Uitstoot C02 moet met helft minder Onze Top 5 van deze week. O O Binnenland Onderzeeboot op ponton Acht binnenschippers vervolgd voor geweld Kaper Boeing niet gewapend 'Dacht hij niet aan zijn familie?' 'Justitie vergat huisarts schorsing door te geven' Offensief tegen graffiti cri Knakworst, cn Vruchtenthee, 1.59 1.99 jz4r4.99 1.99 Afschaffen minimumloon eerste stap naar verlaging bijstand DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 3 Man geveld door schot eigen revolver brunssum» De 29-jarige man die vorige week woensdag in Brunssum twee politiemannen neerschoot toen die hem wilden aanhouden, heeft zelf verwondingen opgelopen door een schot uit zijn eigen revolver. Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk sluit uit dat de politiemannen de schutter onder vuur hebben genomen. De politie vermoedt dat de man zich expres in de borst heeft geschoten. Hij ligt sinds vrijdag op de ziekenhuisaf deling van de strafgevangenis in Scheveningen. De neergescho ten politiemannen maken het naar omstandigheden goed. Vrijwilligers melden zich bij AzG Amsterdam Bij de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) hebben zich tot nog toe tien vijftien hulpverleners gemeld die voor korte tijd naar Bosnië willen. Vorige week startte de hulpor ganisatie met een wervingscampagne. AzG hoopt de eerste mensen volgende week uit te zenden. De hulporganisatie zit al sinds het uitbreken van het conflict in april 1992 in de hoofdstad Sarajevo en is daar met een team van twee mensen verantwoor delijk voor zestig procent van de medicijnvoorziening. Militair verleden centraal in museum delft» Veteranen en andere belangstellenden kunnen voortaan in het Legermuseum in Delft terecht voor informatie over het militaire verleden van Nederland. Vooral over de strijd om de onafhankelijkheid van Indonesië zijn veel gegevens beschikbaar. In de afgelopen jaren is gebleken dat ouder wordende veteranen grote behoefte hebben hun verleden te onderzoeken. Het Vete ranen Informatie Punt (VIP) werd gisteren in aanwezigheid van onder meer de legertop in gebruik gesteld door prof. dr. Thoenes, die twee jaar geleden een rapport schreef over de vete- ranenproblematiek in Nederland. Zeker acht van de ruim honderd binnenschippers die vorige week bij Terneuzen actie heb ben gevoerd, worden vervolgd wegens openlijke geweldple ging, bedreiging en vernieling. Dat heeft het openbaar ministe rie in Middelburg gisteren be kendgemaakt. Twee schippers zijn inmid dels verhoord, tegen de overige zes zal deze week proces-ver- baal worden opgemaakt. De schippers zijn opgespoord aan de hand van foto's en video-op- namen, die door de politie zijn gemaakt. De twee verhoorde binnen schippers hebben belastende verklaringen over hun collega's afgelegd. Zo'n dertig collega's van hen verzamelden zich giste ren op het politiebureau van Terneuzen. Zij eisten dat de po litie bekendmaakte wie wan neer zal worden verhoord. „Om tactische redenen" weigerde de politie echter op deze eis in te gaan. Officier van justitie in Rotter dam mr. R. van der Hoeven treedt in het binnenvaartcon- flict op als landelijk coördinator voor het openbaar ministerie. Volgens hem maakt justitie geen heksenjacht op binnen schippers, maar is sprake van een terughoudend beleid. ,,A1 is het zonneklaar dat er de afgelo pen weken incidenten zijn ge weest die justitie niet door de vingers kan zien, maar je hoeft deze'mensen niet meteen van boord te halen." Bij het Landelijk Coördinatie centrum van de politie in Drie bergen zijn tijdens de schip- persacties die ruim zes we ken duurden meer dan 180 meldingen, vooral van schip pers die wilden varen, geno teerd. Wereld Natuur Fonds over broeikaseffect: den haac/bilthoven p-cpd