Ministerie zet Alkemade voor het blok Archeon krijgt 2,3 miljoen van Economische Zaken 'Alkemade moet onderzoek stankoverlast betalen' Rijn- en Veenstreek Burgemeester Boelen kruipt niet in het stof Motorsloepen over Kaag en door Leiden (CHTERGROND Vierdaagse trekt veel zwemmers VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 974 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PIV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Gemeente moet asielzoekers opnemen De gemeente Alkemade krijgt van het ministerie van VROM mogelijk een aanwijzing om asielzoekers te huis vesten. In een brief van 22 juni van dit jaar schreef de ge meente absoluut niet in staat te zijn om 44 erkende vluchtelingen te huisvesten, zoals het ministerie had ge vraagd. Op dit moment heeft de gemeente twee huizen beschikbaar waarin acht asielzoekers wonen. De ge meente heeft zich eerder verplicht te zorgen voor zeven woningen. alkemade wilfred simons ..Meer kan absoluut niet," zegt hoofd welzijnzaken F. Lempers. Hij wijst op het probleem dat ontstaat als de asielzoekers er kend worden. „Dan mogen ze in Alkemade blijven en dat be tekent op z'n ergst dat de wo ningbouwverenigingen jaarlijks 32 huizen per jaar beschikbaar moeten stellen. We hebben nu 450 woningzoekenden en daar lel ik de ouderen nog niet eens bij. Er worden jaarlijks slechts vijftien nieuwe woningen in Alkemade gebouwd. Dat bete kent dat er heel weinig door stroming is. De wachttijd voor een woning is nu vier tot zes jaar. Als we jaarlijks 32 erkende vluchtelingen vóór moeten la ten gaan. breekt er in Alkemade een rel uit. Dat is kortweg het probleem." Volgens woordvoerder W. Klein van het ministerie zit er een brief van staatssecretaris E. Heerma 'in de pijplijn'. Hierin vraagt hij de gemeente nog eens met nadruk om haar problemen toe te lichten. Het ministerie wil Alkemade eventueel helpen met eventuele problemen, zolang de hulp maar geen scheve ogen geeft bij de gemeenten die wèl enthousiast voor huisvesting zorgen. Mocht Alkemade bij zijn weigering blijven, dan volgt in het uiterste geval een aanwij zing, al is het ministerie daar mee volgens Klein 'heel terug houdend'. Onder de huidige omstandig heden heeft Alkemade echter geen mogelijkheden. „Het mi nisterie kan ons alleen verplich ten om jaarlijks 32 woningen beschikbaar te stellen als ze ons ook toestaat om ruimhartig te mogen bouwen. In de huidige situatie zeg ik heel bondig: we hebben de huizen niet, we kun nen ze dus ook niet toezeggen", aldus Lempers. Alkemade mag van het ministerie geen nieuwe huizen bouwen omdat het in het Groene Hart ligt. En dat moet groen blijven. Als het tot een aanwijzing komt, zijn er volgens Lempers twee mogelijkheden. Of de wo ningbouwverenigingen stellen de woningen ter beschikking met het risico op een sociale rel, of de gemeente gaat tegen de aanwijzing in beroep bij de Raad van State. Lempers: „We staan met de rug tegen de muur." hazerswoude-dorp Zo'n 350 hoofden worstelden gisteravond aan het wateroppervlak van zwembad De Hazelaar en kwamen boven. De zwemmers doen dezer dagen mee aan de vierdaagse die in het bijna afgeschreven buitenbad wordt gehouden. En met veel succes, meent organisator Aart-Jan van der Poel, want het aantal deelnemers is bo ven verwachting. „En dan heb ik het nog niet eens over het bezoek. We hebben de af gelopen dagen in totaal zo'n 2300 mensen getrokken. Gisteravond was het het drukst, met 813 betalende bezoekers." De Hazelaar heeft tot nu toe een goed seizoen