'Bollen' van groot belang voor toerisme in .voorjaar Het Gesprek van de Zomerdag 'Je hebt geen doping nodig om de top te bereiken' Blikvanger Nieuwe klanten door oude zegels WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 Door Keukenhof605.000 extra buitenlandse bezoekers lisse roza van der veer vervolg voorpagina De reiswereld merkt duidelijk het belang van de 'bollen' voor het toerisme. Ruim eenderde van alle aanvragen van de reis industrie bij de VW's in Am sterdam, Den Haag, Bollen streek en de kantoren van het Nederlands Bureau voor Toeris me in Duitsland, België, Enge land en Frankrijk gaat over de bollenvelden en de Keukenhof. Ongeveer 18 procent van de vragen door toeristen bij dezelf de bureaus heeft betrekking op Keukenhof, zo schrijft het Utrechtse adviesbureau KPMG in zijn rapport De Keukenhof. Bollenstreek Volgens het bureau is ruim de helft van de buitenlandse toer- operators en 42 procent van de Nederlandse toeroperators van mening dat de Keukenhof en de bollenvelden de belangrijkste reden zijn om Nederland in het voorjaar te bezoeken. Een be zoek aan Keukenhof en de Bol lenstreek wordt vaak gecombi neerd met een tochtje naar Am sterdam, Madurodam of de bloemenveiling Aalsmeer. KPMG heeft .verder berekend dat door Keukenhof en de bol lenvelden 605.000 extra buiten landers naar Nederland komen die goed zijn voor 1.180.000 ex tra overnachtingen. Als de bollenvelden rond Keu kenhof verdwijnen of sterk in krimpen geeft het toeristische bedrijfsleven aan dat de Lissese bloementuin veel aantrekkings kracht kwijtraakt. Keukenhof dankt haar positie als een van de voornaamste toeristische atracties in Nederland immers vooral aan haar ligging tussen de bollenvelden achter de dui nen en in de Randstad. Bij het verminderen of verdwijnen van de bollenvelden dalen de be zoekersaantallen waardoor Keukenhof inkomsten kwijt raakt. Dat houdt in dat er min der geld is voor investeringen in de bloementuin om aantrekke lijk te blijven. Tegelijkertijd be tekent dat de interesse van de bolleninzenders, die Keukenhof nu nog zien als een 'boegbeeld' vóór de bollenteelt, gaat afne- Hotels Andere toeristische attracties in de omgeving zullen eveneens de gevolgen van minder belang stelling voor de Keukenhof mer ken. De wegblijvende toeristi sche bestedingen van meer dan 200. miljoen gulden treffen de toeristische bedrijven zoals lin teis in de Bollenstreek en wijde omgeving hard. Twijfels over beschuldigingen aan adres Erik de Bruin Peter van Noort: „Dopingmiddelen zijn geen wondermiddelen. Om een topprestatie te leveren moet je keihard trainen." foto archief kent minder twijfels. „Ik ben er van overtuigd...Nou nee, ik ben van mening dat hij niet heeft gebruikt. Je weet het natuurlijk nooit voor honderd procent ze ker. Maar De Bruin heeft zo veel kwaliteiten, is al zo lang onder weg in zijn sport. Hij heeft van nature een enorme snelkracht, explosieve kracht. Bovendien heeft hij de hele tijd kei- en kei hard getraind. Dag-in-dag-uit. Kijk, hij heeft er ook jaren over gedaan om de wereldtop te be reiken. Niet zo maar in twee jaar of zo. Naar mijn gevoel is