De uitstoot van kooldioxide in Nederland moet in 2000 vijftig procent minder zijn dan in 1990. Ook in de rest van de wereld moet de uitstoot drastisch worden be perkt. Dat is de belangrijkste aanbeveling van het Wereld Natuur Fonds-Nederland (WWF) bij de presentatie van het rapport 'Some like it hot', dat een compleet beeld geeft van de effecten van het broeikaseffect. rende omstandigheden. „De systemen verplaatsen zich niet, zoals tot nu toe werd gedacht. Zij hebben geen wieltjes of be nen", aldus Woldhek. Plante en diersoorten kunnen zich wel verplaatsen, maar WWF betwij felt of zij voldoende tijd krijgen om zich aan te passen. In het verleden hadden planten of die ren voor een klimaatsverande ring van één of twee graden duizend jaar de tijd om zich aan te passen. Nu gaat die verande ring ten minste tien keer zo snel, aldus drs. S. Schone, milieumedewerker van het WWF. Volgens CDA-voorzitter en senator drs. W. van Velzen, die gisteren als eerste het rapport kreeg, vergt het een grote in spanning van zowel de politiek als maatschappelijke organisa ties om het tij nog op tijd te ke ren. Vooruitlopend op de pre- rotterdam In de Rotterdamse haven arriveerde gis teren een Duitse onderzeeër, bestemd voor Technik Museum Speyer in Duitsland. De boot lag tot voor kort afgemeerd in de Noordduitse havenstad Wil helmshaven. In de haven in Rotterdam werd de on derzeeboot op een ponton geplaatst voor verder transport over de Rijn en de weg. Het gevaarte, dat 529 ton weegt, is 46 meter lang, 4,60 meter breed en 9 meter hoog. foto anp koen suyk In het rapport stelt het interna tionale Wereld Natuur Fonds, het WWF, dat de gevolgen van de opwarming van de aarde rampzalig zijn voor de natuur in de hele wereld. Uit het onder zoek blijkt volgens directeur drs. S. Woldhek van WWF voor het eerst dat het warmer worden van de aarde desastreuze gevol gen heeft voor het tropisch bos. Ook koraalriffen zullen de ver anderingen merken. Grote aan tallen soorten planten en dieren worden daardoor ernstig in hun voortbestaan bedreigd. Wold hek: „Dit is niet zomaar een milieuprobleem. Dit is hét grootste milieuprobleem van dit moment." Vele ecosystemen zullen vol gens de onderzoekers van het WWF niet de tijd krijgen zich aan te passen aan de verande- Politie vindt 4.300 kilo hasj roosendaal anp In een bestelbusje en een speedboat in Roosendaal heeft de politie afgelopen vrijdag een partij van 4.300 kilo hasj gevon den en in beslag genomen. Het gaat om tientallen pakketten. Dit heeft de politie vandaag be kendgemaakt. De straatwaarde van de partij, die uit tientallen pakketten bestond, bedraagt zo'n 43"miljoen gulden. De ei genaar van de boot en de bus, een 29-jarige man, is aangehou den en ingesloten. sentatie vrijdag van het CDA- verkiezingsprogramma ver klaarde hij dat zijn partij in de verkiezingstijd inzet op drie evenwaardige doelstellingen: werkgelegenheid, milieu en vei ligheid. In eigen land zal vol gens hem moeten worden ge werkt aan een gedragsverande ring bij de burger. Uit een vandaag gepubliceerd onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Milieuhygiëne (RI VM), het KNMI in De Bilt en het Belgische KMI in Ukkel blijkt dat ook de toestand van de ozonlaag zorgwekkend is. Me tingen tonen aan dat de ozon laag, die het leven op aarde be schermt tegen de schadelijke ef fecten van de ultraviolette stra ling van de zon, in heel Europa dertien procent beneden het gemiddelde over de afgelopen twintig jaar ligt. Boven Neder land en België is dat zelfs bijna twintig procent. Volgens dr. R. van Aalst van het RIVM is er echter nog geen reden tot gezondheidsadviezen aan het publiek: „Duidelijk is wel dat ultraviolette straling ef fect heeft op huidziekten, oog