Leiderdorpse horeca is concurrentie clubs beu College Oegstgeest: sloop Jelgersmakliniek niet zeker Tekort Rijnland Ziekenhuis 4,5 miljoen Regio Warmonders tegen bouwplan tandarts Nog geen land voor aangeboden paard Bouw kantoor naast Bastion-hotel roept weinig weerstand op Inbreker te luidruchtig WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 chef gert visser. c Apparatuur weg uit bedrijf Warmond warmond» Boormachines en plaatscharen zijn gisternacht gestolen uit een bedrijf in de Veerpolder in War mond. De inbrekers vernielden een rol deur. Het exacte schadebedrag moet nog worden vastgesteld. Volgens de politie loopt de waarde van de gestolen appara tuur zeker in de honderden gul dens. Veel bekeuringen in Stompwijk stompwijk» Een flink aantal weggebruikers is gisteren bij een verkeerscontrole op het Oosteinde in Stompwijk in de 'prijzen' gevallen. Negentien chauffeurs kregen een proces-verbaal om dat ze geen gordel droegen. Daarnaast deelde de politie bonnen uit voor andere gebreken aan het vervoermiddel of omdat de be stuurders geen papieren bij zich hadden. De controle werd ge houden tussen negen uur 's morgens en twee uur 's middags. Er werden 132 auto's, motoren en bromfietsen aangehouden. Het laatste uur werd gebruikt om de snelheid te controleren. Daarbij werden nog eens 17 bekeuringen uitgeschreven. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 100 kilometer. Op het Oosteinde mag 60 kilometer per uur worden gereden. De controles worden de komende weken herhaald. Aanrijdingen op Rijksstraatweg wassenaar Bij een kettingbotsing op de Rijksstraatweg in Was senaar heeft gistermiddag een 47-jarige vrouw uit Sassenheim nekletsel opgelopen. De vrouw zat in een auto die rond kwart voor vijf betrokken was bij een zogenoemde kop-staart-botsing op het weggedeelte bij Den Deyl in de richting van Leiden. Er waren drie auto's bij de aanrijding betrokken. Vijf minuten later was het op vrijwel dezelfde plek weer raak. Dit keer gebeurde er een ongeluk met vijf auto's. Niemand raakte gewond. De auto's raakten licht beschadigd. Volgens de politie is de oorzaak van beide ongelukken dat automobilisten te weinig afstand houden, waardoor er te weinig tijd is om te remmen. Parkeerplaatsen Van Wassenaerlaan oegstgeest» De Van Wassenaerlaan in Oegstgeest krijgt zeven parkeervakken. Op die manier hoopt de gemeente een einde te maken aan de overlast van geparkeerde auto's op de brede stoep. In eerste instantie wilde de gemeente dertien parkeervak ken maken, maar in overleg met de bewoners is dat aantal te ruggebracht tot zeven. Als het aan de omwonenden ligt kan tandarts H. Middeloord zijn plannen om aan de Herenweg in Warmond een nieuwe prak tijkruimte te bouwen wel verge ten. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bleek gis teravond dat 'de buren' niet wil len dat een karakteristieke bol lenschuur wordt gesloopt. Vol gens de omwonenden is die schuur 'van cultureel-historisch belang', zij willen niet dat die wijkt voor een tandartspraktijk. Ook zijn de buurtbewoners er op tegen dat de open ruimte in dat gebied wordt bebouwd. De Warmondse tandarts heeft nu zijn praktijk in het Wit-Ge- lekruisgebouw aan de Heren weg. Deze ruimte is veel te klein voor de 4000 patiënten en de zeven medewerkers. Sinds Mid deloord twaalf jaar geleden in het kruisgebouw begon is hij al op zoek naar een geschikte plaats voor een nieuwe praktijk. Het protest van de bewoners had gisteravond weinig effect: de meerderheid van de raads commissie wil wel meewerken 'aan de plannen van de tandarts. De raadsleden gaven burge meester en wethouders toe stemming om het bestem mingsplan dat voor dat gebied geldt aan te passen. Een maandenlange zoektocht leverde niets op, zelfs adverten ties hielpen niet. En ook het in schakelen van de rechter lukt niet. Jeremy Langerak en Fran cis van der Pluijm uit Leiden hebben nog steeds geen stukje land gevonden voor het paard dat ze aangeboden kregen