Leiderdorp wil pizzeria sluiten 'Sommigen kwamen via het raam binnen' Regio Geestelijk gehandicapte krijgt extra hulp bij zelfstandig wonen Appartementen voor ouderen Onze Eigen Partij blijft duistere zaak DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PIV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 'Restaurant aan Achthovenerweg tegen de afspraken Is pizzeria II Buongustaio aan de Leiderdorpse Achthove nerweg een restaurant of alleen een afhaalcentrum? Over die vraag twisten de gemeente Leiderdorp en eigenaar A. Zara. Volgens de gemeente exploiteert Zara een restau rant en dat zou tegen de afspraken indruisen. En als daar geen verandering in komt, wil Leiderdorp dat deel van de zaak desnoods onder dwang sluiten. er ook nog op te eten. Daar wringt de schoen omdat tegelijkertijd werd geconsta teerd dat er toch wel erg veel stoelen en tafels in en om de zaak stonden. Eigenaar Zara be streed echter dat die er stonden om er pizza's te eten. Volgens hem moet ook een afhaalcen trum zijn wachtende klanten een zitplaats kunnen bieden. Bovendien zouden de buren al helemaal geen bezwaar hebben tegen de manier waarop hij zijn bedrijf voerde. Maar de gemeente wilde ze kerheid voordat de vrijstelling zou komen. Ambtenaren en po litie bezochten de zaak en kon- leiderdorp rudolf kleun Zara begon zijn II Buongustaio Zara vorig jaar in een woning aan de Achthovenerweg. Dat was tegen de regels, zo bleek. In het voorjaar vroeg hij de ge meente alsnog om de zaak te le galiseren. Leiderdorp wilde daar wel aan tegemoet komen door een vrijstelling te verlenen op het bestemmingsplan. Maar dat betekende wel dat er in het huis ook gewoond moest kunnen worden en dat de pizza's alleen afgehaald of bezorgd mochten worden. Zara mocht de klanten niet de gele genheid geven zijn produkten den zich niet aan de indruk ont trekken dat het om een restau rant ging. Ter illustratie werden foto's gemaakt. Bovendien trof fen ze een advertentie waarin II Buongustaio wordt aangepre zen als restaurant waar gezellig in huiselijke sfeer kan worden gedineerd, compleet met ruim buitenterras, live muziek en barbecue. Zara zelf bestrijdt die stelling- name. De tafels en de stoelen zijn inmiddels weg, zegt hij. Een restaurant is er niet meer. Gege ten kan er wel worden, in beslo ten kring. „Maar iedereen mag toch zelf weten wat hij doet in zijn eigen huis?" Wie wil komen eten moet naar zijn zeggen eerst lid worden van een beslo ten club. Dat zou niet in strijd zijn met de regels. Volgens hem heeft de ge meente geen enkele reden meer om hem de gevraagde vrijstel ling niet te verlenen. Bovendien verwijt hij de gemeente inbreu- Motorclub neemt gehandicapten weer in zijspan voorschoten De Voorschotense motorclub Grey Falcons houdt zaterdag 28 augustus weer een tocht op de motor voor de gehandicapte be woners van gezinsvervangend tehuis De Vlietlanden. De tocht voert via recreatiegebied Vliet- land, Wassenaar, Leiden en Lei derdorp terug naar Voorscho ten. Dertig motorrijders hebben zich al spontaan aangemeld om de bewoners van het tehuis een leuke dag te bezorgen. De mo torclub heeft nog wel behoefte aan vrijwilligers die een motor met zijspan bezitten. Zij kun nen zich aanmelden bij Willem Assink, tel. 071 -61 51 50. Cd's gestolen Uit be- t Lei- De omstreden pizzeria aan de Achthovenerweg in Leiderdorp. ken op zijn privacy door bij een Zara heeft dan ook een advo- controle binnen in het huis fo- caat in de arm genomen en for to's te maken toen hij er zelf meel bezwaar gemaakt tegen foto jan holvast vrijstelling pas te verlenen als duidelijk is dat het afhaalcen trum geen restaurant is. de gemeente de Waarvoor Leiderdorp hem tot 1 oegstgeest judy nihof Uniek project in Oegstgeest tijd erin te steken. „Ze hebben echt heel goede hoop dat het gaat lukken." De vrouw die volgende week een eigen woning krijgt, woont nu nog in de dependance van Water schapsheuvel. Ze is goed voorbereid op haar weg naar zelfstandigheid. „Ze kan koken en de was doen. Daarbij verwachten we weinig problemen. Alleen op sociaal en financieel gebied heeft ze