Kunstenaars in Moskou de straat op W1 e 99 Cultuur&Kunst «J^S^ewonderi ng Lisse druk in de weer met kunst U2 geeft kaartjes weg aan werklozen Prijs voor Toneelgroep De Trust Brieven van 'Stasi-spion' aan Reve Unesco hanteert stokoude lijst auteurs DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 chef annemiek ruygrok. 071 -356472. piv -chef jan rijsdam. 071 -356473 Benefietconcert in Den Haag den haag In de Dr. Anton Philipszaal in Den Haag wordt op 28 augustus het 'De Haag Bruis' benefietconcert, ter ondersteuning van kleine niet gesubsidieerde podia, gehouden. Onder meer Hans Vermeulen, Boudewijn de Groot, Bolland Bolland, Ro bert Jan Stips en Urban Heroes treden er op. Expositie stereofotografie haarlem Het Teylers Museum in Haarlem houdt van 11 sep tember t/m 21 november een tentoonstelling over de geschiede nis van het driedimensionale kijken. De expositie is getiteld 'Een extra dimensie: van camera obscura tot stereofotografie'. De his torische ontwikkeling van het ruimtelijk waarnemen wordt ge schetst aan de hand van camera obscura's, anamorfosen, opti- caspiegels en -prenten, stereoscopen, -camera's en foto's, ana- glyfen en hologrammen. Uitgangspunt is de eigen collectie van het museum. Ramses Shaffy als Don Quichote den bosch Ramses Shaffy (60) is binnenkort te zien als Don Quichote. Hij vertolkt de hoofdrol in de versie van de 'Man van La Mancha' die door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen wordt uitgevoerd. De Nederlandse première is op 21 september in het Casinotheater in Den Bosch. Behalve Don Quichote speelt Shaf fy ook nog de rol van de schrijver van het oorspronkelijke werk, Miguel Cervantes. De 'Man van La Mancha' werd in 1965 voor het eerst uitgevoerd in Washington. In Nederland werd hij al eens uitgevoerd met Guus Hermus in de hoofdrol. De nieuwe versie wordt geregisseerd door André Ernotte. Ramses Shaffy: Man van La Mancha. Nederlanders en Russen werken samen aan kunstproject Nederlandse en Russische kunstenaars werken de ko mende maand in de straten van Moskou aan projecten waar de inwoners na het lange tijdperk van foeilelijke propaganda-kunst met noeste arbeiders en Lenin-stand- beelden vast van zullen opkijken. Initiatiefnemer is de Nederlander Vincent de Boer, die uit eigen ervaring weet dat Moskou sinds de val van het communisme een klein schalig maar vitaal kunstleven heeft. „In vergelijking daarmee is Nederland zelfs blase", vertelt hij vlak voor zijn vertrek naar de Russische hoofdstad. ge-expositie is gepland in het Contemporary Art Centre van Moskou. amsterdam fran^oise ledeboer De Boer was vorig jaar voor het eerst in Moskou en baarde daar opzien toen hij met Paul Vendel en Michiel Voet een galerie met 24.000 roebel-biljetten beplakte: „Ik ontmoette toen veel Russi sche collega's en bedacht dat het leuk zou zijn een samen- werkingproject op te zetten." Zijn idee voor 'Exchange' viel in vruchtbare aarde. De Boer re gelde na zijn terugkeer sponsors en bijdragen van de Stichting Circ, de ministeries van buiten landse zaken en WVC en het Sfimuleringsfonds voor Beel dende Kunsten, Vormgeving en Bouwkunst. De organisator benadrukt echter dat de uitvoering afhan kelijk is van het stadsbestuur van Moskou. „Het overleg met de gemeente verloopt tot nu toe soepel, al zijn er natuurlijk wel wat bureaucratische