VN: Milieu beschermen bij conflict Buitenland Veel politieke opschudding na nazi-mars in het Duitse Fulda Azeri's in het nauw gedreven door Armeniërs en Talysjen Zwaar bewaakt gebed Fotograaf onder v,uur Ruim 150 miljoen hectare tropisch woud verdwenen binnen tien jaar Onrust in Barcelona door ET A-bommen DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 'VN-leger vernield ziekenhuis' MUQDiSHO Eenheden van de VN-vredesmacht in Somalia zijn gistermorgen het Benadir-ziekenhuis in de hoofdstad Muqdisho binnengedrongen en hebben daar. op zoek naar wapens, de kin derafdeling beschadigd. Dat heeft de Duitse hulporganisatie Ca ritas bekendgemaakt. Bij de zoektocht werden deuren ingetrapt en medicijnkasten overhoop gehaald. Nog levenden onder puin Thais hotel korat» Drie dagen na het instorten van een hotel in het Thaise Korat hebben reddingswerkers gisteren vijf vrouwen onder het puin gevonden. De vrouwen konden niet worden bevrijd maar worden nu via pijpen van zuurstof vorozien. Volgens het rege ringscoördinatiecentrum liggen onder het puin nog 50 tot 60 mensen. Leraren zwarte scholen in staking Johannesburg» Naar schatting60.000 leraren aan zwarte scholen in Zuid-Afrika zijn gisteren in staking gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. Ongeveer twee miljoen leerlingen, onder wie eindexamen-kandidaten, blijven door de actie verstoken van on derwijs. De aan het ANC gelieerde bond van onderwijzend per soneel wil met de staking een loonsverhoging van 20 procent af dwingen. De regering wil niet verder gaan dan 6,7 procent. Nieuwe bosbranden in zuid-Europa athene Nauwelijks waren de vorige onder controle of er zijn in het afgelopen weekeinde nieuwe bosbranden uitgebroken in zo wel Griekenland als Italië. In Griekenland ontstonden 32 nieuwe brandhaarden. De grootsten woeden op Euboia, Thassos bij Kö- rinthe en om de berg Parnitha bij Athene. In Italië woeden bran den rond Milaan, in .Umbrië en Campanië. Aanklager Neurenberg overleden frankfurt am main» De hoofdaanklager in het na-oorlogse Neu- renberg-proces tegen nazi-oorlogsmisdadigers is zondag overle den in Köningstein bij Frankfurt. De Duits-Amerikaanse jurist Robert W. Kempner werd 93 jaar. Reeds twee jaar na de machts greep door de nationaal-socialisten eiste hij in 1931 de ontbin ding van de NSDAP en een aanklacht wegens hoogverraad tegen Hiüer. In februari 1933 werd Kempner ontslagen eb vluchtte uit eindelijk via Italië en Frankrijk naar de VS. In 1945 keerde hij naar Duitsland terug. Indonesië schaft visum af jakarta Toeristen die niet langer dan twee maanden in Indone sië blijven, hebben geen visum meer nodig. Dat is gisteren in Ja karta bekend gemaakt. De maatregel geldt voor toeristen uit 45 landen, waaronder Nederland en België. De visumloze periode mag niet worden verlengd of gebruikt voor zakendoeleinden. Uganda: 1,9 miljoen seropositieven i het Ugandese AIDS-preventieprogramma, gisteren. Het land heeft momenteel zo'n 1,9 miljoen mensen die met het AIDS-virus zijn besmet; bij 300.000 anderen is de ziekte reeds uitgebroken. Ma- dra riep de Ugandese bevolking op zich te onthouden van ge meenschap, monogaam te blijven of condooms te gebruiken. Toeristenboot in Egypte beschoten Cairo» Een gewapende man heeft gisteren in Egypte schoten af gevuurd op een boot met 44 Britse toeristen die op de Nijl in het zuiden van Egypte voer. Niemand raakte gewond. Volgens de politie vuurde de schutter acht kogels op de romp van het vaar tuig af. berlijn hans hoogenduk correspondent De ongestoorde mars van meer dan 600 neo-na- zi's in Fulda (in de Duitse staat Hessen) heeft gisteren voor veel politieke opschudding ge zorgd. De rechts-extremisten gingen zaterdag de straat op om de dood van Hitiers plaatsvervan ger, Rudolf Hess, te herdenken. De neo-nazi's doken in Fulda op nadat pogin gen om in andere steden een mars te organise ren door duizenden politiemensen onmogelijk was gemaakt. De in Fulda schaars aanwezige politie liet de neo-nazi's demonstreren, terwijl linkse tegendemonstranten buiten de stad wer den tegengehouden. Minister Kinkel van buitenlandse zaken sprak gisteren schande van het politie-optreden. Vol gens hem had de politie de mars moeten stop pen. Ook de voorzitter van de Centrale Joodse Raad. Bubis, had geen goed woord over voor de houding van