Leiden Leidse student is duur uit Misverstand rond bouw op LD-grond Leidse Rechtswinkel trekt lijn Nieuwe zenders op kabelnet Valkenier verder als mini-school Studentes krijgen geen uitstel bij ontruiming 'Jullie zijn geen workaholics9 STADPiflSTUDENT DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 CHEF GERT VISSER, 071-356430, PLV.-CHEF AAD RIETVELD, 071-356428 LEIDEN ERNA STRAATSMA De 34 Minerva-studentes die op Hooigracht nummer 76 wonen krijgen van de Raad van State geen uitstel bij het ontruimen van hun pand. Hun verzoek om het ontruimingsbevel van de gemeente te schorsen is gister middag door de afdeling ge schillen van bestuur afgewezen. De kamerbewoonsters moe ten per 1 september het veld ruimen, omdat ze in een clan destien studentenhuis wonen. Kamerbewoning is in strijd met het ter plekke geldende bestem mingsplan. Afgezien daarvan vindt de gemeente het pand on verantwoord vol. Het gebouw, Inbraak flats Mozartstraat LflDEN Met grof geweld zijn gistermiddag twee flatwoningen in de Mozartstraat opengebroken. Uit de woningen werd een on bekende hoeveelheid sieraden en geld gestolen. De voordeuren van beide woningen zijn ingetrapt. De buren hoorden het la waai, maar sloegen geen alarm. Zij dachten dat er een huiselijke ruzie werd uitgevochten. Insluiper Middelweg LEIDEN» Hen 21-jarige Leidenaar schrok gisterochtend wakker van een insluiper die in de zakken van zijn kleding zocht. Het voorval vond plaats in een woning aan de Middelweg. De inslui per verliet met een onbekende hoeveelheid gestolen geld het huis. De man kwam binnen door de voordeur, die niet goed was afgesloten. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Komen er nu wel of niet wonin gen op de plaats van het voor malige Leidsch Dagblad-ge bouw aan de Witte Singel? De beoogde koper van grond en gebouwen, de Leidse universi teit, wil een nieuw bestuursge bouw op die plek neerzetten. De gemeente houdt vol dat daarbij ook woningen moeten komen. Dat is de universiteit echter niet van plan. En hoewel de universiteit en de. directie van deze krant het eens zijn over een overdracht van het ter rein, is de koop daarom nog steeds niet gesloten. Mr. C. Oomen, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, schermt met een mondelinge toezegging van wethouder T. van Rij (PvdA/r uimtelijke ordening) en burge meester C. Goekoop: „Zij heb ben ons zelf gewezen op de mo gelijkheid een nieuw bestuurs gebouw op het Leidsch Dag blad-terrein neer te zettep. Wij zagen ook wel dat dan het be stemmingsplan veranderd moest worden. Maar ze hebben verklaard dat ze bereid waren daar aan mee te werken", aldus Oomen. Vervolgens werden Oomen en Flatje a q Ze kan zelf de was I J doen en koken, maar krijgt extra begelei ding, de geestelijk gehan dicapte vrouw die in een flatje in Haaswijk trekt een rijksmonument, zou over te weinig vluchtwegen beschikken en onvakkundig verbouwd zijn door eigenaar Van Berge He negouwen bv. De bewoonsters klaagden vrijdag, tijdens de behandeling van de schorsingszaak, over het 'willekeurige besluit' van de ge- meeente om Hooigracht 76 te ontruimen. De advocate van de studentes, G. Sluijk, wees er op de aanwezigheid van een aantal andere clandestiene studenten huizen aan de Hooigracht. De eigenaars van deze panden zou den niet gesommeerd zijn een einde te maken aan de kamer- verhuur. Kamers schaarser, kleiner en duurder dan in andere steden directeur J. de Vries van het Leidsch Dagblad het eens over de verkoop van de panden. De universiteit wil alle gebouwen behalve het monumentale Dudok-pand slopen en een nieuw bestuurscomplex laten verrijzen. Maar Van Rij