Pj 'éuk 7 Oasefestival voorproefje Noortukse Beatnacht Eric Bogosian ontziet geen enkel heilig huisje Première Hoofdstad Operette Eerste culturele Credit Card Cultuur&Kunst Buchraesse-expositie valt af "N AA- 1 n ING Bank brengt kunstcollectie Ritman naar Christie's Londen Arnhemmers herontdekken drama Van Oldenbarnevelt Zestig dichters in Den Haag PINIE WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 Voorstelling over vreemdelingenhaat Amsterdam Elsje de Wijn en Peer Mascini spelen van 1 t/m 19 september 'Rixe' in de Stadsschouwburg in Amsterdam. De voorstelling handelt over de waanzin van vreemdelingenhaat. Jean-Claude Grumberg schreef het stuk. Het speelt zich af in het Parijs van de jaren zeventig. De première is 3 september. Expositie Tropenmuseum verlengd Amsterdam De tentoonstelling 'Adivasi - het andere India' in het Tropenmuseum in Amsterdam is verlengd t/m 29 augustus. De expositie sluit aan bij het door de Verenigde Naties uitgeroe pen 'Jaar van de inheemse volken' en trok reeds 100.000 bezoe kers. Namaak Beatles in Nieuwe de la Mar Amsterdam Van 1 t/m 5 september treden namaak-Beatles op in het Nieuwe de la Mar Theater in Amsterdam. De vier jongens, The Bootleg Beades, zijn evenals hun illustere voorgangers af komstig uit Liverpool. Zij brengen de onvergetelijke hits van toen ten gehore. Brickbox in Het Kasteel alphen aan den run De Ter Aarse band Brickbox treedt zaterdag 21 augustus op in jeugdcentrum Het Kasteel in Alphen aan den Rijn. Van het concert worden live-opnamen gemaakt. Het reper toire van Brickbox bestaat uit nummers van onder anderen Van Halen, Black Crows, Bad Examples en Bon Jovi. In verband met aanpassingen van de zaal, die nodig zijn om de opnames te kun nen maken, kunnen er maximaal 250 personen naar binnen. Het is mogelijk tevoren kaarten te reserveren, tel. 01722-5786. Brickbox: live-opnamen in Het Kasteel. amsterdam anp Bij de Hoofdstad Operette gaat op 25 september in de Amsterdam se Stadsschouwburg 'La vie parisienne' van Offenbach in première. Het Parijse leven wordt in deze operette vrolijk, lichtzinnig en vol feestgedruis afgeschilderd. Dankzij de Nederlandse vertaling is het amusante verhaal goed te volgen, aldus de Stadsschouwburg. De regie is van Carl van der Plas. Walter Althammer tekende voor de muzikale leiding. amsterdam anp Binnenkort is in Nederland de eerste culturele Credit Card te koop. Met deze kaart is infor matie te krijgen over culturele evenementen in binnen- en buitenland, zijn tickets te reser veren en tentoonstellingscatalo gi te bestellen. De kaart is vooral bedoeld voor mensen die veel reizen en geïnteresseerd zijn in kunst en cultuur. Volgens Ma- rie-Anne Simons van Culture Service in Amsterdam bestaat de kaart nog nergens ter wereld. Culture Service maakt vol gens haar gebruik van de eerste internationale culturele databa se ter wereld. Daarmee kan la minute informatie worden op gevraagd over bij voorbeeld ten toonstellingen of concerten in Nederland, maar ook elders. Het bedrijf richt zich nu nog vooral op de Verenigde Staten en Europa, maar wil uitbreiden naar onder meer Japan. Per twee maanden krijgen leden het magazine Quo Vadis, waarin de culturele hoogtepunteen van de komende tijd worden behan deld. Na een aanlooptijd van onge veer drie jaar verwacht Culture Service tienduizend particuliere leden te hebben. Bij zevendui zend leden is men uit de kosten. Door de samenwerking tus sen Culture Service en Visa Card, biedt de culturele Credit Card ook alle faciliteiten van Vi sa, In Nederland hebben 1.3 miljoen mensen een dergelijke kaart. frankfurt/utrecht anp chef annemiek ruygrok. 071-356472. plv -chef jan rijsdam. 