de politie. Hij beklaagde zich er vooral over dat de commissaris van politie had gezegd geen nazi-symbolen te hebben gezien, terwijl die op alle TV-beelden en foto's duidelijk zichtbaar waren. De Hessische staatssecretaris van binnenland se zaken Kulenkampf verdedigde het beleid van de politie. Het belangrijkste doel van de politie, namelijk het voorkomen botsing tussen rechts- e bereikt, verklaarde de staatssecretaris. Hij moest echter toegeven dat de politie absoluut niet voorbereid was op de komst van de neo-nazi's hoewel in alle steden een demonstratievoor beeld gold. Verder werd duidelijk dat de goed georganiseerde extremisten de politie regelrecht om de tuin hadden geleid. Nadat de poging om in het Oostduitse Bis- schofferode een demonstratie te houden, onmo gelijk was gemaakt door de massaal aanwezige politie, waren de extremisten richting Fulda ge trokken. Bij een parkeerplaats op de autosnel weg Kassei, iets ten noorden van Fulda, werden ze door de politie tegengehouden. De neo-nazi's zeiden dat ze op weg waren naar een bijeen komst van de rechts-extremistische DVU bij gewelddadige JVlünchen. Volgens de bewindsman klonk dat links-extremisten, is gezien de afstand aanvaardbaar en daarom kre gen de bussen en auto's een politie-escorte tot de Beierse grens. Kulenkampf ging op zijn persconferentie niet in op de opmerking dat de extremisten alle snel heidsbepalingen hadden moeten overschrijden om nog op tijd in de Beierse hoofdstad te ko men. Tot verrassing van de politie namen de ex tremisten de afslag Fulda. waar op dat moment slechts een handvol agenten inzetbaar was. De plaatselijke politie schakelde pas andere eenhe den in toen de twee uur durende mars van de neo-nazi's voorbij was. Zelfs de in en rond de stad gelegerde para-militaire bundesgrcnzscliutz werd niet gealarmeerd. Aan het eind van hun demonstratie mochten de neo-nazi's zelfs per politie-megafoon bedanken voor de samenwer king. Algemeen wordt aangenomen dat deze her denkingsmars nog een behoorlijk politiek staartje zal krijgen. Naleving milieuverdragen afdwingen De Verenigde Naties willen dat er meer aandacht komt voor de bescherming van het milieu in gebieden waar zich gewapende conflicten voordoen. In een gisteren ge publiceerd rapport zegt VN-secretaris-generaal Boutros Ghali dat het belang van het milieu in gewapende con flicten soms voorrang verdient boven eerbiediging van de nationale soevereiniteit. new york» ips Volgens het rapport hebben ge wapende conflicten over de ge hele wereld de afgelopen de cennia in toenemende mate schade toegebracht aan het milieu. De schade betrof onder andere chemische vervuiling van de bodem, vervuiling van de zee en de atmosfeer, het on bruikbaar maken van grote ge bieden door het plaatsen van mijnen en andere gevaarlijke objecten, en het in gevaar bren gen van waterreservoirs. De aantasting van het milieu heeft vaak niet alleen maar gevolgen voor de strijdende partijen, maar ook voor onschuldige bur gers en neutrale buurlanden. De VN-secretaris-generaal stelt in het rapport voor om de naleving van internationale milieuverdragen te gaan af dwingen tijdens gewapende conflicten. Zo moeten culturele erfgoederen, natuurreservaten en -parken worden beschermd en het leggen van mijnen wor den gereguleerd. Legers die mij nen leggen, moeten de precieze ligging ervan vastleggen, zodat de verwijdering ervan na het beëindigen van het conflict snel kan gebeuren. Boutros Ghali heeft gisteren de Juridisch Commissie van de Algemene Vergadering van de VN verzocht een diepgaand on derzoek in te stellen naar de ge volgen van gewapende conflic ten voor het milieu. Bovendien zal de commissie moeten on derzoeken in hoeverre navol ging van internationale milieu verdragen tijdens gewapende conflicten kan worden afge dwongen. Namibia krijgt Walvisbaai terug De partijen op het Codesa-over- leg over de democratisering van Zuid-Afrika willen dat Namibia de enclave Walvisbaai, het laatste Zuidafrikaanse steun punt in het buurland, terug krijgt. De Zuidafrikaanse rege ring heeft daar in principe mee ingestemd. Een datum voor de overdracht werd niet genoemd. De regering wekte afgelopen maand de woede van anti apartheidsbewegingen met een plan voor de regionale indeling van het toekomstige Zuid-Afri ka, waarbij Walvisbaai onder de