blijft volhouden dat er ook woningen moeten komen, zoals het be stemmingsplan dat voorschrijft. Oomen noemt dat gezien de toezegging die Van Rij aan hem gedaan zou hebben 'apart ge drag van de wethouder'. Volgens P. Prudhomme van Reine, de rechterhand van de afwezige Van Rij, berust het ge heel op een misverstand: „Dat komt omdat Oomen met twéé bestuurders heeft overlegd en dat leidde tot verwarring. Van Rij is zeker niet afgestapt van de eis dat er ook woningen moeten komen." Begin september vergaderen de leden van het universiteits- en het stadsbestuur met elkaar en moet er duidelijkheid komen over deze kwestie. Oomen heeft vooruitlopend op dat overleg al laten weten dat als de gemeente blijft volharden in haar stand punt, de bouw van een nieuw bestuursgebouw aan de Witte Singel 'feitelijk niet mogelijk is'. Studenten in Leiden komen er qua woonruimte bekaaid af. Vergeleken met andere universiteitssteden moeten ze langer zoeken en meer betalen voor een gemiddeld klei nere kamer. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Blauw, dat is gehouden in opdracht van het maandblad voor studenten Sum. LEIDEN ERNA STRAATSMA De kamers in Leiden, Wagenin- gen en Enschede zijn het kleinst. Studenten in deze plaat sen hebben gemiddeld zo'n 14 tot 16 vierkante meter woon ruimte tot hun beschikking. Studenten in Amsterdam wo nen het grootst (32 vierkante meter). Ook in Rotterdam (27 vierkante meter) en Nijmegen (26 vierkante meter) zijn de ka mers ruim. Van de in totaal 427 onder vraagde studenten is overigens 82 procent (zeer) tevreden over de grootte van de beschikbare woonruimte. De rest is ontevre den. Studenten die in Leiden hu ren zijn het duurst uit. Ze beta len gemiddeld ongeveer 23 gul den per vierkante meter (per maand). Andere dure universi teitssteden zijn Delft, Utrecht, Eindhoven en Wageningen. Hu ren in Amsterdam is relatief het goedkoopst (ongeveer 14 gul den per vierkante meter per maand). Deze goede score wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt doordat veel Am sterdamse studenten buiten het centrum wonen. De gemiddelde huur die stu denten betalen is 348 gulden per maand. Huren lager dan 200 gulden komen nauwelijks meer voor. Huren boven de 500 gulden zijn eveneens zeldzaam. Zo'n 40 procent van de Leidse studenten zoekt voor aanvang van de studie een een half jaar of langer naar woonruimte. Dat wijkt flink af van het landelijke gemiddelde: bijna 40 procent van alle geïnterviewden heeft vrijwel onmiddellijk een kamer gevonden. Twintig procent had binnen een paar-weken woon ruimte gevonden. Zeventien procent had een paar maanden Buurthuis open Groenoord begint het nieuwe seizoen op zondag 22 augustus met een open middag. De buurt kan zien welke cursussen er worden gegeven en eventueel de docenten spreken. Verder verzorgt een volksdansgroep een demonstratie en treden zangers op. De open middag in het buurthuis aan de Pasteur straat 23 begint om twee uur. Geen behandeling aangiften boven ziekenfondsgrens LEIDEN» AAD RIETVELD De Leidse Rechtswinkel gaat vplgend jaar strak de hand hou den aan de inkomensgrens voor gratis belastingadviezen. De medewerkers aan de receptie van de 'winkel' aan de Ketel- boetersteeg zullen zich over hun gêne heen moeten zetten en klanten moeten vragen naar hun inkomen. Want nu er steeds minder vrijwilligers te vinden zijn voor het geven van adviezen krijgt de doelgroep - mensen met een inkomen on der de ziekenfondsgrens - voor rang, zegt algemeen coördina tor Anja de Gier. De Rechtswinkel kreeg vorig jaar 1600 mensen aan de balie die belastingadvies wilden heb ben. Daarvan hadden er 176 een bruto