071-356473 Zaterdag 21 augustus aan Langen elder slag Op de kop af tien jaar geleden beleefde Noordwijk zijn eerste Beatnacht. En tien jaar en één dag later wordt de tweede Beatnacht een feit. Op zaterdag 20 november barst het feest in de Noordwijkse Northgohal los: vijf groepen van de eerste nacht en vijf 'nieuwe Noordwijkse' bands zullen dan aantreden. The Bob Color verzorgt dan de hoofdact. Een voorproefje is er al komende zaterdag, 21 augustus. Tijdens het Oasefestival aan de Langevel- derslag worden uit 20 groepen dé vijf bands voor de Beatnacht geselecteerd. aan de Langevelderslag: restau rant Oase stelde oefenruimte beschikbaar. „Want 's winters staat het er toch leeg. Ja, inder daad, we zijn van de winter al met dit evenement begonnen. Die jongens van die oude bands hadden jaren niet meer ge speeld. De vingers moesten worden losgemaakt." Het oefe nen 'ontaardt' komende zater dag in een twaalf uur durend festival met nieuwe groepen. El ke band krijgt vanaf twaalf uur een half uur speeltijd. Met eet- en drinkpauzes ertussendoor wordt dat nog aardig opschie ten geblazen. Voor de jury is geen gemakkelijke taak wegge legd: tenslotte zullen vijftien bands afvallen. noordwuk annemiek ruygrok Met die vijf oude bands, waar van de leden inmiddels onge veer de leeftijd van Mick Jagger hebben bereikt, zit het wel goed. Maar om die vijf nieuwe bands te kiezen, deden de orga nisatoren van de Beatnacht een oproep. Elke zichzelf respecte rende Noordwijkse band kon zich aanmelden. Ronald Crama, een van de jongens van het eer ste uur, schrok zich wezenloos van de opkomst: maar liefst twintig min of meer puur Noordwijkse bands dienden zich aan. En om daaruit te se lecteren, moet je ze toch even laten spelen. Oefenen De gelegenheid deed zich voor De Post is een van de twintig bands die zaterdag op het Oasefestival hun beste beentje voorzetten, foto pr Het is de bedoeling dat de ja ren zestig herleven. Crama: „Iedereen, die van popmuziek houdt moet maar Amerikaanse top-komediant in Nederland den haag bernice breure In de Verenigde Staten staan zijn fans met liefde urenlang in de rij om~een kaartje voor zijn show te bemachtigen, in Euro pa haalt de overgrote meerder heid vooralsnog de schouders op bij het horen van zijn naam. Maar daar kan vanaf volgende week verandering in komen, wannneer de Amerikaanse top- komediant Eric Bogosian spe ciaal voor enkele optredens in ons land de oceaan oversteekt. De maatschappijcriticus van het eerste uur brengt vanaf dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 augustus zijn nieuwste show, 'Pounding Nails in the Floor with my Forehead', in de Stads schouwburg in Amsterdam. Het is de eerste keer dat Bogosian met een avondvullend pro gramma in Europa op de plan ken staat. De cabaretier bevindt zich in de"Verenigde Staten al ruim tien jaar aan de absolute top, - The New York Times vergeleek hem zelfs met Lenny Bruce,. Bob Dy lan en Woody Allen -, maar hier is hij slechts bij een select clubje filmliefhebbers bekend. In 1989 kreeg de NewYorker namelijk voor de Oliver Stones-film 'Talk Radio' de Zilveren Beer van het Filmfestival van Berlijn. Bogo sian schreef de film èn vertolkte de hoofdrol van de razende ra dio-presentator die wordt lastig gevallen door de meest bizarre luisteraars. De film werd echter nooit een kassucces, wat niet betekent dat Bogosian als ac teur het grote publiek schuwde: zo speelde hij (bescheiden) rol len in populaire Amerikaanse series als Law and Order en Mi ami Vice. Zijn doorbraak als komediant in zijn thuisland begon met zijn vlijmscherpe show 'Fun House' gevolgd door 'Drinking in Ame rica' en 'Sex, Drugs en Rock Roll'. Bogosian houdt zijn pu bliek op een zwartgallige wijze de spiegel van de Amerikaanse samenleving voor. Niet de glamour en glitter, maar juist de zelfkant van deze maatschappij heeft hierbij zijn voorkeur. Als De tentoonstelling van Nederlandse landschapswerken 'Het ge droomde land' van het Centraal Museum in Utrecht gaat, in tegen stelling tot de plannen, niet