Leiden 'Drie nieuwe parkeergarages' After dinner gaan gesprekken God en HE, MOETJE HOREN! iii///lllvanLeest Bewoners Rijnzichtstraat vrezen spoorverdubbeling vo 'De Herder' blijft molen STADBSiSTUDENT DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 JJ CHEF «GERT VISSER, 071-356430, PLV.-CHEF AAD RIETVELD, 071-356428 Onderzoekbureau presenteert plannen voor Leidse binnenstad Ruim 1800 nieuwe par keerplaatsen zijn nodig aan de rand van de Leidse bin nenstad. Alleen dan kan het winkelgedeelte tussen Breestraat en Haarlemmer straat autovrij worden en het historische deel auto- luw. In totaal verdwijnen daar meer dan 2000 par keerplaatsen. leiden hans koenekoop Volgens het externe Bureau Zandvoort moeten bezoekers van het Leidse centrum hun au to kunnen parkeren in nieuw te bouwen parkeergarages aan Maxktsteeg, Sint Aagtenstraat en Morssingel. Bewoners van de binnenstad moeten hun auto met een vergunning kwijt kun nen op nieuwe parkeerterreinen aan de Kaasmarkt en op de hoek van Galgewater en Kort Rapeiiburg. Bureau Zandvoort werkt in opdracht van de gemeente Lei den de 21 deelplannen uit voor het terugdringen van het auto gebruik in de stad. Gisteravond werd een deel van de plannen gepresenteerd aan de raads commissie werkgelegenheid, economische zaken en verkeer. Veel informatie werd bewust niet prijs gegeven, omdat wet houder J. Walenkamp (CDA) de voorstellen nog moet bespreken in het college van burgemeester en wethouders. Die geheimhouding tijdens de presentatie wekte de wrevel van sommige raadsleden. T. de Graaf van D66 vond de hele bij eenkomst zinloos omdat de nu openbaar gemaakt informatie bijzonder onvolledig was. De monstratief: weigerde hij de map met vertrouwelijke voor stellen van Bureau Zandvoort in ontvangst te nemen. Toch werd uit de mondelinge toelichting ongeveer duidelijk hoe de Leidse binnenstad eruit komt te zien. In het hele autolu- we deel, dat in grote lijnen Vrachtwagens uit centrum leiden hans koenekoop Een stadsdistributiecentrum is niet langer een wens van de gemeente Leiden. Gister avond maakte wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer en economische zaken) be kend dat hij overeenstem ming heeft met een regionale vervoerder om een dergelijk centrum in de buurt van in dustriegebied Roomburg te vestigen. Het distributiecentrum vormt een belangrijk onder deel van de plannen om de Leidse binnenstad autoluw te maken. Vrachtwagens die dagelijks hun goederen los sen voor de deur van de win kels zijn in die plannen ta boe. Het stadsdistributiecen trum lost het probleem van de bevoorrading van de win kels op. In het centrum wor den de goederen van de gro te vrachtauto's overgeladen in kleine bestelbusjes die wel bij de winkels mogen voorrij den. Wie de vervoerder is waar mee Leiden in zee gaat en waar het centrum precies zal komen wilde Walenkamp gisteravond nog niet zeggen. Hij moet eerst zijn plannen in het college bespreken. Parkeerplaatsen in de binnenstad worden nog schaarser. Als wethouder Walenkamp zijn zin krijgt zijn bezoe kers, maar ook bewoners, straks aangewezen op parkeergarages. foto hielco kuipers wordt begrensd door stations gebied, Langegracht, Hooi gracht en Rapenburg, verdwij nen asfalt en stoepranden. Klin kers voeren de boventoon, stra ten en stegen komen op hetzelf de niveau te liggen. Parkeer plaatsen en rijstroken voor fiet sers worden met patronen of verschillende soorten steentjes gemarkeerd. Parkeren in het autovrije deel, dat grofweg het gebied tussen Breestraat en Haarlemmerstraat beslaat, is verboden. Er komt dan ook zeker geen parkeerga rage bij het nieuwe winkelcen trum Sleutelhof. Voor bewoners van de binnenstad blijven er 800 parkeerplaatsen in het autoluwe gedeelte. De rest van de bewoners en alle bezoekers en werknemers Van de winkels zijn aangewezen op de bestaan de en nieuw te bouwen par keergarages en nog aan te leg gen terreinen aan de rand van het autoluwe deel. D66'er De Graaf en PvdA- raadslid E. van der Veen dron gen aan op een snelle uitvoe ring van de plannen. Volgens hen wordt er al veel te lang ge praat over de autoluwe binnen stad. „Maak met kleine maatre gelen nu eens duidelijk dat Lei den begonnen is met het werk Het maakt anders zo'n rare in druk op de burgers", zei Van der