Aantal toezeggingen voor opname Bosniërs enorm Buitenland Japan wilde Australië met builenpest vergeven Afrikanen vluchten uit stadje in zuid-Italië Veel ongelukken in Alpen: 'De berg roeptzijn echo heet dood' Historische brug Luzern afgebrand 'Smeergeld' dwingt politici Suriname tot opstappen President Nigeria: 'Eind deze week horen jullie meer van mij' WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 Babylijkje per post bij tempel bezorgd Tokyo» Een Japanse tempel kreeg gisteren per post een babylijk je bezorgd met twintigduizend yen (372 gulden) en een brief waarin werd gevraagd het meisje te begraven. In het pakje zat ook wierook voor de begrafenisplechtigheid. Vandaag wordt au topsie verricht op het lichaampje. Algemeen kiesrecht in Jordanië amman Koning Hussein van Jordanië heeft gisteren een aanvul ling op de kieswet ondertekend, waarmee algemeen kiesrecht in het land wordt ingevoerd. Op 8 november worden de eerste vrije parlementsverkiezingen sinds 1956 gehouden. De Islamitische Beweging heeft met een boycot van de verkiezingen gedreigd als het algemeen kiesrecht wordt ingevoerd. Rijkswachter bekent drie moorden brussel» Een 38-jarige onderofficier van de Belgische Rijkswacht heeft gisteren bekend drie moorden te hebbe'n gepleegd. In de nacht van 6 op 7 juni dit jaar schoot hij van dichtbij twee colle ga-rijkswachters dood in de kazerne van Spa. Enkele dagen daarvoor vermoordde hij in Luik eeri inwoner van het voormali ge Joegoslavië. Doden bij fabrieksbrand Antwerpen Antwerpen Bij een brand in een smeeroliefabriek n Hemiksen bij Antwerpen zijn gisteren twee doden en twee gewonden ge vallen. De brand ontstond na enkele explosies waarvan de oor zaak nog onbekend is. Twaalf doden in woonoorden Z-Afrika Johannesburg» Moordpartijen in zwarte woonoorden bij Johan nesburg en in verscheidene townships in de oostelijke provincie Natal hebben twaalf zwarten het leven gekost. In Natal vonden zeven personen de dood en in Katlehong werden de stoffelijke resten van twee mannen gevonden. In het aangrenzende Tokoza kwamen drie vrouwen om het leven toen hun woning onder vuur werd genomen. Japan wilde tijdens de Tweede Wereldoorlog Australië uitscha kelen door het te vergeven van ratten met builenpest. Dat heeft de de Australische krant Sydney Morning Herald gisteren ge meld. Het blad put uit docu menten uit militaire archieven die onlangs in Japan zijn ont dekt. De geheime 'Eenheid 731' voor bacteriologische oorlogs voering van het keizerlijke leger zat in Harbin in Mantsjoerije en kreeg opdracht een pestbacil met een levensduur van een maand te ontwikkelen, vol doende om de ziekte naar Australië of Hawaii over te brengen. De eenheid nam ook proeven om met ratten cholera en ty phus te verspreiden en beproef de het verspreiden van een pestepidemie als middel voor aanvallen op steden in de zuid westelijke Chinese pfovincie Zhejiang. Daardoor kwamen honderden mensen om, naast de meer dan drieduizend Chi nezen, Koreanen en Mongolen, die stierven door injecties met ziekten of andere experimenten voor de ontwikkeling van biolo- - gische wapens. Een andere aanval van die aard in China mislukte doordat bij vergissing Japanse soldaten in besmet gebied terechtkwa men. Van hen kwamen er ze ventienhonderd om door pest, cholera en dysenterie, aldus het Australische blad. Een poging om het eiland Saipan in de Stille Oceaan aan te vallen mislukte door het zinken van de Japanse onderzeeër die was uitgerust met torpedo's vol met pestba cillen. Ongeveer vierhonderd Afrikaan se immigranten zijn gisteren het Zuiditaliaanse stadje Stor- nara halsoverkop ontvlucht na gewelddadige aanvallen van ra cistische groepen. Zo'n 250 Afri kanen pcdcten na een nacht vol geweld uit eigen beweging hun koffers. De andere 150 