achter de rug, ook al bleef het zomerweer uit „Per dag hebben we gemiddeld tweehonderd bezoekers. De mensen komen graag, want wij van de Stichting De Ha zelaar houden het zwembad schoon, de temperatuur op 23 graden en zorgen ervoor dat er weinig weinig chloor in het water zit." De vrijwilligers houden het zwembad, dat door de gemeente werd ge sloten, nog tot 1 oktober open. FOTO BEN DE BRUYN Schilder maakt val van tien meter alphen aan den run Een 56-jarige schilder uit Alblasserdam is gisteren met onbekend letsel in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. De man viel door nog onbekende oorzaak met zijn ladder van een steiger toen hij bezig was met schilder werk aan de Da Costaschool in de Van Lennepstraat in Alphen. De ladder stond op een aluminium steiger. De schilder maakte een val van tien meter. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek Ter Aar geeft meer voor oud papier ter aar Met terugwerkende kracht per 1 juni 1993 krijgen ver enigingen, scholen en kerkgenootschappen die oud papier ver zamelen 14 cent per kilo van de gemeente Ter Aar. Dit voorstel is deze week goedgekeurd door de leden van de raadscommissie voor welzij nszaken De vereniging van papierhandelaren vraagt al 9 tot 11 cent per kilo voor de verdere verwerking. Om het interessant te houden oud papier in te zamelen, vindt het gemeentebestuur een ver goeding van 5 cent voor de verschillende verenigingskassen re delijk. Dit kost de gemeente totaal 36.000 gulden. Dit bedrag kan gedeeltelijk uit het budget van de gemeentereiniging betaald worden. Geld voor verbeteringen openbaar vervoer alphen aan den rijn» wilfred simons Archeon krijgt 2,3 miljoen gulden van het minis terie van economische zaken voor de uitvoering van een 'mobiliteitsdemonstratie-project'. Met dit project wil het ministerie ervoor zorgen dat de toekomstige bezoekers zoveel mogelijk met col lectief of met openbaar vervoer naar het archeo logische pretpark in Alphen komen. Archeon ver wacht na opening 750.000 bezoekers per jaar te trekken. Archeon besteedt het geld onder meer aan de aanleg van een aantrekkelijke looproute tussen het Alphense station en de toegang tot het pret park. Ook komen er speciale loketten voor bezoe kers die met collectief vervoer reizen, een par keerplaats voor bussen en een ontsluiting voor bussen vanaf rijkweg 11. Daarnaast ontwikkelt het park zogeheten 'thematische fietsroutes' zo dat het park voor fietsers goed bereikbaar zal zijn. Voor de aanleg van een monorail, die van het station naar het entreegebied van Archeon moet worden gebouwd, is het geld echter niet bestemd. De kans dat de monorail er in 1995 komt, is ech ter nog steeds niet uitgesloten. „We onderhande len er nog steeds over. Het ziet er niet negatief voor ons uit", zegt pr-medewerkster Johanna Geerlink. Het ministerie houdt de voortgang van het pro ject de komende jaren goed in de gaten. Als het bij Archeon lukt om de bezoekers ertoe te bewe gen de auto te laten staan, wil Economische Za ken het project ook bij andere publiekstrekkers invoeren. Ook in andere opzichten verloopt de fondsen werving bij Archeon goed. De komende week krijgt het park donaties van het Waterschap De Gouwelanden voor de keurige manier waarop het park zijn waterhuishouding heeft geregeld en van de Archeologische Werkgemeenschap, een ver enigingvan amateur-archeologen. Klagers willen niet opdraaien voor kosten inspectie roelofarendsveen wilfred simons Het onderzoek naar de oorzaak van de stankoverlast