Eten met mes en vork onbeschaafd Kruidnagel tegen kiespijn Smaak Visrijk land Alle diëten op 'n rijtje Vetvervangers in de maak Diepvriezen van groente en fruit f WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 9 REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN Nederland staat bekend als een bijzonder visrijk land en toch wordt er volgens deskundigen nog te iveinig met vis gedaan. Zij zijn van mening dat er vooral op culinair gebied nogal u>at mis kende vissoorten zijn. En dan met name in de goedkopere ca tegorie. Volgens dr. R. Boddeke van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek dient men bij het betreden van een viswinkel geen vastomlijnd plan te hebben. „Nederland met een rijk aanbod aan allerlei vis is een culinaire schatkamer aldus Boddeke. Ie dere vishandelaar, zo stelt hij. is blij met een beetje belangstelling en helpt de klant maar al te graag op weg. En het gegeven dat dure vis beter smaakt dan goedkope berust louter en alleen op fabels, juist op visgebied heb- ben zich nogal wat merkwaardi ge verschuivingen voorgedaan, zo blijkt uit een onderzoek van Boddeke. Zo'n vijftig jaar gele den was bot uit de Oosterschelde en de Waddenzee duurder dan schol en even duur als griet. Mo menteel is griet sterk in prijs ge stegen en evenaart bijna de prijs van de liae tarbot Bot daaren tegen is weer in prijs gedaald. Een apart verhaal vormt de tong vooral in restaurants een gewild gerecht. Tong is een vis soort die in verhouding in kwa liteit veel minder snel terugloopt dan andere vissoorten. Hij wordt een paar dagen nd de vangst zelfs smakelijker en blijft dat ook. De smaak van tong die di rect na de vangst wordt gebak ken, schijnt volgens' Boddeke niet eens zo geweldig te zijn. Vol gens hem heeft de kreet 'zeeverse tong' die in verkoopverhalen maar al te graag wordt gebruikt dan ook betrekking op tong die ongeveer een week oud is. En dat is maar goed ook, vertrouwde hij mij toe. In vergelijking met tong is het vlees van de goedkopere vissoor ten veel zachter. En juist daar om is het belangrijk dat de vis zo vers mogelijk is. Makreel bij voorbeeld. Een vrij vette vis die nogal snel tranig wordt. Een ver se makreel herkent men aan de parelmoerachtige glans van het vel. Echte liefhebbers schijnen er heel wat voor over te hebben om een zojuist gerookte makreel te kun nen bemctchtigen. Volgens Boddeke is een makreel zo uil de rook een ware delicatesse. Overi gens leent deze vis zich vanwege het hoge vetgehalte ook heel goed voor de barbecue. Wijting is een vis die volgens Boddeke ondergewaardeerd wordt. Een superverse wijting heeft een goudachtige waas en smaakt in de herfstmaanden op zijn best. Evenzo ondergewaardeerd is de stekelrog. In Frankrijk is het een populaire vis maar in ons land wordt rog. ten onrechte, nauwe lijks gegeten. En dan tot slot de schar. Volgens Boddeke het stief kind van de Nederlandse visse rij. Alleen de vissers zelf schijnen te weten wat een lekkernij het is. In vissersplaatsen worden ze veelal nog op de traditionele wijze bereid en hangen ze gezou ten en al aan lijnen te drogen in de wind. Volgens mijn gesprekspartner gaat er niets boven een gedroog de schar gecombineerd met een koel pilsje. Ik zal het binnenkort zeer zeker eens proberen. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin- sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal DAGMENU GEVULDE TOMATEN (zie onderstaand recept) VENKEL KRIELAARDAPPELS VRUCHTENYOGHURT Snijd van vier gewassen toma ten het kapje en hol ze met een lepeltje uit. Neem het vel van 100 gram verse worst. Meng de worst met een stukje fijngesne den prei, twee kleingesneden olijven, een eetlepel tomaten ketchup en paprikapoeder. Vul de tomaten met het worst mengsel en strooi er wat ge raspte kaas over. Zet de toma ten in een ovenvaste schaal met weinig water en zet de schaal 25 minuten in een hete (100 gra den C) oven. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalorieën, 13 g eiwit, 23 g vet 4 g koolhydraten. PREICREMESOEP KABEUAUWSCHOTEL (zie onderstaand recept) DOPERWTEN AARDAPPELEN Leg 300 gram kabeljauwfilet in een ovenvaste schaal. Bespren kel de vis met citroensap. Ver deel een in ringen gesneden kleine prei over de vis. Maak een een-persoons kopje toma tensoep volgens de gebruiks aanwijzing klaar. Giet de soep over de vis. bestrooi de prei met 50 gram geraspte kaas (30+) en zet de schaal 25 minuten in een hete (100 graden C) oven. Per persoon: 1000 kilojoules, 240 kilocalorieën, 36 g eiwit, 8 g vet 8 g koolhydraten. KAASFONDUE COURGETTESALADE MET TOMAAT EN OLUVEN STOKBROOD VRUCHTENBOWL (zie onderstaand recept) Snijd twee geschilde nectarines in blokjes. Was 100 gram drui ven, snijd ze door en verwijder de pitjes. Ris 100 gram gewas sen rode bessen. Doe het fruit in een kom, voeg twee eetlepels basterdsuiker en een dl appel sap toe en laat dit enige tijd op een koele plaats staan. Giet er voor het serveren een fles ge koelde cider (ook zonder alco hol te koop) bij. Dit is voldoen de voor acht glazen. Per persoon: 190 kilojoules, 45 kilocalorieën, 12 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. In Beverly Hills proberen ze het met exotisch fruit en Elizabeth Taylor zweert bij vis en verse groenten. Zo heeft iedereen zijn eigen manier om er een paar ki lo af te krijgen. Maar dan begint de ellende meestal pas, want hoe zorg je dat die Kilo's ook wegblijven? ,,Een dieet is een veldslag, maar de oorlog is pas echt voorbij als je je voedingsgewoonten hebt veranderd", zegt Elizabeth Tay lor, die al jaren strijd voert met haar gewicht. De Taylor-methode is één van de tientallen diëten die worden vermeld in het onlangs versche nen boekje Licht bekeken van Joanna Rooijackers. De schrijf ster heeft bekende en minder bekende afslankmogelijkheden op een rijtje gezet. Per dieet ver meldt ze de voor- en .nadelen en eventuele medische bezwaren. In afzonderlijke hoofdstukken beschrijft ze ook de werkwijzen van clubs als de Weight Watchers, vermageringsinstitu ten, acupunctuur, cosmetisch vermageren en psychologisch vermageren. Het boekje is vooral bedoeld om een keuze te kunnen maken uit de vele mogelijkheden. Voor het complete dieet zul je je elders moeten vervoegen. Licht bekeken, auteur Joanna Rooijackers, uitgeverij De Eglen- tier, prijs 15,-. EVELIEN BAKS Vet is eeuwenlang gewaardeerd en toegepast. Het draagt bij aan de smaak van gerechten (door dat veel smaakstoffen in vet op losbaar zijn), het geeft een aan genaam gevoel in de mond en het maakt voedingsmiddelen langer houdbaar. Ook voedings- kundig gezien is vet van belang: voor bepaalde essentiële vetzu ren en de in vet oplosbare vita mines A, D en E. Bovendien geeft vet energie. Aanvankelijk kon niet ieder een zich het kostelijke vet ver oorloven. Maar met de toene mende welvaart nam het ge bruik toe. Tegelijkertijd werd het werk gemiddeld minder zwaar. Overconsumptie was het gevolg. Men ontdekte de keer zijde van vet: de grotere kans op hart- en vaatziekten en andere ziekten. Sinds de jaren zestig advise ren voedingsvoorlichters dan ook om het vetgebruik te beper ken. Desondanks gebruiken we met zijn allen nog steeds te veel vet. Maar er gloort licht. De fabri kanten komen ons steeds meer tegemoet. Willen we de smaak van vet? Wel, dan ontwikkelen ze toch vetvervangende stoffen? Het gaat hierbij om stoffen die in veel opzichten dezelfde ei genschappen hebben als vet. maar weinig of geen energie le veren. Sommige van deze stof fen worden al toegepast, andere verkeren nog in een experimen teel stadium. De vetvervangers kunnen in gedeeld worden in verschillen de groepen: Water met bindmiddel: dit type wordt toegepast in halvari- ne en sauzen en levert geen energie. Eiwitten die zodanig