Leiden Goedkoop auto huren voor bewoners centrum Steeds meer klachten over vieze portieken Nieuw station krijgt 'duidelijk smoel' Bouwvergunning voor V rou wenkerkplein Negenjarige vangt reuzepaling STADBHSTUDENT VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 13 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF AAD RIETVELD, 071-356428 Bewaakt A ^en Amerikaanse I J ouder durfde zijn kind niet naar de Elckerlyc te sturen toen hij hoorde dat het schoolgebouw niet wordt bewaakt. Stank A CL K'a§ers over stank I O in Roelofarends- veen weigeren geld op ta- ,fel te leggen als onderzoek uitwijst dat zij zelf de ver oorzaker zijn. Acties yi •y De specialistenacties I gaan door. Volgen de week wordt in zieken huizen in Leiden en Al phen alleen spoedeisende hulpverleend. leiden De toren is verdwenen. Langzaam maar zeker wordt het dertig jaar oude stationsgebouw van NS-architect H.G J. Schelling gesloopt. Zijn schepping moet plaats maken voor een modern gebouw, ontworpen door H. Reijnders. Die is, net als Schelling vroeger, architect in vaste dienst van de Spoorwegen. Het nieuwe station wordt, zo noemde Reijnders het zelf, 'een sprankelend gebouw met een heel duidelijk smoel'. „Het nieuwe station zal op vallen door de spierwitte vakwerkconstructie en de transparante voorgevel." Schelling kon zich in de jaren vijftig {lie luxe niet veroorloven. Hij ontwierp stations in de na-oorlogse periode, waarin aan zowat alle bouwma terialen gebrek was. Door Schelling ontworpen stations allemaal geprefabriceerde betonarchitectuur staan nog in Zutphen, Arnhem, En schede en Hengelo. foto holvast Vijf autoverhuurbedrijven willen in Leiden het systeem 'call a car' introduceren. Via een abonnement kunnen in woners van de Leidse binnenstad heel gemakkelijk en te gen een aantrekkelijk tarief een auto bij een van de vijf firma's huren. De bedoeling van het systeem is dat bin nenstadbewoners hun eigen auto aan de kant zetten. Daardoor zijn minder parkeerplaatsen voor vergunning houders nodig in de toekomstige autoluwe binnenstad. leiden hans koenekoop De vijf bedrijven zijn Auto Pe ter, Multirent, Kamsteeg, Liam en Tip Top. In september bie den zij wethouder J. Walen kamp (CDA/verkeer en econo mische zaken) een uitgewerkt voorstel aan. Het 'call a car'- idee is gelanceerd door een ad viesbureau dat werkt voor het ministerie van verkeer en wa terstaat. In andere steden in ons land lopen soortgelijke projec ten. Over ervaringen daar is nog niets bekend. Volgens F. van Meegen, be drijfsleider van Auto Peter, kan het systeem een succes worden. „Als de trend eenmaal is gezet en mensen zien dat het werkt, dan gaan mogelijk honderden mensen over op het huren van auto's. Dat kan heel wat par keerplaatsen schelen. En daar is het uiteindelijk om te doen." De autoverhuurbedrijven be nutten hun ervaring voor het in goede banen leiden van het project. Van Meegen: „In het verleden heeft men het wel eens geprobeerd met 'witte' auto's. In theorie is dat het ideale sys teem. Je haalt een sleutel op en stapt wanneer je maar wilt in een auto. Maar in de praktijk werkte het niet. Een huurder wil in een goede auto stappen, die regelmatig wordt gecontroleerd en die verzekerd is tegen schade en diefstal." Van Meegen is minder ge charmeerd van het voorstel van het Bureau Zandvoort om een parkeergarage aan de Sint Aag tenstraat te bouwen, precies op de plek waar Auto Peter zijn parkeerterrein heeft. „Ik hoor op van de interesse voor deze locatie. Ik meen namelijk dat een jaar geleden het plan om op deze plek een parkeergarage te bouwen vanwege de hoge aan- legkosten nog door de gemeen te ter zijde is gelegd." Twee jaar cel voor overval