'Ik heb het recht om te weten wie mijn vader is' Het Gesprek van de Zomerdag 'De echte jager sterft uit 'Therapie alternatief voor bypass-operatie' Ambtenaren wijzen bod provinciale werkgevers af DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 Sommige mensen hebben tegenwoordig de zomer van hun leven. Anderen hadden dat jdren geleden en weten nog precies hoe ze als klein meisje op een circuspaard zaten, spoken zagen of genoten van 'ruig weer' tijdens de jacht. We schreven die verhalen op voor de mini-serie 'De Zomer van Uw leven'. Vandaag de eerste aflevering. De zomer van zijn leven leek oneindig. J. Lammerse (90) raapte kievitseieren, jaagde en viste dat het een aard had. En als hij thuiskwam in Ter Aar, hing de leeuwerik hoog in de lucht en barstte het van de kie viten. Konijnen schootje tijdens het kaarten: je hoefde je alleen maar even om te draaien en je had weer vlees in het pannetje. Hillegom, 1920. Was het niet heerlijk? Nu is alles verpest of aan ban den gelegd. Neem nou die kie vitseieren. Van de regering mag je ze alleen een paar dagen in april rapen. Het lijkt mooi, rriaar wat ziet de Teraarder? „Dat de boeren met twaalf banden breed molshopen vlak komen maken: ze slepen en trekken al les dood wat er is. En dan liggen die beesten daar. Kop eraf, vleu gels eraf en de darmen hangen erbij." En dus raapt èn eet Lammmer- se kievitseieren tot mei: „Want dan stimuleer je ze opnieuvy ei eren te leggen. En de kuikens die na mei uit het ei komen, hebben genoeg te vreten." Niet voor niets lopen er de nodige stelletjes rond op zijn stukje land: wat akkers in de buurt van Halfweg, waar hij de jacht van boeren pacht. Tegen alle regels in („ik stoor me niet aan de wet"), zet hij daar fazanten uit. Want, zo zegt hij, er is niets zo mooi als een fazant zien 'stappen' en horen stoten als de zon opgaat. Hazen, fazanten en patrijzen lokt hij 's winters met zo'n 1000 kilo sui kerbieten, dotten hooi en kuil- gras: „Heb ik de Dierenbescher ming nooit zien doen. Die geeft alleen af op de jacht, maar doet niks voor de dieren." Na het voeden en voorzichtig maaien, volgt steevast het ja gen. De geboren Hillegommer jaagt al vanaf zijn zesde. Op zijn negende kreeg hij zijn eerste ge weer, maar jachtpakkies heelt hij nooit aangeraakt: „Ik ben geen showjager, moet u weten." Eens 'had' zijn vader de polders rond Bennebroek en Haarlem en 'liep' Lammerse alle spoorlij nen af van Haarlem tot aan Boskoop en Nieuwkoop, plus de fortgrachten. „Je kon toen ook nog op wulpen schieten. Alle maal voorbij." Zoals zoveel ja gers vertelt hij dat je wel moet jagen omdat anders de soort verloedert. Verschil is dat hij de problemen bij hun naam noemt. Zo meldt hij dat hij een oude haas direct afschiet omdat die 'de klQten' van andere ha zen eraf bijt: „Omdat-ie het zelf niet'meer kan. Het is net als bij Lammerse heeft nog nooit een jachtpak aangehad: „Ik ben geen showjager, moet u weten." een oude vent. Die kan ook niet meer bij moeder terecht." Of neem de eenden. Met lede ogen ziet Lammerse dat er veel te veel mannetjeseenden, woerden, zijn. „Ze verzuipen andermans jonkies èn de moe der. Dan gaan ze er met zijn al len op en kan dat beest niet meer bovenkomen. Want ja, eenden trejen (vrijen -red.) in het water." Het gebeurde laatst nog bij de kerk, waar twee fami lies met elk negen jonkies com pleet werden uitgemoord. Lam merse begon er verontwaardigd over, maar geen buurtbewoner leek het te vatten: „Mensen snappen niks meer van de na tuur." lagers zijn daar het slachtoffer van, betoogt Lammerse. „Vroe ger was een jager iemand. Aan het begin en het eind van de jacht, kwam er een halve wagen drank en was het hele dorp dronken. Nu noemen ze je een moordenaar. En de echte jager sterft uit. Het zijn meest schie ters tegenwoordig: hoerenba- zen, zwarthandelaren en inbre kers. Een fatsoenlijk mens kan het gewoon niet meer betalen. Vroeger pachtte je jachtland voor een kwartje per hectare, nu ben je zo 60 of 100 gulden kwijt." Ook de ijzeren kogels van