'Zorgsector verliest zo'n 15.000 banen' Binnenland Mannelijke bedrijfsleider ontslagen wegens staartje 'Reiskostenforfait moet worden opgenomen in arbeidskosten' Kankercentrum wil ook onderzoek oudere vrouwen Futuristisch station PvdA vrijwel akkoord met scherpere WW-norm Kooijmans blijft bij weigering om Princen visum te geven Protest tegen vogelmoord DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 Mannen die hun haar in een staartje dragen, provoceren de klanten. Dat vindt de leiding van een supermarkt in Oirsbeek (nabij Geieen). Het paarde- staartje was de reden dat een 26-jarige mannelijke bedrijfslei der werd ontslagen. De man eiste gisteren voor de kanton rechter in Sittard een schade vergoeding van een jaarsalaris plus nog eens zestigduizend gulden smartegeld wegens psy chische klachten. Vooral de „bijzonder onsym pathieke manier" waarop de rayonleider van de supermarkt zijn bedrijfsleider te verstaan had gegeven dat een staartje uit den boze was, had ernstige psy chische klachten bij de bedrijfs leider veroorzaakt. Hierdoor zou de man al vanaf maart ge deeltelijk arbeidsongeschikt zijn. Hij vreest ook dat zijn toe komstige carrièrekansen bij een andere supermarkt door zijn staartje aanmerkelijk zijn afge nomen. Volgens de advocaat van de supermarkt heeft de werknemer de kwestie ten onrechte op de spits gedreven. De leiding van de supermarkt was namelijk zeer tevreden over zijn werk. „Hij had zo terug kunnen ko men als hij een paar centimeter haar had afgeknipt. Maar hij maakte er een principiële kwes tie van", stelde de advocaat. Volgens haar past opvallende kleding of gekke haardracht van winkelpersoneel niet in „de huisstijl" van de supermarkt die een „ouderwetse en vriendelij ke" benadering van de klanten beoogt. De kantonrechter doet 27 augustus uitspraak. AbvaKabo becijfert gevolgen bezuiniging Ten minste 15.000 van de 360.000 banen in de zorgsector dreigen te verdwijnen als gevolg van de bezuinigingen van het kabinet (1,1 miljard). Dat heeft de AbvaKabo, de FNV-bond in de collectieve sectoren, becijferd. De grootste klappen vallen vol gens de bond in de intramurale zorg, zoals bejaardenhuizen, ziekenhuizen en psychiatrische ziekenhuizen. In de bejaarden zorg verdwijnen, zoals gisteren gemeld, vierduizend banen, ter wijl in de ziekenhuizen en psy chiatrische ziekenhuizen res pectievelijk vierduizend en vijf tienhonderd banen wegvallen. In totaal dus 9.500 arbeidsplaat sen. De AbvaKabo denkt echter aan veel hogere aantallen. Daarbij verwijst de bond naar een geheime, interne notitie van het ministerie van WVC. Volgens bestuurder A. Wirtz van de AbvaKabo moet nog eens re kening worden gehouden met het teruglopende ziekteverzuim (0,5 procent) waardoor het werk door minder mensen kan wor den gedaan. Ook wacht de intramurale zorg een efficiencykorting van 0,35 procent in 1994 en 0,7 pro cent in 1995 en moeten de kos ten van de dure CAO's worden meegeteld. Wirtz sluit niet uit dat er al met al twintigduizend banen in de zorgsector verdwij nen, maar houdt het vooralsnog op „ten minste vijftiendui zend". De werkgevers in de zorgsec tor en de christelijke vakbond CFO maken zich eveneens zor gen over de werkgelegenheid, maar weigeren de aantallen van de FNV-bond te bevestigen. Het ministerie van WVC is niet onder de indruk van de be rekeningen van de FNV-bond. Het verwacht weliswaar grote verschuivingen in werkgelegen heid, maar per saldo zullen geen banen in de zorgsector verdwijnen, zo reageerde een woordvoerder gisteren. „Het is best denkbaar dat bijvoorbeeld in de bejaardenzorg of in de zie kenhuizen banen in het geding zijn, maar