werden onder politie-escorte naar het station gebracht en op de trein naar Napels gezet. Daar zijn ze gevangen gezet. Negentig van hen moeten binnen vijftien da gen Italië hebben verlaten om dat ze niet over een verblijfsver gunning beschikken. In Stornara, in de streek Pug- lia, sloeg de vlam in de pan na dat een inwoner van 82 jaar overleed aan een hartaanval toen bij hem werd ingebroken. Hoewel de dader niet bekend is, trok de bevolking haar eigen conclusies. Een grote groep mensen gewapend met stokken en vuurwapens ging vervolgens op 'negerjacht'. Hierbij raakte een Afrikaanse man van 23 jaar gewond. Elk jaar komen aan het begin van de zomer zo'n tienduizend Afrikanen Italië binnen. Ze ho pen werk te kunnen vinden, vooral in de landbouw. De inva sie wekt door de stijgende werk loosheid onder Italianen steeds meer agressie. Italiaanse arbei ders menen dat de Afrikanen hen het brood uit de mond sto ten omdat ze voor veèl lagere lonen bereid zijn te werken. Volgens officiële gegevens telt Italië een miljoen immigranten uit de Derde Wereld. Van hen is de helft illegaal. innsbruck» opa Reddingsploegen spraken van waanzin: vader trok de bergen in, moeder volgde met drie kleine kinderen, van wie de jongste net zeven maanden was. Op 1.800 meter hoogte eindigde de leuke bergwandeling. Zonder eten of drinken - de rug zakken waren langs een pad achtergelaten om dat ze te zwaar werden - verdwaalde het gezin. Pas uren later werden de vijf door een reddings ploeg gered. Deze Oostenrijkse familie had nog geluk. Jaar lijks sterven meer dan honderd bergbeklimmers en -wandelaars in de Oostenrijkse Alpen. In 1992 waren het er 133. Onderschattend hoe bedrieg lijk de bergen kunnen zijn, vallen de vaak slecht uitgeruste bergwandelaars van rotsen of glijden zij uit over losliggende stenen. Of zij dwalen bij slecht weer van het pad af en storten honderden meters de diepte in. Tot nog toe zijn dit jaar in Oostenrijk al vijftig alpinisten om het leven geko men, en het seizoen voor bergliefhebbers is nog lang niet afgelopen. „Dit aantal is nog niet alarmerend. Maar als de toeristen in september niet meer massaal naar meren en badplaatsen trekken, zal dat weer een scherpe toename van het aantal doden in de ber gen te zien geven", zegt Wolfgang Girardi, de voorzitter van de raad voor veiligheid in de Alpen in Innsbruck. De Oostenrijkse media hebben alarm gesla gen. „De berg roept. Zijn echo heet dood", schreef het weekblad 'News' dramatisch. Heli kopters van medische reddingsploegen stijgen tweemaal zo vaak op voor ongelukken in de ber gen als voor verkeersongevallen. En voor me nigeen komen ze te laat. Onlangs stierven twee Tsjechen door bevrie zing tijdens hun tocht naar een bergtop. Ook zij waren slecht uitgerust en hadden waarschuwin gen voor een omslag van het weer in de wind ge slagen. Ettelijke uren hebben zij tegen de vries- dood gevochten alvorens zij in de armen van hun redders de laatste adem uitbliezen. Die had den daarvoor nog wel op het nippertje twintig andere bergbeklimmers van dezelfde groep in veiligheid kunnen brengen. Dit jaar zijn vooral op de betrekkelijk gemak kelijk te bedwingen Grossglockner, de hoogste berg van Oostenrijk, veel mensen om het leven gekomen. Op één middag raakten drie groepen in moeilijkheden en stortten in de diepte. Balans: vier doden. Aan ideeën om de waaghalzen af te schrikken, ontbreekt het niet. Zo wordt het invoeren van een soort bergpas overwogen - alleen nog met een toegangsbewijs de bergen in. Ook is voorge steld om het de wandelaars moeilijker te maken door haken, ladders en trappen in de bergen te verwijderen en de laatste hut voor de top te slui ten. Op deze manier blijven de rotsen weer voorbe houden aan ervaren bergbeklimmers, en die ver ongelukken betrekkelijk