tegenwoordig zijn 'ster- vensduur' en nog gevaarlijk ook: „Ze ketsen alle kanten uit." Geschrokken van alle kritiek op jagers, heeft zijn zoon inmid dels zijn geweer aan de wilgen gehangen. Senior heeft overal lak aan. Voor hem begint de zo mer nog steeds op 27 juli, bij de opening van het jachtseizoen. Dan hoopt hij op ruig weer. Van dat weer waarbij tien boeren geen bos stro kunnen vasthou den en de zitblokken, waar de boer op melkt, stuurloos door het land drijven en vogels de hele dag vliegen. „Als je met zulk weer iets kan raken, ben je een beroemd schutter." Vqrig jaar miste Lammerse voor het eerst een haas. Dit jaar is hij weer met goede moed begon nen, ondanks zijn onwillige knieën: „Ik droom iedere keer weer van de volgende jacht. Zit dan alles uit te Idenen." Toen foto ben de bruyn zijn vrouw nog leefde, hoorde ze de eenden naderen. Nu ont gaat veel gefladder zijn slechte gehoor en peinst hij weieens over de zin van het leven, sinds 'keelkanker hem bijna van zijn spraak beroofde. Na iedere twee woorden moest hij een slokje water nemen, maar de jager in hem vond er wat op: een stukje spekzwoerd in de keel. Net als vroeger bij een bloedhete patrij zenjacht, behoedt hem dat voor uitdroging. „Ik ben als de dood voor een ziekbed", besluit Lammerse. „Ik zeg vaak: je moet me op het land doodschieten. Dan lig je al voor je de klap hoort. PAUL VAN DER KOOU Straf „Met mis bankpapier ben je zo het haasje. Maar ik heb wel eens gedacht aan munten. Aan vijf jes. Die moeten vooreen beetje bankwerker toch niet zo moei lijk zijn na te maken. Maar ja, hoeveel van die dingen moet je niet maken voor je aan een aar dig bedrag bent? En hoe geef je ze een beetje snel uit? je kunt niet met honderd vijfjes aanko men bij een winkel om iets van zes gulden te kopen. Dan zeggen ze: 'Kijk dan, u hééft toch wissel geld'. En alle wisselautomaten in snackbars aflopen - daar heb je dagiverk aan. Kun je beter bij een baas gaan werken. „Ergeigenlijk, dat zulke gedach ten door mijn hoofd gaan. Soms, ah de luxaflex tralies van scha duw over mijn handen werpt, denk ik: wacht maar, het komt nog wel eens zover. Jij vreet nog wel een keer uit de Blechnapf. „Mijn hele leven lang zit ik al in geldnood. Hoe ik ook werk, tel kens weer zit ik op de helft van de maand zonder centen. En mijn vrouw werkt er nog bij ook. Ah huishoudster. En ze is goed, hoor! Je hebt van die meiden die zeggen: 'Meneer, ik ga even de soep afgieten', maarzij niet. Ze h goed. En toch hebben we geen cent. Ik heb 's nachts wel eens op wacht gestaan achter de kamer deuren gekeken of er niet een paar handlangers van de mid denstandgeld uit mijn porte monnee haalden, maar ik heb nooit iemand kunnen betrap pen. Ze hebben natuurlijk ook veel gewiekstere methoden, die winkeliers. Hier een dubbeltje, daar een kwartje. En dat op gro te schaal. En maar zitten gniffe len onder hun palmbomen in Antibes. Laatst ben ik een keer naar de sociale dienst geweest. Ik legde de ambtenaar achter het loket mijn situatie uit. 'Heeft u werk?', vroeg hij, toen ik mijn verhaal had verteld. 'Ja, dat gelukkig nog wel', antwoordde ik. 'Dan kun nen we niets voor u doen', zei hij triomfantelijk. 'Bent u nou hele maal gek geworden?'" „Ik droom wel eens dat ik uit be delen ga. Ik sta in een portiek in de Breestraat. Om mijn nek hangt een stuk karton met daar op de tekst: 'Ik werk zestig uur in de weeken de muizen liggen dood voor mijn broodtrommel. Help mij!' De hele dag lang sta ik in dat portiek. En ik hou mijn hand op. Maar niks, helemaal niks. Ja. Eén keer. Iemand legt een granaat in mijn hand. 'Gooien!', zegt-ie, 'aan de over kant zitten de banken'Maar dat kan ik toch niet doenzeg ik. 'daar werken mensen'. 'Daarom juist', zegt hij. 