'Buitenlanders voelen zich met rug tegen muur gezet' De 'nieuwe businessman' maakt duizend dollar winst op een oude Lada HillKfcj» f Vrouw uit Amerikaanse Droom geholpen Feiten &Meningen DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993iw Hulporganisaties immigranten furieus over nieuwe wet Frankrijk hen wouw uit Togo die illegaal in Frankrijk verbleef, sprong uit een raam op de vijfde verdieping naar bene den toen de politie aan haar deur kwam. Een Algerijnse die 35 jaar in Frankrijk had gewoond werd teruggestuurd naar Algerije. Haar dertienjarige dochter, die Frans staatsburger is, blijft alleen achter in Frankrijk. Dit soort drama's zijn aan de orde van de dag in Frankrijk sinds het land, gewapend met de nieuwe wetgeving, ten strijde trekt tegen alles wat niet Frans is. De conservatieve regering pro beert de illegale immigratie een halt toe te roepen en de legale immigratie met vijftig procent terug te dringen, van 100.000 naar 50.000 per jaar. De cam pagne die gepaard gaat met de deportatie van illegalen, heeft de noodklok doen luiden onder immigranten en de hulporgani saties zijn furieus. „Frankrijk wil niet langer een immigratieland zijn", zei minis ter Pasqua (binnenlandse za ken) in juni, toen hij het nieuwe tijdperk inluidde. „Frankrijk", zei hij „is niemands El Dorado". Pasqua mikt op de totale uit banning van immigratie, maar zegt dat hij voorlopig met de to tale uitbanning van illegale im migratie al tevreden zal zijn. Hiermee stelt Frankrijk zich op in de voorhoede van landen die vechten tegen de laatste vloek die op het rijke westen rust: een stroom arme drommels die pro beert om naar binnen te komen en de ontevredenheid van bur gers die hen er uit willen heb ben. In juli, toen de wetten werden goedgekeurd, zei de bevolkings organisatie van de VN dat de grootschaligheid van de migra tie over de hele wereld 100 miljoen mensen zijn op de vlucht kan uitmonden in een grote crisis. De Franse immigra tiepolitiek stuit op veel kritiek uit velerlei hoeken, van de rooms-katholieke kerk tot men- senrechtengroeperingen of moslimgroepen. Zij zeggen dat het beleid zal aanzetten tot dis criminatie, onrecht en geweld. Sommige tegenstanders beto gen zelfs dat de nieuwe wetten Frankrijk zullen losrukken van zijn ethische houvast en de staat die altijd een baken van hoop was voor bannelingen en vrijheid, gelijkheid en broeder schap hoog in het vaandel voer de, een ander gezicht zal geven. Frankrijk probeert de natuurlij ke stroom met fysieke middelen te stoppen, zei Jean Pierre Alaux, een lobbyist die het op neemt voor immigranten. „Het is alof je een dam plaatst aan de voet van een heuvel om te voor komen dat het water naar bene den stroomt in plaats van de heuvel op gelijke hoogte te brengen. Zo stom is het". Pasqua en de regering worden hier echter niet door ontmoe digd. Hun wetten hebben gevol gen voor illegale immigranten, toekomstige immigranten, im migranten die nog geen volledi ge verblijfsvergunning hebben en asielzoekers. Volgens de cri tici leiden de wetten ertoe dat alle mensen in Frankrijk die er buitenlands uitzien het doelwit worden. Met name Noordafri- kaanse moslims en zwarte Afri kanen uit de voormalige Franse kolonies, die de grootste immi grantengroepen vormen. De politie heeft nieuwe be voegdheden gekregen om ille gale vreemdelingen op te spo ren, aan te houden en het land uit te zetten. Kinderen van bui tenlandse ouders die in Frank rijk worden geboren, krijgen niet meer automatisch het Frans staatsburgerschap, dat moet voortaan worden aange vraagd. Voor mensen die zich willen vestigen in Frankrijk en voor