hij dus echt clean. Ze hadden hem het voordeel van de twijfel moeten geven. Het is triest want hij heeft al zo veel tegenslag ge had. Bovendien was hij in Training En het heeft geen zin doping te gebruiken om in vorm te raken, zo zegt Sahner. „Want om op dit niveau bij te blijven moet vooral zeer zwaar getraind wor den. Elke dag. Krachttraining en werpen. De krachttrairiing doe je vooral in de winter. In de zo mermaanden gaat het er om die kracht op peil te houden. De kracht moet niet toénemen. Als dat gebeurt heeft dat invloed op de motoriek van het lichaam en dus op de techniek van het wer pen. Spierversterkende midde len gebruiken voor een toernooi zou dus sowieso niet slim zijn." Van Noort is het wat dat betreft met Sahner eens. „Daar wordt nog wel eens aan voorbij ge gaan, dat dopingmiddelen geen Wondermiddelen zijn. Je moet om een topprestatie te leveren keihard trainen. Je moet het juiste gevoel zien te krijgen. Het gaat vooral om de combinatie van snelheid en techniek. Je werkt aan die techniek, je pro beert de motoriek optimaal te krijgen, je doet nog wat loop training. Je moet pieken. Dan werkt het vergroten van de spierkracht juist averechts." Ervaring „Werpers die in de dertig zijn, dat zijn de topwerpers. Je moet veel ervaring hebben. En vol groeid zijn. Dat vereist veel trai ningen en wedstrijdert, en de nodige rust daartussenin. Toen ik bezig was, werkte ik hele da gen, ik trainde 's avonds. Natio naal stak ik er met kop en schouders bovenuit. Maar inter nationaal kwam ik niet door. Ik gooide 68 meter, de toppers zit ten nu bij de 80. Dat verschil is wel te overbruggen, maar dat kan niet als je naast je sport ook nog eens de hele dag werkt. Je hebt geen doping nodig om de top te bereiken, wèl een hoop vrije tijd." herman joustra leidschendam» Het opmerkelij ke kantoorgebouw langs rijks weg A4 bij Leidschendam is bijna gereed. Het kantoor, dat nog niet geheel is verhuurd, wordt over enkele weken op geleverd. In totaal is er zo'n 17.000 vierkante meter kan toorruimte beschikbaar. Een van de belangrijkste bedrijven die zich in het gebouw vesti gen, is de Brink-Groep (auto matisering). Het pand is ont worpen door de architecten Al berts en Van Huut die ook aan de basis stonden van het hoofdkantoor van de NMB in Amsterdam. foto hielco kuipers Bij de Free Record Shop gaan momenteel veel enveloppen met spaarzegeltjes en buitenlandse munten over de toonbank. foto hielco kuipers De oliemaatschappijen zijn woedend, maar de klanten wrijven zich in de handen. Wie heeft niet thuis een verroeste bus staan met overgebleven muntjes van vakanties. Elke keer wanneer een brui n verbrande vakantieganger weer een nieuwe lading kleingeld erin deponeert, neemt hij zich voor al die muntjes eens te rangschikken en ze een keer mee te nemen op vakantie. Doodzonde toch? Hans Breukhoven, directeur van Free Record Shop, is hier op een slimme manier ingesprongen met zijn 'Actie Keukenla' die zijn winkelketen on langs is begonnen. Zijn klanten kunnen hun bui tenlandse munten en zegels van oliemaatschap pijen en supermarkten in een speciale enveloppe stoppen, tot een