Aartsrivaal Jeltsin beticht van fraude Buitenland Shell-tanker verliest olie na botsing met kernonderzeeër Goudzoekers vermoorden 17 Yanomami-indianen Duitse regering erkent blunders bij actie tegen RAF Slecht voorbeeld Vermissing Duits schip op Noordzee riekt naar misdaad Sprinkhanen bedreigen de oogst van Sahellanden Pronkjuweel verloren Italië slaat alarm over explosieve groei werkloosheid DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 5 Verbod op invoer Mexicaans wijwater buenos aires Argentinië heeft de invoer van Mexicaans wijwater verboden, omdat het cholera zou kunnen veroorzaken. Dat deelde het staatspersbureau Telam gisteren mee. Telam citeerde de Argentijnse onderminister Calcagno (gezondheid). Aan het water wordt al jaren een geneeskrachtige werking toegekend. Schadevergoeding voor dood zoontje Minneapolis» Een jury heeft een schadevergoeding toegekend van 5,2 miljoen dollar aan de vader van een elfjarig jongetje dat onlangs is overleden. De moeder en de stiefvader hadden de sui kerziekte van het ventje geprobeerd te behandelen met gebed in plaats van met insuline. De moeder en de stiefvader zijn lid van de sekte Christian Science. Aanslag op bus in Istanbul Istanbul* Onbekenden hebben gisteren in het centrum van Is tanbul een granaat gegooid naar een lege touringcar met een Hongaars kenteken. Daarbij raakten acht voorbijgangers ge wond. Niemand heeft tot dusver de verantwoordelijkheid opge ëist voor de aanslag. Voortvluchtige maffia-baas opgepakt Palermo De voortvluchtige maffia-baas Natale Badalamenti is gisteren door de politie opgepakt, toen hij bij het huis van zijn moeder verscheen. De 42-jarige Badalamento wordt gezien als de leider van een maffia-clan die zich heeft verzet tegen de heer schappij van de Siciliaanse maffia-familie Corleone. Badalamen to wordt beschuldigd van moord. Zware aardbeving treft Kreta athene» Kreta is gisteren getroffen door aardbeving, die een kracht had van 5,2 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag 360 kilometer ten zuidoosten van Athene en even ten noorden van het eiland Kreta. Ei zijn geen meldingen gemaakt van slachtoffers of schade, aldus een politiefunctionaris. 'Sinaasappels met HlV-virus' Johannesburg» Zuidafrikaanse boeren en fruitverkopers moeten alle zeilen bijzetten om de geruchten de kop in te drukken als zouden er met het HlV-virus besmette sinaasappels op de markt zijn. Deze week brak paniek uit toen er sinaasappels met rood vruchtvlees op de markten in de oostelijke Kaap-regio te koop werden aangeboden. Als een lopend vuurtje ging het door Zuid- Afrika dat de sinaasappels vol zaten met besmet bloed. Slachtoffers Thais hotel beroofd bangkok Enkele vrijwillige reddingswerkers hebben lijken be roofd die onder het puin van het eind vorige week ingestorte ho tel in het Thaise Korat lagen. Dat heeft een politiechef gisteren meegedeeld. „Sommige doden hadden niet eens meer identi teitspapieren bij zich", aldus de politiechef. parus»ap de olie tegen te houden drijvende versperringen. Ook rond het nabijgelegen Port-de- Bouc, waar twee stranden door de olie werden bedreigd, wer den drijvende barricades ge plaatst. Volgens de functionaris sen is het risico van vervuiling 'minimaal'. Een woordvoerder van de milieuorganisatie Greenpeace noemde het ongeluk „ieders ergste nachtmerrie. Een aanva ring tussen twee van de gevaar lijkste zeeschepen." Een opduikende Franse kernon derzeeër is in de nacht van dinsdag op woensdag in de Middellandse Zee in botsing ge komen met een volgeladen Shell-tanker. De tanker, die njets van de aanvaring merkte, verloor 2.800 ton olie. De on derzeeër liep lichte schade op-, maar bereikte op eigen kracht zijn basis in het Franse Toulon. De 340 meter lange tanker Ly- ria vervoerde 270.000 