Annie Schmitz trekt boetekleed aan Justitie: 'Van Gobbel blijft hoofdverdachte' Breukink terug aan het front Sport Ploegsma houdt driehoeksruil tegen Jan Raas grijpt naast Armstrong DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 -CHEF ROB ONDERWATER, C Wilko Westgeest-toernooi bij SVLV voorschoten Voor de zevende achtereenvolgende keer wordt komend weekeinde het Wilko Westgeest-toernooi gehouden bij SVLV. Deelnemende verenigingen zijn SVLV, Voorschoten, Randstad Sport en Blauw Zwart. Vrijdag wordt om 19.00 uur begonnen met de wedstrijden SVLV- Randstad Sport en Voorschoten-Blauw Zwart. Op zondag volgen de finales (14.00 uur). Hup weer terug naar Wilhelmus runsburg» Rick Hup heeft Rijnsburgse Boys alweer verlaten. De ze week liet de Hagenaar trainer Rob Kiebert weten dat hij ko mend seizoen liever de kleuren van zijn oude club Wilhelmus verdedigt. Hup is niet de enige voetbalier die zijn overschrijving heeft ingetrokken. Rut van der Groep keerde vorige week weer terug bij IJsselmeervogels, nadat hij eerst overschrijving naar Huizen had aangevraagd. Haringa naar kwartfinales hamar» Ingrid Haringa heeft zich bij de wereldtitelstrijd op de baan probleemloos verzekerd van een plaats in de kwartfinales van het sprinttoernooi. De Hoofddorpse wielrenster, die op de Olympische schaatspiste van Hamar de titel verdedigt, versloeg in de achtste finales de Italiaanse Alessia Bufalini. Haar tegen standster van vandaag komt uit de herkansingen. Feyenoord afgetroefd in Valencia Valencia» Landskampioen Feyenoord is gisteravond in het 23e Naranja-toernooi over de knie gegaan bij de organiserende ver eniging Valencia, 5-1 na een ruststand van 1-0. Feyenoord voet balde traag en weinig geïnspireerd en toonde aanvallend alleen maar onmacht. De enige treffer van de Rotterdammers kwam op naam van Witschge, die een kwartier voor tijd scoorde uit een vrije trap. De club van Hiddink had toen al vijf doelpunten gemaakt. Mij- atovic, Aroyo, Belodedici, Penev en Galvez voorzagen de goals van hun naam. Manager Kees Ploegsma van PSV heeft een stokje gestoken voor een driehoeksruil tussen FC Twente, PSV en FC Gronin- 1 gen. De club van trainer Theo Vonk polste begin deze week Twente met het verzoek André Paus voor de rest van het sei zoen te huren; trainer Rob Baan op zijn beurt toog vervolgens meteen naar Eindhoven om j PSV te bewegen Mitchell van der Gaag op huurbasis naar En schede te laten gaan. Beide spe lers zijn bij hun club buiten de boot gevallen en voelen wel voor een tijdelijke verhuizing. Met PSV valt voorlopig echter niet te praten over verhuur van Van der Gaag aan Twente. De verdediger mag van trainer Aad de Mos weg, niet van manager Kees Ploegsma. „Eerst zullen Faber en Van Tiggelen hersteld moeten zijn van hun blêssures voor we daarover praten. Als blijkt dat Van der Gaag\ian bui ten de boot valt, valt er te pra ten. Niet eerder. Twente kent ons standpunt", aldus Ploegsma gisteravond in Studio Sport. i Van der Gaag tekende dit voorjaar in Eindhoven een drie jarig contract, maar maakte zondag in de openingswedstrijd tegen Groningen niet eens deel uit van de selectie. „Volgens de trainer heb ik in de voorberei ding dramatisch slecht ge speeld, daarom doet hij geen beroep op mij", kreeg Van der Gaag van De Mos te horen. „De ene keer hoor en lees ik dat ik weg mag, maar de andere keer mag ik weer niet weg". Dat begint hem knap te vervelen. „Ik wil wel eens een keer duide lijkheid en dacht die te krijgen toen Twente zich voor mij meldde. Zondag na afloop van de wedstrijd in Groningen werd ik aangeschoten door Vonk en