zelden. Of de toerisme- industrie, die het moet hebben van het grote aantal bergfans, daaraan zal meewerken valt echter zeer te betwijfelen. Een brand heeft vanmorgen de 660 jaar oude houten brug Ka- pellbrücke van Luzern, een his torisch monument van de Zwit serse stad, vrijwel volledig ver woest. De vlammen spaarden een nabij gelegen achthoekige watertoren uit de dertiende De brand, ontstaan door nog onbekende oorzaak, brak even na middernacht uit. De twee honderd meter lange brug over de rivier de Reuss was een be langrijke toeristische attractie. Ook de zeventiende eeuwse schilderingen waarmee de brug was versierd, hebben zware schade opgelopen door het Moslims in Mostar in het nauw gedreven door Kroaten 'Sudan steunt het terrorisme' WASHINGTON UPI-R Extreem-rechts geweld houdt aan in Duitsland ROSTOCK DPA Een jaar na de gewelddadige aanslag op een asielzoekerscen trum in de havenstad Rostock in de voormalige DDR op 22 au gustus 1992 heeft het geweld van extreem-rechts in Duitsland schrikbarende vormen aange nomen. De neo-nazi's mogen dan nog steeds een kleine min derheid vormen op een bevol king van circa tachtig miljoen mensen, dit neemt niet weg dat de Duitse samenleving vrijwel wekelijks wordt opgeschrikt door aanvallen op buitenlan ders, schennis van begraafplaat sen door neo-nazi's, het beko gelen van huizen van Turkse fa milies en andere vormen van vreemdelingenhaat. In de eerste zes maanden van 1993 hebben de autoriteiten 3.365 'vreemdeling-vijandige daden' geregistreerd, 130 pro cent meer dan in dezelfde pe riode van 1992. Dat betekent dat gemiddeld achttien keer per dag buitenlandse arbeiders worden gemolesteerd en wo ningen van Turkse families met stenen worden bekogeld, dat jongeren met een forse slok op molotovcocktails in tehuizen voor asielzoekers gooien of op andere wijze lucht geven aan hun vreemdelingenhaat. In de recente golf van racistisch ge weld kwamen dit jaar negen mensen om het leven, van wie er zes van buitenlandse afkomst waren. In 1992 kwamen bij aan slagen van rechts-extremisten zeventien mensen om het le- Het aantal harde toezeg gingen voor behandeling van zieken en gewonden uit Bosnië-Hercegovina in het buitenland is in 24 uur tijd verdubbeld tot 1.250. Zeventien landen hebben inmiddels zo veel toezeg gingen gedaan dat ook pa tiënten uit kleinere Bosni sche steden kunnen wor den geëvacueerd. Dat heeft een woordvoerster van de VN-organisatie voor vluch telingen (Unhcr) gisteren bekendgemaakt. GENÈVE-SARAJEVO Rtr-AFP De Unhcr is overstelpt door aanbiedingen sinds de publici teit rond de vijfjarige Irma, die in Londen wordt verpleegd, westerse regeringen dwong tot actie. Maandagavond had de VN-organisatie aanbiedingen om 664 patiënten in het buiten land te kunnen laten verplegen. De zeventien landen zijn bereid gewonden en zieken uit heel Bosnië op te nemen en geen van hen vraagt om enkel en al leen gewonde kinderen, aldus de woordvoerster. Ze zei tevens dat de mogelijk heden om Bosnische patiënten van buiten Sarajevo te evacu eren aanmerkelijk zijn verbe terd, doordat de weg naar Zeni- ca in het midden van Bosnië weer bruikbaar is. De Unhcr zegt nog steeds alleen patiënten te willen evacueren die in Bos nië zelf geen afdoende behan deling kunnen krijgen. Het grootste aanbod is afkomstig van Italië, dat 464 patiënten wil opnemen. Een volledige lijst van toezeggingen moet nog openbaar worden gemaakt. De Verenigde Naties maken zich grote zorgen over het lot van de circa 35.000 moslims die vastzitten in Mostar, vrijwel ver stoken van water en voedsel. VN-medewerkers overwegen voedseldroppings. Voedselkon vooien hebben het oostelijke deel van de stad al twee maan den lang niet meer kunnen be reiken. Het Rode Kruis luidde maandag al de noodklok we gens de situatie rond