Gedwongen sluiting AH strijdig met wet Winkeliers vechten tegen permanente bloemenkraam 'We hebben nu lang genoeg geïmproviseerd' en nerfekt I.I). met goed naar te luisteren SieMatic Regio Knoeien met verf en lijm DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 '-CHEF» JANET VAN D Westlanders en Kagenaars eind augustus op Kagerplassen Voor het eerst worden nu ook tijdens het zomerseizoen zeil wedstrijden voor bedrijfsvaar- tuigen gevaren op de Kagerplas sen. De Stichting Zeilvaart War mond houdt vier wedstrijden op zaterdag 28 en zondag 29 augustus onder de naam Gou den Gaffel Wedstrijden. Andere jaren kwamen de Westlanders, Kagenaars en Aken alleen in ac tie tijdens de Turfrace, die altijd in oktober wordt gezeild. De oude bedrijfsvaartuigen ver voerden vroeger groenten, zand en mest in de Bollenstreek en in hetWestland. Op zaterdag beginnen de wedstrijden om 10.00 en 14.00 uur bij de steiger op' het eiland Koudenhoorn. Op zondag is de start om 10.00 en 12.00 uur. Aan een van de wedstrijden doen ook plaatselijke ondernemers De prijsuitreiking is zon- 115.30 uur. De Gouden Gaffel Wedstrij den worden gehouden in het weekeinde van de 'Dag van Warmond' op de 28e. Dan is er in het dorp braderie en 's avonds is er de gondelvaart over de Warmonder Leede en 't Jop- pe. De feestelijk versierde boten varen vanaf 20.30 uur. Vanaf de walkant in het park Groot Leerust is de stoet het beste te zien. De gondelvaart en de bra derie worden georganiseerd door de Ondernemersvereni ging Warmond. de kaag De Kaagse jeugd kon zich gisteren lekker uitleven tijdens een knutseldag op het eiland. Voor de eerste keer stond dit evenement op het programma. Aan de knutseldag deden 23 kinderen mee, van wie er drie vakantie op het eiland vieren. De jeugd kon onder meer kleien, knippen, plakken, verven en sieraden maken in zaaltje Kerkwijck aan de Julianalaan. Een geknoei van jewelste. Het leukste van alles was dat de binnen- en buitenkagertjes en de drie gasten zich ook nog konden laten schminken. De activiteiten werden binnen gehouden omdat het zaaltje al geruime tijd geleden was afgehuurd. „Het was schitterend weer om buiten te werken, maar we konden het nu niet meer afzeggen", aldus or ganisator Liza Verhaar. De knutseldag was dermate goed geslaagd dat Liza Verhaar nu al besloten heeft om het evenement volgend jaar te her halen. FOTO JAN HOLVAST Ahold vraagt ingrijpen Economische Zaken De gedwongen sluitingstijden in het Leiderdorpse win kelcentrum De Winkelhof zijn in strijd met de wet. Dat vindt Ahold, het moederconcern van supermarktketen Albert Heijn. Het bedrijf lijkt daarin steun te krijgen van het ministerie van economische zaken. Dat vraagt in een brief opheldering van de stichting Winkelhof. leiderdorp rudolf kleun Albert Heijn ligt sinds begin dit jaar overhoop met het bestuur van de stichting Winkelhof, waarbinnen de winkeliers sa menwerken. Toen kwam er een verruiming van de winkelslui tingswet waardoor het onder meer mogelijk werd 's avonds tot half zeven open te blijven. Een mogelijkheid waarvan Al- bert Heijn voor vrijwel al zijn fi lialen gebruik maakt. In de Win kelhof echter besloot de over grote meerderheid van de win keliers dat het centrum om zes uur zou moeten blijven sluiten. Dat maakte het Albert Heijn, maar ook slijter Gall Gall (eveneens een Ahold-dochter) onmogelijk om langer open te blijven. Nadat begin AH begin dit jaar het onderspit had gedolven bin nen de Winkelhof heeft het moederconcern de juridische mogelijkheden afgetast om als nog zijn zin te krijgen. Afgelo pen maand werd daarom een brief gestuurd naar staatssecre taris Y. van Rooy met het ver zoek in te grijpen. Dat zou moe ten gebeuren omdat de handel wijze van de stichting Winkel hof in strijd zou zijn met de Wet Economische Mededinging. Al- bert Heijn en Gall Gall zou den er door worden belemmerd om 'in vrijheid hun gedrag