na dat hun eigen paarden in febru ari waren omgekomen bij een brand in een loods op een stuk land van een boer aan de Rijks straatweg in Wassenaar, vlakbij de grens met Leiden. Hoe de brand is ontstaan is nog steeds niet bekend. ,,Het onderzoek is vastgelopen", zegt Jeremy. Een Leidenaar was zo onder de indruk van het treurige ver haal dat hij, de twee jonge plaatsgenoten 3000 gulden aan bood voor een nieuw paard, probleem was echter dat de boer geen paarden meer op zijn land wilde hebben, want, zo weet Jeremy, 'hij vond dat hij al genoeg narigheid had gehad'. Jeremy Langerak en Francis van der Pluijm stapten vervol gens naar het bureau voor rechtshulp dat adviseerde een kort geding aan te spannen te gen de boer. De rechtbank wees in eerste instantie het verzoek voor een zogeheten acte van onvermogen af. Dat betekent dat het tweetal de proceskosten zelf moet betalen. Gisteren wees de rechtbank voor de tweede keer het verzoek om een acte van onvermogen af. De Leide- naars geven het nu op. Ze zien af van de 3000 gulden om een nieuw paard te kopen. „We wil den op dat stukje land weer op nieuw beginnen. Het was het enige dat we nog dachten te hebben", aldus Jeremy Lan gerak. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest zijn er nog hele maal niet van overtuigd dat de Jelgersmakliniek moet worden afgebroken. Dat stelt hret college in een reactie op een vorige week verschenen artikel in het Leidsch Dagblad, waarin amb tenaar J. Hermes zegt dat de ou de kliniek niet kan blijven staan. Volgens het gemeentebestuur kan die conclusie pas worden getrokken 'na een diepgaand onderzoek', dat nog niet is ge houden. „Ons inziens zijn er meerdere (technische) moge lijkheden denkbaar om de Jel- gersma te renoveren." Hermes, hoofd van de afde ling openbare werken, zei vori ge week dat de kliniek zeker moet worden afgebroken, van wege de zeer slechte staat waar in het gebouw verkeert. Mis schien zou het gebouw ook wel gerenoveerd kunnen worden zonder het af te breken, maar dat noemde Hermes onverstan dig. .Anders moet je werkelijk elke wand en elk plafond gron dig herstellen." Volgens Hermes kan van de huidige materialen een nieuw gebouw worden ge maakt, maar er kan ook worden besloten met nieuwe onderde len een kopie te maken. Uit een enquête onder bevol king en ambtenaren blijkt dat de meeste mensen de Jelgers makliniek zien als een ideale dependance van het raadhuis aan het Wilhelminapark, dat te klein is geworden. Tijdens twee hoorzittingen voor de bevolking en voor ambtenaren moet blij ken of de voorkeur uitgaat naar renovatie van het bestaande ge bouw of sloop en nieuwbouw. Op 23 september leggen de fractievoorzitters in de gemeen teraad een voorstel voor aan het college van B en W. De oplos sing die de gemeenteraad uit eindelijk kiest wordt verder on derzocht. Wethouder T. Kohlbeck zegt in een toelichting dat het colle ge wil voorkomen dat de indruk bestaat dat het besluit om de kliniek te slopen al is genomen. „Wij zijn daarover aangespro ken, ja. We willen in deze tijd ambtenaren geen slot op de mond doen, maar het gevaar bestaat altijd dat mensen den ken dat in zo'n artikel de opvat ting van B en W staat. En dat is in dit geval niet zo." Volgens Kohlbeck zijn er ook andere deskundigen, die er an ders over denken dan 'de hoog ste technische ambtenaar'. In het krante-artikel kwam ook de Zoeterwoudse restauratiebou wer A. Paardekoper aan het woord, die zei dat het gebouw wel kan worden opgeknapt. „Onderzoek moet uitwijzen hoe veel geld dat kost", aldus Kohl beck. Tien jaar geleden besloot het gemeentebestuur van Oegst geest overigens om de kliniek niet af te breken. Dat ging in te gen de wens van de gemeente Leiden, eigenaar van Endegeest waartoe de Jelgersma behoorde, en het ministerie van WVC. Ko hlbeck wil niet zeggen of de voorkeur van het gemeentebe stuur nu ook uitgaat naar reno vatie van het bestaande pand: „Het gaat niet om onze voor keur." Geen