Ottey kan vicieuze cirkel niet doorbreken Theunisse loopt nu in het gareel KNAU vergist zich en Erik de Bruin weet van niets Wilfried Nelissen zet zegereeks voort Sport DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 19 Bennie Gosink wint Belgisch criterium morslede Bennie Gosink heeft ver van huis een criterium op zijn naam geschreven. In het Belgische Morslede zegevierde de Drentse Casba-coureur gisteren in een criterium over 70 kilome ter. Zijn ploeggenoten Peter Hoondert en Mark Varkevisser leg den beslag op de derde en vierde plaats. Etienne Vergeer werd negende en Robin van Kessel legde beslag op de zestiende plaats. Miguel Indurain komt weer in vorm valladolidMiguel Indurain heeft de wielercompetitie hervat met een overwinning in de tijdrit van Trofeo Castilla-Leon, een Spaanse nationale vijfdaagse. De drievoudige Tourwinnaar reed zeven kilometer met een snelheid van boven de 50 kilometer per uur. Hij had er voordien al een race tegen de klok opzitten, 's Morgens om half acht nam hij met 500 cyclotoeristen deel aan een toertocht. Daarna reed hij met de auto 380 kilometer naar Valladolid, waar hij om 12.40 uur in de tijdrit moest starten. Ismail Kirui ontketend op 5000 meter stuttcart Ismael Kirui heeft de olympische nederlaag van zijn oudere broer Richard Chelimo op Khalid Skah gewroken. Terwijl Chelimo vorig jaar het slachtoffer was van een Marokkaans spel, legde Skah het gisteren op de 5000 meter van het WK in Stuttg art af tegen Kenyaanse slimheid. Het zilver was voor de Ethio piër Haile Gebresilasie, die pas in de slotfase in de buurt kwam van de ontketende achttienjarige Kirui. Het brons ging naar de Ethiopiër Fita Bayesa. Op de 3000 meter voor vrouwen kwamen alle drie medailles bij Chinese loopsters terecht. Yunxia Qu zege vierde voor Linli Zhang en Lirong Zhang. De Tsjech Jan Zelezny veroverde goud op het onderdeel speerwerpen. Het zilver was voor de Fin Kimmo Kinnunen en het brons voor Dmitri Poljoen- in uit Oezbekistan. Het goud op het hinkstapspringen ging naar de Amerikaan Mike Conley. Hij bleef de Rus Leonid Volosjin (zil ver) en de Brit Jonathan Edwards (brons) voor. Onverwachte terugkeer van Morceli stuttgart De klucht rond het Algerijnse loopwonder Noureddi- ne Morceli lijkt toch een positief slot te krijgen. Gisteren ver klaarde de manager van de wereldkampioen, Am ar Brahmia, dat zijn publiekstrekker donderdag bij het WK atletiek in Stuttgart alsnog aan de start verschijnt van de 1500 meter. Een bestuurs lid van de wereldbond (1AAF) bevestigde later de komst van Morceli, die in een langdurig steekspel met de IAAF was verwik keld. Nigerianen betrokken bij dopingzaak stuttgart» Op dezelfde dag dat discuswerper Erik de Bruin met doping werd geconfronteerd, zijn drie atleten uit Nigeria voor hetzelfde vergrijp aangeklaagd. De Internationale atletiekfede- rantie (IAAF) maakte gistermiddag bekend, dat het drietal even eens een schorsing wacht. Devers wint koninginnenummer met nauwelijks waarneembaar verschil Het was een fantastisch moment. Merlene Ottey en Gail Devers. Vragend met hun ogen en handen wie er nu had gewonnen. Het wachten leek eeuwig te du ren. Seconden werden mi nuten. Leven tussen hoop en wanhoop. Het scherpe elektronische oog bracht uitkomst. Devers eerste op de 100 meter in 10,81 se conden. Ottey geklopt: 10,82. stuttgart» frans dreissen gpd-verslaggever De Jamaicaanse Ottey kon haar ogen niet geloven. Ze had zich heel even winnares gewaand. Het werd een troostprijs. Zij het onder protest, dat even later werd afgewezen. „We zullen het in Brussel of Berlijn nog eens uitvechten", kondigde Ottey al vast strijdlustig aan. Ze voegde er aan toe zich 'geflikt' te voe len. Vijf maanden lang had