'Dinosauriërs zijn hartstikke gaaf 'Uitheemse' horeca minder hygiënisch Het Gesprek van de Zomerdag 'Geen tijd voor ontbijttelevisie' Obligatiehouders Fokker eisen lening vervroegd op BolsWessanen verkoopt Lyempf aan Nutricia 'Hoogovens krabbelt als eerste uit dal' DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 Dino-rage voer voor psychologen De een ziet er nog afschrikwek kender uit dan de andere. Toch zetten kinderen de dinosauriërs zonder blikken of blozen op hun nachtkastje. Hoe meer tan den en hóe grotere klauwen, hoe beter, zo lijkt het wel. ,,Haal de huid los en je ziet z'n ver schrikkelijke verwonding", zo luidt de tekst op een verpak king. En de kinderen maar smullen en kopen. Want dat ze dat doen mag be slist uit de verkoopcijfers van de prehistorische beesten worden afgeleid. Elke zichzelf respecte rende speelgoedwinkel heeft een hoek ingeruimd voor de ruim honderd miljoen jaar gele den uitgestorven dieren. ,,lk vind ze gewoon hartstikke gaaf', zegt de twaalfjarige Ri chard. Hij heeft thuis al een hele verzameling staan. ,,lk bang? Nee natuurlijk niet. Waarom zou ik. Ze zien er wel gevaarlijk uit, maar ze bijten toch niet echt. Ik ga er ook niet van dro men ofzo." Het Leiderdorpertje is met zijn verzameling een al een jaar ge leden begonnen. „Ik ben al een heel tijdje gek op dino's. ol- gens mij is het begonnen toen ik met mijn vader naar een mu seum (drie jaar geleden was in het Pesthuis een tentoonstelling met enkele levensecht nage maakte dinosauriërs, red) ging. Ik vond dat zo mooi. Zo groot. En zij maakten van die enge ge luiden. Ik ben toen een beetje gek op ze geworden, maar ook wel geïnteresseerd geraakt in de prehistorie", erkent Richard. Met vriendjes heeft hij deze zo mer in de huiskamer al een paar keer hele prehistorische land schappen gevormd. Houten blokken van het jongere broer tje waren de bergen en kranten vormden de grotten waarin de beesten zich verscholen. En na- tuurlijk voerden de prehistori sche dieren - niets menselijks is de dino vreemd - oorlogen te gen elkaar. „Maar ik vind het ook wel gaaf om ze een beetje mooi op een rij te zetten. Daar zit ik dan een beetje naar te sta- Sinds korte tijd zijn de dino's echt in ruime mate te koop. Dat heeft waarschijnlijk alles te ma ken met de nieuwe speelfilm Jurrasic Park van Steven Spiel berg. Hoewel de film, die in de Verenigde Staten verkoopre cords breekt, pas eind septem ber in Nederland in de biosco pen te zien is, ligt het bijbeho rende speelgoed al maanden in de winkel. De figuren die in de film mee spelen, zij moeten enkele moordlustige ontsnapte exem plaren zien te vangen, zijn te krijgen met vangstrik, werpnet, grijphaak en zelfs een bazooka met verdovingsraketten. De an dere hoofdrolspelers zijn na tuurlijk de dino's. Neem nu de Velociraptor die volgens de ver pakking 'een afgrijselijke brul geeft en slaat met zijn scherpe klauvyen'. Of de Tyyrannosaurus Rex met zijn 'elektronisch ge brul en gestamp'. Ja, één model spuit zelfs vergif. Andere modellen op batterijen brullen niet alleen, maar heb ben eveneens lichtgevende ogen en draaien met hun kop. En als de rubberen modellen niet bevallen dan neem je er een van gips. Of je maakt er zelf een met een bouwpakket, uitge voerd in plastic en hout. Als je de grootste wilt hebben neem je een opblaasbare dino of anders stel je jezelf tevreden met een sleutelhanger. Memory, puz zels, drinkbekers, stickers, het is allemaal met een dino erop te krijgen. Wie de felgekleurde monsters ziet moet toegeven dat zij een aaibaarheidsfactor hebben van nul. De verkoopsters van speel goedwinkel De Waal in de Leid- se Burgsteeg snappen dan ook helemaal niets van de dino-ra- ge. „Dat moet je maar aan een psycholoog vragen hoor, dat weet ik niet", zegt er een. „Je zou toch denken dat kinderen van die beesten bang zijn. Maar je staat versteld wat die gassies, ook al zijn ze nog zo klein, soms allemaal zeggen. Gaaf