inkomen boven de ziekenfondsgrens: 56.000 gul den of meer per jaar. Zelfs men sen met een inkomen van meer dan 100.000 gulden lieten hun aangiftebiljet gratis invullen door de vrijwillig medewerkers. „En dat zijn toch mensen van wie je mag aannemen dat ze ook wel een belastingadviseur kunnen betalen of zelf hun aan- Hoofdrol Leiden op Aangiftedag Bij de landelijke aangiftedag speelt Leiden volgend jaar een centrale rol. Elk jaar mag één rechtswinkel in Neder land een rondom de aangif tedag een evenement organi seren, voor volgend jaar is de keus gevallen op Leiden. Vas te gast op de landelijke aan giftedag is staatssecretaris van financiën Van Amels- voort (CDA). „Maar of die in maart 1994 dan ook naar Lei den komt weten we nog niet", zegt algemeen coördi nator Anja de Gier van de Rechtswinkel. Het program ma van de landelijk aangifte dag in de Leidse Stadsge hoorzaal is nog niet bekend. Doorgaans spreken belas tingdeskundigen er over een bepaald onderwerp. groep. Receptiemedewerkers van de Rechtswinkel vroegen hun klan ten tot nu toe nooit naar hun inkomen. „Die mensen vinden het vervelend om daarnaar te vragen. En dan komt de hoogte van het inkomen pas tijdens het spreekuur naar voren. Maar we hebben overleg gehad en nu zijn ze bij de receptie wel bereid om die vraag te stellen." Het aantal bezoekers voor het belastingspreekuur stijgt niet of nauwelijks, maar het aantal vrij willige medewerkers daalt. De Rechtswinkel betrekt zijn vrij willigers voor het belas tingspreekuur van de faculteit rechten van de universiteit. „En die krijgen steeds minder tijd voor dat werk. De verkorte stu dieduur speelt daarin een rol, maar ook het feit dat de studen ten steeds vaker betaalde bij baantjes zoeken om het hoofd boven water te houden. Hun agenda wordt steeds voller en dan wordt het moeilijk om er ook nog vrijwilligerswerk bij te doen", aldus de coördinator. De Rechtswinkel zag vorig jaar 15 medewerkers verdwijnen, er kwamen er maar 10 voor terug. Burgemeester Goekoop opent El Cidweek LEIDEN ERNA STRAATSMA „Het is een misverstand van de minister van on derwijs dat u zo snel mogelijk moet stampen, moet leren." Burgemeester C. Goekoop wees de nieuwe eerstejaars studenten er gisteren in de Hooglandse kerk op dat ze in Leiden ook voor hun plezier zijn. „Leidse studenten moeten per defintie geen workaholics zijn." Ook rector magnificus van de universiteit, L. Leertouwer, uitte bij de opening van de introductieweek kri tiek op minister J. Ritzen. „Hij heeft vreemde opvattingen over studenten en scholieren." Goekoop deed, net als voorgaande jaren, zijn uiterste best om Leiden aan te prijzen. Een stu dentenstad die niet te groot en niet te klein is: je kunt er alles te voet of op de fiets doen. „Voor uw welzijn heeft het stadsbestuur dan ook be sloten dat u uw auto niet in het centrum mag parkeren." Hij doelde daarmee op het vorig jaar ingevoerde collegebesluit dat jongeren onder de 27 jaar geen parkeervergunning krijgen. Voor de toekomst ziet Goekoop de nieuwe studenten als een goede oudedagsvoorziening. „Wij betalen ons nu nog blauw aan u, maar over vijf of zes jaar zijn de rollen omgedraaid. Wat een heerlijke gedachte." Ondanks de, door vergrijzing van de bevol king, slinkende aantallen studenten is het aantal deelnemers aan de introductieweek dit jaar toe genomen. De eerstejaars krijgen tijf dagen de tijd om kennis te maken met de universiteit en de stad Leiden. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Wethouder S. de Vreeze (PvdA- /financiën) heeft de tien nieuwe zenders bekend gemaakt die volgens hem per 1 oktober het tv-aanbod op de Leidse kabel moéten vergroten. Ook worden er zeven nieuwe radiozenders via de glasvezel doorgegeven. Het geheel gaat iedere kabel abonnee twee kwartjes extra kosten. Burgemeester en wet houders en de gemeenteraad moeten de voorstellen van De Vreeze nog goedkeuren. De wethouder moest uit een aanbod van ongeveer vijftien nieuwe tv-zenders er tien kie zen. De keuze van een aantal was al bekend. Rai Uno (Itali aans), TVE (Spaans) en MBC (Arabisch) worden op voor dracht van verschillende bui tenlandse groeperingen doorge zet. Voor de kinderen komt er een tekenfilmzender (Cartoon Network) bij en krijgt Childrens's Channel e£n eigen frequentie. France 2 wordt na TV5 de tweede Franstalige zen der op de Leidse kabel en ver der zijn nieuw: Euronews (te genhanger van CNN), TV+ (voor breedbeelduitzendingen), Discovery Channel (populair wetenschappelijke program ma's), Filmnet 2 (abonnee-tv) en Eurostep (educatieve tv). Ook nieuw is een zogeheten matrixbeeld waarop alle zen ders in een oogopslag te zien zijn. Verder is er ruimte op de kabel overgehouden voor de komst van RTL5. Radio Op de kabel komen ook zeven nieuwe radiozenders. Dat zijn Fokker 1 a Een verschrikkelijke I wind zorgde ervoor dat Antony Fokker vrijwel direct omsloeg bij model wedstrijden op de Braas- Gaaf a f- Hoe groter de tan I 3 den en de klauwen hoe mooier. Kinderen vin den dinosauriërs 'hartstik ke gaaf' Vijf leerlingen en één docent LEIDEN AAD RIETVELD Met slechts vijf leerlingen en één leerkracht blijft basisschool De Valkenier in de Merenwijk voorlopig toch open. „De vijf leerlingen die zijn aangemeld zijn allemaal heel jonge kinde ren. Het is een heel handzaam groepje", zegt voorzitter A. van den Berg van de protestants- christelijke schoolvereniging. De vereniging gaat overleggen met rijk en gemeente over de vraag hoe het nu verder moet met de school aan het Valken pad. Van den Berg heeft weinig haast met het bereiken van een oplossing. „Onze eerste zorg gaat uit naar de kinderen. Die zijn aangemeld voor De Valke nier en die moeten les krijgen. Daar staan wij voor. Strikt for meel gezien hebben wij recht op dat gebouw en het personeel en is de school nog een jaar open." Vanmorgen is het team van De Valkenier op de hoogte ge steld van het besluit dat de ver eniging gisteravond nam. Een van de docenten mag blijven om het mini-schooltje te run nen. De andere zes leerkrachten krijgen een baan op een van de andere scholen van de protes tants-christelijke vereniging. „We zullen die mensen zo effi ciënt mogelijk inzetten." De Valkenier kreeg op de val reep, twee dagen voor het begin van de zomervakantie, te horen dat de school nog een jaartje open mocht blijven. De Raad van State kon het sluitingsver- zoek van het ministerie van on derwijs niet behandelen, omdat het ministerie haar pleidooi niet op tijd af had. De meeste ou ders hadden toen al een andere school voor hun kind gezocht. „Wij hebben deze situatie niet kunnen voorzien. Wij heb ben dit ook niet gezocht", zegt Van den Berg. De vereniging zou de school met de vijf leer lingen nog het hele jaar open kunnen houden. „Maar omdat wij behalve onze zorg voor de kinderen en de leerkrachten ook een maatschappelijke ver antwoordelijkheid hebben zul len wij wel met gemeente en rijk gaan bekijken, of het niet anders kan." Van de leerlingen van De Val kenier is zestig procent terecht gekomen op drie andere basis scholen van de schoolvereni ging, in de buurt van de Meren wijk. Dat zijn Het Kompas. De Springplank en de Zijlwijk- school. De rest is doorge stroomd naar het middelbaar onderwijs. nodig. Nog geen acht procent zocht langer dan een jaar. Alles bij elkaar