westelijke Kaapprovincie viel. De enclave, de enige diepzeeha ven in de regio, ligt op 500 kilo meter van Zuid-Afrika waarvan het deel bleef uitmaken na de onafhankelijkheid van Namibia in 1990. De Verenigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Een heid eisen dat het gebied weer onder Namibia valt. Volgens de Namibische autoriteiten is 95 procent van de 50.000 inwoners Namibisch burger. Sinds no vember '92 wordt het door de twee landen bestuurd, maar Zuid-Afrika weigerde tot dusver zijn soevereiniteit over Walvis baai op te geven. Chinese vrouw verorbert 800 rubber spenen Een vrouw in China is zo verzot op de smaak van rubber dal ze in drie jaar tijd al meer dan 800 spenen van zuigflessen heeft opgegeten. Dat berichtte giste ren de krant Economisch Avondnieuws. De 30-jarige vrouw in Taiyuan ontdekte haar lievelingskostje drie jaar gele den. „Op een dag kauwde ze een speen in stukken en slikte die door", aldus het blad. Vol gens het blad heeft heeft ook haar familie een zwak voor deze lekkerhij. „Alle gezinsleden van de vrouw houden van de geur van rubber. Haar jongere broer is dol op banden", aldus de krant Armeense strijders uit de encla ve Nagorno-Karabach hebben gisteren de Azerbajdzjaanse stad Fizoeli omsingeld. Dat heeft het ministerie van defen sie in Baku bekend gemaakt. Tevens is een opstand tegen het centrale gezag uitgebroken in het zuiden van het land, waar de Talysjen zich hebben afge scheiden. In de straten van Fizoeli vin den man-tot-man-gevechten plaats terwijl vanuit het oosten Armeense tanks oprukken naar de afgegrendelde stad De troe pen uit Karabach zijn ook een offensief begonnen op de zuide lijker gelegen stad Cebrayil, die ze tot op twee kilometer zijn ge naderd. Volgens berichten uit de Azerische hoofdstad Baku wordt ook het zuidwestelijke gebied Qubadli aangevallen, terwijl het nabijgelegen Zange- lan vanuit Armenië wordt ge bombardeerd. Het verlies van de twee ste den zou een nieuwe militaire ramp voor Azerbajdzjan beteke nen. De Armeniërs zouden dan de grens met Iran bereiken en de zuidwestelijke regio's Zange- lan, Dzjebrajl en Koetabli, waar 200.000 mensen wonen, van de rest van Azerbajdzjan afsnijden. „Dit alles wijst op een groot schalig plan om het zuidwesten van Azerbajdzjan t aldus het ministerie in Baku. Maar een militaire woordvoer der uit de enclave beschuldigde juist de Azerbajdzjanen ervan Armeens gebied rond Fizoeli en Cebrayil aan te vallen. Eerder dit jaar veroverden Ar meense strijders het gebied Kel- becer, dat ingeklemd is tussen Armenië en Nagorno-Karabach, waarmee ze het noordwesten van Azerbajdzjan van de rest van het land isoleerden. De strijd om het overwegend door Armeniërs bewoonde Nagorno- Karabach heeft de laatste zes jaar al aan duizenden i het leven gekost. C#> Peking Kinderen zijn klaarblijkelijk overal hetzelfde. Niets oefent zo'n aantrekkingskracht uit als speelgoed pistooltjes. De Chinese jongetjes op de foto houden de fotograaf onder schot. foto reuter will burgess new york» ips Over de gehele wereld is de af gelopen tien jaar meer dan 150 miljoen hectare aan tropische bossen verloren gegaan. Dat meldde de Voedsel- en Land bouworganisatie van de VN (FAO) het afgelopen weekeinde. Volgens het FAO-rapport zijn tussen 1981 en 1990 jaarlijks over de gehele wereld gemid deld 15,4 miljoen hectare aan tropische bossen verloren ge gaan, waarvan het grootste ge deelte (7,4 miljoen hectare) in Latijns-Amerika en het Ca- ribisch gebied. In Afrika is jaar lijks gemiddeld 4.1 miljoen hec tare verloren gegaan en in Azië en het gebied van de Stille Oce aan 3,9 miljoen hectare. Volgens een FAO-onderzoek gebaseerd op satelietgegevens van negentig landen heeft de ontbossing een drastische afna me van 'de totale hoeveelheid biomassa tot gevolg', die een belangrijke rol speelt bij het re guleren van het wereldklimaat. Biomassa is het organisch ma teriaal aanwezig in bomen. Het jaarlijkse verlies aan bio massa was volgens het FAO- rapport de afgelopen tien jaar ruim 2,5 miljoen ton, waarvan 52 procent verloren ging in La tijns-Amerika, 29 procent in Azië en 19 procent in Afrika. Junta Nigeria legt vrije pers aan banden De Nigcriaanse militaire rege ring heeft gisteren in een de creet een aantal kranten verbo den die zij vorige maand al had gedwongen te sluiten. Een van