Mostar. Zo'n tweeduizend moslim-ge vangen zouden door de Kroaten worden gedwongen levensge vaarlijk werk te doen aan het front. De leiders van de strijdende partijen hebben bij het vredes- De achtjarige Dejan Zyizdalo uit Servië is opgenomen in een provisorisch opgezet hospitaaltje in Sarajevo. Dejan verloor zijn onderbenen bij een granaat-aanval van moslims. Volgens zijn arts moet de jongen goede medische verzorging krijgen omdat hij anders sterft aan koudvuur. foto a overleg in Genève hun aan dacht verlegd naar de moslim enclaves Gorazde, Zepa en Sre brenica in het oosten van Bos nië. De vraag is in hoeverre de drie steden, die door de VN zijn uitgeroepen tot 'veilige gebie den' via een corridor kunnen worden verbonden met gebie den onder controle van de mos lims. Maandag werd in beginsel overeengekomen dat Sarajevo moet worden gedemilitariseerd en voor onbepaalde tijd onder bestuur van de VN moet ko men. De Nederlandse minister Pronjc (ontwikkelingssamen werking) heeft ndg eens 8,4 mil joen gulden uitgetrokken voor hulp aan Bosnië. Het geld Is voornamelijk bestemd .voor de water- en energievoorziening in Sarajevo. De Amerikaanse Christopher (buitenlandse za ken) wil Sudan op de lijst zetten van landen die het terrorisme steunen. Christopher zou hier vandaag altoe over kunnen gaan, aldus Amerikaanse func tionarissen dinsdag. De Verenigde Staten maken zich al geruime tijd zorgen over de banden die Sudan onder houdt met Iran en verschillende radicale groeperingen. Maar maandag maakte de Ameri kaanse televisiezender ABC ook bekend dat de Sudanese rege ring 'op hoog niveau' betrokken was bij een komplot om eind juni aanslagen te plegen op het gebouw van de Verenigde Na ties, het hoofdkantoor van de FBI en twee tunnels in New York. De Sudanese diplomaat El Sa- dig Abdallah sprak echter alle beschuldigingen tegen. Volgens hem heeft het besluit van Christopher een 'politieke ach tergrond'. Het zou onder andere ingegeven zijn door het feit dat Sudan de geallieerde coalitie niet steunde in de Golfoorlog tegen Irak. De VS beschuldigen Sudan ervan onderdak te bieden aan terroristische organisaties als de Abu Nidal groep, de Palestijnse Islamitische Hamas-beweging en de Palestijnse Islamitische Ji had. Verder heeft het de banden versterkt met Iran, dat samen met Irak, Libië, Cuba, Syrië en Noord-Korea op de lijst van lan den staat die terrorisme steu nen. Cambodja valt wapenopslag van Khmer aan PHNOM PENH «AP Cambodjaanse regeringstroe pen zijn vanmorgen met een aanval op een wapenopslag plaats van de Rode Khmer in het noordwesten van het land een offensief tegen de guerrilla beweging begonnen. Drie guer rillastrijders zouden bij de aan val om het leven zijn gekomen. In Phnom Penh verklaarde de vice-voorzitter van de over gangsregering, prins Norodom Ranariddh, dat niet meer geto lereerd zal worden dat het land verdeeld blijft door toedoen van de Rode Khmer. De Rode Kh mer heeft met zo'n 10.000 strij ders ongeveer 20 procent van Cambodja onder controle. Ra nariddh zei dat iedere groepe ring of partij die zich tegen de regering keert als illegaal be schouwd zal worden en zo doende als vijand van de rege ring. PARAMARIBO» ANP niet gegeven. Sardjoe zei han gende het onderzoek niet te wil len functioneren als penning meester. „Indien ik schuldig word bevonden, treed ik uit me zelf af. Volgens NRC-Handelsblad van gisteren heeft Sardjoe a een contract over 1992 zes pro cent van 35 miljoen gulden ge kregen. Prominente figuren andere politieke partijen en de president van de centrale bank van Suriname, H. Goedschalk, zouden ook steekpenningen hebben gekregen. De affaire werd in juli wereld kundig toen de Haagse politie en de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst bekendmaak ten dat twee