Remonstrantse Broederschap heeft nog veel aarzelingen Kerk Samenleving Chinese stad zamelt geld in voor behoud van joods erfgoed 'Ik weiger concessies te doen om het geloof er als een gebakje in te schuiven' DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 HET WEER HEINZ Lichtende nachtwolken Ondanks het feit dat zich het cen trum van een hogedrukgebied op hield boven onze contreien, wist toch nog een behoorlijk dichte par tij met cirrostratusbewolkmg het Nederlands luchtruim binnen te dringen. Deze wolkensoort bestaat volledig uit ijskristallen en bevindt zich in de regel op een hoogte van 7-10 kilometer. Het zonlicht wordt door dit type bewolking als een prisma ontleed. Meestal verschij nen er dan optische verschijnselen aan het gewelf dat door veel men sen voor een regenboog wordt aan gezien. Een regenboog ontstaat als zonlicht door regendruppels wor den gebroken. Bij breking van zon licht in ijskristallen wordt het zon licht net iets anders 'bewerkt'. Op gemiddeld 15 dagen per maand is wel ergens vanuit Nederland om de zon een gekleurde kring, of een deel daarvan, waar te nemen. Veel zeldzamer zijn de zogeheten 'lichtende nachtwolken'. Dit type wolk kan tijdens heldere nachten in de zomermaanden vanuit Neder land worden waargenomen doch lang niet zo vaak als de optische verschijnselen rondom de zon. Lichtende nachtwolken ontstaan niet in de troposfeer maar in de zo geheten mesosfeer. Dit is een luchtlaag in de atmosfeer waar de temperatuur in de zomermaanden tot soms 100 graden onder het vriespunt kan dalen. Als deze tem peratuur bereikt wordt kunnen zich zeer bijzondere wolken vormen. Deze zogenaamde lichtende nacht wolken zijn alleen zichtbaar tegen een donkere hemel, ongeveer an derhalf uur na zonsondergang. De zilverkleurige wolken vormen zich op ongeveer 80 kilometer hoogte in de mesosfeer. Met raketten heeft men monsters van deze wolken verzameld, maar er bestaat nog steeds onzekerheid omtrent hun samenstelling. Sommige onderzoe kers geloven dat de wolken bestaan uit fijne stofdeeltjes die afkomstig zijn van meteoren, kometen of vul kanen, terwijl volgens anderen het stdf slechts als vrieskern functio neert voor ijskristallen. Of we de komende nachten vanuit onze regio deze wolken kunnen gaan waarnemen valt te betwijfelen vapwege de aanwezigheid van hoge en middelbare bewolking in de tro posfeer. Zowel vandaag, morgen en overmorgen kan de luchttempera tuur nog tot 20-23 graden oplo pen, doch we komen geleidelijk steeds dichter op een grensvlak met koele Atlantische lucht te zit ten. Morgen zijn er daarom ook ge regeld wolkenpartijen aan het ge welf te zien. Pas op zaterdag komt een front vanuit het westen zo dichtbij, dat er buien kunnen gaan vallen. HET WEER IN EUROPA AL f/ET WATER? Ai HET WATER. BUITENLAND KORT Distantiëren Aartsbisschop Oscar Lips comb van Mobile in de Amerikaanse staat Alabama heeft de priester David Trotsch opgedragen zich van een advertentie te dis tantiëren waarin de moord op een abortusarts wordt goedgekeurd of anders het priesterambt neer te leggen. De krant 'Mobile Press Re gister' berichtte dat Trotsch, pastoor van een parochie in Magnolia Springs, een advertentie had aangeboden. Daarin werd een arts afgebeeld die op het punt stond een zwangerschap af te breken, terwijl een pistool op zijn hoofd was gericht. Bij de advertentie stond de tekst 'gerechtvaardigde dood sleg'.. De krant heeft de ad vertentie geweigerd. Distantiëren (2) Lipscomb erkent dat een abortus en de vernietiging van onschuldige mensenle vens voor de kerk een zwa re zonde is, maar dat bete kent niet dat mensen die een abortus uitvoeren, ter verdediging van het leven moeten worden gedood. Hij vindt de stelling van de priester een „ernstige ver gissing". Trotsch daarente gen meent dat de dood van honderd artsen om een miljoen kinderen per jaar het leven te redden „een re delijke ruil" is. Misbruik (1) De jonge meisjes in de stra ten van de Braziliaanse stad Sao Paulo die alleen door middel van prostitutie kun nen overleven, worden door politieagenten seksu eel misbruikt. Dat heeft de Braziliaanse priester Julio Lancelotti, leider van een kerkelijke organisatie ter bescherming van het kind, bekendgemaakt. De be schuldiging is bevestigd door