in het economische verkeer te be palen'. Daardoor zou de be drijfsuitoefening worden aange- Bovendien zoi worden benadeeld omdat er in de omgeving van de Winkelhof door de opstelling van de win keliersvereniging geen moge lijkheden zijn om tot half zeven inkopen te doen. Ahold stelt in de brief eventueel bereid te zijn mee te betalen aan extra kosten die nodig zijn voor het langer openhouden van het -winkel- Volgens een woordvoerder van Economische Zaken is gis teren een brief verstuurd aan Winkelhof waarin opheldering wordt gevraagd. Winkelhof had volgens de woordvoerder het besluit ter toetsing moeten voorleggen aan Economische Zaken. Het ministerie wil dat dit alsnog gebeurt. Op voorhand wordt in de brief echter ook ge steld dat de handelwijze van Winkelhof 'op gespannen voet' lijkt te staan met de wettelijke bepalingen. Supermarkt Voorzitter P. van Leeuwen van de stichting Winkelhof zegt ver rast te zijn door de brief. Ahold heeft hem er niet van op de hoogte gesteld. Hij heeft eerder overlegd met vertegenwoordi gers van Ahold Vastgoed die zich toen zouden hebben neer gelegd bij het besluit over de sluitingstijden. Het standpunt van zijn bestuur is, zegt hij, sinds januari niet veranderd. „We beschouwen Winkelhof als een grote supermarkt, samen gesteld uit meer winkels. Die moeten dan allemaal tegelijk openen en sluiten." De brief van Economische Zaken had hem gisteren nog niet bereikt. Van Leeuwen meent dat de consument niet gediend is met verwarrende onregelmatige sluitingstijden. Bij stemmingen over sluitingstijden zou een meerderheid van ongeveer 60 van de 65 winkeliers indertijd de wijzigingen hebben afgewe zen. Van Leeuwen constateert daarbij dat het moeilijk is om het alle 65 winkeliers naar de zin te maken. Warmondse tandarts zit al 12 jaar krap De winkeliers van de Santhorst en de Winkelhof zijn kwaad op de gemeente Leiderdorp. Aan leiding is de vergunning die is verstrekt aan een bloemenver koper om op de Statendaalder (het plein naast'het stadhuis) ook op zaterdag een kraam neer te zetten. Ze vrezen dat deze vergunning een voorbode is van meer kramen voor ambulante handel. Leiderdorper J. Zee heeft sinds 9 februari dit jaar een ver gunning om op vrijdagen bloe men te verkopen vanuit een kraam op de Statendaalder. De zaken gaan zo goed dat Zee het college heeft gevraagd om ook op zaterdagen te mogen verko pen. B en W zagen hier weinig kwaad in, maar stuitten op het probleem dat slechts vier vaste kramen op het plein mogen staan. Dat is een aantal jaren geleden afgesproken na overleg met de winkeliers van de Santhorst en Winkelhof. Die be schouwen de kramen als con currenten en zien ze liever gaan dan komen. Toch wilden B en W de bloe menverkoper tegemoet komen. Ze toverden een oplossing uit de hoge hoed waarmee Zee ge holpen leek: het omvormen van een seizoens- in een permanen te plaats. Met de winkeliers is in 1989 afgesproken dat naast de vier vaste kramen op de Staten daalder één seizoengebonden verkooppunt mag komen. Het gaat hier om een kraam voor de verkoop van kerstbomen, die al leen in december wordt ge bruikt. Deze seizoengebonden standplaats is per 1 juni omge zet in een permanente vergun ning voor Zee van januari tot eind november. Alleen in de laatste maand van het jaar moet hij plaats maken voor kerst boomverkoper Kanbier. De winkeliers zijn woedend over deze regeling. Ze vinden dat de gemeente de afspraken met hen aan de laars lapt. „We hebben in 1987 met veel moeite een overeenkomst 'gesloten en voelen ons gepasseerd", aldus H. Neuteboom van de winke liersvereniging Santhorst. Zijn Winkelhof-collega F. van Leeu wen deelt die mening. Verder zijn de winkeliers bang dat nu ook andere kramen wor den geaccepteerd. „Iedereen kan nu rechten ontlenen aan de uitzondering die de gemeente maakt." De winkeliers in beide win kelcentra hebben de Leider- doprse Ondernemers