in de thuiszorg en de verpleeghuissector staan weer forse investeringen op het pro gramma. Die geven juist een impuls aan de werkgelegen heid", aldus de woordvoerder. Het ministerie neemt de bere keningen van de vakbond dan ook met een korreltje zout. WVC erkent overigens het be staan van de interne notitie, waaruit de AbvaKabo conclu sies trekt, maar hecht er geen enkel belang aan. De Neder landse Zorgfederatie (NZf, on der meer ziekenhuisdirecties) heeft het kabinet vorige maand reeds gewezen op de gevolgen van bezuinigingen, die „een zeer omvangrijke aantasting van de personeelsformatie" tot gevolg zullen hebben. Het Integraal Kankercentrum Rotterdam peilt of er behoefte is onder vrouwen van zeventig jaar en ouder om mee te doen aan een terugkerend onderzoek naar borstkanker. Deze vrou wen moeten de onderzoekskos ten van 95 gulden dan wel zelf betalen. Aanleiding is de maat regel van de overheid om '70plus-vrouwen' uit te sluiten van het bevolkingsonderzoek naar borstkanker. „Belachelijk", vindt professor D. van Bekkum van het kanker centrum. „Oudere vrouwen lo pen juist een veel groter risico om borstkanker te krijgen dan jongere vrouwen. We zouden hen juist eerder moeten scree nen. Sinds we begin dit jaar ver tellen dat oudere vrouwen wor den uitgesloten van onderzoek staat de telefoon niet stil. We hebben honderden telefoontjes gehad van zeer emotionele mensen. Ze vinden het ronduit discriminerend dat ze vanwege hun leeftijd niet mogen mee doen aan het borstkankeron derzoek." Eén op de drie gevallen van borstkanker doet zich volgens Van Bekkum voor bij vrouwen boven de zeventig. Maar zij worden uitgesloten omdat vol gens de Ziekenfondsraad nooit wetenschappelijk is aangetoond dat onderzoek op die leeftijd nog zin heeft. „Dat is ook niet meteen vast te stellen. Je kunt daar alleen maar iets over zeg gen als je twintig jaar lang alle gegevens bijhoudt. En dan is onderzoek nog moeilijk omdat in die tijd de leefwijzen, voeding en milieu veranderen. Dergelijk onderzoek is nog nooit gedaan, maar dat willen wij best doen, als we maar de gelegenheid krij gen", aldus Van Bekkum. Kok trekt 400 miljoen uit voor nieuwe regeling den haag gpd De huidige belastingaftrek voor arbeidskosten (arbeidskostenforfait) en reiskosten tussen woon- en werkplek (reiskostenforfait) moet verdwijnen om plaats te maken voor één nieuwe arbeidskos tenregeling. Voorlopig gaat het arbeidskosten forfait echter omhoog. Kok heeft daarvoor vier honderd miljoen gulden uitgetrokken van de één miljard gulden die hij wil binnenhalen door een verhoging van de brandstofaccijns. Dat maakt een verhoging met enkele tientjes per jaar moge lijk. Kok wil het arbeidskostenforfait (momenteel vier procent van het inkomen) omzetten in een vaste aftrek voor iedereen. Tegelijk zou een drem pel moeten worden ingebouwd: alleen de ar beidskosten boven een bepaald bedrag mogen worden afgetrokken. Het reiskostenforfait moet geheel verdwijnen en opgaan in die nieuwe rege ling. Volgens Kok worden daardoor vooral forensen getroffen: mensen'die nu ver van hun werk wo nen, hebben nu met het reiskostenforfait een fik se aftrekpost. Door de afschaffing van het reiskos tenforfait kan het arbeidskostenforfait omhoog met ongeveer driehonderd gulden per jaar. De plannen van Kok zijn in lijn met die van mi nister De Vries van sociaJe zaken. Die wil via een hoger arbeidskostenforfait de wig, het verschil tussen bruto- en netto-inkomen hoger maken, waardoor het verschil tussen netto-uitkeringen en vooral het netto-minimumloon groter wordt. Dat maakt het voor bijstandsontvangers lonender om aan het werk te