Paraguay onder Wasmosy: nieuw hoofdstuk f Staten waar Brezjnjev nog populair is Feiten &Meningen Rusland laat Centraalaziatische republieken eigen koers varen DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 De republiek Paraguay begon afgelopen zondag, toen 'burger' Wasmosy zijn presidents-ambt aanvaardde, aan een nieuw hoofdstuk van zijn geschiede nis. Na 182 jaar ononderbroken militair bewind heeft Paraguay een burgerpresident. Ooit werd dit weelderige land met zijn zachtmoedige indiaanse bevol king geroemd als het 'Arcadië van Zuid-Amerika'. Onder nazi vriend en dictator Stroessner werd het berucht, maar na diens vertrek in april 1989 kwam er onder de huidige pre sident Rodriguez een klimaats verandering op gang. Marij van Donkelaar reisde een maand door Paraguay. ASUNCION MARIJ VAN DONKELAAR Langs de verweerde ramen van de bus die ons van het grens- plaatsje Ponta Pora naarCon- cepción brengt, trekt het weel derige landschap van Paraguay voorbij. Boeren bij schamele hutjes rechten hun ruggen om de bus na te wuiven. De ver moeide reizigers kopen na uren hotsebotsen over de slechte we gen wat te drinken van de tallo ze straatventertjes. De meesten kiezen de nationale drank: 'yer- ba maté'. Dit bitter smakende goedje van gekneusde hulstbla deren wordt aangelengd met water en opgeslurpt door een buis, uitmondend in een zeefje. Het water komt uit thermosfles sen. Hoewel tbc in dit land volksziekte nummer één is, gaan de matébekers van mond tot mond. Het busstation bij Concepción, is, net als de passagiers, bedekt met rood stof. De grote Coca- Colareclame verdringt de in druk in een middeleeuws schil derij te zijn gestapt. Len taxirit naar het centrum blijkt 3,60 gul-, den te kosten. De fooi van twee gulden slaat de chauffeur van de oude Amerikaanse 'slee' mét stomheid. Het verkeer in Conceptión be staat voor een groot deel uit pruttelende brommers met minstens twee mensen erop. Een indianendorp in de Chaco. Maar we zien ook een paar met twee kinderen voorop, een kleu ter tussen hen in, en een zuige ling op moeders arm. Het kost deze menselijke pyramide op wielen moeite een loslopende koe te ontwijken. De koe over leeft het, maar de kadavers die we later langs de weg zien, ge ven wel aan hoe vaak het mis gaat. De indiaanse bevolking van Pa raguay, de Guarani, is arm. Jon getjes van zes jaar moeten als schoenpoetsertjes meeverdie- nen. De concurrentie onder de haveloos geklede scharminkel- tjes is hevig en wordt met on kinderlijke ernst gevoerd. Nadat we twee van hen een speciaal meegenomen speelgoed autootje geven, worden onze sandalen symbolisch onder handen genomen. Uiteraard te gen betaling, want zaken blijven zaken. Tijdens het middaguur zijn de straten, op enkele Maca-india- nen na, verlaten. Ze leven op een eiland in de rivier. Waardig brengen ze hoofdtooien van hardrose, knalblauwe en appel groene kippeveren, vredespij pen en vlechtwerkjes in krijsen de kleuren aan de man. Hun re servaat is voor twintig dollar te bezichtigen. Rijke toeristen houden deze uitstervende min derheid in stand. In het stadspark Parque Cabal- lero is een uit kratten, blik en karton opgetrokken krottenwijk ontstaan. Rioleringen elektrici teit ontbreken. Water haalt men FOTO MARIJ VAN DONKELAAR uit de fonteintjes van het park. Daar strijden, ondanks de mid daghitte, twee voetbalteams. Voor de rust speelt het ene team met ontbloot bovenlijf, na de rust het andere. In het zwem bad in het park drijft een dikke groene algensoep. Een orkestje met fluiten en harp speelt onder de bomen de sterren van de he mel. Na afloop bedanken ze ons, verlegen, omdat we het kennelijk mooi vonden. De Duitser Berthold (35) knoopt gretig een gesprekje aan. Hij kwam acht jaar geleden na een 'foutje' naar Paraguay. Voor tienduizend mark verwierf hij 'ganz leicht' en zonder lastige vragen het staatsburgerschap. Hij is een van de 10.000 Duitse immigranten en handelt, als zo- velen, in yerba maté. „Moei zaam", zo