Jacht geopend op autokrakers 'Strontschippers willen graag presteren Rijn- en Veenstreek Kans op dienstencentrum bij vernieuwd St. Jacobus Vrachtwagen belandt met 17 ton augurken in berm Tulpen verslinden energie Eigenaar Barbados verlangt dik drie ton van 'Zwammerdam' Palen sluiten Galgekade af voor automobilisten DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 14 Alpheuse politie ontwikkelt nieuwe werkwijze Met een doelgerichte aanpak wil de Alphense politie paal en perk stellen aan de explosieve groei van het aantal au tokraken in die gemeente. Om de autokrakers te pakken, is een nieuwe werkwijze ontwikkeld. Bovendien zijn af spraken gemaakt met justitie over het vasthouden en vervolgen van arrestanten. alphen aan den run kleine groep van zeer volhar- rudolf kleun dende junks, echte recidivisten. Sommigen zijn al een groot aantal keren aangehouden we gens autokraken", typeert Van Bergen de betrokkenen. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor drie verdachten die de afgelopen maand werden opgepakt. Een van hen, een 29-jarige man, kwam enige tientallen keren in aanraking met de politie. Volgens Van Bergen is er geen sprake van een explosieve toe name van het aantal criminele verslaafden in Alphen. „Die groep is vrij constant." Het op pakken van een van hen is vol gens hem ook direct zichtbaar in de statistieken. „Maar al heel snel ebt dat effect weg, alsof ze de wijken opnieuw verdelen." Een directe oorzaak zou niet zijn aan te wijzen voor de groei van het aantal auto-inbraken. Wel heeft de aanpak ervan gele den onder de politiereorganisa tie. Door de samenvoeging Over de manier waarop de poli tie de komende tijd te werk gaat, wil chef van de districtsre cherche M. van Bergen zich nog niet uitlaten. „Dan zouden we de betrokkenen maar op ideeën brengen." Vast staat wel dat de politie niet met een 'lokauto' op pad gaat om autokrakers te be trappen. Van Bergen: „Dat heeft geen zin, want de auto's worden in de hele gemeenten openge broken en niet in een bepaald klein gebied." Als de nieuwe werkwijze aanslaat, is het waar schijnlijk dat ze ook in andere gemeenten wordt uitgepro beerd. Alphen richt als eerste op deze wijze gericht op autokra kers. De politie heeft overigens wel een vrij goed beeld van de groep waar de daders moeten worden gezocht. Het gaat daar bij om oudere drugsverslaafden, die vaak al meer dan tien jaar gemeente- en rijkspolitie heeft hard-drugs gebruiken en vaak zich c ook al jaren in Alphen actief speeld, waarbij i zijn. „H.et is een betrekkelijk aantal 2 stoelendans afge- groot andere functies Winkeldief betrapt alphen aan den rijn Een 22-jarige Alphenaar is gistermiddag in de Aarhof betrapt toen hij dekbedovertrekken ter waarde van 300 gulden probeerde te stelen. Een bewaker zag de diefstal en droeg de man over aan de Alphense politie. Alphenaar gewond bij aanrijding alphen aan den run Met een hoofdwond en een gebroken vinger 29-jarige Alphenaar gisteravond rond half twaalf r Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De man was betrokken bij een aanrijding op de kruising Bruins Slotsingel- Bachsingel-Meteorenlaan. Zijn auto kwam daar in botsing met de wagen van een 23-jarige Alphenaar. Hoe het ongeluk precies is gebeurd, kon de politie vanmorgen nog niet zeggen. Wel is duidelijk dat de gewonde Alphenaar alcohol had gebruikt. Dieven ontkomen met auto van dochter hazerswoude-dorp» Uit een huis aan de Frans Halsstraat in Ha- zerswoude-Dorp is in de nacht van zondag op maandag een aantal goederen gestolen. De daders kwamen het huis binnen na het openbreken van een bovenlicht aan de achterzijde van het pand. De politie kon vanochtend niet vertellen wat er precies wordt vermist. In elk geval namen de daders de auto van de dochter des huizes mee. De sleutels van de wagen lagen op tafel. Bestelauto gestolen wouBRUCQEBij een bedrijf aan de Boddens Hosangweg in Wou- brugge is in de nacht van zondag op maandag een bestelauto met diverse gereedschappen gestolen. roelofarenosveen Bij het vernieuwde bejaarden huis St. Jacobus in Oude Wete ring