'Dat moeten ze niet doen tegenwoordig. „Altijd na die droom heb ik hel idee dat mijn bed aan het pla fond is vastgeschroefd en dat ik zo naar beneden kan vallen. Dat boven beneden is en beneden boven." Vroeger legden we stuivers op de tramrails. Gloeiend heet ivo ren die stuivers als de tram er overheen was gereden. En van een koningin was op die bitter smakende munten niets meer te bekennen. Daarvoor krijg ik nu straf. Op sommige mensen is de koningin erg gesteld. Ze wil bij die mensen zijn, altijd, al is het maar op een munt. Ik heb afge daan voor het koninklijk huis. Wat een verschrikkelijke fouten maken we in onze jeugd. CEES VAN HOORE Scissenheimse procedeert tegen haar moeder SASSENHEIM ANNET VAN AARSEN VERVOLG VOORPAGINA Ze ziet het als haar recht om te weten wie haar biologische va der is. Maar iedere keer als de Sassenheimse Marjan Smit pro beert inzage te krijgen in de dossiers van het voormalige op vanghuis Moederheil voor on gehuwde moeders, loopt ze met haar hoofd tegen de muur. Dat is waarom de Sassenheimse in april vorig jaar een opmerkelijke rechtszaak aanspande. Tegen haar moeder eveneens woonachtig in Sassenheim omdat die met een simpel 'ja' kan bewerkstelligen dat de ar chiefkasten in het Bredase te huis open gaan. De moeder van Smit weigert halsstarrig toestemming te ge ven voor inzage. De Haagse rechtbank weet zich intussen blijkbaar geen raad met de hele zaak. Elke keer als de rechter een vonnis moet vellen, wordt de zaak opnieuw een maand aangehouden. Gisteren had Smit gehoopt dat ze de vlag zou kunnen uithangen. Ze was er vast van overtuigd dat de recht bank dit keer uitspraak zou doen. Tegen de middag kreeg ze echter opnieuw een teleur stellend telefoontje van de se cretaresse van haar advocate. De zaak was opnieuw aange houden, tot 14 september. „Het is echt ongelooflijk hoe ze daar in Den Haag sollen met mensen", zegt Smit. „Vorig jaar april al hebben we alles inge diend. Ik zit nu al maanden te wachten. En wat ga je 14 sep tember doen? Jawel, dan ga je weer zitten wachten. Dit is echt een zeer emotionele toestand. En de tijd begint te dringen. Als mijn echte vader nog leeft dan is hij ook al een dagje ouder." Marjan Smit werd in 1945 ge boren in het tehuis Moederheil. Haar vader, zo vermoedt ze, moet een Canadese militair zijn geweest. Smit is in ieder geval een van de vele zogenaamde 'bevrijdingskinderen' die in Moederheil ter wereld kwamen. Het 'beruchte' tehuis dat nu Valkenhorst heet is vanaf pakweg 1989 in het nieuws toen bevrijdingskind Riet Monteyne voor de deur in hongerstaking ging. Op die manier wilde deze Eindhovense bewerkstelligen Vereniging Bevrijdingskinderen succesvol bij zoeken naar vaders De Vereniging Bevrijdingskinderen in Den Bosch waarbij Marjan Smit is aangesloten heeft in de loop van haar bestaan al vele vaders van bevrijdingskinderen opgespoord. Volgens se cretaris T. Oosterhoff bestaat er binnen de vereniging een op sporingsprotocol. „Via FIOM en vervolgens officiële instellingen als Internatio nal Social Service proberen we de vaders op te sporen. Daarbij moet gezegd worden dat het via deze officiële kanalen heel lang zaam werkt. We hebben her en'der ook particuliere adressen die helpen bij de opsporing." Oosterhoff, zelf bevrijdingskind, vond haar echte vader twee jaar geleden na een zoektocht van dertig jaar. Het 'geval' Marjan Smit noemt ze uitermate schrijnend. „Matjan heeft helemaal niets, geen foto's, niet eens een naam. Voor haar gemoedsrust is het belangrijk dat ze te weten komt wie haar vader is. Voor men sen die zoiets niet hebben meegemaakt is het heel moeilijk te begrijpen. Maar je wilt weten waar je vandaan komt. Als je dal niet weet is het net alsof je een bladzijde uit het boek mist." Bij de Vereniging Bevrijdingskinderen zijn momenteel onge veer 140 mensen aangesloten. Zij wisselen tijdens bijeenkom sten ervaringen uit en proberen via de vereniging meer te weten te komen over hun achtergronden. Volgens de gegevens zijn er in de periode vlak na de oorlog 7500 kinderen geboren van Ca nadese, Amerikaanse en Engelse vaders. De vereniging is bereik baar via Postbus 3207,5203 DE, 's Hertogenbosch. dat de naam van haar echte va der werd vrijgegeven. De jaren daarna volgden vele civiele rechtzaken, van Monteyne en van anderen die