'Rijnwoude moet meer bouwen' 'Ik word lyrisch van al die prachtige kleuren' Rijn- en Veenstreek 'Alphen aan den Rijn heeft volwaardig ziekenhuis nodig' Alphen vordert ruim zes ton aan uitkeringen terug Maaimachines gestolen Varkensfokker Hazerswoude opnieuw naar Raad van State Benauwde laatste vaart Glasvezelkabel de grond in DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 Hazerswoude-Rijndijk moet middelpunt worden Om in sociaal en economisch opzicht niet achterop te ra ken, moet de gemeente Rijnwoude streven naar de bouw van meer woningen en de uitbreiding, van bedrijfsterrei nen. Zolang het rijk en de provincie daar niet in mee gaan, moet woningbouw worden geconcentreerd in Ha zerswoude-Rijndijk, dat moet uitgroeien tot 'hoofdkern' van de gemeente. In dat geval moeten Groenendijk, maar ook het ITC-gebied waar nu alleen nog sierteeltbedrijven terecht kunnen, voorzien in de plaatselijke behoefte aan bedrijfsterrein. RUNWOUDE RUDOLF KLEUN Dat schrijft de Advies Associatie Amsterdam in een beleidsad vies aan gemeente, onderne mersvereniging en Kamer van Koophandel. Het advies moet uiteindelijk leiden tot een eco nomisch beleidsplan. Het on derzoeksbureau hekelt in zijn rapport de houding van de ho gere overheden die het Groene Hart en daarmee ook Rijnwou de vooral zien als een soort 'achtertuin' van de Randstad, die niet mag worden aangetast door bebouwing. Diezelfde overheden zien er niettemin geen been in om de hoge snelheidslijn aan te leggen door het Groene Hart. Boven dien wordt het gebied Groenen dijk tegen de wil van de ge meente in opgeëist als bedrijfs terrein voor de Leidse agglome ratie. Tegelijk doemt in dit deel van de Randstad een tekort van 6500 woningen op. Inzakken Volgens de onderzoekers zijn de beperkingen die Rijnwoude worden opgelegd bedreigend. De bevolking vergrijst. Als er niet meer woningen kunnen worden gebouwd voor jonge ge zinnen en er geen extra ruimte komt voor bedrijven, zal de plaatselijke economie inzakken. Daarom wordt geadviseerd erop aan te dringen dat er toch meer mag worden bebouwd. In dat geval heeft met name de Rijn dijk na de eeuwwisseling veel mogelijkheden. De aanleg van Rijksweg 11, de verdubbeling van het spoor en de bouw van een station en een tweede Kou- dekerkse brug zouden het ge bied welhaast ideaal ontsluiten. Als rijk en provincie van koers veranderen, kunnen er nieuwe wijken verrijzen rond Koude kerk en Hazerswoude-Rijndijk. Die dan samensmelten tot een geheel, waarbij Koudekerk een wat exclusiever karakter moet krijgen. Het station Hazerswou de kan dan middelpunt van nieuwe activiteit worden. Een centrum van openbaar vervoer, naast treinen ook bussen, win kelvoorzieningen en aan de an dere kant bedrijfsterreinen. In totaal kan dan tussen Rijn en rail (in twee fasen) tachtig hec tare worden uitgegeven. Van de ontwikkeling van veertig hecta re bij Groenendijk kan worden afgezien. Het rapport gaat daar bij overigens niet in op het ver lies van natuurwaarden in het gebied. Versnippering Als het rijk echter niet voelt voor een dergelijke ambitieuze ont wikkeling van het Rijndijk-ge bied, moet Rijnwoude ook de beperkte middelen alleen op dit gebied richten. Dat voorkomt kostbare versnippering van de dan beperkte woningbouwcon- tingenten over de vier kernen. Nadrukkelijk moet er vooral worden gebouwd voor de eigen inwoners. 