gevarieerd Fabricage kleurentelevisie terug naar Europa Menukaart van zeelt zeer Vrije tijd Liever licht dan zon Zakengids op mini-CD Gasalarm DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 17 VISSPORT TUIN NIEUWE CD'S ogen mogen aanschouwen. Net zo min als de zeelt z'n neus ophaalt voor een bepaald soort aas, zo min zijn er plekken waar je de vis beslist niet kunt aantreffen. Zijn leefgebied kan variëren van vijvers, sloten en grachten midden in de stad, uitgestrekte of klei ne plassen, poelen en meren, drukbevaren ka nalen en vaarten, maar ook smalle en ondiepe tochten en sloten in poldergebieden. Wie de kans wil vergroten om ooit een zeelt aan de haak te slaan kan ik slechts één goed ad vies geven. Probeer het steeds in de buurt van plekken waar veel waterplanten aanwezig zijn. In de buurt van brede rietkragen, tussen of vlak naast leliebedden, vlak onder een dik kroosdek, maar nog liever op plaatsen waar wierbedden en voortwoekerende onderwaterplanten sloten dreigen te verlanden. Plekken waar begroeiing het vissen nauwelijks mogelijk maakt. Stroop deze plekken af met een lijntje van 14 of 16 honderdste op een licht molentje. Gebruik als beetverklikker een felgekleurd pennetje met korte antenne of een enkel klein drijvertje. Zeelt zal in de meeste gevallen eerst enige tijd aan het aas sabbelen alvorens het definitief in de bek te nemen en ermee weg te zwemmen. Dan is het direct zaak te voorkomen dat de zeelt de kans krijgt zich een weg te banen door de stevi ge stelen en wortels in de buurt van de modde rige bodem. Probeer de zeelt zo hoog mogelijk te houden om lijnbreuk te voorkomen. Vaak zal hij al spartelend proberen de haak te lossen. Maar wie er in slaagt de lijn strak te houden, zal merken dat hij na enige tijd toch capituleert voor de gebundelde kracht van soepele slip, elastische lijn en kromgetrokken hengeltop. Bedenk bij het onthaken dat de vis zeer glad is. Leg hem bij voorkeur in het gras en pak hem met de ene hand ter hoogte van de rugvin vast en verwijder met de andere hand de haak. En zet de vis altijd voorzichtig terug in zijn ele- POP/POPULAIR David Sylvian Robert Fripp 'The first day Virgin De introverte zanger/multi-instrumentalist David Syl vian (ex-Japan) werkt op The first day samen met de gi taaranarchist Robert Fripp (King Crimson). Het is ver rassend dat de muzikale collaboratie van deze tegenpo len zo succesvol is uitgepakt. Beiden werkten al eens samen op een Sylvian-eipee maar Fripp trad bij die ge legenheid niet zo nadrukkelijk op de voorgrond als op The first day. Het breekbare stemgeluid van Sylvian kan de rauwe gj- taarerupties van Fripp prima hebben, tien belangrijke rol op dit album is ook weggelegd voor de man op de sticks, een soort basgitaar, Trey Gunn. Samen met drummer Jerry Marotta geeft hij de wat schetsmatige composities handen en voeten. Sylvian, wiens muziek de laatste jaren steeds meer be gon te zweven, krijgt op The first day cc n flinke trap on der zijn achterwerk. Dat is behalve in de teksten ook te merken aan zijn funky gitaarspel, waarmee hij Fripp tot steeds meer gitaargeweld aanspoort. Toch staat er op The first day een lang new age nummer. Dit is echter zo mooi van klankkleur en klinkt zo naturel, dat van een waardige afsluiter kan worden afgesproken. WK JAZZ Diverse artiesten Totally Wired 10 Acid Jazz/Rough Trade Het verschijnsel 'dance jazz' lijkt tot nu toe aan Neder land voorbij te zijn gegaan, maar met de laatste hit van US3 komt daar