Landbouwgrond onverkoopbaar Rijn- en Veenstreek Sonnehoeck monument Nieuwe kans voor Dutim Alkemade graaft vervuilde grond bij huizen aan Hofland volledig af Drempel in Schoener blijft Afvoer van grof vuil stokt in Alkemade Toch asbest in de Paddestoelenbuurt WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 9„ Aanleg Bentwoud breekt agrariërs op Het Bentwoud mag dan alleen nog maar op papier be staan, voor de landbouwers op de plek van het toekom stige bos heeft het plan al ingrijpende gevolgen. Boeren die willen vertrekken kunnen geen behoorlijke prijs krij gen voor hun grond, en blijven daarom noodgedwongen zitten. Bij de handel in huizen in de omgeving lijkt het Bentwoud echter een nieuw verkoopargument te wor den. .Als iemand nu wil verkopen, kan hij zijn land aan de straats tenen niet kwijt", vertelt Dirk Buitenhuis van de agrarische commissie Bentwoud. ,,Als boer koop je nu eenmaal geen land waar je misschien over een paar jaar al weer vanaf moet." In het plangebied ligt de handel daar door al enige tijd volledig stil. Een half jaar geleden waren er bij Waddinxveen en bij Bent huizen twee boeren die hun boerderij wilden verkopen. Maar omdat er geen kopers wa ren die een enigszins redelijke prijs op tafel wilden leggen, ging de verkoop niet door. Overigens verwacht Buiten huis dat de onverkoopbaarheid van het land slechts een tijdelij ke zaak is. ,,ln september begint de inspraakprocedure voor de eerste fase van het bos. Ik denk dat je dan een markt krijgt voor bos. Misschien dat er dan wel een projectontwikkelaar opstaat die een golfbaan wil aanleggen of iets anders dat in het bosplan past." In zo'n geval kunnen de boeren er nog aardig aan ver dienen. Want de prijs die een projectontwikkelaar kan betalen iigt hoger dan de agrarische waarde. Ook de boerderijen zouden straks, met kilometers bos in de achtertuin, weieens veel waard kunnen worden, denkt Buiten huis. „Maar dat hangt allemaal af van de bestemming die de gebouwen krijgen. Dat geldt vooral voor, de bedrijfsgebou wen. Daarin zullen ze niet zó maar alles toestaan, want dan krijg je allemaal kleine indus- trieterreintjes aan de rand van het bos." Inmiddels is de eerste make laar op het idee gekomen om huizen aan te prijzen met de mededeling dat ze in de toe komst vlak bij het Bentwoud komen te liggen. De toevoeging wordt gebruikt om een villa aan het Westeinde in Hazerswoude- Dorp gemakkelijker te verko pen. Volgens de laatste plannen komt het bos op een kilometer of drie van dit huis te liggen. Buitenhuis heeft zo zijn beden kingen bij de aanprijzing. „Dan vergeten ze toch te melden dat de hoge snelheidslijn op een paar honderd meter van dat huis komt te liggen." Een rondje langs verschillen de makelaars in de regio leert dat de kopers nog niet in de rij staan voor een huis in de omge ving van het Bentwoud. „Wij hebben nog geen mensen aan de balie gehad die over het bos spraken", vertelt een woord voerster van de Hazerswoudse makelaar Koppes. Ook bij colle ga-makelaars leeft niet het idee dat de huizenprijzen rond het toekomstige bos nu al aan het stijgen zijn. Mechanische ventilatie KCA-depot wilfred simons Het depot voor klein chemisch afval (KCA) aan de Korte Goog in Roelofarendsveen krijgt me chanische ventilatie. Tot nu toe achtte de gemeente een natuur lijke ventilatie voldoende, om dat er niet de hele dag in het depót wordt gewerkt. Maar na dat een medewerker herhaalde lijk klaagde over een 'zwaar ver ontreinigde