hindernis sen. Door de schaarste is het bovendien onzeker of er genoeg materialen voor de opbouw be schikbaar zijn. Mijn ervaring is dat in Rusland tegelijk alles en niets mogelijk is, dus zien we wel ter plaatse." De kunstenaars moeten in elk geval op 12 sep tember klaar zijn omdat op die dag de opening van de Exchan- Vijftien Samen met Suzanne Oxenaar selecteerde De Boer in totaal 15 kunstenaars. Dat zijn Linda van Boven, Luc Franckaert, Peter Giele, Martin Grootenboer, Suchan Kinochita, John Körme- ling, Lisa Post, Adriaan Rees, Carolien Scholtes, Stephen Sha- nabrook, Paul Vendel, Barbara Visser, Michiel Voet, Erik Weeda en Sandra de Wolf. De selectie van de 15 Russen was in de handen van Olja Lapuchova, Victor Misiano en Ilia Kitup van het Contemporary Art Centre. Als alles loopt zoals De Boer wil, komen de Russische deelne mers volgend jaar naar Amster dam. De organisator vertelt en thousiast over de plannen van de Nederlanders. Linda van Bo ven heeft 2000 zeefdrukken van ogen laten maken die worden aangebracht op taxi's en open bare gebouwen. Peter Giele laat een gedicht in een koperplaat graveren. „Het leek ons leuk als Moskovieten zich nog over 20 jaar afvragen waar de tekst over gaat en misschien proberen een Susanne Oxenaar en Vincent de Boer selecteerde 15 Nederlandse kunstenaars die hun werk in Moskou r gen tonen. vertaling te vinden", zegt De Boer. Lisa Post hoopt dat de moe ders van de Russische deelne mers hun gordijnen willen af staan. „Daar gaat ze iets mee doen in het straatbeeld. Het spreekt vanzelf dat ze er Neder landse gordijnen voor terugkrij gen." Erik Weeda laat rookbom men op historische plekken ontploffen» zoals hij eerder in Parijs en Berlijn deed en Sandra de Wolf heeft een demonstratie van 50 mensen met artistieke leuzen in gedachten. Michiel Voet gaat op straat een houten labyrinth bouwen dat voor de Het gemeentebestuur van Lisse, of liever gelegd de commissie kunstaankopen, is druk in de weer met de aanschaf van kunstwerken. Zo krijgt de gemeenteraad van het dorp in haar vergadering van donderdag 26 augustus een kunstwerk voor de wijk De Blinkerd onder ogen. Kunstenaar Jan Snoeck uit 's Gravenzande heeft een beeld van mens en hond ontworpen dat een plaats krijgt in de vijver bij de Mendeldreef. Ook zal een kunst werk verrijzen voor het Open Jongeren Centrum Magnifiosi aan de Ruishornlaan. Bij de bouw van het jongerencentrum was door de architect aJ rekening gehouden met het plaat- In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Jan Lau van de werkgroep Leidse Uitdag zijn bewondering uit. „Dat Marisje is zelf weggekropen achter de deur". Je moet weten, ik w|il ben een ^7^7 muziekfanaat. Heb altijd in de platenbusiness gezeten. Van klassiek, opera tot pop en jazz. Het kan me niet schelen. Als het maar goed wordt gebracht. Deze plaat van Count Basie, daar ben ik gek op. Zoals hij hier Ol'Man River uit Showboat speelt. Dan zou ik wel op een stoeltje midden in dat orkest willen zitten. Dat je die muziek als het ware kunt inademen en weer uitzweten. Ik houd van dit arrangement. Basie heeft het nummer wel vaker op de plaat gezet. Maar nooit zoals hier met die tegenritmes. Met saxofoons die de melodie spelen terwijl ze toch altijd begeleidende instrurpenten zijn.' En toeters en solisten die begeleiden. I Iet rizzelt van dat