Couturiers maken rok weer Haute Couture Zo zag ze er uit DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 19 En, hoe zag ze er uit? Een veel gestelde vraag als er een bruiloft ter sprake komt. Op bovenstaande foto's hoe enkele van de Franse couturiers hun huwende cliëntèlezien. Links: in een vrij zwaar ogende maar wel heel bruid achtige creatie voert Eric Mortensen 'zijn bruid' voor het huis Louis Scherrer ten tonele. De japon is uitgevoerd in goudbrokaat. Midden: voor de bruid van het huis Pierre Balmain kiest Oscar de la Renta een japon met verhoogde taille. Het nauwsluitend bovenstuk is van rood fluweel, de rok met sleep uitgevoerd in een rode, met goudbedrukte, tafzijde. Rechts: dit witte, corset-achtige niemendalletje is de bruidsjapon van Karl Lagerfeld voor Chanel. En mocht het weer wat tegenvallen: er is een cape in roomwitte mohairwol bij. Christian Lacroix haalt echte baljurk terug Chanel Per Spook de 'Gouden Vinger hoed') en Christian Lacroix het meeste succes. Saint Laurent De herfstcollectie van Yves Saint Laurent is jeugdig en kunstzin nig elegant. Op 57-jarige leeftijd geniet deze meester der klassie ken blijkbaar nog volop van vrolijke kleding. De rokken zijn weer kort, boven de knie of nog korter. Saint Laurent brengt een aantal indrukwekkende cock tailjurken en strak gesneden jackets, vaak van glimmend ge vlamde of met gouddraad door weven brokaat, met een door zichtige kanten blouse van lamé eronder. Andere jasjes voert hij uit in met kant afgewerkt zwart fluweel. De kleding voor overdag vari- eërt van een klassiek geruit driedelig broekpak tot een violet pak van zachte wol met een chartreuse-kleurige satij nen blouse. De schouders zijn mooi gevormd, maar niet overmatig groot. De kleuren doen recht aan Saint Laurents fijngevoelige ar tisticiteit. Roze is het meest op vallend, van het aardbeienijs- kleurige pajt van gevlekt tweed tot een rozen-roze tafzijden jas met een taling-blauwe voering over een cocktailjurk van felroze satijn en zwart fluweel. Spook Per Spook, de Noorse couturier die het liefst elegante of sportie-* ve en gemakkelijke kleding ont werpt, kiest voor zijn noncha lante broeken, mohair mantels en Noorse jacquard sweater jackets kleuren als beige, choco lade, oker, roodbruin en chartreuse. Heel jeugdig zijn Spooks prachtige avondjurken van tafzijde in verschillende tin ten en flonkerende jackets. Vrouwen die iets zoeken voor de Kerst kunnen denken aan Spooks met fraaie lovertjes be zette nauwaansluitende jurken met borduursels in denneappel- of hulstmotief of een vallende ster op een nachtblauwe achter grond. Lacroix Een staande ovatie kreeg Chris tian Lacroix voor zijn gewaagde herfstcollectie. Zijn avondkle ding is adembenemend. Hij brengt de echte baljurk terug met kogelronde rokken van haast doorzichtige zijde, gebor duurd kant en gouden patchwork sierstenen op strak lijfjes en sexy topjes. Bij Lacroix draait het allemaal om stoffen: jurken met verschil lende soorten kant, zilver- en gouddraad lamé, een strak mid del en veel zichtbaar rond de benen door transparante tule, kant of chiffon (fijn zijden gaas). Er zijn patchworks van lovertjes, prachtige met kralen gebor duurde japonnen in neoklassie ke stijl (een hoge taille) en ver schillende lagen van kostbare plissézijde en gevlamd fluweel. De weinige kleding voor over dag is ook nogal opgesmukt: bont-geruite strakke jasjes op strakke of wijde broeken en een in het oog springende korte re genjas van gouddraad lamé op een rechte, grijze tweed broek met een zwarte bolero. Het kleurenpalet van Lacroix is al even opvallend als de rijkdom van de stoffen: subtiele, poëtische kleurschakeringen van hazelnoot, ko per, antiek goud, heide-groen.diep wijn-droesem rood en werkelijk fantasti sche iriserende chiffons in de tinten blauw, grijs en lavendel. Onder wat van de minirokjes rest laat Karl Lagerfeld van het huis Chanel