de meisjes zelf en door getuigenissen van leden van de organisatie die voortdurend in contact staan met de straatkinde ren. Misbruik (2) De politieagenten hebben de gewoonte te loten wie met de meisjes naar bed mag, aldus Lancelotti. De loting heeft plaats op het politiebureau, waarheen de meisjes na hun arrestatie worden gebracht. Het mis bruik heeft ook plaats op de plaatsen waar de meisjes de prostitutie bedrijven, vaak in kleine hotels die bekend zijn bij de politieagenten. Zij misbruiken de meisjes volgens de priester tijdens hun patrouille of wanneer ze de prostituées geld af troggelen, waarbij ze hen bedreigen met arrestatie. Joodse wortels Rabbijn Angel Kreiman- Brill heeft zich in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Ai res uitgesproken tegen een strikte afwijzing van huwe lijken tussen christenen en joden. Hoewel door assimi latie in de westerse wereld ongeveer een vierde van de joden voor hun geloofsge meenschap verloren ging, vonden de kinderen die uit gemengde huwelijken voortkwamen vaak hun joodse wortels terug. Die ontwikkeling moet gesti muleerd worden, meent de joodse geestelijke. BOES Boris Jeltsin wil herziening godsdienstwet Voor deelname in Samen-op-Wegkerken Uitsluitend als de drie in Samen op Weg deelnemende kerken bereid zijn tot aanzienlijke concessies zal de Re monstrantse Broederschap kunnen besluiten over enkele jaren op te gaan in de Samen-op-Wegkerk. Dit voorstel tot voortzetting van het waarnemerschap met het oog op opgaan in de Samen-op- Wegkerk is een van de drie al ternatieven die de Commissie tot de Zaken, het bestuur van de Broederschap, aanreikt aan de algemene vergadering die zich op 18 september in Utrecht over de relatie met Samen op Weg beraadt. In de algemene vergadering zijn de 45 plaatse lijke gemeenten vertegenwoor digd. De drie kerken (Nederlandse Hervormde Kerk, Gereformeer de Kerken in Nederland en Evangelisch-Lutherse Kerk) zul len onder meer moeten toe staan dat de remonstrantse ge meenten levensverbintenissen van ongehuwd samenwonen den kunnen blijven inzegenen. Ook moeten ongedoopten toe gang tot het remonstrantse avondmaal blijven houden en móeten de remonstrantse ge meenten zelfstandig bijeen kunnen blijven komen. De twee andere voorstellen waaruit de algemene vergade ring kan kiezen, zouden leiden tot een breuk met Samen op Weg of tot voortzetting van de huidige 'lichte' vorm van waar nemerschap in het proces. De Commissie tot de Zaken, die in de algemene vergadering geen stemrecht heeft, bepleit in meerderheid een breuk met Sa men op Weg en een versterking van de samenwerking met an dere vrijzinnige geloofsgemeen schappen, zoals de Nederlandse Protestantenbond en de Doops gezinde Broederschap. Sinds 1988 zijn de remonstranten (ongeveer 9.000 leden en vrien den) waarnemer in Samen op Weg. De Russische president Boris Jeltsin ondersteunt de ideeën die aan de nieuwe godsdienst wet ten grondslag liggen, maar heeft moeite met bepalingen die in „strijd zijn met de grond wet van de Russische federatie en de geldende volkenrechtelij ke normen". Dat schrijft hij in een brief aan het parlement. Jeltsin heeft de wet „ter her ziening" naar het parlement te ruggestuurd. Alle inwoners van Rusland hebben volgens hem recht op gewetensvrijheid, ter wijl de nieuwe wet de activitei ten van buitenlandse kerkge nootschappen drastische be perkingen oplegt.' De Chinese stad Kaifeng zamelt geld in voor het behoud van het unieke joodse erfgoed dat da teert van voor de tijd van de dertiende-eeuwse Italiaanse ontdekkingsreiziger Marco Po lo. Kaifeng, in de provincie Henan in Midden-China, wil een zeventiende-eeuwse syna goge herbouwen en documen ten verzamelen over de joodse gemeenschap, die een behoor lijke welvaart bereikte dankzij de ligging van de stad aan de zijderoute, de weg die China, Centraal-Azië en het Romeinse Rijk verbond. „Ons onderzoek heeft de hulp nodig van de joodse groepen in ons land, joodse geleerden en joodse on dernemers", schrijft de vereni ging voor joods historisch on derzoek in Kaifeng in een brief. De vereniging hoopt vier mil joen dollar bijeen te brengen om in de herbouwde synagoge een museum van de geschiede nis van de Chinese joden in te richten. Over deze geschiedenis is maar