naar Frankfurt om daar de Buchmesse op te luisteren. De Kunsthalle, waar de expositie te zien zou zijn, wil geen genoegen nemen met de vervangers van bepaalde topwer ken uit 'Het gedroomde land'. De bruikleengevers van de topwerken gingen er niet mee ak koord dat ze hun stukken nog langer kwijt zouden zijn. Voor de musea onder de bruikleengevers gold ook nog de kwestie dat de Kunsthalie niets terug kan doen. De instelling heeft geen eigen col lectie en kan dus nooit iets uitlenen. In Frankfurt zal het overigens nauwelijks opvallen dat „Het ge droomde land" niet komt. De Stichting FranJcfurter Buchmesse, die de Nederlandse deelname behartigt, heeft een zeer breed pakket activiteiten samengesteld voor de aflevering van dit jaar. Nederland is themaland en dat wordt onderstreept met tentoonstellingen, to neel, muziek, (voorjlezingen, een vertaling (voor het eerst) van een bundel Friese literatuur, en de komst van kroonprins Willem- Alexander. s I J Eric Bogosian houdt zijn publiek op een zwartgallige wijze de spiegel van de Amerikaanse samenleving voor. foto frans ru hl amsterdam anp De ING Bank heeft een groot deel van de kunstcollectie van de Amsterdamse zakenman en collectioneur Joost Ritman naar het veilinghuis Christie's in Londen gebracht. De bank heeft dat gedaan uit „redenen van veiligheid en deskundigheid", zo heeft een woordvoerder meegedeeld. „Veilen staat niet op ons netvlies", zegt hij. Het transport is volgens hem zeker niet bedoeld om te voor komen dat de fiscus beslag legt op de kunstcollectie. De ING Bank is sinds enig tijd eigenaar van de collectie. De bibliotheek van Ritman - de Bibliotheca Philosophica Hermetica - waar de fiscus eind juli beslag op legde, is nog wel in Amsterdam. De kunstcollec tie is „enige tijd terug", vóór de beslaglegging op de boekencol lectie naar Christie's gebracht. - De kunstwerken zouden een waarde vein 150 miljoen gulden vertegenwoordigen. Christie's in Londen onthoudt zich van nagenoeg elk com mentaar. Een woordvoerster zegt de verklaring van de ING Bank te onderschrijven, maar wil niets meer kwijt. Wat er met de kunstverzame ling gaat gebeuren is nog niet bekend. „De tijd zal het leren", zegt de ING-woordvoerder. „Al le opties zijn nog open." Een veiling op korte termijn sluit hij evenwel uit. De bank heeft inmiddels een aantal juristen ingeschakeld om na te gaan in hoeverre het be slag door de fiscus op de boe kencollectie kan worden aange vochten. Volgens de juristen is dat ten onrechte opgelegd. Daarover zijn volgens de ING- woordvoerder onderhandelin- De Belastingdienst legde eind juli beslag op de kapitale boe kenverzameling van Ritman, omdat de bibliotheek jarenlang ten onrechte BTW zou hebben afgetrokken over de aankoop van boeken. Ritman zou daar om eert voorheffing van vijf mil joen gulden moeten betalen. Als de zakenman dat bedrag niet voor 16 september overmaakt, zou de fiscus tot verkoop van de boeken overgaan. In opdracht van het ministe- komen luisteren. De eerste Beatnacht met de Electric Blues, To-pieces, Speed, The Zodiaks en The Beatnicks was een gran dioos succes. Ik denk dat we dat in november succes kunnen Sjoemelen Maar eerst het Oasefestival. Aankomende en al gevestigde groepen zetten zaterdag hun beste beentje voor. Loco-burge meester Jaap Bedijn geeft om precies twaalf uur 's middags het startschot en dan kan het popgeweld losbarsten. Buren zullen niet klagen, want de Lan gevelderslag ligt vrij aan het strand. De volgorde van op komst is door het lot bepaald, sjoemelen was er niet bij. Be halve een optreden op de twee de 'Noortukse Beatnacl t' ij er een reisje naar Londen voor de eerste prijswinnaar weggelegd. Rond middernacht zal dat be kend zijn. En voor de afvallers is er nog altijd de troost dat zij zich aan het publiek hebben kunnen presenteren. Informatie over het Oasefesti val: 