omschrijft hij zijn contacten met de Guarani. „Ie dereen heeft hier indiaans bloed, maar zeg nooit 'indio', dat wordt als belediging opge vat". Op weg naar de savanne van de Chaco, zien we zover het oog reikt een woest gebied met lage begroeiingen een merkwaardig helder licht. Paraguay kreeg na een bloedig grensconflict met Bolivia een deel van de Chaco Grande-savanne, de Chaco Bo real toegewezen. De weg die we volgen is de in 1962 opengestel de Trans-Chaco. Die loopt dwars door de mennonietenko lonie Fernheim en eindigt abrupt bij het legerplaatsje Ma- riscal Estigarribia. In het noor den ligt Paraguay's enige hoge berg, de Cerro Leon, maar er leidt geen weg heen door de wildernis. Rondom Filadelphia, een men nonietencentrum, liggen uitge strekte proefboerderijen, een melkfabriek en veefokkerijen. De mennonieten voorzien het hele land van zuivelprodukten. De mennonieten en roomska- tholieke missionarissen zijn vrijwel de enigen die zich be kommeren om Chulupi-, Nova- clé- en Ayoreo-indianen, waar van de laatsten pas in de jaren zeventig contact met de be schaving zochten. Nu ontvan gen ze in ruil voor werk huisves ting, onderwijs en medische verzorging. Deze stammen spreken onderling nog preco- lumbiaanse talen. In het zuidelijk gelegen Villarri- ca staat nog een oude klooster school van de Jezuïeten, die tot 1767 Paraguay regeerden. Door een stil straatje klinkt een sym fonie van Mozart. De muziek komt uit het textielzaakje van een jonge Koreaan. „Hard wer ken en voor jezelf zorgen, dan is hier te leven", zegt hij. Het restaurant bij het station blijkt, midden in dit arme buurtje, het trefpunt van de plaatselijke elite. Voor de deur staan dikke auto's. Het is bont en juwelen wat de klok slaat, men onderhoudt zich in het Spaans. Vlak ernaast ligt de winkel van sinkel van een Gua- rani-familie. Nieuwsgierige klanten stromen de winkel in en kopen op de lat. „Ah, Holanda, onder de zeespiegel, Beatrix, Gullit, Deltawerken", vertaalt de winkelierster de uitroepen in Guarani. Vanwaar al die kennis? "Van de televisie natuurlijk", lacht ze. Vanuit Villaricca per trein naar Encarnación. „Een ergernis maar een belevenis", was ons voorspeld en dat klopt. De sme rige trein arriveert vijf uur te laat. De banken spotten met onze afmetingen. Met de snel heid van een fietser bereiken we, twintig tropenuren later, Encarnación. Een grensstadje met een welvarende Duitse ko lonie en straatarme indio's. Het oversteken van de Parana naar het Argentijnse Posadas komt ons duur te staan. Heen kost ons drie gulden, terug het drie voudige. Ciudad del Este, het Hongkong van Paraguay, wordt overspoeld door Brazilianen die er, na bus reizen van dagen, inslaan voor hun straathandel. Het wemelt ervan haveloze parfumverko pers en de winkels puilen uit van luxe artikelen en elektroni ca. Na een uitstapje naar het Braziliaanse Coz do Iguacu met zijn prachtige meren keren we over de Vriendschapsbrug te rug. De douaniers zijn kinderlijk blij met onze dubbeltjes. Later, in de bus, word ik een half uur onafgebroken aange staard door een indiaanse. Dan trekt ze de stoute schoenen aan en vraagt in haar beste Spaans: „Kan je met die lichte ogen alles wel goed zien?" HELEN WOMACK THE INDEPENDENT Sinds de val van het Sovjetim perium kijkt Rusland als een be zorgde ouder toe hoe zijn kin deren, de pas onafhankelijk ge worden republieken, hun eigen leven gaan leiden. Hoewel moe dertje Rusland het niet altijd eens is met het door haar kroost ingeslagen pad, weet ze dat ze niet mag ingrijpen. Een aantal Centraalaziatische republieken en Azerbajdzjan hebben hun nieuwe vrijheid ge bruikt om de banden met Tur kije te versterken een natuur lijke ontwikkeling, omdat hun talen bijna allemaal verwant zijn en omdat ze een islami tische cultuur gemeen hebben. Soms spreekt de meer nationa listische Russische pers van 'Turkse expansie-ambities' en de 'Turkse dreiging'. Maar de leiders van het nieuwe Rusland zijn voorzichtig