de 33- jarige prima donna van de sprint naar deze finale toe- geleefd. Ze had haar start geper fectioneerd en was doelgerich ter dan ooit. De langbenige, gra cieuze zwarte schicht was zelf verzekerd. „Dit zou mijn toer nooi worden. Ik wist dat ik ging winnen." In Zurich had ze re centelijk nog het bewijs gele verd. „Ik ben de snelste sprint ster op dit moment." Dankzij een sterke start keken de Ameri kaanse rivalen Gail Devers en Gwen Torrence haar de rug. Bij de warming-up De borstfinish van Gail Devers registreerde het elektronisch oog een fractie van een seconde eerder dan die van Merlene Ottey (links), foto epa te beurt valt aan Fanny Blan- kers-Koen, die dertig was tij dens haar goldrush in Londen 1948. Nu twijfelt de pupil van de Nederalndse trainer/advi seur Henk Kraaijenhof over voortzetting van haar carrière. „Als ik had gewonnen was ik beslist nog een jaar door ge gaan." Net als in 1988, na de Spelen van Seoul, was Ottey ge deprimeerd. Toen had die dui velse Florence Griffith tijden uit de volgende eeuw gelopen. Met moeite liet ze zich overhalen tot een nieuw begin. Bij de vorige WK had Katrin Krabbe (nu ge schorst) haar echter alle illusies ontnomen. Ditmaal was het olympisch kampioene Devers (26) die haar opnieuw dwars zat. „Ik wist absoluut niet zeker of ik gewonnen had", bekende Devers. Ottey liet zich na de finish nog heel even verleiden tot het begin van een ereronde. Even later haakte ze af. Overmand door emoties. Ontgoocheling en stil verdriet. Ondanks haar col lectie toptijden blijft ze nog al tijd in de schaduw van anderen. Twee jaar geleden was de le vensgezellin van de Italiaanse sprinter Stefano Tilly haar onge slagen records op de 100 meter (57 overwinningen op rij) en de 200 meter (36 zeges zonder on derbreking) kwijtgeraakt. „Re cords en recordtijden worden altijd gebroken. Een gouden medaille is voor eeuwig." ontspannen als nooit tevoren, caanse bond protesteerde heftig dailies, maar geen goud. Tijdens Natuurlijke, vloeiende en har- tegen de uitslag, maar de jury grote evenementen wordt ze monische bewegingen. Zwe- was niet meer té vermurwen, steevast geremd. Het is onder- vend vloog ze haast in de „De rangorde blijft dezelfde, hand een trauma geworden: eindstrijd over de baan. „Ik mogelijk dat de tijden worden Dertien kansen kreeg ze op dacht dat ik had gewonnen." nog worden gecorrigeerd." Ot- goud. Het werd twee keer zilver Hoe groot was de ontluistering tey was ontroostbaar. ep negen keer brons. Alleen met enkele minuten later. De Jamai- Dertien jaar topklasse, elf me- de estafetteploeg stond Bij de warming-up was ze enkele minuten later. De Jamai- Dertien jaar topklasse, elt me- de estaletteploeg stond z< ctirTTfabt rTFQ01 CTucviBM Sti ittonrt nnt nrtipf alc riplpcm- hpt aphnnw waar rip Dranip- vnnr pn cpvpn tpkst pn ïritlpp Srhmitz* ..Als iii mii hpt nvpr PPfPnt. dat klont. Ma? 1991 op het hoogste podium. „Een schrale troost." Eindelijk had Ottey zich wil len verlossen van het stigma van hofdame. Ze had geschie denis willen schrijven. De oud ste dame die op de 100 meter goud wint. Een eer die nu nog Morgen volgt ei ronde. Ottey krijgt nieuwe kan sen op de 200 meter. „Ik had toch liever goud op de 100 ge wonnen. Een nummer met be duidend meer aanzien. Jam mer, het was één van mijn laatste kansen." stuttgart cees olsthoorn gpd-verslaggever Het leven in het atletendorp gaat zijn normale gangetje, maar het Nederlandse kamp is in rep en roer. De begeleiding van de nationale afvaardiging wordt volledig in beslag geno men door de zaak Erik de Bruin. Koortsachtig overleg vormt de inleiding van een chaotische en voor buitenstaanders vaak ver warrende dag. Een overzicht van een dag vol hele en halve waarheden, van