begeleiding no- dig." De stichting wil drie maanden tot een half jaar kij ken of het zelfstandig wonen goed gaat. Anders gaat de vrouw terug naar het gezinsvervangend tehuis. „We hebben echt heel goede hoop dat het lukt met deze vrouw. Anders waren we niet aan het project begonnen. We zijn heel zorgvuldig geweest. Je laat niet iemand zelfstandig wonen, van wie je verwacht dat het na een week al niet meer gaat. Dat zou voor Waterschapsheuvel een slechte zaak zijn." Volgens Van den Wijngaard had de vrouw eigen lijk al een jaar eerder op zichzelf moeten gaan wo nen. „Maar de woningen liggen niet voor het op scheppen. We hebben veel overleg moeten voeren met de gemeente." Het is de bedoeling dat de inge bruikname van het huis vrij geruisloos gebeurt. Van den Wijngaard wil er niet al te veel de aandacht op vestigen. „De buren moeten er eigenlijk nauwelijks weet van hebben. Anders wordt er toch extra op de nieuwe bewoner gelet. Als er dan iets mis gaat, zeg gen de buren: zie je wel." Op 1 september krijgt een geestelijk gehandicapte vrouw de sleutel van een flatje in de Oegstgeester wijk Haaswijk. Dan gaat ze óp zichzelf wonen. Daar bij krijgt ze de nodige begeleiding, zo'n acht tot twaalf uur in de week. Het lijkt niets bijzonders, maar toch gaat hiermee in Oegstgeest een uniek project van start. Normaal gesproken krijgen zelfstandig wonende geestelijk gehandicapten maar drie tot vier uur be geleiding per week. De Stichting Voorzieningen Ge handicapten vond echter dat ook geestelijk gehandi capten die wat meer begeleiding nodig hebben, een kans moeten krijgen om zelfstandig te wonen. Pro bleem is alleen, dat die extra uren begeleiding niet worden vergoed. De stichting legde daarom zelf maar 30.000 gul den voor de komende twee jaar op tafel. „Dat is een druppel op een gloeiende plaat", zegt H. van den Wijngaard, hoofd van het Oegstgeester gezinsver vangend tehuis Waterschapsheuvel, dat onder de stichting valt. Met de overheid is overleg gepleegd om ook deze vorm van begeleid wonen vergoed te krijgen. Voor lopig is de vrouw echter vooral afhankelijk van vrij willige hulp van de medewerkers van Waterschaps heuvel. Enkefe medewerkers geloven zo in dit pro ject, dat ze bereid zijn een groot deel van hun vrije oegstgeest Aan de Irislaan in Oegstgeest verrijst een complex met 21 appartementen voor ouderen tus sen de 50 en 65 jaar. Zeven woningen in het complex zijn bedoeld voor 65-plussers. Er wordt tevens een huis gebouwd voor een minder-valide. De woningen worden in oktober opgeleverd, de toewijzing loopt via de gemeente. foto jan holvast Roemruchte Lindehoeve twintig jaar geleden opgericht voorschoten judy nihof Voor de een heeft het inmiddels ter ziele gegarie jongerencen trum de Lindehoeve een magi sche klank. Anderen gruwen bij de herinnering. De Lindehoeve spreekt nog steeds tot de ver beelding, dat is zeker. Het is precies twintig jaar geleden dat het roemruchte centrum werd opgericht. Gé (42) en Harry Zweekhorst (41), Lindehoeve- jongens van het eerste uur, kij ken terug. Met een tikje wee moed. Begin jaren zeventig; de tijd van inspraak, acties en demon straties. Terwijl in het hele land de jongerencentra als padde stoelen uit de grond schoten, 'bruiste' het in Voorschoten nou piet echt, vond een groepje van zes Voorschotense jongeren. Ge' en Harry Zweekhorst waren erbij. Voor de mensen van rond de twintig was er in het dorp volgens hun veel te weinig te beleven. Goed, er waren socië teiten van de kerken. In de ka tholieke 'Mère de Dieu' was er zelfs een keer in de twee weken disco-avond. Gé Zweekhorst ziet het nog voor zich. „Dan kwam de pastoor langs om te kijken hoe het er aan toe ging." Het hing het groepje jonge Voorschotenaren de keel uit. „We wilden een jongerencen trum van onszelf. Geen band met een kerk of wat voor in stantie dan ook." Ze hebben er drie jaar voor tnoëten knokken, maar dat jon gerencentrum kwam er. Van de gemeente kregen de jongeren de oude leegstaande boerderij de Lindehoeve, temidden van weilanden, tot hun beschikking. In september 1973 kon het jon gerencentrum van