asielzoekers is het moeilij ker om in Frankrijk te blijven. Volgens migrantenwerkers zul len er alleen nog maar meer il legalen bijkomen als er strenge re regels komen voor de toela ting van familieleden van legale immigranten, en als er niet lan ger een verblijfsvergunning wordt gegeven aan buitenland se studenten, wat eens een standaardprocedure was. „Er heerst een klimaat van ont wrichting binnen de buiten landse gemeenschap", zegt He- lene Rubak, de coördinatrice van Cimade, de oudste hulpor ganisatie voor vluchtelingen in Frankrijk. „Buitenlanders voe len zich nu met de rug tegen de muur gezet, onzeker, bijna ille- gaal." Cimade en andere hulporgani saties zeggen dat er een enorme stroom angstige buitenlanders bij hen aanklopt om hulp te zoeken sinds de conservatieve regering in april aan de macht is gekomen en plannen aankon digde om het vreemdelingenbe leid te verscherpen. De politie heeft al verscheidene malen im- migrantenwijken uitgekamd. De grenspolitie aan de Frans- Italiaanse grens, een van de be langrijkste punten waar buiten landers Frankrijk binnenkomen, heeft het aantal arrestaties ver dubbeld. In de afgelopen vijf maanden zijn er in totaal 2.800 mensen aangehouden. Djemaa Boussekine, een 41 -ja rige Algerijnse vrouw, wilde - haar verlopen verblijfsvergun ning verlengen, maar werd af gevoerd naar het vliegveld. De autoriteiten beriepen zich op een verdrag met Algerije uit 1968 waarin staat dat Algerijnen zonder geldmiddelen gerepatri eerd zullen worden. Minderheden in Parijs lopen te hoop tegen racisme. Belangengroepen zijn bang dat met de nieuwe immigrantenwetgeving in Frankrijk de jacht op 'iedereen met een afwijkende huidskleur" is geopend. foto afp De 19-jarige Algerijnse Sonia is bang dat ze terug moet naar haar land: „Ik ben bang om naar buiten te gaan, gearres teerd te worden en weggebla zen te worden als een stro halm". Sonia heeft twintig jaar legaal in Frankrijk gewoond, maar ging met haar ouders te rug naar Algerije. Ze zegt dat ze uit haar dorp is weggevlucht omdat haar familie haar wou la ten trouwen met haar neef. Ze kwam in augustus 1992 Frank rijk binnen met een toeristenvi sum dat nu verlopen is. De Fransen „weten hoe ze de wet moeten toepassen, maar het le ven is niet zwart-wit", zegt ze. „Ik wil dat ze begrijpen waarom ik ben teruggekeerd. Ik heb hier mijn leven opgebouwd". Volgens Alaux van de hulporga nisatie staat Frankrijk voor gro te veranderingen: „We zitten nu in een proces waardoor de Franse beschaving veranderd wordt. In het verleden was bloed, oorsprong of ras niet van belang. Het wasje geschiedenis, de verbondenheid met Frank rijk die telde". Maar de regering meent dat Frankrijk zijn eigen identiteit niet meer in de hand heeft. Pasqua denkt dat dit de laatste kans is voor het land om de integratie, waardoor de men sen afkomstig uit verafgelegen kolonies Fransen zijn gewor den, veilig te stellen. Het Franse schoolsysteem maakte hen allen „afstamme lingen van de Galliërs, met blopd haar en blauwe ogen", zo vertelde dé minister onlangs. Maar Sami Nair, een politico loog en auteur van een boek over immigratie, schreef in Le Monde dat de nieuwe wetten zullen leiden tot „accentuering van de verschillen tussen Fran sen en immigranten". „Immi granten, en vooral hun kinde ren, zullen Frans zijn", schreef hij, „maar zullen ze goede Fran sen zijn?" UZGOROD HENK GEIST Met hoge snelheid komt het konvooi voorbij gescheurd. Voorop een politieauto met zwaailicht en sirene, achteraan nog eentje, en er tussenin twee zwaar beladen opleggers. De bezoekers van de tweedehands automarkt springen haastig