soort grappen. Ik hoorde dit arrangement in Frankrijk op de autoradio. Acht jaar lang heb ik naar de plaat gezocht. Uiteindelijk vond ik hem in een klein winkeltje in Wormerveer. Je wordt er echt stil van. Hier hoor, dan zit hij met twee vingers op de piano te pingelen. Ik zeg altijd 'wat Basie met twee vingers kan doen, krijgt een heel orkest nog niet voor elkaar'. En nou lijkt het weer een symfonie-orkest. Mooi hè. Maar waar ik ook zeer aan gehecht ben is dit aquarelletje van Maris. Daar zit een geschiedenis aan vast. Per ongeluk eigenlijk ben ik er aan gekomen. Ik kocht dit huis van mijn moeder. Daar bij die doorgang zat vroeger een deur die altijd openstond. Ook toen heeft die deur een hele tijd opengestaan. Na een maand deed ik hem eens dicht en daar hing dat schilderijtje aan de muur. Ik heb mijn moeder gebeld, om te zeggen dat ze bij de verhuizing dat aquarelletje vergeten was. Daarop zei zij 'Dan hoort het bij jou. Dat Marisje is zelf weggekropen achter de deur. Dat wil in dat huis blijven'. Wat er zo grappig aan is: het materiaal waarop het is geschilderd. Daar kwam ik heel toevallig achter, toen er een nieuw glas in het lijstje moest. Ik maakte de achterkant open, zo en wat zie ik? Hij heeft het op de achterkant van een uitnodiging geschilderd. Een uitnodiging voor een expositie die op 1 maart 1905 zou beginnen. Of hij nu zo zuinig was of zo arm dat hij die uitnodiging gebruikte, ik weet het niet. En ten derde heb ik grote bewondering voor Kees Olthuis die de muziek voor Europera componeerde. Van hem kreeg ik deze partituur, toen ik zestig werd. Het originele stuk met doorhalingen en al. Dat iemand in staat is met een potlood zoiets te schrijven. Dit is nog maar voor één instrument. Maar zo heeft hij voor het hele orkest en het koor geschreven. Fantastisch. En natuurlijk zijn wens eronder 'Jan Lau, wij i worden samen oud'. Dat vind ik prachtig. tekst annemiek ruygrok verwarring moet zorgen die de Russische kunstenaar Kabakov nog onlangs opwekte met zijn doolhof in het Stedelijk Muse um. Olifant De Boer weet van Anatoly Os- molovsky dat hij een olifant door Moskou zal laten lopen met een auto op zijn rug. Yury Leiderman wil op een Moskou- se begraafplaats levende dieren in lege umenkasten plaatsen. Dat project is echter omstreden zodat nog niet duidelijk is of het doorgaat. Wel zeker is dat Va- dim Fishkin een pijp mag slaan sen van een kunstwerk. Er werd een betonnen heipaal geslagen die door de Lissese kunstenaar Hein van der Voort wordt benut als basis voor een kunstwerk. De onderste vier meter zal hout achtig worden beschilderd, terwijl de bovenste vier meter door een hoed wordt omkleed met daarop de tekst 'Howdy Folks'. De tekstletters zullen door neon worden verlicht. Het is ook de bedoeling om een kunstwerk te plaatsen bij de nieuw te bouwen brandweerka zerne. Een kunstwerk van Frans van der Veld, een vogel die met de nek gestrekt staat, wordt ge plaatst in het grasveld bij de Gerard Doustraat, vlak bij de grote vijver. CONCERTEN LEIDEN HOOGLANDSE KERK Zaterdag 21 augustus Orgelconcert door Jan Adamus (Po len). gedurende de middag. LVC Vrijdag 20 augustus Zoldercafé optreden van Panic in Det roit, 22.00 uur Zaterdag 21 augustus Concert Dead Flowers, 21.00 uur. Donderdag 26 augustus Groovy Night, 21.00 uur. PIETERSKERK Vrijdag 20 augustus