komt mogelijk ook een dienstencentrum, waar activi teiten voor ouderen worden ge houden. Het centrum moet een ontmoetingsplaats worden voor ouderen uit heel Alkemade. Zelfstandig wonende en niet- zelfstandig wonende bejaarden moeten er eveneens terecht kunnen met vragen over allerlei voorzieningen. Vrijwilligers moeten in het gebouw worden gestationeerd en er moet even eens plek zijn voor dagopvang voor bejaarden die nog thuis wonen. Het college van B en W van Alkemade wil meewerken aan dit plan en stelt geld beschik baar zodat een architectenbu reau een schetsontwerp kan maken. Het is de bedoeling dat het verzorgingshuis St. Jacobus verhuist van Roelofarendsveen naar het terrein van de voorma lige LTS in Oude Wetering. Daar moet een zorgcentrum met 45 appartementen verrijzen. Ook komen er 40 aanleunwoningen. Een takelbedrijf heeft giste ren de gehele morgen werk gehad om een Duitse vracht wagen met aanhanger weer op de weg te krijgen. De met Teraarse augurken geladen combinatie was rond vier 's nachts tot de as weggezakt in de berm van Vriezekoop- zuid in Leimuiden. De 44-jarige chauffeur reed over de Vriezekoop in de richting van Leimuiden. De auto was te hoog voor het viaduct. Toen de chauffeur de zware combinatie pro beerde te draaien, zakte de aanhanger weg in de berm. Het voorste gedeelte onder ging datzelfde lot. De zeven tien ton augurken moesten uit de wagen worden gehaald voordat die weer op de weg kon worden gezet. Rond twaalf uur was het karwei ge klaard. heeft gekregen. Het opsporings werk kwam daardoor in het ge drang. Vorig jaar al werd in een beleidsplan uitgesproken dat de aanpak van autokraken voor rang zou krijgen. Van Bergen: „Dat voornemen kunnen we nu pas gaan uitvoeren." Behalve de aanpak op straat, is met justitie afgesproken dat alle verdachten van autokraken worden voorgeleid. Als er cellen beschikbaar zijn, worden ze vastgehouden. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan krijgen ze in elk geval een dagvaarding. Van Bergen: „Dat betekent in elk ge val dat ze vrij snel worden ver volgd." Daarnaast wil de politie meer aan preventie gaan doen door autobezitters er op te wij zen hoe autokraken kunnen worden voorkomen. Alphen aan den Rijn is altijd al relatief veel geteisterd door auto-inbraken. De eerste helft van 1993 was er plotseling spra ke van een verdubbeling van deze vorm van criminaliteit. In zes maanden tijd werden 1100 autokraken gemeld, tegen 1096 in heel 1992. Met de nieuwe aanpak hoopt de politie het aantal in de tweede helft van het jaar terug te dringen tot 350. Het totaal zou dan nog altijd iets hoger uitpakken dan het vorige 'topjaar' 1990 toen er 1387 keer aangifte werd gedaan. Nieuwe asfaltlaag handbalvelden De handbalvelden op het sport complex Hertogspark in Rijp- wetering krijgen een r Het college van B en W wil geld beschikbaar stellen voor de verbetering van de twee velden, die ongeveer 20 jaar geleden in gebruik werden genomen. De velden zijn ongelijk geworden en er zitten scheurtjes in de dunne laag. De handbalbond en scheidsrechters wijzen geregeld op de slechte toestand van de velden, waardoor de bal te veel effect krijgt. Het is niet bekend hoe hoog de kosten zijn van de verbete ring; de gemeente heeft bij twee bedrijven offertes aangevraagd. roelofarendsveen De vier tulpen die sinds maart '91 de watertoren van Roelofarendsveen sieren, verbruiken te veel energie, vindt de gemeente. Ze gaat daarom onderzoeken of de toren kan worden verlicht met behulp van energiezuinige lampen. De stroomrekening bedroeg over de jaren '91 en '92 ruim 3100 gulden. De gemeente heeft geen geld gereserveerd voor de verlichting en moet het daarom halen uit het potje voor onvoorziene uitga ven. Het budget voor promotie is namelijk hele maal op: de 4000 gulden is uitgegeven aan het drukken van een nieuwe gemeentelijke platte grond. De vier zeventien meter lange tulpen kosten de gemeente Alkemade trouwens nog meer geld: uit onderzoek eind vorig jaar bleek dat sommige on derdelen waren losgetrild, de reparatie kost ruim 3600 gulden. Ook dat