zijn be werkt dat ze microscopisch klei ne bolletjes vormen: in de mond voelt dat romig aan, ter wijl men toch minder calorieën binnenkrijgt. Doordat deze vet vervangende stoffen niet tegen verwarming kunnen, is de pasbaarheid beperkt. Koolhydraatachtige stoffen, zoals gemodificeerde zetmeel- produkten; deze worden toege past in slasaus, mayonaise, broodsmeersels en vriesdes- serts. Sommige leveren geen energie, andere wel (zij het minder dan het vet dan ze ver vangen). Kunstmatige verbindingen (esters) van alcoholen en vetzu ren. Zij leveren, doordat het li chaam ze nietkan afbreken, geen energie. Een risico is dat ze vetoplosbare vitamines meenemen als ze het darmka naal verlaten Dit soort stoffen wordt nog niet op grote schaal gebruikt. Over deze stoffen het laatste woord nog niet gi sproken. Zij zullen pas na ged« gen toxicologisch onderzoek op de markt komen. Pisang Ambon Cream speelt in op toegenomen populariteit likeuren De jonge consument is op zoêk naar 'spannende en exclusieve smaken', zo heeft Bols Benelux geconstateerd. En in die speur tocht vinden de jongeren steeds vaker de creamlikeuren en cocktails. Vorig jaar werd in Ne derland anderhalf miljoen liter creamlikeuren geconsumeerd. Die toegenomen populariteit is voor Bols reden het populaire Pisang Ambon nu ook als cre- amlikeur op de markt te bren gen. In de 'eerste exotische cream- likeur' in Nederland is de smaak van Pisang Ambon goed te her kennen. Door toevoeging van exotische vruchten en room heeft Pisang Ambon een zachte en yplle smaak gekregen. Het drankje kan niet alleen puur of 'on the rocks' worden gedron ken, maar ook gemixed, bij voorbeeld met jus d'orange of 7-up. „Dit is uniek voor een cre- amlikeur", zegt Bols. Pisang Ambon kwam eind ja ren zestig op de markt. De sa menstelling werd ontleend aan een oude Indonesische recep tuur. Populair werd de drank pas in de ja ren zeven tig, mede onder in vloed van de televi sieserie De Stille Kracht. De winkels liggen op het ogenblik vol met heerlijk vers fruit. Ook de moestuinen leveren volop groente en fruit. De beste methode om groente en fruit lange tijd te bewaren is diepvriezen. Bij ge woon bewaren bederven groente en fruit na een tijdje. Soms is ongedierte de schuldige, maar meestal komt dit door bacteriën, schimmels en gisten of door chemische omzetting (enzymen). In de diepvries, dat wil zeggen bij een tempera tuur van -18 graden Celsius of lager, kunnen de micro-organismen zich niet meer ontwikkelen. Enzymen kunnen dan nog wel steeds werkzaam zijn, zij het sterk vertraagd. Om de enzymwerking die bederf veroorzaakt in groente helemaal uit te schakelen, is het goed om de groente goed schoon te maken en dan te blancheren - korte tijd (afhankelijk van de soort tussen twee en vier mi nuten) in kokend water onderdompelen - alvo rens ze in te vriezen. Blancheer niet te veel groente in één keer, an ders koelt het water af. Neem steeds porties van 500 gram en leg deze (bijvoorbeeld in een vergiet of frituurmand) in een pan met vijf liter kokend water. Zorg ervoor dat het water blijft koken en dat de groente onder water staat. Na twee tot vier minuten haalt u de groente uit het water en koelt deze snel af door het vergiet of frituurmand met de groente in een teil koud water onder te dom pelen. Na uitlekken kan de groente worden ver pakt in bij voorbeeld voor diepvries geschikte plastic zakjes. Zuig met een rietje of pompje het teveel aan lucht eruit. Vruchten kunnen, nadat ze zijn schoonge maakt, op verschillende manieren worden inge vroren. Wilt u de vruchten mooi houden, dan kunt u het beste de gehele vruchten apart invrie zen, door ze op een bakblik of in een schaal naast elkaar te leggen en te laten bevriezen. Als de bui tenzijde is bevroren zijn ze minder kwetsbaar en kunnen goed worden verpakt. Elk materiaal is voor het verpakken geschikt, behalve