op de Alke- madelaan en de Sotaweg in Roelofarendsveen gaat mis schien niet door. Eigenaar T. Norder van snackbar De Schelp en M. Hoogenboom van het ge lijknamige café-restaurant wil len namelijk niet meebetalen aan het onderzoek als blijkt dat zij zelf voor de overlast verant woordelijk zijn. De ABN/AM- RO-bank, die ook over de over last heeft geklaagd, wil in dat geval wel aan het onderzoek meebetalen. De gemeente Alke made heeft het adviesbureau DHV gevraagd om een onaf hankelijk onderzoek uit te voe ren. De eerste fase hiervan kost zo'n 10.000 gulden. Norder, I loogenboom en het personeel van de bank klagen al jaren over stank die wordt toe geschreven aan conservenfa briek Ruiten Troef. De stank zou uit het riool komen en vooral in de wintermaanden ondraaglijke vormen aannemen. De ge meente wil het onderzoek nu laten uitvoeren 'op basis van ongelijk'. Dat betekent dat als de stank veroorzaakt wordt door gebreken in de riolering van de ABN/AMRO-bank, snackbar De Schelp of café-res taurant Hoogenboom, de be trokkenen de kosten van het onderzoek moeten betalen. In het andere geval betaalt de ge meente. Norder en Hoogenboom vin den dat de gemeente de kosten sowieso zelf moet betalen. Nor- De stank uit het riool bij snackbar De Schelp, café-restaurant Hoogenboom en de ABN/AMRO-bank is vooral in houden, zegt het personeel. der zegt: „De hele buurt heeft wij, die steeds het voortouw waar alle omwonenden van last van de stank. Bewoners van hebben genomen, nu ook als profiteren." de Leliestraat en de Nachtegaal- enigen voor de kosten van het jvtfthïli«prpn laan klagen er net zo goed over, onderzoek zouden moeten op- iviODiiiseren maar zij hebben alleen nooit bij draaien. Het onderzoek is in het Norder en Hoogenboom willen de gemeente aan de bel getrok- belang van de hele buurt. Wij desnoods op één voorwaarde ken. Het zou onterecht zijn als willen niet betalen voor iets, aan het onderzoek meebetalen. „Als blijkt dat de schuld bij de gemeente ligt, willen wij dat zij alle kosten die wij de afgelopen jaren aan onze riolering hebben gehad, terugbetaalt. Eventueel voegen we daar nog een flinke schadeclaim aan toe. Maar van rijnwoude» ruud sep Of de burgemeester nu, bijna twee maanden na die zo be wogen raadsvergadering, ook niet vond dat hij met zijn schorsingsverzoek een foute stap had gezet. Met zijn op treden rond het raadsbesluit om al volgend jaar een nieuw overdekt zwembad te bou wen, had de burgemeester de indruk gewekt dat de raad on verantwoord met de centen omging. En dat kon toch niet zo zijn. Als hij het nog eens over zou doen, zou hij het dan anders doen? Het PvdA-raadslid G. van der Lecq-de Knikker kon gis teravond tijdens de vergade ring van de Rijnwoudse com missie algemene zaken niet nalaten het conflict tussen de gemeenteraad en burgemees ter M. Boelen aan de orde te stellen. Een ruime meerder heid van de raad voelde zich eind juni enorm in haar hemd gezet toen Boelen vanaf zijn vakantieadres aan de provin cie liet weten dat het zvvem- badbesluit van de raad moest worden geschorst. De provin cie wees dat verzoek indirect af, door te stellen dat er een goede financiële onderbou wing van het voorstel nodig was. Gedeputeerde Staten wezen het schorsingsverzoek af, maar zeiden wel dat de ge meenteraad haar huiswerk moest overdoen: er moet dui delijk aangegeven worden waar het geld voor het nieuwe bad vandaan moet komen. Boelen vond niet dat hij de zaak nodeloos had laten esca leren. Hij betoogde dat het besluit de