start gaan. De Lindehoeve was koud open Gé (links) en Harry Zweekhorst hielden een zwak voor het jongerenwerk: nu zetten zij zich of de bezoekers stroomden toe. Harry en Gé hadden gerekend op honderd, hooguit 150 man. „Om acht uur gingen we open, de eerste avond. Om kwart over acht zat het stampvol. Zeshon derd man." Zo ging het tien jaar lang, in het weekeinde avond aan avond een volle bak. Harry: „De men sen stonden buiten in de rij te wachten. Sommigen probeer den via het raam binnen te ko men." De bezoekers van de Lin dehoeve kwamen van heinde en verre. Veel Leidenaars, Hage naars, maar ook mensen uit Noord-Holland. Waarom het zo goed liep? Gé: „Het was een unieke locatie. Die boerderij midden in de bush-bush. En we hadden een goed programma. We hebben alle topbands wel gehad, 'Doe Maar, Herman Brood, noem maar op. Alleen de Golden Earring niet." Voor elke jongere viel er wel wat te beleven. Er waren disco avonden, klaverjaskampioen- schappen, talentenjachten en cursussen fotografie. De Lindehoeve draaide volle dig op de jongeren zelf. Vooral in de begintijd dienden de vrij willigers zich bij bosjes aan. „We begonnen met acht man, na een half jaar hadden zich veertig vrijwilligers aangemeld. Een jaar later hadden we drie beroepskrachten en 140 vrijwil ligers. Het was echt 'ons' jonge rencentrum." 'Inspraak' stond hoog in het vaandel. Daardoor kon het soms lang duren, voordat zaken werden aangepakt. Harry: „Het ging er over-democratisch aan toe. Voordat je een spijker in de augustus de tijd had gegeven. De commissie beroep en be zwaar buigt zich daar vanavond magazijn van ee drijf aan de Splinterlaan i derdorp is in de nacht van zon dag op maandag een groot aan tal pakketten met cd's gestolen. De daders zijn het pand bin nengekomen na het openbre ken van een lichtkoepel op het dak. Twee weken geleden is het bedrijf ook al bezocht door in brekers. Ook toen werden er pakketten met cd's meegeno- Leiderdorp niet blij met misbruik postadres muur kon slaan, moesten aller lei commissies van jongeren zich erover buigen." Knokken Bij vooral oudere Voorschote naren heeft de Lindehoeve een slechte reputatie. Onterecht, vinden de broers Zweekhorst. „Natuurlijk gebeurde er wel eens wat. Het was ook vaak knokken. Maar vergeleken bij de dingen die ik nu meemaak is het niets", aldus Harry, die nu in een discotheek in Rotterdam werkt. Veel mensen zijn blij van de Lindehoeve verlost te zijn. Om wonenden van het voormalige jongerencentrum stonden on langs nog op hun achterste be nen, toen er een nieuwe socië teit in hun buurt gebouwd dreigde te worden. Die felle re actie verbaast de broers Zweek horst een beetje. „Destijds had den we goed contact met de omwonenden. Het ging altijd heel gemoedelijk." Toch kunnen ze zich ook wel voorstellen, dat er overlast was. De Lindehoeve was niet gëiso- leerd, elk geluid ging door de vliesdunne muren naar buiten. In de beginjaren gaf dat niet, er woonde toch niemand omheen. Maar de bebouwing rukte op en daarmee verergerde de overlast. Het is een van de factoren die de Lindehoeve uiteindelijk de das om heeft gedaan. Midden jaren tachtig was het jongeren centrum op sterven na dood en hield het op te bestaan. Hoewel de Lindehoeve alweer jaren geschiedenis is. blijven Harry en Gé een zwak houden voor het jongerenwerk. Met hetzelfde enthousiasme van twintig jaar geleden, zetten ze zich momenteel in voor het nieuwe jongerencentrum bij Het Wedde. leiderdorp roy klopper De gemeente Leiderdorp neemt nog geen stappen tegen de initia tiefnemers van Onze Eigen Partij (OEP). Deze nieuwbakken politie ke organisatie 'misbruikt' het postbusnummer van de gemeen te als correspondentie-adres voor haar partijbiaadje. De gemeente, die meldt niets met de partij van doen te hebben, kan evenwel niets uitrichten omdat de initia tiefnemers onbekend zijn. Vorige week verscheen voor de tweede keer het partijblad van de geheimzinnige nieuwe Leider- dorpse politieke groepering Onze Eigen Partij. Veel aandacht daarin voor de fraudezaak waarbij ver moedelijk ambtenaren zijn be trokken. De eerste uitgave, die