ton ruwe olie. Brandweerlieden proberen Tien kinderen met kapmessen afgeslacht RIO DE JANEIRO» IPS In het noorden van Brazilië hebben goudzoekers zeventien Yanomami-indianen, onder wie tien kinderen, met kapmessen afgeslacht. Dat is gisteren in Rio de Janeiro bekendgemaakt. De Braziliaanse regering heeft on middellijk een onderzoek gelast. Het bloedbad vond begin vorige week plaats in de buurt van het Yanomami-dorp Omoxi, in de Braziliaanse deelstaat Roraima aan de grens met Venezuela. Volgens de voorzitter van de berlun hans hoogendukSeiters opvolger Kanther (CDU) en zijn collega heeft gefaald. Een paar voorbeelden. De commu- ge reeks die duidelijk maakt hoe de z correspondent van justitie Sabine Leutheusser-Schnarrenberger nicatie tussen de diverse politie-eenheden deug- prezen Duitse speciale veiligheidsd Duitse minister van binnenlandse za ken Kanther heeft gisteren een ingrijpende reor ganisatie van de centrale recherche en de veilig heidsorganen aangekondigd. Dat is het gevolg van de mislukte operatie tegen de links-extre mistische RAF. Bij de actie in het voormalige Oostduitse Bad Kleinen, twee maanden geleden, werd RAF-lid Grams gedood, nadat hij een speciale veilig heidsagent had vermoord. De vermoedelijke ter- roriste Birgit Hogefeld werd gearresteerd. Direct na de blamage van Bad Kleinen nam minister van binnenlandse zaken Seiters de ver antwoordelijkheid op zich en trad af. De hoogste federale aanklager belast met terrorisme, Von Stahl, werd vervolgens met vervroegd pensioen gestuurd. Seiters opvolger Kanther (CDU) en zijn collega i justitie Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP) presenteerden gisteren een tussenrapport over de actie in Bad Kleinen. Daarin worden on verbloemd zeventien blunders van de veilig heidsdiensten toegegeven. Behalve het klungeli ge werk van de centrale recherche op de plaats van het misdrijf, wordt ook de informatie aan parlement en pers bekritiseerd. De sociaal-democratische oppositie is blij dat de regering nu eindelijk alle beschikbare feiten op tafel heeft gelegd, maar sluit niet uit dat ge zien de nog vele onbeantwoorde vragen een par lementaire onderzoekscommissie zal worden in gesteld. Nog steeds is onduidelijk hoe de terrorist Grams om het leven is gekomen. Was het moord, zelfmoord of een per ongeluk afgevuurd schot? De Duitse regering wacht nog op een rapport van een Zwitsers specialistenteam. Duidelijk is wel dat de politie op alle fronten heeft gefaald. Een paar voorbeelden. De commu- tussen de diverse politie-eenheden deug de van geen kant en de leden van de speciale an- ti-terreureenheid GSG-9 stormden ongewapend en zonder kogelvrije vesten op de terrorist Grams af. Als argument werd gegeven dat de beschikba re kogelvrije vesten te dik waren en dus bij de zo merse temperatuur in juli duidelijk zichtbaar zouden zijn geweest. Bij de actie was geen dokter aanwezig die eventuele gewonden had kunnen behandelen. Verder waren na de dood van Grams belangrij ke sporen uitgewist. Onder meer werden zijn be bloede handen en gezicht schoon gewassen om vingerafdrukken te nemen. Dagen later moesten andere deskundigen op zoek naar vergeten lege hulzen. Grams partner Hogefeld werd zo ama teuristisch gefouilleerd dat slechts een van de twee pistolen die zij bij zich had, werd gevonden. Het zijn maar een paar voorbeelden uit de lan ge reeks die duidelijk maakt hoe de zo hoog ge prezen Duitse speciale veiligheidsdiensten in Bad Kleinen hebben gefaald. De regering heeft beterschap beloofd en de oppositie wil afwachten in hoeverre deze belofte wordt nagekomen. Maar de SPD wenst in ieder geval dat de dood van Grams wordt opgehelderd. Al te lang circuleren geruchten dat de leden van de elite-eenheid GSG-9 elkaar hebben gezworen dat als een van hen bij een actie zou worden ge dood, de dader dit niet zou overleven. Het tus senrapport van de Duitse regering heeft dit ge rucht niet uit de wereld kunnen helpen. Volgen de maand wil de regering met een afsluitend oordeel komen. Of er dan eindelijk duidelijk zal worden verschaft over de dood van Grams, werd gisteren in Bonn sterk betwijfeld. 