UIT 'Mensen vertrouwen voor het nieuws weer op de radio' Gasten op scherp in Rolf X. Alive Rtv show gesproken Mount Everest, hoogste berg van de wereld? Amerikaanse radio straks ook in Europa National Public Radio (NPR) heeft vergevorderde plannen om ook in Europa te gaan uitzenden. De pro gramma's zullen worden aangestraald per satelliet. Primaire doelgroep vormen de naar schatting tien mil joen Amerikanen die zich al dan niet permanent in Eu ropa bevinden. Naar ver wachting zullen internatio nale hotelketens de voor naamste afnemers zijn. Zij beschikken immers vrijwel altijd over schotelantennes. Ook particulieren die een schotelantenne bezitten, zullen het signaal van NPR kunnen ontvangen. Het is de bedoeling dat heel Euro pa wordt bediend, met mo gelijk als uitzondering het uiterste zuiden en oosten. WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 Midas Dekkers in VARATV-Magazine: „De Fransen houden veel van dieren, mits smakelijk klaarge- maakt. De natuur be schouwen ze als een goed gesor teerde etalage, waarin de Grote Poelier zijn waren alleen maar le vend heeft uitgestald om ze vers te houden. Je hoort er niet zozeer de vogels, als wel de kogels flui ten, met het gevolg dat je in Frankrijk op je bord dieren aan treft, waarnaar jé bij ons niet eens mag wijzen." Fred Emmer in Story: „Ik wil niet meer in aanraking ko men met het Hilversumse wereld je. Ik ben tevreden met het leven zoals ik dat nu leef en zou niet te rug willen naar welke periode in mijn leven dan ook. Ik heb mijn gelukkige momenten, en dat is voldoende. Iemand die zegt dat hij gelukkig is, geloof ik niet." Adèle Bloemendaal in Privé: „Ik vecht niet meer tegen mijn leeftijd. Jarenlang ben ik opstan dig geweest. Nietaleen het fysie ke aspect vond ik ondraaglijk, maar ook het idee dat ik op weg naar het einde was. Net op het moment dat je weet hoe je leven in elkaar zit, word je eruit wegge rukt. Dat vond ik zó slecht gere- Urbanus idolaat van Belgisch ko ningshuis. foto archief „Als kind hield ik al zielsveel van onze koning, en hij hield op zijn beurt onze koekjes vers. Nergens kon je je koekjes knapperiger houden dan in die blikken dozen met onze koning erop. Ik droom de ook vaak dat ik, samen met hem, verdrinkende gastarbeiders uit de vaart trok. De koning gaf hen dan zijn uniform met kepi en al, en ik gaf mijn tupperware doos met boterhammen met salami." Cabarettier Marcel Verreck in VARATV-Magazine: „Weet je wat me nog altijd fan tastisch lijkt en waarvan ik al ja ren droom? Een lied schrijven dat over de hele wereld een hit wordt. Ik zie het al voor me. Jaren later word ik dan aangenomen als ka belsjouwer van Boudewijn Büch, die weer eens een of ander eiland ontdekt of uitgraaft. Als we dan op een dag met de oorspronkelij ke eilandbewoners om een vuur zitten, hoor ik die mannen ineens mijn lied zingen. Dat moet toch j fantastisch zijn!" Gitarist Jan Akkerman in Privé: „Ik ben een moeilijke jongen en waarom niet? Hele kerkhoven lig gen vol met makkelijke jongens, daar wil ik niet bij horen. Het punt is dat ik vaak met mezelf in de knoop zit. Er zit schijnbaar iets meer in dit beestje dan in door snee mensen." Ramses Shaffy in Story: „Ik ben met mijn derde jeugd be zig. Mijn tweede beleefde ik rond mijn veertigste. Nu ben ik bijna zestigen ik moet eerlijk bekennen dat ik het niet gemakkelijk heb. En dat is nog zachtjes uitgedrukt. Ik voel me soms heel eenzaam. In deze tijd van Aids durf ik geen kortstondige contacten meer te leggen. En dat vind ik heel erg jammeren frustrerend." Paul Witteman in Revu: „Ik zie veel ijdelheid bij mensen aan de top op de Nederlandse te levisie. Dat ze in een omgeving zitten waarin ze te weinig op hun sodemieter krijgen. Dat merk je aan mensen. En je ziet het aan de programmaformule die dan ten onrechte niet wordt bijgesteld. Aan de manier van kijken, van kleding, aan de publiciteit die ze bereiken, je ziet het aan alles." „LizSnoyink