Het succes van een gospelzangeres Wellicht gezamenlijke viering van jaar 2000 w 4SP Kerk Samenleving Raad van Kerken: blijf waakzaam tegen vreemdelingenhaat Negende wereldjongerendag in 1995 op de Filipijnen DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 12 KORTWEG Zomeravondzang Het Gereformeerde Gem. Vredeskerkkoor onder lei ding van P.C. Dingemans verzorgt morgenavond de zomeravondzang in de Ou de Kerk aan de katwijkse Boulevard. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, de deuren van de kerk gaan om 19.30 uur open. De toe gang is gratis. Wel is er aan het eind van de samenzang bij de uitgang een collecte. Rommelmarkt In Leimuiden is een aantal leden van de Ned. Herv. kerk al weer druk bezig met de voorbereidingen voor de jaarlijkse rommelmarkt. De rómmelmarkt wordt gehou den op zaterdag 21 augus tus van 10.30 tot 16.00 uur óp het terrein rondom de Ned. hev. kerk aan de Dorpsstraat in Leimuiden. Vrijdag 20 augustus zijn van 16.00 tot 22.30 uur allerlei verkoopaanbiedingen zoals tweede-handskleding. On der r i rad i avontuur en een grote lote rij. Voor de jeugd is er een kleurplatenwedstrijd. Mars voor Jezus De Gemeenschap van Christenen 'De Ark' in Noordwijk en de Evangelie Gemeente Lisse nodigen uit tot het deelnemen aan de 'Mars voor Jezus' op zater dag 21 augustus in Noord- wijk. De organisatoren la ten weten dat de Mars voor Jezus geen wonderformule is voor een opleving, maar is bedoeld als versterking van vrijmoedigheid, een heid en gebed. De mars start om 15.00 uur vanaf 'De Ark', Picképlein 1 te Noordwijk en eindigt op het Palace-plein met als af sluiting een praise-concert op het plein tot 18.00 uur. Moker Een reportage van het be zoek aan Leiden van het zangkoor Wiswa uit Polen staat morgenmiddag cen traal tijdens de radio-uit zending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bol- festreek. De overdenking is van mevrouw Dingjan, pas toraal medewerkster uit Leiderdorp. Het program ma wordt uitgezonden van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Komende zon dag wordt het programma herhaald van 19.00 tot 19.30 Tibetaanse leraar Khenpo Jigmey Phuntsok, een van de belangrijkste boeddhistische leraren van deze tijd brengt een bezoek aan Nederland. Van vrijdag 3 september tot zondag 5 september houdt hij onder de titel 'Mededogen en me ditatie' een drietal openba re lezingen in het RAI Con grescentrum Amsterdam. Khenpo Jigmey Phuntsok maakt sinds eind juni een rondreis door het westen. Onder leiding van de 61-ja rige meester en dank zij een gewijzigde opstelling van het communistische be wind werden inmiddels een aantal geestelijke centra en kloosters in Tibet weer wor den opgebouwd. In de laatste jaren wijdde hij ruim •Ï0.000 Tibetanen tot mon nik. Voor inlichtingen en opgave telefoon 071 177446 of 020- 6794753. Het moderamen (bestuur) van de Raad van Kerken roept de christenen in Ne derland op waakzaam te blijven ten op zichte van elke vorm van vreemdelin genhaat, discriminatie en racisme in ei gen omgeving. In een boodschap naar aanleiding van de Vredesweek (19-16 september) schrijft de Raad dat de zorgwekkende ontwikkelingen in de wereld er niet toe mogen leiden dat het geloof in de moge lijkheden van een rechtvaardige plurifor me samenleving en de samenwerking met mensen van andere godsdiensten en culturen worden opgegeven. In de Vredesweek, waarin dit keer de problemen van de vluchtelingen in Eu ropa centraal staan, worden de christe nen opgeroepen tot bezinning. Die be zinning mag evenwel niet blijven steken in gevoelens van schaamte over het leed dat bijvoorbeeld de Bosnische moslims wordt aangedaan. Van christenen mag in ieder geval worden verlangd dat zij mee werken aan een gastvrije ontvangst van de vluchtelingen, in Nederland, maar ook in hun eigen parochie of gemeente. Verder moeten christenen bijdragen aan de hulpverlening in de door oorlog ge troffen gebieden en steun geven aan al len die zich verzetten tegen de escalatie van haat en geweld. Tenslotte moeten christenen