Vereni ging (LOV) ingeschakeld om hun belangen te behartigen. Deze vereniging heeft de kwes tie inmiddels aangekaart bij de gemeente. „Het U onjuist om zonder enig overleg met belang hebbenden het aantal stand plaatsen uit te breiden", zo stelt de LOV in een brief. Ze eist dat de vergunning weer wordt inge trokken. De gemeente verwacht dat de winkeliers haar weinig kunnen maken. „De bezwaren hebben een economische achtergrond. De Raad van State heeft derge lijke bezwaren in het verleden nog nooit gegrond verklaard", aldus ambtenaar V. Stuivenberg in een brief aan B en W. Bloemenverkoper Zee is in verband met vakantie tot 6 sep tember afwezig, en was dus on bereikbaar voor commentaar. verstand van keukens hebben, je moet ook precies kunnen aan-(| ,voelen wat mensen willen. Dat begint met goed luisteren. Pas als' wensen en omstandig-: ^■heden kennen, en zelfs weten wat<<£ hoe u graag kookt, kunnen we u n werkelijk perfect advies geven Dat doen we in de vorm van een ID., een Individueel Desigi Een compleet plan van de keuken^ 'die voor u het meest ideaal is. Ook. budgettair. heten' u graag welkom in onze showroom. Voor een wederzijdse kennismaking, om rond te kijken en-< ideeën op te doen en om het ruim 180 pagina's dikke SieMatic keukenideeënboek te halen 'I Lielsl een SieMatic. Individueel Design GOEDHART -^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. warmond kees van kuilenburg De tekening van de nieuwe praktijkruimte heeft de War mondse tandarts Herman Mid- delweerd al in de wachtkamer hangen. „Dat is^ misschien wel opportunistisch, omdat nog steeds niet vaststaat of dit plan doorgaat. Maar ik geloof erin dat wij toestemming krijgen om daar te gaan bouwen. Vandaar dat ik optimistisch ben." Al ruim 12 jaar heeft Middel- weerd zijn praktijk in het pand van het Kruiswerk Rijn en Duin aan de Herenweg. In een erg krappe ruimte doet hij zijn werk, samen met een collega, een mondhygiëniste en drie as sistentes. In het pand is een wachtkamer en zijn twee kleine behandelkamers waar dagelijks zo'n 50 tot 55 mensen worden geholpen. Ook is er een soort pijpela. „Onze multifunctionele ruimte", zegt de tandarts spot tend. „Daar staan onder meer de fax, telefoon, computer, er wordt gesteriliseerd, er staan spullen opgeslagen en we drin ken er koffie, 's Middags lun chen we er met z'n allen. Een balie of receptie bijvoorbeeld hebben we niet. Een patiënt wordt altijd in de wachtkamer te woord gestaan." Middelweerd is in 1981 be gonnen als tandarts. „Ze had den me toen niet moeten ver tellen dat ik hier al die jaren on der deze omstandigheden zou moeten werken. Maar toch, on danks al die problemen, werken wij hier met veel plezier. Geen moment heb ik er aan gedacht om naar elders te verkassen. Warmond is een leuk dorp." Sinds 1981 is Middelweerd al op zoek naar een geschikt nieuw onderkomen. „Maar elke nieuwe bebouwing is in strijd met het bestemmingsplan. We hebben veel rondgekeken en ook wel aangebeld om eens binnen te kijken. Maar er is zo veel ruimte nodig dat we het niet afkunnen met een normaal huis. Bovendien onttrekken we dan een huis aan de woning markt. Ergens op een industrie gebied of aan de rand iets op zetten wil ik niet. Een tandarts hoort in het centrum van het dorp te zitten." Tandarts Herman Middelweerd: „Werken onder deze omstandigheden kan eigenlijk niet. De ruimte is veel te krap. In de behandelkamer kun je nauwelijks uit de voeten." Een jaar of vijf geleden dacht Middelweerd de oplossing te hebben. Aan de Herenweg kocht hij de helft van een voor malige bollenschuur. „Met het idee om binnen korte tijd ook de andere helft te kopen. In die ruimte zou de nieuwe praktijk kunnen komen. De schuur slo pen en dan zodanig herbouwen dat het aanzien van de omnge- ving er niet door zou worden geschaad. Maar met de eige naar van de andere helft van de schuur kan ik niet tot overeen stemming