dit, gaaf dat. Ach, die kinderen zijn toch tegenwoordig bijdehanter dan vroeger. Vergeleken bij hen wa ren wij toch zielepieten?" MEINDERTVAN DERKAAU afwachting van de film Jurrasic Park van Steven Spiplberg i; Geen 'babbelende boodschappentas' op de buis maar serieuze ontbijttelevisie. De AVRO, KRO en NCRV gaan vanaf 1 januari volgend jaar een in formatief ontbijtprogramma maken dat tussen half acht en acht uur wordt uitgezonden. Zo kan televisie-minnend Nederland zich straks tijdens het ontbijt op de hoogte stellen van de verkeerssi tuatie op de Nederlandse wegen en de weersver wachtingen. Om acht uur volgt als uitsmijter het NOS-journaal. In Amerika gaat ontbijttelevisie al jaren goed sa men met de cornflakes; hele generaties zijn daar verslingerd aan de vele ochtendprogramma's. In brood-etend Nederland is het echter nog maar af wachten of het verschijnsel ontbijttelevisie aan slaat. Een flink aantal kinderen pikt voor school tijd nog snel een blokje Tele-Kids mee, maar een kleine steekproef in Leiden leert dat de volwassen kijker 'geen tijd', dan wel 'geen zin' heeft om 's ochtends televisie te kijken. „Ik kijk al genoeg televisie", bromt F. Pelt, die snel even een boodschap doet op het Vijf Mei plein. „Ik denk niet dat ik er vaak naar zal kijken. Ja, als er iets bijzonders is, als er nieuws is. Zoals zondag, met die vliegtuigkaping. Die extra nieuws-uitzendingen vind ik wel wat. Maar ont bijttelevisie, nee hoor. Ik kijk al genoeg televisie. Hoewel, die programma's tijdens de Olympische Spelen 's ochtends, die waren wel leuk. Ik houd van sport op televisie." „De kinderen, de kinderen zegt r Haasteren. „Die moeten allemaal naar school. En dat is een hele klus. Denk je echt dat ik 's och tends tijd heb om televisie te kijken? Nou nee, dat lukt dus nooit." Zo rond drie uur heeft ze ook al geen tijd om uitgebreid over ontbijttelevisie te praten. De kinderen komen waarschijnlijk zo uit school. Voor een wat ouder Leids echtpaar, dat enigszins argwanend op de vragen reageert („nee, geen naam").hoeft het niet zo nodig, die ontbijttelevi sie. Zij: „Ik heb er niet zo'n behoefte aan. 's Och tends de televisie aan? Ik denk het toch niet. We kijken sowieso niet veel televisie. Ik kijk meestal alleen naar het nieuws." Hij: „Ik weet nog niet of ik ga kijken. Ik durf het nog niet te zeggen. Het duurt nog zo'n half jaar voordat ontbijttelevisie begint. Zoals mijn vrouw al zei, wij talen er niet zo veel meer naar, naar televisie. Natuurfilms, die vind ik mooi. Maar die gaan ze 's ochtends denk ik niet uitzenden." „De televisie komt bij ons overdag niet aan", zegt ene mevrouw De Boer. Dus ook 's ochtends niet? „Nee, zeker niet", beweert zij 'stellig. Wat een ver schil met 's avonds, als vanachter ieder raam het blauwachtig licht van het televisiescherm naar buiten straalt. ANNETVAN AARSEN Eten met een antwoordapparaat Eten doe je zonder zaktelefoon, schreven we laatst. Dit omdat steeds meer restaurantbezoe kers èn eigenaars zich ergeren aan te luide achtergrondgelui den. Men komt voor zijn rust in een restaurant en wordt vervol gens geconfronteerd met lieden die aan tafel worden opgebeld of die zelf zitten te bellen. De mensen van Panasonic la zen het stukje in deze krant en waren zo vriendelijk ons een persbericht op te sturen. Het bedrijf 'introduceert een uniek antwoordapparaat dat kan wor den aangesloten op de nieuwe Panasonic handheld I-model autotelefoon.' Hoera, we wor den gered door de handheld! Het voordeel van dit dappere apparaat? Men 'biedt de fre quente autotelefoon-gebruiker nu de mogelijkheid om onge stoord van lunch, diner of drankje te genieten en toch be reikbaar te blijven. Ook anderen zullen geen hinder ondervinden van de aanwezigheid van een autotelefoon.' En dan nog iets: 'Tijdens een vergadering, luch of diner kan de autotelefoon met antwoord apparaat en geheel uitgetrokken lange en flexibele antenne op tafel worden geplaatst voor