Leidsch Dagblad CDA wil afschaffing van minimumloon De boer rolt steeds vaker BEL: VN-bestuur in Sarajevo 'voor onbepaalde tijd' ;j:U Steeds meer boeren in de bijstand 'Schorsing De Bruin voorbarig GOED NIEUWS Nederland vraagt niet om uitlevering kaper Munt- zegelgolf overspoelt Free Record Shop DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40236 LOSSE NUMMERS 1,60 Brezjnjev 2 Ook twee jaar na de val van wat eens het Sovjetimperium was, zijn er staten, waar Brezjnjev nog steeds populair is. Dichter 7StreekhistoricusA. Hul kenberg ontdekte het werk van de vergeten dichter Pieter Lourens Adriaan Bakker Azn Geen krant ontvangen1 GENEVE-ROME CPD van de grenzen tussen de drie toekomstige deelstaten aange pakt. Izetbegovic kwam met een 'herziene landkaart' op tafel, waarin een kuststrook van 15 km aan de Adriatische Zee wordt ingeruimd voor zijn mos limstaat rond de haven van Plo- ce. Aangezien de Dalmatische kust vrijwel geheel Kroatisch grondgebied is, zal deze eis nogal wat voeten in de aarde hebben. Tot dusverre heeft de Kroatische president Tudji de moslims alleen 'vrije toe gang' tot Ploce toegezegd. Maar in Genève herleefde gisteravond voor het eerst na twee weken de hoop op een politieke regeling, zelfs op betrekkelijk korte ter mijn. Italië heeft zich gisteren be reid verklaard 454 gewonden uit Sarajevo op te nemen. Het gaat om kinderen en volwassenen die op de door de VN opgestel de lijst staan om Sarajevo te verlaten. Peter Kessler, afge- vaardigde van de VN-Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen in Bosnië, sprak tevreden van 'een aanzienlijk aanbod'. Eerder namen Groot-Brittannië en Zweden al een groep van 39 personen op. Op deze actie is overigens krfïiek uitgeoefend. De verdenking bestaat dat ge wonde militairen een plaats hebben gekocht, waardoor lij dende kinderen een eerste kans op behandeling zijn misgelo pen. De Unhcr spreekt deze be schuldigingen met klem tegen. abonnee 'servke-fl'' HET WOORD IS AAN Paul Witteman Voor dit werk moet je een goeie journalist zijn, behoorlijk kunnen presenteren en een slecht karakter hebben. De drie strijdende partijen in de Bosnische burgeroorlog hebben 'in principe' een plan van be middelaars Owen (Europese Gemeenschap) en Stoltenberg (Verenigde Naties) aanvaard om Sarajevo voor onbepaalde tijd onder bestuur van de VN te plaatsen. Dit werd gisteravond bekend nadat de Bosnische pre sident Izetbegovic voor het eerst in twee weken weer aan de conferentietafel was verschenen met zijn Kroatische en Servi sche rivalen Boban en Karadzic. Het plan voorziet in VN-gezag over Sarajevo, het vliegveld en de voorsteden. Daarbij zal nauw worden samengewerkt met de plaatselijke besturen van elf van de twaalf deelgemeenten. Al leen Pale, de voorstad die als hoofdkwartier dient voor de Bosnische Serviërs, valt buiten de regeling. Volgens de opzet van de in ternationale bemiddelaars wor den alle militaire eenheden van Serviërs en moslims uit het stadsgebied verbannen. De blauwhelmen van de Unprofor worden dé enige gewapende macht in de stad en er komt een taakverdeling voor de handha ving van de openbare orde met de gemeentelijke politiekorp sen. Op de eerste zitting van wat nu algemeen wordt gezien als de eindronde van het vier we ken oude overleg in Genève, werd ook het netelige probleem HAARLEMMERMEER De Nederlandse boer begint zijn draai te vinden. Er wordt steeds minder gebaald en steeds vaker gerold. Dat heeft namelijk diverse voordelen. Zo be vat één rol net zoveel stro als ongeveer tien rechthoekige baaltjes. Bovendien zijn de rollen minder bewerkelijk, kan het stro sneller van het land worden gehaald en dringt re genwater minder snel in de rollen dan de baaltjes. En zo verdwijnen de vertrouwde strobalen langzaam maar zeker uit het Hollandse landschap en komt daar een soort 'car- petland' voor in de plaats. