Actie tegen 'Op de donderdagen is het hier bedroevend stil' afsluiting Schoolstraat Opleiding Elckerlyc is internationaal in trek verschoten'" Nieuwe opstelling markt Oegstgeest Regio VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Winkeliers boos op gemeente Voorschoten Meer kramen bedreigen supermarkt Rijndijk zoeterwoude janet van puk Een groepje winkeliers is woedend over de plannen van het Voorschotense college voor een definitieve afsluiting van het gedeelte van de Schoolstraat tussen Treubplein en Overslagstraat. Nu geldt daar nog een proef-afsluiting. De winkeliers willen zich tot het uiterste tegen het voor stel verzetten. dat de meerderheid van de on dervraagden tevreden is met de afsluiting. De gemeente hield de enquête omdat de winkeliers het over de afsluiting niet eens konden worden. De een was er blij mee, de ander ontevreden, en weer een ander onverschillig. De gemeente vond dat een en quête onder voorbijgangers en bewoners dan maar de doorslag moest geven. "Er werden 251 straatinterviews afgenomen, elf bewoners van de Schoolstraat beantwoordden een schriftelijke vragenlijst. De enige supermarkt in Zoeterwoude- Rijndijk is bang dat de omzet verder daalt nu de minimarkt bij de Eenden kooi wordt uitgebreid van vijf tot tien kramen. Sinds de markt er is, heeft de Kromarkt aan de Nassaustraat al te maken met een omzetdaling op don derdag. Volgens mede-eigenaar F. van der Krogt wordt op de marktdag 25 procent minder verkocht dan voor heen. „Het is hier op donderdag be droevend stil." Tegen de uitbreiding van de mini- markt heeft de supermarkt een be zwaarschrift ingediend, maar dat kwam te laat bij de gemeente binnen. De commissie voor beroep- en be zwaarschriften adviseert de gemeente raad om het bezwaar niet ontvankelijk te verklaren. De gemeenteraad neemt dat advies waarschijnlijk over. „Ik ga toch maar weer een brief schrijven", aldus Van der Krogt. Hij wil de ge meenteraadsleden erop wijzen dat hij in de toekomst misschien mensen moet ontslaan. „Dat zit er zeker in. Het is toch al niet zo'n goede tijd voor ons: de kosten stijgen en de omzet daalt. Ik voel me in mijn bestaan bedreigd." In de winkel aan de Nassaustraat ko men vrijwel alleen klanten uit de wijk zelf. En dat is volgens Van der Krogt ook precies de doelgroep van de mini- markt. Want de ondernemer gelooft niet dat de minimarkt een aantrek kingskracht uitoefent op mensen uit omliggende gemeenten. „De spoeling wordt alleen maar dunner. Wie op een middag op de markt een bloemkool en een kilo sperziebonen koopt, kan toch weer twee dagen vooruit en koopt niet bij ons. De minimarkt hier is anders dan bijvoorbeeld de Leidse markt, daar gaan mensen naar toe om gezellig te winkelen. De bezoekers komen ook uit de regio. En daar profiteren de winkesl van." Behalve de supermarkt zijn er in de Rijndijkbuurt een café, een snackbar en een bloemist. „Van een winkeliers vereniging of zoiets kun je dus niet spreken. Die andere zaken hebben er ook niet zo veel last van", denkt Van der Krogt. Deze week is overigens bekend ge worden welke kramen er vanaf begin september bij komen in het Dorp en aan de Rijndijk. De beschikbare plaat sen zijn onder 56 markthandelaren verloot. In het Dorp waren al stand plaatsen voor een groenteboer, een kaasboer en een visboer. Op 't Watertje komen daar bloemen en planten bij. een bakker, een verkoper van textiel, een handelaar in dierenbenodigdhe den, een poelier, een verkoper van stoffen en een snoepverkoper. Aan de Rijndijk waren standplaatsen gereser veerd voor verkopers van kaas, groen te, vis en bloemen en er komen kra men bij met brood, beenmode, stoffen, textiel en zoetwaren. Al 26 