een optimale ontvangst.' Optimale ontvangst? Een flexi bele ober vinden wij toch pretti ger. En een bosje bloemen op tafel. HERMAN JOlfSTRA Keuringsdienst van Waren houdt restaurants scherp in de gaten De Keuringsdienst van Waren houdt de zogeheten uitheemse horeca scherp in de gaten. Met de hygiëne in shoarmazaken, Chinese restaurants, Turkse eet huizen en dergelijke is het ge middeld - hoewel nog steeds behoorlijk - minder goed ge steld dan in de Nederlandse ge legenheden. Buitenlandse res taurants kregen daarom het af gelopen jaar ongeveer twee maal zo vaak bezoek van een keurmeester. „Maar ik wil benadrukken dat dat niets te maken heeft met de instelling van de eigenaars. Die zijn doorgaans van goede wil", zegt woordvoerder B. Hendriks van de keuringsdienst. „Het is vaak onwetendheid. De mensen weten niet precies aan welke ei sen ze moeten voldoen. Cul tuurverschillen spelen verder een rol. Wat in eigen land kan, kan hier niet altijd. Bovendien is het aantal buitenlandse restau rants de afgelopen jaren niet al leen flink uitgebreid, de zaken verwisselden om de haverklap van eigenaar. Dat komt de con tinuïteit van de manier van wer ken natuurlijk ook niet ten goe de." Volgens de jaarcijfers voerde de keuringsdienst het vorig jaar in totaal 262.000 inspecties uit in diverse bedrijven, van cafés tot fabrieken, een toename van 4,2 procent ten opzichte van 1991. Het aantal waarschuwingen dat daaruit voortvloeide steeg van 41.800 naar 47.800. Het aantal klachten van consumenten nam toe van 6000 in 1991 tot 10.000 het vorig jaar. Van de klachten hadden er 1650 betrekking op voedselvergiftiging. „Wanneer een klacht binnenJkomt neemt de Keuringsdienst meteen poolshoogte", aldus Hendriks. „En bij bepaalde evenementen zijn we er altijd. Koninginnedag, een braderie. Voor het overige kiezen de ongeveer 300 keur meesters zelf de instanties uit die ze onaangekondigd met een bezoekje vereren. Om bij de restaurants te blijven: in totaal werden er het afgelo pen jaar in de ongeveer 9000 eetgelegenheden zo'n 20.000 in specties uitgevoerd. De dienst deelde bijna 5000 waarschuwin gen uit aan de eigenaars. Uit eindelijk werd in 155 gevallen proces-verbaal opgemaakt. „Als er iets mis is volgens de regels, geven we normaal gesproken eerst een waarschuwing. Die is in de meeste gevallen zeer ef fectief', aldus Hendriks. „In ge val van een overtreding krijgt men even de tijd om de zaak in orde te maken. Pas als dat niet is gebeurd, krijgt men een pro ces-verbaal. Tenzij de geconsta teerde overtreding ernstig is. Dan wordt meteen verbaal op gemaakt. En als het heel ernstig is - bijvoorbeeld als de kakker lakken over de muur lopen - dan wordt de zaak zelfs gesloten op last van de keurmeester. Maar gelukkig komt dat zelden Tegen de wil van obligatiehouders van Fokker in, heeft de trustee van de 4,75 procent converteerbare obligatielening van de vlieg tuigbouwer geweigerd deze lening vervroegd op te eisen. Op 26 juli besloot een meerderheid van de obligatiehoudersvergadering voor vervroegde opeising van deze lening, die pas in 1999 moet worden afgelost. De Vereniging van Effectenbezitters VEB, die de motor was van de vergadering, heeft meegedeeld zich samen met haar ju ridisch adviseur te beraden op te nemen stappen. Woordvoerder L.G. Burlage sluit niet uit dat besloten zal worden de rechter in kort geding om een uitspraak te vragen. „De zaak is spoedeisend. Et bodemprocedure duurt twee jaar, zodat een schijnlijk de enige oplossing is." Hij verwacht z dere mededelingen te kunnen komen. De obligatiehoudersvergadering droeg de ti vervroegd op te eisen. De VEB is van mening dat de lening c kan worden opgevraagd nu Fokker voor 51 procent in handen van de Duitse Dasa is gekomen. De trustee weigert de eis van de VEB kort geding wa; r spoedig n op de lening De rol van het trustkantoor is omstreden omdat het een dochter onderneming van ABN Amro is, de huisbankier van