Centraal Wonen zoekt bewoners den haag/leiden De meervoudige kamer van de Haagse rechtbank heeft een 20-jarige en een 27-jarige Utrechter veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor de overval met geweld op de Albert Heijn- vestiging aan de Hooigracht in Leiden. De Utrechters zaten beiden in de Utrechtse TBS-kliniek Van der Hoeven. Vanwege hun goede gedrag stond de kliniek hen enige vrijheden toe. Daar maakten zij op 29 april misbruik van. De tweede tenlastelegging, autodiefstal, achtte de Haagse meervoudige kamer niet bewezen. De officier van justitie had bij de behandeling van de zaak drie jaar en vier maanden gevangenisstraf geëist tegen de over vallers. Leidenaar in rag gestoken leidenEen 19-jarige Leidenaar is gisteravond omstreeks half twaalf op de Haarlemmerstraat met een mes in de rug gestoken door een 29-jarige plaatsgenoot. De twee hadden ruzie gekregen in een snackbar. Eerst vielen wat scheldwoorden en klappen over en weer, maar plotseling zakte het slachtoffer ineen. Toen vrienden hem optil den, zagen zij bloedplekken. De steekwond viel achteraf mee. Opname in het ziekenhuis was niet nodig. De dader zit inmid dels vast op het politiebureau. Alphenaar raakt auto kwijt leiden* Een 26-jarige Alphenaar is gisteravond zijn auto kwijtge raakt. Niet door diefstal, maar door eigen schuld. Hij reed op de Leidse Plesmanlaan f 09 kilom eter per uur, 59 hoger dan de maximaal toegestane snelheid van 50 per uur. De politie kon de snelheidsduivel pas in Valkenburg aanhouden. Voor de officier van justitie was de overtreding aanleiding om de auto van de man in beslag te nemen. Oude ontwerp goedgekeurd „Ik ben met stomheid geslagen" zegt directeur Breure van pro jectbureau Immo Select cy nisch. Na bijna negen jaar soe batten werd deze week bekend dat hij zijn felbegeerde bouw vergunning om op het Vrou wenkerkplein woningen en win kels neer te zetten mag ophalen. „Ik heb in die tijd zes wethou ders versleten en er is een hoop kapitaal vernietigd", zegt Breu re, die zijn afkeer voor de bu reaucratie niet onder stoelen of banken steekt. Vorige week al zou zijn plan, gemaakt door het Haagse archi tectenbureau Roeleveld Sik- kes de laatste 'hobbel'* nemen. Het fiat van de gemeentelijke monumentenbeheercommissie zou een formaliteit zijn. Maar het ontwerp was op last van de gemeenteraad een beetje veran derd en prompt keurde die commissie het plan weer af. Volgens Breure is dit voorbeeld tekenend voor de manier waar op de gemeente werkt. Dus leverde de architect weer het oude ontwerp in, dat nu is goedgekeurd. „Als het aan mij lag, was ik liever nog gisteren dan vandaag begonnèn met bouwen. Dus de uitspraak in de krant dat er op 3 oktober nog op het plein kan worden gefeest, moet ik tegenspreken", aldus Breure. ■«■fe leiden „Da's een knoepert zeg", reageert secretaris Geurten van de Leidse Hengelaarsbond op de vangst van de 9-jarige Wimmie Monsfils. Het jeugdige Leidenaartje ving in De Does bij Hoogmade een paling met de fenomenale lengte van een meter en drie centimeter. „Die zal ook wel knap van zich afge blazen hebben", weet Geurten. Wimmie is een fanatiek visser. Zes weken ging hij met zijn ouders op de boot op vakantie. En bijna alle dagen zat hij in zijn regenpak naar zijn dobber te staren. De reuzepaling die hij in de Does ving, had hèm bijna in het water gesleurd. „Hij werd bijna meegetrokken", vertelt zijn moeder. Geurten vindt het een wonder dat Wimmie, met zijn negen jaar, het beest op het droge kreeg. „Da's heel bijzonder. De meeste kinderen die een grote paling vangen schrikken zich een ongeluk." Leuk vindt Geurten het wel: „Zoiets animeert kinderen voor de hengelsport." Gisteren ging