geld moet komen uit de pot voor onvoorziene uitgaven. Het bedrijf dat de tul pen controleerde, heeft Alkemade overigens wel gerustgesteld met de mededeling dat een tweede onderhoudsbeurt voorlopig niet noodzakelijk is. Een andere meevaller is dat de gemeente vanaf vol gend jaar wel rekening heeft gehouden met de kos ten van de verlichting van de tulpen. alphen aan den run/den haag cerberuspersbureau Het Alphense echtpaar Yaish heeft in kort geding voor de Haagse rechtbank 308.000 gul den geëist van de Alphense ver zekeringsmaatschappij Zwam- merdam en omstreken als voor schot op de schadevergoeding voor de afgebrande discotheek Barbados. Bovendien eist ex ploitant M. Yaish 15.000 gulden van vier ex-werknemers die ge ruchten zouden hebben ver spreid dat Yaish zelf de hand zou hebben gehad in de brand stichting van 1 maart van dit jaar in de dancing aan de van Mandersloostraat. Over diezelfde kwestie is al een kort geding gevoerd op 5 juli. Toen hield kort-geding- rechter E.J. Numann de zaak aan in afwachting van een poli tierapport over de brand. Het kort geding dat gisteren diende spitste zich vooral toe op de in terpretatie van het politierap port. De raadsman van Yaish, M.A. Goedkoop, meent dat het poli tierapport ondubbelzinnig aan geeft dat er geen verdachten zijn in deze zaak en dat niets een uitbetaling van de schade vergoeding meer in de weg staat. Als voorschot op een uit eindelijke schadevergoedingsre geling zou 308.000 gulden moe ten worden uitbetaald door ver zekeraar Zwammerdam en Om streken. Deze eis geeft meteen ook de spoedeisendheid aan: het echtpaar Yaish leeft sinds de brand van het eigen vermogen. De advocaat van de voormali ge werknemers van Barbados, H.L. Duijm, verklaarde dat zijn cliënten nooit Yaish zwart heb ben willen maken. Zij hebben slechts als getuigen opgetreden en uit die verhalen komt Yaish volgens hen nou eenmaal zeer dubieus naar voren. Advocate J. Pluis van de verzekeringsmaat schappij somde nog eens de fei ten op zoals ze in de kort-ge- ding-behandeling van 5 juli reeds naar voren waren geko men. Yaish heeft op de avond van de brand op een afwijkend tijdstip de zaak afgesloten en hij is op een ongewone tijd vertrok ken, de omzet liep al geruime tijd terug en er moesten grote investeringen worden gedaan om de geluidsoverlast tegen te gaan. Gebeurde dat niet, dan dreigde er sluiting. Daarbij komen dan nog de verklaringen van zijn ex-werk nemers en tevens buren. Zij zouden op de bewuste nacht de auto van Yaish in een vriesnacht onbeslagen op het pad hebben zien staan. Pas enkele uren na de brand zou het echtpaar Yaish een kijkje bij de brand zijn gaan nemen, aldus de buren. Zwam merdam en Omstreken ver wacht in een bodemprocedure de betrokkenheid van Yaish bij de brand hard te kunnen ma ken. Dan zulllen volgens advo cate Pluis alle getuigen moeten worden gehoord en zal er een rapport van de brandweer be schikbaar moeten zijn. Pluis wees rechtbankpresi dent E.J. Numann erop dat nifci eens duidelijk is aan wie de ver zekeringsmaatschappij eventu eel zou moeten uitbetalen. Het echtpaar Yaish zou door ver schillende schuldeisers worden belaagd. Een in opdracht van de verzekeringsmaatschappij wer kende schade-expert heeft de waarde van de inventaris voor de brand bovendien op slechts 128.494 gulden getaxeerd. Een eventuele toewijzing van de vordering van Yaish zou in de ogen van de verzekeraar dit be drag niet te boven mogen gaan. Rechter Numann doet over twee weken uitspraak. roelofarendsveen Twee paaltjes moeten automo bilisten weren van het fietspad aan de Galgekade in Roelo farendsveen. De palen worden geplaatst bij het parkeerterrein aan de Noorderhem, zodat au tomobilisten niet meer via het fietspad kunnen rondrijden. De paaltjes kunnen in geval van nood naar beneden worden ge haald. De provincie Zuid-Hol land plaatste jaren geleden ook al paaltjes op het pad om de ve le fietsers te beschermen. Om wonenden verwijderden de ob stakels echter. Sinds 1 januari beheert de provincie het pad niet meer, maar de gemeente. En die sluit op advies van de