'Roetskoj sluisde staatsgelden door naar Zwitserland' Een onderzoekscommissie naar corruptie heeft gisteren de Russische vice-president Aleksandr Roetskoj ervan be schuldigd staatsgelden op een Zwitserse bank te hebben gezet. De commissie eiste ook het ontslag van de procu reur-generaal Valentin Stepankov. Minister Kalmykov (Justitie) zei dit tijdens een persconferentie in Moskou. MOSKOU Rtf-DPA ,Het bureau van de procureur sgeneraal is verantwoordelijk plete mislukking de strijd tegen de misdaad", aldus Kalmykov. De onder zoekscommissie vroeg het Con stitutioneel Hof de handel en wandel van Roetskoj na te gaan. Het commissielid Andrej Mak- arov, een prominent advocaat, zei ook een opnameband te hebben gehoord waarop Stepankov plannen besprak om hem te vermoorden. Kalmykov zei dat het onder zoek aan het licht bracht dat hoge functionarissen op de de partementen van buitenlandse economische zaken en econo mische zaken ernstige overtre dingen hebben begaan. Hij zei verder dat er een bankrekening is bij een Zwitserse bank waar mee Roetskoj contacten onder houdt. „Er is geld op deze reke ning gezet, grote sommen staatsgeld, door enkele Russi sche bedrijven." Roetskoj voert al enkele maanden de oppositie aan tegen president Jeltsin. Beschuldigingen van corrup tie zijn het belangrijkste wapen geworden in de machtsstrijd tussen Jeltsin en het conserva tieve parlement, waarbij beide partijen elkaar beschuldigen van frauduleuze praktijken. Jelt sin gaf gisteren toe dat veel poli tici op hoge posten corrupt zijn en zei hiertegen ferm te zullen optreden. „Ik zal als president niet alleen met harde hand de misdaad bestrijden, maar ook de openbare orde herstellen." Vrachtvaarder onbemand voor kust Jutland HAMBURG- HENK POSTMA Johannesburg Een gemaskerd lid van de Afrikaner Weerstand Beweging wacht met zijn dochter buiten het gerechtsgebouw in Johannesburg. Zijn vrouw en 41 anderen staan er terecht voor de aanslag op het Wereld Handels Centrum op 25 juni van dit jaar. De meeste van hen kwamen er met een boete vanaf. FOTO AP JOHN PARKIN De reddingsdiensten den misdaad achter de duistere gebeurtenissen die het Duitse schip Barbel op de Noordzee in moeilijkheden brachten. De vrachtvaarder werd gistermid dag onbemand aangetroffen op 80 mijl uit de kust van Jutland, na twee dagen spoorloos te zijn geweest. Eén van de vijf Russische ma trozen is aangetroffen op een reddingsvlot dat bij het schip dreef. Hij beweert dat de be manning het schip gisternacht haastig had verlaten in verband met brandalarm. Er zijn echter geen sporen van brand gevon den. De Duitse kapitein en eige naar van het schip en de andere vier matrozen werden gister avond nog steeds vermist. Een tweede reddingsvlot dat in de buurt van het schip werd ge vonden, was leeg. De vrouw van de kapitein sloeg maandagmorgen alarm toen ze merkte dat er geen ra diocontact meer met het schip was te krijgen. Tegenover deze krant verklaarde ze gisteren dat waarschijnlijk spraJce is van muiterij. „Ik denk dat de Russen het schip hebben willen kapen, en mijn man hebben gegijzeld. Anders kan ik niet verklaren waarom hij al die dagen niets van zich heeft laten horen. Er is zelfs geen noodsignaal uitge zonden." De kustwacht in IJmuiden, die intensief bij de zoekacties was betrokken, kan vooralsnog ook geen andere conclusie trek ken dan dat het om een 'stin kend zaakje' gaat. Woordvoer der T. Kaagman: „Op de Stille