Schrijvende Lezers DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 Poncke Princen (1) Als Indië-veteraan heet ik Ponc ke Princen van harte welkom in zijn vaderland. Hij heeft meer inoed in z'n pink als wij in ons hele lijf. Wij hebben ons weg la ten sturen en gebruiken door de Nederlandse geldmaffia. Ons ontbreekt zelfs de moed om in de Indië-archieven naar de wa re moordenaars te zoeken, hun standplaats het 'Binnenhof. Dat bloedbad van een half mil joen slachtoffers willen ze graag vergeten. Onze Judaspenning krijgen we na 45 jaar in de vorm van een veteranenpas. Een doekje voor het bloeden om de stank van de beerput die Ned.- Indië heet te vergeten. Onze re gering, Tweede kamer en gene raals b.d. willen ons doen gelo ven dat Princen een moorde naar was. Het is een worst die ons wordt voorgehouden om de aandacht van hun eigen falen te verbergen. Daarom worden de Indië-archieven in 1994 vernie tigd, wat niet weet wat niet deert. Ik voel het als een schan de dat ik toen soldaat ben ge weest. Laten ze de Indië-archie ven openbaar maken zodat een ieder kan zien en horen wie de eigenlijke moordenaars waren. Poncke Princen zal dan worden vrijgesproken daar ben ik heilig van overtuigd. P.A.Th. v.d.Zalm, Tramsteeg5, Noordwijk. Poncke Princen (2) 'Geef die man een visum' Dat was de kop, die Ronald Frisart boven zijn commentaar zette over Poncke Princen op vrijdag 13 juli. De discussie in de Telegraaf heb ik niet gelezen. Het verbaast mij echter dat de heer Frisart, die kennelijk een hekel aan die krant heeft, zelf een opgeblazen commentaar schrijft. Het is niet moeilijk om mensen, die vlak na de oorlog als dienstplichtig militair naar het toenmalige Ne derlands Indië zijn gezonden, min of meer als naieve volgelin gen van Romme en Drees te be titelen. De meeste jongeren van rond de twintig, wisten vrijwel niets van politiek, laat staan koloniale politiek. Kreten als ,,de Pavlov hondjes die welgemoed in hun loopgraven zijn gedoken" en „onzin uitkramende verkalkte veteranen", doen deze mensen onrecht aan, en is een verslag gever van het Leidsch Dagblad onwaardig. Een soldaat die deserteerd uit angst voor oorlogshandelingen, zal later min of meer begrepen worden. Iemand die welbewust naar de .vijand' overloopt en deze dus daadwerkelijk helpt, pleegt landverraad en ontmoet onbegrip. De manier waarop de heer Fris art meent, oud strijders te moe ten beledigen is weerzinwek kend. En, om deze heer te cite ren: 'hol geblaat.' P.J. Schildwacht, Hoge Rijndijk 75, Zoeterwoude. Oud Marinier Zeemilicien van '47 tot '49 in voormalig Nederlands Indië. Poncke Princen (3) Steeds weer wanneer er iets te lezen valt in de krant over Jan Princen word ik herinnerd aan wat voorvallen uit mijn jedgd. Jan Princen woonde destijds in Den Haag op de Soestdijkseka- de. Mijn oma was bevriend met de ouders van hem en zo af en toe mocht ik met haar mee. Ik speelde dan met zijn zusje en soms bleven we eten. Het was een gezellig gezin, er waren drie kinderen, Jan, een broer Arnold en het zusje (de naam weet ik niet meer). Oma woonde bij ons en soms kwam Jan even langs. Van mijn moeder hoorde ik het volgende verhaal. 'Op een dag kwam Jan Princen bij haar op bezoek. Hij zag er slecht uit en was de verschrikkingen van zijn gevangenschap bij de Duitsers nog niet te boven. Hij vertelde haar dat hij naar Indonesië zou worden uitgezonden. Dat hij hemel en aarde had bewogen om niet te hoeven gaan. Dat hij het niet eens was met de ge voerde politiek i.v.m. Indonesië. Dat hij geen onrecht kon ver dragen. Dat hij er niet onderuit zou kunnen partij te kiezen. Dat hij zich geen raad wist. En ter wijl hij zo met mijn moeder sprak, huilde hij. Hij huilde uit radeloosheid. Mijn moeder heeft dit verhaal vele malen ver teld. Wij hebben het nooit be grepen. Waarom hij toch werd uitgezonden, terwijl hij zijn be zwaren kenbaar maakte. Hoe heeft men zo'n beslissing kun nen nemen. Dat hebben wij ons altijd afgevraagd. Het had niet mogen gebeuren Wil Edelenbos, Rivierforel 20, Leiden. Patser Als voorbeschouwing op de start van de profronde van Lei den kwam één van de Leidse organisatoren, André de Jong, in de krant van zaterdag 14 au gustus aan het woord. Vijftien jaar eerder was hij eveneens betrokken bij de start van de Tour de France in Leiden. Meneer André de Jong, in het dagelijks leven