Koeman, maar ik ga liever naar Twente". Hij wist niet beter, zegt Van der Gaag, „of Baan zou morgen naar Eindhoven komen om de zaak af te ronden. Maar nu mag ik ineens weer niet weg. Ik sta nergens meer versteld Het lijkt echter zo klaar als een klontje dat PSV de verdedi ger liever niet ziet vertrekken naar een ambitieuze sub-topper als Twente. Maar het probleem is dat Van der Gaag er zelf niets voor voelt bij Sparta of Gronin gen aan de slag te gaan. Hij noemt zijn voorkeur voor Twente 'een gevoelskwestie'. Maar in werkelijkheid sluit de sportieve status van de Ensche- dese club meer aan bij zijn am bities dan die van Sparta of Groningen. Feyenoorders wijzen Esajas als schuldige aan in Helderse affaire Feyenoord-spelers hebben tegenover de politie hun collega Harvey Esajas aangewezen als dader in de mishandeling van amateur Ronald Schou ten bij het Helderse Maritiem-toernooi. Dat heeft de Allcmaarse hoofdofficier van justitie A. Jo- sephus Jitta gisteren bekendgemaakt. Bij Jitta leeft de gedachte dat de voetballers val se verklaringen zouden hebben afgelegd met het doel degene die de kaakslag echt toediende, de hand boven het hoofd te houden. Jitta: „We heb ben niet de indruk dat de getuigen in Rotterdam de waarheid spraken." De videoband van de oe fenwedstrijd die het verlossepde antwoord kan geven, is nog niet achterhaald. Bij de mishandeling in de slotfase van de oefen wedstrijd op 29 juli brak Schouten zijn kaak. Feyenoord trof meteen een financiële regeling met het slachtoffer om te voorkomen dat hij aan gifte zou doen. Toch droeg Jitta de politie op een onderzoek in te stellen. Of de poging om het on derzoek af te kopen de hoofdofficier heeft ver baasd? Of hij de wenkbrauwen heeft gefronsd over de onwetendheid bij de Feyenoord-top van het feit dat zonder aangifte ook vervolgd kan wor den? „Mij hebben in deze zaak wel meer dingen van Feyenoord verbaasd." Tegenover de recherche wezen, spelers van de Helderse selectie Feyenoord-verdediger Ulrich van Gobbel aan als dader. Volgens Jitta noemden de Feyenoorders in hun getuigen-verklaringen Harvey Esajas als schuldige. Het bestuur van de landskampioen zegt te weten wie de kaakslag uit deelde, maar weigert de naam openbaar te ma ken. Jitta zegt dat hem 'het verhaal bekend is' dat de Rotterdammers mogelijk in opdracht van hoger hand met de vinger naar de verkeerde man wij zen. Door het spel volgens die regie te spelen zou niet basiskracht èn international Van Gobbel, maar 'slechts' reservespeler Esajas de gevreesde schorsing te wachten staan. „We houden er reke ning mee dat het zo is gegaan. Van Gobbel blijft voor ons in beeld als verdachte." De politie heeft de videoband met de omstre den beelden van de kaakslag nog niet achter haald. Zowel Feyenoord als amateurfilmer H. Ac- kermann ontkent de band te hebben. Ackermann beschikte de eerste dagen na de mishandeling over de videobeelden die hij op verzoek van de Helderse toernooileiding maakte. Toen de commotie uitbrak, trof Feyenoord echter een regeling met hem. Daarbij moest de ama teurfilmer beloven dat de beelden nooit aan de buitenwereld zouden worden getoond. Jitta legt uit dat justitie mogelijk een gerechte lijk vooronderzoek vordert, waarbij aan de rech- ter-commissaris gevraagd kan worden om een bevel tot uitlevering van de videobeelden. „Dan kan het zelfs tot gijzeling komen van degenen die de band onder zich houdt. Maar dat is puur theo rie." De recherche is nog steeds bezig met het ho ren van getuigen, aldus Jitta. „Er hebben die avond veel mensen op de tribune gezeten. Moge lijk dat die zinnige dingen