list en leugens, van ruzie en gekissebis, van ver stoppertje spelen en verkeerd voorlichten, van aanvallenden verdedigen. Een drama met in de hoofdrollen mevrouw Annie Schmitz, waarnemend voorzit ter van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie en in Stuttgart ook actief als delega tieleider, en Erik de Bruin, die wegens een te hoge testosteron- spiegel het WK aan zijn neus voorbij moet laten gaan. 09.00 uur: Op de aangepaste lijst van de deelnemers aan de kwalificaties discuswerpen staat achter de naam van Erik de Bruin DNS: Did Not Start. Een telefoontje met de Nederlandse ploegleiding leert dat de Bruin uit het toernooi is teruggetrok ken omdat hij bij een doping controle op 1 augustus in de Grand Prix van Keulen positief is bevonden. Er zouden ook sporen van het groeihormoon HGH zijn gevonden. Schmitz zegt dat de atleet vanochtend vroeg naar huis is vertrokken. „Om drie uur geven we een persconferentie over de affaire." 09.30 uur: Op het veld voor het gebouw waar de Oranje ploeg is gehuisvest, loopt Erik de Bruin. „Geen commentaar". Hij trekt zich terug op zijn ka li.50 uur: Verschillende KN- WU-trainers zaaien verwarring. 'De Bruin komt mee naar de persconferentie, De Bruin komt niet mee, De Bruin komt mis schien mee. 12.05 uur: De Bruin zowaar aan de lijn. „Ik kom beslist, ik wil per se mijn verhaal kwijt. Ik doe het hier om mijn familie thuis niet te belasten. Ik hoop dat zij met rust worden gelaten. 13.00 uur: De persconferentie. Arie Kauffman, Bert Paauw (res pectievelijk directeur en tech nisch directeur van de KNAU), Schmitz en De Bruin nemen plaats achter de tafel. Schmitz en De Bruin lezen verklaringen voor en geven tekst en uitleg. Tussen de bedrijven door komt het tot enkele 'botsingen' tus sen de officials (met name me vrouw Schmitz) en De Bruin. - Over het al of niet gedwon gen vertrek van De Bruin uit het atletendorp. Schmitz: „Ik heb verzocht of hij het dorp vandaag wilde ver laten. Tenslotte maakt hij niet langer deel uit van de Neder landse ploeg. De Bruin geïrriteerd: „Me vrouw Schmitz heeft geëist dat ik vertrok." Schmitz: „Onzin." De Bruin: „Ik heb naar een reden gevraagd. Die kon ze me niet geven. Dan blijf ik, heb ik gezegd, want ik heb niets ver keerd gedaan. De andere atle ten hebben er trouwens geen bezwaar tegen dat ik blijf." Schmitz: „Als jij mij het woord eis in de mond legt, geef ik toe." - Op de vraag of de KNAU achter De Bruin staat. Schmitz: „De KNAU staat achter het dopingbeleid. Maar bij de hearing die nog volgt, zill- Erik geen stobreed in de De Bruin: „De KNAU heeft niet eens een dopingregle- ment." Schmitz: „Wij zijn er bijna mee klaar. Intussen houden wij ons aan de regels van de IAAF (de internationale atlëtiekfede- ratie)." - Over het groeihormoon HGH, waarvan ook sporen zou den zijn aangetroffen in het plasje van De Bruin. Schmitz: „In de officiële fax van de IAAF wordt daar niet gerept, dat klopt. Maar in het bijgevoegde analyserapport wel. De advocaat van Erik heeft dat rapport ook." De Bruin, oprecht verbaasd: „Ik weet van niets." Kauffman: „Ik heb een brief van zijn raadsman waarin het ook over groeihormonen gaat." 15.40 uur: Einde persconfe rentie. Veel is onduidelijk geble ven. Het raadsel HGH blijft het meest intrigeren. Een belletje naar George Lobée, de Rotter damse advocaat van De Bruin, zorgt voor opheldering. Er is sprake van een misverstand. De bondsbonzen blijken zich een letter te hebben vergist. HGH moet HCG zijn. De Bruin: „Ik ben blij dat dat in elk geval is rechtgezet." Schmitz doet de blunder la coniek af. Tussen twee slokken Erik de Bruin beleefde moeilijke ogenblikken in Stuttgart toen tot hem doordrong dat al zijn trainingsarbeid voor het WK in Stuttgart voor niets was geweest. foto anp fris doos zegt ze: „Ach, dan heb ik blijkBaar een foutje gemaakt. Maar je moet me niet op één letter vangen. Dat is zo gemak kelijk." 