aandoeningen en het afweer systeem tegen infecties". amstelveen/düsselporf GPD De kaper van de KLM-Boeing- 737 had geen wapens bij zich. Er waren in het toestel ook geen explosieven aangebracht. Vol gens de politi heeft de ma Egyptenaar, geheel op eigen houtje gehcfrideld. De Egyptenaar die zondag dreigde een KLM-Boeing met 135 mensen aan boord op te blazen, had wel een tasje bij zich, maar daarin zaten slechts een paar pakjes sigaretten. Ook i het volledig doorzochte vlieg- wapens gevonden. •Volgens de Duitse politie heeft de bemanning van de ge kaapte Boeing een doorslagge vende rol gespeeld in de elf uur durende kaping. Het woord van Düsseldorf werd voornamelijk gevoerd 40-jarige door de bemanningsleden. De kaper kwam slechts sporadisch aan de microfoon. Een van de eisen van de kaper was dat sjeik Omar Abdel-Rah- man die in Amerika vastzit, moest worden uitgewezen naar Egypte omdat hij daar veel zwaarder voor zijn daden wordt gestraft. Gisteren heeft een tuig zijn geen explosieven of Amerikaanse federale rechter laten weten dat de blinde sjeik die sinds juli vastzit, kan wor den uitgeleverd aan Egypte. Rahman wordt er in Egypte van verdacht dat hij zijn radicale aanhangers heeft aangezet tot het plegen van een golf van aanslagen." Hij wil van Egypte een Islamitische staat maken. De Amerikanen vermoeden ook (maar kunnen dat niet hardma ken) dat de sjeik op een of an dere manier is betrokken bij de aanslag op het World Trade Center in New York in februari dit jaar waarbij zes mensen werden gedood en duizenden gewonden vielen. shubakcharbi Wallage werd door Kok tot stap gedwongen den haag gpd PvdA-leider en vice-premier Kok heeft staatssecretaris Walla ge gedwongen tot de overstap van Onderwijs naar Sociale Za ken. Dit blijkt uit een interview met Wallage in Sozavox, het blad van Sociale Zaken. Wallage volgde op 4 juni Ter Veld op als staatssecretaris van sociale za ken nadat haar eigen PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer het ver trouwen in haar had opgezegd. wallage zegt de overstap al leen te hebben gemaakt omdat Kok vond dat het moest. Walla ge: „Aan het eind van de ge sprekken met Kok heb ik dan ook gezegd: Luister eens, ik vind het geen goede beslissing maar jij bent de baas". Elders in het interview merkt Wallage op: „We zitten immers in een fase, ook als partij, waarin je niet moet gaan debatteren met de kapitein als er zo'n storm over het schip gaat. Dan doe je wat er wordt gezegd". Wallage ziet zichzelf tot aan de verkiezingen van mei vol gend jaar als politiek crisis manager. Hij is er van overtuigd dat het kabinet de rit uitzit. De staatssecretaris houdt zich niet met alles bezig en probeert slechts op een beperkt aantal onderwerpen spijkers met kop pen te slaan. Wallage noemt de WAO, de bijstand, de financiële problemen binnen de sociale zekerheid, de toekomst van'de sociale zekerheid in een ver- slechterénde economie en de oositie van de minima. Dorpelingen van Egyptische kaper zijn ontzet het bericht van zijn arrestatie hen bereikte, verliet de familie direct het huis. Maar Egyptische verslaggevers wisten de vrouw van Gharib toch te pakken te krijgen. Ze vertelde dat haar man op reis is in Egypte en on mogelijk het land uitkan, omdat hij zijn paspoort drie maanden geleden is kwijtgeraakt. Volgens mevrouw Gharib heeft mogelijk iemand anders, met het pas poort van haar man, de kaping uitgevoerd. Buurman Adbel Azzam ver klaart dat Gharib, die bijna geen onderwijs heeft genoten, trots is op zijn eigen opgebouwde steenfabriek. Volgens Azzam is Gharib een rare en impulsieve man die graag de aandacht trekt. „Hij heeft de kaping uit gevoerd om wereldberoemd te worden, dat weet ik zeker. Ik ben wel verbaasd dat hij de