hun dossiers wilden inzien. Inmiddels is het zo dat men sen, die in het voormalige Moe derheil zijn geboren, de stukken mogen inzien als hun moeder daar toestemming voor geeft of als zij die toestemming niet meer kan geven. In alle andere gevallen blijft de geheimhou dingsplicht van het toenmalige Moederheil bestaan, zo oor- „Van al die mensen die naar de rechter zijn gestapt, ben ik de eerste die haar moeder heeft gedaagd", verklaart Smit. „Dat is denk ik ook waarom de rech ter maar geen uitspraak doet. Een unieke zaak, noemen ze het. Mijn moeder zwijgt nog steeds in alle talen." Officieel heet het dat de moeder van Smit geen motivatie heeft voor haar weigering; op de werkelijke redenen wil Smit niet ingaan al geeft ze toe nooit een goede band met haar moeder te heb ben gehad. Voor haar is het uitermate be langrijk om te weten wie haar vader is. „Ik heb van 1945 tot 1947 in het tehuis Moederheil gezeten en van die periode ben ik alles kwijt. Geen foto's, hele maal niets heb ik. Ik heb er recht op om te weten wie mijn vader is. Vanaf mijn zestiende weet ik dat mijn stiefvader mijn vader niet is. Hoe ouder je wordt, hoe meer vragen je je zelf gaat stellen. Je wilt weten hoe die man is, of je op hem lijkt. Ik heb bijvoorbeeld een heleboel eigenschappen die niemand in de familie heeft." Als de rechter volgende maand in het voordeel van Marjan Smit beslist, moet de moeder op straffe van een dwangsom van 250 gulden per dag openheid van zaken geven. De Vereniging Bevrijdingskin deren zal vervolgens met de ge gevens uit het tehuis proberen de biologische vader op te spo ren. „Ik hoop dat mijn vader nog leeft", zegt Smit. „En als hij niet meer leeft, dat er kinderen zijn met wie ik over hem kan praten. Al zou ik alleen maar mijn eigen achtergronden ken nen, al zou ik alleen maar weten wie ik ben." Fysiotherapeut J. van den Broek: „Het resultaat van deze therapie is dat plaque (opeenstapeling van vetten en bloedcellen tegen de vaatwanden) geleidelijk oplost in het bloed." foto jan holvast Fysiotherapeut wijst kritiek op behandelmethode van de hand LISSE VERVOLG VOORPAGINA Het principe van de resonantietherapie te gen vaatziekten is eenvoudig, verklaarde fy siotherapeut J. van den Broek gisteren tij dens een presentatie van de apparatuur en de behandelingsmethode in zijn gloednieu we praktijk aan de Heereweg in Lisse. De 'patiënt ligt in een ontspannen houding op de behandelstoel. Zijn voetzolen rusten te-, gen het apparaat waaruit de geluidsgolven en het magneetveld komen. Via de li chaamsvloeistoffen worden de trillingen door het lichaam geleid. Het resultaat van deze trillingen is, zo zegt Van den Broek, dat plaque (opeenstapeling van vetten en bloedcellen tegen de vaatwanden) geleide lijk oplost in het bloed. De fysiotherapeut is ervan overtuigd dat zelfs ernstige slagadervernauwing met de therapie kan worden verholpen. „De be handelmethode is een goed alternatief voor bijvoorbeeld dotteren en bypass-operaties. Daarvan zijn de nadelen vaak groter dan de voordelen. De kans op herhaling van de klachten is namelijk groot. De resonantie therapie brengt weliswaar heel langzaam een proces op) gang waarbij de plaque lang zaam oplost, maar de resultaten zijn niet plaatselijk." Zelfs patiënten bij 'wie een am putatie van een van de ledematen dreigt bijvoorbeeld door de aandoening gangreen zouden met de resonantietherapie ge holpen zijn. De Nederlandse Vereniging van Fysiotherapeuten bij Hart- en Vaatziek ten heeft heeft grote bedenkingen tegen de behandelmethode van Van den Broek. De wetenschappelijke raad van de Hartstich ting, van wie de leden van de NVFH in structies en cursussen krijgen, is van me ning dat de therapie volstrekte onzin is. Zo op het oog constateert fysiotherapeut R. Van Hulst, bestuurslid van de NVFH een aantal overtredingen van de regels. „Car diologen schrijven therapieën voor en niet de fysiotherapeuten. Tegen bloedvatver nauwing mag deze therapie niet worden gegeven. Bovendien mogen fysiotherapeu ten geen