01719-19638. Kaarten zijn vijf gulden verkrijgbaar bij Ja ne's en John's Diskoshop, café Thomas, The Happy Bar en Kenta Muziekhandel. De op brengst van het Oasefestival is bestemd voor het Noordwijkse Project in Burkina Fasso. arnhem-anp een kameleon sluipt hij in zijn one-man show van het ene naar het andere opvallende persona ge: van effectenmakelaar, dope dealer tot omhooggevallen rockster. Hij gebuikt nauwelijks decor. Een speciale boodschap heeft de veertigjarige Bogosian echter niet, aldus impressario Frans Rühl die naar eigen zeggen vijf jaar bezig is geweest om 'zijn held' naar Nederland te halen. „Moralisme is hem vreemd". Ook bij het omver schoppen van heilige huisjes gaat de caba retier onbevooroordeeld te werk, met zijn shows zou hij verschillende kanten van Ame rikaanse samenleving tegen het zere been hebben geschopt. Eric Bogosian speelt 'Poun ding Nails in the Floor with my Forehead' van 24 tot en met 27 augustus. Kaartjes zijn te bestel len k dertig gulden per stuk bij de Stadsschouwburg in Amster dam. Telefoonnummer: 020- 5237700. Het Theater van het Oosten komt in het nieuwe seizoen met een unieke produktie over Johan van Oldenbarnevelt. Het stuk werd drie maan den na diens executie in 1619 geschreven door de Engelse auteurs John Fletcher en Philip Massinger en kort daarop in Londen uitge voerd. Daarna leek het van de aardbodem ver dwenen. Aan het eind van de vorige e?uw ontdekte een Britse edelman het stuk in een oude ar chiefkast en in de jaren twintig vertaalde de Ne derlandse, in de Verenigde Staten wonende professor Darnouw 'The tragedy of Oldenbar nevelt' voor het eerst, zonder dat er verder iets mee gebeurde. De Arnhemse dramaturg Leo zum Vörde sive Vörding kreeg lang geleden al een exemplaar van de vertaling in handen en meteen drong de wens zich op om het stuk uit te voeren. Nu krijgt hij bij het Theater van het Oosten zijn zin. Naar schatting 15 leerlingen van de Arnhemse Toneelschool brengen het stuk voor het eerst sinds drie en een halve eeuw op de planken, in een moderne bewerking van Zum Vörde sive Vörding. De regie van de „aangekle de voorlezing" is in handen van de nieuwe ar tistieke leider van het Theater van het Oosten, Leonard Frank. Het Theater van het Oosten, dal zich door geldgebrek verder moet beperken tot twee gro te en twee kleine zaalprodukties, begint het nieuwe seizoen op 15 oktober met het door Ar thur Miller bewerkte 'Een vijand van het volk' van Hendrik lbsen. Op 8 december is de Neder landse première van Ben Eltons eerste toneel stuk 'Lucht'. 'Comedie' is een stuk dat Frans Strijards in de jaren zeventig schreef en op 15 januari in première gaat. Ten slotte komt 'Lief zijn voor Sloane' van Joe Orton ook weer eens voor het voetlicht en wel vanaf 11 maart. den haag anpvoor in woonhuizen, musea of Chabot, Christine D'Haen, openbare gebouwen. Onder de Geert van Istendael en Astrid In Den Haag treden op 25 en 26 46 Nederlandse en 15 Vlaamse Roemer. september meer dan zestig dichters zijn Pierre H. Dubois, Reserveren van plaatsbcwij- dichters op. Ze nemen deel aan Anton Korteweg, Willem van zen is in de drie jaar dat 'Dich- het jaarlijkse evenement 'Dich- Toorn, Anne Vegter, Simon Vin- ter aan huis' bestaat noodzake ter aan huis'en lezen hun werk kenoog, H.C. ten Berge, Bart lijk geworden. door: Onno Schilstra Nieuw elan Lakenhal nog niet doorgedrongen in aankoopbeleid rie van wvc onderzoekt de Raad voor het Cultuurbeheer in hoe verre een deel van de Ritman- collectie tot het Nederlands cul tuurbezit behoort. Als voorwer pen van de collectie op de lijst die behoort tot de Wet tot Be houd van Cultuurbezit worden geplaatst, kunnen ze het land niet verlaten. Naar verwachting is het ad vies van de raad half september klaar. Een woordvoerster van het ministerie van wvc verwacht niet dat werken uit de kunstcol lectie op de lijst