misschien verandering in. Enkele jaren geleden begonnen DJ's van Britse discotheken oude soul, jazz en hard bop tussen de meer gewone disco- muziek heen te programmeren. Het duurde niet lang of oude nummers werden bewerkt en Art Blakey- en Ho race Silver-hits werden door Londense groepen nage speeld. Label Acid Jazz is de grootste leverancier van deze aangpaste retroklanken, waarvan de serie Totally Wired bestaat uit een zorgvuldig gekozen compilatie van soms aangepast oud en nieuw materiaal. Óp deel 10 is onder het oudere materiaal een leuke vondst het speelse The Bone van de Belgische Wizards Of Ooze, terwijl het sentimentele nummer van Esperanto de eni ge echte tegenvaller is. De cd dient ook als introductie tot strakke Acid Jazz-formaties als One Creed, Cloud 9, Time And Space en The Whole Thing. Deze groepen koppelen handig ouderwetse akoestische klanken aan dansbare ritmepartijen. Met jazz heeft het niet zo veel meer te maken, maar in de meeste gevallen zijn de ge luidscombinaties een stuk aanstekelijker dan wat ge woonlijk op de dansvloer wordt aangeboden. Don Pullen The African-Brazilian Connection Ode to LifeBlue Note/EMI Music. KLASSIEK Liszt Pianosonate in b - Concertparafrases naar Verdi "(Aida, Rigoletto) - Vallée d'Obermann Emanuel Ax (pia no) Sony. LISZT Bij Sony heeft men i goede neus als het gaat om het kie- van speciale aanbiedingen. Dat geldt ook voor deze 'CD van de maand' met werken van Franz Liszt. Natuur lijk is Ax een groot virtuoos en vereist de sonate in b een ijzingwekkende techniek, maar deze cd lijkt een meer in getogen Liszt op de voorgrond te willen plaatsen. Lyriek i bedachtzaamheid bepalen de sfeer en dat blijkt vooral uit de concertparafrase op Verdi's Aida, hier er gezien als een opera vol intieme lyriek dan als spektakelwerk vol olifanten en andere circus-elemen ten. Terecht overigens! Grote bewondering voor Ax. die zich nergens tot al te grote uitbundigheid laat verleiden en die zich een meester toont in het oproepen van sfe ren. Mozart Vioolconcert nr. 3 in G, KV 216, en nr. 5 in A, KV 219 - Sinfonia Concertante in Es, KV 364 Stephanie Chase (viool), Roger Chase (altviool), The Hanover Band o.l.v. Roy Goodman Cala. Het label CaJa beweegt zich ook voorzichtig op 'authentiek' terrein. Dat leidde nu tot een uitgave op twee cd's (de tweede is overigens gratis vanwege de be perkte speelduur) met twee bekende vioolconcerten van Mozart, gevolgd door de eerste authentieke opna me van de Sinfonia concertante. Belangrijker is dat de uitvoering sprankelt van musiceerplezier en dat er gro te aandacht is besteed aan details en muzikale kleuren, waardoor een bijzonder aantrekkelijk geheel ontstaat. Uitmuntende uitvoeringen! De CD-lezer voor Europages is niet groter dan een dubbele pocket. foto cpd De Europese zakengids, een naslagwerk met handelsinformatie uit 15 landen over 150.000 bedrijven is er nu ook op mini-CD. Het Read Only Memory-discje dat er in vier talen (Engels, Frans, Duits en Spaans) is, heeft de afmetingen van een single: acht centimeter. Daarop is evenveel kennis terug te vinden als in de 2000 pagina's tellende gids 'Europages'. Om snel te kunnen zoeken in het elektro nische boek moet je de kleine Panasonic CD-ROM-lezer KX-EBP1 hebben (ruim 1000,-). Dit apparaat kan overal worden gebruikt met oplaadbare batterijen, die on geveer drie uur meegaan bij continu ge bruik. De KX-EBP1 is een speciaal voor electronic books ontworpen CD-lezer vol gens de internationale EBG- en