reclame maken voor hun praktijk, dat is tegen de beroepscodes. Zo'n presen tatie, georganiseerd via een pr-bureaii... Al leen al de manier waarop hier reclame wordt gemaakt, doet bij mij al een belletje rinkelen." Volgens Van den Broek, die in Nederland de eerste Praktijk voor Vaatziekten opent met medewerking van het Oligo Health In stitute dat de apparatuur levert, is de reso nantiebehandeling echter een uiterst solide therapie. „We geven een combinatie-thera pie, binnen de geneeswereld een bekend begrip. Een behandeling duurt ongeveer dertig minuten.'We beginnen met een hele nuchtere ontspanningsmethode, omdat de therapie beter aanslaat als de patiënt ont spannen is. Vervolgens komt de kernbehan deling met resonantietherapie, die onge veer tien minuten duurt", aldus Van den Broek. „Daarna volgt het zogenaamde vaattrai- ningsprogramma, eeri heel gebruikelijke methode binen deze wereld. De resonantie therapie is een risicoloze behandeling. Dat wijzen onderzoeksresultaten in het Rode Kruis ziekenhuis, waar met met dezelfde apparatuur werkt, ook uit. Resonantie-the rapie is een nuchtere behandelingsmetho de, waarvoor eenvoudig veel belangstelling bestaat. Zelfs een serieuze instelling als de Universiteit van Innsbruck Is momenteel bezig met onderzoek." De behandelingen a zestig gulden wor den nog niet vergoed door de ziekenfond sen. Oligo Health Institute heeft de behan delingsmethode volgens Van den Broek on langs aangemeld. „De ziekenfondsen zijn zeer geïnteresseerd maar voorlopig moet de patiënt de behandelingen zelf betalen", al dus de fysiotherapeut. In tótaal zijn z.o'n zestig behandelingen nodig, waarvan twin tig gedurende de eerste vier weken. Klanten hoopt Van den Broek te werven via huisart sen, specialisten in de regio en advertenties. Ook aandoeningen als 'etalage-benen', koude voeten en ledematen als gevolg van slechte doorstroming, en niet genezende wonden (diabetici) zijn volgens de fysiothe rapeut goed te behandelen met de resonan tietherapie. OEN HAAG ANP De ambtenarenbonden Abva Kabo, CFO, Novon en CMHF vinden het nieuwe loonbod van de provinciale werkgevers (IPO) onvoldoende. „Het ziet er niet geweldig uit", zegt een woord voerder van de AbvaKabo. De bonden zullen hun leden raad plegen en het van de uitkomst van dat beraad laten afhangen of er volgende week donderdag opnieuw wordt overlegd. De provinciale werkgevers leg den gisteren een nieuw CAO- voorstel op tafel bij de ambte narenbonden. Het 11*0 biedt de werknemers in een CAO die loopt van 1 april dit jaar tot 1 oktober volgend jaar 0,7 pro cent structurele salarisverho ging per 1 januari 1994 en nog eens 1 procent per I juli vol gend jaar. Voor dit jaar zit er een eenmalige uitkering van een half procent in oktober in het vat. Het iPO wil die halve procent het liefst als een gelijk bedrag voor elke ambtenaar uitbetalen. Dat zou dan op ongeveer 300 gulden neerkomen, aldus IPO- onderhandelaar P. van der Wiel. Zo'n gelijke uitkering is voorde lig voor de koopkracht van de lagere inkomens. Van der Wiel wil met zijn bod niet op het ka binet wachten („daar verwacht ik eigenlijk niets van"). Boven dien dreigen er vanaf half sep tember opnieuw acties als er geen uitzicht op een goede CAO is. Onvoldoende De AbvaKabo vindt het loonbod onvoldoende ten opzichte van de eis van 2,5 procent voor 12 maanden. Bovendien is een deel van de geboden mimte eenmalig en is dat het enige stukje loonsverbetering dat dit jaar wordt gegeven. „Wij praten nog steeds over een CAO voor het grootste deel van dit jaar", aldus de AbvaKabo-woordvoer der. De vorige CAO liep af op 1 april dit jaar. De bonden willen in elk geval de prijsstijgingen in de CAO gecompenseerd zien. Van der Wiel laat echter we ten dat de financiële problemen bij de overheid dit jaar nauwe lijks ruimte voor loonsverho ging bieden. De AbvaKabo kijkt met span ning in de richting van het Bin nenhof, waar het kabinet de be grotingsbesprekingen deze week afrondt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17