onvermoeibaar blijven pro testeren tegen de schending van de mensenrechten door machthebbers en zich onthouden van generaliserende vooroordelen die nieuwe vijandbeelden kunnen Honderden artiesten bijeen voor het Christian Artists Seminar Ze zijn weer neergestreken in het conferentiecentrum 'De Bron' bij Dalfsen voor het jaarlijks terugkerende Christian Artists Seminar (CAS). Honderden arties ten die zich bezighouden met zang, muziek, theater, mime en dans. Nu al weer voor de dertiende keer staat er vanaf vandaag een hele reeks concerten en voorstellingen op het pro gramma, waarbij het er vooral om gaat het artistie ke peil op te vijzelen. DALFSEN BERT POL Maar ook de contacten onder ling zijn van groot belang. De deelnemers praten openlijk over hun persoonlijk christelijk geloof en bemoedigen elkaar daar in. Ook voor de bijbelse boodschap is ruimte gemaakt. Onder de sprekers bevindt zich de evangelist John Smith uit Australië, die in zijn land als een soort Heli's Angel op zijn motor rondreist en 'menigeen door zijn eigentijdse en spraakma kende onderwerpen weer tot nadenken aanzet', zo wordt ge meld in het begeleidende bulle tin van deze manifestatie, die tot en met zaterdag duurt. Denk niet, dat het hier gaat om artiesten die amateuristisch bezig zijn. Integendeel, de deel nemers bewegen zich op pro fessioneel niveau. Onder hen zijn tal van beroepsmusici en zangers, die volgens Leen la Ri- vière - directeur van Christian Artists Europe, de organisatie van dit seminar, en tevens voor zitter van de Kunstenbond CNV - tot de 'top of the bill' behoren. Eéri van hen mag zeker de muzikale topper worden ge noemd. Het is Cindee Peters, die over een formidabele stem beschikt en een ongekende uit straling heeft. „Nee, ik ben geen Gospelzangeres Cindee Peters: „Nee, ik ben geen tweede Mahalia Jackson." tweede Mahalia Jackson. Zij is tot nu toe de allergrootste ge weest op het gebied van de gospels", aldus Peters, die op 'De Bron' door deelnemers en publiek een muzikale openba ring wordt genoemd. Cindee Peters werd geboren in de Amerikaanse staat North- Carolina, studeerde sociologie in New York en haar afgeronde universitaire studie bekroonde met een reis naar Europa. Tij dens deze trip aan het eind van de jaren zestig kwam ze ook in Zweden aan, een land waar ze voorgoed is gebleven toen ze er tot haar eigen verbazing haar man leerde kennen, een journa list en woordvoerder van het Zweedse ministerie van defen sie. Toen hij enkele jaren gele den overleed, was Cindee Peters al een gevierde zangeres. „Ik kreeg veel liefde van het Zweedse volk toen mijn man was gestorven. Men dacht dat ik Zweden nu wel zou verlaten en naar Amerika zou terugkeren. De Zweden lieten duidelijk merken dat ze het zouden be treuren als ik weg zou gaan. Ik ben gebleven en voel me er he lemaal thuis". Dat ze Zweden niet de rug toekeerde zal onge twijfeld te maken hebben met het feit, dat daar haar carrière als zangeres daadwerkelijk is begonnen. Nu is ze in Zweden een grote vedette op het gebied van de gospelmuziek. „Old- fashioned, want ik hou van tra dities, ik vertolk zelden moder ne gospels", merkt de zangeres op. Toen ze de uitnodiging kreeg om naar het kunstenaarsfestival bij Dalfsen te komen, zei ze meteen ja. „Omdat ik er door gefascineerd werd dat er niet al leen gospelmuziek wordt uitge voerd, maar dat hier mensen aanwezig zijn die op verschil lende manieren via hun eigen kunst en kunnen uiting geven aan hun geloof in God. Dat wordt hier heel duidelijk ken baar gemaakt. En dat is heel boeiend." SANTIAGO DE COMPOSTELA ANP De Rooms-Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken over wegen de gezamenlijke viering van het jaar 2000. De gemeen schappelijke werkgroep van het Vaticaan en de oecumenische beweging hebben de opdracht gekregen de mogelijkheden te onderzoeken. Dit zei dr. John Mutisa Mbin- da van de pauselijke raad voor de eenheid der christenen ver leden week in Santiago de Compostela, waar hij deelnam aan de conferentie van de We reldraad van