worden ge plaatst. Sinds het aantreden van Jetteke Bolten als directeur is het imago van de Lakenhal grondig •veranderd. Samen met haar staf vergrootte zij de toegankelijkheid, vernieuwde ze de algehele presentatie en realiseerde ze ambitieuze exposities. In dat proces speelde vooral Boltens prikkelende opvatting, dat er in wezen weinig verschil bestaat tussen 'oude' en 'moderne' kunst, een rol. Die visie maakt het interessant oude collecties met moderne te confronteren. De wijze waarop men in de Lakenhal omgaat met de verschillende kunstcollecties is dan ook zichtbaar veranderd. Concept-kunst werd geplaatst temidden van de Middeleeuwse altaarstukken, post-moderne neo-Rembrandts openden in 1991 de grote Rembrandt-tentoonstelling, het omvangrijke drieluik over landschapskunst benadrukte een ononderbroken landschapstraditie door de eeuwen heen. Merkwaardig genoeg speelde deze pregnante en boeiende visie nauwelijks een rol in de recente aankoopstrategie. Volgens een vouwblad bij de tentoonstelling richt men zich op kunst uit de Leidse regio en op werk dat van belang wordt geacht voor het Leidse kunstklimaat, ter 'verbreding van de collectie' en om 'een vollediger beeld te presenteren van de diversiteit aan stromingen'. Muffe uitgangspunten zijn dat, vergeleken met Boltens frisse ideeën ten aanzien van het exposeren. Binnen haar visie zijn toch heel wat intelligenter mogelijkheden voor handen. Bijvoorbeeld om de bestaande collectie juist thematisch te versmallen en aldus inhoudelijk te intensiveren. Dan is geen enkele aankoop meer vrijblijvend. De toch niet te realiseren volledigheid wordt omzeild en de eeuwige klachten over vriendjespolitiek en Museum De Lakenhal heeft een beperkt budget voor de aankoop van hedendaagse kunst. De afgelopen tijd echter werd de collectie sterk uitgebreid met behulp van extra subsidies en schenkingen. Een overzicht van deze aanwinsten is tot 26 september te zien in het museum. Op 29 augustus vindt bovendien een openbare discussie plaats naar aanleiding van het aankoopbeleid. Een gedurfd initiatief, want glasnost over het eigen beleid is vooralsnog ongebruikelijk. persoonlijke smaak bij de aankopen behoren tot het verleden. In strijd met het eerder beleden streven naar volledigheid krijgen, volgens het vouwblad, geometrisch-abstracte kunst, landschaps-schilderkunst en figuratieve kunst per traditie voorrang in de aankoopronden. Per traditie, dus niet op grond van visie. Zo'n voorkeursbeleid kan niet serieus gehanteerd worden, maar die schijn dient wel gewekt. Dus deelt het vouwblad de aangekochte conceptuele kunst eerst even in bij de figiiratieve kunst, om die genres even later als tegenpolen te presenteren! In de aankopen van niet-Leidse kunstenaars herkennen we een verlangen naar het monumentale: grote schilderijen, forse plastiek, weinig detaillisme. Fons Haagmans, Mare Mulders, JCJ Vanderheyden, zulk werk. Ongetwijfeld wordt eerdaags ook iets gekocht van Erik Andriesse, Harold Schouten, Jacobien de Rooy en Marian Plug. Het werk van de Leidse kunstenaars heeft vrijwel over de hele linie een opvallend intiemer karakter. Dit gegeven is in de presentatie genegeerd, terwijl er iets mee had kunnen worden gedaan: is Leiden niet eeuwen lang een bakermat van fijnschilderkunst geweest? Als het streven is te wijzen op verbanden tussen oud en nieuw, waarom dan niet eens onderzocht óf er een zodanig verband bestaat? En met het oog daarop aangekocht? letteke Bolten is erin geslaagd de lakenhal uit de versuffing te halen met soms verrassende ideeën, incluis de prijzenswaardige openheid over het aankoopbeleid. Het is nu de opgave om ook in het collectioneren de eigen visies gestalte te geven: door weerstand te bicden aan gedateerde opvattingen en door inhoudelijk forsere zelfkritiek te oefenen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19