kennelijk de di recteur van de Groenoordhal- len, komt op mij over als een enorme patser. Uit het inter view in het Leidsch Dagblad van de afgelopen zaterdag krijgt de argeloze lezer de indruk, dat zowat alles rond de Tourstart van 1978 aan hem te danken is geweest. De flinke jongen hing de regelneef uit, maakte bonje over de proloog met Félix Lévi- tan, de toenmalige Tourbaas, en kreeg persoonlijk het hele spek takel voor elkaar in zijn eigen woorden: „een gigantische ope ratie. Ik dacht na afloop: wat er nu nog in de Groenoordhallen komt maakt mij niet meer uit." En de ijdeltuit gaat verder: „Het heeft mij geen windeieren ge legd dat die Fransen mij bij de neus hadden genomen". Wel, wel, mij en niet hét publiek en evenmin de renners. Nee, mij, André de Jong. Wat een inbeel ding. Nu regelt hij even de Start van de Profronde van Neder land. Zijn sterke verhalen zijn allemaal niet zo belangwek kend, papier is geduldig. Maar dat hij Joop Riethoven, die de échte man van de Tourstart 1978 was, een trap na geeft, doet het ergste vrezen voor 's mans karakter. Riethoven heet teleurgesteld te zijn omdat niet hij. maar wethouder Joop Walenkamp, de start van de Ne derlandse Ronde naar Leiden haalde. Meneer De Jong, zo zegt hij zelf, kon het Joop Riethoven maar niet aan het verstand brengen, dat zulks ditmaal door de politiek in plaats van door een organisatie gebeurde. Wat een onnozele redenering. In werkelijkheid had men Joop Riethoven een rol als loopjon gen toebedacht. Dat hij daar voor paste, is logisch. Hij toont daarmee meer karakter te heb ben dan meneer André de Jong ten toon spreidt op die malloti ge foto met twee dameswielren ners aan zijn wangen. Rein van Rooij, Lorentzkade4, Leiden. (Naschrift redactie. Navraag leert dat het niet de bedoeling is geweest van André de Jong om Joop Riethoven na te trappen. De foto's bij het artikel zijn niet zijn keus, maar die van de re dactie). Onbegrip Ik wil graag deze gelegenheid aangrijpen om wat commentaar te leveren op de verhalen van de 'weerman', tenslotte vraagt hij hierom. Het komt nogal eens voor dat in beschrijvingen van het weer, termen worden gebruikt die, naar ik aanneem, alleen bestaan in de verbeelding van de 'weer man'. Dit zie ik ook in uw stukje van 14 augustus waarin u meldt dat "een convergentielijn uit. Frankrijk tijdelijk een bui loslaat met een invallende westen wind". Ik neem aan dat die con vergentielijn op uw weerkaart staat maar in feite niet in Frank rijk te vinden is. Hoe kan bo vendien een lijntje een bui los laten en westenwind laten in vallen? Ik vraag me dus af wat er nu precies aan de hand is. Is er een speciale convergentielijn op de weerkaart? Wat is de verkla ring? Wat is een convergentie lijn? Dit soort vaktermen komt na tuurlijk vaker voor in weersbe- schrijvingen, maar meestal lees je er overheen en denk je dat je het begrijpt. Natuurlijk ben ik als vrijwel iedere Nederlander zeer geïnteresseerd in het weer en lees ik uw stukjes regelmatig! F.H. Meijs, Frederiksoordlaan 17, Rijnsburg. Incestzaak Een 34-jarige Leidenaar werd deze week vrijgesproken van ontuchtige handelingen met een 11-jarig neefje. De vader van de jongen reageert. Uit de artikelen die over een van incest verdachte 34-jarige Leidenaar in deze krant ver schenen het volgende. Mensen krijgen de indruk dat de ver dachte door zijn familie is aan gegeven na een ruzie. Dat is niet waar. Toen de onenigheid tussen ons al lang speelde kwam hij mijn zoon nog regel matig met zijn auto bij ons in de straat ophalen om videospel letjes te spelen. Ik zag daar toen geen kwaad in en ik heb zelfs nog met de verdachte samenge werkt in die tijd. Pas nadat mijn zoon tegen ver schillende familieleden over zijn ervaringen had verteld heb ik aangifte gedaan. Dat was een hele stap, want zoiets doe je niet zó maar. P.J.N. (naam en adres bij de redactie bekend) Vlietalia Zo noemen we ons heerlijke zwembad, als de mensen ons vragen; 'al op vakantie geweest? je ziet er zo lekker gebruind uit.' 'Ja zeker, zeggen we dan. 