tumult, geen protesten. Omwonenden lieten de infor matie over de bouw van een kantoorpand aan de Rijnzicht- weg in Oegstgeest gisteravond gelaten over zich heen komen. Centraal stonden de plannen van de Stichting Centrum Secre tariaten (SCS) die een kantoor gebouw wil neerzetten naast het Bastion-hotel, op de plaats van het voormalige Texaco-benzine- station. Gemeente, architecten en di rectie van de SCS deden tijdens de bijeenkomst voor ongeveer twintig belangstellenden uit de doeken wat de plannen zijn met de braakliggende grond naast het Bastion-hotel. Veel bewo ners waren eigenlijk wel blij dat er weer iets gebeurt met het ter rein. Bewoner van de Rijnzichtweg C. Strijk en medestanders hiel den zich stil. Strijk riep onlangs dat hij en een groepje bewoners de gemeente zou bestoken met bezwaarschriften tegen elk bouwplan in de buurt. Op de in formatie-avond werd daar met geen woord over gerept. Maar de actie leeft bij hem in elk geval nog steeds, liet Strijk desge vraagd weten. De gemeente kan van hem dus een bezwaarschrift tegen de bouwplannen van de SCS verwachten. Daardoor kan de bouw vertraging oplopen. Niet dat Strijk iets heeft tegen de SCS, maar hij wil de gemeente een hak zetten. Hij is boos over het uitblijven van veiligheids maatregelen voor het kruispunt Rijnsburgerweg, Oude Rijnsbur- gerweg en Rijnzichtweg. „Het is jammer voor de SCS dat het zo moet lopen", aldus Strijk. De SCS is een dienstverlenen de instantie, die cursussen, con ferenties en demonstraties ver zorgt op administratief gebied. De SCS zetelt nu nog in Noord- wijk, maar groeit daar uit zijn jasje. Er werken twintig mensen. De locatie aan de Rijnzichtweg in Oegstgeest is volgens de stichting ideaal vanwege de goe de bereikbaarheid. De plek ligt vlakbij de afslag van de snelweg. De directie van de SCS denkt dat er straks wel een groei tot dertig medewerkers in zit. Die moeten moeiteloos passen in het nieu we gebouw dat twee lagen krijgt en een oppervlakte beslaat van ongeveer 1000 vierkante meter. Dat is vergelijkbaar met de om vang van het naastgelegen Bas tion-hotel. Om het pand heen komen zestig parkeerplaatsen. Deze zullen niet voor algemeen gebruik zijn. Het is de bedoeling het terrein na kantooruren af te sluiten. Bij het gebouw is zowel een in- als een uitrit gepland, maar bekeken wordt nog of er één toegangsweg kan komen. Het gebouw van de SCS komt pontificaal aan de Rijnzichtweg te liggen. „We gaan geen ver stoppertje spelen achter bomen. Met dit gebouw kunnen we voor de draad komen", prees archi tect N. Geertsma zijn ontwerp Overigens hebben de plannen van de SCS nog een lange weg te gaan. Volgende week buigt de commissie zich erover, daarna moet de gemeenteraad nog goedkeuring verlenen. Boven dien moet de grond nog gesa neerd worden. Hoe zeer de grond is vervuild met bezine en olie van de voormalige benzine pomp, is nog niet bekend. Als alles meezit en ook bezwaar schriften de boel niet ophouden, dan moet het gebouw van de SCS er in oktober volgend jaar oegstgeest» Een 43-jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats is vannacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woning aan de Adriaan van Ostadelaan. De man maakte zoveel herrie bij het openbreken van een keukendeur dat buurtbewoners wakker werden. Zij alar meerden de politie die de man in een achterpad in de kraag kon vatten. In de wagen van de 43-jarige man werden inbrekersgereed schap en verschillende gouden sieraden aangetroffen. De politie gaat ervan uit dat de man die bij eerdere inbraken dezelfde nacht heeft buitgemaakt. Bekend is namelijk dat een uur eerder een in braakpoging werd gecföan in een woning aan de President Kenne- dylaan in Oegstgeest. Daar werd eveneens met veel lawaai een ruit aan de tuinzijde opengebroken. De bewoners werden wakker van 'twee dreunen' waardoor de inbreker op de vlucht sloeg. Overheid vergoedt kosten reorganisatie Rijnoord niet De Leiderdorpse horeca heeft flink