Kerken. In eerr van de aanbevelingen stelt de conferentie voor dat de Wereldraad en de pauselijke raad in 1998, vijftig jaar na de oprichting van de Wereldraad, gezamenlijk een oecumenische assemblee houden als „een concrete stap op weg naar een conciliaire gemeenschap van kerken". „Een goed idee, waarover de pauselijke raad uiteraard nog moet spreken," aldus Mbinda. Misschien kan dit voorstel wor den uitgewerkt in samenhang met de viering van het begin van het derde millennium, zo opperde hij. Het feit dat de Rooms-Katho lieke Kerk voor de eerste maal officieel heeft deelgenomen aan een vergadering van de Wereld raad, noemde Mbinda veelbete kenend. „Het bewijst dat de Rooms-Katholieke Kerk zich verplicht heeft volwaardig mee te doen aan de oecumenische beweging in haar zoektocht naar zichtbare eenheid. Wij wil len niet alleen in woorden, maar ook in daden laten blijken dat wij de gehele weg mee wil len gaan." De Rooms-Katholieke Kerk telt ruim 900 miljoen leden. Bij de Wereldraad zijn ruim 320 or thodoxe, anglicaanse en protes tantse kerken aangesloten met in totaal 400 miljoen leden. DENVER CIC De negende wereldjongeren dag zal begin 1995 plaatsvin den in de Filipijnse hoofdstad Manila. Dat maakte paus Jo hannes Paulus II in Denver bekend tijdens de slotviering van de achtste wereldjonge rendag in Denver, in de Ame rikaanse staat Colorado. Eerder die dag had de secre taris-generaal van de Filipijnse bisschoppenconferentie, bis schop Nestor Carino, bekend gemaakt dat de paus was inge gaan op een uitnodiging om in 1995 een bezoek te brengen aan de Filipijnen. In de Fili pijnse hoofdstad zal de paus behalve aan de wereldjonge rendag deelnemen aan de Aziatische bisschoppenconfe rentie. Verder zal hij de omge ving van de Pinatubo-vulkaan bezoeken, die in 1991 door een uitbarsting werd verwoest. Daarnaast staat een bezoek aan het eiland Mindanao op het programma, waar islami tische guerrillastrijders de re gering bestrijden. Op dit ei land zijn in het verleden ver schillende malen priesters en nonnen door de afscheidings beweging ontvoerd. Johannes Paulus II bracht in fabruari 1981 reeds een bezoek aan de Filipijnen. HET WEER ROB GROENLAND Even genieten De Noordzeelanden kwamen giste ren aan de oostflank van een op bouwend hogedrukgebied te lig gen. Dit hogedrukgebied, dat ons de komende dagen rustig fraai zo merweer moet geven, lag met zijn kern nog ten westen van Ierland. In samenwerking met lagedruk boven Zweden en Noorwegen werd met een noordwestelijke stroming nog volop wolkenrijke lucht aange- 1 voerd. Zelfs trok in deze stroming nog een front mee, die in de late ochtend en de voormiddag in de re gio enige regen losliet bij grauwe wolkenluchten. Dit weerbeeld was in schril contrast met de computer prognose van afgelopen vrijdag, die ons land op maandag in voluit zo merse sferen zou doen vertoeven. Dit geeft nog maar eens aan hoe nutteloos soms een serie compu- terkaaten voor de lange termijn kunnen zijn. De noordelijke Noordzee en Noor wegen blijven de komende dagen in de vrij koude noordwestelijke luchtstroming. Het wordt daar overdag niet warmer dan 10 tot 15 graden en dat is laag voor medio augustus. Ons land mag zich van- dagg verheugen op een naderende hogedrukcel uit Ierland, welke tot vanavond nog met zijn zwaartepunt ten westen van ons ligt. Morgen komt het centrum pal over Holland te liggen. De aanwezige Noordzee- bewolking lost op en nieuwe wol kenvelden krijgen geen kans meer op de regio in te drijven. Bij een zwakke tot matige landwind en flinke zonnige perioden kan het 20 tot 23 graden worden. Ook de donderdag belooft fraai te worden met een landwind, veel zon en 22 tot 24 graden Maar dan schetsen de computerkaarten ten zuiden van IJsland een echte herfstdepressie, met rondom de kern stormwinden De uitlopers van deze depressie kunnen later op vrijdag ons land gaan bereiken en waarschijnlijk een nieuwe wisselvallige periode inluiden. Op zaterdag berekent de computer een langgerekte hoger- drukgordel boven de Atlantische