aanmeldingen voor Engelstalige stroming Leiderdorpse basisschool Iepziekte velt voorschoten judy nihof Al bij pa twee jaar is een deel van de Schoolstraat, van Albert Heijn tot Blokker, op vrijdag en zaterdag afgesloten voor auto's. Tot dusver ging het om* een proef. Als het aan het Voorscho tense college ligt, blijft de afslui ting echter ook in de toekomst van kracht. Een aantal winkeliers van het afgesloten deel is niet van plan zich daarbij neer te leggen. De winkeliers willen proberen om via de ondernemersvereniging actie te ondernemen. „En lukt het niet op die manier, dan schakel ik de advocaat van mijn vakorganisatie in", zegt Hans Mourits van de gelijknamige groentezaak. „Ik blijf me met hand en tand verzetten tegen die afsluiting." Hij zegt sinds de afsluiting een deel van zijn klanten te missen. Het zijn de 'snelle' klanten, die de auto even voor de zaak willen parkeren om spullen voor het hele weekeinde achterin te laden. „De cijfers lie gen niet, ik ben er gewoon in inkomsten op achteruit ge gaan", aldus Mourits. Ook me vrouw Hooijmans van de slage rij vindt de afsluiting waarde loos. „Het kost ons omzet." Ook zij wil zich niet neerleggen bij de plannen voor een definitieve afsluiting. Burgemeester en wethouders baseren zich op de uitkomsten van een enquête onder het win kelend publiek en bewoners van de Schoolstraat. Daaruit blijkt Uit dit onderzoek blijkt verder dat bijna de helft van de onder vraagden vindt dat de verkeers veiligheid door de afsluiting is toegenomen. Ook vinden de meeste mensen het gezelliger zonder auto's. Zestig procent van alle ondervraagden pleit er bovendien voor om meer delen, of de hele Schoolstraat autovrij te maken. De vermeende toename van de verkeersveiligheid is volgens R. Koree van de dierenwinkel een lachertje. Het is er volgens hefn alleen maar gevaarlijker op geworden. „De mensen kijken niet meer uit. Ze denken: o, het is afgesloten, maar vergeten dat er wel fietsers en bromfietsers rijden. En die rijden hier hard hoor. De hoeveelheid bijna-on- gelukken is toegenomen." Hij vindt dat de afsluiting beter op geheven kan worden. De gemeenteraad buigt zich volgende maand over het colle gevoorstel. Poldercross in Warmond warmond De Warmondse IJsclub houdt vanavond een polder- crossloop. De start is om 19.30 uur bij de Pomp in de Dorps straat. De finish is bij de ijsbaan in de Veerpolder. Het parcours loopt via park Groot Leerust, de Zwanenburgerpolder, Kouden- hoorn en het nieuwe golfterrein. Kleding zal in genummerde tassen van start naar finish worden gebracht. Het dragen van goed sluitende schoenen is verplicht. Deelnemers kunnen zich tdot een kwartief voor de start inschrijven. De kosten bedragen 5 gulden en de minimum-leeftijd is 16 jaar. Er zijn diverse geld prijzen te winnen. leiderdorp roy klqpper Een verontruste Amerikaanse ouder wilde deze week weieens weten waar de bewakers waren, een school is immers een ideaal oord voor kindnappers. Nadat de schooldirectie van de Elcker lyc hem had verzekerd dat ont voeringen van kinderen in Lei derdorp niet aan de orde van de dag zijn, schreef de man zijn kind alsnog in voor de nieuwe Engelstalige, internationale stroming op de basisschool. Sinds begin deze week heeft de Leidse 'R' van de Leiderdorp- se Elckelyc-leerlingen geduchte concurrentie van de Ameri kaanse. Zesentwintig leerlingen uit onder meer de VS, Engeland, Maleisië en Afrika staan inge schreven voor de nieuwe inter nationale basis-opleiding die de Montessori-school aan de Klim- opzoom met ingang van dit schooljaar verzorgt. Het is een beetje hard gegaan met de inschrijvingen. Toen de plannen eerder dit jaar werden ontvouwd, hoopte de directie