'School moet geloofszin niet ontwikkelen' Kerk Samenleving Arabier in sabbatjaar grootste grondbezitter in Israël VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 REDACTIE DICK V. BUITENLAND KORT Geen subsidie (1) De Britse regering weigert een islamitische basis school, die door de vroege re popzanger Cat Stevens is gesticht, te subsidiëren. Daardoor zal de Islamia- school misschien op korte termijn moeten sluiten, ai- dus Stevens, die zich tegen woordig Yusef Islam noemt. In kringen van de ongeveer een miljoen moslims in Groot-Brittannië is met ver ontwaardiging op het be sluit gereageerd. Woord voerders van de school her inneren eraan dat de rege ring ongeveer 2100 katho lieke, 2000 anglicaanse en 21 joodse scholen subsidi eert, maar nog geen enkele islamitische school. Islami tische politici hebben al ge dreigd een campagne van burgerlijke ongehoorzaam heid op gang te brengen. Geen subsidie (2) De Britse regering heeft ter verdediging van haar be sluit gewezen op de vele le ge plaatsen in de openbare scholen in het noorden van Londen. De ouders van de 180 leer lingen van de Islamia- school moeten een school geld van 1100 pond (onge veer 3000 gulden) betalen. Toch is er een wachtlijst van 1000 kinderen, van wie sommigen ver van de school wonen. De school volgt het nationaal leerplan, maar besteedt daarnaast veel aandacht aan de de grondbeginselen van de is lam, de Koran en de Arabi sche laai. Bezoek Raiser Secretaris-generaal dr. Kon rad Raiser van de Wereld raad van Kerken bezoekt de komende week Zuid-Afrika. Raiser, die sinds begin dit jaar de hoogste functionaris van de Wereldraad is en Zuid-Afrika nog nooit heeft bezocht, wil zich op de hoogte stellen van de situa tie in het land. Bovendien wil hij de verga dering van het centraal co mité (bestuur) van dc We reldraad, die begin volgend jaar in Johannesburg wordt gehouden, voorbereiden. Raiser ontmoet diverse ker kelijke en politieke leiders, onder wie ANC-leider Nelson Mandela, minister Pik Botha van buitenlandse zaken, aartsbisschop Des- mond Tutu en Inkatha-lei- der Mangosuthu Buthelezi. Acht jaar cel Ben rechtbank in Melbour ne heeft dc rooms-katholie- ke priester Vincent Kiss we gens fraude tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De priester heeft als direc teur van een liefdadigheids fonds van een bank tussen 1984 en 1990 1,8 miljoen Australische dollar (ruim 2,3 miljoen gulden) verdui sterd. De fraude behoort tot de ernstigste soort misdrij ven, omdat Kiss misbruik heeft gemaakt van het ver trouwen dat mensen in priesters hebben, oordeelde dc rechter. De priester kocht van het geld een landgoed en gebruikte het verder om verre reizen te maken en groots opgezette feesten te geven. Hij heeft tijdens het proces toege zegd zijn vermogen ter waarde van ruim 500.000 gulden af te staan om een deel van het geld terug te betalen. Braak laten liggen volgens oude wet wordt daarmee voorkomen De Arabieren in Israël die sinds de op richting van de staat Israël in 1948 het grootste deel van hun grondbezit zijn kwijtgeraakt, zullen zich revancheren. Een van hen is in het sabbatjaar, dat op Joods Nieuwjaar (15 september) begint, voor een jaar de grootste grondbezitter in de Hebreeuwse staat. Dat is niet te danken aan het vredes overleg over het Midden-Oosten, maar aan de Tenach, de joodse bijbel. Het Is raëlisch grondbureau, dat 93 procent van alle grond in Israël bezit, heeft heel zijn bezit 'verkocht' aan.de twee opper rabbijnen, die het dinsdag hebben afge staan aan de in Jeruzalem wonende Ara bische advocaat Ahmad Moughrabi. Volgens het boek Leviticus moeten de joden hun grond tijdens een sabbatjaar (elke zeven jaar) braak laten liggen. Het is hun dan