aluminiumfolie of dozen van aluminium Chinese keuken kent groot aantal gastronomische stromingen Eten met stokjes vraagt wat oefening, maar moeilijk is het niet archieffoto Vers fruit is nu volop te koop. Hier een beeld van de oogst van kersen eind juli. archieffoto. omdat het fruit dan een metaalsmaak krijgt. Deze methode is geschikt voor aardbeien, frambozen, bramen of bessen. Een andere methode is de vruchten in porties in te vriezen met of zonder suiker of zoetstof. Dit kan door de vruchten laag om laag met suiker of zoetstof te bestrooien. Bedenk wel dat bij het ont dooien het fruit veel vocht loslaat en enigszins 'papperig' wordt; voor het verwerken in gebak en dergelijke is dat geen probleem. Een derde methode is de vruchten eerst ge woon zoals u gewend bent. tot vruchtenpuree of - sap te verwerken en daarna in te vriezen. Meer informatie geeft de brochure 'lx 149: Zelf Diepvriezen', te bestellen f>ij het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding door 3,65 over te maken op gironummer 4323700 t.n.v. Voorlichtingsbu reau voor de Voeding te Den Haag, onder vermel ding van titel. Zowel kruiden als spece rijen zijn geur- en smaak stoffen van plantaardige oorsprong. Kruiden kun nen in ons klimaat groei en (ook al zijn ze niet al tijd winterhard) en heb ben de meeste geur en smaak als ze vers worden gebruikt. Specerijen zijn afkomstig uit tropische klimaten en moeten in bijna alle gevallen voor gebruik worden ge droogd. Een kruidnagel is een specerij. Zijn naam dankt hij aan de gelijkenis met een spijker, die vroeger draadnagel werd genoemd. In werkelijkheid is een kruidnagel de gedroogde bloemknop van een tropische boom die dicht bij zee moet groeien, en die oorspronkelijk alleen op de Mo- lukken voorkwam. Al eeuwen voor onze jaartel ling wisten de Chinezen dat en via de karavaanwegen kwam de kruidnagel naar het oude Rome. Vanaf de zestiende eeuw be vochten de Nederlanders en de Portugezen elkaar het alleen recht op de winstgevende spe- cerijenhandel. En pas sinds de achttiende eeuw kweekt men ook in andere tropische landen, zoals Zanzibar en Madagascar, op grote schaal kruidnagelbo- In het moderne Indonesië is men verzot op 'kretek' sigaret ten waarvan de tabak een beetje kruidnagel bevat. Daar is zoveel van nodig dat het zelfs geïm porteerd moet worden! In oude scheepsjournaals staan vaak kleurrijke beschrij vingen: 'De geur van de kruid nagelboom is de sterkste ter we reld en kan al op zeer grote af stand worden waargenomen. Sterk en heerlijk, als een woud van bloemen'. Hoewel ook bast en bladeren van de kruidnagel- boom aromatisch zijn. geuren de verse, roze bloemknoppen het sterkst. Na de pluk worden ze in de zon en boven vuurtjes gedroogd. Een goede kruidnagel is vettig en beslist niet ver schrompeld. Er zit veel olie in, en die vluchtige of etherische olie is de drager van de uitgesproken geur en smaak. Bovendien is deze olie goed in staat bederf tegen te houden en ontsteking te weren. Zo werd de kruidnagel In de Chinese keuken wordt ook veel gebruikgemaakt van gedroogde produkten. foto gp, kruid en gepeperd scherp. Maar kent ook zuur, zout en zoet in al hun hevigheid. Veel rijst, maar ook tarwe en mais. Citrusfruit, paddestoelen, en op speciale wijze ingeleg de groenten. Rondom de rijst of mie staan bij elke maaltijd twee tot vier gerechten. Altijd op verschillende manieren bereid, een keus uit vlees, gevogelte, vis en groenten. Wok Chinezen vonden al heel lang geleden het roerbakken uit, evenals de voor deze berei dingswijze meest geschikte pan, de wok. Deze pan met holronde bodem kennen wij ook onder de Indonesische naam wadjan. In heel weinig olie en met wat kruiderij worden in de goed verhitte wok allerlei in grediënten snel omgeschept en gaar ge maakt. Alles is eerst kunstig in stukjes van gelijke grootte gesneden. Zo kan de smaak van kruiderij en