komen. Daar hoef ik ook niet meer op te rekenen." grond en een gedeelte aanslui tend kan hij dan gebruiken voor nieuwbouw. „Ik ben mij bewust dat dat ten koste gaat van de open ruimte, maar de nieuw bouw komt in de hoek van het gebied. Naar mijn idee blijft de schade dan ook zeer beperkt. Ook bij het ontwerp van de praktijkruimte heeft architect Martin Vinkensteijn naar mijn mening goed rekening gehou den met het karakter van de bollenschuur en omgeving." Inmiddels heeft de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning aan burgemeester en wet houders geadviseerd in te stem men met de plannen van Mid delweerd. De Warmondse tand arts heeft goede hoop dat de ge meenteraad akkoord gaat. „Uit eindelijk is het van algemeen belang dat de zorg voor 4000 patiënten zo optimaal mogelijk is. Dat kan in dit pand niet meer. Al wil dat niet zeggen, dat de zorg nu minder is. Met z'n allen improviseren we steeds om het optimale te bieden. Maar dat improviseren hebben we nu lang genoeg gedaan Enige vrees heeft Middel weerd dat de buren dwars gaan liggen omdat zij vinden dat de bollenschuur van cultureel-his- torisch belang is en moet blij ven staan. De omwonenden maakten tijdens de vergadering FOTO JAN HOLVAST van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening duidelijk dat zij vinden dat de open ruimte ook open moet blijven. „Die bezwaren begrijp ik. maar aan de andere kant denk ik dat in dit geval het belang van de gezondheidszorg voorop staat. Bovendien doe ik er alles aan om het aanzien zo weinig mo gelijk te schaden." In de nieuwe praktijkruimte komen een entree, balie, wacht ruimte, röntgenkamcr, en chi- rurgieruimte, vijf behandelka mers, machinekamer, techniek- ruimte, magazijn en een lunch ruimte. „Kunnen we ook eens met z'n allen gelijk eten." VRIJE TIJD Modeltreintjes Een Hollands landschap in het klein, met polders en spoordij ken, molens en industrie en met als blikvanger het station Hol lands Spoor. Treintjes en tram metjes rijden af en aan. Op za terdag 21 augustus is het alle maal te zien in de aula van het Vlietland college aan de Van Beethovenlaan in Voorschoten. De modelspoorbaan is gemaakt door de leden van de Haagse modulegroep. Naast de tentoonstelling is er ook een ruilbeurs van model- treintjes en aanverwante artike len. De tentoonstelling is ge opend van 10.00 tot 16.00 uur. Reünie De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest houdt een reünie op zaterdag 28 augustus. Dit in verband met het 20-jarig bestaan. Medewerkers en oud- medewerkers kunnen van 20.00 tot 24.00 uur terecht in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein. Er zijn onder i foto's video's te zien van activiteiten, 's Middags geeft de SJJO van 14.00 tot 17.00 uur informatie over de huidige activiteiten. Schaken De Schaakvereniging Leider dorp begint het nieuwe schaak seizoen op 31 augustus en 7 september met het Rapidtoer- nooi. Dat wordt gespeeld in het gebouw van Tamarco aan de Splinterlaan. Deelname kost voor leden en niet-leden 3,50 gulden. Aanvang: 19.45 uur. Cursussen De Leiderdorpse volksuniversi teit LVU heeft weer een flink aantal cursussen op het pro gramma staan. Tijdens de open avond op woensdag 1 septem ber van 19.30 tot 21.30 uur wordt informatie gegeven over de lessen waarvoor mensen zich nog kunnen inschrijven. De bij eenkomst is in gebouw De Sjel- ter aan de Heemraadlaan 67. Opgeven kan ook telefonisch, tel. 071-411732. De volksuniversiteit is open van maandag tot en met don derdag van 9.30 tot 12.00 uui Speel-o-theek De leiderdorpse speel-o-theek De Grabbelton bestaat tien jaar en viert da{ op 4 september. Van 12.30 tot 16.00 uur houdt De Grabbelton in sociaal-cultu reel centrum Muzcnhof open middag. leden en niet-leden kunnen dan alle gezelschapsspelen tes ten. Voor de kleinste kinderen is er een oppas.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15