maximum-waarde van 25 gul den. Voor dat bedrag kunnen zij dan, eventueel met bijbetaling, uit de hele voorraad een CD uit zoeken. Iedereen mag zoveel enveloppen inleve ren als hij of zij wil. De mensen van Free Record Shop zijn hoogst verbaasd over de plotselinge belangstelling van de media voor de actie. „De actie loopt tenslotte al wat langer. In alle landelijke dagbladen heeft de advertentie gestaan." Een reden is wellicht dat de oliemaatschappijen nu plotseling op hun achter ste benen staan over de Actie Keukenla. Officieel zeggen zij boos te zijn omdat Free Re cord Shop hen niet van te voren over de actie heeft ingelicht. Maar de echte reden is natuurlijk dat het hen domweg geld kost. Je hebt van die mensen die wel eens bij een vreemd merk tanken en vervolgens de zegels ergens bewaren maar ei genlijk nooit inleveren, omdat dat per hele spaar kaart gaat. Bij een zegelactie houdt een maat schappij er dus vervolgens rekening mee dat slechts een bepaald percentage van de klanten de zegels inlevert. Door de slimme actie van de pla tenwinkel komen er echter meer zegels terug en daar moeten de maatschappijen voor betalen. Het geld dat de klant meer in zijn zak steekt, gaat van de miljoenenwinsten af en dat is een tegen valler. De winkelketen geeft een dubbeltje voor elke gratis zegel van een benzinepomp. De meeste ingeleverde enveloppen zijn gevuld met de buitenlandse munten. De koers die Free Record Shop voor de munten betaalt, ligt enigszins onder de koers die de bank neerlegt voor papiergeld. Zo geeft de platenzaak voor een Duitse mark een gulden en dat is een dubbeltje minder dan de bank daarvoor geeft. Alle munten worden verzameld en door werkstudenten gesor teerd in rolletjes gedaan en verkocht aan de grenswisselkantoren, waarmee Free Record Shop afspraken heeft gemaakt. Het zijn vooral de mensen van oudere leeftijd die de envelope komen inleveren. Nou ja, oud. „Mensen van ouder dan 30 jaar. Het zijn in ieder geval mensen die een eigen huis en dus een eigen keukenla hebben die zij kunnen leeghalen. Flet betekent dat wij nieuwe klanten krijgen want on ze meeste klanten zijn erg jong", zeggen de men sen van de Free Record Shop in de Leidse Haar lemmerstraat. De inhoud van de enveloppe wordt slechts grof weg doorgekeken. „Wij kijken natuurlijk wel wel ke muntjes in de zak zitten en maken vervolgens een schatting of het opgegeven bedrag juist is. Steekproefgewijs controleren wij of alles precies klopt. En ach, dan zal iemand eens een keer de kluit willen belazeren, dat kan nooit om grotere bedragen gaan dan een paar gulden." meindert van der kaau De machtige handen van Erik de Bruin waren plots twee be vende knuistjes. En de onderlip van de geschorste discuswerper trilde voortdurend tijdens de persconferentie van maandag. Het was duidelijk dat hij danig van zijn stuk was gebracht door de beslissing van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie hem terug te trekken van de WK atle tiek in Stuttgart. Hij vond dat hij gewoon mee had mogen doen. Als achteraf was gebleken dat hij doping had gebruikt, had men hem alsnog zijn eventuele medaille