Oceaan kan wel eens zomaar een schip verdwijnen, maar niet op de drukbevaren Noordzee waar steeds kustwachtstalions in de buurt zijn. Het schip is pas vier jaar oud, en had de gebrui kelijke communicatieappara tuur aan boord. Het had in alle omstandigheden op z'n minst noodsignalen kunnen verzen den." indiaanse belangenorganisatie Funai, Claudio Romero, zijn de parlementsleden van Roraima ook schuldig aan de massa moord. Hij verwijt hen „de in vasie van indianengebieden te bevorderen". Toen de Brazi liaanse regering vorig jaar een gebied van 9.400 vierkante kilo meter als territorium van de Ya- nomami erkende, riep dit hefti ge protesten op van de politici in de deelstaat. Zij kwamen juist op voor de belangen van de goudzoekers en de mijnbouw- bedrijven. OUAGADOUGOU IPS Sprinkhanen bedreigen de oogst in de Sahellanden Niger, Kaapverdië, Senegal, Gambia, Mali, Tchad, Burkina Faso, Mauretanië en Guinee Bissau. De landën hebben niet genoeg geld om de insecten met bestrijdingsmiddelen te lijf te gaan. Dat zei Rianodji Martin, bioloog van het Centrum voor Landbouw, Meteorologie en Waterhuishouding in Niamey, de hoofdstad van Niger. De eerste zwermen werden begin vo rig jaar in Tchad waargenomen. Dit land is de belangrijkste 'corridor' voor de sprinkhanen. Vaak blijft de plaag beperkt tot Tchad, Mauretanië, Mali en Niger, maar volgens Martin gaat de versprei ding dit jaar wel erg snel. Zo werden er in Senegal op 6 augustus van dit jaar nog geen exemplaren waargenomen, maar tien dagen later was de situatie volledig gewijzigd. De Senegalese autoriteiten voorspellen een rampzalig seizoen, als niet op zeer korte termijn de nodige maatregelen worden genomen. De sprinkhanenplaag bedreigt alle lan den die bij het Internationale Comité voor de Bestrijding van Droogte in de Sahel (Cilss) zijn aangesloten. „De ironie wil dat de overvloedige regenval de ver menigvuldiging van de sprinkhanen aanzienlijk bevordert", aldus Blaise so. De sprinkhanen zullen spoedig uit zwermen naar Algerije, Marokko, Tune sië en Libië. Ze zullen naar het zuiden terugkeren als in oktober de gewassen rijp zijn. ACHTERGROND EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Drie miljoen Italianen zijn momenteel werkloos of staan al zo lang op wachtgeld dat zij als zodanig beschouwd moeten worden. Alleen al in 1992 verloren 500.000 personen hun banen. Volgens het economisch onderzoeksinstituut Svimez, dat deze week een alarmerend rapport presenteerde, is de werkloosheid in het noorden en centrum van het land 7,9 j^rocent, terwijl het zuiden de 21 procent overschrijdt, een gemiddelde dus van 14,6 procent. De situatie in de 'Mezzo-porno' zoals de afgelopen dagen werd geïllustreerd door spanningen tussen Afrikaanse seizoenarbeiders en de lokale bevolking in de regio Apulië is ronduit explosief. In provincies als Napels, Caserta, Potenza, Lecce en Palermo is de werkloosheid tussen de 26 en 30 procent. Terwijl in de eerste vijf maanden van dit jaar het percentage van de werknemers dat op wachtgeld werd gezet, op nationaal niveau is toegenomen met 35,1 procent, kende zuid- Italië een toename van niet minder dan 57 procent. Volgens het bureau Svimez is hier een op de twee werknemers onder de dertig jaar werkloos. De situatie in het rijke en productieve noorden is minder ernstig, maar daarbij zij aangetekend dat de crisis die grote industrieën als Fiat en Ferruzzi treft, haar invloed heeft op tal van bedrijven in het hele land. piat, Na de euforie over de ontbinding van een corrupt po litiek en economisch systeem, worden de Italianen nu geconfronteerd met werkloosheidscijfers die de meest pessimistische schattingen overtreffen. Vooral in het zuiden is de situatie schrijnend en wordt de werkloos heid beschouwd als een sociale