gaan. Vijf jaar voor mishandelen baby De rechtbank in Den Haag heeft vandaag een 26-jarige Hagenaar van Marokkaanse afkomst ver oordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar wegens het mishandelen van zijn pasgebo ren baby. Tegen hem was acht jaar geëist. Het kind had last van zijn lon gen. Zijn vader probeerde ver schillende malen op 'Marok kaanse wijze', met veel slaag en geknijp, het kind lucht te geven. Met een schedelbasisfractuur, gebroken ribben en gepijnigde botten kwam de baby in het zie kenhuis terecht. De baby heeft de mishandelingen overleefd maar zal waarschijnlijk de rest van zijn leven vegeterend in in richtingen doorbrengen. Uitlevering Rotterdammer gevraagd Amsterdam» Justitie in Amsterdam vraagt de Belgische autoritei ten om uitlevering van de 46-jarige Rotterdammer, die dinsdag avond in Antwerpen werd aangehouden. De man geldt als hoofdverdachte in een grote XTC-zaak en was al sinds 22 juni 1992 voortvluchtig nadat hij door handlangers, die zich als re chercheur voordeden, uit de Bijlmerbajes was bevrijd. Weduwe Köksal dient klacht in venlo De 22-jarige weduwe van de begin dit jaar overleden Turk Huseyn Köksal wil dat drie leden van het Venlose politie korps worden vervolgd voor dood door schuld en voor het in hulpeloze toestand achterlaten van haar man. Dat heeft haar ad vocaat mr. G. Knoops gisteren meegedeeld. Namens de weduwe heeft Knoops bij het gerechtshof in Den Bosch een klacht inge diend tegen de Roermondse justitie. Die besloot om alleen een 58-jarige brigadier te vervolgen wegens mishandeling. Asielzoekers vallen beambte aan roermond» Drie asielzoekers uit het voormalige Joegoslavië hebben gistermiddag tweemaal geprobeerd een beveiligingsbe ambte van een opvangcentrum in Roermond omver te rijden. De drie was de toegang ontzegd omdat ze zich hadden misdra gen. De beambte raakte gewond aan een hand toen een van de asielzoekers hem met een stuk hout sloeg. De politie kent de identi.teit van de verdachten, maar heeft ze nog niet kunnen aanhouden. Ontsnapte man op terras opgepakt Apeldoorn Een 30-jarige man die vrijdag uit een TBS-kliniek in Avereest ontsnapte, is in Apeldoorn weer opgepakt. De man was er vandoor gegaan nadat hij in Zwolle theoretisch examen voor het rijbewijs had gedaan. Toen hij op een terrasje ging zitten, werd hij door een arrestatieteam overmeesterd. Graven Nijmegen zijn weer schoon nijmegen» De graven op het Britse oorlogskerkhof Jonkerbosch in Nijmegen, die vorige week door onbekenden werden beklad met racistische leuzen en hakenkruizen, zijn weer schoon. In middels is bekend dat in de nacht van de kladactie in een dicht bij het kerkhof gelegen verfwinkel is ingebroken. Daarbij werden onder meer spuitbussen met de zwarte autolak gestolen, die ook voor de bekladding werden gebruikt. Anti-rimpelpil heeft nare bijwerking den haag De anti-rimpelpillen van het merk Imedeen die begin dit jaar op de markt zijn gebracht, blijken zeer onplezierige bij werkingen te hebben. Dit maakt het Bureau Bijwerkingen Ge neesmiddelen bekend. Mensen kregen last van uitgebreide en zeer ernstig jeukende oedeem. Het middel bleek ook geen jeug dige huid op te leveren. Halfjaar geëist voor zwendel met namaakpillen Twaalf maanden celstraf, waar van zes voorwaardelijk en geld boetes van in totaal negentig duizend gulden. D&t heeft de Arnhemse officier van justitie geëist tegen een 52-jarige apo theker uit Velp die wordt ver dacht van een omvangrijke zwendel met nagemaakte medi cijnen. De apotheker zou een nage maakt medicijn tegen hart- en vaatziekten onder een valse naam op de markt hebben ge bracht. Het