Veen. Maar Walenkamp heeft geen haast. „Ik wil niet beginnen zonder oplossingen voor alle problemen te weten." Vermoe delijk neemt de gemeenteraad daarom pas aan het eind van dit jaar een beslissing over de bin nenstad. Geen vat op parkeergarages Een jaar onderhandelen over de parkeergarages aan de ir. Driessentraat en de Korevaar- straat heeft de gemeente Lei den vrijwel niets opgeleverd. De eigenaren en exploitanten zijn niet warm te krijgen voor extra investeringen in hun ma tig gebruikte garages. Een belangrijk doel van de gemeente lijkt daardoor in de knel te komen. Voor een goede bereikbaarheid van de autolu we binnenstad heeft de ge meente beide parkeergarages aan de rand van het winkelge bied hard nodig. Bezoekers van het centrum parkeren hun auto niet graag in de garages, omdat ze slecht verlicht zijn en niet goed on derhouden. De gemeente wil daar per se verbetering in brengen, maar stuit in de on derhandelingen over een bete re exploitatie voortdurend op onwillige exploitanten en eige- Fietser jat portemonnee leiden Een fietser heeft gistermiddag op het parkeerterrein bij het Vijf Méiplein de portemonnee uit de tas van een 60-jarige Leidse gejat. Devroüw had boodschappen gedaan en liep naar huis. De dief kwam de vrouw achterop en wist in het langsrijden de beurs uit het zij vakje van de tas te graaien. De politie is op zoek naar een onbekend gebleven automobilist, die na het zien van de diefstal de achtervolging inzette. Man bekent kraak geldautomaat reiden» Dé 28-jarige Leidenaardie in de nacht van dinsdag op woensdag op het Stationsplein werd betrapt bij een poging tot diefstal van een fiets heeft ook de vernieling van de geldauto maat van een bank op het Schuttersveld bekend. De vernieling werd dezelfde nacht gepleegd. leiden loman leefmans Bewoners van de Rijnzichtstraat in de wijk Transvaal zijn bang voor een toename van geluids overlast als de spoorverdubbe- ling voor hun deur in 1996 een feit is. De Nederlandse Spoor wegen (NS) zijn niet van plan geluidswerende maatregelen te nemen omdat metingen heb ben uitgewezen dat het door de langsrazende treinen geprodu ceerde lawaai nét toelaatbaar is binnen de wettelijke grenzen. Dat bleek gisteravond tijdens een door de gemeente samen met NS gehouden informatie avond in de kerk aan de Lage Morsweg. NS is van plan om het enkele spoor tussen het Leidse station via de bocht door Trans vaal naar het voormalige Van Gend Loos terrein te verdub bellen. Door deze en andere spoorverdubbellingen kunnen in 1996, als de werkzaamheden klaar zijn, niet vier maar acht treinen per uur op het traject gaan rijden. Diverse omwonenden vrezen echter dat de uitbreideing nog meer lawaai met zich mee brengt. Ook zullen de spoor- overgangen bij de Morsweg en de Haagweg twee keer zo vaak gesloten zijn. Dat leidt weer tot extra verkeersopstoppingen en dus ook weer tot meer geluid. „En wat denken de spoorwegen daar aan te gaan doen", vroeg een van de Rijnzichtstraters. „Vooralsnog niets", was het Nieuwe christelijke studentenvereniging NSL doet het goed leiden erna straatsmavereniging mogen verheugen in „Wel eens over geloof nage- toenemende belangstelling. Het dacht?" De jongste loot aan de tak van succesverhaal van een 'nadruk- De interkerkelijke NSL 'lo de Leidse studentenverenigin- kelijk christelijke vereniging geert' deze week in de kerk van gen is een christelijke. Een slim- met een hoge gezelligheids- de baptistengemeente aan de me zet van een paar kwijnende graad': de Navigators Studen- Oude Rijn. Het gebouwtje is bijbelstudiegroepen, die zich als tenvereniging Leiden (NSL). provisorisch ingericht als socië- Na het sukses van deel 1 is er nu eindelijk Stampend Swingend Vol. 2. Opnieuw dertien dampende deunen op één spetterende schijf. Een aantal nummers was in deze versie niei eerder verkrijgbaar op CD. Lange versies en speciale remixen; Stampend Swingend Vol. 2 is echt exclusief! 