'Overheersing' door veelal kapitaalkrachtige 'import' zou moeten worden tegenge gaan. Vooral in Benthuizen zou er een groot mentaliteitsverschil zijn tussen de oorspronkelijke bewoners en degenen die zich er de afgelopen jaren hebben gevestigd. LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RUN Alphen aan den Rijn heeft een volwaardig ziekenhuis nodig. De gemeente is het dan ook absoluut niet eens met een uitspraak van alge meen directeur F. Hof van het Rijnland Ziekenhuis. Hof zei gisteren in deze krant dat hij wel iets ziet in een reorga nisatie van het ziekenhuis. Dat zou dan een uitgebreide polikliniek moeten worden met faciliteiten voor dagbe handeling en een kort-ver- blijfafdeling, die alleen op werkdagen is geopend. Voor alle andere behandelingen zouden Alphenaren naar het ziekenhuis in Leiderdorp moeten. Een woordvoerder van de gemeente zegt: „Wij vinden dat in Rijnoord alle medische handelingen verricht moeten kunnen worden. Wij streven dan ook naar een uitbreiding tot 160 bedden. Een uitge breide polikliniek is voor ons niet acceptabel." Het Rijnland Ziekenhuis, waaronder zowel Rijnoord als het Leiderdorpse Elisabeth- ziekenhuis vallen, is fors aan het bezuinigen vanwege een groot tekort. Er was al een te kort van twee miljoen gulden en dat loopt op nu de over heid weigert de kosten van de reorganisatie van Rijnoord, 2,5 miljoen gulden volgens Hof, te vergoeden. Het minis terie van WVC wil niet zeggen waarom de kosten niet wor den vergoed, omdat nog wordt onderhandelt met het ziekenhuis, de zorgverzeke raars, de provincie en met het regionaal patiënten- en con sumentenplatform. Een woordvoerder van het depar tement wil zelfs de hoogte van het bedrag niet bevesti gen. sen moet krijgen. Die kan in principe redelijk eenvoudig aan de bestaande organen van de WVA worden toegevoegd. Maar dat gaat weer in tegen het stre ven om de organisatie te ver eenvoudigen om zo in de toe komst slagvaardiger en markt gerichter te kunnen optreden. Wanneer de vereniging een stichting wordt, maakt dat de organisatie een stuk eenvoudi ger. De ledenraad, een verte genwoordiging van de leden die het bestuur kiest en controleert, Overigens werd tijdens de le denvergadering nauwelijks ge sproken over het conflict met directeur J. Kats. Vorig jaar werd een motie van wantrouwen aangenomen tegen de direc teur, die nu nog steeds in func tie is. Enkele aanwezigen spra ken hierover hun verwondering uit, maar verdere actie werd niet ondernomen. Op de verga dering waren overigens bedui dend meer personeelsleden aanwezig dan huurders. De Alphense sociale recher che heeft de afgelopen maan den bij zestig uitkeringsge rechtigden fraude vastgesteld. Deze Alphenaren ontvingen tussen 1989 en 1991 een te hoge uitkering omdat zij ne veninkomsten voor de sociale dienst verzwegen. De sociale recherche moet nog negentig verdachte gevallen uit deze periode onderzoeken. Dat schrijven burgemeester en wethouders van Alphen aan het WD-raadslid R. Blom. Hij had in juli gevraagd hoe het stond met de opspo ring van de uitkeringsfraude in Alphen. Door de koppeling van de bestanden van de so ciale dienst en de belasting dienst was de sociale recher che op 190 verdachten ge stuit. De eerste honderd gevallen zijn inmiddels onderzocht. In zestig gevallen bleek er daad werkelijk sprake te zijn van uitkeringsfraude. Tot nu toe is de helft van deze groep ook verhoord. Van deze dertig fraudeurs gaat de sociale dienst ruim 600.000 gulden terugvorderen. De sociale dienst moet nu nog van negentig uitkerings gerechtigden uitzoeken of zij tot 1991 hebben