gemeente in grote financiële nood gebracht zou hebben. „We moeten nu al structureel negen ton bezui nigen. Wanneer we een nieuw zwembad bouwen, stijgt dat bedrag met nog eens drie ton. En negen ton bezuinigen is al heel veel: 1,2 miljoen leek me nagenoeg onmogelijk." „Laat dan in elk geval een goede les zijn dat zware on derwerpen niet zonder be handeling in de commissie naar de raad toe moeten", stelde J. Matze (SGP/RPF). „Dat zou kunnen...' reageerde Boelen stilletjes. „En niet vlak voor de vakantie, want dan is het voor je het weet twaalf uur", voegde W. Boevé daar aan toe. „Ja, ja." Maar meer kwam er niet uit de burgemeester. „Ik had graag gehoord dat u zei: zo had het eigenlijk niet gemoe ten", besloot Van der Lecq de bespreking van het schor singsverzoek. Maar zo ver wil de de burgemeester toch echt niet gaan. PvdA-kopstukken in Rijnstreek alphen aan den run/recio Een stoet van vijftig motorsloe pen vaart morgen, zaterdag 21 augustus, over de Kagerplassen en door Leiden. Het zijn boten die zijn gemaakt door Bouw van Wijk Jachtmakelaardij. De Wou- brugse firma heeft de afgelopen zeven jaar 200 motorsloepen gebouwd: open boten die vooral zijn bedoeld voor dagrecreatie. De 180 bemanningsleden ver zamelen 's ochtends in de Kaagsociëteit en varen dan over de Kagerplassen en via de vaar ten achter het Vennemeer en Hoogmade richting Leiden. Rond kwart over een komt de stoet aan in Leiden. Daarna va ren de boten naar Warmond en de tocht eindigt in Kaagdorp. Het is voor de vijfde maal dat het bedrijf een dergelijke 'reü nie' organiseert. Kopstukken uit de landelijke en provinciale PvdA gaan maandag 23 augustus op toernee door de Rijnstreek, 's Middags maken de da mes en heren, na een welkomswoord door burgemeester M. Paats en een video-presentatie over de toekomst van Alphen, een rondrit door de regio. De stoet gaat via Nieuwkoop, Woubrugge en Alphen naar Hazerswoude. Daar wordt onder meer het toekomstig tracé van de hogesnelheidstrein bekeken. 's Avonds kunnen belangstellenden hun prangende vragen afvu ren op de PvdA'ers, die voor de gelegenheid worden bijgestaan door hun plaatselijke partijgenoten. Verder houdt staatssecretaris Hans Simons een inleiding over de gezondheidszorg. Het avondprogramma onder de titel 'Zeg het de Partij van de Ar beid' begint om 19.30 uur in hotel Toor aan het Stationsplein in Al- phen. m i 1 I door: Rudolf Kleijn deze opzet wil de gemeente niet horen", zeggen Norder en Hoogenboom. Norder gaat nu de andere omwonenden mobiliseren: „Daarmee willen we de ge meente ervan overtuigen dat het een probleem is van de hele buurt en niet alleen van ons. Als de gemeente daarvan doordrongen is, zullen ze wel inzien dat zo'n onderzoek in het algemeen belang is en dan moeten ze wel betalen." De laatste tijd is er overigens nauwelijks stankoverlast ge weest. Voornaamste 'verdachte' Ruiten Troef heeft het afgelopen voorjaar het riool vernieuwd en forse investeringen in filterin stallaties gedaan. Daarmee zou de overlast a| fors zijn vermin derd. Milieu-ambtenaar R. van der Geest van de gemeente Alkemade wil de klachten dan ook niet rechtstreeks aan Ruiten Troef toeschrijven of aan enige andere conservenfabriek (in Roelofarendsveen staan er in totaal vier). Directeur B. Volwater sluit uit dat conservenfabriek Volwater en Zoon iets met de stank te maken heeft. „Wij koken onze groenten niet, zoals Ruiten Troef. Wij leggen paprika's, au gurken en dergelijke in azijn. In de winter produceren wij ook zuurkool. Bij koken komen