2.50 korting 9P Stampend Swingend - - Vol. 2 ligt nu voor je UV^/f/ klaar. Alléén bij Van Leest! COMPACT DISCS Leiden, Haarlemmerstraat 119, /j tel. 071-127565 teit, waar de vereniging zich tij dens de introductieweek voor eerstejaars presenteert aan as pirant-leden. In de kerkzaal hangt een groot oranje-wit pa- rachutescherm dat de ruimte in tweeën verdeelt. Het achterste gedeelte, bij het spreekgestoel te, is gereserveerd voor lezingen en forumdiscussies ('Heeft de jeugd van tegenwoordig nog idealen?'). De andere helft is be zet met tafels en stoelen. Hier wordt op gezette tijden gegeten en gedronken. Na de maaltijd is er gelegenheid voor een 'goed gesprek'. After dinner komen de gesprekken los 'over God en zo'. Geld voor de aankoop van een eigen gebouw is er nog niet. De inmiddels ongeveer 60 leden tellende club zwerft dus een beetje rond. Vorig jaar gebruikte de NSL een keer in de twee we ken een zaaltje van een kerk aan de Oude Vest. De naam 'Navigators' doet ten onrechte vermoeden dat de NSL een watersportvereniging is. De naam is overgenomen van een internationale evangeli sche beweging, die ooit begon in Amerika. De oprichter was een marine-man die zijn 'blijde boodschap' eerst onder colle ga's verkondigde. Het motto 'Christus kennen en hem bekend maken' staat binnen de NSL centraal. Maar op het programma staan ook 'gewone, gezellige' activiteiten. Tijdens de El Cidweek zijn er optredens van bands, wordt er gewaterfietst en geborreld. Rechtenstudent Filip van As (26), een van de oprichters van de NSL, noemt de combinatie van evangeliseren en feesten een 'slimme zet'. Het bestuur van de vereniging wil op deze manier aantrekkelijk zijn voor een breed publiek. „Het liefst hebben wij dat ook niet-gelovi- gen zich bij ons aanmelden. Ie dere christen heeft toch de be hoefte zijn geloof uit te dragen: waar het hart vol van is loopt de mond van over. Studenten die niet christelijk zijn maar wel over geloof willen nadenken zijn bij ons welkom. De meeste Nederlanders hebben het chris telijke geloof dan wel afgezwo ren, maar er is toch een grote groep die met levensvragen rondloopt en daar best eens over wil praten." Van As, oud-voorzitter van de NSL, zit tegenwoordig in de be leidscommissie van de verèni- ging. Die commissie denkt na over de koers die de vereniging wil varen. „We zijn eigenlijk een vereniging in wording. Zo zijn we nu aan het denken over het invoeren van een dispuutstruc tuur, zoals andere studenten verenigingen die ook hebben." Zes ton /t Dertig uitkeringsge- I O rechtigden hebben volgens de gemeente Al phen in 1989,1990 en 1991 voor zes ton gefrau deerd Er wordt ook regelmatig ge discussieerd over wat er binnen een christelijke vereniging wel en niet het kan. Over sommige zaken is iedereen het eens. Van As: „Minerva had deze week een medium te gast. Zoiets zul len wij dus nooit doen. En een striptease-act zul je bij ons ook niet zien." „Het is moeilijk uit te leggen wat bij ons wel en niet kan. Het is vaak een kwestie van gevoel. Sommige dingen doe je gewoon niet. Ontgroenen bijvoorbeeld. Wij zullen tijdens de kennisma- kingstijd voor nieuwe leden geen mensen afzeiken of in de grond stampen." „Qua muziekkeu2e zijn de meningen verdeeld. We draaien nu van alles en nog wat, maar sommige leden vinden dat we alleen gospel moeten draaien. House-muziek is in christelijke kringen omstreden. Ja, waarom weet ik ook niet precies. Het heeft denk ik met die beats te maken. Maar één van onze le den is juist dol op house-mu ziek." Het mag sommigen tamelijk streng in de oren klinken, ande ren vinden de NSL juist te ge matigd. Van As: „Ik weet dat er mensen geen lid van NSL zijn geworden omdat ze ons niet ge lovig genoeg vonden." leiden loman leefmans De voormalige houtzaagmolen 'De Herder' aan de Haarlem mertrekvaart wordt aan de bui tenkant in oude staat hersteld. Binnenin wordt de molen ech ter omgebouwd tot een grote woning. Dat laatste gebeurt zeer tegen de zin van de Nederland se Molenstichting en de Stich ting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel). Maar de gemeente had de keuze tussen algeheel verval of in ieder geval het uiterlijk la ten opknappen en koos voor het laatste. Nederland bezit nog maar twaalf houtzaagmolens, waar van er twee in Leiden staan. De Heesterboom aan de Haagweg en De Herder. De 'molen van Noordman' is onlangs voor veel geld geheel hersteld. De Herder Informatie-avond over Houtkwartier In de aula van scholengemeen schap Louise de Coligny wordt 14 september een informatie avond gehouden over het voor ontwerp van het bestemmings plan Houtkwartier. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Het te bespreken plan ligt sinds 16 augustus ter inzage op het stadsbouwhuis aan de Langeg racht 72. is echter eigendom van een Leidse makelaar die de molen wil ombouwen tot villa. Om te zorgen dat de molen in ieder geval uiterlijk in de oude luister wordt hersteld krijgt de makelaar enkele tonnen subsi die om onder meer het dak en de wieken van De Herder weer op hun plaats aan te brengen. Stiel en de Molenstichting hadden liever gezien dat ook het oude houtzaagmechaniek weer zou worden hersteld. „Uil het oogpunt van monumenten zorg was het kiezen uit twee kwaden, maar je kan niet van elke molen een museum ma ken. De Herder is particulier be zit en het casco wordt in ieder geval gehandhaafd", aldus E. Veldhuyzen, secretaris van de gemeentelijke commissie voor monumentenbeheer. VRIJE TIJD Gastouderopvang De Centrale Organisatie Kinder opvang Leiden (COKL) houdt dinsdag 24 augustus een infor matie-avond over gastouderop vang. Volgens het COKL zoeken steeds meer ouders opvang voor hun kinderen en gastou deropvang is een van de moge lijkheden. De info-avond wordt gehouden in het gebouw van de stichting Welzijn, Breestraat 117 en begint om 20.00 uur. antwoord van S. Haverkamp van NS. De bewoners van het straatje hebben de pech dat de wettelijk toelaatbare geluids normen net niet zullen worden overschreden. Bij een meting van boven de 65 decibel moe ten er maatregelen worden ge nomen. In de Rijnzichtstraat is 64 decibel gemeten. „Persoon lijk zou ik best wat voor de be woners willen doen. Maar dat kan eenvoudig niet. Geluidswe ring kost geld en omdat het in dit geval wettelijk niet noodza kelijk is, zouden wij weer door de overheid op onze vingers worden getikt", aldus Haver kamp. C. Huschka is De El-Cidweek loopt op z'n is vrijer dan eigenaar van - eind. Tot en met morgen ver- die van twin- onder meer - kennen tweeduizend nieuwe tig jaar gele- zo'n twintig studenten Leiden. Ze sporten den. Een eer studentenpan op het water, gaan op kroegen- stejaars heeft den in de Leid- tocht, feesten op straat en nu al 'jeuk', se binnenstad, picknicken in het park. Deze zeg maar. Ik „Studenten zijn krant laat in de rubriek STAD ben tegen het over het alge- STUDENT Leidenaars aan verkapte sa- meen welopge- het woord over hun nieuwe menwonen, voed, ze heb- 'buren'. Vandaag: de kamer- maar als er ben nog princi- verhuurder. twee, drie keer pes. Ik verhuur per week ie- ook aan werkende jongeren, dat mand bij een ander blijft slapen loopt wel eens moeilijker. Mi- nerva-studenten hebben rijkere ouders, maar die ouders zijn vaak op financieel gebied juist strenger voor hun kinderen. Studenten mogen van mij al les, behalve drugs gebruiken en overlast veroorzaken. Ik heb er wel eens drie uit een huis gela zerd die aan de heroïne waren. Toen kreeg ik de politie op mijn dak. De ouders wilden procede ren, maar dat gebeurde niet. Ook heeft een student de deur van mijn restaurant in de Mors- straat ingetrapt, waarboven hij een kamer huurde. Hij kwam van een feest op Minerva waar bier drinken verplicht was en hij was zijn sleutel vergeten. De volgende ochtend zat hij hui lend bij me, lijkwit. Die heb ik er niet uitgegooid, maar wel twin tig uur laten werken in een be drijf van me, als een soort dienstverlenende straf. Over het algemeen heb ik po sitieve ervaringen met studen ten. De tegenwoordige student vind ik dat een normale zaak. Als er een stelletje uit elkaar gaat, zoek ik andere ruimte en laat ze ieder de helft van oude huur betalen. Wat geld betreft ben ik niet moeilijk. Een stu dent in problemen kan honderd gulden lenen als hij dat wil. Ik krijg het wel een keer terug. Om de paar dagen maak ik altijd een rondje langs mijn huizen. Ze kennen me allemaal als 'Ka- rel'. Ik hou ook contacten met oud-huurders. Een Duitse stu dent werkte ook nog eens voor het beveiligingsbedrijf van mijn vader om een zeiljacht te beta len dat hij met anderen had ge kocht. Later ging hij in Duits land studeren en werd ik met Leidse studenten in Wuppertal uitgenodigd, als enige niet-stu dent. Was gewoon een paleis daar, Picasso's aan de muur. Daar hebben we veel lol ge had." emiel fangmann foto HiaCO kuipers tiljio iek

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13