weinig bekend. Het is bijvoorbeeld onduidelijk, hoe de joden duizend jaar geleden uit het Heilig Land naar China zijn getrokken. Op haar hoogtepunt telde de joodse gemeenschap in Kaifeng ongeveer 2.000 leden. Nu zou den er nog 200 afstammelingen van deze groep over zijn, maar na eeuwen van huwelijken van joden met niet-joden is feitelijk de joodse traditie verdwenen. De belangstelling in China voor het joodse verleden is flink toegenomen sinds het land vo rig jaar diplomatieke betrekkin gen met Israël aanknoopte. De vereniging in Kaifeng hoopt dat de joden in Israël en andere landen willen bijdragen aan het onderzoek naar de joodse ge meenschap in de stad. door Jan Kruis Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en zonnige perio den. In Schotland en Ier land met name morgen bewolkt en plaatselijk re gen. Middagtemperatuur circa 20 graden, in Mid- den-Engeland rond 24 graden. Op beide dagen in noordwesten van Schotland en Ierland ima ongeveer 16 gra- België en Luxemburg: Droog en vrij zonnig. Mid dagtemperatuur van 22 graden aan zee tot 25 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frank rijk: Droog en overwegend zon nig weer. Middagtempera tuur circa 28 graden, in de Haute Savoie iets boven de 30. Langs de Kanaalkust tussen Duinkerken en Cherbourg maxima circa 22 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur langs de kust rond 25 graden. Landinwaarts tempera turen circa 35 graden. Madeira: Perio- met zon, van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 25 Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook enkele wolken. Droog. Maxima langs de Golf van Biskaje tussen 25 en 30 graden. Middagtemperaturen aan de Costa's 30 graden of hoger, landin gs vooral vandaag rond 40 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden iet zon en droog. Middagtemperatuur p de stranden ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko.- Perioden met zon, vooral in het noorden ook nu en dan wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur vlak s de westkust rond 28 graden. Tu- nesië:"Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 31 graden. Zuid-Frankrijk: zonnig en erg warm. Middagtempe ratuur van 31 graden in het westen tot 35 graden in de Provence, Languedoc en Roussillon. Mallorca en Ibiza: Droog en zonnig. Middagtemperatuur' rond 34 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig. Vandaag in de loop van de dagindeApenn ijnen kleine kans 'okaal onweer. Middagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Droog en vrij zonnig. Op het Griekse vas teland ook enkele stapelwolken. Mid dagtemperatuur van 29 graden op de ei landen in de Egeïsche Zee en op Kreta tot rond 32 graden op het Griekse vaste- en op de Ionische Eilanden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en overwegend zonnig. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.30 Zon onder 20.51 Maan op 10.15 Maanonder21.29 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.28 17.58 Laag water 01.15 15.54 Weerrapporten 18 AUGUSTUS 20 uur: Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Perioden met zon en droog. Maxima van 21 graden in Sleeswijk-Holstein tot rond 28 graden ten zuiden van de Mam. Zwitserland: zonnig en droog. Maxima rond 28 graden, aan de zuidzijde van de Alpen Oostenri ijk iets boven de 30 graden. Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Flinke perioden met zon, in het noorden misschien af en toe ook wolkenvelden. Droog. Iets oplopendé temperaturen op morgen maxima van 20 graden langs de Oostzee tot rond 23 graden in de zuidelijke helft van het land. Tsjechië en Slowakije: Flinke perioden met zon en droog. Maxi mumtemperatuur vandaag rond 23 gra den, morgen iets hoger. Hongarije: Flinke perioden met zon en droog. Mid- emperatuur rond 27 graden. DE Boeping Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? De hervormde predikant M.B. Heijting (32) groeide op in een behoudend hervormd milieu in de Alblasserwaard, waar het geloof een heel vanzelfsprekende plaats innam. Hij was nauw betrokken bij het kerkelijk jeugdwerk in zijn woonplaats, voordat hij in Leiden theologie ging studeren. Heijting werkt inmiddels vier jaar als predikant voor de hervormde gemeente in Oude en Nieuwe