last van allerlei verenigingen en ker ken die zaaltjes verhuren aan parti culieren voor feestjes. De uitbaters van de officiële party-gelegenheden willen dat de gemeente de naleving van de drank- en horecawet eens gaat controleren. leiderdorp roy klopper Binnenkort volgt een gesprek tussen verte genwoordigers van de horeca en de ge meente. Aanleiding is een brief die diverse exploitanten hebben geschreven aan het college van B en W. Ze luiden hierin de noodklok over oneerlijke concurrentie door verenigingen die hun clubhuis ver onder de prijs verhuren. „Wij kunnen nooit tegen de ze prijzen op. Zij hebben immers geen huisvestings- en personeelslasten." De brandbrief is ondertekend door vertegen woordigers van De Muzenhof, Ibis Hotel, Party Centrum Leiderdorp, restaurant Elc- kerlyc, In den Houtkamp en het Tennis- Bowlingcentrum. Volgens de horeca-exploitanten worden bijna alle verenigingslocaties in Leiderdorp misbruikt voor het geven van feestjes. „Een van onze collega's heeft de boel onlangs weer eens onderzocht. Het blijkt dat deze praktijken eerder regel dan uitzondering zijn." Voorbeelden van overtredingen zijn on der meer de receptie van Heineken op 4 ju ni in de jachthaven De Does, het feest van café Decima (12 juni) bij Tamarco en een bruiloft op 19 juni in dezelfde plaatsoefen ruimte van Tamarco. Verder staan de ruim ten van Con Bravura, de Ijsbaan, Alecto en Zijlkwartier op de zwarte lijst. Niet alleen verenigingen zijn de boosdoeners in de ogen van de horeca. De Leiderdorpse ker ken laten zich evenmin onbetuigd. Zo was er onlangs een receptie in de R.K.-kerk aan het Heel blaadjespad en een feestje van de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp in de Scheppingskerk. De horeca-bazen vinden het van de gekke dat de gemeente niet ingrijpt. Ze beroepen zich op een artikel in de drank- en horeca wet, dat commerciële activiteiten in vereni- gings- en clubgebouwen verbiedt. Ze eisen dat de gemeente ervoor zorgt dat de wet wordt nageleefd. De commissie bestuurszaken van de ge meenteraad heeft zich eerder deze week over de kwestie gebogen. Besloten werd dat B en W binnenkort maar eens moeten gaan praten met de exploitanten om te overleg gen over de problemen. Op voorhand zet een aantal commissieleden vraagtekens bij een strengere controle van de regels. V. Molkenboer (PvdA) meldde de politie niet te willen opzadelen met een 'papieren tij ger'. Hij wil voorkomen dat er regels komen die niet zijn te controleren. G. Hogervorst (CDA) wil voorkomen dat de kerken te hard worden aangepakt. Burgemeester J. de •Bruin vindt evenwel dat bestaande regels gewoon moeten wor den nageleefd. Het is nog niet bekend wan neer horeca en gemeente met elkaar rond te tafel gaan zitten. leiderdorp/alphen aan den run judynihof Een plotselinge extra tegenval ler van 2,5 miljoen gulden ligt ten grondslag aan de vorige week afgekondigde vacatu restop en andere bezuini gingsmaatregelen in het Elisa- beth-ziekenhuis in Leiderdorp en het Rijnoordziekenhuis in Alphen aan den Rijn. Daar door stevenen beide zieken huizen (verenigd in het Rijn land Ziekenhuis) af op een te kort van 4,5 miljoen gulden. De nieuwe tegenvaller komt bovenop het al bestaande ex ploitatieverlies. De overheid weigert de 2,5 miljoen gulden te betalen die de reorganisatie van Rijnoord in 1989 kostte. De sanering van het Alphense ziekenhuis gebeurde in de be ginfase van de fusie met het Elisabeth. Er werden onder Tneer kosten gemaakt voor af vloeiingsregelingen. Sinds kort worden in zowel het Alphense als in het Leider dorpse ziekenhuis vacatures niet meer vervuld. Althans, zo lang de continuïteit van beide ziekenhuizen niet in gevaar komt. Ook moet op allerlei an dere gebieden efficiënter wor den gewerkt. „We maken een pas op de plaats, om 1994 in te kunnen gaan met een sluiten de begroting", zegt F. Hof, al gemeen directeur van het Rijnland Ziekenhuis. „We wil len tenminste de verliezen van het Alphense