moed heeft gehad. Heeft hij dan niet aan zijn familie gedacht?" den haag anpcaat is het gebruikelijk dat de geschorste artsen van het Openbaar Ministerie te horen krijgen wanneer hun schorsing ingaat. Volgens een woordvoer ster van het ministerie van volksgezondheid is de inspectie wegens personeelsgebrek ech ter niet in staat te controleren of geschorste artsen zich ook aan hun straf houden. De zaak kwam vorige week toevallig aan het licht bij de be handeling van een andere on- tuchtzaak. De geschorste huis arts bleek namelijk als waarne mer een medische verklaring te hebben afgegeven. De PvdA heeft kamervragen over de kwestie gesteld. Justitie in Den Haag heeft ver zuimd een 34-jarige huisarts uit Voorburg te vertellen dat zijn schorsing van een half jaar op 19 mei inging. Daardoor bleef de huisarts gewoon doorwer ken. Dat zegt de advocaat van de betrokken arts, mr. W. Hol- lenberg. De arts heeft inmiddels zijn werk neergelegd. be arts werd op 3 maart door het Medisch Tuchtcollege ge schorst wegens een poging tot verkrachting van een patiënte. Voor dit vergrijp werd de arts door de rechtbank tot achttien maanden cel veroordeeld. Het hoger beroep in deze zaak moet nog dienen. Volgens de advo- De kaper van de KLM-Boeing komt uit het overwegend agra rische dorpje Shubak Gharbi, 26 kilometer buiten Cairo. Ie dereen in dit dorp is wel op een of andere manier familie van Khaled Abdel-Moniem Gharib. Het dorp staat op zijn kop, niemand kan haast gelo ven dat de 40-jarige Egypte naar in zijn eentje een kaping heeft uitgevoerd. Over één ding zijn de dorpelin gen het eens: Gharib onder houdt geen banden met welke politieke groeperingen dan ook. Buren en andere familieden schilderen Gharib af als een im pulsieve man die zich ontzet tend kan opwinden over de slechte behandeling van de Bosnische moslims in het voor malige Joegoslavië. Hij werd vo rig jaar Nederland uitgezet we gens poging tot brandstichting bij het Vredespaleis in Den Haag. Daar demonstreerde hij in zijn eentje voor de moslims in Bosnië. „Gharib is niet actief, noch politiek, noch op islamitisch ge bied. Ik heb altijd het idee dat er iets in zijn hoofd verkeerd zit", zegt de neef van de kaper, Ab- del-Wahab-Gharib. Een van de eisen die Gharib bij de kaping stelde was dat maatregelen zou den werden genomen tegen de Serviërs voor hun aanvallen op Bosnische moslims. Ook eiste hij uitlevering en berechting van sjeik Omar Abdel-Rahman van de Verenigde Staten aan Egypte omdat de sjeik daar veel zwaarder wordt gestraft voor zijn daden. Een andere neef neemt het op voor zijn oom. „Gharib is een succesvol aannemer. Hij is twee keer naar Nederland gereisd om lopende banden voor bakstenen te importeren. Gharib gaat elke vrijdag naar de moskee, zoals de meeste moslims." Gharib woont met zijn vrouw, zoon en drie dochters in Al- Badrshein, nabij Cairo. Toen Amsterdam Een medewerker van een bedrijf brengt in Amsterdam een speciale coating aan op een brugleuning. De coating is bedoeld om graffiti en 'wildplakken' van stickers en affiches tegen te gaan. De werk zaamheden zijn onderdeel van een offensief van het Amsterdamse ge meentebestuur. Ter ontmoediging van daders worden plekken die zijn bewerkt onmiddellijk schoongemaakt en binnen 24 uur gecontroleerd. Bij herhaling wordt opnieuw gereinigd. foto anp ruud hoff blik 200 gram Crispy chips, diverse smaken, zak 200 gram en 25 gram extra diverse smaken, doosje 20 zakjes a 4 gram C(1 Hele kip, kilo Zoete witte druiven "Victoria" kilo Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 augustus a.s.. "Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. s 1 E Cï l.oy achtergrond SJAAK SMAKMAN HAARLEM De christen-democraten kunnen voor hun plan vooral