lucht', een klacht die door zijn collega's werd be vestigd, besloot de commissie 3500 gulden uit te trekken voor de aanleg van het systeem. Als de stank in het KCA-depot hangt, kan er alleen met gas maskers worden gewerkt. De werknemers ruiken de stank pas wanneer ze het gebouwtje be treden. Burgerlid E. de Koning vroeg zich gisteravond tijdens een commissievergadering af of het 'niet al te laat is' als de me dewerkers de stank in de neus gaten krijgen. „Hoe gevaarlijk is die damp eigenlijk?" Niet zo heel gevaarlijk, meen de de betrokken ambtenaar: „Het is een damp die opstijgt uit de grondontsmettingsmid- delen die door de tuinders in de omgeving aan het depot wor den aangeboden. Als je er maar even aan wordt blootgesteld, krijg je er niets van." Als de in stallatie is aangebracht, worden de dampen direct de atmosfeer ingeblazen. Volgens de ambte naar kan dat geen kwaad. alphen aan den rijn» Villa Sonnehoeck moet voor het nageslacht behouden blijven. Met dat doel voor ogen hebben burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn het woonhuis op de hoek van de Wilhelminalaan en het Burgemeester Visserpark op de monu mentenlijst gezet. De villa is in 1920 ge bouwd in opdracht van de Alphense fabrikant J. Bos en vormt een mooi voorbeeld van een bouwwerk met invloed van de Amsterdamse school. Ook de panden van wijnimporteur Alliance Vinicole aan de Prins Hendrikstraat 122 en van christelijke boek- en muziekhandel Het Anker aan de Hooftstraat 253/255 komen op de monumentenlijst. Het bakstenen gebouw van de wijnimporteur is rond 1900 als pak huis gebouwd. Volgens de gemeente is het pand 'een goed voorbeeld van een pakhuis in neo-renaissancestijl en redelijk gaaf qua stijl en detaillering van het exterieur'. Het pand van Het Anker is rond 1870 gebouwd als dubbel winkel-woonhuis. De gemeentelijke monumentenspeurders beschrijven het ge bouw als 'een voorbeeld van een in eclecti sche stijl gebouwd dubbel winkel-woonhuis'. foto ben de bruyn Golfer beroofd in Alphen alphen aan den run Een 57-jarige Boskoper is gisteravond be roofd op het parkeerterrein van de Alphense golfclub aan de Kromme Aarweg. De man wilde naar huis gaan toen een onbe kende hem met een fles op het hoofd wilde slaan. Toen dat niet lukte, ontstond een worsteling en kreeg de rover hulp van een handlanger. Het slachtoffer wist uiteindelijk het clubhuis in te vluchten. De twee overvallers gingen er met een tas met kleren en golfspullen vandoor. Later is een deel van de inhoud terugge vonden. De Boskoper hield aan de worsteling een aantal kleine re verwondingen over. alphen aan den run» De failliete Alphense handels onderneming Dutim wordt waarschijnlijk in afgeslahkte vorm voortgezet. Vandaag hoopt curator mr. I. Dorrepaal een akkoord te bereiken over de overname van een aantal activi teiten van het bedrijf. Daardoor zou ongeveer de helft van de vijftien ontslagen personeelsle den weer aan de slag kunnen. Dutim was een groothandel in farmaceutische en kosmeti- sche produkten. Volgens cura tor Dorrepaal had het bedrijf al Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volbeschreven ansichtkaart, niet uit een ver buitenland maar uit onopgemerkte plekken in de regio. Hollandser kan het eigenlijk niet. In de Jachthaven Hoogmade tientallen zacht heen en weer wiegende masten van zeiljachten. Hoge en minder hoge, dikke en dunne masten. Op de achtergrond de Doesmolen. Bij de aanpalende boerderij hangen de onderbroeken parmantig en helder