Wetering, Roelofarendsveen en omgeving. OUDE WETERING/ROELOFARENDSVEEN DICK VAN DER PLAS „Aan mijn keuze voor het predi kantschap ging geen Goddelijke ingeving of zo vooraf. Wel wist ik al tijdens mijn middelbare schooltijd dat ik graag dominee wilde worden. Maar of ik wist waar ik aan begon? Ik vraag het me nog weieens af: waaróm ben ik eigenlijk dominee geworden? Laatst hoorde ik een collega zeggen 'ik ben dominee gewor den omdat de Here God dacht: anders wordt-ie buitenkerke lijk'. Waarschijnlijk zag ik er een mogelijkheid in om op een in tensieve manier met geloofsvra gen bezig te kunnen zijn. Ik heb het altijd heerlijk ge vonden om me ergens in te ver diepen en het verhaal in mijn eigen woorden opnieuw te ver tellen. Het werk van een predi kant vergelijk ik wel met dat van een schilder. Die gebruikt ook zijn ogen en oren, kijkt om zich heen, om uiteindelijk zijn ver haal in beelden te vatten. De bijbel is ook een boek met beel dende verhalen. Ik vind het boeiend om te zien hoe dat soort beelden kunnen functio neren in het leven van mensen. Waar ik binnen de kerk moei te mee heb, is de vergadercul tuur. Maar die hoort er wel bij. Het één kan niet zonder het an der. Er komt veel bij kijken om kerk te zijn. Maar de blijvende kracht van een kerkelijke ge meenschap is dat steeds wordt COLOFON geput uit de bijbelverhalen. Dat woorden en beelden worden gevonden die een bron voor je zijn. Dat houdt mij in dit werk zo'n beetje overeind. In mijn jeugd waren wij een 'import-gezin' in een Gerefor meerde Bonds-dorp in de Al blasserwaard. Het klimaat was bij ons thuis wel wat liberaler, er kon meer dan in menig ander gezin binnen het dorp. Er werd over veel dingen doorgepraat, je werd niet gelijk de mond ge snoerd. Toch laten die Gerefor meerde Bonds-invloeden je nooit helemaal los. Je neemt ze mee en probeert ze vruchtbaar te maken in het leven van nu. Zelf ben ik lid van de Confessio nele Vereniging. Ik ben geen partijganger, maar ik heb wel behoefte aan een groep mensen om me heen waarmee ik in ge sprek kan zijn. Confessionelen willen middenin de kerk staan, met een open oor, maar ook heel duidelijk vasthouden aan de reformatorische traditie. De hervormde gemeente van Oude en Nieuwe Wetering en Roelofarendsveen beslaat een geografisch groot gebied. Ook Weteringbrug valt er in feite nog onder, evenals een stuk Huig- sloterdijk. Dat bepaalt ook hoe je samen kerk bent. Je hebt hier echt verschillende groepen en dat bemoeilijkt de gemeen schapszin. Het behoren tot een geloofsgemeenschap is in de Randstad toch al veel minder vanzelfsprekend dan destijds bij ons thuis in de Alblasserwaard. Het komt er hier veel meer op aan dat je er echt bij wilt horen. Het is een bewustere keuze. Je merkt dat heel sterk in onze ge meente, waar een harde kern heel veel voor de kerk over heeft. Van de drie grote kerkgenoot schappen zijn we in dit gebied de kleinste. De rooms-katholie- ken zijn veruit in de meerder heid, maar ook de gereformeer den zijn nog twee keer zo groot in aantal. Dan moetje oppassen voor een minderwaardigheids complex. Er mag best een stuk zelfbewustheid zijn, dat is in een plaats als deze heel belang rijk. Durf dan toch maar zelf voor het evangelie te gaan staan. Dat is ook mijn benadering in het omgaan met de jeugd. Het is heel moeilijk om deze groep bij de kerk te betrekken. Ja, als je een barbecue of een bowling avond organiseert, willen ze wel komen. Nu heb ik daar inciden teel geen bezwaar tegen, maar ik voel er niets voor om allerlei concessies te doen om het ge loof er als een gebakje in te schuiven. Daar ben ik vrij star in. Ik ben hier niet om te probe ren om het zo gezellig mogelijk te maken. Onze kracht ligt in het met de bijbel bezig zijn. Ik heb geen zin om een bowling dominee te worden." RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17,00 uur. (Sleutelties) Telefoon 071 -143545. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverii Damiate bv. DIRECTIE J. de Vries, G.P Arnold (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, F Nypels, Henk van der Post (ad/). HOOFDKANTOOR Dominee M.B. Heijting: „Ik vraag het me nog weieens af: waaróm ben ik eigenlijk dominee geworden?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14