op zij en kijken het konvooi bege rig na. De opleggers met hun la ding fonkelnieuwe Japanse au to's verdwijnen in de stofwol ken. Op weg naar hun schatrijke nieuwe eigenaren. Bewaking van konvooien met dergelijke luxe produkten is in dit land geen overbodige zaak. De maf fia heeft al menig transport la ten verdwijnen. De modale Oekraïner zal het moeten doen met een tweede-, derde- of misschien zelfs vier- dehands karretje. Het overgrote deel van deze auto's is afkom stig uit westerse landen. Ze zijn zeer geliefd; dankzij hun goede onderhoud en niet te vergeten dankzij de uitstekende wegen in het Westen. Een een paar jaar oude auto uit Nederland is voor hun derhalve nog als nieuw. De druk bezochte zondagse au tomarkt nabij Uzgorod staat vol met auto's met Hollandse, Bel gische en Duitse nummerbor den. Betaling natuurlijk in doD lars. Joeri Kurilo, mijn gastheer, heeft hier zijn voor 1.500 dollar in Nederland aangeschafte Lada weer verkocht. Voor de somma van 2.500 dollar, zodat er na af trek van reis- en verblijfkosten nog een aantrekkelijk bedrag over bleèf. Op de markt zijn ook allerlei au to-onderdelen te verkrijgen, nieuw dan wel tweedehands, uitgestald op de motorkappen van de auto's. Ook daar-is moei lijk aan te komen, zelfs voor een Lada, de volkswagen bij uitstek in deze streken. Een dealer met een goed gevuld magazijn kom je in heel Oekraïne niet tegen. Joeri (37) gaat binnenkort naar België om weer een gebruikte Lada te kopen. Maar hij speelt met een nog beter idee: „Je koopt een nieuwe Lada in Hongarije voor 6.000 dollar, ver volgens voer je die uit naar Oek raïne. Van de Hongaarse over heid krijg je dan de betaalde BTW terug, ongeveer 1.500 dol lar. Met je nieuwe Lada ga je naar Kiev, daar kun je hem makkelijk weer verkopen voor 6.000 dollar. De terugbetaalde BTW is dus pure winst." Het enige nadeel is dat je dit niet bedrijfsmatig kunt doen, want dan roomt de overheid de winst Op de automarkt nabij Uzgorod kun je niet alleen terecht voor tweede-, derde- of vierdehands auto, ook on derdelen zijn er volop te koop. foto henk ceisi af. Je kunt dus maar e'e'n auto dit te lang duren, tegelijkertijd invoeren en verko- Joeri, opgeleid als historicus, is pen. Aangezien Joeri nogal on- een v; geduldig van aard is, gaat hem los en vast zit, als het maar bij voorkeur uit het Westen komt. de vele nieuwe busines- Hij handelt bijvoorbeeld ook in benzine. Tot voor kort was dit smen, die handelen in alles v een erg lucratieve aangelegen heid gezien de schaarste aan deze brandstof. Toen aan het licht kwam dat ook op het hoogste regeringsniveau aan deze veelal illegale handel werd deelgenomen, werden er maat regelen afgekondigd. De politie controle werd aanzienlijk ver scherpt, met als gevolg dat vooral de kleinere handelaren tegen de lamp liepen. Joeri vindt de risico's nu te groot en is op zoek naar weer andere handelswaar. Toch begint bij hem de onvrede met dit onzekere bestaan te groeien. Zodanig zelfs, dat hij al heeft overwogen om naar een rijk westers land te vertrekken. „Je hoort daar af en toe aantrek kelijke berichten over, maar of die verhalen echt kloppen, be twijfel ik. Bovendien lokt het il legale bestaan in zo'n land mij niet." Dat het controlebeleid daar steeds scherper wordt is hem niet ontgaan en in 'verve lende toestanden' heeft hij geen Spijkerbroek Zoals een goede businessman betaamt weet hij ook van alles te ritselen. Voor de avond heeft hij nog een tafel kunnen regelen in het restaurant van het Intou- rist Hotel Zakarpatia in Uzgorod. Als ik de lichtreclame mag geloven is er in het hotel zelfs een casino te vinden. Een