schoongewassen aan de lijn te wapperen. Op de achtergrond enkele 'bejaarde' hoge en vooral erg mooie kastanjebomen. De 'kaarsen', komen er al duidelijk aan. Over een paar maanden kan de jeugd weer kastanjes rapen. En beestjes en poppetjes maken. En erboven die typische Hollapdse luchten met prachtige donkere wolken. Een kunstschilder zou zo aan de slag willen. De zon laat dan wel weer verstek gaan, maar dat is deze zomer wel meer het geval geweest. Daar raak je aan gewend. Al zal niet iedere kampeerder dat beamen. Begrijpelijk, als je dag in dag uit moest dweilen om toch maar droge voeten te houden. Dan komen die wolkenpartijen je strot uit. Kortom, bij de jachthaven heerst een sfeer die ongetwijfeld ook de watersporters moet aanspreken, als ze er oog voor hebben. En dat zal toch wel het geval zijn? Als ze de haven verlaten krijgen ze nog veel meer. De diverse plassen. geruime tijd last van afzetpro- blemen, onder andere veroor zaakt door de recessie. „Kenne lijk ondervinden luxe-artikelen zoals lipstick en andere cosme tica daar als eerste de gevolgen van", veronderstelt Dorrepaal. Het aantal personeelsleden liep in die periode al geleidelijk terug van 35 tot vijftien. De nek slag kwam vorige maand toen Dutim dat toen al in betalings problemen verkeerde. Uiteinde lijk ging het bedrijf failliet. De curator restte daarop weinig an ders dan het personeel te ont slaan. poelen en meren zijn bij wijze van spreken in de verte al te zien en liggen al op hun klanten te wachten. In de kleine jachthaven van J. Koolbergen (72 jaar) heerst een Vrachtwagens beschadigen Ringdijk ter aar De Ringdijk in Ter Aar wordt door het toenemende zware vrachtverkeer zeer op de proef gesteld. De bermen en het weg dek lopen schade op. Dat zei wethouder E. Kraak gisteravond tijdens een commissievergade ring. Het wegdek moet volgens haar zo spoedig mogelijk wor den gerepareerd. Door de slechte toestand van de weg mijden vele vrachtwa gens de Ringdijk om via de Aar- damseweg en de Westkanaal - weg het industriegebied Boven land te bereiken. Dat past niet in het beleid van het gemeentebestuur om de Aardamseweg verkeersluw te maken voor het vrachtverkeer. Daarom is het dringend ge wenst dat de Ringdijk weer her steld wordt, vindt de wethou der. serene rust. Ongeveer de helft van de 50 boten en bootjes (tot ongeveer acht a negen meter lengte zijn ze welkom) die een vaste plek hebben, is 'buitengaats'. In de directe roelofarendsveen wilfred simons De vervuilde grond in de tui nen van zes huizen aan het Hofland wordt afgegraven tot een diepte van vijftig centime ter. De gemeente Alkemade betaalt de kosten. Het preciese. bedrag wil de gemeente nog niet vrijgeven, maar vast staat dat de sanering enkele tien duizenden guldens kosten. De commissie ruimtelijke ordening ging er gisteravond mee akkoord dat de rekening voorlopig door de gemeente wordt betaald. Zij drong er echter wel op aan dat de ver vuiler, tuinder Rodewijk, aan sprakelijk wordt gesteld. Ge meente-ambtenaar A. de Kok kon niet verzekeren dat de ge meente de kosten op Rodewijk zou kunnen verhalen. „Maar omgeving of elders genieten de opvarenden van wind en water. Koolbergen is nu ongeveer een jaar of dertig eigenaar van de jachthaven en het nabijgelegen gebied. De voormalige het valt natuurlijk altijd te pro beren." De kopers van de percelen waarop de huizen worden ge bouwd kunnen de gemeente niet met juridische middelen tot sanering dwingen, omdat zij zich bij de