verboden het land te bewer ken en het vruchten te laten voortbren gen. De 'verkoop' heeft betrekking op al het land waarop de Israëlische wetgeving van toepassing is, dat wil zeggen de staat Israël binnen de grenzen die bij de wa penstilstand van 1949 werden getrokken, alsmede Oost-Jeruzalem en de hoogte van Golan, die na de oorlog van 1967 door Israël zijn geannexeerd. De 'verkoop' berust op een wet die de Litouwse rabbijn Isaac Elhanan Spektor in 1889 afkondigde. Volgens deze wet is het joden in Palestina toegestaan tijdens een sabbatjaar hun grond aan niet-joden af te staan en 'werknemer' te worden van de niet-joden. Zo wordt het verbod van bewerking van het land omzeild en wordt een hongersnood voorkomen. Te genwoordig voorkomt deze wet dat de Israëliërs miljoenen aan inkomsten der- Volgens de leider van de rabbinale commissie, rabbijn Yehouda Halevi Ami- hai, moet advocaat Moughrabi 5.000 shekel (ruim 3.000 gulden) in natura op tafel leggen, alsmede als borg een che que ter waarde van een miljoen shekel, die door de commissie niet wordt verzil verd. Maar het riscio blijft bestaan dat de advocaat weigert de grond na een jaar terug te geven. „Wij wenden ons tot de Israëlische inlichtingendiensten om de loyaliteit van de Arabieren te onderzoe ken. Wat Moughrabi betreft, wij hebben alle vertrouwen in hem, want wij verko pen de grond elke zeven jaar al genera ties lang aan zijn familie", zegt rabbijn Amihai. Moghrabi erkent dat de opperrabbij nen hem hebben uitverkoren, omdat zij zijn familie kennen. „Ik heb een goede naam en ik heb het noodzakelijke finan ciële draagvlak", zegt de advocaat die weigert te vertellen, hoeveel hij aan de transactie verdient. De ultra-orthodoxe joden, die het ge zag van de twee opperrabbijnen niet er kennen, hebben zich tegen de verkoop verzet, omdat ze er een „verdraaiing van de religieuze wet" in zien. Volgens een van hen, rabbijn Henri Kahn, zullen de ultra-orthodoxe joden tijdens het jubel jaar produkten uit het buitenland invoe ren of produkten kopen van de land bouwondernemingen in de Negev-woes- tijn. De grond in de Negev hoeft niet braak te worden gelegd, omdat het ge bied geen deel uitmaakte van het bijbel se Israël. Hoogleraar katholiek onderwijs hoopt op ander beleid in Roermond De nieuwe bisschop van Roermond, deken F.J.M. Wiertz, zou het katholieke onderwijs en de gelovigen in zijn bisdom zeer dienen door zich aan te sluiten bij het reglement voor het ka tholieke onderwijs dat in de andere bisdommen van kracht is. DEN HAAG HENK VAN 'T KLOOSTER/ANP Dat zegt dr. C.A.M. Hermans, die sinds 1 augustus als bijzon der hoogleraar 'Grondslag en identiteit van het katholiek on derwijs, en daarbinnen in het bijzonder het godsdienstonder wijs' verbonden is aan de theo logische faculteit van de Katho lieke Universiteit te Nijmegen. Hermans, sinds 1990 medewer ker voor identiteit en gods dienstonderwijs van het Alge meen Bureau Katholiek Onder wijs, is de eerste hoogleraar op dit vakgebied in Nederland. Feitelijk, zegt Hermans, greep de voorganger van Wiertz, mgr. J.M.fcijsen, in zijn reglement te rug op de situatie van voor 1966, toen bisschoppen konden ingrijpen in het bestuur van de katholieke scholen. In het lager onderwijs was toen het kerkbe stuur vaak tegelijkertijd het schoolbestuur, een situatie die in sommige dorpen nog be staat. In 1966 droegen de bis schoppen de verantwoordelijk heid voor het katholieke onder wijs over aan de Nederlandse Katholieke Schoolraad (NKSR). Alle bisschoppen behalve Gijsen bestendigden dit bij de invoe ring van een nieuw reglement voor het katholiek onderwijs in 1987. Het eigenzinnige beleid van Gijsen heeft volgens Hermans zeer veel schade berokkend aan de 'groei