gefraudeerd. Eind dit jaar komen daar naar verwachting zo'n honderd verdachten over het jaar 1992 bij. De sociale dienst ver wacht dat van deze groep on geveer de helft daadwerkelijk heeft gefraudeerd met de so ciale uitkering. Bij een bedrijf aan de Vrouw- geestweg in Woubrugge zijn dinsdag drie maaimachines en een heggeschaar gestolen. De totale waarde van de gestolen spullen is niet bekend. Vermoe delijk is de dief tijdens werktijd het bedrijf binnengeslopen, want efzijn geen sporen van in braak gevonden. gevraagd door de gemeente. En die weigerde. De varkensfokker ging hiertegen bij de Raad van State in beroep. In 1989 werd Smits in het gelijk gesteld: de af wijzing van de gemeente was onvoldoende onderbouwd. Maar doordat de gemeente ver volgens nogmaals, maar nu met redenen omkleed, besloot geen verplaatsingssubsidie aan te vragen, bracht dit de varkens fokker niet veel verder. Morgen mag de Raad van Sta te zich buigen over de vraag of de tweede afwijzing van het in middels zeven jaar oude ver zoek wel door de beugel kan. De Hazerswoudse varkensfok ker 1. Smits en de gemeente Rijnwoude staan morgen weer eens tegenover elkaar bij de Raad van State. Smits gaat in beroep tegen de beslissing van de gemeente om geen subsidie aan te vragen voor de verplaat sing van de varkensmesterij uit Hazerswoude-Dorp. De mesterij is al in 1986 op last van de gemeente gesloten. Hiervoor hadden de gebroeders Smits subsidie kunnen krijgen van de provincie. Maar die sub sidie had moeten worden aan- Woningbouwvereniging Alphen bestudeert organisatievorm Het bestuur van de woning bouwvereniging Alphen (WVA) begint binnenkort met een stu die naar de toekomstige organi satievorm van de vereniging. De voorkeur van het bestuur gaat daarbij uit naar de omvorming van de WVA tot een stichting. Dat maakte voorzitter I. van Tol deze week bekend op de jaar lijkse ledenvergadering van de woningbouwvereniging. Van Tol legde uit dat de WVA door nieuwe wettelijke regelin: gen in de toekomst in ieder ge val een raad kan worden afgeschaft, en be stuur en directie worden één. Een andere, iets minder ver gaande, optie is dat bestuur en directie gedeeltelijk samen val len, bijvoorbeeld doordat de di recteur de secretaris van het be stuur wordt. Een paar jaar geleden leefden er binnen het bestuur van de WVA ook al plannen om van de vereniging een stichting te ma ken. Een aantal leden stak daar toen een stokje voor, omdat werd gevreesd dat de achterban minder te zeggen zouden krij gen in de nieuwe organisatie- Een lekke catamaran heeft gis teren 'in het zicht van de finish' voor forse problemen gezorgd in de Oude Rijn, ter hoogte van de Alphense wijk Beerendrecht. De achttien meter lange schuit was bezig aan zijn laatste vaart, in Amsterdam zou het schip worden gesloopt. Deze reis van Tholen naar Amsterdam verliep niet zonder problemen. Maandag viel een van de motoren uit waardoor het gevaarte slingerend over het Aarkanaal voer. Op last van de politie rpoest de bemanning aanleggen bij de Aarbrug. Gis terochtend rond zeven> uur werd de reis hervat nadat de opvarenden de kapotte motor weer aan de praat kregen. Erg succesvol verliep het vervolg van dé reis niet. Na een paar honderd meter maakte een van de drijvers water en begon de linkerkant van de catamaran te zinken. Toen de opvarenden de boot hadden verlaten, bleek dat de schuit olie lekte. Het hoog heemraadschap plaatste een scherm rond de boot om ver spreiding van de vlek tegen te