optimistisch over de groeiende vriendschap tussen de republieken en Tur kije. Sterker nog, het verbeteren van de bilaterale banden met de Turken is één van de prioritei ten van het Russische buiten landse beleid. Rusland en Turkije hebben wat diplomaten een 'broederlijke band' noemen sinds Mustafa Kemal Ataturk in het begin van deze eeuw de jonge Sovjetunie erkende en de bolsjewieken op hun beurt zijn jonge seculaire republiek steunden. De relatie bekoelde, toen Turkije zich bij de NAVO aansloot, maar sinds het uiteenvallen van de Sovjetu nie en het Warschaupact zijn al le door de Koude Oorlog ver oorzaakte spanningen verdwe nen en is de samenwerking gro ter dan ooit. Russische 'toeristen' reizen naar Istanbul om gebruiksartikelen te kopen, Turkse firma's zijn ac tief in Moskou (waar ze een overdekt winkelcentrum heb ben gebouwd) en hoewel de bi laterale handel enigszins is in gezakt door de algenele econo mische malaise in Rusland, was het handelsvolume van 1,3 mil jard dollar vorig jaar aanzienlijk fiorissanter dan Moskou's han del met veel andere landen. Russische en Turkse politici be zoeken elkaar regelmatig. Vorig jaar woonde president Boris Jeltsin een conferentie bij in Is tanbul, waar elf landen die aan de Zwarte Zee grenzen, beslo ten om een economische ge meenschap op te richten. „Tur kije is ons buurland. Flet ont wikkelt zich dynamisch en wij 2 JAAR LATER willen goede vrienden wor den", legt een Turkije-deskun- dige in het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken uit. Het verlangen naar hechtere banden met Turkije is nog ster ker in Azerbajdzjan, Oezbekis tan, Kazachstan en Kirgistan, waar de bevolking van Turkse oorsprong is. Van de overige twee Centraalaziatische repu blieken neigt Turkmenistan meer naar Iran, waarmee het een grens deelt, en voelt Tadzji kistan wat betreft taal en cul tuur meer verwantschap met Afghanistan. Rusland beschouwt het hele grondgebied van de voormalige Sovjetunie nog steeds als van 'nationaal belang', deels omdat er nog miljoenen Russen wonen in wat Moskou nu 'het nabije buitenland' noemt. Hoewel de Russische regering het nooit of ficieel zal toegeven, is ze niet ongelukkig met de toenadering tussen de zuidelijke republieken en Turkije, omdat dit een be vrijding betekent van de econo mische last van het onderhou den van deze arme republieken. Zolang Ruslands veiligheid maar niet wordt bedreigd. Een deskundige van het minis terie van buitenlandse zaken zegt: „We willen geen conflicten in onze achtertuin en hopen dat de republieken het pad van de democratie zullen bewandelen. Het probleem is, dat islami tische krachten zich onder het mom van democratie omhoog kunnen werken. Daar maken we ons zorgen over en we zijn niet de enigen. Het Westen ziet ook liever niet dat er een pan- Turks gemenebest ontstaat, dat ontoegankelijk is voor andere etnische groeperingen en lan den. Demirel, Karimoven Nazarba- jev (de leiders van Turkije, Oez bekistan en Kazachstan) begrij pen dit maar al te goed. Ik heb het niet over de huidige regerin gen. Maar iedere regering is af hankelijk van het volk en in de toekomst zou zo'n islamitische stemming kunnen ontstaan." Onlangs is Ruslands gemoeds rust verstoord door twee ernsti ge conflicten vlak bij zijn gren zen in Tadzjikistan en in de Kaukasus. Turkije is niet betrok ken bij de schermutselingen in Tadzjikistan, maar probeert wel te bemiddelen in de strijd tus sen Azerbajdzjan en Armenië over de enclave Nagorno-Kara- bach. Rusland beseft dat Turkije veel invloed heeft in Azerbajd zjan en is dankbaar voor de Turkse inspanningen. Maar te gelijkertijd is Rusland beducht dat Ankara's militaire contacten met Bakoe tot Turkse wapenle veranties aan de Azeri's zou kunnen leiden. „Turkije begrijpt dat dit een delicate zaak is'', al dus de deskundige van buiten landse zaken. „We vertrouwen erop dat Turkije zijn grenzen kent." In de Kaukasus geloven velen dat Rusland zelfde aanstichter is van de schermutselingen, om