in Story: „Een vasten kuur doet je iets. Het is een reiniging van je hele li chaam. Bewijs? Ik had een flinke talgbult op mijn schouder. Na het gezondheidsvasten was 't ding compleet verdwe nen. Door het li- chaam zelf opgege- ten. Kun je nagaan wat er van binnen gebeurt." National Public Radio boekt grote successen in VS WASHINGTON RENATE VAN IPEREN John Dinges, hoofd van de afdeling nieuws en in formatie van de National Public Radio (NPR) te Washing ton, heeft evenals andere 'big shots' in de Amerikaans omroe- pindustrie, een werkkamer van slechts zeër bescheiden om vang. Gemakkelijke stoelen staan er niet. Een kopje of plas tic beker koffie is er niet. Op de grond staat een gouden oorkon de van de Columbia University. Dinges heeft die hoge onder scheiding gekregen voor diens „excellent journalism". Volgens de Universiteit heeft NPR de manier waarop radio met het nieuws omgaat totaal veranderd in de VS. De ingelijste prijs wacht nog op een mooi plekje aan de wand. Toen Dinges in 1985 bij NPR ging werken, moest hij zijn vrienden en kennissen onveran derd uitleggen wat dat nou pre cies was. Gelukkig behoort dit ongerief voorgoed tot de verle den tijd. NPR, opgericht eind ja ren zestig, heeft sinds de Golf oorlog parmantig een plek ver overd bij het publiek. De luister cijfers vertonen nog steeds een stijgende lijn en bevinden zich - landelijk gemeten - in de orde van grootte van vijftien miljoen. Bij NPR werken honderdvijf tig journalisten en twaalf full-ti me correspondenten in het bui tenland. Zij zijn verantwoorde lijk voor een nieuwsprogramma in de ochtend, Morningshow, tussen 6 en 12 uur, nieuwsbul letins op de hele en soms de halve uren en een mid dagnieuwsprogramma, getiteld All Things Considered. Grootste wens: een 'late night' nieuws programma. De vraag wat nou eigenlijk het verschil is tussen de Britse staatsomroep BBC en 'zijn' pu blieke National Public Radio (NPR), wekt bij John Dinges een reactie als werd hij door een wesp gestoken. De kleinste ver wijzing naar welke overheidsin menging dan ook, raakt hem diep in het hart. Die inmenging is er namelijk niet en mag er ook niet komen, vindt Dinges. Voor de komende drie jaar heeft de regering een bedrag van 1,3 miljard dollar (dat is ruim twee miljard gulden) uit getrokken voor publieke radio en televisie. Net als in ons land is televisie van dit budget de grootste slokop. Dit medium krijgt 75 procent van het be drag. Het geld wordt doorge sluisd via een zelfstandig opere rende raad van commissarissen, de Corporation for Public Broadcasting (CPB). De radio- poot van de publieke omroep levert de door haar gemaakte programma's aan 450 aangeslo ten lokale, publieke stations. Deze stations betalen voor die service en kunnen desgewenst ook eigen, lokaal en regionaal getinte programma's uitzenden. Terug naar de BBC. Dinges: „Het essentiële verschil tussen ons en andere publieke omroe pen als de BBC is dat wij im muun zijn voor directe bemoei enis van de overheid. Onze raad van commissarissen schermt ons van de overheid af." Dat niet iedereen gelukkig is met deze constructie blijkt wel uit een gestage stroom van klach ten uit de hoek van regering en overheid. De programma's van NPR zouden niet objectief ge noeg zijn en te weinig even wichtig. Op de vraag of die critici dan totaal ongelijk hebben, zegt Dinges zuchtend: „Ach, er is niets nieuws onder de zon. Het draait allemaal om de vraag wie het uiteindelijk voor het zeggen heeft. Als dat de overheid is, dan ben je niet meer dan een regeringsradio. Als dat de politi ci zijn, is het nog vele malen er ger. Er gaan in het Congres stemmen op onze programma's door te lichten op hun even wichtigheid." Zeggenschap Dat maakt het leven er niet ge makkelijker op. „Het is een on behaaglijk gevoel. Mijn grootste zorg is dat mijn journalisten zich er geen zorgen over maken en op de oude voet doorgaan met het selecteren van nieuws. Ik blijf