dikke wollen pan ty's in gevechtslaarzen en ge watteerde jersey pantaions met lompe bergschoenen dragen. Die straatreëleaanblik bood in elk geval het model Christy Tur lington in haar reepje micro mi ni-rokje. Voor de avond heeft Lagerfeld buiten de wat conventionelere zwarte chiffonjurken lange hemden van zware tweed of chenille, maar zijn model Chris ty Turlington acht hij daar nog niet aan toe. Haar hult hij in een, opnieuw wollen, jurk met schouderbandjes en een beha van zuiver doorzichtig tule. Ook voor Claudia Schiffer kiest hij een corsetachtige micro-creatie met schouderbandjes, uitge voerd in tomaatrode en zilveren tweed. Laroche Bij Guy Laroche heeft ontwer per Angelo Tarlazzi de haute- couture een paar stappen terug gezet met zijn onbeholpen in terpretatie van het schort. Wie wil 's avonds een lomp, wit-sa- tijnen schort over een donkere splitrok dragen? Maar weinig ontwerpers kunnen zich zoiets permitteren. Tarlazzi liet zich inspireren door middeleeuwse jonkvrouwen, compleet met lange puntmutsen en kleine kroontjes. De collectie van Torrente, ook bekend als Rose Mett, bestaat onder andere uit klassieke, met borduursel versierde pakken, een paar broeken, veel bont en prachtige hane- en struisvogel veren. Een aantal van de lange redingotes (mantels) doet het goed, evenals de nertsmantel. Zijn korte mantels van orylag, een bontsoort die veel op nerts lijkt, maar zachter, in pruimen- paars en middernachtelijk blauw staan mooi op een fluwe len broek en bustier. Versace De presentatie van de Italiaan Gianni Versace had veel weg van een stormachtige boudoir show, geïnspireerd door Lolita en Madonna. De grootste troe ven van de Siciliaans-Italiaanse ontwerper zijn pletfluwelen en zijden creaties van het diepste rood, groen en zwart dat je je maar kunt voorstellen, met opengewerkte stukken, splitten in lange rokken en ingezette stukken kant. De vele kanten kousen en kou sebanden gaven de show een flirtige ondertoon. De manne quins waren om op te vreten in hun wijd uitlopende minijurkjes en de meest sexy korte broeken in lange tijd. De 30-jarige Maurizio Galante, een nieuw talent in dc Parijse modewereld, heeft al zeven jaar lang mode ontworpen in Mi laan. Zijn kleding is gedetail leerde, echte couture, hoewel dat vandaag de dag misschien wat vreemd aandoet. Interes sante elementen zijn de creaties van in halvemaansvorm uitge sneden stukken leer en het ge streepte effect in zijn capes, jac kets en jassen. Philippe Venet heeft dit seizoen de mooiste mantels en nauw sluitende avondjurken in ver schillende kleuren. Zowel de korte als de lange mantels heb ben prachtige, met boordsel af gezette naden en de zijden-tri- cot avondjurken zijn op het li chaam gesneden. VERTALING MARGREET HESUNCA zijn er dan ook praktisch niet meer. Maar paradepaardjes zijn kost baar, ook voor grote concerns en in deze tijd moet het toch al lemaal wat soberder. Vandaar dat sommige 'Huizen' besloten helemaal niet te showen, eens per jaar met een nieuwe collec tie te komen of een beperkte collectie te presenteren. Van de degenen die op de oude voet doorgingen boekten Yves Saint Laurent (hij kreeg samen met Nauwsluitende avondjurk in kant en fluweel van Gianni Versace. foto afp Tabakskleurig geborduurd fluwelen jasje dat Chris tian Lacroix combineert met een witte rok van da mast. foto reuter Typisch Per Spook: sportieve, comfortabele haute couture. foto afp Klassiek pakje van Yves Saint Laurent in zwart in wit. De geruite rok is met een forse rand kant afgezet. foto »epa AP De Franse haute-couture heeft het al een poosje moeilijk. Couturiers kunnen allang niet meer rondkomen van wat hun couture-kleding (met de hand en 'op het lijf gemaakt') ople vert. Ontwerpers die niet op de een" of andere manier met een groot concern (cosmetica of geheel iets anders) zijn geassocieerd,

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19