zo'n vijftien tot twintig leerlin gen te kunnen verwelkomen. Het zijn er dus wat meer gewor den, en er zijn al diverse in schrijvingen binnen van kinde ren die later dit jaar instromen. Daarom is besloten nog voor de jaarwisseling met een twee de groep te starten. „Dan kun nen we ook beter scheiden naar leeftijd. Nu zitten de groepen drie tot en met acht nog bij el kaar. Dat is niet erg ideaal, hoe wel we door onze Montessori- achtergrond natuurlijk ervaring hebben met individuele bege leiding van kinderen", aldus schooldirecteur Chaim Zimet. De 26 'internationale' leerlin gen zitten nog niet allemaal bij elkaar. De allerjongsten zijn in- ge'deeld bij de Nederlandstalige kleutergroep. Ze worden alleen uit deze klas gehaald voor wat De 26 'internationale' leerlingen komen overal vandaan, maar delen dezelfde klas op hun nieuwe school. De inschrijvingen voor de Engelstalige stroming op de Elckerlyc lopen zo hard dat binnen enkele maanden een tweede klas start. foto hielco kuipers lessen Engels. De internationale leerlingen vanaf groep 3 (6-jari- gen) zijn wel bij elkaar inge deeld. Het is overigens wel de bedoeling ze, waar mogelijk, te laten integreren met de Neder landse groepen. Lessen hand vaardigheid en gymnastiek wor den 'gemengd' gegeven. Ook het jaarlijkse schoolkamp is voor de Nederlandse en Engelse groepen samen. De voertaal op de school is Engels, hetgeen een probleem oplevert voor twee Finse meis jes, die deze taal nog niet be heersen. Speciaal voor dit twee tal is een onderwijzeres uit En geland gehaald die een spoed cursus verzorgt. Zo'n voorbeeld doet het al vermoeden: de internationale stroming is duur. Erg duur zelfs voor Nederlandse begrippen. Ouders betalen 4000 gulden per schooljaar. Toch is deze prijs een schijntje vergeleken met die van de echte Amerikaanse scho len die her en der in Nederland staan. Daar kost een schooljaar snel twintig mille, weet Zimet. De school heeft de financie ring van de nieuwe tak een heel eind rond, mede dankzij een subsidie van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Toch komt de Elckerlyc nog geld tekort. Vooral de aanschaf van extra leermiddelen, meubi lair en de huur van porto-cabi nes die als noodlokalen dienen, hakt er in. „Zo'n cabine alleen al kost 20 mille per jaar. Dat is dus het lesgeld van vijf leerlin gen", aldus bestuursvoorzitter Geertrui van Gorkom. De school is dan ook van plan in ternationale bedrijven aan te schrijven met het verzoek om sponsoring. Er wordt contact gezocht met firma's waarvan werknemers kinderen hebben op de Elckelyc. „Die profiteren rechtstreeks van deze service." Pas in mei volgend jaar wordt de nieuwe schooltak officieel geopend. Dat gebeurt tegelijker tijd met de viering van het twin tigjarig jubileum van de Elcker lyc. voorschoten De iepziekte eist opnieuw slachtoffers in Voorschoten. Van drie iepen is vastgesteld dat ze aan de onbestrijdbare ziekte lij den. De bomen zijn nog deze week gekapt om verdere ver spreiding te voorkomen. De ziekte is geconstateerd bij twee bomen aan het Sta tionslaantje en één boom in Ter Wadding. De iepziekte slaat ie der jaar weer toe. Met de recen te ontdekkingen stijgt het aantal besmette bomen dit jaar naar twaalf. Begin juni zijn op diver se plaatsen in Voorschoten ne gen zieke iepen gerooid. Het aantal bomen van deze soort in Voorschoten begint dan ook al aardig uitgedund te raken. De gemeente hoopt dat de in woners van Voorschoten alert willen zijn op zieke bomen, zo dat de iepziekte kan worden in gedamd. Een zieke iep is te her kennen aan zijn herfstkleuren. Ook verzoekt de gemeente om geen iepehout met bast te be waren. Wie een zieke iep ziet, wordt verzocht dit te melden bij de Voorschotense afdeling groen. Braderie in Leiderdorp Er is morgen, zaterdag 21 au gustus, weer braderie op de Hoofdstraat en de Eikenlaan in Leiderdorp. Naast vele kraam pjes met koopjes en snacks, is er een aantal attracties. De kleintjes kunnen gratis ponyrij den en er is een gratis loterij. De braderie duurt van 10.00 tot 18.00 uur. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bomen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in de regio. Het is met gedoogzones voor 'naaktrecreatie' net als met psychiatrische ziekenhuizen en crematoria: ze zijn weggeduwd in de periferie van stad of dorp. Zodat ze zo min mogelijk opvallen, of liever nog, helemaal niet worden opgemerkt. Nudisme is anno 1993 nog steeds een 'randverschijnsel'. Het aantal naaktstranden is de laatste jaren wel toegenomen. De ironie daarvan is dat sommige gemeenten, zoals Katwijk, louter tot de aanwijzing van een blootstrook overgingen om het paakt op andere plekken te kunnen verbieden. Want als er in een gemeente geen enkele plek is waar de kleren uit kunnen, treedt de politie niet op tegen personen die op een willekeurige plek 'ongekle.ed recreëren', zoals dat officieel heet (wetboek van strafrecht, artikel 430a). Leidenaars en Voorschotenaren die streeploos bruin willen worden kunnen sinds enkele jaren gebruik maken van een zonneweide in het recreatiegebied Vlietland. Hoewel in de verste verte niets Leidschendams te bekennen is, ben je hier toch op het grondgebied van deze gemeente. Het is nèt aan: een paar meter noordwaarts ben je in Voorschoten, een paar meter oostwaarts ben je in loeiden. Wie van Leiden komt neemt de Vlietweg tot aan de ingang van recreatiegebied Vlietland. Daar is het even zoeken, hoe nu GROETEN UIT VOORSCHOTEN Hier lijkt de recreatie op te houden Er zijn weinig voorzieningen bij het naaktstrand je. Wie zonder kleren kan. kan kennelijk ook zonder de rest. verder? Onderaan de reeks bordjes met verwijzingen staat het aangegeven in het kleinst denkbare lettertype: 'naturistenterrein'. Rechtsaf dus. Wie denkt het met deze aanwijzing moeiteloos te kunnen vinden heeft het echter mis. Na het passeren van de jachthaven, het surfstrandje en de zonneweide voor 'geklede' zonaanbidders wordt het erg rustig. Geen bordjes, geen mensen, hier lijkt de recreatie op te houden. Dan is het toch nog even doorfietsen. Voorschotenaren die in de flat aan de overzijde van De Vliet wonen hadden er ooit grote moeite mee dat er een naaktstrook voor hun deur zou komeiT. De gedachte op mooie zomerse dagen op een weiland vol blote lijven uit te kijken beviel hen allerminst. Maar de praktijk bleek enorm mee te vallen. Het naturistenterrein is aan alle kanten omzoomd door een dikke rij bomen en struiken, die ieder stukje bloot aan het foto hielco kuipers zicht onttrekken. Met mooi weer is het er meestal toch aangenaam rustig. Zonaanbidders uit de regio geven blijkbaar de voorkeur aan een ritje naar het strand om te poedelen en te bakken. En er blijft een grote groep die er niets voor voelt om de blote kont aan jan en alleman te presenteren. De verhalen die de laatste maand de ronde deden i schrikt wellicht ook een groep mensen af: in de omgeving van 1 de zonneweide zouden betaalde seksuele contacten tussen mannen plaatsvinden. Een 'randverschijnsel' heeft uiteraard ook nadelen. Bezoekers van het terrein klagen nogal eens over het gebrek aan voorzieningen. De buren van het andere strandje zijn van alle gemakken voorzien. Daar is het parkeerterrein vlakbij en er is een restaurant. Het naturistenterrein heeft alleen een toilet, verder niets. Wie zonder kleren kan, kan blijkbaar ook zonder de