directeuren van Nederlandse im- en exportbe drijven werden verdacht van het omkopen van diverse amb tenaren in Suriname. Later wer den nog twee Nederlandse tus senpersonen aangehouden. In totaal zou negen miljoen gulden aan smeergeld zijn betaald. Twee Surinaamse politici heb ben gisteren aangekondigd hun functies neer te leggen omdat zij worden genoemd in de smeergeldaffaire van de Neder landse firma's Begro Wagenaar en Insulaire, A. Jesserun, de on dervoorzitter van de regerende Nationale Partij van Suriname (NPS), heeft in een brief aan de voorzitter van de NPS, president Venetiaan, al zijn politieke functies in de partij ter beschik king gesteld. Ook D. Sardjoe, penningmeester van de Hin- doestaanse regeringspartij VHP, legde met onmiddellijke ingang zijn functie neer. Jesserun kreeg op 26 juli het verzoek om volledige openheid van zaken te geven over zijn za kelijke relaties en activiteiten, nadat hij via de media had be vestigd dat hij voor verrichte diensten geld had ontvangen van Begro Wagenaar en Insulai re. Tot nu toe is die informatie Inwoners van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos luisteren gespannen NAIROBI» FRANS V Naar de werkelijke plannen van Nigeria's militaire leider Ibra him Babangida blijft het gissen. Iedereen verwachtte dat hij gis teren in een toespraak voor het nationale parlement zijn plan nen uit de doeken zou doen. In plaats daarvan uitte hij een uur j lang alleen maar vaagheden die i zijn volk en de rest van de we- reld opnieuw op een dwaal spoor hebben gezet. „Aan het i eind van de week horen jullie meer", zo besloot Babangida voor de zoveelste keer zijn B boodschap. Zijn overal in Nigeria en de J wereld met spanning tegemoet geziene toespraak liep daardoor uit op een grote teleurstelling. Het enige dat Babangida deed, was ten overvloede herhalen dat hij niet van plan is de macht over te dragen aan Moshood Abiola, de man die algemeen wordt gezien als de winnaar van de door Babangida ongeldig verklaarde presidentsverkiezin gen van 12 juni jongstleden. Abila verblijft momenteel in het buitenland. De brandende vraag die Nige ria nu al maanden in haar greep houdt, is wie het land zal rege ren na 27 augustus, de datum voor de officiële machtsover dracht van de militairen aan een door burgers gedomineerd interim-bestuur. Verwacht werd daarom dat de president uiteen zou zetten wanneer hij van plan is de aangekondigde interim-re gering samen te stellen, welke burgers en militairen er deel van zullen gaan uitmaken en wie aan het hoofd van het nieu we bestuur komt te staan. Maar niets van dat alles. De in een volledige militaire uitrus ting aangetreden Babangida on derstreepte alleen nog eens niet zelf aan de macht te willen blij ven. „Maar", zo voegde hij er snel aan toe, „ik zal het lands belang boven mijn eigen belang stellen". Een uitspraak die weer heel wat stof tot nadenken geeft en vooral de mening van Ba- bangida's critici voedt dat de militaire leider helemaal niet van plan is na 27 augustus op te stappen. Verder had de Nigeriaanse leider het gisteren vooral over de noodzaak tot nationale een heid en patriottisme. Die zijn volgens hem van cruciaal be lang om Nigeria en haar bevol king bij elkaar te houden. Ba bangida vergeet alleen dat de schuld voor de verdeeldheid en oplopende spanningen onder de bevolking bij hem ligt omdat hij de Nigerianen steeds op nieuw om de tuin leidt. Ook de maandag door de mi litaire regering aangekondigde restricties voor de nationale pers wijzen er nauwelijks op dat Babangida serieus is wat betreft democratische hervormingen. De maatregelen lijken namelijk louter en alleen bedoeld om zijn critici voorgoed de mond te snoeren en zijn eigen machts positie te versterken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5