saus zich goed verdelen, zo blijft de frisheid en vaak ook de knapperig heid van alle voedsel perfect behouden. Niet alleen verse produkten staan bij de Chinees in hoog aanzien. De Chinese keu ken wordt juist gekenmerkt door het veel vuldig gebruik van allerlei gedroogde ingre diënten. Die zijn vaak voller van smaak en daarom ook duurder dan verse. Behalve smaak, geur en kleur vindt de Chinees de structuur en consistentie van het voedsel heel belangrijk. Knapperig, elastisch of glib berig, glad of korrelig. Onbeschaafd Met vork en mes eten wordt als onbe schaafd beschouwd. De Chinees eet met stokjes. Wat daarmee niet opgepakt kan, mag gerust tussen de vingers worden afge kloven. Het staat niet alleen uiterst keurig om de etenskom naar de mond te brengen en de rijst met hulp van de stokjes naar bin nen te schuiven, maar het hoort zelfs zo. Rijst is een dagelijkse zegening. Die moet zonder omhaal naar binnengewerkt wor den. Eten met stokjes is niet moeilijk. Leg de stokjes boven elkaar op de toppen van wijs- en middelvinger, laat het midden ervan op de gebogen hand rusten. Houd ze met de duim op hun plaats. Klem het onderste stokje stevig tussen duim en middelvinger en beweeg het bovenste losjes tussen duim en wijsvinger. Pak zo de brokjes voedsel en breng ze rustig naar de mond. Meer dan een miljard Chinezen kunnen het. fameus als bestrijder van kiespijn! Gemalen kruid nagel, te koop onder de naam nagelgruis, bevat nauwelijks etherische olie en is dan ook veel minder 'Ouderwets' Sinds we in Europa veel makkelijker de beschik king hebben over kruidna gels. gebruiken we er in de keuken veel minder van. Tot in de achttiende eeuw was de specerij belangrijk als smaak- en conserve ringsmiddel. Nog maar enkele gerech ten uit de moderne Europese kookkunst vragen om een spaarzame hoeveelheid kruid nagel. Meestal gaat het dan om tamelijk 'ouderwetse' recep tuur. Zo is bij gestoofd vlees kruidnagel onmisbaar. De enige basisbouillon waarin nog kruid nagel meetrekt is wildbouillon. In sauzen, behalve in wildsaus, gebruiken we geen kruidnagels meer. De specerij wordt wel verwerkt in marinades, in likeu ren. in vruchten op brandewijn en hij gaat in gemalen vorm door koekkruiden. vaak in com binatie met kaneel en karde- In Aziatische gerechten, uit India nog meer dan uit Indone sië, speelt de kruidnagel echter een heel belangrijke rol in het specerijenmengsel dat als basis voor de bereiding dient. De authentieke Chinese keuken kent een groot aantal regionale verschillen. Voor ons Westerlingen is het voldoende om het onderscheid te kennen tus sen de vier hoofdgebieden: de keuken uit het Noorden, rondom Peking; de keuken uit het Oosten, rondom Shanghai; de keuken uit het Zuiden, rondom Kanton; en de keuken uit het Westen, rondom Sichuan. De Chinezen zelf on derscheiden gewoonlijk acht en sommige deskundigen zelfs nog meer gastronomische stromingen. Het onderscheid tussen de verschillende re gio's wordt in belangrijke mate bepaald door de klimaatverschillen en de produkten die het land daarom voortbrengt. De Noor delijke keuken kent tarwe en gierst, kool, komkommer, selderij en veel knoflook. Lams- en schapevlees, tamme eend. Vrij droge gerechten met mie, gestoomd brood. De Oostelijke keuken is op een gematig der, waterrijker klimaat gebaseerd. Behalve tarwe ook rijst, varkensvlees, veel vis en an der gedierte uit zee. Overdadige, decoratie ve gerechten, veel olie, veel suiker. Het Zuiden van China is subtropisch. Rijst is daarom hoofdvoedsel, zoete aardap pel, bladgroenten, fruit als banaan en per zik. Talloze kip- en visgerechten en ook kreeft, krab, garnaal en oester. Beroemd zijn de gestoomde pasteitjes, de dimsum. Zeer gevarieerde gerechten, maar niet overdadig gekruid. De Westelijke keuken is juist sterk ge- Pekingeend, mooi geserveerd. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9