te verhinderen dat de voormali ge onderdanen van het Sov jetimperium echt vrij worden. Een vaak aangehaald voorbeeld is de vermeende steun van het Russische leger voor Abchazi- sche rebellen in Georgië. Het is ontegenzeggelijk waar, dat voormalige Sovjetofficieren zich hebben laten verleiden in plaat selijke conflicten partij te kie- Maar de deskundige van bui tenlandse zaken wijst de „theo rie over samenzwering in de Kaukasus" van de hand als „lui denkwerk". „Rusland heeft geen belang bij het aanwakke ren van de brandhaarden langs zijn grenzen. Deze conflicten verhinderen een vreedzame economischesamenwerking, waar Rusland naar streeft. In deze oorlogen is ook Rusland een van de verliezers." MARGREET HESLINGA TASJKENT» HUGH POPE Een Kazak vervoert vol trots zijn kroost met zijn motor-met-zijspan. PROMOTIEFOTO THE INDEPENDENT Toen de Leninboulevard in een van de grootste steden van Cep- traal-Azië, Tasjkent, een nieuwe naam moest krijgen, zocht het be stuur van Oezbekistan geen inspiratie in een op de toekomst ge richte Boulevard van de Democratie. Noch werd teruggegrepen op een van de tiranieke Emirs van Buchara. In plaats daarvan ging de eer naar wijlen Asil Rasjidov, eerste secre taris van de communistische partij en onderkoning van dit katoen- rijke land, tijdens wat veel gewone Centraalaziaten nu beschouwen als de gouden eeuw van Leonid Brezjnjev. Deze keuze spreekt boekdelen over de ideologieën die zich in de vijf islamitische voormalige Sovjetstaten van Centraal-Azië ontwik kelen. De staten zijn allemaal verschillend, maar delen een vooral Turkse islamitische cultuur en kregen hun nationale vorming tij dens 150 beslissende jaren onder Russisch bestuur. Communistische partijen heten nu anders, maar de- zelfde elite van de oude garde is ge woon als voorheen doorgegaan:een diepgeworteld ver bond van regionale familieclans, plaat selijke Russische technocraten en maffia-achtige con necties. Rasjidov is in het begin van de jaren '80 in ongenade ge vallen wegens wat in Moskou werd be schouwd als cor: ruptie, vriendjespo litiek en een gigan tische inflatie van de cijfers van de Oezbeekse katoenproduktie. Maar voor zijn be schermelingen, die hem nu toejuichen als de vader van de Oez beekse staat, telt dat hij ervoor zorgde dat het systeem werkte. De nieuwe Centraalaziatische ideologieën zijn uitwerkingen van het 'communistische' model uit de Sovjettijd. Over het geheel lijkt het concept meer Chinees dan Russisch. De nadruk ligt op een langzame invoering van markthervormingen en het bewijzen van lippendiensten aan democratische idealen terwijl tegelijkertijd ac ties van de oppositie de kop in worden gedrukt. De drie belangrijkste Centraalaziatische landen Oezbekistan, Ka zachstan en Turkmenistan worden nog steeds bestuurd door de eerste secretarissen van de voormalige communistische partij. Tad zjikistan heeft na het verjagen van de islamitisch-democratische re gering weer een bewind van de oude garde onder leiding van een voormalige bedrijfsleider van een collectieve boerderij. De meer democratische uitzondering is Kirgistan, dat wordt be stuurd door de voormalige voorzitter van de Academie voor Weten schappen. Het land heeft de vrije markt in zijn nieuwe grondwet opgenomen en heeft zijn eigen munteenheid om zich te bescher men tegen de inflatie van de roebel. Maar Kirgistan is klein en heeft weinig invloed. Voor de velen in Centraal-Azië die mee hebben gedaan in de stel selmatige corruptie en officiële ideologie, bestonden in het Sovjet tijdperk weinig problemen. Na het instorten van de Sovjetecono mie, spreken Centraalaziaten met een warm gevoel over een tijd waarin iedereen genoeg te eten had, de dingen goedkoop waren en er geen burgeroorlog op de loer lag. VERTAUNG: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Een vrouw weegt enkele knollen op een markt in de Turkmeense hoofdstad Asjchabad. FOTO AP

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2