werkgroep het fietspad bij de Braassemermeer weer af. Watersportvereniging Braassemermeer bestaat 75 jaar roelofarendsveen kees van kuilenburg De watersportvereniging Braas semermeer in Roelofarends veen is in 1918 alleen bestemd voor vaartuigen van het "Veensch Model': de Veensche Schouw en de pramen, die nor maal door de tuinders voor het vervoer van groente en bagger worden gebruikt. Speciaal voor de wedstrijden worden deze bo ten 'betuigd', zoals dat wordt omschreven. Sommige leden zien later die Veense boten niet meer als een zeilboot. Zij dringen er op aan om de praam en schouw maar uit te sluiten, maar vinden geen gehoor bij het bestuur van Steeds Sneller, zoals de vereni ging toen heette. „SS stond ook op de vlaggetjes. Gelukkig is die naam al ruim voor de oorlog verdwenen", zegt Theo Brou wer van de lustrumcommissie van de vereniging, ^lie dit jaar driekwart eeuw bestaat. „Spot tend werden de Veenders ook wel strontschippers genoemd, dankzij die twee 'essen'." In het verleden was het be paald niet altijd pais en vree in de vereniging. Na afloop van een in 1919 gehouden wedstrijd ontstaat bij de prijsuitreiking ruzie tussen het bestuur en en kele leden. Het bestuur wordt verweten dat het 'een smeerlap pen boel is en zij een bende schooiers-zijn'. De spanningen ontstaan omdat de wedstrijd niet is afgeblazen, nadat een van de deelnemers is omgesla gen. De voorzitter beslecht de onenigheid met de aanbeveling om bij volgende wedstrijden 'geen onaangenaamheden meer te maken, omdat dit geen Theo Brouwer „De leden komen uit het hele land." aanmoediging is om de vereni ging te doen bloeien'. Fokker In 1920 staan de eerste nationa le wedstrijden voor 'modelsche pen' op het programma. Dit evenement is bedoeld om in contact te komen met zeilers van andere plaatsen en het le dental uit te breiden. Onder de deelnemers vliegtuigbouwer Antony Fokker, die met een 6- meter voor Oude Wetering aan de start verschijnt en prompt 'door een verschrikkelijke zucht wind' vrijwel direct omslaat. In een ledenvergadering van 4 mei 1940, kort voordat de Duit sers Nederland zouden binnen vallen, wordt besloten dat de wedstrijden toch maar gewoon moeten doorgaan 'trotsch de mobilisatie'. Toch is het daarna afgelopen met de activiteiten van de Braassemermeer. Na de oorlog worden de activiteiten FOTO BEN DE BRUYN hervat. Dat is een periode waar leden van de club weer tal van successen boeken. Tijdens de nationale kam pioenschappen in 1953 gaan vier van de negen titels naar de Braassemermeer. Bart en Henk Kraan worden in 1961 Europees kampioen in de Sharpie-klasse. Ook daarna behalen de leden nog tal van successen. Ook in de afgelopen jaren. Zo werd Ca- rolijn Brouwer vorig jaar we reldkampioen in de Laser-klasse ert de 13-jarige Mats Helman dit jaar wereldkampioen in de Op timist-klasse. Op de ledenlijst ook bekende zeilers als Roy Heiner, Mark Neleman en Paul Manuel. Bewust is een jaar of tien ge leden bij de Braassemermeer voor de jeugd gekozen. „De sport staat bij onze vereniging centraal. Gezelligheid is ook be langrijk, maar het presteren staat nummer één. Instructeurs uit eigen gelederen begeleiden de jeugd. Dat verloopt zo goed dat wij nu veel leden van elders uit het land hebben. Zeg maar vanaf Paterswolde tot Roer mond. Zij komen in het week einde naar de training. Com pleet met het gehele gezin. Dat werkt perfect. Zowel de kinde ren als de ouders zijn dan actief bezig. Op die manier lukt het ons prima om de sport en de gezelligheid met elkaar te com bineren", legt Theo Brouwer uit. Een hoogtepunt in de historie van de jubilerende zeilvereni ging was de verhuizing 25 jaar geleden naar de Noorderhem- weg. Daar beschikken de zeilers over een eigen haven, een enorm clubgebouw en sinds enige tijd ook over een bruin café. „Dankzij die aandacht voor jeugd en onze accommo daties hebben we nu zo'n dui zend leden. Een aantal waar wij aardig mee uit de voeten kun nen." Het j Jbileum wordt dit week einde in het clubgebouw aan de Noorderhem weg gevierd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14