kunnen zeggen." De tuchtcommissie van de KNVB heeft inmid dels om een afschrift van het proces-verbaal ge vraagd. Jitta licht toe dat het gebruikelijk is dat justitie aan dergelijke verzoeken voldoet. De stuk ken zijn nog niet door de politie afgerond FOTO ANP Tijdrit profronde zorgt voor ommekeer hardenberg govert van veen gpd-verslaggever Geen vocht meer in z'n knie, maar snot aan z'n kin: Erik Breukink is terug aan het front. Hij draait de 55-13 weer en is zelfs 'Snelle Jelle' te snel af. Hoe een tijdrit in een Nederlandse profronde voor de ommekeer kan zorgen. De ontmoeting tussen Neder lands snelste solorenners, in de hal van de Hardenbergse her berg De Rustenbergh, was bijna historisch. Breukink zat, op z'n gemak, z'n verhaal te vertellen, toen een bezwete Nijdam kwam melden dat-ie eindelijk weer eens geklopt was in een tijdrit van de profronde. Het leek alsof de Raas-renner de handdoek al geworpen had. Breukink: „Nu ga je morgen zeker sprinten voor die paar se conden..." Nijdam: „Ben je gek, daar ga ik me nu niet meer druk om maken, met die etappe in Limburg er nog achteraan Er moest nog een half peloton over de streep komen, maar Erik Breukink glimlachte al. De laatste tijdrit die hij won was die in het Criterium International, op 28 maart. Toen bleef hij tien seconden voor op ploeggenoot Alex Zülle, nu strandde Jelle, Nijdam op twintig seconden. „Als ik hem klop, is dat een goe de indicatie. Nu kan het weer beginnen. Het zou nu ook aar dig zijn om de ronde te winnen, vooral in deze trui. Twee keer tweede, daar moet nu maar eens een eerste plaats bijko- Revival En zo beleefde Hardenberg, of all places, de revival van Erik Breukink. Weer eens een dagsucces, z'n achtste van dit seizoen, weer een leiderstrui, eindelijk weer positieve belang stelling. Al klaagde de renner zelf toch nog wel over z'n bles sure, hij stroopte er zelfs z'n broek voor op om het deukje in z'n linker-knieschijf te laten be tasten. Voor degenen die het eens niet mochten geloven. Zoals 'dat blaadje', zoals Erik Breukink een weekblad om schreef dat het moet hebben van sensatie en sex. Dat had durven schrijven dat de verhou ding met Once sinds de knie blessure dusdanig was bekoeld dat hij er moest vertrekken. „Ik zou naar WordPerfect gaan om daar als meesterknecht van Jas- kula te rijden en me verder zelf alleen op tijdritten hoeven rich ten. De grootste onzin natuur lijk. Zelf moet ik om dit soort flauwekul lachen, maar Gea, die er mee thuis kwam, was laai end." Zorgzaam In moeilijke tijden leer je je vrienden en vooral je werkgever kennen. Bij Once hebben ze Breukink, ofschoon hij signalen afgaf, te lang laten doorrijden in de Tour, maar hielden ze, toen de Nederlander eenmaal thuis zat, wel regelmatig en zorgzaam contact met hem. Breukink zegt dan ook graag nog minstens een jaar voor de Spaanse ploeg te willen blijven rijden en het vooral zichzelf kwalijk te nemen dat hij niet di rect na de eerste Alpenrit was afgestapt. ,,Ik klaagde wel. maar had duidelijker moeten zijn. Lo gisch dat Once wilde dat ik doorreed, maar ik had, op grond van m'n ervaring resoluut moeten afstappen. Maar god, wat speelt er allemaal mee.... Dat mensen al gauw zeggen: die Breukink heeft altijd wat. F.n binnen de ploeg was er Zülle, die ondanks een blessure, toch ook doorreed." Gelijk Erik Breuiank wilde zonodig flink zijn, maar had beter naar z'n vader kunnen luisteren. „Hij kwam al vroeg de Tour in en zei dat ik er maar beter direct mee kon ophouden. Toen werd ik een beetje pissig, zo van: waar bemoei je je mee. Achteraf had- ie natuurlijk wel weer