de kranten is eigendom van Moshood Abiola, die naar alge meen wordt aangenomen de geannuleerde presidentsverkie zingen in juni heeft gewonnen In een ander decreet is bepaald dat op het publiceren van valse verklaringen en geruchten maximaal tien jaar gevangenis straf staat, zo berichtte de staatsradio. Moslims India doden hindu's kishtwar ap Moslim-extremisten hebben af gelopen zaterdag in het Indiase deel van Kashmir een bus aan gehouden. de 36 passagiers tot uitstappen gedwongen en ver volgens de vijftien hindu's on der hen doodgeschoten. Dat is gisteren bekend gemaakt door ooggetuigen. De tragedie is de ernstigste van deze aard sinds 1989, toen de afscheidingsbe weging van Kashmir op grote schaal naar de wapens greep. De rebellie speelde zich tot voor een half jaar voornamelijk af in de Kashmir-vallei, rond Srinagar. Sinds een maand of zes vinden ook in Jammu regel matig aanslagen en moordpar tijen plaats. De strijd heeft tot dusver ongeveeer 7.500 mensen het leven gekost. Noodtoestand kust Nicaragua MANAGUA IPS President Violeta Chamorro heeft gisteren in het Caribische kustgebied van Nicaragua tie noodtoestand uitgeroepen, van wege de aanhoudende water overlast. Duizenden mensen kunnen hun huizen niet meer in wegens de voortdurende stortregens die begonnen nadat de tropische storm Brett begin vorige week het gebied passeer de. Als gevolg van Brett werden in het kustgebied vanwege over stromingen ruim 60.000 men sen uit hun huizen verdreven. Volgens gegevens van de rege ring staan ruim honderd dor pen nog steeds onder water en lijkt de toestand eerder te verer geren dan te verbeteren. De wa terstand in de belangrijkste ri vieren in het gebied, de Coco. Bambana en Prinzapolka is nog steeds ver boven normaal. De regering in Managua heeft het buitenland opgeroepen bijstand te verlenen. ACHTERGROND BARCELONA Rtr-DPA-AFP-ANP Hebron Een Israëlische soldaat houdt een oogje in het zeil als ultra-orthodoxe joden hun gebeden afwerken in de 'Grot van'de Patriarchen' bij de graftombes van de bijbelde Abraham, Isaac en Sarah. Alleen aan de vooravond van de joodse maand van Elul - een maand van boetedoening voorafgaand aan het feest Yom Kip poer kriieen de joden toegang tot de grot in He door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. foto reuter havakuklevison Bij alle bommen werden kranten vantevorèn namens de ETA gewaarschuwd. Gisteren ontving de politie enkele bommeldingen die vals bleken te zijn. maar wel tot onrust onder de bevolking leidden. Burgemeester Pascual Maragall riep de burgers op het hoofd koel te houden. Veiligheidsdiensten denken dat de aanslagen het werk zijn van een mobiele ETA-groep. Ze sluiten echter niet uit dat de organisatie een nieuwe cel in de regio Barcelona heeft opgezet, nadat het 'Commando Barcelona' vorig jaar maart werd uitgeschakeld na vuurgevechten en politie-invallen. Tijdens de Olympische Spelen van '92 bleef Barcelona dankzij de scherpe veiligheidsmaatregelen gevrijwaard van Barcelona houdt de adem in nu de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA een nieuwe bommencampagne heeft ingezet in de Spaanse kuststad. Sinds zondag zijn twee bommen onschadelijk gemaakt en twee ontploft. Daarbij vielen in totaal vijf gewonden. ETA-aanslagcn. Na een lange periode van betrekkelijke stilte ging de Baskische beweging in juni over tot de aanval met een aanslag in Madrid die aan zeven mensen het leven kostte. Sindsdien heeft de ETA zich op de voorpagina's van de kranten gehandhaafd met een reeks kleine bomaanslagen op vakantieoorden. Daarbij vielen doorgaans geen slachtoffers, maar de schrik onder de badgasten is groot. De ETA houdt ook al meer dan vijf weken de Baskische zakenman Iglesias Zamora gevangen. Grootschalige acties in Baskenland en elders in Spanje voor zijn vrijlating leverden tot nu toe niets op. Vorige week voorkwam de Ertzaintza. de Baskische autonome politie, met de arrest.itie v.m m hl ETA-leden grootscheepse afpersingspraktijken van Baskische zakenlieden. De afscheidingsbeweging had plannen klaarliggen om tweehonderd zakenlieden onder bedreiging met de dood af te persen. Met de „revolutionaire belasting" financiert de ETA al sinds de jaren zeventig de gewapende strijd voor een onafhankelijk Baskenland

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5