sap pen vrij en die stinken in het riool. Maar wij lozen alleen het water waarmee wij de groenten wassen en dat gaat dan nog eerst door een gesloten bak met een overvloeiingssysteem." Het afvalwater loopt wel weg via de riolering onder de Sotaweg. De kralen van Hazerswoude „Mooier is er niet. Een knooppunt van openbaar vervoer, vlakbij rijksweg 11waar personeel kan aankomen en vertrekken. Dit kan een toplocatie worden." Dat is de typering van het toekomstige station Hazerswoude-Rijndijk door econoom S. van Keulen. Hij is de schrijver van het gisteren verschenen Economisch Beleidsplan van de gemeente Rijnwoude. Van Keulen droomt in dat plan niet alleen van een spectaculaire ontwikkeling van het stationsplan. Hij trekt ook de dreigende conclusie dat Rijnwoude in de versukkeling raakt als er geen extra ruimte voor woningen en bedrijven komt. De bevolking vergrijst en als er niet meer huizen komen, moeten jongeren hun heil elders zoeken. Dat gaat ten koste van voorzieningen. Voor de bedrijven geldt een soortgelijke redenering. Onder andere de aanleg van rijksweg 11 maakt herstructurering nodig, waarvoor geen plek is. Als er niet 50 tot 80 hectare bedrijfsterrein bijkofnt, dreigt leegloop. Alle reden volgens Van Keulen om het gebied Groenendijk in exploitatie te nemen. Of nog liever er op aan te dringen dat rijk en pfövincie het roer omgooien en Rijnwoude extra laten bouwen ook al gaat dat ten koste van een stukje Groene Hart. Daarmee komt het station als oplossing voor alle problemen in zicht. Daar omheen kunnen honderden woningen en een kleine tachtig hectare bedrijfsterrein komen. Een sugggestie die komt op het moment dat commissaris van de koningin Patijn al aangeeft dat als het aan hem ligt niet de Bollenstreek wordt volgebouwd, maar het gebied ten oosten van Leiden. Veel van het Groene Hart zou niet hoeven worden opgeoFferd in die opvatting. Het hele Rijndijk-gebied is toch al 'kraalsgewijs' verstedelijkt. Die kralen worden dan aan elkaar geregen. Een uitspraak die gisteren instemmend werd begroet door vertegenwoordigers van Kamer van Koophandel en Ondernemersvereniging èn door wethouder P. van der Werf. Maar nog geen jaar geleden, in december 1992, verscheen de nota 'Naar een toekomstvisie voor Rijnwoude'. Daarin werd dat 'kralensnoer' langs de Rijndijk juist als waardevol beschreven. Een gebied dat tot bloei kan komen na de aanleg van rijksweg 11. Met het verdwijnen van de verkeersdrukte ontstaat dan een voor recreatie aantrekkelijk gebied. Bebouwing afgewisseld met open landschap dat bol staat van de natuurwaarden. Kort samengevat werd de gemeente geadviseerd de 'kralen' langs de Rijndijk te koesteren als parels. Daar gaat het Economisch Beleidsplan nu totaal aan voorbij. Het plan lijkt de economie van Rijnwoude als een geïsoleerd eilahd te zien. Het is nog maar de vraag of een verschuiving van economische activiteit naar de steden voor Rijnwoude en zijn inwoners op lange termijn zo slecht is. Nu al pendelen veel mensen. En ook in de opvattingen van het rijk zijn de afstanden naar Leiden en Alphen zeer aanvaardbaar voor woon werkverkeer. Zeker als er straks een station is en die plaatsen binnen minuten zijn te bereiken. Een besluit over de toekomstige ontwikkeling van Rijnwoude zou dan ook in de samenhang met de rest van de regio moeten worden gezien. En dan kan de keus voor groen en recreatie zeker zo gerechtvaardigd zijn als de dynamiek die nu wordt geschetst.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16