spijkerbroek mag er niet naar binnen, maar een ribbroek uit Joeri's kast biedt uitkomst. Een menukaart ontbreekt in 2 JAAR LATER ge»- wat doorgaat voor het beste restaurant van de stad. Die is ook niet nodig; i wordt maar één menu geserveerd. Dat heeft vol gens Joeri niet alleen te maken met de schaarste aan verse etenswaar. „Het is ook gemak zucht van de bedrijfsleiding. Het Intourist Hotel heeft name lijk altijd wel gasten, die hebben altijd wel honger en die kunnen ze bijna nergens anders stillen dan in dit hotel." Mocht de vrije markt ooit echt doorbreken in Oekraïne, dan zal het roer hier toch rap om moe ten. De sobere„maaltijd die je nu krijgt voorgeschoteld, zou het de concurrent wel erg ge makkelijk maken. Het Intourist Hotel heeft één groot voordeel. Minstens zo belangrijk als het eten is namelijk de variété, de dansvoorstelling. En die is in het Intourist Hotel veruit het best, meent Joeri. Hoewel de neonletters boven het podium het laten afweten is de verto ning het zeker waard om even je mes en vork voor neer te 1< Maar echt lekker eten en drin ken, doe je niet in een hotel. Dat doe je bij de mensen thuis. Daar merk je ook niks meer van de norsheid en onverschillig heid die het openbare leven kenmerken. Dan onderga je de volle strekking van het Oekraïn- se gezegde, dat een gast een ge schenk van God is. Waar je ook op bezoek komt, de beste wodka staat meteen op tafel en de lekkerste gerechten worden aangedragen. Eten en drinken met je gasten is onder de slechte omstandigheden van de laatste decennia uitgegroeid tot een langdurige en gezellige sociale gebeurtenis. Een vlucht bijna, even genieten en verge ten dat het dagelijks leven in Oekraïne uiterst moeizaam is. WIM STEVENHAGEN ACHTERAF IS 716. PfSLWfWb van Her wet* zm b_icci SLECHT lG,aNE£5r- WEX flAT p/VAfZNA IS AANGENOMEN EM «6TAAL7 IVIÊT /HWJN |£>0N$V€F^6Nq )S W? WASHINGTON PHIL REEVES THE INDEPENDENT Tot voor kort was er weinig ver schil tussen Lorena en John Wayne Bobbitt en vele andere jonge stellen in het land van de onbegrensde mogelijkheden, het land waar vaak hoog van wordt opgegeven, maar dat ook meedogenloos hard kan zijn. Zij had een baan als manicure in een schoonheidssalon vlakbij Washington DC en was daar neergestreken, nadat ze haar fa milie in Venezuela had verlaten om op zoek te gaan naar wat meer welvaart. Hij was bij een nachtclub in dienst als uitsmij ter en, als stoere knul en voor malig Amerikaans marinier, bracht hij om fit te blijven zijn vrije tijd door met gewichthef fen. Van de buitenkant gezien had den ze een redelijk normaal, niet-erg-gelukkig leven, net als de gewone niet-erg-gelukkige levens die worden geleid door miljoenen anderen die in de Verenigde Staten het hoofd bo ven water proberen te houden. Toen veranderde alles, in tijd van een paar verschrikkelijke seconden. Volgens haar versie gebeurde het toen haar man op een nacht om 3 uur thuiskwam. Hoewel ze duidelijk maakte dat ze geen zin had in seks, zegt zij dat hij haar de kleren van het lijf heeft ge scheurd en haar tot gemeen schap heeft gedwongen. Toen het voorbij was, zegt ze, duwde hij haar weg en ging slapen. Vernederd en boos ging me vrouw Bobbitt (24) naar de keu ken voor een glas water. „Het eerste wat ik zag was het mes", vertelde ze de politie nader hand. Ze ging terug naar de slaapkamer, maakte haar echt genoot wakker en beschuldigde hem ervan haar te hebben ver kracht. Toen hij, blijkbaar on aangedaan door deze beschul digingen, voor de tweede keer in slaap viel, sneed ze zijn penis af. Lorena Bobbitt, een kleine en tengere vrouw, zegt dat haar ruim negentig kilo