een trotse Wimmie met zijn vangst op de kiek bij fotograaf Dickhoff aan de Haarlemmer straat. Voor het blad van de afdeling Leiden van de Hengelaarsbond. foto holvast 'Dat stomme schoonmaken leidt tot burenruzies leiden aad rietveld Steeds vaker krijgt de stichting Leefbaar Zuidwest klachten over vervuilde portieken. Wo ningbouwvereniging De Sleu tels vergaat 't hetzelfde. De cor poraties moeten actie onderne men, vindt secretaris H. Kwik van Leefbaar Zuidwest. „Want dat stomme schoonmaken leidt tot burenruzies." Kwik wil dat de woningbouwverenigingen, die per slot van rekening alle maal portiekflats in Zuidwest beheren, het probleem met el kaar bespreken. Volgens Leefbaar Zuidwest zijn ruzies over het schoonhou den van portieken voor een deel een generatieconflict. „Mensen van de oude garde zijn in dat soort zaken heel plichtsge trouw", zegt Kwik. „Die gaan zelfs nog naar de stembus, zeg maar. Jongelui hollen er sneller aan voorbij. Die hebben vaak geen tijd of geen zin om het portiek schoon te houden." Volgens Kwik gaat het in sommige flats er zijn er ook waar portiek en trappenhuis wel trouw worden schoonge maakt van kwaad tot erger. En kwalijker nog dan de vervui ling vindt hij de slechte sfeer waar dat toe leidt. „D'r hoeft er maar eentje niet meer mee te doen aan het schoonmaken en het hele schema ligt in de war. Dan geven anderen er ook de brui aan en komt het werk op de schouders van een paar be woners neer. Of het wordt hele maal niet meer gedaan. Dat geeft onhygiënische toestan den." „Steeds vaker worden wij aangesproken door mensen die zeggen: kunnen jullie als stich ting nou niet iets doen aan dat gesodemieter met dat schoon maken? En dan zetten we het weer eens in onze circulaire. Dat de mensen een beetje leuk moeten zijn voor elkaar, dat dat schoonmaken belangrijk is, dat de entree én de hal en het trap penhuis het visitekaartje van je huis zijn." Maar eigenlijk is het een taak van de woningbouwverenigin gen om de bewoners van por tiekwoningen te wijzen op het belang van het schoonmaken, vindt Kwik. „Ze moeten het maar in hun reglement opne men. Ze barsten van de regle menten, van één tot duizend. Dan kan dit er toch ook wel bij? Woningbouwvereniging De Sleutels krijgt ook steeds vaker klachten over vervuiling van portieken. „Wij bemiddelen als zaken tussen huurders onder ling uit de hand dreigen te lo pen. In het uiterste geval kun nen wij ingrijpen door het in zetten van betaalde schoonma kers", aldus hoofd bewonersza- Centraal Wonen houdt woensdag 8 september een informatie avond over het project in de Stevenshof. Daar komen 15 zelfstandi ge woningen met een gemeenschappelijke ruimte. In Leiden lopen al vijf soortgelijke projecten. In de Stevenshof gaan de woningen tussen de 600 en 900 gulden per maand kosten. De huizen hebben een eigen woonkamer, keuken, tuin, schuur en van binnenuit is de gemeenschappelijke ruimte te bereiken. Het is de bedoeling dat in het project in de Stevenshof 22 volwassenen en 12 kinderen komen te wonen. Op telefoonnummer 071-311627 wordt meer informatie over Centraal Wonen gegeven. Zakkenrollen bij de trein Twee jongemannen hebben gister middag op het Leidse station een gewaagde vorm van zakkenrollen met succes beproefd. Op het mo ment dat een 41-jarige man uit Wognum in de trein stapte, rolden de twee zijn portemonnee. Direct na de diefstal sloten de deuren zich achter de gedupeerde, terwijl de zakkenrollers buiten stonden. In de portefeuiile zat een kleine hoeveelheid contant geld. Autokrakers aangehouden De Leidse politie heeft vannacht twee autokrakers aangehouden. Omwonenden maakten de politie attent op een 25-jarige man uit Velsen en een 21-jarige