rest. Vervelend is soms ook de aanwezigheid van passanten die het terrein als een bezienswaardigheid beschouwen. Met de fiets aan de hand en een quasi- nonchalante blik wandelen ze over het grasveld. Niet dat het hele rijen zijn, maar je ziet ze regelmatig langskomen. Het naaktstrandje is voor homoseksuele mannen een favoriete ontmoetingplaats, wat overigens niet betekent dat zij het terrein in de loop der jaren hebben 'opgeëist'. Maar de groep vormt wel een vaste kern van de bezoekers. Steevast nestelen ze zich op zonnige dagen langs de struikjes aan de oostkant van het terrein. Ze schijnen elkaar allemaal te kennen want er wordt vanaf de handdoekjes heel wat afgezwaaid of even een praatje gemaakt. De in zomertenue gehulde politie-agenten (korte broek, kniekousen) krijgen tijdens surveillances veel aandacht. Ze willen zich wel eens opgelaten voelen als een van de mannen een nichterige houding aanneemt en zwijmelend uitroept 'dol te zijn op mannen in uniform'. ERNA STRAATSMA oegstgeest antoon koch De marktkramen in Oegstgeest staan op dinsdag 31 augustus voor het eerst in een nieuwe op stelling. De ruim honderd kramen staan dan in de vorm van drie 'straatjes'. Meer dan twintig jaar lang vormden de kramen twee 'straten'. Dat de indeling veran dert, komt door de plaatsing van vier noodlokalen van de Montes sorischool op een deel van het parkeerterrein aan de Lijtweg. Met de markthandelaren is overleg gepleegd over een nieuwe indeling. Helemaal tevreden zijn de handelaren niet, zo blijkt uit de woorden van voorzitter C. Ver- plancke van de Vereniging van Ambulante Handel. Klanten lo pen gemakkelijk de twee straatjes rond, met drie wordt het moeilij ker. Toch is deze variant volgens Verplancke 'de minst slechte'. „Wij kunnen er zelfs ons voor deel mee doen omdat er nog een kleine ruimte overblijft voor uit breidingvan de branche. Wij heb ben hier gemiddeld vijftig onder nemers verdeeld over iets meer dan honderd kramen. Wellicht kunnen wij nog drie nieuwe bran ches erbij hebben." Op 31 augustus dient de Oegst- geester markt zich aan in de nieu we opstelling. Daarmee wordt het gehele parkeerterrein aan de Lijt weg benut. „Wij hebben als harde eis bij wethouder Poelmans neer gelegd dat de klanten wel moeten kunnen blijven parkeren. Dat is toegezegd, maar het staat niet zwart op wit." Op de vraag of de nieuwe op stelling permanent is, antwoordt Verplancke dat de ambulante handel de eis heeft gesteld de gang van zaken rond de Oegst- geester weekmarkt mee te nemen in de uitwerking van centrum plannen. „Er zijn diverse varian ten denkbaar en wij zullen ooit ergens anders in dit centrum moeten markten." De Wereldwinkel verhuist vanaf de Lijtweg gezien, naar de rech terkant van het plein en krijgt een plaats tussen de vishandel en het marktkantoortje. „Mooi toch", zegt Verplancke, dan komt die pas echt goed in de loop te lig gen." Jongerencentrum niet duurder voorschoten De bouw van een nieuw onderkomen voor het Voorschotense open jeugd- en jongerenwerk bij zwembad Het Wedde blijft toch binnen het beschikbare budget van 146.000 gulden. Een eerste globale ra ming gaf aan dat het gebouw en de aanleg ongeveer 20.000 gulden duurder zouden uitvallen. De gemeente Voorschoten heeft nu een andere oplossing gevon den. Gekozen is voor het huren van porto-cabins voor een proefpe riode van twee jaar. Na die periode wordt bekeken of de plek ge schikt is om er een permanente accommodatie neer te zetten. Het kopen van porto-cabins is volgens het college van B en W veel duurder. Met het huren en neerzetten van het onderkomen is een bedrag van ruim 140.000 gulden gemoeid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15