gaan. De brandweer verleende hierbij hand- en spandiensten. Verder probeerden de spuitgas ten de drijver leeg te pompen, wat echter weinig resultaat op leverde. Toen in de loop van de middag het tij keerde, slaagde de brandweer wel in het vlot- trekken van de boot. Het gat werd provisorisch gedicht. Daarop werden twee sleepbo ten ingezet om de schuit te ver slepen naar de provinciale dienst water en milieu in de Al phense Gnephoek. De Engelse eigenaar moet zorgen dat zijn boot daar binnen drie weken weg is. Hij heeft ook proces-ver baal gekregen inzake verontrei niging van het oppervlaktewa ter. Concert Britten in Woubrugge De Ipswich Hospitals Band uit Woodbridge brengt van 20 tot en met 22 augustus een bezoek aan Woubrugge. Het Engelse Woodbridge is de partnerge meente van Woubrugge. De le den van deze band werken alle maal in het hospitaal. Het re pertoire van de band bestaat uit marsen, musical- en filmmu ziek, lichte muziek en dergelijk- Tijdens het bezoek aan Wou brugge geeft de Ipswhich Hos pital Band drie concerten. Daar bij wordt samengewerkt met de plaatselijke korpsen. Het eerste concert wordt verzorgd bij de jubilerende watersportvereni ging Braassemermeer aan de Noorderhemweg in Roelo- farendsveen. Dat optreden be gint om 11.00 uur. Ook de Waldbrücker Musikanten zijn van de partij. Ook in de avonduren wordt er gemusiceerd. Op het Batehof plein begint om 19.30 uur een gezamenlijk optreden met het fanfarekorps Woubrugge. Een dag later wordt het bezoek afge sloten met een concert in Hoog- made. Dit optreden begint om 15.00 uur in bar-bistro De Does. De muziekvereniging De Heer lijkheid Hoogmade is hier het muziekgezelschap dat samen met de Britten optreedt. wouBRUCGE/HQOGMADE Het kabelnet in de gemeenten Jacobswoude, Nieuwveen, Alke made, Ter Aar en Nieuwkoop (verenigd in het samenwerkingsverband Casper) wordt de ko mende maanden vemieud. De bestaande ko peren hoofdleidingen worden vervangen door glasvezelkabel. Het graafwerk daarvoor is inmiddels in volle gang, zoals hiertussen Woubrugge en Hoogmade. Er worden nu hol le buizen aangelegd waar de glasvezelkabel later met luchtdruk in wordt geblazen. Een techniek waarmee lengtes tot zo'n vier kilo meter kunnen worden gelegd. Voorlopig wor den alleen de hoofdleidingen vervangen. De koperen kabels naar de huizen blijven de ko mende jaren nog gewoon in gebruik. Ze heb ben ook bij de te verwachten uitbreiding van signaal nog voldoende capaciteit. Kabelmaat schappij Casema verwacht dat de werkzaam heden, inclusief technische aanpassingen, tot ver in het najaar zullen duren. Het kabelnet zal dan, zegt een woordvoerder, voldoende ruimte hebben om in te kunnen spelen op de technische ontwikkelingen die de komende jaren worden verwacht. FOTO BEN DE BRUYN Japanse Koi-karpers in weiland Hazerswoude HAZERSWOUDE-RIJNDIJK KEES VAN KUILENBURG Als jochie had Huub Vermeulen tot grote ergernis van zijn moe der al een stuk of twaalf aquari ums in zijn slaapkamer. Nu de inwoner van Hazerswoude- Rijndijk wat ouder is, heeft hij zo'n dikke vijftig bakken en vij vers in de stal van een voorma lige boerderij en in het weiland achter dat pand. Het weiland is nauwelijks meer te herkennen. Het gaat bij Vermeulen echter niet meer om guppies, zwaard dragers, sumatranen, maanvis sen, blackmolly's of zwarte te- tra's. Er zwemmen nu allemaal fraai gekleurde Koi-karpers bij hem rond, waaronder zelfs exemplaren in diverse metallic- kleuren. Het zijn vissen die Vermeulen