosten van de Ha- zerswoudse wijk Groenendijk de Oude Rijn passeert. Dat ge beurt in een tunnel die ingeveer een kilometer ten zuiden van de toekomstige rijksweg 11 begint, en doorloopt tot ongeveer een kilomter ten noorden van de ri vier. Hoogmade wordt in deze variant aan de westkant gepas seerd. De vraag zou alleen nog zijn of de trein zou tussen Bent huizen en Hoogmade op palen, op een dijk, in een tunnelbak of zelfs volledig door een 13,5 kilo meter lange tunnel gaat rijden. Het tracé van de HSL dat volgens ingewijden de meeste kans maakt. Wanneer het spoor hier bovengronds wordt aangelegd, ontstaat tussen Zoetermeer, de rijksweg A4 en de HLS een gebied dat gemakkelijk bij de Randstad kan worden getrokken. Commissaris van de koningin S. Patijn suggereerde afglelopen woensdag dat ook maar gewoon te doen. De grens van het Groene Hart wordt op die manier naar het oosten verlegd. vrijwilligers in bejaardentehui zen al volstrekt onmisbaar, zo stelt Stuurman. „Voor hulp bij het vervoer naar ziekenhuis hebben wij vrijwilligers. Ik kan daar geen personeel voor vrij maken-. Dat geldt ook voor ont spanning, het maken van een wandelingetje." Het sluiten van huizen lost volgens Stuurman ook niets op. „Dat is eveneens waanzinnig. Waar moet je met die mensen heen? Alle huizen hebben hun plaatsen hard nodig. Daar kun nen geen bewoners van andere huizen bij. Wij hebben nu al een aanzienlijke wachtlijst die met grote moeite op hetzelfde peil wordt gehouden door strenger te zijn bij de toelating tot die lijst. Er wordt bovendien helemaal geen rekening gehou den met vergrijzing." Een probleem voor Stuurman is om het personeel gemoti veerd te houden nu deze sector telkens weer door bezuinigin gen getroffen wordt. „Het is om moedeloos van te worden. Die mensen lopen hun benen onder hun gat vandaan, maar worden niet navenant beloond. Het is nog steeds zo dat de salariëring achterloopt bij die van het be drijfsleven." Het toekomstbeeld van de be jaardenzorg wordt volgens Stuurman met het jaar somber der. „Ik heb het gevoel dat wij in een verdomhoekje zitten. Het gaat allemaal steeds meer in de richting van verpleegtehuis en thuiszorg, terwijl wij toch goed koper werken. Waar dat alle maal naartoe moet? Ik weet het niet. Naar de verdommenis." 975 LEIDEN» LINDA WELTHER „Toen we terug in Nederland waren, hebben we nooit veel over onze lotgevallen in Neder lands Indië gepraat. De mensen hier hadden het altijd over hun oorlog en over de hongerwinter. Gelukkig komt er de laatste tijd meer begrip voor de oorlogs slachtoffers uit Nederlands In dië," Deze week is het 48 jaar gele den dat de bezetting in voorma lig Nederlands Indië eindigde door de capitulatie van Japan. De Leidse mevrouw E. Heck- Uppenkamp zat er van 1942 tot 1945 in een concentratiekamp. Een jaar of tien geleden kwam ze op het idee om haar herinne ringen aan die tijd op te schrij ven, Het resultaat is een indruk wekkend persoonlijk document. „Ik heb het destijds geschre ven voor mijn kinderen, want die waren nog klein toen de oorlog begon en ze kunnen zich niet alles meer herinneren. De jongste was pas twee toen de oorlog uitbrak. Ik schreef het boek ook gedeeltelijk om de ge beurtenissen nog eens te ver werken, hoewel ik me er geluk kig goed doorheen heb gesla gen. Na de oorlog ben ik uitste kend opgevangen door mijn fa milie in Nederland, waar ik ook direct, weer ben gaan werken. Zo zijn we er weer bovenop ge komen." Wat opvalt bij mevrouw Heek en haar boek is haar nooit ver dwijnend optimisme en haar vrolijke aard. „Ik heh altijd ge probeerd om de zonzijde van de dingen te zien en om de positie ve zaken uit iets te halen", ver telt de nu 87-jarige mevrouw Heek. „Zo is mijn aard. Ondanks haar hoge leeftijd is mevrouw Heck nog erg fit. „Ik gym nog. ik fotografeer, en brid ge. En zolang ik het nog kan doen, ga ik twee keer per jaar op reis; een keer naar mijn dochter in Canada en een keer naar mijn dochter in Californië. Ik denk altijd maar: 'Nooit de moed opgeven." Haar leven in het voormalig Nederlands Indië begon heel voorspoedig. Ze trouwde in 1928 met een man die een thee- planterij met zo'n 1800 perso neelsleden bestuurde. Ze kre gen vijf kinderen. Hun