man uit Uitgeest, die zich verdacht ophiel den in de Coornhertstraat. Toen de agenten arriveerden, ontdekten ze een getolen radiocassetterecor der in de auto van het duo. De bei de mannen zitten worden ver hoord op het bureau. Betrapt bij stelen kleding Een 20-jarige Leidenaar is gister avond gesnapt bij het stelen van kleding uit een modezaak aan de Kopermolen. Een beveiligings agent betrapte de man met een hoeveelheid kledingstukken ter waarde van 480 gulden. De man is overgeleverd aan de politie. ken E. van Kaam van De Sleu tels. Voorlichtster L. Gon<;alves van woningbouwvereniging Leiden kan in klachten over ver vuilde portieken geen opgaande lijn bespeuren. „Wij hebben toch de indruk dat mensen re delijk voor hun eigen woonom geving zorgen. Als er problemen zijn gaan wij eerst met de men sen praten. En als dat niet helpt volgt een aanschrijving. En daarmee is het probleem meestal wel uit de wereld. Ver der hebben wij nooit hoeven Mr. C.H. Goe- koop (WD) is sinds 1980 eer ste burger van Leiden. Deze week sprak hij voor het der tiende jaar de komende eer stejaars toe. Zo'n 'tien tot twintig procent' van zijn werk zaamheden heeft met de uni versiteit te maken. „Nee, zelf werd ik in mijn tijd niet door de burgemeester toe- gespoken. Ie werd op de vereni ging en in de collegebanken op gevangen. Die toespraak tot de eerstejaars schrijf ik zelf. Je wis selt wat af, dit jaar heb ik bij voorbeeld niet verteld dat ze zich bij de gemeente moeten inschrijven. Mijn indruk is dat de studenten niet zo veel zijn veranderd, al zijn ze wat serieu zer wat studie betreft, iets meer gericht op een maatschappelij ke functie. Ze hebben minder tijd. Dat zie ik ook aan mijn dochters, van wie er een in Delft studeert. Het is niet zo makke lijk als in mijn tijd. Je werkte toen in eigen tempo, het was makkelijker om als academicus in de maatschappij te worden opgenomen, het was minder massaal. Nu moet je veelzijdiger zijn." „Leiden is gëcmancipeerd. Er studeren meer meisjes dan jon gens, maar er stromen nog steeds te weinig meisjes door, die gebruik maken van hun stu die. Het zijn er meer dan vroe- De El-Cidweek loopt ten einde. Vandaag is de laatste introduc tiedag voor tweeduizend nieu we studenten in Leiden. Ze sportten op het water, gingen op kroegentocht, feestten op straat en picknickten in het park. Deze krant liet in de ru briek STAD STUDENT Leide- naars aan het woord over hun nieuwe 'buren'. Vandaag sluit de burgemeester de reeks af. ger, maar het kan nog be ter. De ty pisch Leidse student? Die heeft het imago wat bekakter te zijn, maar je moet niet vergeten dat dat ook een spel is wat men on derling speelt. Zo is de Delfts student wat ruiger. Er wordt ook gezegd dat de Leidse student weinig actiebereid is. Maar daar tegenover staat dat er hier geen extremen zijn. Extreem-rechts wordt hier niet geaccepteerd. Wat zou Leiden zonder univer siteit zijn? Een provinciaal voor stadje. In vroeger tijden was het in de eerste plaats een textiel stad en viel de universiteit mis schien niet eens zo op. Nu is ze de grootste werkgever, met het AZL samen. Ik vind dat de stu denten nauwelijks overlast op leveren, als je nagaat dat er in de binnenstad zo'n vijftiendui zend jongeren zijn, slaat de weegschaal naar het positieve door. Inderdaad, een mevrouw klaagt altijd over overlast van Minerva, maar ze woont er ook tegenover. Een deel van de ont groening van Minerva mag dit jaar niet meer rond het Rapen burg plaatsvinden. Dan wordt er een andere lokatic gezocht Wij girgen indertijd naar hei Katvvijkse strand. Nee, niet om te picknicken. Maar we hebben wel plezier gehad."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13