genomen zijn Leidse studenten het minst te vreden over hun woonsituatie. Ook in Delft hebben de studen ten een relatief lage waardering voor hun kamer. Woningen in Nijmegen krijgen de hoogste cijfers. Bijna de helft van alle univer sitaire studenten huurt van een particulier, 21 procent woont in een studentenfiat en 17 procent huurt van een instantie, zoals een woningbouwvereniging. Het aantal studenten dat op ka mers woont bij een hospita is nog geen vijf procent. Ongeveer tien procent van de studenten woont in een gekocht huis van een familielid of kennis. Jacques de Coo De El Cidweek is in volle gang. orde. Kom je is lid van de Tweeduizend nieuwe studen- 's avonds om Stadspartij, die ten verkennen Leiden. Ze spor- tien uur van je volgend voor- ten op het water, gaan op werk en heb jaar hoopt mee kroegentocht, feesten op straat je thuis geen te doen aan de en picknicken in het park. De- koffie, dan verkiezingen. ze krant laat in de rubriek kun je ner Eerder was hij STAD STUDENT Leidenaars gens een pak fractiemede- aan het woord over hun nieu- kopen. Er is werker van de we 'buren'. Vandaag: de poli- geen partij Leiden tiek. avondwinkel Weer Gezellig, Heb je avond die van 1986-1990 een zetel in dienst in een ziekenhuis, dan Holland FM (Nederlandstalig), RTL4-radio, BBC world service (wereldnieuws vanuit Enge land), Radio Noordzee (natio naal), Concert Zender (klassiek), Eurojazz en Radio Victor (cultu reel, Frans). De uitzendingen van het tv-geluid van Nederland 1,2 en 3 komen te vervallen. Bij de keuze voor de nieuwe kanalen heeft De Vreeze ge bruik gemaakt van het kijk- en luisteronderzoek dat in op dracht van de gemeenten in de regio is gemaakt. De uitbreiding wordt eind september of begin oktober doorgegeven. Het ver nieuwde aanbod kost iedere Leidse aansluiting vijftig cent meer per maand. Een abonne ment wordt dan 14,50. Het nieuwe zenderaanbod geldt niet voor de Merenwijk, dat een ei gen kabelsysteem heeft. de gemeenteraad had. „Ieder individu moet zich ei genlijk politiek gedragen, dus studenten ook. Ze maken tien procent van de bevolking uit, dat zou een belangengroep kunnen zijn. Maar het pro bleem is dat studenten zich niet zo politiek gedragen. Wat speci fiek de studenten raakt is bo vendien een zaak van de lande lijke regering en niet van de ge meentepolitiek. De student komt daar maar heel zelden ter sprake, is mijn ervaring. Wij hebben ook wel ideeën over oqderwijs, maar daar gaan we de Leidse burger niet mee lastig vallen. Het gaat ons om het welbevinden van het indivi du in zijn omgeving. Wij vinden dat Leiden een 24-uursklimaat moet krijgen, voor iedereen. Ook bij studenten is het geen acht uur studeren, acht uur vrije tijd en vervolgens acht uur sla pen meer, in die precieze volg- kun je na enen door de week nergens een biertje drinken. Je zou ook 's avonds je auto naar een garage moeten kunnen brengen. Enzovoorts. Maar het valt op dat studen ten, niet individueel maar als groep, met name in Leiden minder betrokken zijn bij acties en politiek. Het is de tijd van no-nonsens en ze hebben één doel: zo snel mogelijk een maat schappelijke positie veroveren Wij zouden zelf graag een stu dent op de lijst hebben. Maar ik ben bang dat dat niet lukt. Ze hebben geen tijd en gaan meestal na zo n jaar of vier, vijf weer weg uit leiden. Vaak is de plaatselijke politiek ook een springplank voor eerzuchtige jongeren. Dat hoeft voor ons niet. EMIEL FANGMANN FOTO: HIEL CO KUIPERS Studenten in de rij voor een kamer. In Leiden is huisvesting schaars, klein en duur, zo blijkt uit een onderzoek. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11