gelijk..." Een slijmbeursontsteking kan een langdurige zaak zijn als het gewricht in kwestie geen rust wordt gegund. Gisteren kon Breukink dan ook operatief ver wijderen van de 'boosdoener' niet uitsluiten. „Maandag na de profronde ga ik weer naar dok ter Sala in het ziekenhuis van Eindhoven. Het WK rij ik in elk geval, daarna zien we wel. Ik heb geen pijn, soms alleen wat irritatie. Belasten kan ik het wel weer. zoals vandaag is geble ken." Graadmeters Vrijdag zijn de etappe in Zuid Limburg en daarna het kam pioenschap van Zurich nog twee graadmeters voor de vorm van Erik Breukink, die het waagde al weer optimistisch richting WK te blikken. „Het is een slecht jaar geweest voor het Nederlandse wielrennen, ramp zalig bijna. Dat kan in Oslo in een klap, in een dag, verande ren. Wat zou het mooi zijn als daar weer eens een Nederlander wereldkampioen werd En Erik Breukink voelde zich gisteren in Hardenberg goed ge noeg om met 'die Nederlander' zichzelf te bedoelen. 'Het zal vast niet m'n laatste stomme streek zijn geweest' Jan Raas heeft vergeefse pogin gen gedaan het Amerikaanse ta lent Lance Armstrong te con tracteren. De Nederlandse ploegleider deed de renner van Motorola een riant aanbod, maar moest tot zijn leedwezen merken dat Armstrong tenslotte toch het contract met zijn hui dige sponsor verlengde. Armstrong, dit jaar nog win naar van de Touretappe naar. Verdun en zondag ook weer vooraan in de Leeds Classic, is in een tijd van malaise nog een van de weinig ook in West Eu ropa aansprekende talenten. Evenals de Zwitser Alex Zülle,- op wie Jan Gisbers ooit jacht maakte. Raas dacht goede kansen te hebben Armstrong te contracte ren toen bekend werd dat Mo torola, bij welke ploeg Hennie Kuiper adjunct-ploegleider is, na dit seizoen zou stoppen. Maar het Amerikaanse bedrijf in communicatiesystemen besloot tijdens de Tour toch nog een jaar geldschieter te blijven. Het contract van Armstrong bij Mo torola is minder dan hij bij Raas kon verdienen. Ook Alvaro Me- jia, Andrew Hanpsten, Phil An derson en Sean Yates verleng den inmiddels hun contract bij Motorola. Erik Breukink: de vorm is weer terug. Hotel Kemnater Hof ligt verstopt in de heuvels, even bui ten Stuttgart. Er heerst een serene rust rond het complex, dat tijdens de wereldkampioenschappen atletiek als basis fungeert van de KNAU-top. Maar uitgerekend als bonds- bonzen de dopingaffaire Erik de Bruin nog eens precies op een rijtje willen zetten, wordt de stilte verbroken door donderend geraas. stuttgart cees olsthoorn gpd-verslaggever Werklui, die bezig zijn met een verbouwing op de bovenste ver dieping, voeren betonstukken via een koker af. 'De puin van de KNAU wordt opgeruimd', merkt iemand op. Annie Schmitz kan de grap wel waar deren. „Nee," reageert de waar nemend voorzitter en delegatie- lieder in Stuttgart, „wij houden de rommel laag bij de grond." Twee dagen na haar blunder over het groeihormoon HGH (dat het produkt HCG bleek te zijn), zit Annie Schmitz er uiter lijk onaangedaan bij. Op zakelij ke toon maakt ze melding van de verklaring die zij eerder heeft laten uitgaan naar de nationale en internationale media. „Ik hoop dat daarmee de jammer lijke vergissing is rechtgezet." Ze benadrukt dat 'het haar vre selijk spijt dat het zo naar bui ten is gekomen en dat het niet had mogen gebeuren'. Later, als de rust is weerge keerd op het terras, bekent Schmitz dat de zaak haar meer heeft aangegrepen dat ze laat blijken. „Ik heb er een paar nachten slecht van geslapen. Ik ben vreselijk geschrokken van de kettingreactie die het teweeg heeft gebracht. Het is