15.45 uur: De^Bruin gaat terug naar het atletendorp. Trai nen op een veldje in de buurt. „Ik ga eerst nog een hapje eten en dan lekker gooien. Zondag wierp ik notabene nog 66 meter in de training." Waarop een omstander opmerkt dat hij met die afstand in in geval kam pioen van het atletendorp is. De Bruin lacht als een boer met kiespijn. tilburg covert van veen gpd-verslaggever Bij TVM noemen ze het 'een verhelderend gesprek'. De ren ner zelf heeft het slechts over 'een paar kleine dingetjes'. Maar sinds Cees Priem van zijn ronderijder eiste dat hij zich eens wat 'normaler' ging opstel len, gaat het ineens weer goed met Gert Jan Theunisse. Al zal het gesprek met Priem daar slechts zijdelings mee te maken hebben gehad. Want ie dereen in het peloton was het er ook gisteren in de profronde van Nederland wel over eens: met Theunisse moet de komen de weken nog rekening worden gehouden. Op het WK in Oslo zou de Brabander met goede steun een goede beurt kuhnen maken. Theunisse lijkt, na een jaar zonder Tour wegens pro blemen aan zijn zitvlak, nog krachten en koershonger over te hebben. Bondscoach Gerrie Knete- mann heeft Theunisse al de ze vende man in de wegselectie genoemd. En voor TVM rijdt hij het komend najaar nog een vol programma. Kijken of Theunis se ook in Zürich, Parijs-Tours en Lombardije kan huishouden in het peloton en zich in de ho telkamer aan zijn woord kan houden. Want, zo zegt Priem met zijn kopman te hébben af gesproken, „hij heeft erin toege stemd zich voortaan in de groep niet meer als een buitenbeentje te gedragen." De top als obsessie. Theunis se jaagde jarenlang op luchtkas telen door veel te trainen en veel te slapen. Met een volledig afwijkend gedrag in de groep tot gevolg. Als anderen nog aan ta fel zaten, lag Gert Jan in zijn bed muesli te happen. Met dit soort 'fratsen' hoopt Priem nu korte metten te hebben gemaakt. „Theunisse blijft voortaan aan tafel tot de maaltijd door ieder een is beëindigd, in de hotelka mer zal ik hem niet meer de kans geven zich af te zonderen, ik gooi er steeds een ander bij." Of Priem bij Theunisse na zo veel jaren 'kluizenaarsschap' zomaar een knop heeft kunnen omdraaien, is nu de vraag. De coach is daar zelf nogal scep tisch over en zegt, na de goede resultaten van Theunisse in de Ronde van Galicië en de Leeds Classic (voorheen Wincanton Clasic), dat het nog te vroeg is om een conclusie te trekken. „Ik ga nu niet juichen, dat is te vroeg, maar de voortekenen zijn goed." Priem doelt daarbij niet al leen op de laatste uitslagen, maar vooral ook op een inci dent, zaterdag, tussen de Ronde van Galicië en de Leeds Classic. Op het vliegveld in Engeland bleek dat de speciale fiets van Theunisse niet was meegeko men. Priem: „Normaal zou hij helemaal gek zijn geworden en toch zijn gaan trainen, des noods op een andere fiets, nu heb ik hem zo ver kunnen krij gen dat hij er in heeft toege- Premier Lubbers lost startschot in Leiden stemd een dagje te rusten, zoals zo veel renners tijdens een drukke periode wel eens doen." Voor Theunisse voortaan ook geen speciale snufjes meer op de fietsen. Met dit onderdeel van de nieuwe 'overeenkomst' 'zegt de renner zelf nog het meeste moeite te hebben. „Maar ik kan me voorstellen dat ze bij TVM zeggen: je rijdt maar op dezelfde fiets als de anderen. Zal niet mee vallen, ik was nogal een materiaalfreak, met alle maal nieuwe Italiaanse onder deeltjes." Vedetten hebben zo hun ei genaardigheden, die vaak geto lereerd worden, omdat het goed is voor de ploeg. Maar Priem heeft Theunisse