Zomerorgelconcert door Sander van Marion en hoboïst Peter Ie Feber, werken van Seixas, Bach, Mozart, van Marion, Arne, Saint-SaënsenCorelli, 20.15 uur. ALPHEN HET KASTEEL Vrijdag 20 augustus The Martin Hutchinson Band, 21.00 KATWIJK NIEUWE KERK Vrijdag 20 augustus Orgelconcert van Vincent de Vries, met werken van Bach, Stanley, Widor en Feike Asma, 20.15 uur. NOORDWIJK 0UDEZEEKERK Woensdag 25 augustus Concert van het Christelijk Mannen koor 'Crescendo' uit Urk, organist Pieter de Jong, 20.30 uur WARMOND DORPSPLEIN Zaterdag 21 augustus Optreden van de semi-regionale band 'Wat zeg je?', 13.00 uur. DEN HAAG GROTE KERK Dinsdag 24 augustus Orgelconcert door Gustav Leonhardt, werk van Weckmann, Kuhnau en Bach, 20.15'uur. AMSTERDAM CONCERTGEBOUW Vrijdag 20 augustus Het Brabants Orkest olv Arpéd Joó, solist Rian de Waal, piano, werk van Wagner, Tsjaikowski en Brahms, 20.15 uur. Vrijdag 21 augustus Koninklijk Concertgebouworkest olv RiccardoChailly, solist Lazar Ber- man, piano, werk van Tsjaikowski en Dvorak, 20.15 uur Zondag 22 augustus Amsterdamse Bach Solisten, solist Thomas Zehetmair, viool, werk van Handel en Bach, 20.15 uur. Dinsdag 24 augustus Nieuw Sinfonietta Amsterdam olv lo- na Brown, solist Siebe Henstra, kla vecimbel, werk van Elgar, Britten, Bach, Corelli, en Tippett, 20.15 uur. Woensdag 25 augustus Koninklijk Concertgebouw Orkest olv RiccardoChailly, werk van Ketting, Stravinsky en Rimsky-Korsakow, 20.15 uur. Donderdag 26 augustus Residentie Orkest olv Leonid Grin, so list Tim Hugh, violoncel, werk van Tsiaikowski, 20.15 uur. THEATERS DEN HAAG CIRCUSTHEATER vr 20 t/m do 26, beh. ma; 20.00 uur, zo ook 14.00 uur; Musical 'De Phantom of the Opera' KONINKLIJKESCHOUWBURG za 28 en zo 29, 20.15 uur;'Verre Vrienden' door Toneelgroep Amster AMSTERDAM t/m zo 29/8 dag.beh. ma). 20.15 uur, zo ook 14.00 uur; Musical 'Cats'. uur; One Man Show van Eric Bogo- sian 'Pounding nails in the floor with my forehead' THEATER BELLEVUE vr 20 t/m do 26 beh. zo en ma, 20.30 uur 'Verre Vrienden' door To neelgroep Amsterdam VONDELPARK Openluchttheater za21, 15.00 uur, Hawaï middag met de Wahelo's en Kinikia-Ano. za 21, 21.00 uur; Jan Rot met 'Rot is liefde'. zo 22, 14 00 uur; Arthur Ebeling& Co. De Ierse rockgroep U2 biedt ettelijke duizenden vrijkaart- jes voor het laatste concert in Londen aan werklozen aan. Met het optreden morgen in het Londense Wembleysta- dion sluit de band zijn toer- nee „Zooropa 93" af. Wie be langstelling heeft voor een gratis kaartje, hoeft zich maar bij het loket van het stadion te melden met een geldig identiteitsbewijs en een document waaruit blijkt dat zij of hij zonder werk is'. FOTO GPD/ROLAND DE BRUIN in een metrogang: zo kunnen de Moskovieten op straat de metrogeluiden beneden horen. Bij de opening op 12 septem ber verschijnt een tweetalige ca talogus in de vorm van een spe ciale editie van de 'Segodnja', een Moskouse kwaliteitskrant. De krant zal gratis verkrijgbaar zijn bij kiosken en op diverse andere punten in de stad. 