en bloei' van het ka tholieke onderwijs in Limburg. Er ontstond polarisatie tussen gelovigen en leerkrachten en schoolbestuurders kwamen in een gewetensconflict terecht doordat zij Gijsens beleid afwe zen en tegelijkertijd loyaal aan de kerk wilden blijven. Eind vo rig jaar bleken slechts acht scholen in het bisdom Roer mond het reglement van Gijsen te hebben overgenomen. Gijsen ging voorbij aan de zelfstandige positie van de ka tholieke scholen, aldus Her mans. De kern van het katholiek onderwijs is naar zijn mening dat scholen kinderen vormen en daarbij bepaalde uitgangs punten hanteren. Bij katholieke scholen zijn deze uitgangspun ten het evangelie en het katho lieke geloof. Katholieke scholen zijn geen bijgebouwtjes die aan de kerk zijn vastgebouwd, maar auto nome instellingen die kinderen in aanraking proberen te bren gen met de rijkdom van het christendom. Hoe deze taak wordt uitgevoerd, zal voor iede re school anders zijn. Zo is het het goed recht van een katholie ke school te beslissen dat een schoolmis niet de meest ade quate manier is om aan de identiteit van de school uiting te geven. De kerkleiding kan argu menten aanreiken, waarom ho moseksuele leerkrachten niet gewenst zijn, maar het school bestuur beslist over het perso neelsbeleid. Hermans legt wel een 'onder grens': als een school het opge eft te zoeken naar haar eigen vi sie op vorming vanuit de waar den die het evangelie en de ka tholieke traditie aanreiken, heeft zij haar bestaansrecht als katholieke school verloren. Ouders hebben soms de nei ging om taken die ze zelf moei lijk vinden, zoals geloofsopvoe ding, naar de scholen af te schuiven, heeft Hermans be merkt. Zij mogen echter niet verwachten dat katholieke scholen hun kinderen in de plaatselijke geloofsgemeen schap binnenleiden. De school heeft uitsluitend de taak om het kind in aanraking te brengen met de bijbelse traditie en het geloof. Het is de taak van de ou ders en de parochie bij kinderen de geloofszin te ontwikkelen. Als hoogleraar voor een dag per week gaat Hermans colleges geven aan theologiestudenten die als godsdienstleraar gaan werken. Het accent ligt echter op wetenschappelijk onderzoek. Hij wil vooral aandacht beste den aan de functie van leraren als dragers van de identiteit van de katholieke school. Dr. C.A.M. Hermans: „De school heeft uitsluitend de taak o se traditie en het geloof." het kind in aanraking te brengen met de bijbel- HET WEER ROB GROENLAND Gevecht warmte en koude De afgelopen dagen konden we, on danks de middelbare en hoge bewol king, genieten van een zeer fraai en rustig zomers weertype met een werkzame buitenluchttemperatuur van 20 tot 22 graden. Wat vooral gisteren overdag opviel aan het Ne derlandse luchtruim waren de talrij ke vhegtuigstrlpen, ook wel con trails geheten, die lange tijd bleven hangen. Na verloop van tijd zorgden de bovenluchtwinden voor fraaie uit spreidt ngspatronenen zelfs waren op enkele contrails gedurende enke le minuten toefjes te zien. Deze overhellende uitstulpingen zijn een indicatie van de zogeheten 'Keivin Helmoltz-instabiliteit'. Deze instabiliteitsvorm ontstaat als over een bepaalde afstand in jargon wmdsnelheidsschering gehe ten). Luchtpakketjes 'hellen over' als ze stijgen naar het niveau van veel sterkere winden. Dergelijke ver schijningsvormen zijn door diverse mensen in het laboratorium nage bootst. Af en toe mag een ooggetui ge zich aan het aardoppervlak zich over de borst strijken na het doen van een dergelijke waarneming in de atmosfeer. Piloten zijn vaak geoe fende waarnemers van dit soort sub tiele natuurkundige processen in de atmosfeer. Ook heel subtiel is het weerbeeld voor de komende dagen met een zeer hoge moeilijksheidsgraad