er de nadruk op leggen, dat we, hoewel we geld krijgen van de overheid, geen onder deel uitmaken van de overheid. Dat is absolute voorwaarde voor onze geloofwaardigheid." Een veel gehoord verwijt is dat de overheid veel geld steekt in de publieke omroep, waar over zij totaal geen zeggenschap heeft. „Dat is nou precies wat onze tegenstanders zeggen. Het kost te veel en we hebben er geen invloed opi Dan zeg ik: wij hebben een taak. Wij brengen programma's, die je nooit zult horen op commerciële radio. De commercie zou die pro gramma's overigens best kun nen maken, maar ze zijn er al tijd vanuit gegaan dat je er geen geld mee kunt verdienen. Wij zijn intussen zo succesvol dat we naar alle waarschijnlijkheid winst konden maken, als we met commercials zouden wer ken. Dat is het ironische van de situatie. Want het hele idee is, dat deze vorm van radio nou juist die onafhankelijke geld stroom nodig heeft." „Maar, voor alle duidelijk heid, ik heb geen enkele trek in commerciële radio. Kijk eens naar ons schema van vandaag. De onderwerpen duren tussen de drie en ruim zeven minuten. Een commercieel station stopt tussen ieder onderwerp een commercial en zal een lang on derwerp drie maal onderbre ken." John Dinges van National Public Radio heeft vergevorderde plannen om ook in Europa uit te gaan zenden. foto gpd Veel geld John Dinges heeft alle lof voor „die wijze Congresleden", die eind jaren zestig warme pleitbe zorgers waren voor de publieke radio en televisie. Juist vanwege die onafhankelijkheid ten op zichte van de adverteerders. „Zij waren zich er toen al bewust van dat deze vorm van journa listiek zo belangrijk is dat de overheid er geld voor over moet hebben. Men vond dat de over heid een zekere rol diende te spelen op tal van terreinen. Daar hoorde de omroep ook bij. Ik ben ervan overtuigd dat als we in 1967 niet waren opge richt, we vandaag de dag niet zouden bestaan. Want het kli maat is totaal veranderd. Priva tisering is nu het toverwoord." Tijdens de Golfoorlog zijn de luistercijfers van NPR fors ge stegen, een trend die zich heeft doorgezet ook na afloop van de oorlog. „Mensen hadden in die periode een enorme honger naar nieuws. Velen ontdekten toen pas ons bestaan. Wij inves teerden veel geld in de verslag geving. Niet alleen de headlines, de schreeuwerige koppen, maar ook de achtergronden. Steeds maar door. We werden wel ver geleken met CNN. Maar met dit verschil dat de kijkcijfers van CNN na de Golfoorlog naar be neden duikelden, terwijl die van ons zijn blijven stijgen. Mensen vertrouwen, wat het nieuws be treft, weer op de radio." Personalityshoxv RTL 4 is georganiseerde chaos In de documentaire 'Hoger dan de Mount Everest' komt uitgebreid aan de orde hoe de berg wordt opgemeten. In 1986 kwam het bericht dat de Mount Everest waarschijnlijk niet de hoogste berg ter wereld was, maar de K 2, een berg in Pakis tan. Voor Edmund Hillary, de gene die de berg in 1953 voor het eerst beklom, een grote schok. Deskundigen besloten beide bergen met behulp van satellieten opnieuw te meten. De documentaire gaat in op de uitslag van dit onderzoek en be licht de verschillende meettech nieken die worden gebruikt om de hoogte van de bergen te be palen. (Uitzending, morgenavond, 20.23 uur, Nederland 2) en georganiseerde chaos. Drie rij- I dende camera's, twee handcame- ra's, evenzoveel cameramensen, kabelsjouwers, geluidstechnici, een opna meleider en een uitvoerend producent. Meer dan twintig mensen krioelen op enke le tientallen vierkante meters studiovloer bij Joop van den Ende in Aalsmeer. Toch weet ieder van hen precies wat hem of haar op welk moment te doen staat. Regisseur Pa trick van Mierlo geeft weliswaar via de 'oortjes' aanwijzingen, maar ongelukjes ge beuren altijd. Zeker in het nieuwe programma Rolf X. Alive. Het programma waarin, zo meldde RTL 4 bij de lancering, alle televisiewetten overtreden worden. Een cameraman in beeld is geen