leven werd wreed verstoord door de bezetting van de Japanners en de internering in een concen tratiekamp. Drie-en-een-half jaar was me vrouw Heck van haar man en zoon gescheiden. Na afloop van de oorlog was de familie totaal berooid. Man, vrouw en kinde ren hadden het weliswaar over leefd, maar al hun bezittingen waren verloren gegaan. Eerst werd mevrouw Heek zelf met haar kinderen in een kamp opgesloten. Zij beschrijft in haar boek het afscheid van haar man en haar tocht langs de verschillende kampen. „Toen ik al in een kamp zat, was mijn man nog op «de plantage, om voor het personeel te zorgen. Maar hij hield de situatie niet uit: ik gevangen en hij nog vrij. Daarom heeft hij zich ook in een kamp laten opsluiten." „Geluldcig kon hij door onze oudste zoon nog enigszins de moed erin houden. Jongetjes die twaalf jaar oud werden moesten weg. naar het man nenkamp. Mijn zoon was nog niet zo oud. maar ik zei tegen hem 'Papa zit zo alleen, zou jij niet meegaan met de andere jongens om hem op te vrolij ken?' Dat deed hij. En dat was maar goed ook. Na de bevrij ding zeiden een paar kampge noten van mijn man tegen mij: 'Als je zoon er niet was geweest, had hij het waarschijnlijk niet overleefd'. Die jongen heeft zó goed voor zijn vader gezorgd." Ondanks alle ellende weet mevrouw Heek ook veel vrolijke dingen over het kamp te vertel len. Over de cabaretavonden die ze organiseerden, over de smokkel van voedsel, geholpen LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Het aan de Langegracht in Lei den gevestigde management bureau Pro Sys Venture Deve lopment is failliet. Eind vorig jaar timmerde het bedrijf nog nadrukkelijk aan de weg met een project om Nederlands af valhout in geperste blokken als brandstof naar het straatarme Albanië te sturen. In mei wer den de activiteiten gestaakt. De laatste werknemer en de direc teur hebben inmiddels elders werk gevonden. Curator P.W. van Kooij heeft nog maar een globaal overzicht van de gang van zaken, maar hij heeft niet de indruk dat met het faillissement grote schulden zijn gemoeid. „Het bedrijf had ge brek aan opdrachten. Toen de directeur zag dat daar geen ver betering in kwam heeft zij zelf het faillissement aangevraagd om schuldeisers niet verder te duperen." Doel van Prosys was het 'ini tiëren en concipiëren van pro jecten'. Directeur B. Klaversteijn vertaalde dat eind vorig jaar in deze krant als de 'chicken doc trine': voorzichtig een idee uit broeden, een geldschieter zoe ken en als project eenmaal loopt het belang van Prosys HOOFDDORP ALLARP BESSE Beschuldigd van valsheid in ge schrifte. oftewel fraude, ,,'t Is het ergste dat je als advocaat kan overkomen", meent de Hoofddorpse advocaat D. Win ters. Hij is ingehuurd door zijn plaatsgenoot en collega P. Siek man, die door het openbaar mi nisterie wordt verdacht van frauduleuze handelingen. De verdenkingen zijn in Siekmans ogeft het gevolg van een 'fors spanningsveld' tussen hem en een officier van justitie van de rechtbank in Amsterdam met als inzet het winnen van een omvangrijke belastingfraude zaak. Specialist in fiscaal strafrecht Siekman en een Amsterdamse collega zijn verdachten in een gerechtelijk vooronderzoek. Het tweetal zou hebben gepoogd de rechtbank in Amsterdam te misleiden. De verdenking leidde deze week tot huiszoeking bij beide raadsmannen. Siekman, die voorheen een topfunctie had bij de Fiscale In lichtingen- en Opsporings door een paar Indische bewa kers, en over de berichten van haar man die af en toe naar haar gestuurd werden. „Ik heb al zijn briefjes nog". Ze laat een paar minuscule, opgevouwen papiertjes zien. waarvan het op schrift met potlood bijna is ver bleekt. „Er mocht natuurlijk geen naam op staan. Daarom tekende hij er een hekje op, dan weer verkopen. Het bedrijf was actief in een aantal projecten in Oost-Europa. In Bulgarije was Prosys betrokken bij de bouw van een fabriek die bruinkool briketten produceert met een aanzienlijk lager as- en zwavelg- ehalte dan gebruikelijk in Oost- Europa. Het Nederlandse mi nisterie van economische zaken en de Bulgaarse overheid traden op als Financiers. Pro Sys bracht de partijen bij elkaar en zorgde voor management-ondersteu- ning