kunnen afpakken, betoogde hij bijna in tranen voor de televisiecamera. Een dopinggebruiker die ver driet heeft omdat hij tegen de lamp is gelopen, of een on schuldig atleet die weent om het onrecht dat hem is aange daan door de KNAU? Begrip Manfred Sahner, trainer in de verschillende werpdisciplines bij het Leidse AV Holland en De Spartaan uit Lisse en broer van voormalig wereldtopper onder de kogelslingeraars, Udo Sah ner, doet daarover liever geen uitspraak. „Ik weet wel dat zich eerder een soortgelijke zaak heeft voorgedaan. Achteraf bleek dat de atleet in kwestie want gebeurd is gebeurd niet had gebruikt. Het zou dus kun nen dat dat voor De Bruin ook geldt. Maar voor hetzelfde geld is hij gewoon positief. Ik weet per slot van rekening niet op welke manier hij bezig is." Sahner, die in Hazerswoude woont, zegt wel begrip te kun nen opbrengen voor het protest van De Bruin. „Het is een logi sche redenering: geef me een kans en pak eventueel later mijn medaille af. Maar ja, ik neem aan dat de KNAU zo'n beslissing niet zomaar heeft ge nomen. Ik denk dat de bond meer over de zaak weet. Tsja, wat kan ik er verder over zeg gen? Ik ben zijn trainer niet, dus ik weet niet wat er precies is ge beurd." Niet gebruikt Lissenaar Peter van Noort, ooit jarenlang de beste kogelslinge raar in Nederland en broer van discuswerper Nico van Noort, BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren. Marjolein dv. J.L. Vink en L. Koelewijn Lesley zv. C. van Egmond en W P. Koemans* Johannes Willem zv. M. van Rijnen E P. Jonker*Manouschka Jantina dv. A.J. Nota en T J. van der Harst Esther Alexandra Coosje dv. H.A. Das en A.M. Zaal Olaf Peter zv. P.M, de Mol en T A. van der Plas Anto- nius zv. A. Stouten en S E. van Berge Henegouwen Petronella Anna Gerarda dv. T.H. van Kuipers en M.H. Hofman EsméeCatharina Minouchedv. P.J. Schouten en E.J. Redegeld Mike Da niël zv. A.P. de Bruijn en Y.E. Boer Ro bert Antonius José zv. R.J.M M de Jong en M.R.A. Venmans Michelle Naseem dv. K. Nadimen L.M. Nadim* Johannes Willem zv. P. Vis en Y. de Wilde Jea- nettedv, G.H. Wubsen L.E. Wolvetang* Esther dv. B. van den Vijver en C. van Egmond Dirk zv. C. van Beelen en C. Kuijt* Charlotte Carmen dv. C..H D. Nibberingen W. Klinkhamer* Jill dv. M.J.A. Beuk en M. van Harderwijk Cor- nelis Johannes zv. D.C. Terleth en H.A. Gerretse Jeanin Michelle dv. M. Mar cus en M l. Tergau* Jan Willem zv. A.P. Jongebreur en C.A. Das Albert Pieter zv. A.P. Jongebreur en C.A. Das Jesse Isaëc Christiaan zv. I. Erades en G.P. Roest Luyke Cornells Adrianus zv. L.B.C. Tjebbesen L.A. Scharloo* Mar- loes Margit dv. G. de Mooij en F.A. Noort Lisa dv. M. van Duijn en N.G. van Rhijn Kelly dv. J. Boon en M.J. van Leeuwen Rowan dv. E Voskuil en M.J. Brobbel Tamara Jeanette dv. G.L.J. Wyling en J.H. HaasjesRomana Loui se dv. R A. Schoofsen Y.L.E. Fifis Tatjana dv. S. Aéimovié en O.M M. Don ders Lara dv E.J. Visser en M C. Ouds hoorn Anthony William zv. A. van Ga meren Carlijne Riannedv. R.F Leopardi en C.G W, Smit Stéphanie Michelle dv. J.D. Sparrow en T.E.M. Heemskerk Cornells Jacobus zv. A.H.B. Breukelaar en N B. de