EBXA-nor- men. Met de Panasonic is zoeken gemakke lijk door het LCD-scherm met achtergrond verlichting. Het apparaatje weegt ruim 800 gram en meet 15 bij 12,7 bij 5 cm: een dub beldikke pocket. Europages op ROM kost 105,-. Wil men de Panasonic erbij dan kost het geheel ƒ1215,-. Meer informatie Waaier Associates, tel. 020-6643077. Puur inheemse produkten Nokia en Bang Olufsen We vergeten ze soms 's zomers. Nee, we vergeten niet om ze water te geven. We vergeten het om ze extra te verzorgen. En juist in deze maanden vragen kamerplanten veel zorg. Zeker sinds we dubbel glas voor onze ramen hebben: Dubbel glas laat namelijk de stralen de warmte wèl door, maar de zogenaamde convectiewarmte uit de kamer niet. Het wordt dus gloeiend heet achter glas, als daar de Bij menigeen heb ik planten zielig zien verbranden door te veel warmte. Vooral planten in zwarte plasticpotten, voor zonnige ramen, kunnen het te kwaad krijgen. Zwart trekt warmte aan en de wortels verbranden bijna letterlijk. Een lichte ompot kan deze el lende voorkomen. Verder is er natuur lijk de behoefte aan vocht, niet alleen in de grond, ook in de lucht. Letten we daar te weinig op, dan krijgen de plan- ten spint in het erg- ste geval en luis als ^et wat m'nt^er er8 «L, 's- ^u's's name''j'c ^ee' gemakkelijkte bestrijden. Gewoon de plant elke week onderstebovenin water dompelen en het leed is geleden. Is de plant te groot om te dompelen, dan geregeld afnemen met spons met water. Desnoods iets zeep en spiritus erbij. Maar ervaring leert, dat gewoon leiding water best is. Als we de plant er maar geregeld mee afnemen, of lekker natspuiten. Spint is veel moeilijker te bestrijden. Voorkomen kunnen we deze kwaal wèl, door de planten eens per week flink te sproeien. Vooral de bladeren aan de onderkant goed natmaken. Zit er eenmaal spint in de plant, dan kan brandnetelgier helpen (bos brandnetels vijf dagen in een emmer laten staan). Ze gaan rotten en stinken. Na ze ven dit spul gebruiken. In goede zaken is ook pyre thrum poeder te koop (laat u vooral niets anders met veel chemische formules in de hand stoppen). Dat helpt ook, is niet schadelijk voor warmbloedige dieren. Wèl voor koudbloedige dieren. Dus niet in de buurt van een terrarium of zo gebruiken. Tot slot is er natuurlijk nog het geregeld afschermen tegen zonne stralen. Een stuk karton of krantenpapier doet het best, maar is niet zo fraai. Er zijn allerlei horretjes en gaasvormige afschermplaten in de handel. Gebruik ze vooral voor al die planten die last kunnen krijgen van te veel zon. Nog simpeler: haal alle planten weg die aan de zonkant voor het raam staan. Zet ze op een andere plaats tot het weer koeler wordt en zon welkom is. Ook voor planten! LEZERSVRAAG Een zonnig dakterras met problemen. Dat begrijp ik uit de brief van GEORGE GUSSENHOVEN uit LEIDEN. De oleander maakt bloemknoppen maar weigert te bloeien. De oorzaak ligt waar schijnlijk bij te veel wind. Veel zon is wel lekker, maar met wind er bij minder warm dan men denkt. Bovendien drogen de planten erg uit. Zet de plant op een tegen wind beschutte plek en sproei de bloemknoppen af en toe. Dan lukt het vast. Mijn oleanders in de kas bloeien al de tweede keer en buiten net de eerste keer. Want we hebben een warme zomer gehad! Het andere probleem vormt de bougainvillea. Die stakkerd doet niets. Geen wonder. De plant staat in een bak van 25 cm diepte. Daarin heeft hij veel te weinig ruimte voor de wortels. De vraag is bovendien of de bak goed