gaat om zeker een miljoen tabletten van de bèta blokker Selokeen of Metoprolol- tartraat (die de hartslag ver traagt en wordt voorgeschreven bij hart- en vaatziekten). De kwaliteit van deze neppillen was overigens zeer goed. Er zijn onder medicijngebruikers dan ook geen slachtoffers gevallen. De oorspronkelijke bètablok kers komen van het Zweedse bedrijf Aktebolaget Astra. De apotheker betrok deze medicij nen eerst via Engeland maar stapte later over naar een tus senpersoon in Zwitserland die de medicijnen aanzienlijk goed koper kon leveren. De samen stelling van de pillen was iden tiek, maar de pillen bleken uit een fabriekje in Milaan te ko men en niet uit Zweden. De apotheker bracht de pillen uit Italië als Astra-preparaten op de markt. De zwendel was zo veelomvattend dat justitie enke le jaren nodig had de zaak in kaart te brengen. Voor de be handeling van de strafzaak werd gisteren de hele dag uitgetrok ken. De apotheker ontkent. Vol gens de openbare aanklager heeft de apotheker veel geld verdiend maar hoeveel weet hij niet. „Gelukkig is de volksge zondheid niet geschaad, maar het gaat hier om ernstige feiten. Bovendien is de beroepsstand ernstig geschaad. Uitspraak is op 1 september. Rotterdam De Nederlandse Spoorwegen leggen de laatste hand aan het futuristisch aandoende station Rotterdam Blaak. Na ingebruikname van de nieuwe spoortunnel onder de Nieuwe Waterweg zal het sta tion de eerste bezoekers kunnen verwelkomen. Vol gens de NS zullen de treinen in september door de tunnel gaan rijden. foto dijkstra willem ten veldhuys Vereniging liegt over ledenaantal den haag gpd De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren knoeit al jaren met de ledenad ministratie. Ze houdt een zwarte lijst bij van kritische le den, weert hen van belangrijke vergaderingen en heeft jaren lang doelbewust een te hoog ledental opgegeven. Dat blijkt uit vertrouwelijke informatie. Met het hogere ledental 125.000 in plaats van de wer kelijke 107.000 hoopte de organisatie aan gewicht en aanzien te winnen en meer aanhang te krijgen. Daarnaast was de sfeer op het kantoor in Den Haag zo verziekt dat in één jaar tijd 25 van de 35 werknemers vertrokken. De relatie tussen het bestuur en directeur P. Steltman was bo vendien zo slecht dat deze eind vorige maand werd ontslagen. Hij wilde zich niet bij de vreemde gang van zaken in de vereniging neerleggen. De kan tonrechter beslist binnenkort over zijn ontslag en advocaten van beide partijen overleggen momenteel over een a.Vloei- ingsregeling. De crisis binnen de vereni ging heeft inmiddels geleid tot het annuleren van een grote televisie-uitzending bij de Evangelische Omroep, die was bedoeld om fondsen te werven. De avondvullende uitzending was gepland voor begin okto ber, rond Dierendag, en zou door Steltman worden gepre senteerd. Langer recht op uitkering in ruil voor strengere nonnen De PvdA wil werklozen langer recht ge ven op een werkloosheidsuitkering in voor een hogere drempel voor de WW, zoals het CDA wil. Vlak voor de zo mervakantie dreigden de PvdA-bewinds- lieden nog met opstappen als minister De Vries van sociale zaken zou vasthou den aan strengere normen voor de WW. Omdat de werkloosheid sterk stijgt, nemen de kosten van de WW dit en vol gend jaar toe met naar schatting een miljard gulden. Om die kostenstijging deels op te vangen, wil het CDA minder werklozen tot de WW toelaten door de eisen op te schroeven. Nu heeft iedereen die ten minste 26 weken heeft gewerkt in het jaar vooraf gaand aan zijn werkloosheid recht op een half jaar WW (zeventig procent van het laatstverdiende loon). Het CDA wil die