ziekenhuis inlo pen." Immers, Rijnoord stapte de fusie met het financieel gezon de Leiderdorpse ziekenhuis binnen met een tekort van on geveer twee miljoen gulden. Toen bovendien onlangs bleek dat de overheid het 2,5 mil joen gulden kostende sane ringsplan voor het Alphense ziekenhuis Rijnoord niet wilde betalen, maakte de directie haast met bezuinigingsmaat regelen. Volgens Hof onttrekt de overheid zich aan de afspra ken. „Maar het laatste woord is hierover nog niet gezegd. We gaan de beslissing aan vechten", aldus de directeur, die verwacht dat de overheid alsnog zijn verantwoordelijk heid neemt. „De overheid heeft grote druk op het be stuur van het Elisabeth uitge oefend om door een fusie te voorkomen dat Rijnoord ge sloten zou moeten worden. De fusie heeft handenvol geld ge kost, wat niet is vergoed. Ik ga ervan uit dat de overheid uit eindelijk oplossend zal optre den." Directeur Hof heeft ooit ge zegd dat het Elisabeth niet mag niet lijden onder de te korten van Rijnoord. Een uit spraak die hem niet in dank is afgenomen. „Maar dat blijf ik van mening. Het Elisabeth- ziekenhuis mag door die fusie niet afglijden", aldus Hof. Hij kan zich ook best indenken dat medewerkers van het Eli- sabeth-ziekenhuis geprikkeld reageren. Als het Elisabeth niet met het Rijnoord samen zou zijn gegaan, waren er geen problemen, zeggen sommi gen. „Dat kan ik me goed voorstellen. We proberen die reacties wel af te remmen. Want net zoals de medewer kers van het Elisabeth geen schuld dragen, kunnen ook de medewerkers van Rijnoord er niets aan doen." Binnenkort moet duidelijk worden wat er precies met het nale functie heeft, kun je moeilijk dwingen." Staatssecretaris Simons denkt dat in Alphen kan wor den volstaan met een uitge breide polikliniek met facilitei ten voor dagbehandeling en een kort verblijf- afdeling, die alleen op werkdagen is ge opend. Voor alle andere be handelingen zouden Alphena- ren naar het ziekenhuis in Lei derdorp moeten. Directeur Hof staat hier niet direct afwij zend tegenover. De staatssecretaris ziet vol gens Hof echter wel iets over het hoofd: Leiderdorp is voor Alphenaren moeilijk met het openbaar vervoer te bereiken. De busverbindingen tussen beide plaatsen zijn heel slecht. En geld om een goede busver binding tot stand te brengen ontbreekt. Hof: „Het zieken huis is best bereid om een busdienst te organiseren. Maar dat kost een half miljoen op jaarbasis. Dat geld is er niet. Van busondernemingen hoef je ook niks te verwachten. Die zijn zelf verwikkeld in sa neringsprocessen." Als hiervoor een oplossing wordt gevonden, dan kan Hof 'zich best iets voorstellen' bij Simons' ideeën. „Kijk, Rijnoord blijft hoe dan ook een klein ziekenhuis. Als de verbindingen optimaal zijn. en je kunt als patiënt dus zonder tijd te verliezen naar een gro ter ziekenhuis met uitgebreide voorzieningen zoals het Elisa beth, dan is dat alleen maar goed." De directie van het Rijnland ziekenhuis komt overigen* binnen twee maanden met nieuwe plannen voor de ko mende twee jaar. FOTO JAN HOLVAST De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp hield onlangs een feestje in de Scheppingskerk. 'Wij kunnen nooit tegen deze prijzen op' Alphense ziekenhuis moet ge beuren. Sluiting van het Rijnoord is volgens Hof in elk geval niet aan de orde, sane ring wel. De directie heeft een verzoek ingediend om het Al phense ziekenhuis uit te brei den, maar het is de vraag of het ooit zover komt. Staatsse cretaris Simons vindt die uit breiding van het Alphense zie kenhuis helemaal niet nodig. Wil het ziekenhuis toch meer bedden en specialisten, dan moeten andere ziekenhuizen in de regio die maar afstaan, redeneert de staatssecretaris. Vooralsnog is hiervoor bij de ziekenhuizen weinig animo. Hof: „Voor ons is het duidelijk dat die bedden en specialisten in elk geval niet van het Diaco- nessenhuis kunnen komen. En het AZL, dat een bovenregio-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15