draineert, dus gaatjes en wat potscher ven onderin? Haal vlug een lekkere diepe bak, zorg dat er gaatjes onderin zijn, vul tot 4 cm hoogte met potscherven of piepschuim snippers. Dan goede grond. Zo wil de bougainvillea wel groeien en bloeien, al zal hij in de voor een klimplant altijd wat benepen ruim te, niet de tien meter hoogte van zijn naaste bloedverwanten halen, 's Winters vorstvrij bewaren. En nu een raadsel. Het is mij opgegeven door M. V.D. BERG- CHRISTIAN uit HAARLEM. De wel honderd kikkervisjes met begin nende achterpootjes, zijn zo maar ineens uit de vijver verdwenen. Vissen leven gewoon vrolijk verder. Dus is er géén gif in het water. Vraag: waarom hebben de vissen de kikkervisjes niet eerder opge geten, öf heeft iemand 'anders' ze opgegeten, öf zijn ze zomaar doodgegaan. Ik weet het niet. Maar we hebben veel trouwe en wij ze lezers en één ervan weet vast de oplossing van dit raadsel. Ik weet het in elk geval niet. Wie wel? E. v. DUIJN REERINX uit OEGSTGEEST heeft problemen met de druif. In de eerste plaats: het waas op de bladeren is 'het wit', een schimmelaantasting die met behulp van spuitzwavel, of tijdig be spuiten met paardestaartextract voorkomen kan worden. Ingraven van zwavelhoudende stenen rond de wortels werkt ook prima. Ze zijn te vinden in vulkanische gebieden. Die stenen dan. Moeilijker te beantwoorden is de tweede vraag: Een adres van een goede, deskundige druivekweker (amateur of beroeps) die de vijf - jaar oude druif kan enten met een stek van een soort dat beter ge schikt is voor ons klimaat en bovendien lekkere vruchten krijgt. Is er een van onze trouwe lezers die mevrouw Van Duijn verder kan helpen? Ik houd me aanbevolen. Tussentijds ben ik ook aari het in formeren. Bovendien zou mevrouw Van Duijn nog eens contact op kunnen nemen met de Proeftuin Zuid-Hollands Glasdistrict in Naaldwijk. Daar weten ze alles van druiven wat er maar te weten valt. Ik ben er helaas niet zeker van dat ze ook bereid zijn om parti culieren met raad en daad bij te staan. Maar het valt te proberen. En zodra ik iets weet zal ik het melden. W. PARMENTIER uit LEIDEN vraagt op welke wijze men hortensia- bloemen moet drogen. Vorige keer is het mislukt, ofschoon de bloemen staande werden gedroogd. Het is inderdaad juist om hor tensia's staande te drogen. Daaraan kan het dus niet liggen. Waar schijnlijk waren de bloemen nog niet helemaal open. Dus wachten tot ze volkomen open zijn. Drogen zonder snijbloemenmest. J.L. ACHTERHES uit HILLEGOM heeft een Yucca die zijspruiten maakt. Deze spruiten zijn heel goed te stekken. Maar het advies is: wacht tot het voorjaar. Zoek stekken met minimaal vier bladeren, snijd af met een scherp mes en zet de stek in een mengsel van gelij ke delen potgrond of turf en scherp zand. Na maximaal acht weken zijn de stekken beworteld. D. DIRKSE uit LEIDEN wil zijn stadgenoot BAKKER zijn kiwi's, die wel bloemen (geen vruchten) geven, cadeau doen. Als de heer Bak ker die wil hebben, kan hij bellen naar: 071-141212. Komt er bij u-al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, - 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Hoewel de titel van de cd verwijst naar een compositie i oudere datum, staat die, evenals het lange, statige net niet melodra matische Ah George, We Hardly Knew Ya i het teken van de begin dit jaar over leden George Adams. Met de saxofonist speelde Pullen jarenlang in de groep van Char les Mingus, daarna een gezamenlijk ge leid kwartet. Inmid dels is dit de