Oceaan, terwijl een gordel van la gedruk zich boven de Lage landen ophoudt. Koele west tot noordwes tenwinden bepalen dan het weer beeld. HET WEER IN EUROPA Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, vooral Engeland perioden zon. Vandaag droog, morgen in Schot land mogelijk wat regen. Geleidelijk met morgenmiddag tem peraturen rond 20 graden. Op beide dagen noordwesten van Schot land 's middags graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Middagtempera- 20 graden i Flinke zonnige perioden en droog. Middagtempera- tuur langs de Kanaalkust rond 21 graden, rond Parijs 26 Haute Savoie rond de 30 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Zon, ook kans op enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur langs de kust rond 26 graden, vandaag aan de westkust ^nkele graden lager. Landinwaarts temperaturen boven 30 graden. Madeira: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden en kans op een bui. Maxima rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon, morgen ook nu en dan bewolking. Droog. Maxima langs de Golf van Biskaje tussen 23 en 28 graden. Middagtemperaturen aan de Costa's 30 graden of hoger, landin waarts tussen 35 en 40 graden. Canari sche Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur op de stran- Marokko: Perioden met zon, vooral mor gen ook wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur vlak langs de westkust rond 27 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Maxima vlak aan zee rond 32 gra- Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. Vandaag steekt mogelijk de Mistral op. Middag temperatuur van 31 graden in het wes ten tot 35 graden in de Provence. Mallorca enlbiza: Droog en tamelijk zonnig. Middagtem peratuur rond 33 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Droog en zonnig. Middag temperatuur van 28 graden op de eilan den in de Egeïsche Zee en op Kreta tot rond 31 graden op het Griekse vaste land. Op de eilanden in de Egeïsche Zee waait het van tijd tot tijd stevig. Kreta: Droog en zonnig. Middagtemperatuur rond 27 graden Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig en droog. Maxima tussen 28 graden in de Dardanellen tot iets bo ven de 30 op Cyprus. Duitsland: Flinke perioden met zon, in het noorden ook kans op wolkenvelden. Droog. Maxi ma van 18 graden in Sleeswijk-Holstein tot rond 26 graden in het zuiden. Zwitserland: Flinke perioden me ma rond 28 graden. Oostenrijk: Perioden met zon, in de loop van beide dagen kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 28 graden, morgen iets lager. Polen: Vandaag naat het oosten wegtrekkende onweersbuien. Daarna flink wat zon, in het noorden van tijd tot tijd ook nog wol kenvelden. Morgen vrijwel overal droog. Middagtemperatuur vandaag van 18 graden langs de Oostzee tot 25 graden in het zuidoosten; maxima morgen overal rond 19 graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag wolkenvelden en vooral in Slo wakije eerst nog enkele onweersbuien. Morgen perioden met zon en droog. Maximumtemperatuur vandaag in Slo wakije nog circa 29 graden, verder maxima rond 23 graden. Hongarije: Vandaag wolkenvelden en plaatselijk on- weër. Morgen geregeld zon en droog. Middagtemperatuur vandaag rond 32 graden, morgen rond 26. X" V '1 bewa aft w 8"W"1 L lagedruk H hogedruk Ifl temperatuu ',00°" hectcfpascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.27 Zon onder 20.55 Maan op 07.24 Maan onder 20.43 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.05 16.34 Laagwater00.ll 14.17 Wecrrapporten 17 AUGUSTUS 08 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam onbew. nno2 20 9 0 1 De Bilt onbew. no 3. -21 12 0 Deelen mist nl 21 10 0 Eelde licht bew. verand 21 7 01 1 Eindhoven onbew. nno3 21 9 0 Den Helder onbew. nno2 18 11 4 Rotterdam half bew. nno3 21 11 0 Maastricht Athene Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Cyprus onbew. no4 31 16 20 10 26 21 droog. Maxi- .Luxemburg 32 16 34 27

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12