'Ex change' wordt op film vastge legd door Martin Grootenboer en Max Valisenko. Het is de be doeling dat deze film ook op de Nederlandse televisie wordt uit gezonden maar wanneer is nog niet bekend. den haag gpd De Prijs van de Kritiek 1993 is toegevallen aan Toneelgroep De Trust. De groep van artistiek lei der Theu Boermans kreeg de meeste stemmen van de leden van de Kring van Nederlandse Theatercritici (KNT). De prijs (een plastiek van Margot Zans- tra) zal op 1 september worden uitgereikt in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. De plechtigheid heeft plaats tijdens het jaarlijkse Theaterfes tival, een serie reprises van de beste voorstellingen van het af gelopen seizoen. Tot dit prestigieuze festival is De Trust doorgedrongen met twee voorstellingen: 'Friedrichswald' (van 26 tot en met 28 augustus te zien in het Trusttheater in Amsterdam) en 'Overgewicht, onbelangrijk; Vormeloos' (op 30 en 31 augus tus te zien in de Koninklijke Schouwburg). amsterdam gpd Nijgh Van Ditmar geeft dit najaar onder de titel 'Het Wit in het Oog van de Tijger' brieven van de Duitse schrijver en vroe gere Stasi-spion Andreas Si- nakowski aan Gerard Reve uit. Reve nam vorig jaar contact met Sinakowski op na een ruzie met presentator Adriaan van Dis in een uitzending van zijn boekenprogramma voor de VPRO-televisie. Van Dis toonde zich zeer kri tisch over het Stasi-verleden van Sinakowski waarop de Duitser dreigde de uitzending te verlaten. Reve stoorde zich mateloos aan het moralisme van Van Dis. Hij stuurde zijn Duitse collega spontaan een boek met opdracht, waarna een vriendschap in brieven ont stond. Volgens Joost Nijsen van Nij gh Van Ditmar toont Si nakowski zich opnieuw een meedogenloos waarnemer van huichelarij" en schijnheiligheid. ,,ln een fascinerende taal vol rit me- en toonvarianten wisselen melancholie en humor elkaar in adembenemend tempo af. De brieven ontwikkelen zich gaan deweg tot een hartstochtelijke bekentenis, doordrenkt 'van seksualiteit en ongeremde vreugde in het aardse bestaan." De uitgeverij gaf eerder zijn debuutroman 'Na een lang ro kend zwijgen uit'. Deze verta ling werd twee keer herdrukt. Raad voor de Kunst protesteert bij minister den haag gpd De Unesco, het cultuurfonds van de Verenigde Naties, han teert een stokoude lijst om te toetsen welke Nederlandse boe ken in aanmerking komen voor door het fonds gesubsidieerde vertalingen. Deze 'golden list' die in 1978 tot stand kwam ver meldt de namen van 11 Neder landse schrijvers: Ruusbroec, Thomas a Kempis, Erasmus, Hemsterhuis, Vondel. Nicolaas Beets, Couperus, Ed. Douwes Dekker, Huizinga, Van Schendel en Vestdijk. De Raad voor de Kunst acht deze lijst 'verre van representatief voor de Neder landse literatuur'. In een brief aan minister D'Ancona van WVC eist de raad dat de lijst grondig wordt herzien. Daarbij moet worden uitgegaan van een nieuwe uitgebreide lijst met he dendaagse (20ste eeuwse) Ne derlandse literatuur, waarop ook jeugdliteratuur voorkomt. Deze lijst is vier jaar geleden al gemaakt ten behoeve van het EG-vertalingenprojcct. Het Ne derlands Literair Produktic- en Vertalingenfonds dat aanvragen voor vertalingen van Neder landse literatuur behandelt, hanteert deze lijst. De aanleiding dat de Raad voor de Kunst zich tot D'Anco na wendt is het verzoek van de Unesco in Parijs 'De andere kant' "van Marga Minco op te nemen in de Unesco Collection of Representative Works, zoals de 'golden list' officieel heet. Al leen boeken die op deze lijst voorkomen kunnen in aanmer king komen voor een vertaal- subsidie van de Unesco. foto loek zuyderduin»

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9