in het voorjaar verscheen, stond bol van de humoristisch bedoelde opmer kingen over de zaak rond de af koopsom van de gemeente aan de gemeentesecretaris die niet goed functioneerde. Het is tot nu toe volstrekt duis ter wie achter de nieuwe partij zitten. In de nieuwste uitgave worden wel namen genoemd, maar die zijn verzonnen. Als cor respondentie-adres wordt post bus 35 in Leiderdorp opgevoerd, het postadres van de gemeente. Hoofd juridische zaken van de gemeente, Van Winterswijk, be treurt dat hierdoor het idee kan ontstaan dat de gemeente iets te maken heeft met het nieuwe blad. „Er bestaat geen connectie tussen gemeente en deze partij." Volgens Van Winterswijk wor den brieven die zijn gericht aan Onze Eigen Partij retour afzender gezonden. „We zijn geen opvang centrum voor de post van allerlei onduidelijke organisaties". Voor zo ver hij weet zijn tot nu toe nog geen stukken voor het blad in de bus van het gemeentehuis gegle den. In het orgaan van de nieuwe partij worden verscheidene men sen op de hak genomen. Zo wor den kritische kanttekeningen ge plaatst bij het optreden van voor zitter Riet Dekkers van de stich ting Leefbaar Leiderdorp. Zij wordt vergeleken met Robin Hoed en aangeduid als Niet Dek kers. Verder wordt de media ver weten dat ze Leiderdorp in een kwaad daglicht hebben geplaatst door de publicaties over de amb tenaren-fraude. Dekkers is met de uitgave naar de politie gestapt om te onder zoeken of een aanklacht kan wor den ingediend vanwege smaad. „Op die manier kunnen we mis schien boven water krijgen wie achter deze laffe manier van op treden zitten. Kritiek is prima, maar laten ze het dan met open vizier doen." In het partijblad staat een inge zonden brief van Hein van der Zande, voormalig raadslid van Groen Links. Het betreft hier ech ter geen brief aan de redactie, maar een schrijven aan de ge meenteraad dat in het blad is overgenomen. Ambtenaar Van Winterswijk: „We kennen de brief van Van der Zande omdat hij voor de raad was bestemd." Dat deze brief als ingezonden stuk in het blaadje staat hoeft nog niet te be tekenen dat er een lek zit in het gemeentehuis zit. „Het is een openbaar stuk. dat iedereen vrij kan inzien." Inmiddels wordt in Leiderdorp uitgebreid gespeculeerd over de identiteit van de auteurs. In het blaadje staan de initialen IP en TdV, die zouden kunnen wijzen op Jan Preenen en Ton de Vrind. E>e eerste is lid van de steunfractie Groen Links en de tweede heeft ooit plannen geopperd om een dorpspartij op te rich'ten. Beiden melden echter helemaal niets met de uitgave te maken te hebben „Zo langzamerhand wordt het een beetje vervelend dat mijn naam blijft circuleren. Laat de ware initiatiefnemers zich bekend maken," aldus Preenen. VRIJE TIJD Schilderen Bij atelier De Rode Parel in Warmond staan voor het nieuwe sei zoen weer enkele cursussen en workshops op het programma: ge nezend schilderen, biografie en transparant schilderen. Onderde len van de lessen zijn ook meditatie en klei- of tekenoefeningen. De groepen zijn klein, maximaal acht deelnemers kunnen er worden ingeschreven. Informatie is verkrijgbaar bij Marion Schrier-Kerstan. telefoon 01711-11964. Reünie De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest houdt een reünie op zaterdag 28 augustus. Dit in verband met het 20-jarig bestaan. Medewerkers en oud-medewerkers kunnen van 20.00 tot 24.00 uur terecht in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplcin. Er zijn onder meer foto's en video's te zien van activiteiten, 's Middags geeft de SIIO van 14.00 tot 17.00 uur informatie over de huidige JU th Keilen Koeien losgebroken in Alphen Uit een weiland achter het station Alphen zijn vanmorgen even na acht uur negen koeien losgebroken. Omdat de koeien daar ook hei spoor op konden, moesten de treinen extra langzaam naar het sta tion rijden, waardoor enige vertraging ontstond. De koeien zijn door de politie bijeengedreven en overgedragen aan de eigenaar Dat vergde ongeveer een half uur, waarna ook een einde kwam aan de vertraging.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13