tweede 'an de African- Brazilian Connec tion, waarin de niet bepaald indrukwekkende vocalen i de Senegalese djembé-speler slechts eenmaal (in het vrolijke Aseekolte horen zijn. Met Ode to Life heeft pianist-leider Don Pullen een uitstekend evenwicht ge vonden tussen lichtvoetige en makkelijk beluisterbarc klanken en serieuze, dikwijls spannende hedendaagse jazz. Op het eerste gehoor lijken de stukken bedrieglijk veel op vriendelijke tropische zwembadmuziek, maar ook als we even niet op de uitstekende soli vanxle lei der en Carlos Ward (altsax en fluit) letten, levert Pullens zachte hand van arrangeren een bijna verborgen, opti maal muzikaal rendement. KV De BeoSound Century: fraai maar duur. Niet in alle gevallen komen elektronica topprodukten uit Japan. Het Deense top merk Bang Olufsen bij voorbeeld heeft nooit pro dukten buiten de EG ge produceerd. En Nokia heeft de produktie uit het Verre Oosten teruggehaald om een compleet Europese portable kleuren-TV te kunnen maken. Op mijn zwerftochten met de hengel langs me ren, plassen, poelen, vaarten, tochten, sloten en ondiepe polderwatertjes heb ik nog nooit een vissende collega ontmoet die zich volledig had toegelegd op de vangst van zeelt. Het is een van de weinige inheemse vissobrten die weliswaar in vrij grote aantallen voorkomt, maar waarop je nauwelijks gericht kunt vissen. De reden is doodeenvoudig dat er geen aas bestaat waarmee je uitsluitend de zeelt kunt tracteren. Altijd zijn er andere kapers op de kust en omdat die meestal in de meerderheid zijn, blijft het vangen van een zeelt vrijwel altijd een grote toevalstreffer. Voor de witvisser niet zelden een onaangena me. Want dat dotje maden, die rulle broodvlok of dat m&lse piertje op een minuscuul haakje gezet, was met raffinement gepresenteerd voor een brasem, voorn en blei. En juist vanwege die verfijnde maar zeer kwetsbare presentatie, be staande uit een lijntje van niet meer dan tien honderdste millimeter, is het plezier van een gehaakte zeelt maar van zeer korte duur. Want met dergelijke dunne lijnen maken zeelten meestal korte metten. Met een paar klappen van hun in verhouding zwaargebouw de en breed uitwaaierende staart zijn ze in staat zo'n tere verbinding met de hengeltop in een fractie van een seconde om zeep te helpen. De hengelaar in vertwijfeling achterlatend, omdat hij nooit zal weten welke vissoort zijn aas ooit zo stormachtig heeft weggevoerd van de vis- stek. Het tegenovergestelde is vaak het geval bij de karpervisser. Met zijn stevige lijnen, robuuste haken en feilloos werkende slip gemonteerd op een voor 'groot wild' bestemde karperstok, is de zeelt doorgaans een teleurstellende buit. Zijn strijdlust is meestal een stuk geringer dan van de zoetwaterbig en qua formaat legt een vol wassen zeelt het ook al snel af tegen een karper die nauwelijks drie lentes telt. Een fraaie zeelt die een aardappeltje pakte dat voor de karper was bestemd, foto bram van'leeuwen De karpervisser had zijn piepertje of geuren de boilie bestemd voor een flinke 20-plus vol- schub of spiegel. Hij staat nu plotseling oog in oog met een weliswaar fraai ogende zeelt, een vis die slechts weinig gewicht in de schaal kan leggen. Niet meer dan enkele ponden. Zeelt kunnen we dus de surprise in brons groene verpakking noemen, het snoepje van de week dat tijdens een visdag ineens kan opdui ken. Zoals uit de eerdere opsomming al blijkt is het een verre van kieskeurige vissoort. De ene keer plukt hij in een recreatievijver