probleem, een struikelende gesprekspartner is meer dan welkom en gastheer Rolf X(avier) Wouters vindt het wel grappig dat de zender van zijn microfoon plotseling uit zijn broekzak valt en hulpe loos boven de grond bungelt. De camera duikt er gretig bovenop. De geluidstechnicus aan de zijlijn veert even overeind. Televisiewetten mogen dan overtreden worden, maar de presentator moet in de huiskamer wel te verstaan zijn. Loos alarm. Wouters komt luid en duidelijk over. Rolf X. Alive wordt twee dagen voor de uitzending (zondagavond) opgenomen. In een klein uur ontvangt Wouters in zijn prachtige hotelsuite een paar bekende gas ten. Het verloop van het programma staat in grote lijnen vast. De invulling is steeds een verrassing voor zowel Wouters als de gasten zelf. De presentator, die tevens be denker en eindredacteur van het program ma is, houdt bewust hele minimale voorge sprekken met zijn gasten. „Dit programma valt of staat met de spontaniteit van mijn gasten. Ik vraag voor de opname eigenlijk alleen waar ze per se niet over willen pra ten", legt Wouters na afloop van de opna me uit. De sigaretten die hij het afgelopen uur heeft moeten missen, haalt hij in hoog tempo in. Het minimale contact voor de uitzending betekent overigens met dat Rolf volkomen In de studio van Rolf X. Alive heerst een georganiseerde chaos. foto gpd onvoorbereid zijn gasten op de sofa laat plaatsnemen. De vijf redactie- en produk- tiemedewerkers volgen en spreken de gas ten uitgebreid en geven Wouters aankno pingspunten. In Rolf X. Alive wordt meer van de gasten verwacht dan in de gemid delde talkshow. Een passieve houding als 'kom maar op met je vragen ik geef wel ant woord' is volgens uitvoerend producent Da vid Schaling dodelijk voor het programma. „We verwachten van onze gasten dat ze op scherp staan als ze binnenkomen. Ze moe ten wedervragen stellen, zich met elkaar be moeien, meespelen." Acteur Serge Henri Valcke heeft dat goed begrepen. Als Wouters als een gek door het decor rent om alles netjes te hebben voor de komst van Patty Brard, klopt hij het denkbeeldige vuil uit de sofa. Hij grijpt di rect de microfoon als Rolf hem uitnodigt een lied te zingen. Settien „Dit programma heeft een aantal seizoenen nodig om te settien. In Amerika zijn gasten gewend om meteen een grote mond op te zetten als ze in een show zitten. Hier moe ten ze dat nog leren", meent Wouters. Het programma zou wat hem betreft ook langer mogen duren. De kijker kan de gast dan be ter leren kennen en er is meer ruimte om grappen te maken. Storende factor in Rolf X. Alive is de spon sor, het Rode Kruis. Het image van een gastheer van een personalityshow loopt een aardige klap op als hij in zijn programma leden moet werven voor het goede doel. Als het bij een billboard bleef was er weinig aan de hand, maar Wouters-gaat zelfs op bezoek bij de projecten van het Rode Kruis en laat de verslagen daarvan in zijn programma zien. En hij heeft het er tussen de opnamen van zijn programma door nog druk mee ook. David Schaling spoort hem aan snel met het spotten en monteren van de show te beginnen. Zo kunnen ze nog een paar uurtjes slaap pakken, voordat morgen het vliegtuig naar Kenia vertrekt. Daar wacht het Rode Kruis. De hoogste berg van de wereld werd in 1949 voor het eerst offi cieel gemeten. Men kwam toen tot de conclusie dat de berg 8.882 meter hoog moest zijn, met een afwijking van ongeveer 3 meter. In 1974 werd van de Mount Everest de maat op nieuw genomen, nu iets precie zer. De onderzoekers kwamen toen uit op 8.848,13 meter. In september vorig jaar konden de atlassen opnieuw worden aan gepast. De Mount Everest bleek ruim 2 meter langer te zijn dan in 1974. De Mount Everest is niet de hoog ste berg ter wereld, maar de K 2 in Pakistan. foto pr Volgens Rolf Wouters heeft Rolf X. Alive een aantal seizoenen nodig om te settien. foto frankfahrner

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10