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER NILS VAN HOUTS DEN HAAG ANP Een nog steeds groeiend aantal Nederlandse boeren en tuinders moet een beroep op de bij standsregeling voor zelfstandi gen doen, omdat zij in directe financiële problemen verkeren. In de eerste helft van dit jaar zijn via de gemeenten bij het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij al 524 aanvragen binnengekomen. In 1992 kreeg het ministerie in totaal 484 aanvragen. Daar van moest het departement er dit jaar nog 146 afhandelen. Tot eind juni heeft het 347 aanvra gen verwerkt, waarvan er 220- zijn toegewezen. Als gevolg van de liquiditeitsproblemen moe ten ook toeleveranciers steeds langer op hun geld wachten. Andere leveranciers willen eerst een financiële zekerstelling, voor zij de bestelde goederen leveren. De problemen komen volgens woordvoerder Oggel van het Landbouwschap in vrijwel alle sectoren voor. Vooral in de glas tuinbouw is sprake van een sterke stijging. Alleen in de melkveehouderij lijkt de situatie iets gunstiger. Banken hebben verscheidene tuinders al laten weten de geld kraan dicht te zullen draaien. Zij zijn uiterst terughoudend met mededelingen daarover. Maar volgens ingewijden gaat het om zeker enige tientallen bedrijven die op korte termijn moeten sluiten of alleen onder curatele van de bank mogen doorwerken. De redenen voor de slechte gang van zaken in de land- en tuinbouw zijn divers. In enkele sectoren is sprake van scherpe prijsdalingen. De noodzakelijke investeringen om aan zwaarde re milieu-eisen te voldoen vor men een andere oorzaak. Daarnaast is er sinds de aan passing van het Europese Mo netaire stelsel nog geen duide lijkheid over de aanpassing van de zogenaamde 'groene koers'. De EG hanteert deze onder meer bij het vaststellen van de heffingen en subsidies voor, landbouwprodukten. PvdA furieus, WD blij met voorstel HAARLEM. KAREL JANSEN De PvdA en de vakbeweging hebben woedend gerea geerd op het voorstel van het CDA om het minimumloon af te schaffen. De christen-democraten denken dat af- schafflhg van het minimumloon banen kan opleveren. Het plan staat in het concept-verkiezingsprogramma van de partij dat is opgesteld met het oog op de kamerverkie zingen van mei volgend jaar. Eind deze week wordt het programma gepresenteerd. Werkgevers en de WD steu nen het CDA-voorstel. DEN HAAG GPD Volgens het PvdA-kamerlid Van Zijl zal met de afschaffing van het minimumloon onafwend baar ook de hoogte van de bij stand op de tocht komen te staan. „Zo'n soort samenleving willen we hier niet", aldus Van Zijl. FNV-voorzitter Stekelen burg vindt het goed dat de ver zorgingsstaat „op bepaalde punten wordt herijkt", maar waarschuwt ervoor „om niet in een situatie terecht te komen dat hetgeen is opgebouwd aan sociale zekerheid onderuit wordt geschoffeld Voor CNV-voorzitter Wester- laken is het nog maar de vraag of afschaffen van het mini mumloon het meest geschikte middel is om de werkgelegen heid te laten groeien. „Uit de vele rapporte.n die de afgelopen jaren over dit punt zijn versche nen, komen verschillende con clusies naar voren. Niemand heeft het bewijs hard aan zijn kant dat afschaffing een garan tie voor het bestaan van meer banen". De werkgevers en de WD verwelkomen het CDA-voorstel. WD-kamerlid Linschoten: „Mijn partij pleit al jaren voor afschaffing van het minimum loon omdat dit veel werkgele genheid kan opleveren". VNO- voorzitter Rinnooy Kan ver wacht dat er met name in de dienstensector tienduizenden banen bij komen. Weliswaar zal de werkloosheid volgens hem „niet automatisch" zijn opge lost als het minimumloon ver dwijnt, „maar het is een signaal dat het CDA serieus iets wil doen aan de starheid van de Nederlandse arbeidsmarkt". Het CDA stelt in het concept programma tevens voor om de belastingaftrek voor reizen tus sen woon- en werkplek af te schaffen en daarentegen de be lastingaftrek voor arbeidskosten te verhogen. Verder mag wat de christen-democraten betreft de vermogensbelasting op de hel ling en moeten belastingen en sociale premies met ongeveer 15 miljard gulden omlaag. Pagina 3: Afschaffen mini mumloon eerste stap naar ver