Jong* Florian Arnold zv'. L.A. Peeters Weem en M.H. Maris Cornelia Alida dv. W. de Jong en A. Vooijs Gianni Xavier zv. P.G. Voigten J.H. Raghoebar Jannie Hendrika dv. W.G.M. van Munsteren en W. Dubbeldam Lea Jamaica dv. F.B.M, Fritschy en J.M. Stakenburg* Nick zv. M R. van der Boon en M.C.F. Tijsterman Inssaf dv. A. Hadje en F. Amrani Anthonius Gijsberthus Sebas- tiaan zv. A.F. Hillenaar en M.C.G. van der Zwan Arenda dv. R.J. Vooijs en M. Plug Soufyan zv. M. Zoulali en F. Af- dad Mirthe Hanna dv. A. Huijsmans Bram zv. E.G. de Groot en M.J.C.M. de Zwart* Monica Johanna Maria dv. B.J. van Leeuwen en M.M M. van Schie Chantal dv. F.T. Salman en T.T.T. van der Deijl Mike zv. F.W. Verschuur en M. de Bruin Roshan zv. R. Dhalganjan- sing en C.H.G. Amir Tim zv. A. van Dijk en J.C.E. Meij Romeo Raymond Cornells zv. J.G. Huisraad en L.M. de Ruijter Eliza Ashley dv, S.J. Spieren burg en I. Gommans Lisanne Johanna Cornelia dv. F.T M. van Dam en Y.J.M. van der Zwet Pauline Saskia dv. P A Bouter en A.C. Hubeek Youp Albert Henny zv. G.J. Schreuderen A.E.M. Belt Ariana.Willemina dv. J. Molenaar en D.A.J. Boekestijn Kapinga Gloire zv. F. KalanguenC. Masangu-Ntumba* Eva dv. F.H. van der Laan en R. Sattler Timothy Pieter zv. M J.Seegersen L.A.H. Ladoex de Fretes Jonatan Adi- no Abisaï zv. J.h. Aalbersberg en A. Nieuwenburg Kim Gerdina Petronella dv A.C.W. Vendrig en C.G. van den Berg. Isadora, dv. J. Provily en Y. van den Berg Danny, zv. P.J.A. van Leeu wen en A.C. Visser Sebastian Berend Bram, zv. J.H. Bon en F.M.H. Leget David Theodoor, zv. D. Meijvogel en J.C. Vroegindeweij Esther Alexandra, dv. W.F. Lichtenauer en E.G.R. Kaligis* Mi chel Alexander, zv. R J.M. van Oosten en V.L. von Oven Niels Jeroen, zv. C.J. Bootsma en A.J. van Vliet Margriet Desirée, dv M. Vreugdenhil en H M. Gosker Nurcan, dv. A. özdemiren Z. özdemir Jeroen, zv. J.M.A.G. van der Steeg en J.N. Braaksma Sophie, dv. J. Hensing en W. Borger Corine, dv. C. Hogewoningen W. Barnhoorn Manon Hendrika Adriana, dv. C.G.P.J. Hoppen- •brouwers en B.M G. de Vette Cornells, zv. J. Hartevelt en J. van der Plas Quinten Johannes Maria, zv. A Bavelaar en 8.A.M. Scholtes* Janna Cornelia Wilhelmine, dv. H. Freke en L. van der Plas Sabina, dv S. Lukovió en E. Pej- cinovié Mark, zv. P. Noorlander en A.A.A. Vooijs Jeremy Freddy Kenneth, zv. J.A.J. Haverkort en P.P. Chin-Chan- Sen Ricardo Joshua, zv. J.A.J. Haver kort en P.P. Chin-Chan-Sen Hicham, zv. M. Moungari en El Kamla Azarfane Stacy Aileen, dv. R.W.D. Hermenet en D.P.M. van Doorn Helena Elisabeth, dv. F.G. Middelkoop en C.E. Streng* Thijs Willem, zv. W. van Zwieten en A.P.A. van Zeijl Lisanne Janine, dv G.M. van 't Hoog en Y.G. van der Valk Linde Joselien, dv. J. Verbaas en P.B. Hogers Arianne Apolonia, dv. A. van den Oever en A P. Roefstra Sander, zv. F.J. de Wolf en G W. Reuser Dawy, dv. A.J. Schoneveld en M M. Heemskerk Livia Carolina, dv. P.J. Ens en C.W.J.F. van der Hoek Kya Aimée, dv. T.J. de Ruiter en M. Rhijnsburger Reina Fran- cisca, dv. A.B. Wessel en S. van Leeu wen Roy Merijn, zv. J.C R de Groot en Y. van Vliet Cenny, zv. W.M. Scheffer enW.J.M Jansen