norm verscherpen: de werkloze moet straks ten minste 26 weken hebben ge werkt in de voorafgaande negen maan den. Voor de zogeheten vervolguitkering (die afhankelijk van arbeidsverleden en leeftijd kan oplopen tot 4.5 jaar) moet de werkloze nu drie van de vijf jaar voor het ontslag ten minste 52 dagen per jaar hebben gewerkt. Het CDA wil daar vier van de vijf jaar van maken. Heeft de werkloze dan nog geen baan, dan kan hij nog een jaar lang een uitke ring krijgen op bijstandsniveau. Het ver schil met de echte bijstand is dat hier geen vermogenstoets geldt: wie een ei gen huis of spaargeld heeft, hoeft dit niet op te eten Vooral dé vier-uit-vijf-eis was onaan vaardbaar voor de PvdA. Minister De Vries en staatssecretaris Wallage van so ciale zaken zouden overeenstemming 'hebben bereikt over invoering van de vier-uit-vijf-eis op voorwaarde dat die 'tweede vervolguitkering' op bijstandsni veau wordt verlengd. Het CDA heeft daar in elk geval geen moeite mee. Zegslieden van het CDA beweren dat zij dit idee naar voren hebben geschoven om de PvdA over te halen. den haag-geneve anp-gpd De Nederlandse regering blijft bij haar weigering om 'Poncke' Princen een visum te geven. Mi nister Kooijmans (buitenlandse zaken) heeft dit gisteren geant woord op vragen van Groen- Links. Die fractie had erop aange drongen de Indonesische men senrechtenactivist alsnog een im te geven. Princen heeft gisteren in Genève, waar hij op dit moment verblijft, beroep aangetekënd. Daarover moet de regering binnen dertig dagen besluiten. Volgens Kooijmans lag aan de (herhaalde) weigering „een moeilijke en zorgvuldige" be sluitvorming ten grondslag. Daarbij zijn Princens „grote verdiensten" op het gebied van de mensenrechten in Indonesië afgewogen tegen de emoties die zijn bezoek aan Nederland zou oproepen. Ook de vraag of Prin cens veiligheid in Nederland kon worden gegarandeerd, heeft een rol gespeeld bij de be handeling van de visumaan- vraag. De Nederlandse ambassade in Jakarta weigerde Princen on langs een visum wegens zijn de sertie uit het Nederlandse leger in 1948 en zijn deelname aan het Indonesische verzet. Ook in 1980 werd hem een visum ge weigerd. Princen zei gisteren de weige ring niet te kunnen begrijpen, „gezien de Nederlandse reputa tie op het gebied van de men senrechten. Ik dacht dat vrije meningsuiting in Nederland hoog stond aangeschreven, maar men is door de knieën ge gaan voor de lobby van oud strijders". De Vereniging Dienstweige raars (VD) wil een 'Comité Eer herstel Poncke Princen' oprich ten. Eerder deze week bood de VD op het ministerie van bui tenlandse zaken al een petitie aan. die mede was ondertekend door de schrijver Jan Wolkers en Nobelprijswinnaar Jan Nico Tinbergen. Befaamde collectie Oosterse en moderne handgeknoopte tapijten in alle afmetingen. Nu voordeliger dan ooit! Bijvoorbeeld: Nepali 2il x 173 uitzoeken v.tn voor 895,- Kaskay 245x 185 uitzoeken van«J-+rvC" voor 1.280,- Bidjar 240 x 172 uitzoeken voor 995.- Zijde Kashmir 190x 125 uitzoeken ,<x,r 2.350,- Hcriz 305x206 uitzoeken van^WT voor 1.470,- Sarduck Mir 360 x 260 uitzoeken van^^T' v oor 2.495.- i Mooiste tapijten - grootste voorraad - f laagste prijzen. Komt ziet en overtuigt uzelf) sintjansklooster» Een medewerker van de Vereniging Natuurmonu menten zit in een jachthut in natuurgebied De Wieden in Overijssel. De vereniging demonstreert op deze wijze tegen de jacht op onder meer vogels in natuurgebieden nu het jachtseizoen weer is geopend. Volgens Natuurmonumenten worden er jaarlijks 30.000 vogels „voorde lol" af geschoten. foto anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3