in Bulgarije. „De contacten met de Bulgaarse overheid wer den echter niet wat het bedrijf ervan verwachtte", constateert de curator. Het plan om Nederlands af valhout in gepertste briketten per schip naar Albanië te sturen leek kansrijk in zijn eenvoud: in Nederland is teveel sloophout, terwijl in Albanië vrijwel elke boom is gekapt vanwege het brandstoftekort. Voorzichtige contacten met de VN in New York leverden echter niets op. Ook het plan van Klaversteijn om de actie spectaculair van start te laten gaan met een kerstbomeninzameling leidde schipbreuk. De inzameling bleek al jaren uitbesteed aan het Leidse verenigingsleven. dienst, nam meer dan een jaar geleden de verdediging op zich van een van belastingfraude verdachte bedrijfsdirecteur. In verband met deze strafzaak liet hij de administratie van dat be drijf onderzoeken door een Am sterdamse belastingdeskundige. Om reistijd en geld te besparen besloot de Hoofddorpse advo caat de bescheiden over te brengen naar de belastingcx- pert. Tegelijkertijd verzocht Siekman een Amsterdamse ad vocaat, die in hetzelfde pand huist als de account-manager, hem bij te staan in de strafzaak. Volgens Siekman vielen de stukken ondanks de verplaat sing nog steeds onder zijn gc- heimhoudingsrecht en stonden ze dus niet ter beschikking van justitie. De Fiod deed echter een inval bij de belastingdes kundige en haalde de stukken weg. Daarover deed Siekman zijn beklag bij de Amsterdamse rechtbank. Bij de huiszoekingen werd bij de Amsterdamse advo caat een dossier in beslaggeno men dat het vermoeden van justitie moet staven. wisten de mensen dat het voor mij was", vertelt ze vrolijk. Toch had de oorlog niet veel langer moeten duren. „We kre gen steeds minder voedsel. Ik had een ernstige vorm van hon geroedeem, en tijdens de bevrij ding lag ik met pleuritis (vocht tussen de longen) in het hospi taal. Ze lacht: „Je vraagt je later af hoe je het allemaal hebt vol gehouden." Mevrouw Heek heeft, behalve de briefjes, nog allerlei voorwer pen uit het kamp bewaard. Lijs ten die ze bijhield van het ge smokkelde voedsel en tabellen van haar .afnemende gewicht en haar koortstemperaturen. Ook de gedichten en liederen die ze in het kamp maaklo, en haar handwerken heeft ze nog. „Want je moest toch iets doen om de tijd door te komen. Ik ben geen type dat lang stil kan zitten". Ze laat lapjes zien. waarop haar lotgenotes hun na men hadden geborduurd. „Die maakten we vaak van een stuk stof uit een versleten jurk of broek." Het boekwerk heeft ze in een paar maanden samengesteld. „Ik had nog allerlei brieven, en documenten, die hoefde ik al leen maar over te tikken". Ze is echter niet van plan om het uit te geven. Mijn jongste dochter heeft het er wel eens over, want in Amerika weten ze weinig over deze periode. Maar ande ren moeten dat maar doen, ik heb er geen verstand van", lacht ze. „F.n er zijn al heel veel van dit soort boeken verschenen. Ik heb op de scholen in Californië al eens verteld en de kinderen waren zeer geïnteresseerd." LEIDEN In de week van 23 tot en met 27 augustus verlenen specialisten in onder meer Elisabeth Ziekenhuis, Rijnoord en Diaconessenhuis. al leen spoedeisende hulp. Deze tweede zogeheten regionale 'Si- monsweek' staat in het teken van het debat dat de medisch specia listen op woensdag 25 augustus houden in Pulchri Studio in Den Haag (van 14.00 tot 17.00 uur) De specialisten van de tien zieken huizen uit de regio Leiden/AJphen en Den Haag willen met dit de bat een structurele discussie op gang brengen over hoe de kosten in de gezondheiszorg beheerst kunnen worden. De specialisten vinden dat de verantwoordelijkheid over de uit de pan rijzende kosten niet eenzijdig bij hen kan worden gelegd. Aan het debat doen behalve specialisten ook patiënten, huisartsen, ziekenhuisdi recties en het ministerie van wvc mee. lASSENHElf VOORHOUT' i Rijpwetering tJoppe ÏRoelofa MDEBDphP ALPHEN A D. RIJN Je-Rijndijk ^VOOR-SCHOTEN Koudekerk a.d. Zoeterwöude j ld buurt Hazerioude-Dorp Stompwijk BOSKOOPj WADDINXVÉEN Mevrouw Heek: „Ik heb op de scholen in Californië al eens verteld en de kinderen waren zeer geïnteres seerd." FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17