nu de vedet- testatus afgenomen en houdt ondertussen de deur open naar nog een jaar TVM, wat trou wens OQk in het doorlopende contract met de BV Theunisse is opgenomen. Maar wat zeggen contracten? En zei pr-manager Arjan Bos in de Tour niet dat Theunisse kon 'oprotten' als hij zo doorging? „Daar ben ik pislink om gewor den", zei Theunisse gisteren bij de profronde in Tilburg. „Mijn woorden zijn verdraaid", be weerde Bos, zoon van de TVM- directeur, op dezelfde plek. „Ie dereen die ik ken, weet dat ik woorden als oprotten niet in mijn mond neem. Wel heb ik gezegd met de mogelijkheid van een voortijdig vertrek van Theu nisse bij TVM rekening te hou den. Nu zit alles er nog in, zelfs een contractverlenging na vol gend Want de trein Theunisse is weer op gang gekomen, een overladen herfstprogramma moet hem nog aan de vereiste koersuren helpen en binnen de groep ligt Theunisse nu ook weer goed. „Nooit anders ge weest", beweert de renner zelf. „Ik heb me altijd sociaal opge steld, de zorgen van anderen op mijn nek genomen. Maar ze moeten me niet kwalijk nemen als ik dat dus niet meer doe. Ik denk dat ik gewoon mijn con tract uitdien, straks nog een sei zoen TVM dus. En die woorden van Bos? Ach, ik heb de laatste jaren zo veel shit over me heen gekregen, dit kon er nog wel bij." tilburg gpd Zelfs in hun 'eigen' profronde moeten de Nederlandse renners vooralsnog een stap terugdoen. De nationale etaappe-wedstrijd, wegens tijdgebrek ontdaan van een proloog, werd gisteren di rect al door de sprinters als een buitenkansje ervaren. Door de buitenlandse sprinters wel te verstaan. Voor de achtste keer dit seizoen was het prijs voor Wilfried Nelissen uit de nu door Theo de Rooij geleide Post-for- matie. Een verrassing, omdat Nelis sen een paar weken ziek is ge weest ('verkouden'), hij direct na de Tour in Vlaanderen danig feestend heeft huisgehouden om zijn al vroeg veroverde gele trui luister bij te zetten, en dacht dat in de profronde de te genstand van sprinters als Leoni (tweede) en Moncassin (derde) nog te groot zou zijn. „Maar toen ik in de gaten kreeg dat mijn benen goed waren, heb ik de ploeg gevraagd voor me te werken. Zie hier het resultaat." Tegenwoordig is in het inter nationale wielrennen elke zege er één, zeker voor een renner die niet meegaat naar het WK. In België zag Eddy Merckx het met Nelissen op het geacciden teerde parcours in Oslo kenne lijk niet zitten. Nelissen stemde eerst volmondig toe, maar be gint nu toch spijt te krijgen niet wat meer tegengas te hebben gegeven. De eerste etappe van de prof ronde, weggeschoten door mi nister-president Ruud Lubbers, kenmerkte zich vooral door de hoge snelheid waarmee het pe loton (111 renners, 31 Neder landers) van Leiden naar Til burg (155 kilometer) raasde, ver voor op het snelste tijdschema. Behalve een ernstige valpartij van Once-renner Neil Stephens, die met een sleutclbeenbreuk in het ziekenhuis moest worden opgenomen, was de ontsnap pingvan Peter Pieters en Michel Cornelisse noemenswaardig. Zij waren de eerste vluchters van deze 33ste profronde, na men maximaal 1.55 afstand van het peloton, i der impulsen Pr ar werden on- n de TVM-for- i teruggehaald. Jammer dus voor Pieters. voor wie deze profronde toch al geen feest is. Pieters wil zo snel mo gelijk naar Noorwegen, waar hij namens Nederland meedoet aan het WK op de baan. Zondag moet hij Oranje in de punten- koers vertegenwoordigen. „Het ziet er dan ook naar uit dat ik Valkenburg niet haal", zei Pie ters met een grimas. Zijn Jolly- ploeglcider verplichtte hem aan de start van de profronde te ver schijnen. „Waardeloos natuur lijk. Waarom wordt die ronde maand later gehouden?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19