wijzen op het Centraal Plan Bureau. Dat heeft berekend dat een belangrijk deel van de enorme werkgelegenheidsgroei in de jaren tachtig te danken is aan de loonmatiging. Daarbij nam bovendien het aantal laagbetaalde banen relatief sterk toe. Al past daarbij wèl de kanttekening dat het vooral om part-time banen gaat, die merendeels door herintredende vrouwen werden bezet. Het tweede argument luidt dat het minimumloon is gebaseerd op de volstrekt achterhaalde gedachte dat een alleenverdiener er zijn gezin van moet kunnen onderhouden. Ook dat is waar. Uit CBS-cijfers blijkt dat minimumloners hoofdzakelijk jongeren tot 22 jaar zijn. Die hoeven er over het algemeen geen gezin van te onderhouden. Het aantal alleenverdienende minimumloners met een gezin valt te verwaarlozen,-niet in de laatste plaats omdat bijna driekwart van de werknemers onder een CAO valt en de 'vloeren' in de CAO's gemiddeld zo'n twintig procent boven het "minimumloon liggen. Het minimumloon is ook helemaal niet het punt waarom het draait. Waar het in wezen om gaat is de hoogte van het sociale minimum, het bedrag waarvan iemand wordt geacht in zijn basisbehoeften te kunnen voorzien. Dat sociale minimum, maatgevend voor de Het klinkt eenvoudig: schaf het minimumloon af en de werkgelegenheid groeit. Dan wordt het voor werkge vers immers aantrekkelijker om extra mensen aan te nemen in de laagstbetaalde functies. En dat is belang rijk, want de werkloosheid onder ongeschoolde en laaggeschoolde werknemers ligt vier keer hoger dan bij de beter opgeleiden. Tienduizenden, zo geen hon derdduizenden banen gaat dit opleveren, zo juichte VNO-voorzitter Rinnooy Kan gisteren al het voorne men van het CDA toe. hoogte van de bijstand, is nu een afgeleide van het minimumloon (honderd procent netto-minimumloon voor een gezin, zeventig procent voor een alleenstaande). Als je het minimumloon afschaft maar het sociale minimum intact laat, levert dat niets op. Want wie gaat er werken als hem dat tientallen of honderden guldens per maand kost? De reden waarom veel mensen nu niet aan de slag gaan, is juist dat werken zo weinig oplevert. Onderzoek wijst uit dat mensen er twee- tot driehonderd gulden per maand op willen vooruitgaan als ze gaan werken. Dat verklaart ook waarom met name vacatures op en rond het minimumloon vaak lang open blijven staan. Het CDA wil daarom het verschil tussen lonen en uitkeringen vergroten. Dat kan positief door het verschil tussen bruto- en nettoloon (de wig) te verkleinen cn zo het netto-minimumloon boven het sociale minimum (het bijstandsniveau) uit te tillen. Dat betekent vooral lagere belastingen en sociale premies, maar de marges daarvoor zijn spreekwoordelijk smal. Bezuinigingen roepen steeds meer maatschappelijke weerstand op, de relatief weinig ingrijpende WAO-maatregelen zorgden voor een storm van protest en de WW-premie zal volgend jaar fors omhoog moeten omdat de werkloosheid sterk toeneemt. De tweede mogelijkheid is een verlaging van het sociale minimum, de bijstandsnorm. Met de afschaffing van het minimumloon vervalt immers het 'ijkpunt' voor de bijstand en is er geen enkele feitelijke relatie meer tussen lonen en uitkeringen. Als het sociale minimum vervolgens daadwerkelijk wordt verlaagd en dat is de grote vrees van de PvdA dan levert dat wellicht banen op, maar het betekent ook dat mensen op een minimumniveau verder worden gekort. Dat is nog niet zo'n ramp voor de bijstandsontvangers die na verloop van tijd weer aan het werk komen, maar wel voor de naar schatting 250.000 huishoudens die langdurig op de bijstand zijn aangewezen. Maar die prijs wil het CDA, alles afwegend, blijkbaar betalen. De PvdA (nog?) niet.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3