'we gaan al weken lang naar VLIE TALIA.' Heerlijk toch als je zoals meer mensen, om de een of an dere reden niet naar het buiten land op vakantie kan. We hopen dan ook dat de nega tieve berichten in de krant niet bewaarheid zullen worden. Be richten en gezegdes willen el kaar trouwens nog al eens te genspreken. B.v. vóórdat de pe titie aangeboden werd tot be houd van het zwembad vertelde de heer Duivesteijn op het ter ras dat het allemaal af zou han gen (een evt. sluiting dus) van de provinciale staten, want die had het voor het zeggen. Een paar dagen later, eveneens op het terras, streek hij een ou dere dame over het haar en stel de haar gerust met de medede ling dat het allemaal wel mee zou vallen want het bad bleef écht nog wel een paar jaar open. En er zou alles aan ge daan worden om de Vliet te la ten blijven, omdat het hemzelf ook heel erg aan 't hart zou gaan als de sluiting in de toe komst door zou moeten gaan. Weer later lees je in de krant zijn mededeling dat het laatste woord aan de Leidse Politiek zal zijn. Maar kweekt daarin tevens een stemming die geheel in te genspraak is met zijn bemoedi gende woorden hierboven ge noemd. Zó gaat men toch niet met 'klanten' van het zwembad om? Jammer en nog eens jammer dat dit gebeurde, dit komt toch wel zéér onzeker over! Alle lof overigens voor de 'Aktie-Werk- groep' de Vliet moet blijven! We wensen hen veel doorzettings vermogen toe. Want..het staat als een paal boven water....DE VLIET MOET BLIJVEN. Namens de Vlietalia-groep Leens v.d. Sande, Wagnerplein 96, Leiden. DinyAniba, Etta Palmstraat 34, Leiden. Bep v. Bommel, Mauritsplantsoen 12, Rijnsburg. Twee maten Lampionoptocht in Katwijk aan de Rijn hangt een verbod boven het hoofd. De gemeente is de verkeerschaos beu die het evenement volgens haar met zich meebrengt. Zaterdag 7 augustus j.l. moest ik Katwijk vanuit Rijnsburg zien te bereiken. Bij het kruispunt Mo- lentuinweg/Rijnstraat kon ik niet verder en werd al met al zo'n kleine 45 minuten opge houden. Wat was het geval? Wel, het Rijnsburgse bloemencorso moest dit punt op weg naar Katwijk passeren, dus moest ik de vertraging maar voor lief nemen, akkoord, waarom moei lijk doen? Vrijdag 13 augustus lees ik tot mijn niet geringe verbazing dat een woordvoerster der gemeen te Katwijk meldt dat, wanneer er dit jaar weer een verkeers chaos ontstaat tijdens de jaar lijkse lampionoptocht van de Oranjevereniging te Katwijk aan de Rijn, de gemeente overweegt die optocht volgend jaar te ver bieden. Boude taal dus, maar hier wordt duidelijk met twee wel heel verschillende maten geme ten. Ik lees er gelukkig bij dat de Oranjevereniging zich absoluut niet bij dit eventuele besluit zal neerleggen. Ik weet dat vele mensen uit de hele omtrek dit verzet zullen steunen. Deze we tenschap is heel gemakkelijk te destilleren uit het feit dat dui zenden elk jaar weer genieten van de vrolijke kindergezichtjes die de stoet met zich meevoert. Gemeente, doe dus niet zo krampachtig, voorkom dat Kat wijk straks in de landelijke pers afgeschilderd gaat worden als een achtergebleven gebied. L. C. van Duijn, Berken pad 12, Rijnsburg. De Honda Civic Sedan v.a. 33.990,- Prijs inclusief BTW en exclusief metallic/pearllak en kosten rijklaar maken. Leaseprijs per maand f.818,- excl. BTW, (48 maanden, 20 000 km p/j). Afgebeeld: Honda Civic Sedan 1.6 ESi. Importeur: Honda Nederland b.v. Nikkelstraat 17, 2984 AM Ridderkerk. Tel. 01804-57333. THE BEST OF ALL WORLDS HONDA. De Honda Civic'Sedan. Niet alleen extra large, maar ook extra comfortabel. Want deze 'grote broer' van de bekende 3-deurs Civic heeft van binnen een zee van ruimte te bieden. Terwijl-ie van buiten toch uiterst compact is gebleven. Inderdaad, de Civic Sedan is een veelzijdige auto, die bij zonder sportieve prestaties koppelt aan voorbeeldig weggedrag. Welke van de vier vernuftige injectiemotoren u ook kiest, elke Civic Sedan is met de modernste 16-kleppen techniek uitgerust en voor zien van een geregelde drieweg katalysator. Zoals u van een Honda mag verwachten, is de Civic Sedan ook van binnen uiterst compleet. We noemen getint glas rondom, een in hoogte verstelbaar stuur en van binnenuit verstelbare buitenspiegels. Last but not least: de Civic Sedan beschikt uiteraard over de diverse veiligheidsvoorzieningen, zoals verstevigingsbuizen in de portieren en - in de sportieve VTi-uitvoering.- over ABS. Kom 'm zelf maar eens bekijken. U bent van harte welkom in onze showroom. Automobielbedrijf H.Koot Autobedrijf Van Haasteren Leiderdorp B.V. Meerlaan 108, Hillegom, 02520-15685 Touwbaan 18, Leiderdorp, 071 -895000

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8