verkoop hierte gen heeft, gevrijwaard. Maar de gemeente voelt wel een morele verplichting tot sane ring, omdat zij de kopers van de nieuwe huizen heeft voor gespiegeld dat de tuinen schoon waren en omdat zij ze ook de volledige kavelkosten heeft laten betalen. De gemeente heeft de grond al eerder onderzocht en toen geen vervuiling aangetroffen. Raadslid F. Koek (Groen Links) vroeg zich af of het niet 'een beetje dom' van de ge meente was dat zij de om vangrijke vervuiling (van on- cargadoor (een scheepsbevrachter) is het haventje rond 1963 als hobby begonnen. Al als kind lag zijn liefde bij de watersport en dat is altijd zo gebleven. der meer glas en landbouwfo- lie) toen niet kon vinden. „Het viel nèt buiten de steekproef' deelde ambtenaar H. Smit mede. „Normaal gesproken zijn die onderzoeksmethoden waterdicht, maar je kunt nooit alles uitsluiten, al ben je nog zo alert. Er is volgens de nor men gewerkt." Koek: „Dus dit kan ons morgen weer overko men?" Smit: „Dat is heel re- eel." Het deel van de percelen waar nu de vervuiling ligt, was vroeger een stuk van een sloot. Tuinder Rodewijk heeft de strook, die drie bij vijftig meter telt, destijds gedempt met aar de en met afval dat hij kwijt moest. De vervuiling begint gemiddeld op zo'n twintig centimeter onder het aardop pervlak. Toen de HoogmadenaaT in 1963 het haventje en de bijbehorende grond kocht was het een vervallen geheel. Op een oude luchtfoto in zijn kantoortje is nog duidelijk te zien hoe het er toen uit zag. Ook dat er nog bijna geen huizen in dat gebied stonden. Vanuit zijn woonboot keek Koolbergen naar de rijksweg A- 4 (Amsterdam-Rotterdam). Nu staan er enkele tientallen huizen die een deel van zijn uitzicht hebben weggenomen. Maar wat rest is nog best de moeite waard. Vooral als hij vanaf het balkon van zijn huis over de jachthaven kijkt. In de loop der jaren heeft hij de haven opgeknapt en ook aanzienlijk uitgebreid. Een stukje polder is daardoor in water veranderd. Veel mensen stallen al van het begin af aan bij de Hoogmadenaar hun zeilboot of jachtje. „Kennelijk komen ze op de sfeer af. Met de meesfen heb ik een erg goed contact. Dat is een plezierige bijkomstigheid. Daardoor is hel ook niet erg om in de zomermaanden zeven dagen in de week in touw te zijn. Ik ben nu eenmaal een gedreven mens. Altijd geweest. Dat verdwijnt niet." Of die donkere wolken ook een symbool zijn voor de toekomst van de jachthaven is nog even de vraag. Plannenmakers hebben namelijk bedacht dat de hoge snelheidslijn maar langs Hoogmade moet rijden. Gelukkig voor Koolbergen is dat een van de mogelijkheden. Maar echt aardig vind hij het niet. De sfeer zal daardoor verloren gaan. AJ is hij er wel van overtuigd dat er nog wel enige jaren overheen zullen gaan voordat de trein door het landschap zal rijden. Welk tracé dat ook moge zijn. kees van kuilenburg» oude wetering» De verkeersdrempel in de Schoener in Oude Wetering blijft liggen, ondanks klachten van bewoners die zeggen dat ze met hun lage auto niet over het enkele centimeters hoge obsta- alkemade wilfred simons De afvoer van grof vuil kostte de gemeente Alkemade eind mei al eens drieduizend gulden. Gis teravond kregen B en W van de commissie openbare werken opnieuw toestemming een be drag te reserveren, ditmaal van vierduizend gulden. Op de ge meentewerkplaats is volgens de directeur openbare werken A. Petqrs alweer 'een flinke berg' ontstaan die op transport naar het overslagstation in Leiden ligt te wachten. Waar komt die hoop vuilnis toch iedere keer vandaan? Vol gens burgemeester A. Meerburg is het meer een kwestie van ver voer dan van aanbod..