Meia Else, dv. S. van der Zee en M. van der Reijden Wil helmus Thomas, zv. C.P.M. Steenvoor den en R. Biegnolé Boris Marinus, zv. P.J. van den Aardwegen B.J M. Trossel Joris Marijn, zv. J.C.M. Turenhout en A.J. Barnhoorn Lisan, dv. C.H.L. Paas- sens en E. van der Jagt Jennifer Elisa beth Margaretha Wilhelmina, dv. J. van der Deijl en M.E S.M.H. Guijt. Overleden: H.M.ftauhl geb. 20sep 1950 man C M. de Jongh geb. 31 dec 1906 geh. gew. met J. Mark C. Becking geb. 1 jan 1964 man M. Dijk man geb. 6 jul 1920 geh. gew. met A. de Bree P. Brouwer geb. 29 jun 1924 man D, Plasmeijer geb. 15 sep 1904 man H.M. Nap geb. 25 jan 1905 geh. gew. met P.F. van Gijzen C. Verduijn geb, 23 jul 1911 geh. gew, metC. van der Boom* B. Wassing geb 2 jun 1917 echtg. van W.D. de Feij M. Kennis geb. 1 feb 1928 man J.W.C. de Jong g^jj. 16 feb 1927 echtg. van J. J.C Lucieer E.M. van Mens geb. 7 jul 1904 geh, gew. met J. Ebbink B. Woltjergeb 6 jul 1907 man W.A. Nieuwenhuizen geb. 13 okt 1923 geh. gew met J.M P. de Knoop* M A. AdeboyoOladimeji geb. 12 mrt 1990 man H.A. Peters geb. 1 feb 1896 geh gew. met A Ver hoeven C M. de Boer geb. 8 mei 1946 geh gew met W. Ferro H. Mulder geb 20 okt 1920 man J. den Hoed geb. 29 jul 1908 man H Binnendijk geb. 6 jul 1908 man A. Pardon geb. 12 jul 1907 geh. gew. met W F. Chaudron A. van den Boogert geb. 2 okt 1923 man J.W. Jansen geb. 15 jul 1918 man A.J. Momberg geb. 6 sep 1906 man A Hakkenbrak geb. 14 mrt 1923 man A.W, Scheffersgeb. 27 mei 1921 echtg. van J.R. Kruizinga* M.J van Blijswijk geb. 3 apr 1924 echtg. van J.C. Sparnaaij J, van Dam geb. 24 apr 1917 man J.J. Vonk geb. 30 sep 1912 echtg. van J, van Rij J, van der Meij geb. 1 mrt 1918 man L.A. Flink geb. 9 feb 1911 man «J.C.J. van Nieuwland geb. 15 aug 1927 echtg. van K.G. Kadiks* M.P.C. Janssen geb. 28 mei 1935 echtg. van O.G. Lagendijk A. W. Blok geb. 1925 man L. Zuider- veld, geb. 23 nov. 1920, geh. gew. met R, Boekhoudt J. Swanenburg, geb. 1 jun. 1901, geh. gew. met J.D. van Eg mond *A. Vonk, geb 1 dec.-1915, man J. van Duijn, geb. 13 aug. 1916, man A L. Benningshof, geb. 11 aug. 1917, man P.A. Terlouw, geb. 13 mrt. 1934, man C. van Rijn, geb. 6 feb. 1930, man J. van Brakel, geb. 10 aug. 1927, man W.K. van Rossdm, geb. 5 apr. 1929, man N. van der Kooij, geb. 19 sep. 1909, geh. gew met J.W. Wolters T.W.M. Schepers, geb. 6 jul. 1940, man F.J. Bonnet, geb. 3 feb. 1906, man W.T. Homburg, geb. 17 dec 1895, man *C. van Biemen, geb. 10 sep. 1904, vrl. G. van den Eijkel, geb. 2 okt. 1909, man J.N.A. van Hemes- sen, geb. 27 jul. 1934, man D Hof man, geb. 13 apr. 1921, geh. gew. met G. Jongkind. Gehuwd: W. Nagtegaal en C. Brink P.J. Rijnsdorp en F. van Veen A. Be- kooy en I. Truijers D L. Arnoldus en Y.A. Zirkzee F.C H d'Ancona en Y.H.M, Albers* H. Spreij en E.L. Vlieger P. Gijsman en J.A.A. Monf ils K.D. Youens en J.W Lebbink P.W. van der Klaauwen E.P.R de Roode R. de Vries en W.J. Burger B. Yang en C. Pan B Maks en H C. Verlaan H B. Vriezen en J. Moret H C. van Tongeren en C. Aarts M.E. de Boeren C M. Ffansen J. van Veen en V.T. Noordegraaf.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18