wegende echtgenoot haar tijdens hun huwelijk regelmatig heeft mis handeld en verkracht. „Ieder een heeft zijn grens. Hiermee was die van mij overschreden." Het was een gruwelijk incident, maar de zaak zou niet in het he le land bekendheid hebben ge kregen als daar niet onmiddel lijk zeer merkwaardige gebeur tenissen op waren gevolgd. Overstuur en doodsbenauwd rende Lorena Bobbitt het huis uit, sprong haar auto in en ging op weg naar een vriendin. On derweg gooide ze de penis uit het autoraampje. Op dat moment lijkt Lorena zich te bedenken. Zij meldde zich bij de politie, vertelde hen wat er was gebeurd, en zei hen waar ze het afgesneden orgaan van haar man konden vinden. Na een zoekactie door politie en brandweer werd het gevonden, in ijs verpakt en haastig naar het ziekenhuis gebracht, waar het tijdens een negeneneenhalf uur durende operatie weer aan de eigenaar werd genaaid. Bob bitt (27) kan nu even niet ge wichtheffen, joggen en van de hoge duikplank het zwembad in Onlangs legde een lokaal televi siestation in Washington de kij kers de vraag voor of het echt paar de gevangenis in zou moe ten. De meerderheid van de 1900 mensen die reageerden vond dat Bobbitt - en niet zijn vrouw - achter de tralies moest. Enige vrouwengroepen hebben ook hun gewicht in de schaal gegooid. Vooral na de beslissing van het openbaarministerie Bobbitt (die beweert regelmatig door zijn vrouw te zijn gesla gen) aan te klagen wegens on- 'Iedereen heeft zijn grens. Die van mij way hiermee overschreden duiken. Maar de artsen denken dat hij uiteindelijk een normaal seksleven kan leiden. Toen het voorval voor het eerst in de publiciteit kwam, leek het een van die korte, verschrikke lijke berichten die een hele dag boven komen drijven voordat ze wegzinken in de vergetel heid. De journalisten in de Ver enigde Staten hebben er echter een debat aan vastgeknoopt dat inzicht verschaft in de eigentijd se houding ten opzichte van mishandeling van vrouwen, met name binnen het huwelijk. gewenste intimiteiten - maar niet wegens verkrachting bin nen het huwelijk. De betreffen de wet in de staat Virginia bleek wegens twee omstandigheden onbruikbaar: het paar moet ten tijde van het voorval van elkaar vervreemd zijn, en het slachtof fer moet er „blijvend ernstig door zijn geschaad". Politici en vrouwelijke activisten wijzen erop dat dergelijke wet ten bevooroordeeld zijn. Zij zul len waarschijnlijk druk uitoefe nen voor een snelle behande ling van de Wet op Geweld te gen Vrouwen, die op dit mo ment in de senaat ligt en waarin verkrachting en mishandeling van de echtgenote worden er kend als schendingen van de mensenrechten. Volgens deze wet mogen federale autoriteiten ingrijpen in zaken waarin de staatswetgeving tekortschiet. Terwijl haar man zich voorbe reidt op de beklaagdenbank, wacht mevrouw Bobbitt nog op de beslissing van een grand jury of ze aangeklaagd zal worden wegens het met opzet toebren gen van verwondingen. „Veel mensen vragen zich af waarom ik mijn man niet eerder heb verlaten", zegt ze. „Hoewel ik daar vaak aan heb gedacht, is de reden daarvoor verbintenis. Ik heb geleerd wat verbintenis is, terwijl ik opgroeide in een zeer liefhebbend gezin in Vene zuela. Mijn vader en moeder zijn 25 jaar getrouwd en hou den nog erg veel van elkaar. Zij hebben me geleerd je hele leven verplicht te zijn aan je echtge noot, en dat scheiding niet in aanmerking kwam Na, op zoek naar de Amerikaan se Droom, naar de Verenigde Staten te zijn verhuisd, weet Lo rena Bobbitt, die 20 jaar gevan genisstrafkan krijgen, nu wel beter. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2