Fokker. Gezien de precaire financiële situatie bij Fokker zou de bank niet gebaat zijn bij vervroegde aflossing van de lening. Tijdens de vergadering liet een vertegenwoordiger van Fokker weten de rechtsgeldigheid van de bijeenkomst te betwijfelen. „De vergadering kan ook besluiten dat het nu buiten sneeuwt", zei hij. Ook een verzoek van obligatiehouders om de rente op de lening te verhogen tot 5,25 procent achtte hij niet haalbaar. De Keuringsdienst van Waren bezocht vorig jaar 9000 eetgelegenheden. FOTO» ARCHIEF UMUIDEN FRANS VAN DEN BERG Directie-voorzitter Van der Velden in bedrijfsblad: Financiers zullen pas over 'een paar jaar' bereid zijn Hoog ovens geld te lenen voor nieuwe investeringen. In de tussentijd moet het staalbedrijf nog verder de buikriem aanhalen. Daarbij is een drastische bezuiniging en personeelsvermindering, zoals dit jaar het geval is, niet nodig. Dat voorspelt directie-voor zitter A. van der Velden van Hoogovens IJmuiden.,In het be drijfsblad De Grijper reageert hij op de vorige week bekend ge maakte halljaarcijfers. Het vol- ledige concern leed over de eer ste zes maanden een verlies van' 189 miljoen. Toch kan de eerste man van het IJmuidense staalbedrijf te vreden terugkijken op de afge lopen maanden. In IJmuiden daalde het verlies namelijk tot 70 miljoen. Een verbetering waarin de prijsverhogingen van staal nog nauwelijks een rol hebben gespeeld. Een verbetering dus puur op eigen kracht, zoals Van der Vel den het noemt. De kosten dalen dit jaar met maar liefst 350 mil joen (50 miljoen meer dan voorzien) en nieuwe afzetmark ten zijn aangeboord. „Op dit moment kan geen in West-Europa ons structurele kostenniveau evenaren. Zodra de ecorlomie aantrekt, krabbelt Hoogovens opnieuw als eerste uit het dal", is Van der Velden zijn stellige overtuiging. Toch is hij ook bezorgd. Zo is nog onduidelijk of de Europese sanering van de staalindustrie lukt. Vooral Italië en Spanje lig gen dwars. De belangrijkste vraag is echter wanneer de eco nomie aantrekt. Ook Van der Velden waagt zich niet (meer) aan een voorspelling. „Het eco nomisch herstel schuift telkens weer naar achteren. Vooral daarom ben ik zeer bezorgd. De toekomst blijft uitermate onze ker." Lang heeft Hoogovens overi gens niet meer de tijd. „We hebben winst nodig en wel zo snel mogelijk", geeft de direc teur toe. „Want alleen dan kun nen we weer geld lenen om te investeren in nieuwe installaties en produkten. Eerst moeten we een deel van de huidige lenin gen aflossen en aantonen dat we genoeg gaan verdienen. De laatste jaren heeft de onderne ming echter bijna een miljard verlies gemaakt. Dus ook al schrijven we morgen weer zwarte cijfers, dan nog hebhen we een paar jaar nodig om dat gat te dichten." De verkoop van de babyvoe dingfabrikant Lyempf BV door BolsWessanen Nederland BV aan Nutricia is rond. De raad van bestuur van de Amstelveen- se onderneming maakte dat de ze week bekend. Vanaf april werden al besprekingen ge voerd over een mogelijke over name. Lyempf produceert on der het merk Bebelac zuigelin genvoeding, alsmede ijsmixen en speciaal poeders. De omzet bedroeg vorig jaar 110 miljoen gulden. Het bedrijf heeft vesti gingen in Kampen en L den, waar totaal 175 werken. De koopsom, die niet bekend wordt gemaakt, is door Nutricia in contanten voldaan. Door het afstoten van Lyempf kan BolsWessanen zich verder toeleggen op haar kernactivitei ten. De overname biedt Nutricia de mogelijkheid haar positie in de zuigelingenvoeding in inte ressante afzetgebieden buiten Europa verder te verstevigen. De binding met Nutricia maakt het voor Leympf mogelijk opti maal verder te groeien door ver betering van assortiment en uit breiding van kennis. Het bedrijf blijft onder de huidige directie als zelfstandige werkmaat schappij opereren. AGENDA DINSDAG 17 AUGUSTUS WOENSDAG 18 AUGUSTUS Wedstri|d 'bierpulschuiven' m Cilé De

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15