heel ver velend voor mij en de KNAU, maar vooral voor De Bruin en zijn familie." „In de chaos van die ochtend heb ik een fout gemaakt. Zon der het zelf te beseffen. Ik kreeg zeven, acht telefoontjes achter elkaar over de zaak de Bruin. Op een vraag van een van de bellers heb ik inderdaad de let ters HGH laten vallen. Ik was me op dat moment van geen kwaad bewust. HGH of HCG, ik weet er niks van. Ik ben geen expert op dat gebied. Daarom had ik m'n mond moeten hou den. Ik blijf erbij dat ik te goeder trouw heb gehandeld, al doet dat niets af aan het feit ik vrese lijk stom ben geweest. Maar ik ben ook een mens en mensen maken fouten. Het zal vast niet m'n laatste stomme streek zijn geweest." Schmitz jhad de affaire graag willen uitpraten met Erik de Bruin, maar de gestrafte discus werper loopt met een grote boog om haar heen. „Erik wil mij niet zien, zijn advocaat heeft zich vrij agressief tegen over mij uitgelaten. Het zij zo. Ik wil de lucht graag opklaren. Hoe? Daar ben ik nog niet uit. Misschien schrijf ik een brief aan Erik, maar het liefst ga ik met hem aan tafel zitten." Toeval of niet, opmerkelijk was dat tijdens deze bijeen komst van de KNAU het woord hoofdzakelijk werd gevoerd door directeur Arie Kauffman. Zijn betoog over het positieve plasje van De Bruin en diens uitsluiting van het WK was voor een belangrijk deel een herha ling van zetten. Hij benadrukte dat de tuchtcommissie van de KNAU zich uiteindelijk zal moe ten uitspreken over al dan niet schorsen. Kauffman: „Binnen drie maanden volgt er een hoorzit ting. Daar zullen alle partijen, en de deskundigen die zij heb ben ingeschakeld, worden ge hoord. Vervolgens doet de tuchtcommissie uitspraak. Daartegen kan men eventueel beroep aantekenen bij de Be roepscommissie van de KNAU. In het uiterste geval kunnen partijen zich wenden tot het Ar bitragepanel van de IAAF in Londen. De uitspraak van die commissie is bindend." Met het oog op de afhande ling van de zaak is het KNAU- bestuur niet blij met de positie van dokter John IJzerman. Hij is immers voorzitter van de medi sche commissie van de atletiek- bond èn de arts van Erik de Bruin. „Persoonlijk ben ik heel ongelukkig met de dubbelfunc tie van Uzerman," zegt pen ningmeester Hans van Hasselt. „Het zou beter zijn om onaf hankelijke artsen té benoemen in de medische commissie. Doktoren die geen relatie heb ben met een atleet." Voor de KNAU is er voorals nog geen reden tot twijfel over de medische commissie. Kauff man: „John IJzerman zit nu in een moeilijke positie, maar hij staat beslist niet ter discussie." Naar aanleiding van de on verkwikkelijke affaire overweegt de KNAU in de toekomst voor alle titeltoernooien de Neder landse deelnemers zelf op do ping te controleren. Tot nu toe is dat slechts één keer gebeurd, bij de Europese kampioen schappen van 1986. „Voor de Olympische Spelen en voor dit WK hebben we het wel overwogen," zegt Annie Schmitz, „maar het is er in bei de gevallen niet van gekomen. Door deze zaak zijn we weer een stuk wijzer geworden. Voor ons zou het best een beleid kunnen worden om deelnemers aan grote evenementen vooraf te testen." „De atleten zelf willen het graag," voegt Van Hasselt er aan toe. „Tijdens een bijeenkomst, begin dit jaar, hebben ze zelfs gevraagd om regelmatig te con- trolen. Met name de toppers maakten zich er sterk voor. Was De Bruin daar ook bij? Van Hasselt: „Nee, Erik was bij die gelegenheid niet aanwezig." Erik de Bruin staat op het punt het atletendorp binnen te gaan. In de selectie v niet zeggen welk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21