laging bijstand De Koninklijke Nederlandse At letiek Unie (KNAU) heeft 'zeer voorbarig gereageerd' door dis cuswerper Erik de Bruin terug te trekken voor de wereldkam pioenschappen atletiek in Stuttgart. Dat is althans de me ning van de Nijmeegse doping- deskundige prof. Jacq van Ros- sum, die zelf aanwezig was bij de contra-expertise van De Bruins urinestaal. Tijdens dat onderzoek werd een verhoogde testosteron-epitestosteronspie- gel aangetoond. De Nederlan der was al eerder positief be vonden bij de dopingcontrole na het gala in Keulen op 1 au gustus. Van Rossum onderschrijft de stelling van Erik de Bruin dat de sluimerende Ziekte van Pfeiffer een doorslaggevende rol ge speeld kan hebben. Van Ros sum: „Erik had nooit uitgeslo ten mogen worden. De KNAU had dit eerst moeten laten on derzoeken. Normaal beschikt een mens over een testosteron- spiegel van 1:1. Bij topsporters ligt die verhouding op 6:1. Bij Erik.werd een concentratie van 6.85:1 geconstateerd. Dat is een minimale verhoging, die op een virus in het lichaam kan duiden. Net boven zes maakt de zaak heel betrekkelijk." Van Rossum heeft zijn stand punt ook kenbaar gemaakt aan de KNAU, maar een reactie bleef uit. „Ik denk", stelt Van Rossum, „dat de KNAU enorm onder druk is gezet door de in ternationale bond, de 1AAF. Hadden ze volgens de regels van het IOC gehandeld, dan had De Bruin deel kunnen ne men aan de WK. Het IOC heeft namelijk wel in de reglementen laten opnemen dat een sporter met een verhoogde spiegel tus- i de i rijp Voor 10 snelle kopers. 10 snelle Micra's! De auto van het jaar 1993. Door een gezamelijke inkoop kwamen wij in het bezit van deze auto's. Wij kunnen deze fantastische Micra's dan ook voor een zeer interessante prijs aanbieden! nader onderzoek. Het IOC er kent daarmee dat dit stadium een schemergebied is, waarvan nog lang niet bekend is in hoe verre lichaamseigen stoffen in vloed kunnen uitoefenen." Zelfs het aantreffen van het hormoon HCG bij De Bruin maakt wat Van Rossum betreft geen verschil. „Het vaststellen van dit hormoon zegt niets of alles. Ook op dat vlak is name lijk nog te weinig bekend om een straf uit te spreken. Erik staat sterk in zijn verdediging. Daar komt het op neer." De Haarlemse huisarts dr. Mi chel Karsten is het met Van Rossum eens dat de Ziekte van Preiffer van invloed geweest kan zijn in het geval-De Bruin. ,Als de sporter in zijn herstelperiode na die ziekte optimaal, intensief gaat trainen, krijg je sowieso een verhoging van het T/E-ra- tio. Maar de verhouding van De Bruin is wel extreem hoog. Nor maal 1:1, 2 komt voor, drie zel den, vier niet, 5 helemaal niet en 6? Dat is een kans van een op de miljoen. Maar misschien is Erik de Bruin wel net die uit zondering." I! Vannacht enkele mistbanken. Overdag droog en flinke perioden I met zon. Minimumtemperatuur omstreeks 8, middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Meest zwak ke noordoostenwind, kracht 2 Meer ruimte voor oppositie in Indonesië President Soeharto heeft giste ren op een bijeenkomst ter her denking van het uitroepen van de Indonesische onafhankelijk heid verklaard dat zijn regering de oppositie meer ruimte zal geven. Soeharto noemde me ningsverschillen 'legitiem' en zei dat zij zullen fungeren als een 'verenigende kracht'. Hij leek met de verklaring een op roep te beantwoorden van 'Peti tie 50'. Tot voor kort golden er voor de leden van de groep reis- en andere beperkingen. Leidsch '"r* Dagbisd 'j j NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. DEN HAAG «ANP Nederland zal niet om uitleve ring vragen van de Egyptische kaper van de KLM-Boeing. Dat heeft Justitie gisteren besloten na overleg met de Duitse justi tie. Nederland had om uitleve ring kunnen vragen, omdat het gekaapte toestel wordt be schouwd als Nederlands grondgebied en aan boord de Nederlandse strafwetgeving geldt. Maar de Duitse jurisdictie geldt even hard binnen haar grondgebied. Volgens het Eu ropees Verdrag tegen Terroris me uit 1977 moet Duitsland de