„De bur gers hebben het afgelopen kwartaal zelfs wat minder grof vuil aangeboden dan in dezelf de periode vorig jaar." Het probleem is volgens Meerburg ontstaan nadat een oude vuilniswagen vorig jaar uit dienst werd genomen. „Die is afgeschreven. Nu hebben we nog één vrachtwagen over die het grof vuil naar Leiden kan alphen aan den run» Er blijkt toch asbest* te zitten in de gevel platen van de huizen aan de Paddestoelweg, het Eek hoorntjesbrood en de Cantharel in Alphen aan den Rijn. Dat blijkt uit een nieuw onderzoek naar de samenstelling van de platen. Eerder was TNO tot de conclusie gekomen dat de ge velplaten asbestvrij waren. Door de nieuwsté onder zoeksresultaten is de onrust over het asbest in de wijk weer in volle hevigheid opgelaaid. Ja renlang hebben de bewoners renovatie van de woningen op gehouden omdat ze wilden dat de asbesthoudende platen zou den worden verwijderd. De huiseigenaar, de woningbouw vereniging Alphen (WVA), wei gerde dat echter. Toen TNO eerder dit jaar tot de conclusie kwam dat er helemaal geen as best in de platen zit, was de kou uit de lucht. De renovatie is af- kel heen kunnen. De verkeers- werkgroep vindt het belang van een veilige wijk groter dan het belang van een of twe.e bewo ners. Het college van B en W van Alkemade is het daarmee eens. vervoeren: dat is niet genoeg. We zetten de vrachtwagen na melijk ook in voor het andere werk van openbare werken. Bo vendien gebruiken we hem om grof vuil bij de mensen op te halen na een telefomische mel ding." De gemeente doet nu een be roep op een vervoerbedrijf dat de berg van de gemeentewerf weghaalt. „Zo'n bedrijf doet dat natuurlijk tegen commerciële tarieven", weet Meerburg. En gemeente-ambtenaar H. Smit voegt daaraan toe: „De kosten bedragen zo'n drie- a vierdui zend gulden per keer." Meerburg snapt ook wel dat deze toestand niet tot in lengte van jaren kan voortbestaan. Er komt echter geen nieuwe vrachtwagen voor de oude in de plaats. „We willen nu in samen werking met andere gemeenten in de regio een'oplossing be denken. Wellicht heeft Leiden of Leiderdorp wagens die op be paalde urén niet gebruikt wor den. Wie weet kunnen wij die dan - tegen vergoeding natuur lijk - op zo'n moment gebrui ken." gelopen maandag begonnen. Dat TNO in eerste instantie geen asbest heeft gevonden, verklaart WVA-directeur P. Kats uit de geringe hoeveelheid as best die in de platen is verwerkt; volgens hem minder dan één procent. Kats ziet in de uitkom sten geen aanleiding om de pla ten alsnog allemaal te verwijde ren. Voorzitter W. Viereke van de bewonersvereniging pleit er echter weer voor om de platen nu allemaal weg te halen. „Sommige platen zullen toch al verwijderd moeten worden om dat het hout erachter verrot is. Daarvoor in de plaats komen dan asbestvrije platen, als het goed is. je kunt dan beter meteen alle platen vervangen, want anders krijg je over een paar jaar weer al die ellende." Vanavond houdt de woning bouwvereniging voor de bewo ners een informatie-avond over deasbestplaten. GROETEN UIT HOOGMADE Wie de haven verlaat, krijgt nog veel meer De Jachthaven Hoogmade aan de Vissersweg. Wellicht suist binnen afzienbare tijd de HSL er op korte afstand voorbij. Die typische sfeer zal dan wel sterk veranderen. foto ben de brlti

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16