bij het opstellen van een weersverwach ting We krijgen namelijk te maken met het scheidmgsvlak tussen zeer warme lucht boven het continent en aanzienlijk koelere lucht boven de Atlantische Oceaan. Dit vlak wordt tussen vanavond en zondagmiddag boven onze regio verwacht, waarbij kleine veranderingen in de stroming het front naar het westen of oosten kunnen duwen. Langs het front ontstaan allerlei neerslaggebieden d ie ons gebied vanaf zaterdagmiddag kunnen be roeren. Mogelijk dat het ook plaatse lijk tot onweer komt bij een variabe le wind. De kans op een periode met intensieve neerslag is op zaterdag avond en in de nacht van zaterdag op zondag het grootst. Dan trekt er ook en afzonderlijke onweersdepres sie over het zuidoosten van Neder land naar het noordoosten. Op zon dag bevindt onze regio zich aan de koele kant van het scheidingsvlak met nog een grote kans op regen en een frisse noord tot noordoostewind. Begin volgende week verwachten we een overgang n HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, land af Vooral in Schotland en Ier land nu en dan regen of een bui. Middagtempera- tuur circa 19 graden, in midden-Engeland van daag rond 26 graden. Op beide dagen in het noord- 16 graden. België en Luxemburg: morgenavond droog. Mid- dagtemperatuur van 23 graden aan zee tot rond 26 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frank- Eerst overwegend zonnig, in de loop van morgen meer wolken en vanuit het zuidwesten plaatselijk onwe maxima circa 30 graden, i Savoie rond 33 graden. Langs de Ka- naalkust tussen Duinkerken en Cher bourg op beide dagen maxima van onge veer 23 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon. Vooral in het noorden morgen ook wolkenvelden en enkele buien, sommige met onweer. Geleidelijk iets minder warm met maxi ma langs de kusten van 23 graden rond Porto tot circa 26 in de Algarve Madei ra: Perioden met zon en droog. Middag- temperatuur rond 25 graden Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon, van tijd tot ti|d ook enkele wolken, morgen vooral in het noordwesten. Vandaag droog, mor gen in het noordwesten plaatseli|k on weer. Maxima morgen langs de Golf van Biskaje rond 23 graden, aan de Costa's 30 graden of iets hoger. Canarische Ei landen: Vrij zonnig en droog. Middag- temperatuur op de stranden, ongeveer 28 graden. vlak langs de westkust rond 29 graden. Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 31 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en erg warm Morgen in de loop van de dag vanuit het zuidwesten toenemende kans op fors onweer. Mid- dagtemperatuur vandaag rond 35 gra den, morgen in Les Landes en in de Dor- dogne wat koeler. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur rond 34 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig Vandaag in de loop van de dag in de Apennijnen kleine kans op lokaal onweer. Middagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur van 29 gra den op de eilanden in de Egeïsche Zee en op Kreta tot circ^ 33 graden op het Griekse vasteland en op de Ionische Ei landen. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en overwegend zonnig. Maxima tussen 28 graden in de Dar- danellen tot iets boven de 30 op Cyprus. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06 32 Zon onder 20.49 Maanop 1139 Maanonder21.55 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.13 18.39 Laag water 02.07 16.34 Weerrapporten 19 AUGUSTUS 20 uur: Budapest Bordeaux Cyprus Innsbruck -haifbew nno4 35 19 Istanbdl Kiagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga zwaar bew nno8 29 WAT BR W oef/V DAAR 6A /<f A//£T PAT £E£N MAAK ££N Kt/AM£L'JK

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14