Egyptische kaper vervolgen en berechten. De Duitse justitie zal hiertoe ook overgaan, aldus het ministerie. Als een ander land, zoals Ne derland, om uitlevering vraagt, mag Duitsland volgens de uit 1970 daterende Haagse Con ventie inzake kapingen zelf be palen of ze de kaper uitlevert of zelf strafrechtelijk vervolgt, justitie heeft besloten niet om uitlevering te vragen, omdat het Duitse recht ongeveer pa rallel loopt en de man op de zelfde manier berecht zal wor den als hier. Egypte kan op grond van na tionaliteit ook nog om uitleve ring van de man vragen. Maar de kans is klein dat Duitsland dat dan zal doen. Pagina 5: Kaper KLM-Boeing was niet gewapend; Dorpelin gen van kaper ontzet. Voorletter i Adres: j Postcode:, j Plaats Een CD'tje betalen met zegels van Shell of met Griekse drachmen. Sinds vrijdag kan het bij de Free Record Shop. En het gebeurt ook massaal, blijkt uit de reacties van de platenverkopers. Het personeel in de twee Leidse vestigingen en het filiaal in Alphen aan den Rijn wordt overspoeld met benzi ne- en supermarktzegeltjes en met de munteenheid uit negentien verschillende landen. Volgens woordvoerder Martin Firet van de Free Record Shop aan de Haarlemmer straat komen er dagelijks zo'n twintig enve loppen binnen. „In de meeste enveloppen zit buitenlands geld. Klanten hebben blijk baar de meeste behoefte om op een een voudige manier van hun vreemde munten af te komen. Wij controleren steekproefge- wijs of er voor precies 25 gulden in een en veloppe wordt gestopt. Wij vertrouwen de klanten, het zoirook bijzonder kinderachtig zijn om de boel voor drie of vier gulden te bedotten." De CD-verkoper verwacht de komende dagen een nog veel grotere toeloop op zijn zaak. „Alleen al op vrijdag heb ik duizend enveloppen uitgedeeld. Daarvan is nog maar een fractie teruggekomen". Ook bij de Free Record Shop in De Vest in Alphen is de belangstelling overweldigend. „De mensen reageren enorm enthousiast", zegt een verkoper. „Er komen hier ontzet tend veel mensen binnen die we normaal nooit zien. Alleen maar om snel de speciale envelop te halen om de zegels in te doen. Pas vanaf gisteren zijn begonnen met het innen van de zegels. Nou, we hebben niet lang hoeven wachten, er is meteen al aardig ingeleverd." Op het hoofdkantoor van de Free record Shop in Capelle aan den IJssei zijn acht mensen full-time bezig met de verwerking van de enveloppen. De klant van de Free Record Shop mag bij een aankoop van een cd voor maximaal 25 gulden betalen aan zegels en buitenlands geld. De actie loopt tot en met 1 december. Alle zegels en munteenheden mogen in een envelop. Vol gens marketing manager'Rob Hermans zül- len zo'n miljoen mensen een envelop in be zit krijgen. Hij verwacht dat een kwart daar van wordt ingeleverd. Hermans denkt dat de 'Actie Keukenla' veel nieuwe klanten zal opleveren. „De klanten van de Free Record Shop zijn over het algemeen vrij jong. We hopen nu dat de iets oudere klant, van circa 35 jaar, voortaan bij ons komt. Die kopen meestal bij V D en hebben waarschijnlijk gigantische ber gen zegels die ze kwijt willen." De actie heeft niet louter positieve reac ties opgeleverd. Zo heeft oliemaatschappij Mobil een proces tegen het platenconcern aangekondigd. Onder meer omdat het logo in een advertentie is gebruikt. Marketing manager Hermans: „Een ander bezwaar van Mobil is dat wij met een succesvolle ac tie van ze aan de haal gaan. Als die actie in de/daad zo succesvol is, verwachten we geen enkel zegeltje van Mobil binnen te krijgen." Volgens Hermans hebben meer benzine leveranciers geklaagd over Actie Keukenla. „Normaal gesproken wordt bij hun maar een bepaald percentage uitgegeven zegel tjes ingeleverd. Door onze actie wordt dat percentage hoger en wordt hun winst dus kleiner." Hermans zegt het proces van Mo bil niet te vrezen. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i 0 Per maand, automatisch i 28,75) Q Per kwartaal j 0 via acceptgiro 82,85) j 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1