vanuit Japan expor teert en vervolgens weer door verkoopt aan particulieren en bedrijven, zoals hotels en res taurants. Vermeulen was een van de eersten in het land die met deze vissoort aan de slag ging. Het zijn geen visjes die je in een kom kunt houden, want er zijn exemplaren bij die soms rond de meter lang kunnen worden. De gemiddelde lengte ligt zo rond de 50 tot 60 centimeter. De karpers kunnen net zo oud worden als mensen. De 49-jarige Vermeulen is een Huub Vermeulen met een van zijn metallic Koi-karpers: „Het zijn bijzonder intelligente dieren." FOTO BEN DE BRUYN echte natuurliefhebber. Niet al leen is hij stapelgek van de kar pers - 'ze herkennen op de een of andere manier echt alles van hun baas' - maar uit alles blijkt de liefde voor alles wat leeft en bloeit en ons altijd weer boeit, zoals de Groningse bioloog Fop Brouwer indertijd voor de VARA-microfoon al opmerkte. „Ik ben echt een stadsfnens die zich heeft uitgeleefd in.de pol der", zegt Vermeulen lachend. Het weiland is inmiddels her schapen in een klein natuurge biedje, waar het goed toeven is voor zang- en roofvogels. Dich te bosjes bieden de kleine vo geltjes beschutting tegen de ro vende soortgenoten, waaronder de blauwe reiger. Al is het ver schalken van een karpertje er niet bij. De reigers worden met netten van de vijvers wegge houden. De prijzen van de Japanse Koi-karper loopt op van een paar tientjes tot ongeveer 15.000 gulden. Al wil dat niet zeggen dat Vermeulen dagelijks dergelijke dure vissen'aan de man brengt. „Mijn brood kan ik er zeker nog niet mee verdie nen. Misschien later." De hobby van de in auto sportkringen bekende Vermeu len - hij was vijftien keer Neder lands kampioeh - is zo'n jaar of tien geleden begonnen. In Thai land maakte hij voor het eerst kennis met de Koi-karper. „Prachtige vissen. Ik was gelijk verkocht. Waarom precies weet ik niet, maar het zijn vooral die verschillende prachtige kleuren. Daar word ik lyrisch van. Van daar ook dat het zo uit de hand is gelopen." Vermeulen kan zich het eer ste bezoek aan Japan nog goed herinneren. „Uitzoeken mocht ik aanvankelijk niet. Het duurde een halve dag voor ze in de ga ten hadden dat ik niet op zoek was naar dure vissen, maar sim pelweg de mooiste kleuren. Al thans, die ik mooi vond. Later hoorde ik dat ze vonden dat ik toch wel een aparte smaak had en dat de baas had gezegd dat ik mijn gang mocht gaan. Dat is nog steeds zo. Nu heb ik een heel goed contact met de men sen van de kwekerij", vertelt de Hazerswoudenaar. Dat Vermeulen nog steeds de Koi-karpers uit het land van de rijzende zon importeert is niet zo merkwaardig. Zelf kweken vereist nogal wat kennis en tijd. „Om goede exemplaren te kwe ken, moet je zorgen voor opti male omstandigheden. Daar gaat enorm veel tijd inzitten. Ook dan is het nog een gok of je voldoende kwaliteit overhoudt. Want daar streef je toch naar. Het is dan ook veel simpeler om ze vanuit Japan te betrekken. Daar zijn ongeveer 50 kwekers actief', legt de visliefhebber en - handelaar uit. Ook het houden en verzorgen van de karpers vereist veel zorg. Het uitvallen van de stroom kan bijvoorbeeld funest zijn. Vermeulen is dan ook aangeslo ten bij een alarmdienst die waarschuwt bij een dergelijke calamiteit. „Dan moet je aan de slag om de vissen in leven te houden. Met man en macht roeren in de bakken om het zuurstof op peil te houden. Ge lukkig komt dat niet dagelijks voor."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16