tijdbom. de grootste particuliere ondernemer van Italië, besloot gisteren dat 40.000 werknemers van de autodivisie, een derde van het totaal, in september op wachtgeld zullen worden gezet. Fiat bezuinigt en hoopt met de presentatie van het nieuwe model Punto het tij te keren, maar lijkt vooral afhankelijk te zijn van een verbetering van de internationale conjunctuur. Het Italiaanse bedrijfsleven, zo blijkt uit het jaarlijkse rapport van de handelsbank Mediobanca, is structureel zwak en daardoor extreem gevoelig voor die internationale conjunctuur. De bank maakte een 'check up' van de 1807 belangrijkste bedrijven en komt tot zeer negatieve conclusies. In 1992 boekten de bedrijven gezamelijk een verlies van 13,7 miljard gulden, terwijl het jaar daarvoor nog een winst werd genoteerd van 2,2 miljard. Een ander negatief feit is dat zij aan het einde van 1992 voor 162 miljard aan schulden hadden bij de banken, terwijl hun totale schuldenlast 262 miljard bedraagt, 50 miljard meer dan in 1991. De devaluatie van de lire heeft de export bevorderd, maar niet geleid tot structurele verbeteringen binnen het Italiaanse bedrijfsleven. Na de laatste monetaire crisis is overigens het positieve effect van de zwakke lire Weer afgenomen. De vooruitzichten voor de nabije toekomst zijn, met name wat betreft de werkgelegenheid, uiterst somber. Bijna 500.000 banen staan op de tocht. De bouw (250.000), auto- en machineindustrie (80.000), staalindustrie (16.000), chemie (2000), de spoorwegen (50.000), het onderwijs (20.000) en de posterijen (35.000) kampen met de grootste personele overschotten. De vakbonden eisen van de regering-Ciampi noodmaatregelen. De leider van de vakbond UIL, Larizza, pleit voor een soort binnenlands Marshall-plan dat voorziet in een groot aantal openbare werken voor een bedrag van 37 miljard lire. Met een regering die zich als voornaamste taak heeft gesteld de enorme overheidstekorten te beteugelen, lijkt daar echter weinig kans op. Andere vakbondsleiders pleiten voor arbeidstijdverkorting om banen te creëren, maar voegen eraan toe dat dit onmogelijk kan door ihlevering van loon van de werknemers. Italië gaat een 'hete herfst' tegemoet. luzern Het Zwitserse Luzem is zijn pronkjuweel kwijt. De houten en overdekte Kapellbrücke is gistermorgen vrijwel volledig afgebrand. Het 660 jaar oude monument gold als belangrijkste toeristische trekpleister en was gezichtsbepalend voor de stad. De gemeente is van plan de 200 meter lange brug te herbouwen. Samen met de brug ging echter ook tweederde van de 17e eeuwse schilderingen aan de binnenkant van de overkapping in vlammen op. foto •epa» waiter bierj Tamil Tijgers bereid tot concessies COLOMBO AP De Tamil Tijgers hebben de regering van Sri Lanka gis teren specifieke voorstellen gedaan om een einde te maken aan de tien jaar ou de burgeroorlog op het ei land. Tamil-leider Velupillai Prabhakaran is bereid een federale structuur met het noorden en het oosten te overwegen voor de vesti ging van een 'Tamil-thuis- land', zo luidde een verkla ring van de Tijgers vanuit hun bureau in Londen. De verklaring wijkt af van eerdere standpunten van de Tamil Tijgers, die stre ven naar een soeverein thuisland. Aanvaarding van een federale structuur zou inhouden dat de Tijgers ak koord gaan met beperkte autonomie binnen de staat Sri Lanka. De Sri Lankese regering heeft niet onmiddellijk ge reageerd op de nieuwe voorstellen. De reden hier van is dat er momentcel geen officiële onderhande lingen tussen heide partijen gaande zijn. De Tamils heb ben wel eerder vredeson derhandelingen voorge steld, maar deden nooit concessies zoals nu het ge val is. De burgeroorlog op Sri Lanka kostte tot dusver 18.000 mensen het leven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5