een drijven de broodkorst van het wateroppervlak, een vol gende keer is hij de kronkelige aal net een streepje voor bij het consumeren van een flinke worm. En er zijn zelfs vissers die ooit hebben ervaren hoe een zeelt zich een langzaam rond draaiend kunstaasje eigenwijs toe-eigende, als ware hij een gulzig toehappende baars. Dat laatste heb ik evenwel nog nooit met eigen Gasdetectie is in ieder huis, caravan en boot onontbeerlijk, zegt Valentijn Neder land bv (Breda) bij de introductie van het gasalarm (adviesprijs 169,-). Flet ronde apparaatje met een doorsnede van 15 cm is gemakkelijk aan te sluiten op 220 Volt, of (in de boot, caravan of auto) op 12 Volt. Het altijd brandende groene controlelampje geeft aan dat alles veilig is. Komt er een mi nimale hoeveelheid gas vrij, dan gaat het rode alarmlampje branden en is een schel te horen. ,,Op dat moment bent u nog ruimschoots op tijd om schadelijke gevol gen te voorkomen", aldus de fabrikant. Meer informatie: Valentijn Nederland BV, tel. 076-221009. Bang Olufsen introduceer de onlangs een compact mu- zieksysteem dat meer is dan een stereotoren: de BeoSound Century. Het fraai gestileerde platte muzieksysteem kan op tal van manieren worden gebruikt. Men kan het op een meubel neerleggen, op de vloer, of het aan de wand hangen. De Cen tury is er in vier verschillende kleuren, met donkerblauwe, donkerrode, donkergroene of donkergrijze luidsprekerfron ten. Century is een combinatie van FM-radio, CD-speler en au- toreverse cassettedeck. Het ge heel is voorzien van eigen ver sterkers en bijbehorende luid sprekers die in speciale, zeer vlakke klankkasten zijn onder gebracht. De afmetingen zijn 75 bij 37 centimeter. Aan de muur gehangen is de combinatie 10 cm diep. Voor het centrale be dieningspaneel, de CD-speler en cassetterecorder bevindt zich een glazen paneel. Het schuift automatisch weg als men met de hand het muziek centrum nadert. Meteen scha kelt de Century zich dan in. Je drukt op enkele toetsen en het apparaat speelt. De muziekcombinatie kost ƒ3500,-, een losse afstandsbe- De nieuwe portable Nokia TV met veel recyde-bare onderdelen. foto cpd diening bijna ƒ300,-, De radio heeft dertig presets voor kabel netzenders en een extra aan sluiting voor een vierde geluids bron. Het Finse Nokia concern gaat den 14-inch portable TV's voor de Europese markt voortaan weer in Duitsland (Bochum) maken in plaats van in Singapo re. Forse investeringen in het produktieproces hebben het aantal toegepaste componenten met 50 procent gereduceerd. De produktietijd is tot tweederde verminderd en het loonkosten aandeel tot 4 procent per pro- dukt afgenomen. Daarbij werd een aanzienlijk hogere kwaliteit bereikt in de fabriek bij Bochum. De nieuwe 14-inch TV (KTV 3724) combineert daardoor kwaliteit met veel gebruikers vriendelijke functies. Een daar van is APS: met een druk op de knop zoekt het toestel alle be schikbare zenders van een ka belnet op en legt deze automa tisch vast. Voorts gaat het om een multi-standaard toestel met teletekst en een SCART-aanslui- ting. Dat garandeert optimale beeld- en geluidskwaliteit vanuit de videorecorder of bij aansluiting op een schotelont vanger. Het toestel bevat voorts een spaarschakeling voor het stroomgebruik waarmee de beeldhelderheid automatisch wordt aangepast aan het omge vingslicht. Het nieuwe toestel is recycle-baar en bevat een mini mum aan synthetische, niet af breekbare materialen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17